K.L.M.-toestellen Australië vliegen Waar komt het vandaan? BOEKEN UIT HET BUITENLAND. D' magen op MET 24 UUR De stad, die op palen gebouwd is. Korting voor werkloozen op treintarief reeds ingegaan. k E vliegende schrijvers (of schrijvende vliegers) worden den laatsten tijd zwijgzaam. Viruly, de waardige Ne- derlandsche representant van dit gilde, wijdde zijn laatstverschenen boek niet aan de vliegwereld, doch aan de slcisport. De hausse der vliegersboeken schijnt voorbij te zijn, het pu bliek schijnt zijn nieuwsgierigheid terzake vol doende te hebben bevredigd en men is ook al anders over het vliegen gaan denken. Het gi-oot- ste nieuws is er af (tenminste voor de „gewone" menschen) en men vraagt klaarblijkelijk iets anders dan de vlotte vliegersjournalistiek, die totnogtoe hoe boeiend geschreven zij ook mocht zijn ook bij Viruly tenslotte zeer zel den aan het peil van een wezenlijken kunst vorm toekwam. Van Frankrijk uit heeft men hoogere litte raire verlangens in dit verband echter reeds eer der kunnen bevredigen. Een Fransche verkeers vlieger. Antoine de Saint Exupéry, schreef den eersten vlïegersroman, die den toets eener scher pe artistieke critiek volledig kon doorstaan: het was de roman „Vol de nuït" (door Viruly in het Nederlandsch vertaald onder den titel „Nachtvlucht" en ook door de film in ons land bekend geworden). Reeds eerder schreef hij een boek „Courrier Sud", over zijn ervaringen als piloot op de Fransche luchtlijn naar Zuid-Ame- rika; thans zag van hem een nieuwe schetsen- bundel het licht „Terre des hommes", die voor namelijk betrekking heeft op zijn wederwaar digheden als vlieger op de verbinding Toulouse- (Het nieuwe boek van De Saint Exupéry ver kreeg van de Academie Frangaise den roman prijs 1939. Red.) De Saint Exupéry is een belangrijk auteur en zonder eenigen twijfel zijn de boeken, die hij het licht deed zien de beste voorbeelden, welke men zich van het genre denken kan. In zijn werk meent men telkens iets te vinden van een wezenlijk nieuwe mentaliteit, die den vlie ger onderscheidt van andere „laag-bij-de-grond- sche" menschen. Zijn proza schijnt gedragen te worden door dien ruimen en sterken geest, dien Viruly reeds aanduidde als het speciale domein van den mensch, die landen en grenzen over ziet. Het is moeilijk precies te zeggen, waarin die geest bestaat, vooral omdat hij zelf nauwe lijks met woorden is aangegeven. Men voelt ech ter voortdurend zijn aanwezigheid: er is ruimte in den mensch, die deze bladzijden schreef, hij ziet het leven wonderlijk geordend als uit een vliegmachine, de dingen staan op hun plaats, hij heeft niels dan den grootschen hemel boven zich. Dan is er geen gelegenheid voor ijdel ge praat, dan past alleen een mannelijk woord, alleen dat wat De Saint Exupéry den „ernst" van het vliegersberoep noemt: geen treurige ge moedstoestand, maar stille vastberadenheid die ook heldere blijdschap kent, doch die ijdelheid en noodelooze ophef schuwt. Men vond die sterke atmosfeer in het ontroe rende „Vol de nuit", men vindt hem thans in „Terre des hommes". Zij spreekt uit den ster ken beheerschten en gedragen stijl, die juist in zijn soberheid zeer suggestief kan zijn; men vindt haar in De Saint Exupéry's korte, wijs- geerige bespiegelingen en in zijn meesterlijke uitbeelding van de menschen en de dingen, die hij op zijn tochten ontmoette. 