IJmuider Courant WILDE BUSSEN STAGNATIE MET PINKSTEREN REGEN Waarschuwingstelegram ingetrokken ™or d"bIad' DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen VEROORZAKEN Demonstraties in den Haag POLITIE TROK DE REVOLVER N.V. RADIO DISTRIBUTIE-BEDRIJF PINKSTEREN ENTREE 25 cent Pinksteren. Drie en een half jaar geèischt tegen kassier te Roswinkel. Dit otoctij&e Visscherij-Snufjes. 1 ie iaARGANG NO. 175 Uitgave Lourens j9 Coster, Maatschappij Courant Uitgavi en Algetri. Drukkerij Haarlem Courant' Telefoon N.V. Groote Houtstraat 93, Tel. 10724. Bureau IJmuider Kenuemerlaan 42, IJmuiden, eani, Postgiro 310791. Alle Teleio»" 00 j K0...1O» opdomen in de Kennemor Co««m«- Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 27 MEI 1939 Abonnementen per week f0.12'/3« per maand f0.52>/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer fO.10. n wilde-bus-chauffeurs blijken nog niet van niim te zijn zich bij de hoogste rechterlijke be- Enü neer te leggen. Na een kleine demon- Se van Donderdagavond, waarbij o.a. een i„f chauffeur op enkele agenten is ingereden en SS» js gearresteerd, had men ook Vrijdag- «mlid afgesproken om met de bussen te demon teren en daartoe had men, onder leiding van £n heer Stoop, het plan gemaakt, uit alle dee- Jr des lands des avonds op het Spui te 's-Gra- venhage samen te komen en een demonstratie- rit door de stad te maken. Tegen acht uur was het op het Spui dan ook drukker dan gewoonlijk, al is de laatste dagen, in verband met de wilde bussen-affaire, het cDui een verzamelplaats geworden voor de ve len die uit nieuwsgierigheid eens komen kijken, ni ér nog wat te beleven valt. Ook de politie had al gauw bemerkt, dat er wat op til was. Het publiek, dat vooral bij het cafétje op den hoek van de Turfmarkt, blijkbaar het centrum van de demonstratie, bijeen stond, werd gemaand door te loopen, waarbij ook de aiarmpost, welke zich tegenover dat cafétje be vindt, werd vrijgehouden. Even over achten kwamen verschillende bussen in groepjes naar Hout- en Turfmarkt rijden, waar zij zich in een -rij opstelden. Toen er ongeveer twintig bussen verzameld waren, zette de stoet zich in beweging en stak het Spui over naar de Paviljoensgracht. Daar werd de rij eenige malen door de motor politie onderbroken, doch de anderen zetten den tocht voort naar het viaduct over den Leidsche straatweg, waar van den anderen kant een groep wilde bussen uit Amsterdam was aangekomen. De beide files reden op, totdat zij beide langs elkaar gereden waren en zoodoende den grooten verkeersweg versperden. Dat duurde ongeveer een. half uur en onder wijl werd het andere verkeer .over een zijweg naar en van de residentie geleid. Toen vond de politie den tijd gekomen om in te grijpen en zij beval de bussen ieder naar de plaats, waar zij vandaan gekomen waren terug te rijden. Dit had nogal wat voeten in aarde, vooral omdat de chauffeurs weinig gewillig bleken aan de beve len van de politie te voldoen. Er kwam een revolver bij te pas, doch er werd niét gëschoten; enkele malen moest de politie een charge uitvoeren, omdat belangstellenden en chauffeurs te dicht opgedrongen waren. Er vielen enkele klappen. Een chauffeur kreeg een kaakslag, omdat hij niet snel genoeg aan het bevel van een agent voldeed, terwijl bij een autobus de voorruit om dezelfde reden werd in geslagen. De chauffeur werd licht aan de hand gewond en hij werd door een ander achter het stuur ver vangen, Tenslotte lukte het de politie orde in de ver keersopstopping te brengen. De Amsterdammers werden naar de hoofdstad teruggestuurd, de Rotterdammers en Hagenaars gingen in lang- NEEM DISTRIBUTIE HET BESTE uit den aether, billijker en beter, 50 cent per week. Geen stroomverbruik. INRUIL OUDE TOE STELLEN. BEVERWIJK. Romerkerkweg 87 feBei 3421 (Adv. Ingez. Med.) In verband m@t dl© Pinksterdagen verschijnt