IJmuider Courant Dmma^Shanqhai ERNSTIGE INCIDENTEN IN PALESTINA. ENORME SCHADE Dronken woesteling rijdt drie kinderen en een man dood. Man doodde zijn vrouw. Jiex^JAeatet fnesmteext: I DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN faar wij wonen. Ontzettend ongeluk bij Lonneker. Regeeringsgebouw te Tel Aviv bestormd. Overpeinzing. op Timor door noodweer. 24e JAARG AN C No. 168 HM» Co!'"' M*"'"'h°ppi) COOMDI Uileare» »IgenL •i N. V Groote Houtstraat 93. TpL 10724. Bureau IJmuider flasrle®. 'eL Courant' Telef<>0D 5301. Postgiro 310791. Alle grient» opgegeven worden kosteloos opgenomeu in de Courant Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM Els ROBERT PEEREBOOM HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 19 MEI 1939 Abonnementen per «reek f 0.12'/j, per maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Ad ver lenden» 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12, Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeclingeD dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.10. Een statistisch overzicht in dit nummer, ripr den titel „Waar de Nederlanders onen" geeft cijfers die vele lezers verrassen ,j]jen Het is wel bekend dat zelfs op ons kleine' grondgebied de bevolkingsdichtheid sterk verschilt, maar deze officieele gegevens leveren toch wel een heel sterk beeld van ta moeten gaan raadplegen Gezien onze vele droogleggingen en ontgin- d bunnen wij Nederland zeker als een r dichtst-bevolkte landen der wereld be- v °"wen' Hetgeen op zichzelf weer een recht- lg*ng vormt van de dure drooglegging der 2e, die wordt voortgezet, en ook van het u, werkelijkheid op. In aansluiting op het geen ik gisteren schreef over den groei der groote steden en over „het volbouwen van het Westen" zijn deze cijfers ook heel sprekend. Er blijkt uit dat in de twee provincies Noord en Zuidholland bijna de helft der bevolking van het land woont. Trekt men van dat kleine grondgebied de schaarsch-bevolkte deelen af, zooals de Zuidhollandsche eilan den, de Waddeneilanden en eenige groote polders, dan is het heelemaal geen wonder meer dat het zoo'n gedrang is geworden in de Irge landen tusschen Zaandam en Dordrecht, waarde bevolking van Amsterdam (788.373), Rotterdam (605.733), Den Haag (490.185), Haarlem (135.356) en daarbij nog die van zulke flinke steden als Leiden, Hilversum, Gouda, Dordrecht, Velsen, Zaandam zijn op eengehoopt tezamen met die van een heele menigte flinke dorpen. Drente heeft een iets grooter oppervlakte dan Noordholland maar slechts één zevende van het aantal inwoners van onze provincie! De provincies Zeeland en Drente tellen samen evenveel inwoners als de stad Den Haag! Er blijkt uit zulke gegevens wel dat men om trent de bevolkingsdichtheid van een land nog niet veel bewezen heeft als men het aantal inwoners per vierkanten kilometer heeft genoemd. Dat dient dan toch wel met een beantwoord te worden met zulke vragen als: .^loe zijn zij over het land verdeeld? Welk percentage woont in de steden? Hoeveel gebied kan nog ontgonnen worden en wat heeft men daar in den loop der tijden aan gedaan? Worden landbouw en veeteelt inten sief beoefend of zijn zij in de verdrukking geraakt?" Dit laatste kan men van Nederland zeker niet zeggen. En evenmin kan men beweren dat er niet veel aan drooglegging en ontgin ning is gedaan. Maar er zijn landen waar de zaken heel anders staan. Die goed te beoor- deelen vereischt natuurlijk een uitvoerige stu die en daarom heeft men zoo weinig aan dat bevolkingscijfer per K.M. 2, waarmee zoo vaak geschermd wordt. Onze stadsbevolking is wel zeer belangrijk geworden. In de vierenveertig groote en mid- del-groote steden des lands wonen ruim vier millioen menschen: bijna de helft van de totale bevolking des lands. Vierenveertig ge meentebesturen zorgen voor