H.c.andebs DE NACHTEGAAL HL Permanente Duitsch-ltaliaansche militaire commissie gevormd? Herrijst de Triple Alliantie? Fransche pers over het te Berlijn onderteekende verdrag. Waarom een Britsch—Russisch accoord totnutoe uitgebleven is Onze Londensche correspondent schrijft: ET Britsche kabinet heeft besloten wordt hier gezegd en gedrukt het Russische voorstel voor een drie voudig verbond te aanvaarden, voor het geval een Fransch compromis-voorstel (dat een dergelijk verbond in twee evenwijdige blokken zou verdeelen en alleen het uiterlijk van een nauw bondgenootschap tusschen de drie zou verbergen) geen genade zou vinden in Moskou. Het is natuurlijk alleen gerucht want nie mand die niet aan de groene tafel van Dow ning Street 10 heeft gezeten kan ooit zeggen wat het kabinet besloten heeft te doen, ten zij het besluit wereldkundig is gemaakt en dat is tot heden met de Russische aangelegen heid niet gebeurd. De kabinetsberaadslagin gen zijn geheim, zoo geheim dat zelfs de af drukken op vloeibladen en de krabbels, die de ministers maken op het kladpapier, voor hen onmiddellijk na de opheffing van de zit ting door den secretaris, die alle landsgehei- men kent en bewaart, eigenhandig worden verzameld en vernietigd. Met wat men heeft gehoord en gelezen over dit toegeven aan Stalin is men dus vooruitge- loopen op de gebeurtenissen en heeft men ze gezien, zooals men ze wenscht te zien. Want het is wel zeker dat in dit land op het oogen- blik het verzet tegen een nauwe samenwer king met Rusland uitzondering en de steun er voor regel is. Dat is een belangrijke factor, welke de veronderstelling wettigt, dat Cham berlain, Sir John Simon en Sir Samuel Hoare die de voornaamste tegenstanders in de re geering heeten te zijn van een herijzenis van de oude Triple Alliantie zich inderdaad door de argumenten van hun anders denken de collega's hebben laten overtuigen. Sir Robert Vansittart keert terug. EN ander symptoom van zwichten voor Jb het onvermijdelijke (een verbond met Rusland is even onvermijdelijk als gebiedend naar de opvattingen van mannen als Eden, Churchill en Lloyd George) is de rehabilitatie van Sir Robert Vansittart. Deze raadsman in internationale zaken heeft, hoezeer hij diplo matiek hoofdadviseur van de regeering is, lang aan den kant gestaan, zoo lang dat hij, naar zijn vrienden verklaren, er ernstig over heeft gedacht, zijn ontslag te nemen, een goed betaalde betrekking in de City te aanvaarden en zijn vrijen tijd naarstiger te besteden aan het schrijven van gedichten en tooneelstukken in het Engelsch of Fransch. Sir Robert Vansittart is altijd Eden's man geweest gji daarom heeft Chamberlain sinds lang verzuimd zijn raad te vragen en er de voorkeur aan gegeven Sir Horace Wilson - een adviseur voor nijverheidskwesties van het ministerie van arbeid te raadplegen in de netelige kwesties van buitenlandsehe politiek, die in deze dagen behandeling eischen De laatste dagen echter is Sir Robert Vansittart weer, in de Russische kwestie, de belangrijke raadsman en onderhandelaar geworden En schijnbaar als resultaat daarvan hoort en leest men thans dat het kabinet met betrekking tot de Sovjetrepubliek het inzicht is gaan hrildi- gen dat overeenkomt met dat van Anthony Eden, zooals deze dat in het Lagerhuisdebat van Vrijdag heeft doen kennen. Een voorwaardelijk verbond? a LS er een frontverandering in Downing .A. street is geweest dan kan ze worden toe geschreven aan 't feit dat Rusland op zijn stuk blijft staan en alleen aan een vredesfront wil deelnemen, indien het machtige middenstuk wordt gevormd door het drievoudig verbond; verder aan 't genoemde débat m 't Lagerhuis, waarin de belangrijkste woordvoerders van alle partijen zich ongeduldig toonden over het uitstel