het veigend nummer van ons blad Dinsdag 30 Mei a.s. zaam tempo over den Bezuidenhoutscheweg naar het Spui, waar de. bussen halt hielden. Op last van de politie werden toen alle bussen ontruimd alleen de chauffeurs bleven op hun plaatsen. Te gen hen werd proces-vèrbaal opgemaakt. Even kwam.de gummistok er-nog aan te-pas, toen een man, ondanks het verbod van een agent, het cafétje wilde binnengaan. Nadat proces-verbaal was opgemaakt, gingen de bussen in goede orde ieder naar de plaats hunner bestemming terug en om half elf was de rust op het Spui terugge keerd. (A. N. P.) DANSEN Muziek van de bekende Dans-, Show- en Stemmingsband „THE GRASSHOPPERS". 2de PINKSTERDAG van 3—6 en vanaf 7 uur. Tijdens het Matinee zullen er wedstrijden worden gehouden om fraaie prijzen, waaraan iedereen kan deelnemen, ook niet-dansers, DANCING UITGEEST BALTUS TELEF. 355 (Adv. Ingez. Mei.) DANCING RAAKS 1—3 „LA GAITE" HAARLEM. PINKSTER BAL Na 12 uur geen toegang. (Adv. Ingez. Med.) Wereldconferentie van Christelijke Jeugd te Amsterdam. Zestienhonderd jonge menschen verwacht. Zeer bijzondere omstandigheden voor behouden mag thans met zekerheid worden vastgesteld, dat van 24 Juli tot 2 Augustus a.s. in Amsterdam een wereldconferentie van Christelijke jeugd zal worden gehouden. Zestienhonderd jonge menschen duizend jonge mannen en zeshonderd jonge vrouwen waarvan 2/3 beneden de 25 jaar en de rest beneden de 35 jaar, tezamen vertegen woordigende -65 naties, komen gedurende tien dagen in Amsterdam bijeen om de meest brandende vraagstukken van dezen tijd te be spreken en te behandelen. Aan de orde zullen worden gesteld de verhouding van de chris ten jeugd tot: de volkenwereld, de maatschap pelijke ordening, volk en staat, de opvoeding, de rassen vraag, het huwelijk en het gezins leven, de kerk en haar wereldzendingstaak enz. De belangrijkste werkzaamheden van het congres zullen in groepsformatie worden ver richt. In ongeveer 60 secties, ieder van rond 30 deelnemers, worden de onderscheidene vraagstukken behandeld. Hiervoor moeten ten minste 60 schoollokalen of andere ver gaderruimten beschikbaar worden gesteld. Een staf van 150 jonge Nederlanders, waar van elk lid een der moderne talen machtig is, zal de gedelegeerden ten dienste staan. 'k Wil u even, beste menschen, Mooie Pinksterdagen wenschen. Mooi in ieder opzicht dan; Letterlijk en ook figuurlijk, Mooi op 't punt van weer natuurlijk, 't Mooiste dat men kan verwachten, Mooi in daden en gedachten, Mooi in ieder soort beleven, Mooi in zorgenvrijheid even, Mooi in vreugd en welbehagen, 'k Wensch u mooie Pinksterdagen En een rijk genot ervan 'k Wensch u mooie Pinksterdagen En ik wil u daarbij vragen, Gun ze ook uw medemensch; Streef ernaar bij autorijden, Ieder risico te mijden, Gun een ander ook het zijne. Bij de drukte in de treinen, Laat hen, die hard moeten werken, Ook wat Pinkstervreugde sterken, Al dat geeft het feest meer waande, Dat is, als gij 't wilt aanvaarden, Mijn oprechte Pinksterwensch. P| 7TD'C Heerenmodehuis tLIi'LO Zeeweg 78 heeft een keurcollectie ZELFBINDERS (Adv. Ingez. Med.) Voor de arrondissements-rechtbank te Assen stond Vrijdag terecht de landbouwer K. G. uit Roswinkel, vroeger kassier van de Boerenleen bank aldaar, die in verband met de geruchtma kende- onregelmatigheden bij deze instelling, zich had te verantwoorden wegens verduisteringin dienstbetrekking en valschheid in geschrifte. Aan G. was o.m. tenlaste gelegd, dat hij zich in het tijdvak van 1927 tot 1938 heeft schuldig gemaakt aan verduistering van een gezamenlijk bedrag van ongeveer f 246.000, welk bedrag toe behoorde aan de Coöperatieve Boerenleenbank te'Roswinkel, van welke instelling verd. kas sier was. Verder had hij zich te verantwoorden voor het feit, dat hij in 1938 een rekening en balans van genoejnde bank valschplijk heeft