IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen In twee weken ging meer natuurschoon verloren dan in heel 1938. Naamloos. :k JAARGANG NO. 181 (jjlgave Lourene Coster. .Maatschappij no, Courant UitgaveD en Algem. Drukkerij N.V Groote Houtstraat 93. gaarlem. Tel. 10724. Bureau ljmuide» Courant Telefoon j KennemerlaaD 42, IJmuiden. 5301, Postgiro 310791. Alle advertenties. opgegeven voor dit blad, «orden kosteloos opgenomen in de MAANDAG 5 JUNI 1939 gennemer l Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Abonnementen per week f O.I2V2, per maand f0-52'ƒ2. per 3 maanden f 1.55, franco per post fl.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f0.10. Zaterdag en Zondag Noord Brabant en Veluwe weer geteisterd. DEN afgeloopen Zaterdag en Zondag hebben verscheidene bosch- en heidebranden gewoed, waardoor vele hectaren natuurschoon verloren zijn gegaan. Gelderland werd zwaar ge troffen, maar ook Noord-Brabant. De verwoestingen zijn in vele gevallen veroorzaakt door het achteloos wegwerpen van een bran dende sigaar of sigaret. Hoe gevaarlijk tengevolge van het droge weer de situatie op het oogenblik is geworden, kan daaruit blijken, dat in de afgeloopen veertien dagen alleen in Oost-Noord-Brabant meer bosch- en heidegrond door brand is verwoest, dan in 1938 in het geheele land. Wie zich dus in bosch of heicïe bevindt, zij uitermate voor zichtig. Want men brengt niet alleen veel natuurschoon en vele dieren in gevaar, maar ook het eigen leven loopt risico, want in een oogenblik kan een gloeiende luciferskop maken, dat men zich in een laaiende vuurzee bevindt. Waarschijnlijk door onvoorzichtigheid van toeristen ontstond Zondagmiddag omstreeks half vijf brand aan den bekenden weg door de heide van Arnhem naar Apeldoorn, dicht bij de uitspanning „Het Veluwsche eiland", tus- schen Woeste Hoeve en Beekbergen. Er stond een vrij sterke noordoosten wind, die het vuur, dat spoedig hoog oplaaide, snel voor zich uit ^Het vuur was ontstaan tusschen twee wegen, die loodrecht op den Arnhemschen weg staan, nl de Spoekweg en de Krimweg. De wind dreef het in de richting van den Krimweg. Dit was te gevaarlijker, omdat aan de overzijde van den Krimweg het bosch begint. Dit bosch, be staande uit ongeveer 30-jarige dennen, strekt zich tien kilometer zuidwaarts in de richting van Arnhem uit. Als dit in brand was geraakt, zouden honderden hectaren bosch verloren zijn gegaan, hetgeen honderdduizenden guldens schade zou hebben beteekend. De heer A. Rozenboom, opzichter der Neder- landsche Heidemaatschappij te Beekbergen, liet daarom onmiddellijk langs den Krimweg twee tegenvuren aanleggen, waarin hij het vuur, dat kwam aanjagen, wist op te vangen en zoo, naar men het noemt, „dood te drukken". Dat geschiedde juist op tijd. De vonken sloe gen al over naaf het'bosch en hadden de eerste dennen reeds aangetast. Maar met groote krachtsinspanning en moed slaagde men er in het vuur in het bosch meester te worden, hoe wel de mannen hier een oogenblik aan alle kanten door de vlammen waren ingesloten. Nu gingén ongeveer dertig a veertig h.a. hei de en verspreid staande dennen verloren. Dit was reeds de derde brand welke binnen korten tijd op de Veluwe woedde, want Zater dagmiddag was ook reeds tweemaal alarm geslagen voor een heidebrand. Omstreeks 1 uur werd brand ontdekt in de de heide bij hoog Buurlo. Dank zij krachtig ingrijpen was men spoedig het vuur meester. Slechts enkele hectaren heide gingen in vlam men op. Militairen van het garnizoen te Apel doorn verleenden assistentie. Nauwelijks was het vuur bedwongen of een tweede heidbrand werd gemeld in het natuurreservaat „De Ger- ritsflesch", eigendom van het staatsboschbe- heer. Aangewakkerd door den Noord-Oosten wind breidde het vuur zich snel uit. Militairen van de legerplaats