7r^ E Saint Exupéry begint zijn boek met -IL-'een relaas van zijn eerste leerjaren op de luchtlijn ToulouseDakar. Hij vertelt van de pioniers der verkeersluchtvaart, die onder zeer moeilijke omstandigheden moesten werken en die nog niet konden beschikken over de ge- perfectionneerde machines van tegenwoordig. Moedige, stoere kerels waren het, gedragen door een groote liefde voor him werk, mannen zon der ophef, mannen van de daad. Het is wonder lijk om te lezen hoe een dezer ouderen hem den weg over Spanje leert op den avond vóór zijn eerste groote vlucht over het Iberische schierleiland: gebogen over de kaarten laat de ervaren vlieger het romantische Spaansche land in al zijn poëtische heerlijkheid herleven. Het blijft geen droge opsomming van te overwinnen moeilijkheden of van zakelijke, topografische bijzonderheden; het wordt een rijk gebied met vele schoonheden, met sprookjesachtige dalen, waarin het menschelijk leven zich bloeiend vol trekt. Alle nauwkeurig bepaalde punten van het traject worden aangegeven door kostelijke din gen: een grillige oude boom, een blinkend ri viertje, een vriendelijke boerderij, een grappig gevormde bergkam, het geheele landschap gaat bezield herleven, het krijgt gestalte en wezen. Dan gaat de tocht verder, van Dakar naar Zuid-Amerika, naar Buenos Aires. Ontroerende woorden wijdt De Saint Exupéry in dit verband aan de nagedachtenis van den bekenden vlieger Mermoz, een der grootste pioniers van de Fran sche verkeersluchtvaart, die door zijn koene verkenningstochten de eindelooze gebieden van Zuid-Amerika voor de luchtvaart openlegde. Hij schrijft over Mermoz' dood, hoe men niets dan een klein radiobericht opving van den vlieger, die zich boven den Zuid. Atlantischen Oceaan bevond: „Rechter motor defectDaarna werd het stil, de eeuwige stilte, waaruit nie mand terugkeert. Het is het zwijgende mysterie van den dood, dat voor iederen vlieger '♦tijdens zijn werk oprijst, dat hij bevecht op eenzame nachtvluchten boven de Sahara, in storm en onweer. De bekende woorden „Midden in het leven overvalt ons de dood" hebben voor vliegers wel een zeer bijzondere beteekenis: de werkelijkheid er van vormt hun karakters en maakt hun be staan intenser dan van anderen. De Saint Exu péry laat dit in enkele beschrijvingen van col lega's goed uitkomen, vooral in zijn relaas over den heldhaftigen vlieger Guillaumet, die tijdens een vlucht boven het ontoegankelijke Andes- gebergte in zware sneeuwstormen verloren raakte. In den feilen winter zocht men vijf da gen en nachten lang, men had reeds alle hoop opgegeven; intusschen dwaalde Guillaumet al leen door het barre, verlaten land en men vond hem toen alle leven reeds uit hem geweken scheen. Een der mooiste dingen van een beroep is aldus schrijft De Saint Exupéry dat het de menschen vereenigt; zoo bindt het beroep dei- vliegers de menschen in het uur van gevaar hecht tezamen. Mannen, die men slechts uit toe vallige, korte ontmoetingen langs de verschil lende punten der luchtverbindingen kent, met wie men enkele korte woorden wisselt, zijn vrienden, op'wie men altijd rekenen kan. Zoo is het met Guillaumet en de anderen, altijd en overal. Verder vertelt deze meesterlijke Fransche auteur dan over ontmoetingen en ervaringen op de verschillende deelen van zijn route: hij wijdt prachtige bladzijden aan droomverloren vluchten boven de eindelooze Sahara en boven de vulkanen van Zuid-Amerika. Ontroerend is zijn korte relaas van zijn bezoek aan een der kleine forten midden in de woestijn, waar hij na een noodlanding aankomt en waar een een zame Fransche sergeant die slechts eenmaal in het half jaar andere blanken ziethem en zijn vriend begroet. Hij vertelt van den slaaf, dien hij kocht en bevrijdde, van zijn contact met Arabieren en Mooren. Nooit gehoorde namen van kleine nederzettingen in dezen eindeloozen oceaan van zand krijgen nieuw léven: Cab Juby. Port-Etienne. Nouatchott. Al schrijvende legt De Saint Exupéry de geheimen van dit mysterieuze land voor den lezer open en ten slotte verhaalt hij hoe hij in 1935 zelf de Sahara in zijn machtigste verschrikking leerde kennen. Dit gebeurde toen hij gedurende een vlucht naar het verre