opgemaakt, door als totaal bedrag .der uitstaande voorschot ten in de balans te vermelden f 604.000 in plaats van f 497.449.78. Na een uitvoerig requisitoir ^eischte de Officier van 'Justitie een gevangenisstraf van drie jaar en zes maanden. Engelsch-Portugeesch bond genootschap blijft van kracht. Gëen oplossing van het koloniale vraagstuk ten koste van Portugal. In antwoord op vragen van Henderson ten aanzien ,van het bondgenootschap met Portu gal, heeft Butler, de Britsche onderminister van buitenlandsche za-ken, gisteren in het La gerhuis als volgt geantwoord: „Zooals de premier Salazar in een per soonlijke boodschap reeds heeft medegedeeld werd de verklaring- van Z.Exc. dat het oude bondgenootschap tusschen onze beide landen een der duurzame beginselen blijft van zijn buitenlandsche politiek, door de Britsche re geering en de Britsche natie met de grootste voldoening ontvangen. De Britsche regeering harerzijds bevestigt zonder aarzelen opnieuw haar wil haar verplichtingen na te komen der voorwaarden van dit bondgenootschap, dat een instrument zal blijven, van groote waarde ten dienste van den wereldvrede. De banden, welke onze beide landen, beide koloniale mogendheden en mogendheden aan den Atlantischen Oceaan, verbinden, zijn steeds nauw geweest en onze regeering hoopt innig dat zij dat nog langen tijd zullen .blij ven. Ik wensch de gelegenheid te -baat te ne men om de op 21 December 1937 door den minister van buitenlandsche zaken afgelegde verklaring opnieuw'te bevestigen en te ver- De weerverwachting van heden luidt Voor het geheele land: gedeeltelijk bewolkt, droog weer, zelfde tempera- tuM, meest matige Noordelijke tot Westelijken wind. Algemeene vooruHnchtende alge- ®cene 'ucht'drukverdetling duidt op le' e'n<%en van de periode van mooi Voor de Pinksterdagen mag ver- "achtworden: nu en dan eenige regen °Jet ''gelijke opklaringen en wind uit Westelijke richtingen. Geen wijziging in grens- en kustbeveiliging. De Regeeringspersdienst meldt De Minister van Defensie heeft bepaald, dat het waarschuwings telegram, dat op 11 April 1939 is verzonden en tot op heden nog steeds van kracht is, met ingang van 27 Mei 1939 wordt ingetrokken. Van de maatregelen, welke op grond van het waarschuwings telegram werden genomen, zijn enkele gehandhaafd, waardoor bij weder uitzending van dit telegram de te verrichten arbeid tot een minimum is beperkt. Hieruit volgt, dat de schriftelijke waarschuwingen (in oranje-enve loppen), welke zijn uitgereikt aan hen, die bij voormobilisatie in werkelijken dienst zouden moeten komen, zijn vervallen. Indien zulks onverhoopt noodig blijkt, wordt een nieuwe schrifte lijke waarschuwing aan ieder der betrokkenen uitgereikt. Zij het ten overvloede, wordt hierbij vermeld, dat intrekking van dit waarschuwingsteiegram niets verandert aan de getroffen maat regelen betreffende de grens- en kustbeveiliging. TE BEVERWIJK groepje buiten landers arriveer de gisteren na middag in de hoojdstad waar zij aanzaten aan een intiem sou per. Een moment dreigde het feest niet te zullen doorgaan, daar de avondkleeding zeer geleden had van de lange treinreis. Maar „CLEANING SERVICE", de chem. wasscherij bracht uitkomst. In EEN UUR was alles weer keurig in orde. BREESTRAAT 3 TELEFOON 3673 (Adv. ingez. Med.) klaren, dat voor zoover ons betreft zekere voorstellen van voor den oorlog met betrek king tot zekere Portugeesche gebieden vólko men dood zijn en dat wij niet de geringste be doeling hebben deze weer naar voren te brengen". (Havas teekent hierbij aan, dat hoewel geen enkele uitlegging daarvan wordt gegeven er reden is te gelooven, dat Butler hiermede' wil de zeggen, dat er geen sprake kan zijn van een oplossing van het koloniale vraagstuk ten koste van Portugal. Men zal zich herinneren, aldus Havas, dat zekere Duitsche staatslieden er in de