IJmuider Courant Veel vervuild water in Noord Holland I Manfred von Brauchitsch demoustewt Cm"°t DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN \0Od der Orkesten. Vischseizoen. Overhemden Betere pasvorm SPORT EN SPEL Van algemeene vervuiling echter nog geen sprake N.V. RADIO DISTRIBUTIE-BEDRIJF De Qtoote neut Zandwml De Haarlemmer Beels in zijn klasse favoriet uARCANG No. 180 vf Lourem Coster. Maatschappij ^Coura»' Citgoveo en Algem. °0r N.V. Groote Houtstraat 93, Drl)klie Tel 10724. Bureau IJmuider Ojgrleffl. ,e Kennemerlaau 42, IJmuiden, C°UrSD '101 Postgiro 310791. Alle dii bi°d- ,J« ltosIe'OOB °Pge"0,n,!', in de Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 3 JUNI 1939 Abonnementen per week f0.12'/2, per uinnnd f0.52'/z, por 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.10. ^rtgebouw toe - stelling 2 jlet seizoen 1 tan 1"~' -t het symphonie-orkest-in-nood volstrekt Specifiek Haarlemsch verschijnsel is wordt eens bewezen door het rapport dat de „•entellike gedelegeerde bij het bestuur het Residentie Orkest, jhr. van Beresteyn, ien Haagschen Raad heeft uitgebracht. Mals de andere orkesten ook het Con- tsebouw Orkest is er niet florissant aan 1 maakt de uitstekende Haagsche in- al sinds vele jaren groote tekorten. 938—'39 is gesloten met een defi- l f 26.000. ofschoon de uitgaven, '"rte"n' met het vorige jaar, verminderd Sn van i 219.340 tot f 214.857. En toch heeft he- Residentie Orkest nog aanmerkelijk slech- L'financieele jaren gekend: drie jaar gele- -„droeg het werkelijke tekort op de ex- ploitaöe meer dan f 40.000. De rapporteur geeft een heele reeks toe lichtingen en opmerkingen ten beste, die ik nle( op den voet zal volgen maar er enkele punten uit halen. Zoo herinnert hij aan de Termindering van de sterkte van het orkest met- „tien lessenaars" en vestigt hij de aan dacht op de zware concurrentie die van het Concertgebouw Orkest en van de in beteeke- nis toenemende Rotterdamsche Philharmonie Kordt- ondervonden. Natuurlijk raadt hij af het ensemble nog eens met tien strijkers te verminderen hetgeen overwogen schijnt te jjjn want dan zou het een tweederangs orkest worden dat de concurrentie met Am sterdam volstrekt niet meer zou kunnen vol houden. M.a.w.: zulk een bezuiniging met f 20,000 zou een nieuwe daling van inkomsten tengevolge hebben en dus zichzelf weer onge daan maken. Hieruit blijkt dat tien strijkers gezamenlijk zoowat f 20.000 per jaar verdienen. Dat is f 2000 de man en een schrale bezoldiging voor menschen die er het heele jaar door hard voor moeten werken en een ontzaglijk aantal con certen geven. Ofschoon het, zelfs in verhouding totde 7'/2 maand speeltijd van de H.O.V. nog heel wat beter is dan hetgeen de Haarlemsche orkestleden ontvangen. Maar de subsidies die het Residentie Orkest krijgt zijn dan ook prachtig in vergelijking met hetgeen de H.O.V. ten deel valt. Jhr, van Beresteyn acht het hoog tijd te overleggen wat er gedaan moet worden als Den Haag zijn orkest wil behouden, waarvoor hij bij den Raad niet behoeft te pleiten, eooals hij vol vertrouwen verzekert, omdat dit college al meermalen zijn overtuiging heeft uitgesproken dat het orkest niet kan worden gemist. Maar als er geen raad wordt geschaft, en geen geld, zal geen enkel bestuurslid de verantwoording op zich nemen over een jaar de contracten voor het dan komende seizoen af te sluiten. Want