IJmuider Courant Engelsche duikboot gezonken Qmate Jbiifs aan Zanduacwt' iatetdap a.s. Ofteuitt? lit. mtt Hamftêfe VcwcUtati&iegeÜng- mwkwd&im l2< |J»uid«'' DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEIN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Het Circuit van Zandvoort. Veiligheid der bemanning schijnt niet in gevaar Achterschip steekt boven water uit Geen verrassingen op eersten trainingsdag. Heidebrand. Drang van overheidswege op de ouders in wetsontwerp vastgelegd Ik JAARGANG No. 179 ^eLoaren* ir Coaranl a Coster. Maatschappij Uitgaven en Algem. N v. Groote Houtstraat 93, 6 Te' 10724. Bureau IJmuider C0ttr3D 5301, Postgiro 310791. Alle TeJefooo Adverte»»ies* 0 kosteloos opg< Conrant, Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen locnomea in Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 2 JUNI 1939 Abonnementen per week f 0.12Vj. per uiaand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per postf 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Adverlentiënt 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer fO.10. zal Se eerste voor dit doel in ons "wiegde auto-renbaan, het Circuit van a®°( Jjaar eerste autoraces beleven. Het belangrijke gebeurtenis voor ons land en - Lt minst voor onze streek. De vele b«- ..rheden die wij omtrent den bouw van rcuit die in merkwaardig korten tijd vol- W.„ u' nebben gemeld zullen veler waar- hebben gewekt voor de energie waar- *'°°deze zaak is aangepakt, niet het minst j. gemeentebestuur van Zandvoort, dat 'jemeester Van Alphen den leider bezit r Jeischt wordt om van zulk een nieuwe inneming een succes te maken. Zijn erva- en die van zijn politie in het „verwerken" mte menigten bezoekers komen daarbij "êwel heel goed te stade. In de dezer dagen "„ouden persconferentie heeft de burge- - -ter eraan herinnerd dat een badplaats I zandvoort op dagen in het „hoogseizoen" eermalen door 125.000 a 150.000 menschen bezocht wordt. Dat zijn indrukwekkende getal len De zomersche bezoeker zal er maar zelden aan denken hoeveel beleid en ondervinding er noodig zön om zooiets goed te doen verloopen. Nu het een gebeurtenis geldt die bovendien de orderegeling en bewaking van een circuit vereischt waarop auto's in topsnelheid zullen rondrazen krijgt het Zandvoortsche politie korps, bescheiden van omvang, versterking met honderd rijksveldwachters plus de hulp vaneen honderdtal leden van Zandvoortsche cportvereenigingen, die het verkeer zullen helpen regelen en op het wedstrijdterrein aan bezoekers inlichtingen verschaffen. Natuur lijk is een bijzondere verkeersregeling voor deze gebeurtenis ontworpen en de burge meester heeft al vol vertrouwen voorspeld, dat er op ;j juni geen ontevredenen zullen zijn; alles zal vlot verloopen. Het circuit zelf is prachtig gelegen en bij oroefritten zijn met gewone auto's al snel heden ver boven de 100 K.M. erop bereikt. Het is een wegen-circuit en geen uitsluitend voor autoraces bestemde baan, zooals Brook- lands in Engeland en Monthléry in Frankrijk. Maar men zal er, al kunnen de top-snelheden van dergelijke banen met hun enorme opge hoogde bochten er niet op bereikt worden, niettemin merkwaardige demonstraties van kundig en moedig rijden op kunnen aan schouwen, waarbij zeer veel van de bestuur ders geëischt wordt. Zal het een succes blijken te zijn en zal de ongetwijfeld zeer groote belangstelling bij deze eerste races tot ontwikkeling van het auto rennen leiden? Ik verwacht van wel in een tijd als deze, die zoozeer verknocht aan de snelheid is. En ik hoop dat Zandvoort ermee gebaat zal zijn. Het heeft moeilijke jaren, te doorworstelen gehad