De Schat in de Woestijn FEUILLETON Naar het Engelsch van HECTOR JENNINGS Nadruk Verboden. 8) Ik wil niet, dat er over deze zaak ge praat wordt, begc«n de baron toen Royson wilde weggaan. Tagg zal zeker alles al aan den kapitein verteld hebben, zei Dick. Maar heeft hij dien naam, Alfieri, ge hoord? —Dat geloof ik niet. En zou hij niets begrijpen van het.... edokument? De papyrus veronderstelde Royson. Ja. Neen, Ik denk, dat hij het woord in het Engelsch niet eens zou begrijpen, terwijl u bovendien Fransch sprak. O, ja, natuurlijk. Wel, dat blijft dan tusschen ons! Wilt u kapitein Stump en mijnheer Tagg vragen om een flesch wijn met ons te komen drinken? Ik zou de zaak op mijn manier willen uitleggen. De baron deelde na een korte aarzeling zijn wenschen mee. Mijnheer Fenshawe en zijn gezelschap zouden den volgenden morgen met den luxe-trein in Marseille aankomen en er moesten toebereidselen worden getroffen, om. zoodra ze aan boord kwamen, te vertrekken. Ze zouden noodeloos verontrust worden, in dien ze van den overval op de kade vernamen; daarom was het wenschelijk, daarover te zwij gen,, want nietwaar, dame" vooral jonge dames, worden gauw zenuwachtig. Krijgen we vrouwen aan boord?, gromde Stump in diepe afkeuring. Ja! Twee dames en een kamenier. De beide dames, ging hij voort, zijn Miss Fens hawe, kleindochter van den eigenaar van dit jacht en haar gezelschapsdame, mevrouw Haxton. Zonder haar zou dit uitstapje in het geheel niet ondernemen zijn en het is beter dit feit dadelijk vast te stellen. Maar nu, heeren, ben ik aan boord gekomen, om eens kalm met u te praten. Kapitein Stump kent onze, bestemming, maar geen uwer kent het doel van onze reis. Het is mijn plan u in dat opzicht geheel in mijn vertrouwen te nemen. U bent nu min of meer bekend ge raakt met de bemanning, indien u denkt, dat enkele van de mannen ongeschikt zijn,b moe ten we die onmiddellijk zien kwijt te raken. Maar vor we verder gaan, mr. King, wilt u den hofmeester misschien wel om een nieuwe flesch champagne vragen en ook wat sigaren. Dan kunnen we de zaak op ons gemak be spreken. En wilt u zich ervan overtuigen, dat we niet beluisterd worden? Wat ik te zeggen heb, is alleen bestemd voor de officieren van het schip, hoewel wanneer 't oogenblik om te handelen aanbreekt, we lederen man aan boord absoluut op onze hand moeten heb ben! Dick riep den hofmeester en overtuigde zich, dat de wacht rustig praatte en rookte op het voorschip; de staatsie-kajuit van den baron lag in het achterschip. De onderbreking stelde von Kerber in staat zijn gedachten te verzamelen. Het is waarschijnlijk, hervatte hij zijn mededeelingen, dat u, heeren, niet bekend bent met de geschiedenis van Egypte, maar u kunt van mij aannemen, dat de feiten, die ik u noem, juist zijn. Op een tijdstip, om streeks in het begin van het Christelijk tijd perk, waren de Romeinen oppermachtig in de Nijldelta. Ze drongen ver naar het Zuiden door. bijna tot aan de grens van Abessynië, maar het is van belang in het oog te houden, dat ze de rivier volgden, niet de zee. In het jaar vier en twintig vóór Christus hoorde de Rconeinsche gouverneur van den grooten rijk dom van een volk, genaamd de Sabaeërs, wier woonplaats in Arabië lag, in het achterland van Mekka en Aden, en zond daar een expeditie heen, onder het bevel van Aelius Gallus. Het is een geschiedkundig feit, dat dit legioen tegenslag ondervond. De galeiën werden op de terugreis overvallen door een verschrikkelijken storm. Ofschoon de Roode Zee gewoonlijk effen als een meer is, kun je er bij tijden toch wel een hevigen wind heb ben, geloof ik, kapitein Stump? Ik heb wel beleefd, dat het een orkaan was, zei hij. Nietwaar Tagg? Ja kapitein, een gewone storm-orkaan is d'r niks bij, as je een noord-ooster hebt op een donkeren nacht bij die eilanden ten noorden van Perim. Juist, stemde de baron met vuur toe. Daar werden de Romeinsche mannen door den storm overvallen. Ze werden aan land gedreven in een kleine baai, die nu Italiaansch grondgebied is. Hun schepen vergingen, maar ze redden den buit, die zij den Sabaëers had den afgenomen. De aard en waarde van dien buit is in onzen tijd haast niet te schatten, maar gij kunt uw eigen gevolgtrekkingen maken, als gij weet, dat de stad Saba ons beter bekend is onder haar bijbelschen naam Sheba. Daar vandaan kwam de beroemde Koningin, die Salomo bezocht. Bijna 1000 jaar later, toen het Romeinsche legioen het te vuur en te zwaard verwoestte, stond het op het toppunt van zijn roem. Von Kerber pauseerde even om de uitwer king te zien, die zijn verhaal op de twee weinig-ontwikkelde leden van zijn auditorium had. Maar deze pauze was fataal. Tagg nam de sigaar, die hij half kauwde, half rockte, uit den mond en zei op een orakeltoon: De Koningin van Sheba. Ik heb vroeger een schip