de gelden zouden er niet zijn om ze na te komen. Verhooging van de gemeentesubsidie met een belangrijk bedrag acht de rapporteur onontkoombaar. Gelukkig Den Haag, waar men verhooging van een orkest-subsidie nog kan voorstellen niet alleen, maar zelfs toe passen ook en waar men nog het heele jaar door kan spelen Overigens bewijst deze Haagsche historie; opnieuw dat men orkesten niet kan finan cieren uit hun recettes. Dat kon zelfs in tijden van welvaart niet. Deze zeer hooge uiting7van muzikale kunst eischt een apparaat dat zoo veel geld kost dat alleen ruime overheidssteun het kan handhaven. Ik heb het gevoel dat het velen menschen moeite kost deze kem-moei- Hjkheid als vaststaand feit te aanvaarden. Het haat hem niets. Het helpt niet te zeggen een orkest moet zichzelf maar zien te redden net als een of andere handelsonderneming, net als "n bioscoop of als een radio-omroep-vereeni- ?tog, die veel geld overhoudt. Want deze ver gelijkingen gaan mank. Als men naast de populaire kunst-uitingen ue hoogere die altijd maar een beperkten aan- ang hebben, wil handhaven en inziet dat dit omdat zij een onmisbare cultureele «wde vertegenwoordigen evenals bijvoor- •E d de dure universiteiten bij het onderwijs -aan moet men daar geld voor over hebben, antzij zullen nooit in staat zijn er met eigen '•sanciëele middelen te komen. Zoo is het nu eenmaa1. En er is meer noodig dan zakelijk- n»1 tv* nuc^ers^e socmfc om het te erken- en. ik hoop dat ook in dezen moeilijken tijd w meerdere inzicht in ons land zal blijven J 2an. ik hoop dat het ondanks alles zelfs groemn. Want ik ben begaan met het lot ^orkestleden in een stad als Haarlem. En ik «J 3e V00r de f 2000 van het Haag- orkestlid. Zal hij ze houden? EERLIJKE "VINDERS •■eaifvlvervoegden zich op het hoofdhu ur eon te Rotterdam twee jongelieden vonden harti lde deponeerden welke zij ge- ge'oorsen waarin een bedrag van f 4700 ®aatreffPi0naS' PolRie nam de gebruikelijke beid dor,,- rt« 60 ,e,enigen tijd later werd zij opge lat een im p e te Woerden, die mededeelde, RotterdamT,°ner deze plaats' de heer L" in 4700 hart bankinstelling een bedrag van feuille in niP! BIijkbaar had hij zijn porte- lestoken ?0 j van *n zBn binnenzak er naast r.raat gegleden 'is waardevoRe voorwerp op terug, S2 de v®rliezer het aanzienlijke bedrag Otterdam ho°n u hoofdbureau van politie te hooie helnnn 3 Voor de beide jongelui een eioonmg achtergelaten. Nu de Meimaand is vergleden En de zomermaand is daar, Staat hij alweer aangetreden, Onze vrind de hengelaar. In den nog zeer prillen morgen, Fietst hij naar een tragen vliet En slijt uren zonder zorgen Met zijn hengel tusschen 't riet. Menig arme kleine tobber, Vindt verstrooiing naar zijn zin, Menschen met den hardsten dobber, Leggen er hun dobber in. Uit benauwde steedsche straten Naar de wijdheid der natuur, Dat mag ai in frissche mate Gelden als gezondheidskuur. Lieden, die met vreemde talen, Niet op goede voeten zijn, Komen thuis met vischverhalen, In het vlotste vischlatijn. Terwijl alle zorg en smarten Even waaien uit hun kop, Halen hengelaars hun harten En hun dobbers weder op. P| "yFRC'C Heerenmodehuis R Zeeweg 78 (Adv. Ingez. Med.) DANSEN Muziek van de bekende Dans-, Show- en Stemmingsband „THE GRASSHOPPERS lederen ZONDAG van 36 en vanaf 7 uur. DANCING BALTUS UITGEEST TELEFOON 535 (Adv. Ingez. Med.) Bijna een boschbrand midden