de eene helft der Nederlanders, duizend-en-twaalf gemeente besturen voor de andere. Dit is een merk waardigheid op zichzelf in bestuursorgani satie. En als men dan waarneemt dat er van de 1056 gemeenten, waarin het land verdeeld is, honderdvijftig zijn, die nog geen dui zend zielen tellen rijst vanzelf de vraag, of het beheer niet eenvoudiger en ook zuiniger zou zijn als men de landkaart der gemeentegrenzen eens ging herzien en die honderdvijftig nietige dorpjes door samenvoeging met elkaar of met andere gemeenten tot een veel kleiner aantal administratieve eenheden terugbrengen. Dat is natuurlijk heelemaal niet zoo eenvoudig als het op het eerste gezicht lijkt. Met allerlei plaatselijke omstandigheden, ook vooral met de bevolkingsdichtheid, moet rekening worden gehouden. Maar als men bedenkt dat in de eerste jaren dezer eeuw de totale bevolking van ons land maar vijf millioen was en dat zij nu ruim acht millioen is, en dat in dat tijdsverloop maar hier en daar wat samenvoegingen van gemeenten hebben plaats gehad, zonder dat overigens ooit het geheel in oogenschouw is genomen, ligt het toch wel voor de hand dat de indeeling van ons land in gemeenten sterk ver ouderd moet zijn. En dat zij in geen geval meer beschouwd kan worden als de meest practi ce bestuursindeeling. Het overwicht van de stadsbevolking boven de plattelandsbevolking in een toch vrij groote provincie als Noordholland, met veel landbouw en veeteelt, valt sterk op. Meer dan 2/3 van de volking onzer provincie woont in zeven s eden van beteekenis, die zij bezit. Nog ster- er komt deze verhouding tusschen stad en Cd in Zuidholland, dat een kwart van de Cdsbevolking herbergt, tot uiting. Het surplus der vrouwelijke bevolking in het sL!?le 13110 ls maar klein. Een verschil van 0 meer vrouwen dan mannen op een bevol ing van acht millioen telt niet zwaar. Ook si0Mblijkt ^a*e verdeeling evenwel een ec te maatstaf. Er zijn zeven provincies waar 5 mannen in de meerderheid zijn; in Noord en Zuidholland zijn de vrouwen daarentegen ngrijk in de meerderheid. Hetgeen niet on er invloed op de huwelijkskansen van ^an Z^n' Maar wie het precies wilde zou gemeentelijke bevolkings-statistie- streven om de Nederlandsche bevolking der ko- loni" oevunuug utJi en~ die in aantal nog altijd heel klein is Donderdagavond omstreeks half zeven is op den Rijksweg Olden- zaalEnschedé in het dorp Lonneker een vreeseiijk ongeluk gebeurd. Een personenauto, waarvan de bestuurder onder invloed van sterken drank verkeerde, is van den weg afgeweken en ingereden op een wielrijder en twee wandelende meisjes, terwijl ook een kinderwagen, waarin zich een baby bevond, werd getroffen. De wielrijder, de onge veer 35-jarige heer Moddejonge, het twaalfjarige meisje Smink en de zuigeling werden op slag gedood. Het vijftienjarige meisje Smit werd zóó ernstig gewond, dat zij in den loop van den nacht is overleden. De bestuurder van de auto, zekere S., uit Enschedé, chauffeur van beroep, werd door de politie gearresteerd. Alle slachtoffers zijn afkomstig uit Lonneker. Uit het onderzoek is gebleken, dat de bestuur der van de auto, de 34-jarige chauffeur C. S., die bij een Enschedesche expeditiefirma in dienst is, reeds vroeg in den middag in aange schoten toestand in de stad is gezien. In een café maakte hij kennis met een inge zetene van Winterswijk. Er werden verschillende rondjes gegeven, waarna werd overeengekomen, dat S. de auto eenigen tijd zou mogen leenen. Hij nam twee andere personen mee naar Ol- denzaal, waarna hij op den terugweg tegen zeven uur het dorp Lonneker passeerde. Getuigen heb ben aan de politie verklaard, dat de auto hen even voor het dorp Lonneker in razende vaart met zegt van 100 tot 120 K.M. was voor bij gereden. De wagen slingerde over den weg. In het dorp Lonneker i*aakte de