gekend, dat zoo heette. Herinner je het je, kaptein? Zal ik 't ooit vergeten.?, gromde Stump. Ik wou, dat de Romeinen dat geplunderd hadden. Teen ik de Hooghly afvoer, werd ze er tegen opgesleept. Haar touw knapte op het verkeerde oogenblik en ze liep boven de James en Mary bank. Ik herinner me haar, als de dag van gisteren! De baron vreesde een voortzetting van deze gezapige zeemansconversatie en maakte een einde aan het humoristisch-prozaïsche inci dent door snel zijn verhaal te vervolgen. Zooals ik zei, verongelukte de expeditie op zee. Maar te land ?aa.s ze even onfortuin lijk. De bevelhebber bouwde een kleine leger plaats en zond het eenige zeewaardige schip dat hem restte, om hulp. Hij wachtte zes maanden, maar er kwam geen hulp opdagen. Toen besloot hij het binnenland in te trek ken om recht op den Nijl af te marcheeren, maar hij werd spoedig gedwongen zich te ver schansen tegen de aanvallen van vijandige stammen. Het is waarschijnlijk dat de Sa baeërs belangen hadden op de Westkust aan de Roode Zee, even goed als in Arabië. Ja, de Abessyniërs gêlooven heden ten dage nog, dat hun koningen afstammen van een zoon van de Koningin van Sheba en Salomo. Hoe het ook zij, Aelius Gallus begroef zijn schat, wierp alle nuttelooze bagage weg en besloot tot den aanval over te gaan. In twintig dagmarschen baande hij zich vechtend een weg, maar hij werd ten slotte met al zijn mannen overwon nen door een Nubischen stam. De Romeinen werden meedoogenloos gedood. De overwin naars wisten niets van het goud en de juweelen, die drie-honderd mijlen ver in de woestijn verborgen waren, en die wonderbaar lijke schat, door geslachten van kooplieden, uit Perzië en Indië verzameld, heeft daar bijna twee duizend jaren gelegen. Ditmaal was hij er zeker "an, dat hij de aandacht van zijn hoorders had geboeid. Ze moesten wel volkomen versuft zijn geweest, als ze niet waren wakker geschud door de mo gelijkheden, die deze laatste zin inhield. Royson trok natuurlijk onmiddellijk de con clusie, waartoe de beide mannen slechts lang zaam kwamen. Maar Stump liet niet na de feiten op zijn manier vast te stellen. •Heb ik gelijk met de veronderstelling, dat u weet, waar dat spul verborgen is, mijn heer von Kerber?, vroeg hij, terwijl zijn kleine oogjes schitterden van de inspanning van het denken. Ja. Weet u het zeker? Ja. Weet nog iemand anders het? Royson voelde, dat de baron deze vraag niet verwacht had, maar het antwoord volgde prompt. Mijnheer Fenshawe weet het, en de twee dames, die bij hem zijn, weten er iets van. Als ik mijn plaats volgens uw verhaal juist heb bepaald, ligt de lading op eenigen afstand van de kust? Ongeveer veertig mijl. En terwijl sommigen van ons die gaan halen, zal bet jacht in de buurt blijven en op orders wachten en misschien naar Perim oi Aden gaan om brieven af te halen? U heeft het bij het rechte eind, kapitein Stump. De schipper bracht zijn sigaar van den eenen mondhoek naar den anderen. Ik laat me hangen, gromde hij. Ik dacns al, dat het geen geweren-smokkelarij kont ZIJ"! als er vrouwvolk in betrokken was. Heb is oai niet gezegd, Tagg? Dat hebt u, stemde Tagg weer toe. (Wordt vervolgd). Een passagierstrein, op weg naar Londen, botste op een overweg in Norfolk tegen een vrachtauto en derailleerde. Een luchtfoto van het ongeluk, dat verschillende personen het leven kostte Het reddingswerk van den Engelschen onderzeeër .Thetis". Een luchtfoto van de plaats des onheils. Rechts op de foto onder scheidt men den achtersteven van de -Thetis", die juist boven water uitsteekt Links een drietal reddingsbooten Ramsgate wordt de meest beveiligde plaats van Engeland, wanneer de nieuwe bomvrije schuil-galerijen meteen lengte van meer dan drie mijlen gereed zijn. Zij zullen 35 000 personen kunnen bergen en zullen van de meest moderne installaties voorzien zijn Ter eere van het bezoek van Prins Paul aan Berlijn werd Vrijdag een parade gehouden in de Duitsche hoofdstad. De troepen defileeren voor Adolf Hitler en den Yugoslavischen gast seizoen-actie voor het gebruik van meer zuivelproducten is Vrijdag te Alkmaar geopend door den burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, ter gelegenheid van het congres van den Ned. Bond Yan Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen Hr. Ms. flottieljeleider „Tromp bracht dezer dagen een bezoek aan Oslo. De Nederlandsche oorlogsbodem aan de kade, waar het schip veel belangstelling had De eerste étappe van de Ronde van Duitschland is ge wonnen door den Nederlander Schulte. De ren ners bij het vertrek uit de Berlijnsche Lustgarten De heer André F. Postmaa is benoemd tot chef-instructeur van de Nationale Luchtvaartschool op Schiphol, als op volger van den heer S. de Mul, die naar Ned. Indië is vertrokken

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 12