in de stad. Men passé toch op met vuur. Vrijdag bemerkte een Scheveningsche vis- scher, die op een van de talrijke duinpaden achter de boschjes van Poot te 's-Gravenhage bij het voormalige c.afé-restaurant wandelde, dat onder de beplanting met lage dennen de dennennaalden, die daar den geheelen grond bedekken, langs het hek lagen te smeulen. Hij waarschuwde den plantsoenbewaker, die, na dat hij de brandweer had gewaarschuwd, gedurende ongeveer tien minuten met de schop trachtte het vuur te bedwingen. De brandweer was zeer spoedig ter plaatse met t-wee spuiten: een van de Duinstraat en een van de Archimedesstraat. Deze laatste be hoefde geen dienst te doen. Met twee stralen op de eerste spuit kon de brandweer het vuur blusschen. Daar door de aanhoudende droogte van de laatste dagen de naalden en ook de dennetjes uiterst brandbaar zijn, liet deze brand zich aanvankelijk ernstig aanzien. Wan neer de brandweer langer was weggebleven hadden de boschjes en de omringende bebou wing groot gevaar geloopen te meer daar de krachtige wind het vuur ten goede zou zijn gekomen. Thans is de brand beperkt geble ven tot een geringe oppervlakte dennennaal den. De oorzaak is vermoedelijk het achteloos wegwerpen van een brandende sigaret of luci fer. GEWOND BIJ TRAMBOTSING EN AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Dezer dagen heeft op den Velperweg te Arn hem een aanrijding plaats gehad tusschen een bus van de Geldersche tram en een motorwa gen van de Gemeentetram, die uit tegenover gestelde richting kwam. De bus schoof langs den tramwagen heen met het noodlottig ge volg dat het dertienjarig zoonje van Ds. Hak Hervormd predikant te Arnhem, die een arm buiten een der raampjes hield, ernstig werd gewond. De arm werd hem, daar de bus met groote snelheid reed, van het lijf gerukt. De jongen is thans in het Diaconessenhuis te Arnhem aan de verwondingen overleden. Waarschuwing tegen te groote loozing op de Noordzee Strand zou er de nadeelen van ondervinden De Nederlandsche vereeniging tegen water-, bodem- en lucht-verontreiniging heeft Vrijdag in „Boschlust" te 's-Gravenhage een alge meene vergadering gehouden onder voorzit terschap van den heer W. F. Veldhuijzen uit Amsterdam. In het huishoudelijke gedeelte dezer bijeen komst werden de voorzitter eiwde secretaris, ir. F. E. Samson, te Amsterdam, herkozen, ter wijl in de vacature van mr. H. Kingma Boltjes die niet voor herkiezing als bestuurslid in aanmerking wensebte te komen gekozen werd dr. G. J. Bolten te Amersfoort. Het be stuur werd met een lid uitgebreid, waartoe werd gekozen ir. T. Y. Kingma Boltjes te Am sterdam. De voorzitter deelde mede, dat aan den commissaris der Koningin in Noord-Holland een door mevr. dr. N. L. WibautIsebree Moens (Amsterdam) en dr. J. J. Vleeschhouwer (Dordrecht) met' medewerking van ir. F. E. Samson samengesteld belangrijk rapport over de watervervuiling in die provincie is terhand- gesteld. Dit in druk verschenen rapport bestaat uit negen mappen, met tekst en vele teekeningen, en het behandelt o.a. de loozing van afval water, den waterstaatkundigen toestand van Noord-Holland,beschrijvingen van den toe stand in de landelijke gemeenten, de vesting steden en de gemeenten met bijzonder karak ter, de verzilting van Noord-Holland, de zui- vel-fabrieken, de gasbronnen, het onderzoek van het Noordzeekanaal en het „plankton". Het ligt