laatste jaren der vorige eeuw en in het begin dezer eeuw aan hadden ge-dacht en dat Joseph Chamberlain geacht werd er te gen te zijn.) Tweedaagsche militaire prestatie tocht geëindigd. Het was Vrijdag de tweede en laatste dag van den tweedaagschen militairen prestatietocht der algemeene vereeniging van Nederlandsche reser ve officieren. De eerste dag hebben drie officieren tot hun spijt den tocht voor het einde moeten opgeven. Bovendien verscheen Vrijdag 1 officier niet aan den start. Na het vertrek van de overige 67 officieren om half zes in den morgen uit de ka zerne. der bereden wapens, werd omstreeks 8.30 uur v.m. door alle gestarte ruiters het Jagerhuis te Zeist bereikt. Met het gasmasker op werd de 40 K.M. lange rit voortgezet, die langs de Pyra- mide van Austerlitz en over de Treek naar de kazerne terugvoerde. Prins Bernhard werd tij dens het ruiterparcours bij café Bergzicht door Prinses Juliana en Prinses Beatrix begroet. Hij galoppeerde daarop door de Treek naar Amers foort terug. Te voet werd door de 67 deelne- mënde officieren via de Leusder Heide en Wou den berg en door het met gas besmette dorp Ha- mersveld gemarcheerd. Het rij wielparcours van 60 K.M. voerde óver Bavoor (gasgevaar), Maarn, Doorn, Arnhem- sche bovenweg, Zeist, de Bilt,- Lage en Hooge Vuursche en Soestdijk. ..Uitvallers zijn Vrijdag niet 'gemeld. Ir. Wou ter Cool, reserve majoor voor speciale diensten bij den generalen staf, voorzitter der algemeene vereeniging van Nederlandsche reserveofficieren reikte na afloop in de gymnastiekzaal van de rij school, behalve de zilveren beker van den com mandant van het veldleger de andere eereprijzen aan de 67 in goede conditie binnengekomen deel nemers uit. Prins Bernhard heeft den zwaren tweedaag schen prestatietocht in zéér góede conditie be ëindigd. Koningin Wilhelmina en Koning Leopold wisselden telegrammen. Gisteren heeft tusschen H.M. die Koningin en Koning Leopold de vól- gnde telegrammenwisseling plaats ghad,: Zijner Majesteit den Koning dei- Belgen, Laeken. Diep onder den indruk ben Ik van de even hartelijk als grödts'clie ontvangst die Uwe Majesteit en het Belgische volk Mij be reid hebben en in Den - Haag teru,ggkeerd gevoel Ik Mij gedwengn' nogmaals tegenover Uwe Majesteit uiting te geven aan Mijne groote en bijzondere erkentelijkheid voor de onvergetelijke dagen bij Uwe Majesteit te midden van het Belgische volk doorgebracht. WILKEJLMINA Hare Majesteit dé Koningin, Den Haag. Ik ben ten zeerste gevoelig voor het zoo vriendelijke telegram dat Ik van uwe Majesteit ontvang. Zij weze overtuigd dat Haar onvergetelijk bezoek Mijn volk en Mij hogost verblijd heeft. Deze dagen hebben de vriendschap tusschen onze beide huizen en onze beide staten bekrachtigd! LEOPOLD. JiwMsqzuinq. De Directeur van het Gemeentelijk Gas bedrijf, Beverwijk, brengt hiermede ter kennis van het publiek, dat met ingang van ZATERDAG 27 MEI 1939, de loket ten zullen zijn overgebracht van Nieuwe- weg No. 2 naar BREESTRAAT No. 112, Telefoon No. 3300. Aanvragen voor gasaansluiting, kennis geving van verhuizing, inlichtingen omtrent gasverbruikstoestellen, klachten en betalingen moeten dus met ingang van opgenoemde datum worden be zorgd of gedaan aan Breestraat No. 112, alwaar de loketten zullen zijn open gesteld op alle werkdagen van 8.30 uur tot 12.30 uur en van 14 uur tot 17 uur. Des Zaterdags van 8.30 uur tot 13 uur. De toonzaal, welke reeds op VRIJDAG 26 MEI 1939 om 18 uur voor het publiek wordt opengesteld en gratis toegankelijk is voor alle belangstellenden, is voor lopig op werkdagen geopend tot 20 uur, des Zaterdags tot 22 uur. De Directeur van het Gemeentelijk Gasbedrijf, H. J. DE GROOT. (Adv. Ingez. Med.) Duitsch-Lettisch non-agressie- verdrag wordt de volgende week onderteekend. De minister van Buitenlandsche Zaken van Letland, Munters, is