Indo-China door een verkeerden wind tijdens den nacht boven de woestijn ver dwaalde.. In Benghazi opgestegen, raakte hij ver uit den koers; zware wolken verhinderden ieder uitzicht en op een eenigszins hooger plateau raakte de machine aan den grond, waarbij hij en zijn mechanicien als door een zeldzaam won der totaal ongedeerd bleven. Men heeft destijds kunnen lezen hoe hij vermist werd en hoe men hem zocht; de nasporingen werden echter op geheel andere plaatsen verricht, omdat hij zoo zeer uit den koers was geraakt. Intusschen zat De Saint Exupéry met zijn vriend ver verloren in de woestijn bij een gehavende machine: een klein beetje koffie, wat wijn, een paar druiven en een sinaasappel vormden hun eenige proviand Uitputtende zwerftochten door het gloeiende zand, hopelooze vermoeidheid, vechten met den dood, valsche luchtspiegelingen, wanhoop, dit alles heeft De Saint Exupéry in een reeks beklemmende bladzijden vastgelegd Het is het dramatische relaas van een hopeloozen strijd tegen de elementen in hun meest overweldigen den vorm, hard en meedoogenloos, barre rotsen, steenen en zand, nergens water, nergens scha duw tot verkwikking. Telkens wordt hij door de gestalten van zijn koortsachtig overspannen verbeelding bedrogen en hij heeft reeds alle hoop opgegeven, wanneer hij sporen van men schen en kameelen ziet in het zand, de eerste teekenen van menschelijk leven, van uitkomst en redding. Zijn eerste ontmoeting met den Arabischen kameelruiter, die hem te drinken geeft, is één jubeling van herwonnen leven, van levensvreugde, die zeldzame intensiteit heeft, daar zij in den meest werkelijken zin op den dood veroverd werd, IR -"-'EN volle hymne op het leven zoo kan men dit boek noemen. Êen loflied op de „Terre des hommes", op de aarde der menschen, die zoovele wonderen weet te bieden voor wie haar tallooze, goddelijke geheimen weet te vinden en te verstaan. Het is een heerlijk boek vol wijs heid, geschreven door een mensch, die het leven heeft gepeild tot den diepsten grond. Dergelijke boeken zijn zeldzaam en men bewaart er rijke herinneringen aan. GABRIëL SMIT. Antoine de Saint Exupéry: „Terre des hommes". Ed, Gallimard, Paris 1939. Broeder-overste bij auto-ongeluk gedood. GEMERT, 2 Juni. Vanmorgen te onge veer tien uur is op den weg tussehen Gemert en St. Anthonius een ernstig auto ongeluk gebeurd. De broeder Andreas, over ste van het klooster der broeders van O.L. Vrouw der Onbevlekte Ontvangenis te Hel mond is, komende uit de richting Gemert, met zijn auto tegen een boom gereden en op slag gedood. De Paus over zijn vredesinitiatief. ROME, 2 Juni. (Reuter). Voor het eerst heeft de Paus in het openbaar gezinspeeld op het vredesinitiatief, dat hij onlangs heeft geno men. In ee ntoespraak tot het College van Kardinalen zeide hij, dat hij verzekeringen van goeden wil en van den wensch tot behoud van den vrede, die zoo zeer door de volken ge- wenscht wordt, had ontvangen. De inlichtingen omtrent de gevoelens van invloedrijke staats lieden hadden hem grooterè hoop gegeven. Frauco leerde de tactiek van de Boeren. KAAPSTAD. 2 Juni (Reuter). De Zuid- Afrlkaansche minister van defensie, Pirow, heeft in een rede van den Nationalen Bond van Afrikaansch-sprekende studenten mede gedeeld, dat generaal Franco veel heeft geleerd van de strategie der Boeren in den oorlog tegen Engeland. Franco had hem dat verteld tijdens een ontmoeting in Spanje. De Spaansche generalissimus was er bij zijn studie aan de militaire academie door getrof fen, dat de Boeren, doordat zij scherpschutters waren, een groote bewegelijkheid ten toon spreidden en de kunst verstonden den vijand te verrassen, hadden bewezen, dat een aanzienlijk kleinere en minder goed uitgeruste strijdmacht een sterker en moderner leger kan