maar de ondernemings geest blijkt er niet onder geleden te hebben en dat is een feit dat op zichzelf al waarderin en sympathie verdient. Dat de bekwaamheid des autobestuurders niet minder graden kent dan die van andere sportbeoefeningen zal de gewone rijder, die Zaterdag den strijd gaat aanschouwen, wel heel sterk beseffen. In zijn stoutste droomen verbeeldt hij zich misschien wel eens dat hij omdat-ie wel eens „de 120" even op een kaars rechten stillen weg bereikt heeft, met wat oefening ook wel aan zoo'n race, of aan een Rallye Monte Carlo of andere bijzondere pres taties, zou kunnen meedoen. Het aanschouwen van een wedstrijd zal hem doen begrijpen dat bijzondere kunde en ook bijzondere begaafd heid, waartoe bliksemsnel reageeren behoort, ervoor worden gevergd. Wie races in het bui tenland heeft gezien weet dat uit ondervinding. Laat ons hopen dat het verloop van deze eerste autorennen in alle opzichten voortref felijk zal zijn en dat dus ook ongevallen mo gen uitblijven. Het ware dwaasheid- te loo chenen dat zulke wedstrijden gevaar opleveren, op een bijzondere renbaan zoowel als op een tijdelijk afgesloten circuit. De voortreffelijk heid van het tegenwoordige materiaal heeft dat risico, vergeleken bij vroeger tijden, sterk verminderd. De bekwaamheid der rijders moet het overige doen om het uit te schakelen. R. P CRICKET IN ENGELAND. Derbyshire behaalde Donderdag reeds een 5 wickets-overwinning op Kent. De fastbowler Copson is wel een der meest succesvolle bowlers van het oogenblik. Hij had met zijn 9 wicket: geoucht de hand in de snelle zege. Het was ove- ngens een echte bowlerswedstrijd. Derbyshire scoorde 112 en 134-5 (Todd 4-61) tegen Kent 143 cu 99 (Copson 4-30). Walter Hammond sloeg te- •n- -G'amorSan *196) niet minder dan 302 uit ooa-o bijeen, op welk totaal Hammond de in- mgs sloot. Glamorgan herstelde zich in de 2de wmngs door zonder wicket-verlies 131 te scoren, e stand van de overige wedstrijden is: Lan- 488-6 tegen Hampshire 290 (Bailey 100) Notts 290 en 126-2 tegen Leicestersl*re n,00dhead 5"51)- Surrey 345 en 314-6 (Squi rt 7 not out) tegen Sussex 208 (John Lang- 11 n t Gover 6-60). Warwickshire 219 en 5-131) 60 Y°rkshire 417 (Hutton 158> Hollies DeWest-Indiërs behaalden nog juist voor het mjiten van den speeltijd op den tweeden dag snel s"overwinning op Essex, hoewel het seen o3n *oerjsf-en °°k in deze' ontmoeting 158 en i<u Cken indruk achterliet. Essex scoorde 2i9 en iw °nStan''ne 6-42) tegen West-Indie door 7, - AHeen Constantine imponeerde verm-Ji1 pr*clltig bowlen, vol afwisseling. Hij temen vi13 van de 20 wickets, die te de duikboot „Thetis" is vervaardigd, deelde nog in d enloop van den nacht den buiten het bureau wachtende bloedverwanten en vrienden der opvarenden mede, dat de plaats der ligging van het schip was opgespoord. Voorts verklaarde hij, dat boeien, die door de „Thetis" zijn uitgezet, gezien zij door een op zoek zijnd vliegtuig dat zelf een boei heeft uitgeworpen om de plaats te merken. Uit de hedenmorgen door Reuter geseinde telegrammen bleek, zooals hierboven is ge meld, dat het schip gedeeltelijk boven water uitsteekt, en niet, zooals men aanvankelijk meendeop een diepte van 40 meter ligt. De Thetis is een nieuw type onderzeeër, of ficieel het ,;patrouille type" genoemd. Het is van niet zeer gi-oote afmetingen: 265 voet bij 26V2 bij 12 voet. Het meet 10190 ton en heeft 350.000 pond sterling gekost. Het is uitge rust met een vier inch kanon en met 6 tor- pedolanceerbuizen van 21 inch. De Britsche Admiraliteit deelde gisteravond officieel mede dat de duikboot „Thetis", die buiten Birkenhead nabij Liverpool op