in de bedoeling thans in Zuid-Hol-, land een dergelijk onderzoek in te stellen. Naar aanleiding van dit rapport hield ver volgens mevrouw dr. N. L. WibautIsebree Moens een voordracht. Geen algemeene vervuiling in Noord- Holland. Er is, zoo merkte spreekster op, in Noord- Holland zoo ontzettend veel water, dat van een algemeene vervuiling geen sprake is. Maar er is veel vervuild water, sterk gelocali- seerd en dit te meer, omdat het water in Noord-Holland in het algemeen stilstaand water is en wordt gehouden. Men vergelijke bijv. een stad als Arnhem, aan een stroomende rivier, met Haarlem. De bewoners van de eene stad produceeren niet meer of ander afvalwa ter dan die van de andere en toch, de luchtige frissche lucht van de Geldersche stad ont breekt in de Noord-Hollandsche. De lucht is gemengd met die eigenaardige wee-zoetige, weerzinwekkende lucht, die althans 's zomers karakteristiek is voor de meeste van onze Noordhollandsche steden. Er is overal in Noord-Holland een groote in consequentie tusschen de propaganda voor en de distributie van onberispelijk leidingwater, en de zorgeloosheid over het verdere lot van dit water, nadat- het in de huizen door de men schen of de industrieën is vervuild. In vele gemeenten zijn de grachten open riolen, ter wijl nog daarbij komt, dat bij de bestaande toe standen het onmogelijk is, de grachten door te spuien. In bijna al deze gemeenten bestaan on- gewenschte toestanden. De slechte stedebouw- kundige voorlichting ten plattelande en de ondoordachte regeling van uitbreidingsplannen zijn volgens spreekster reeds noodlottig ge worden. Betere technische outillage en voor lichting zijn eerste vereischte om tot verbete ring te komen. In politieke colleges ten plat telande wordt, naar het oordeel van een di recteur van gemeentewerken eener groote lan delijke gemeente waarbij spreekster zich De hertog van Spuiciu, die verwant is aan de Italiaansclie koninklijke familie, heeft zich verloofd met prinses Irene van Griekenland, de zuster van den Griekschen koning. aansloot nog te weinig beseft, hoe hier de goedkoopste oplossingen achteraf de duurste blijken te zijn. In de landelijke gemeenten treft men als meest primitieven toestand algemeen de huis jes boven de sloot aan. Daar ontbreken riool, beerput, tank en waterspoeling. Ook in de voormalige vestingstadjes is de waterloozing meestal onvoldoende. Hoorn vormt een van de gunstige uitzonderingen. Onder waterverontreiniging is mede de ver zilting te rekenen, omdat door het door dringen van zeewater in zoetwater een ver slechtering daarvan in menig opzicht het ge volg is. Hiertegen kunnen evenwel maatregelen wor den genomen, die beter dan de in Noord-Hol land bestaande systemen werken. Tenslotte hield mevr. Wibaut eenige beschou wingen over de zuivelfabrieken, de gasbron nen en het onderzoek in het Noordzeekanaal. Spreekster eindigde met het uiten van een wensch, zooals de burgemeester eener zeer kleine gemeente haar te kennen gafmoge net niet bij het verzamelen van gegevens alleen blijven. De financiën spelen een groote rol Op de voordracht volgde een gedachtenwis- seling. De heer A. H. van de Velde, hoofdinspecteur van de volksgezondheid informeerde hoe in he' algemeen de houding der plaatselijke besturen tegenover deze aangelegenheid was. Mevrouw Wibaut antwoordde, dat men den toestand wel onaangenaam achtte, ook neiging