weerstaan. Toestemming aan de K.N.I.L.M. verleend door de Australische regeering Directe dienst van de K.L.M. nog in beraad CANBERRA, 2 Juni (A.N.P.) De Australische minister van buiten- Iandsche zaken, Gullett, heeft mede gedeeld, dat de regeering van Austra lië heeft besloten toe te staan, dat vliegtuigen van de K. L. M. op Austra lië vliegen wanneer zij gecharterd zijn door de K. N. I. L. M. Inzake het verzoek van de Neder- landsche regeering om de K. L. M. toestemming' te geven tot het onder houden van een directen dienst op Australië, waardoor een verbinding zou ontstaan, die men als een directe con currente voor de Imperial Airways beschouwt, is nog geen beslissing ge nomen, doch het verzoek wordt in be raad gehouden. Hiermede is dus de mogelijkheid voor de K. N. I. L. M., om K. L. M.-vlieg tuigen te char teren voor haar dienst op Australië, waarom trent in den laatsten tijd zooveel tegenstrij dige berichten zijn verschenen, voor het eerst jeopend. Het is waarschijnlijk, dat de K. N. 1. L M. van deze mogelijkheid binnen korten tijd gebruik zal maken. Een beslissing hieromtrent is nog niet gevallen, doch men verwacht, dat de besprekingen, welke daarvoor nog noodig zijn, geen moeilijkheden zullen opleverèn. De teleurstelling Bajonet. Tijdens een gevecht in de 16e eeuw, toen de Basken al hun patronen hadden verschoten, staken zij hun mes in den loop van hun musket en gingen daar mede den vijand te lijf. De Franschen namen deze ge woonte over en fabriceer den groote hoeveelheden van dit wapen in de stad Bayonne, waaraan het den naam „bajonet" ont leende. Vernis. De eer der uitvinding van vernis komt toe aan de Egyp- tenaren. Reeds in de 12e eeuw voor Chr. ontdekten zij, dat bepaalde plantaardige harsen de eigenschap bezaten, hout bestand te maken tegen weersinvloeden en het fraai te doen glimmen. Amsterdam, die groote stad, Is gebouwd op palen, En als die stad eens omme viel, Wie zou dat dan betalen? Teekening van een Haarlemsch dienstplichtige „ergens aan de grens". De palen worden gezaagd. oo luidt een oud gedichtje, en ook in den tegenwoordigen tijd wordt er in Amsterdam nog veelal op palen ge bouwd. Als men in Amsterdam dus een huis of een gebouw neer wil zetten, moet men beginnen met heien; en nu wordt er na tuurlijk buiten Amsterdam ook wel geheid, en Amsterdam heeft heusch niet het privilege van het heien, maar het is net, of het heien in deze stad een gezelliger klank heeft dan waar ook, alsof het weet, dat het in de stad, die heele- maal op palen gebouwd is, als het ware bij moeders pappot is.Zoo knus klinkt hier het ge raas van de heimachines, zoo leuk en veer krachtig de korte knal, waarmee het heiblok neerkomt op den paal, die in den grond ge heid moet worden, zoo opgewekt het geratel, waarmee het heiblok tussehen zijn palen weer wordt omhoog geheschen. Het heien in Amsterdam dateert ongeveer uit de veertiende eeuw, toen de houten huizen ver vangen werden door steenen, want een houten huis was zoo licht, dat er geen gevaar was dat het zou verzakken, maar een steenen dat was wat anders. Toen men in de stad stee nen huizen begon neer te zetten, ontdekte men al spoedig dat de losse ondergrond, waarop de stad stond, speciale maatregelen noodig maak te. Amsterdam ligt namelijk op laagveen, en op dat laagveen bevindt zich weer een laag zand en dat vormt met elkaar nu niet zoo'n héél vasten ondergrond. „Men zou meenen onder de straatsteenen van Amsterdam den veen- of moddergrond terug te vinden, waarop de stad is aangelegd, maar dit is geenszins het geval want tot op een aanmerkelijke diepte treft men hier zand aan, dat afkomstig is uit de zanderijen van het Gooiland", zoo staat het in een werk van W. C. H. Staring over den bo dem van ons land te lezen. In verordeningen uit de