proefvaart was, vermist werd. De „Thetis" was eenige malen onder gedoken en daarna niet meer gezien. Aan boord bevonden zich vijf officieren, 48 minderen behoorende tot de bemanning, en boven dien eenige deskundigen van de werf CammellLaird. Hedenmorgen deelde de admiraliteit mede9 dat men de Thetisgevonden hadDe duikboot ligt 14 mijl van Creator me s-Head nabij Llandudno in WalesAchttien voet van het achterschip steekt boven het water uit Hieraan wordt toegevoegddat op het oogetiblik niets er op duiddedat de opvarenden van de Thetis99 zich in levens gevaar zouden bevinden. AUTOMOBILISME Het nieuws werd onmiddellijk doorgegeven aan de in spanning wachtende groep familiele den, waarvan sommigen den geheelen nacht voor de kantoren van Camell-Laird in Birkenhead gewacht hadden. De werf Camell-Laird deelde hedenmorgen het volgende mede: „Allen aan boord zijn veilig. Twee officieren zijn uit de duikboot ontsnapt en bevinden zich in den torpedojager „Brazen", welke de „Thetis" gevonden heeft. De „Thetis" was Donderdagochtend van de scheepswerf vertrokken en toen de duikboot niet op tijd terugkeerde, begon men zich ongerust te maken. De proeven met het vaartuig zouden ge nomen zijn in de Liverpool baai aan de monding van de Mersey. Om 13.30 uur op vijftien mijl afstand van Bir kenhead had de onderzeeër nog gedoken. Zij werd om 16.30 weder aan de oppervlakte ver wacht, doch men zag hiervan geen enkel teeken. Het behoorde niet tot de oefeningen van de duikboot seinen uit te zenden, ter wijl zü onder water was en men ver moedde geen onraad, totdat zij om 16.30 uur nog niet aan de oppervlakte was verschenen. Alle in de buurt zijnde oorlogsschepen kregen order aan het zoeken deel te nemen, terwijl alle rnarinevaartuigen, die zich binnen redelijken af stand bevonden, zich met spoed naar de plaats des onheils begeven. Blijkens nadere berichten kregen de beman ningen van het eerste anti-duikbootflottielje en het zesde torpedojagers-flottielje, die te Port land gestationeerd zijn, order zich terstond aan boord te melden. Acht torpedojagers vertrokken des avonds uit Portland naar Birkenhead en vijf schepen van het anti-duikbootflottielje werden eveneens in gereedheid gebracht om nog van nacht te vertrekken. Een sleepboot met een duikbootofficier, die bij de oefeningen van de „Thetis" aanwezig was bevond zich nog steeds ter plaatse, in de hoop hulp te kunnen bieden. In bevoegde kringen vreesde men, dat de „The tis" in aanvaring was gekomen met een zich on der water bevindend voorwerp, tengevolge waar van de electrische installatie buiten werking zou zijn gesteld. Op deze plaats bevonden zich verscheidene wrakken. Later op den avond werd gemeld, dat de torpedojager „Brazen" zich op de plaats be vond, waar de duikboot het laatst gezien werd. Voor het invallen van de duisternis werd aan het opsoringswerk deelgenomen door militaire vliegtuigen, die het zoeken bij het aanbreken van den dag zouden hervatten. De secretaris van Camell Laird, door wie Snelste ronde door Piet Nortier met B. M. W. De trainingsritten van Donderdag op het Circuit van Zandvoort hebben geen bijzondere verrassingen opgeleverd. Want dat Piet Nortier met zijn twee liter B. M. W. de snelste ronde van den dag maakte met een gemiddelde van 85 K.M. kan toch bezwaarlijk als een verrassing worden beschouwd. Dat de open sport B. M. W.': snel, ja zelfs zeer snel zijn wist men j-eeds voor dat er nog sprake was van den Grooten Prij: van Zandvoort. Ongetwijfeld behoort Nortier tot de groote favorieten van Zaterdag. Hoe Gatsonides zich met zijn Mercury met speciale sportcarrosserie zal houden dienen we slechts