en betoogden dat de Russische medewerking zoo belangrijk was dat het pact tot eiken prijs moest worden aangegaan; tenslotte aan de veranderde houding van Polen en Roemenië die, naar de laatste dagen herhaaldelijk te kennen is gegeven, niet langer aan een nauwe samenwerking met Rusland in den weg staat. Volgens sommige lezingen stelt Groot-Bnt- tannië zich voor slechts voorwaardelijk aan de wenschen van Rusland toe te geven. Als dat zoo is, dan zou men in de verwachting, die hier wordt uitgesproken, dat de zaak nog voor Pinksteren, beklonken zal zijn, wel eens be schaamd kunnen worden. De muur of het gordijn tusschen Rusland en Engeland, waar van Chamberlain sprak, bestaat uit achter docht en wantrouwen. De Russen hebben duidelijk doen weten dat zij een onvoorwaar delijk drievoudig verbond beschouwen als de toets voor de zuiverheid van de Britsche be doelingen. In Londen redeneeren velen dat Engeland zich niet kan veroorlooven voor waarde te stellen, afgescheiden van' hun op vatting dat er geen voorwaarden over de draagkracht van het verbond behoeven te worden gesteld. Zij meenen dat Engeland nooit in staat zal zijn zonder Russischen bijstand het aan Polen en Roemenië gegeven woord gestand te doen. En zij vragen zich af wat Chamberlain tot heden weerhoudt een ver bond aan te gaan dat klaarblijkelijk en voor het door Engeland gestichte en bevorderde vredesfront en voor Engeland zelf van het hoogste nut is. Rusland is bereid terstond voor het verbond te teekenen. Chamberlain heeft gezegd dat hij Rusland's hulp verlangt en, door de onderhandelingen nu twee maanden geleden te openen, te kennen gegeven dat hij ze noodig heeft. En toch is men het nog niet eens. Consideratie voor andere landen. ALS, de voorspellingen ten spijt, een ver gelijk met Rusland alsnog uitblijft, zal het te wijten zijn aan de consideratie voor an dere landen, waarop Chamberlain in zijn La gerhuisrede van Vrijdag zinspeelde. De Brit sche Premier staat zeer- zeker voor een dilem ma. Een verband met Rusland maakt den toestand van een in verbittering verdeeld Europa voor langen tijd onherroepelijk. Het roept een onverbiddelijk „halt" toe aan in Chamberlain's eigen woorden „de aspi raties van andere naties". Omdat hij het woord „aspiraties" gebruikte kan men aan nemen dat de Britsche Premier vooral Italië, Japan en Spanje op het oog had. De heer Chamberlain is een van de weinige Britten, die de hoop, dat deze landen van Duitschland's "ijde weggetroond kunnen worden, nog niet hebben prijsgegeven. Zijn keuze ligt dus tus schen den omniddellijken steun van Rusland, te verkrijgen door het volledig verbond, en de mogelijke, maar onwaarschijnlijke hulp of neutraliteit van Italië. Spanje en Japan. De eerstvolgende dagen zullen wel leeren hoe de keus zal uitvallen. Zooals gezegd, de verwachting is nagenoeg algemeen dat een bevredigend vergelijk tusschen Engeland en Rusland spoedig tot stand zal komen. Dit wordt met vertrouwen rondverteld. A. K. van R. Amerika op weg naar grootere productie. Rede van Roosevelt voor de kleinhandelaren, WASHINGTON, 23 Mei. (Reuter-ANP) In een rede voor den Bond van Kleinhandelaren heeft president Roosevelt zijn langverbeide verklaring afgelegd over de houding der regeering jegens het zakenleven. De president zeide dat het thans of zelfs het volgend jaar moeilijk, zoo niet onmogelijk zal zijn, de begrooting in evenwicht te brengen. Hij waarschuwde het land de belastingopbrengst niet beneden het huidige peil te laten komen. Indien belastingen, welke z.g. nadeelig zijn voor het za kenleven, zooals de belasting op de onverdeelde winsten, worden ingetrokken, zouden andere za kelijke heffingen moeten worden verhoogd. De president verdedigde krachtig de regeeringspoli- tiek van „spending and lending" en drong erop aan vast te houden aan de beginselen en doel stellingen der regeering. Roosevelt voegde hieraan toe: nu de markt niet bedreigd wordt door het ge vaar van een overschot aan goederen, verkeeren de Vereenigde Staten in een uitstekende positie om voort te schrij den naar een tijdperk van grootere productie en werkverschaffing. OPDRACHT VOOR HET BOUWEN VAN TWEE EMMERBAGGERMOLENS AMSTERDAM, 23 Mei. De Hollandsche Aan nemingmaatschappij te Den Haag heeft aan Ver- schure en Co's scheepswerf en machinefabriek te Amsterdam den bouw opgedragen van twee zee-, waardige emmerbaggermolens met een emmer- inhoud van 800 liter. De molens zullen geschikt zijn voor het baggeren van rotsgrond. De afme tingen zijn: lengte 51.50 meter, breedte 10 meter en holte 3.65 meter. Auto met militairen tegen een boom gereden. Een doode en een ernstig gewonde. OPLOO, (N.B.) 23 Mei. Gisteravond omstreeks half elf is te St. Antonis, ge meente Oploo een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij één persoon gedood werd, terwijl een tweede inzittende zeer ernstige verwondingen heeft opgeloo- pen. Omstreeks half elf kwam de chauffeur H. uit Boxmeer met zijn auto, waarin vier militairen zaten, van de kermis te Oploo. Hij reed met groote snelheid en ter hoogte van het café Half weg onder St. Anthonis vloog de wagen in volle vaart tegen een boom. De militair P. uit Geldrop, vader van vijf kinderen, werd op slag gedood, terwijl één der andere inzittenden, S. uit Nijmegen, zeer ernstig gewond werd. Kort na de botsing waren een geneesheer en een priester ter plaatse. S. werd, nadat hem de eer ste hulp was verleend, per auto naar het zie kenhuis te Boxmeer vervoerd, waarheen ook het stoffelijk overschot is overgebracht. De andere inzittenden, die geen noemenswaardig letsel op liepen, zijn op eigen gelegenheid naar hun wo ningen teruggekeerd. De auto is geheel vernield. Vrachtboot in de Indische wateren vermist. Zes a zeven man aan boord. BATAVIA, 23 Mei. (Aneta-ANP) De vracht boot „Meeuw", eigendom van den heer Engelkes te Semarang, welke sedert jaren regelmatig een verbinding onderhoudt tusschen Palembang en Tandjong-Priok, wordt thans, met alle opvaren den, vermist. Het schip, dat vermoedelijk 6 a 7 man aan boord heeft, vertrok op 16 Mei omstreeks half zes 's middags uit Palembang. Sedert dit vertrek heeft men niets meer van schip of opvarenden vernomen. Een onderzoek wordt ingesteld. Twee recidivisten te Amsterdam aangehouden. Gepoogd een te Haarlem gehuurde tandem te verkoopen. AMSTERDAM, 23 Mei. In den afgeloopen nacht heeft de politie in de Indische buurt twee personen aangehouden, die een tandem welke zij gisteren in Haarlem onder valschen naam hadden gehuurd, hier bij rijwielstallingen aan den man poogden te brengen. De beide mannen, een 23-jarige en een 22-ja- rige auto-monteur uit de Commelinstraat, reci divisten, zijn op transport gesteld naar Haarlem. „Italië onder Duitsche voogdij". PARIJS 23 Mei (Havas). De bladen con- stateeren, dat Italië zich volledig onder de voogdij van Duitschland gesteld heeft. De „Jour" schrijft: „Een onverbrekelijke gemeenschap, ze ker, maar de hoogste handhaver van die eenheid is niet Mussolini. Ons blad, dat den leider van het Italiaansche volk zoo lang heeft beschouwd als den prijzenswaardigen bewerker van het prachtige herstel van dit volk, dat na den oorlog zoo laag gezonken was, heeft het recht te zeg gen, dat de onderwerping van den Duce aan den Führer geen vooruitgang voor den vrede en geen reden tot trots voor Italië is". Over de geheime clausules in het verdrag, waarover de Italiaansche bla den spreken ,zegt de „Journal": „Zij hebben betrekking op de voorwaarden, waaronder de beide staten tusschen- beide