veertiende eeuw treft men reeds bepa lingen omtrent het leggen van „fondamenten" van huizen aan, o.a. de volgende uit een ver ordening „op het timmeren en rooyen": „Hij, Verlaagde tarief geldt niet voor gezinsleden UTRECHT, 2 Juni. Zooals men weet heb ben de Nederlandsche Spoorwegen besloten om werkloozen, als zij moeten reizen, tegemoet te komen door hen in de gelegenheid te stel len dit te doen tegen betaling van den halven enkele-reis-prijs. Deze mogelijkheid is heden inge gaan. Zij geldt voor werkloozen, die in de rijks- of gemeentelijke steun regeling voor werkloozen zijn opge nomen, voor hen, die in van overheids wege gesubsidieerde werkverschaf fingen zijn geplaatst, die in de steun regeling voor tewerkgestelde klein- grondgebruikers zijn opgenomen en voor hen, die uitkeering uit een van overheidswege gesubsidieerde werk- loozenkas ontvangen. De werkloozen moeten voor elke reis een legitimatiebewijs bezitten, dat hun voor dit doel door het betrokken steunverleenende or gaan verstrekt wordt. Het tarief geldt alleen voor de werkloozen zelf, dus niet voor ge zinsleden die een steenen huis of steenen muur wil bou wen mag het fondament leggen half op ziins buurmans erf als het geregt redelijk zal oor- deelen. En mogt later die buurman mede on dien muur willen timmeren dan zal hij voor het fondament willen betalen, maar eerder niet". Er wordt dus van het vervangen van de houten woonhuizen door steenen af te Am sterdam geheid, en voor dien tijd natuurlijk ook al, want toen werden de grootere gebou wen ook al van steen gemaakt, en het is be kend dat ook die reeds rustten op fondamen ten van heipalen. Men heeft dus heel vroe* uitgevonden, dat er aan het Y, op de plaats waar Amsterdam tegenwoordig ligt, alleen een stad zou kunnen ontstaan, als men de huizen op palen zette en misschien is het dus wel het ontelbaar aantal palen geweest, dat er in den grond gedreven moet zijn voor Amsterdam de stad was, die het tegenwoordig is, dat den dichter geïnspireerd heeft tot zijn gedichtje: Amsterdam, die groote stad, Is gebouwd op palen, En als die stad eens ommeviel, Wie zou dat dan betalen? Het aantal palen, waarop Amsterdam rust, moet enorm zijn hóe groot, is natuurlijk nooit na te gaan, maar wel is van sommige groote gebouwen bekend op hoeveel palen ze rusten, voornamelijk natuurlijk uit de kosten- begrootingen, die opgemaakt werden voor men tot het bouwen overging, of uit oude reke ningen. Van het Paleis op den Dam weten ve len het om een heel andere reden; er bestaat namelijk een aardig ezelsbruggetje om het aantal palen te onthouden, waarop het ge bouwd is. Het zijn er in totaal dertienduizend zeshonderd negen en vijftig, zegge 13659, en het ezelsbruggetje om het getal te onthouden is 't volgende: het is het aantal dagen van het jaar met een één ervoor en een negen er ach ter,, dertienduizend zeshonderd negen en vijf tig. Er wordt geheid. En ook in het jaar negentienhonderd en negen en dertig ratelen in de stad, die op pa len gebouwd is, de- genoegelijke ouderwetscn heimachines er lustig op los. Waar wordt, daar verschijnen ze: een paar houten palen met een heiblok en wat J* tingen, en de heimachine is al zoowat Kia En als de kettingen ratelen, de machrne het heiblok op en neer gaat en de heipaai kens met een harden slag dieper den gr wordt ingedreven, dan wordt er in Amsrer weer een huis op palen gebouwd, en weer aantal palen gevoegd bij het reusachtige W. V. d. T. Hevige werking van de Vesuvius. NAPELS, 2 Juni (Reuter-A.N.P.) Vesuvius vertoont op het oogenblik era werking. Vannacht was de hemel vein een gloed uit den krater. Wolken ascV|pre.af.' omhoog en stroomen lava vloelj.n JmsJ waarts. Men gelooft dat er geen direct h aanwezig is.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 10