tot het aanbrengen van verbeteringen toonde, doch veelal op financieele bezwaren stuitte. De heer W. J. F. M. Krul, directeur van het Rijksbureau voor de Drinkwatervoorziening, drong aan op het maken van provinciale plan nen teneinde tot afdoende verbetering te ko men. Ir. M. E. H. Tjaden, directeur van Bouw- en Woningtoezicht te Amsterdam, wees op de noodzaak eener algemeene regeling van de waterloozing en waterverversching bij de wet, o.a. in de uitbreidingsplannen. De heer J. J. Talsma, burgemeester van Velp en voorzitter van de Rijkscommissie tegen Wa terverontreiniging, sloot zich bij- deze woorden aan en hoopte, dat met medewerking van de hierbij betrokken organen een afdoende ver betering zou worden bevorderd. Ir. de L'Espinasse, van den Rijksdienst vooi de Werkverruiming, wees nog op diverse verbe teringen van rioleeringen, welke in eenige ge meenten van Noord-Holland (Velsen, Bever wijk, Castricum e. a.) reeds zijn tot stand ge bracht en zeide verder dat de Rijksdienst voor werkverruiming gaarne medewerking zal verleenen aan dergelijke maatregelen. Middelen tegen waterverontreiniging Mr. dr. Th. F. J. A. Dolk behandelde daarna de middelen, die de waterschapsbesturen in het algemeen en in Zuid-Holland meer in het bij zonder ten dienste staan om waterverontreini ging te bestrijden. Spreker lichtte dit onder werp toe aan de hand van de waterschaps wetgeving en van de praktijk en hij wijdde speciale aandacht aan hetgeen ten deze in het hoogheemraadschap Delfland is geschied. Ir P. de Gruyter gaf een exposé van de be strijding der verontreiniging van Rijnlands boezem. Het hoogheemraadschap Rijnland strekt zich uit over een gebied in Noord- en Zuid-Holland over 49 gemeenten, met een be volking van ruim 400.000 menschen. Het bestuur van Rijnland stelt zich op het standpunt, dat in de toekomst loozing van ongezuiverd huis- of afvalwater in Rijnlands boezem niet meer kan worden toegelaten, dat Rijnland alle technische hulp in het belang van de waterverversching zal verleenen en dat. de kosten van de zuivering van afvalwater in het algemeen behooren te worden gedragen door degenen, die de verontreiniging hebben veroorzaakt. Rijnland hoopt hierbij het rijksinstituut voor de zuivering van afvalwater zooveel mogelijk tusschen het hoogheemraadschap en de ge- meentebestuuren te zien ingeschakeld. Bij de gedachtenwisseling merkte ir. Thijsse op, dat men bij de doorstrooming van boezem water niet op een onbegrensde hoeveelheid Rijnwater kan rekenen. Ir. Tjaden waarschuwde tegen steeds groo- ter loozing van afvalwater op de Noordzee, daar anders het strandgebied de nadeelen hiervan al te ernstig zou ondervinden. Ir. van den Steen van Ommeren gaf ten slotte een overzicht van de rioleeringswerken in den Haag en omliggende gemeenten, inclu sief Delft. Spr. beval technische voorlichting van die gemeentebesturen aan, die tot nu toe geen behoorlijk rioleeringssysteem hebben. VOETBAL. KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM. StormvogelsKennemers, Zondagmiddag twee uur wordt op het Stormvogels-terrein voor het kampioenschap van Haarlem de wedstrijd StormvogelsKen- nemers gespeeld. Tttriefmachtigingswet van kracht geworden. Vrijdag is in het staatsblad afgekondigd de wet van 17 Mei 1939 tot wijziging van de ta-riefmachtigingswet 1934. De datum van in werkingtreding is bepaald op 3 Juni 1939. EEN