moeten komen op de punten, die zij in het oog hebben, verder op de wijze van samenwerking van leger, vloot en luchtmacht en tenslotte op de synchronisatie van de oorlogsproductie. Er zou reeds zijn voorzien in de leve ring van materiaal aan Italië, in het bijzonder van luchtafweergeschut. Na het onderhoud van gisteravond tusschen Pariani en Von Brauchitsch is besloten tot de onmiddellijke instelling van een permanente militaire commissie van twaalf leden". Met een toespeling op de Duitsche en Italiaansche eischen, zooals die in de redevoe ringen en de persartikelen van den laatsten tijd naar voren zijn gebracht, schrijft de „Epoque": „Het is al te duidelijk, dat niemand in Engeland of Frankrijk ook maar de mogelijkheid van be spreking dezer eischen in overweging zou kun nen nemen. Dat beteekent dus, dat de groote krachtproef in een beslissend stadium is ge komen. Duitschland en Italië staan thans voor het dilemma: zich matigen of oorlog veroorzaken. Zij hebben de bruggen afgebroken en de ver antwoordelij kheid op zich genomen. Wij kunnen CopyrigM P. I. B. Bo» 6 Copenhagen De zon scheen reeds door de vensters, toen de keizer, gezond en zich sterk voelend, weer wakker werd. De dienaren waren nog altijd niet teruggekomen, omdat zij dachten, dat de keizer dood was. De nachtegaal zat er nog steeds en zong 't hoogste lied. „Je moet altijd bij me blijven", zei de keizer, „en den kunstvogel ste. ik in duizend stukken. „Neen, dat moet U niet doen, want hij heeft ook zijn best gedaan. En hier wonen kan ik ook niet. Sta me toe te komen, wanneer ik daar zin in heb, dan ga ik hier voor t venster zitten zingen. Dan zal ik van geluk en verdriet zingen, van het goede en slechte, dat tot nu toe altgd voor "ET verborgen is gebleven. Ik kom overal, bij de arme visschers zoowel als bij de boeren, ja, bij iedereen, die ver van Uw hof leeft en werkt. Ik heb Uw hart meer lief dan Uw kroon, ofschoon ik voel, dat de laatste U toe komt. Ik zal bleven terugkomen om voor U te zingen, maar dan met U mq één ding beloven." „Alles wat je maar wilt", zei (te keizer, die zijn prachtigste gewaad aan had en hij drukte de gouden sabel tegen 't hart. „Eén ding wilde ik vragen. Vertel nooit aan iemand, dat U een zangvogeltje hebt, die TJ alles zegt. ©en zal het nog beter gaan." En daarmede vloog de nachtegaal weg. Juist op dat oogenblik kwamen de dienaren oinnen om zich er vooral toen hij „Goeden morgen" zei. Maar in hun hart waren zij van te vergewissen, dat de keizer dood was. Nu, die keken vreemd, toch maar erg dankbaar dat zij niet onder een nieuwen heer heel vreemd op, toen zij hun gebieder geheel gekleed terugzagen, zouden komen te staan. EINDE. iMorgen een andere vertelling). hier niets doen. De conclusie list wij moeten ons wapenen, onzef de haU: den en afwachten, op alIesToTrbS® hlt- "Kalië kan ziel, veroorloven". LONDEN, 23 Mei (Reuter). n» -ning van het Duitsch-Italiaan^! onderke- heeft in de Britsche pers opmerSk Verdra* emotie veroorzaakt. Weinig De „Times" wijst echter op de stokt*, eekenis van Gayda's commentaar Sf be' jesproken van de organisatie van ,wo:rlt kende reserves, altijd gereed voor hetgeen van het grootste belang ee. bliksemoorlog. Voor den De „News Chronicle" zegt, dat dn™- w bond bewezen wordt, hoe nutteloos W - V6r* pogen, Italië van de spil losTm kï te juist door de sterke verdragsbanden ift ,maar gelijk dat Italië een matigenden tolosd i"- spilgenoot zal hebben, omdat van al?. °ln mogendheden Italië zich een oorlos °°te kan veroorloven. °s hel Ook de „Manchester Guardian" gelooft a Mussolini geen reden tot optimisme w. het Britsch-Turksche verdrag ie positie van Italië in de MiddeDandsche zï,?' verzwakt heeft en het nieuwe vS eI*™ dit opzicht weinig voldoening 5°»» De „Daily Express" herinnert er Ln u handteekening van Italië in 1914 aan fc ij? zijde en zijn troepen aan de andere ziid. .t™ den. Hitier is zich hiervan bewust, „,ai de democratische staten in een toestand vrees brengen om concessies af te persen M heelt", aldus het blad, „met deze true eenS succes gehad, doch zal geen tweeden keer 1 gen". 