op zijn térugreis uit Berlijn, waar hij enkele dagen heeft vertoefd, Kaunas gepasseerd. Gedurende het oponthoud van den trein heeft hij een onderhoud gehad met den Li- tauschen vice-minister-president Bizauskas. Aan den correspondent van Havas deelde Munters mede dat de volgende week het non agressie verdrag tusschen Duitschland en Let land zal worden onderteekend, nadat de regee ring van Letland den minister van Buitenland sche Zaken van Estland, Selter zal hebben ge raadpleegd, die binnenkort naar Riga zal ko men. ccccv. In een berichtje in het blad van gisterèn werd iets verteld over den aanvoer van haring door de trawlers in Februari, Maart en April. Weet u nog dat ik dien op meer dan twee ton heb geschat? En inderdaad heeft de op brengst van de in genoemde maanden aan gevoerde haring dit bedrag al overschreden en daar komt dan nog het staartje van Mei bij. De aangevoerde haring vertegenwoordigde een gewicht van 2.6 millioen K.G. Als men nu be denkt dat in andere jaren, nadat de groote teelt is afgeloopen, hoogstens een paar dui zend Kilo wordt aangevoerd, dan blijkt wel. welk een waardevol buitenkansje eenige ree- ders, tal van zeevisschers, kooplieden en ar beiders aan de merkwaardige ontdekking van de Dirkje te danken hebben. Gisteren wapperde aan vele vlaggestokken en vlaggelijnen onze nationale driekleur. Het zag er feestelijk uit rondom de Visschersha- ven, vooral toen, na een trieste morgen des middags het zonnetje er een schepje op deed. Van onder tot boven met vlaggen gepavoiseerd lag daar de trots van onze vloot, de Delft die bovendien in een nieuw japonnetje was gesto ken 'en er derhalve recht feestelijk uitzag. Als u deze boot had gezien voor ze haar opknap pertje kreeg, hadt u haar niet herkend. U zult in dit blad vermoedelijk wel een uit voerig relaas vinden van het bezoek van mi nister Steenberghe, ter wiens eere men de Vis- schersiiaven zulk een feestelijk aanzien had gegeven. De minister heeft eenige uren in ons midden vertoefd en dus ruim den tijd gehad om alles op z'n gemak te bekijken: de nieuwe hal, het bevriezen van visch, het conservee- ren van visch en de Delft, die ook bezichtigd werd. De minister heeft, toen hij het nieuwe gebouw der Reedersvereeniging opende, mooie woorden gesproken. Hij heeft gezegd, dat de vloot, om de gesloopte oude schepen te ver vangen, moderne trawlers noodig had voor een loonende exploitatie. En dat de regeering ver moedelijk wel bereid zou zijn, te helpen. Maar dan moeten de reeders volledige medewerking verleenen. Dus meer Delft-en? Ik wil hier voorloopig niets van zeggen want alles is zoo vaag. Maar toch wil ik wel even opmerken, dat een eenzijdige ontwikkeling van ons vang-apparaat niet in het belang van het bedrijf, zeker niet in dat van den handel is. Er kwamen deze week binnen 26 trawlers en 45 kotters. Alle schepen, ook de kustbooten en de loggers, kwamen met ruime vangsten binnen, maar deze konden de zaak toch niet goedmaken. Naar verhouding brachten de kustbooten het er nog het best af. Maar die vingen tot 200 a 250 manden visch; de Rei ger had zelfs 300 manden. PIETERMAN. Registratie van dienstplichtigen in Engeland. Het Britsche ministerie van Arbeid heeft de bijzonderheden gepubliceerd van de re gistratie der dienstplichtigen. De jonge man nen van 20 en 21 jaar moeten zich op 3 Juni melden bij het bureau van de werkverschaf fing in de buurt waarvan zij zich op dien dag bevinden, tusschen half twee en half ne gen, in alphabetische volgorde. Zeelieden van de koopvaardij en visschers kunnen, indien zij dit verlangen, dienst doen bij de marine-reserves. Zij, die geweteisbe- zwaren hebben tegen het vervullen van mili tairen dienst moeten zich wel melden, doch kunnen hierbij laten aanteekenen.. dat zij gewetensbezwaren hebben.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1