BURGEMEESTER PROMOVEERT. De burgemeester van Boskoop mr. E. P. Verkerk, is Vrijdagmiddag aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam gepromoveerd tot doc tor in de rechtsgeleerdheid op een proef schrift getiteld: „Toelatingseischen voor lid maatschap van den Volkenbond". WIELRIJDEN. DE RONDE VAN DUITSCHLAND. Schulte wint ook de tweede étappe. Uit Cottbus: Ook de tweede étappe van de Ronde van Duitschland is door onzen land genoot Gerrit Schulte gewonnen. Hij kwam als eerste te Cottbus door de finish in den tijd van 6 -uur 39 min. 15 sec., vóór den Belg Bon duel en den Duitscher Bautz. Schulte leidt thans in het klassement met een halve minuut voorsprong op een viertal renners. De landenrangschikking na de tweede étap pe luidt als volgt: 1. Frankrijk 40 uur 8 min. 17 sec. 2. België 40 uur 11 min. 22 sec. 3. Duitschland 40 uur 13 min. 46 sec. 4. Gemengde ploeg, waaronder Schulte en Middelkamp, 40 uur 21 min. 46 sec. 5. Zwitserland 40 uur 39 min. 23 sec. NEEM DISTRIBUTIE HET BESTE uit den aether, billijker en beter, 50 cent per week. Geen stroomverbruik. INRUIL OUDE TOE STELLEN. BEVERWIJK. Romerkerkweg 87 ïelet. 5421 (Adv. Ingez. Med.) AUTOMOBILISME Op den tweeden dag van de training voor den Prijs van Zandvoort was de belangstelling rond het circuit door de duinen bijzonder groot. Ze ker 3000 toeschouwers zagen in de middaguren de verschillende wagens hun proefronden draaien doch het hoofdmoment was toch wel de demon stratie van den Duitschen coureur Manfred von Brauchitsch, die met zijn Mercedes Benz eemge ronden reed. Prachtig lag de lage wagen in de bochten, scherp sneed von Brauchitsch de hoe ken af, doch het sprak wel van zelf, dat op dit bochtige circuit deze racewagen niet op volle toeren kon draaien. Niettemin haalde hij er nog een ronde van 1 min. 20 sec. uit, n.l. de vierde, d.w.z. hij bereikte over ruim 2 k.m. een gemid delde uursnelheid van 109,5 k.m. De elfde, te vens laatste, ronde bedroeg 1 min. 20 2/5 sec., waarmede hij dus weinig beneden het „rondere cord" bleef. Deze dag is niet geheel en al zonder incidenten verloopen. Zoo vloog de Lancia Aprilla van Po- rel (Baarn) uit de bocht vlak voor de perstri bune. De wagen botste tegen de stroozakken en sloeg over den kop. De berijder liep echter geen letsel op. De carrosserie van de Lancia was flink beschadigd doch was nog in staat om te rijden. Ook de D. K. W. van den heer R. J. Smeets uit Echt maakte een buiteling. De wagen werd echter weer op zijn wielen gezet en de heer Smeets reed door of er niets gebeurd was. De snelheden van de verschillende deelnemers waren niet zoo groot als Donderdag. Piet Nortier maakte met B. M. W. weer de snelste ronde. Van de deelnemers uit Haarlem en omgeving viel vooral het beheerschte rijden van Beels met Bugatti op. Nu de Bugatti van van Rumpt niet start is de Haarlemmer in zijn klasse sterk fa voriet. De „Mercury" van Gatsonides is wel snel doch deze wagen zal op een parcours met langere rechte stukken waarschijnlijk beter tot zijn recht komen. SCHAKEN. De internationale Zeskamp. LANDAU EN EUWE WINNAARS. De partij tusschen Flohr en Euwe is remise gegeven. De eindstand van den internationalen zeskamp van de V.A.R.A. luidt lus: 1. en 2 Landau en dr. Euwe beiden 3y2 punt 3 en 4: Flohr en Cortlever beiden 3 pnt. 5 Szabo 2 pnt. 6 Fontein 0 pnt.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1