1 5ia" Werklooze poogde brief in koninklijke auto te werpen, Incidentje bij het bezoek van het Engelsche koningspaar aan Toronto. TORONTO, 23 Mei. Gisteren heeft zich een klein incident voorgedaan toen de koning en koningin van de renbaan van Woodbine terug keerden. Iemand trachtte een briefje in de ko- ninklijke auto te werpen, doch de politie sprong direct toe en arresteerde den man aoodat het briefje op den grond viel, waar het door ka- merheeren opgenomen werd, die ondertusschen uit hun auto waren gestapt. De arrestant is een zekere Richard Healey oud 40 jaar. Nader wordt vernomen dat Healey een werk loos ex-soldaat is, die thans in vrijheid gesteld is. In de enveloppe was een brief die Healey twee jaar geleden van den secretaris van dèn koning had ontvangen in antwoord op een klacht van Healey. Vermoedelijk heeft Healey op deze wijze zijn misnoegen over het antwoord kenbaar willen maken. (United Pres) Orkaan verwoest gevangenis- gebouw. Tien negergevangenen ontsnapt LITTLE ROCK (Arkansas), 23 Mei. Een cycloon heeft Centraal Arkansas geteisterd. Er werd voor duizenden dollars schade aangericht terwijl 10 personen gewond en 1 persoon ge dood werd. Dit zijn de voorloopige cijfers. Ambtenaren van een boerderij, die tevens staatsgevangenis is, te Cummings, melden dat tien gevaarlijke negergevangenen, gebruikma kend van de orkaan, die een der gebouwen van de gevangenis verwoestte, ontsnapt zijn. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdagsavonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE WAIKT CIKICMTIII VEEMARKT ROTTERDAM. Totaal aanvoer 4164. Paarden 261> SQI 11, Magere runderen 913, Vette rundereni Vette kalveren 73, Graskalveren 166, ljochta» kalveren 1327, Schapen 251, Lammeren Varkens 9, Biggen 1, Bokken en geiten a. Prijzen per K.G.: Vette koeien le kwal. 'J. 2e kwal. 64, 3e kwal. 38—50. Vette ossen P, 70, 64, 38—50. Stieren 60, 54. 48 Vette kalven 110, 90, 60—75. Schapen 47, 42, 28. Graskal veren 2e kwal. 56, 3e kwal. 4111# veren le kwal. 40, 2e kwal. 35, 3e kwa. Slachtpaarden resp. 48 42, 30. Prijzen per stuk: Schapen le kwal. 2üi kwal. 17, 3e kwal. 14. Zuiglammeren rap- 6, 4. Nuchtere slachtkalveren 9 8, 6/2. «ucn tere fokkalveren 30, 25, 20. ®achtpaaroe 190, 120. Werkpaarden 340, 260,1)25- i 195, 120. Stieren 255, 205. 140. J^^Xeien 220, 155. Melkkoeien 280, 210, 125. Vawtoefc 200, 160, 140. Vaarzen 165, 145, 105. Pinken 105, 85. Graskalveren 60, 40, 30. Bokk n °8Omschrijv6ing Dinsdagsche marktn^^ Vette koeien en ossen, aanvoer fulI"er„' wai, kalm, prijzen als Maandag; a!leen. egtierec iets lager. Prima's resp. 82 en 75 etu sneren aanvoer iets kleiner, handel matig, phl vor. week. Vette kalveren, aan^Ljn<,0nri- ter, handel flauw, prijzen als Maanfla», v ma's f 1.20. Schapen en lammere:n, als vor. week, handel kalm, Pryz®** handel dag. Zuiglammeren, aanvoer rul^® 'njnsda?. lui? prijzen iets hooger dan vor. weekly Nuchtere slacht- en fokkalveren, aa ?r> vor. week, handel levendig, nriizen Paarden, aanvoer groot, handel haae. p lager. Kalf en melkkoeien, aaI1^-- houdend week, handel sleepend, prijzen pi J n(jej Varekoeien, aanvoer als vor. wee aan. kalm, prijzen stabiel. Vaarzen en pi 'derd. voer matig, handel lui, prijzen on Graskalveren, aanvoer ruimer, nana prijzen iets stijver. Bokken en ge. h00g€j| als vor. week, handel vlot, prijzen ie

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 8