cif te wachten. Ongetwijfeld zal het in de sportklasse geducht spannen. Verschillende rijders hadden nog met pech te kampen. Zoo vloog een Citroen de bocht uit en kwam tegen de stroozakken terecht; draaide een M. G. om zijn eigen as en kreeg een Ford een lekke band. Alles liep echter goed af en de rijders toonden over het algemeen veel tegenwoordigheid van geest. Vooral de Ford-bestuurder slaagde er wonderwel in zijn wagen met lekken band in het rechte spoor te houden. Hedenmiddag begint de training te half vier en naar alle waarschijnlijkheid zullen dan ook Manfred von Brauchitsch met zijn Mercedes en Hans Stuck met de Auto-Union race wagen aanwezig zijn. Men is zeer benieuwd hoe deze cracks het circuit zullen beoordeelen. (Bij Hoenderlo zijn 500 H.A. heide door brand verwoest. Oorzaak ivaarschijrilijkeen achteloos weg geworpen sigaar of sigaret). Weer zijn honderden hectaren, Mooie hei in brand gezet, En als men 't zoekt te verklaren: Peuk sigaar of sigaret. Zal men het dan nimmer leeren, Dat w' ons kostlijk heiterrein, Moeten sparen en waardeeren, En 't geen aschbak hoort te zijn' Is er heusch na al die branden Van de heide, ieder jaar, Geen besef nog in den lande, Voor dit brandende gevaar? Zijn er zooveel harde koppen, Waar men zelfs na langen tijd, Dit benul niet in kan stoppen, Al wordt het er ingehei-d? Zijn er mogelijk nog velen, Die zoo bot zijn van gemoed, Dat het hun geen steek kan schelen, Ook al staat de hei in gloed? Als 't zoo is, wensch je die menschen Naar de Mooker hei toe, maar, Ook dat mag je weer niet wenschen, Want dan dreigt daar weer gevaar. Maar ik kan dit niet aanvaarden, Menschen, die de hei opgaan, Vinden het vanzelf van waarde, Dat haar schoonheid blijft bestaan. Dus, al is 't ontelbre malen Reeds gezegd, ik zal het maar Voor de x-de maal herhalen: Denk om 't heide brandgevaar! van de zaak in GOUD- en ZILVERWERKEN, KLOKKEN en HORLOGES. Tevens reparatie inrichting. Als extra reclame bij aankoop vanaf 2.50 een aardig cadeau. Op alle uur werken 2 jaar garantierepa ratie 1 jaar. HORLOGEMAKER-GOUDSMID. TUSSCHENBEEKSWEG 60, t.o. Velserbad, IJmuiden-O. (Adv. Ingez. Med.) RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor IJmuiden en liet daar onder behoorende ambtsgebied werd gedu rende de maand Mei ingelegd 101.901.33 en terugbetaald 81.480.81. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 29259. EEN thans door de Regeering bij de Tweede Kamer ingediend wetsontwerp beoogt de vaccinatiekwestie tot een oplossing te brengen. Deze oplossing wordt gezocht in een regeling, waarbij vanwege de overheid aan alle ouders wordt aangeraden hun kind, voor zoover daartegen uit gezondheidsoogpunt geen bezwaren bestaan, op den daarvoor geschikten leeftijd te doen inenten. Deze raad wordt aan de ouders of personen, die over een kind de ouderlijke macht of voogdij uitoefenen, schriftelijk gegeven door den burgemeester der woongemeente van het kind, in de maand waarin het kind den leeftijd van vier maanden bereikt. Laten de ouders hun kinderen vaccineeren vóór het den leeftijd van een jaar bereikt heeft, dan behoeven zij geen enkele andere formaliteit te vervullen dan het overleggen van het bewijs, dat de vaccinatie heeft plaats gehad. Indien de vaccinatie op dat tijdstip niet is geschied, volgt een tweetal administratieve maatregelen. De vrijheid van de ouders om het kind al of niet te doen vaccineeren, blijft echter volkomen onaangetast. .Als haringen in een ton" verdrongen sche nieuwe", welke Donderdag zich de koopers voor de .eerste Holland- te Scheveningen werd aangevoerd

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1