bestuurder in een bocht van den weg bij de bakkerij van Ba- veld de macht over het stuur kwijt. Het scheelde een haar of de auto reed tegen een boom. De bestuurder wist dit nog te voorkomen, doch de auto schoot met onverminderde vaart door, het rijwielpad op, rechts waarvan de 14-jarige Stientje Smit met 'n kinderwagen waarin haar zes maanden oude broertje Willem Jan lag, liep. Het meisje werd tegen den grond geslingerd en uiterst zwaar gewond. De kinderwagen werd ge heel versplinterd. De baby kwam in een langs den weg loopende sloot terecht. Door toege snelde voorbijgangers werd het levenloos uit den modder gehaald. De chauffeur raasde echter door en reed ongeveer twintig meter verder de 12-jarige Annegje Smink aan, die op slag werd gedood. Weer twintig meter verder fietste het echtpaar Moddejonge uit Enschedé. De man werd door den auto gegrepen en eveneens op slag ge dood. Zijn vrouw, die met een kind op den ba gagedrager dicht bij haar man fietste, werd ra kelings door de auto gepasseerd. Een eindje verder, vlak bij de woning van den rijksveldwachter Smit, heeft de autobestuur- te blijven bevorderen en een goede emigratie ook naar andere landen in de hand te werken. Hoe het in de toekomst zal moeten gaan is niet te voorspellen. Men kan dat niet met cij fers uit heden en verleden aantoonen. Sta tistieken zijn dingen die met voorzichtigheid en reserve dienen te worden gehanteerd. R. P. Red Star Line blijft op Antwerpen varen. De onderhandelingen tusschen de Holland- Amerika Lijn en de Red Star Line, welke Woensdag zijn gevoerd, hebben tot het resul taat geleid, dat de werkelijksche passagiers- en vrachtdienst tusschen Antwerpen en New- York v.v. gehandhaafd blijft. Verdere mededeelingen kon de directie der Holland-Amerikalijn nog niet verstrekken. Goud-exploratie in Nieuw-Guinea staat voorloopig stop. BATAVIA, 18 Mei. (Aneta-ANP) Naar Aneta .•erneemt is de kans dat het vliegtuig van de goud-exploratie in Nieuw-Guinea, het Grumann- toestel dat op het Sentani-meer is gezonken, zal worden vervangen, dermate gering, dat de on- derzoekings-expeditie van de mijnbouw maat schappij „Nederlandsch Nieuw-Guinea" moest worden teruggetrokken. Met de uitzending van een nieuw vliegtuig zal namelijk vele maan den gemoeid zijn. Het is nog niet te overzien hoe het onderzoekingswerk verder zal worden gereld. der zelf stilgehouden. Toen de veldwachter ter plaatse kwam, stond de man, die beschonken bleek te zijn, midden tusschen het publiek. Hij werd naar het politiebureau te Enschedé overge bracht, waar hij is ingesloten. In verband met zijn toestand kon hij aanvankelijk niet worden gehoord. Na een korte woordenwisseling. Op Hemelvaartsdag is in Amsterdam- West een vrouw door haar man doodge stoken. Voorbijgangers en bewoners van het Barendsplein waren getuige van een drama, dat een zeer kort verloop had cn waarbij een 42-jarige vrouw om het le ven is gekomen. De dader is een 51-jarige man, die reeds ver scheidene jaren met de vrouw, een kleurlinge uit Zuid-Java, gehuwdi is. Thans leefde hij ge scheiden van de vrouw op een kamer in Amster dam-Zuid. De vrouw woont in het tehuis van de vereeni- ging 1-Iulp voor Onbehuisden. Het echtpaar heeft vier kinderen. De oudste een meisje van dertien jaar, woont bij den vader, twee kinderen wor den momenteel in 'n sanatorium verpleegd, terwijl de jongste met de moeder is ondergebracht bij hulp voor onbehuisden. Het schijnt, dat de vrouw omgang had met an dere mannen, wat de jalouzie van den echtge noot had opgewekt. De man heeft de vrouw Don derdag ontmoet en is een eindje met haar mee- geloopen. Zij bevonden zich omstreeks half twee op het Barendsplein, waar voorbijgangers merk ten, dat er een korte, maar zeer felle woorden wisseling tusschen hen ontstond. De man greep toen plotseling een groot pad vindersmes, dat hij bij zich. droeg, en stak de vrouw eenige malen in den hals Een der steken trof den halsslagader, die werd doorgesneden, met het gevolg, dat de vrouw hevig bloedend in- eenzeeg. Nog vóórdat hulp ter plaatse was, had zij den geest gegeven. Twee voorbijgangers, die de noodlottige daad niet meer hadden kunnen voorkomen, grepen den man vast, die zich, zonder zich te verzetten, naar het politiebureau op het Haarlemmex-plein liet overbrengen. Vandaar werd hij korten tijd later overge bracht naar het politiebureau Spaarndammer- straat, waar hij is ingesloten. De man was ge heel versuft en gedurende den middag was hij niet in staat een verklaring af te leggen. illllllllilllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllillllllllllllllllllllll' ;l!lllllllllllllllll!lll!l!lli!lillilll!llllllll||||it DE BOTERXIEFF1NG IS HOOGER GEWORDEN. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het bedrag van de heffing en steimuitkeering op boter, behoudens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 18 tot 25 Mei is vastgesteld op 60 cent per K.G. (vorige week 55 cent)De commissienoteering is vastgesteld op 66 cent per K.G. ft I HEDEN en VOLGENDE AVONDEN 8.15 uur; ZONDAG 3 uur 1 MATINEE, een meesterwerk van den grooten regisseur 1 G. W. PABST jj Een adembenemend schouwspel van menschelijke drama- 1 1 tiek. Het bijprogramma is als altijd goed verzorgd. 1 1 FOX WERELDNIEUWS. - PROFILTI'S ACTUALITEITEN. 1 (Adv. lngez. Med.) ten dmde en graat aantaC gewonden &i[ botsingen te Jetwzalem Nadat de inhoud van het Witboek be kend was geworden is het Donderdag in verscheidene deelen van Palestina tot betoogingen van de zUdc der Joodsche bevolking gekomen, waarbij zich ern stige incidenten hebben voorgedaan. De radio-voorlezing van het Witboek in de drie officieele talen werd bovendien verstoord doordat alle vier de lijnen tusschen de studio te Jeruzalem en den zender te Ramallah door on bekenden doorgesneden waren. Te Jeruzalem trokken Donderdagmiddag vijf tienduizend Joden onder leiding van opperrab bijn Herzog en andere rabbijnen door de hoofd straten van de Joodssche wijk van Jeruzalem. In den stoet werden borden met de volgende op schriften meegedragen: „Wij willen ons niet overgeven aan de politiek van de regeering" en „Wij willen geen minderheid vormen onder Arabische heerschappij". Ik ben wel op een leeftijd aangekomen, Dat ik ('t blijft onder ons gezeid), Van zoo een dertig jaar gelee kan droomen, Vol weemoed als „die goeie ouwe tijd". Gedachtig aan de kalmte in die jaren, Van 't menschelijk en mechanische verkeer. Aan lasten, die toen zooveel lichter waren, Aan zooveel minder herrie onder meer. Je mag daar af en toe toch wel aan denken, Tot je vanzelf weer uit den droom ontwaakt. Om nieuwe aandacht aan vandaag te schenken, In alle zorgen, die je je weer maakt. Ik ben zoo juist terug uit het verleden, En plotseling heb ik mij dit bedacht: Hoe zal het gaan met het geslacht, dat heden, Wordt aangemerkt als 't jeugdige geslacht? De tijd ijlt voort, straks zijn weer dertig jaren, Die nu nog gelden als een wijd verschiet, Voorbij, de jeugd van heden zal ervaren, Dat zij dan ook eens in 't verleden ziet. Nu hoop ik, dat, wanneer die dagen komen, En ook mijn kroost zich aan gepeinzen wijdt. Het van ons heden, lang vergaan, kan droomen Vol vreugd als van dien naren ouwen tijd. P. GASUS. KOEPANG, 18 Mei. (Aneta-ANP). De correspondent van Aneta te Koe pang meldt nader, dat uit de jongste berichten uit het binnenland van Timor is gebleken, dat de toestand tengevolge van noodweer en overstroomingen er ger is dan men zich had voorgesteld. In Nederlandsch Timor zijn honderden per sonen omgekomen. Duizenden dieren werden het slachtoffer van de overstroo mingen. Groote oppervlakten aan voe dingsgewassen zijn vernield, terwijl vele boomen vernield zijn. De totale schade wordt thans geraamd op circa twee millioen gulden. Reeds vroeg in den ochtend hadden zich groe pen Joden verzameld, die het Britsche en Ara bische verkeer uitjouwden. Op het Joodsch college was de Zionistische vlag halfstok geheschen. De menigte zong het Hatikwah-gezang en deelen van den 137sten Psalm. Herzorg heeft een toespraak gehouden, waar in hij zeide, dat Engeland ontrouw is geworden aan de goddelijke opdracht Israel te verlossen. Des avonds deden zich op verschei- dene plaatsen van Jeruzalem ernstige botsingen voor. Volgens de laatste schatting zijn hierbij 12 Engelschc poli tiebeambten en een honderdtal Joden gewond. Een Engelsch politie-agent werd gedood. De politie heeft overigens een groote zelfbe- heersching getoond, aldus meldt Reuter, twee uur lang werden de agenten gebombardeerd met steen en en scheldwoorden en zij grepen eerst in, toen twee hunner door schoten gewond werden. Anderzijds hebben verantwoordelijke Joden ge tracht de menigte van excessen te weerhouden. Terwijl de betoogingen in den ochtend een rustig karakter hadden, nam de opgewondenheid der menigte later op den dag toe, totdat de hoofd straten van de Joodsche wijk een aanblik van de grootste wanorde boden. De oproermakers werden van de wijs gebracht, toen de autoritei ten de verlichting doofden, zoodat het in de wijk geheel donker werd. Thans is de orde hersteld. Gepantser de wagens rijden door de straten. Tij dens de ongeregeldheden is brand ge sticht in een deel van het postkantoor. Betoogers deden een aanval op een Britsch warenhuis en een Duïtsch kof fiehuis, waar schade werd aangericht. I Ook te Haifa kwam het tot demonstraties. Bijna vierduizend jongelui hebben op de binnen plaats van de technische school het Witboek ver brand temidden van een spottende menigte. Vierduizend andere personen sloten zich bij deze demonsti-atie aan. Er werd geroepen: „Leve de verklaringen van Balfour" en „Weg met het Witboek". Te Tel Aviv hebben 1500 Joodsche betoogers de bureaux van de districts- overheid bestormd. Zij verwoestten den inventaris en stichtten brand. Een Jood sche politie-agent is ernstig gewond, toen uit de menigte werd geschoten, nadat de politie een charge had gemaakt. Ook hier is thans de rust weergekeerd. Havas meldt nog dat op verschillende plaatsen in het land de terreur is toegenomen. In den nacht op Donderdag heeft een gewapende bende een Joodsche kolonie aan de baai van Haifa aan gevallen. Een Joodsche vrouw werd gedood, een der vier bewakende politiemannen werd gewond. In een gevecht tusschen politie en rebellen bij het dorp Damough in Galilea werd een der op standelingen gewond. De politie nam een hoeveelheid wapens en munitie in beslag. In het Lagerhuis heeft de Engelsche minister van Koloniën MacDonald eenige mededeelingen over de onlusten gedaan. Voorts kondigde hij aan dat Maandag en Dins dag in het Lagerhuis de debatten over de Pa lestij nsche kwestie zullen worden gehouden. De regeering zal een motie indienen, waarin wordt gezegd, dat het Huis de politiek van de regeering zooals deze uiteen wordt gezet in het Witboek, goedkeurt. Adolf Hitler (met lichte jas) tijdens zijn inspectietocht langs de verdedigings werken in West-Duitschland. Afschaffing van het Provinciale weggeld in N.-Brabant overwogen. Naar wij vernemen, overwegen Ged. Staten van Noord-Brabant om aan Provinciale Staten voor te stellen, met ingang van 1 Mei 1940 over te gaan tot afschaffing van de heffing van weggeld voor het gebruik van de Pro vinciale wegen. Het ligt in de bedoelng van het Provinciaal bestuur, in de behoefte aan middelen voor den wegenbouw te voorzien, door een matige verhooging van de opcenten op de rijksbelastingen.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1