Harskamp verleenden bij de blussching assistentie. Ongeveer 40 hec taren heide en een complex dennen werden een prooi der vlammen. Omstreeks 7 uur des avonds was men het vuur meester. Natuurmonument in Zuid-Oost Brabant verwoest. Zaterdagmiddag omstreeks half één ontdek ten arbeiders, die uit de werkverschaffing naar buis keerden nabij het Beu-ven aan het pad van Lierop naar Someren brand in de heide, nabij de bosschen, welke met renteloos voor schot van den staat zijn aangelegd. Zij trachtten eerst zelf het vuur te blus- schen, doch toen zij hierin niet spoedig slaag den waarschuwden zij in allerijl de brandweer, die met de brandspuit en verder blusch- materiaal onmiddellijk derwaarts ging. Er wer den meer arbeiders gerequireerd en met nog een aantal vrijwilligers poogde men door water te geven, met zand te werpen en met bebla- jterde takken te slaan, het vuur tot staan te hengen. Eerst om half vijf was men zoover. De vlammen hadden zich in vier uur tijds, aangewakkerd door den Noord oostelijken wind, in de richting van den provincialen weg SomerenHeeze voortgevreten, zoodat een oppervlakte van honderd H.A. welke begroeid was riet heide en vliegdennen, verbrandde. Een kostbaar natuurmonument is hiermede verloren gegaan. Het Beu-ven was een geliefkoosde plek van telnjke watervogels, die in dit ven hun nesten Maden gemaakt. Een groot aantal moet in den Ta nden rook zijn omgekomen. -tweemaal in één week heeft in deze streek W gewoed. ,----wuas j.l. werd een hectare denne- "°sch door brand vernield. Thans heeft het divf üeel ^rooter omvang aangenomen waar oor het verlies van fraai natuurschoon is te ««curen. Uit het feit, dat de brand bij een m is begonnen leidt men af, dat ook hier hiNf onvoorzichtigheid met een brandende j brandend rookmateriaal de oorzaak ïa» den brand is. onHoi."j0""udaS om ongeveer half vier brak cmfni gemeente Bakel brand uit in een wpb u boschterrein in de nabijheid van den ttX elmond—-Bakel. De Helmondsche brand- v/erd gerequireerd, terwijl uit Bakel een aantal militairen te hulp werden geroepen. Het vuur had intusschen grooten omvang aan genomen en enkele zomerhuisjes liepen ern stig gevaar. Men wist het vuur evenwel mees ter te worden en om ongeveer half zes was de brand bedwongen. Circa tien H.A. hoog op gaand dennenbosch, toebehoorende aan par ticulieren te Helmond, is in vlammen op gegaan. Vriendjes waarschuwden te laat. Jongen sprong te water en verdronk. Een aantal jongens was Zaterdagmiddag om streeks vier uur aan het spelen op het terrein van het zwemstadion te Naarden, welk zwem bad thans is gesloten omdat de exploitatie maatschappij in staat van faillissement ver keert. Tot het clubje behoorde ook een elfjarig zoontje van den veehouder Keijer uit Naarden. die hoewel hij niet kon zwemmen in het water van het buitenbad sprong. Waarschijn lijk heeft hij gedacht, dat het water op die plaats niet diep was, waarin het kind zich een ter heeft vergist met het noodlottige gevolg dat het ventje voor de oogen van zijn speelka meraadjes is verdronken. Deze waren zoo van streek, dat ze eerst een uur later een politie-agent waarschuwden. De politie heeft het jongetje daarop onmiddellijk uit het water gehaald. Geneeskundige hulp mocht toen echter niet meer baten. 20-JARIG BESTAAN GEWESTELIJKE LANDSTORMCOMMISSIE ZUID HOLLAND-WEST. Op het vliegveld Ypenburg te Rijswijk is Za terdagmiddag onder zeer groote belangstelling het 20-jarig bestaan herdacht van de gewes telijke landstormcommissie Zuid-Holland- West. Uit alle 67 afdeelingen waren de vrijwil ligers naar Ypenburg getrokken. Het was een vroolijk gezicht daar in groote afwisseling van kleuren de afdeelingsvaandels te zien, van zwart en Nassau-blauw af tot heel licht oranje. Naast de officieele gasten waren zeer veel hoofd- en subalterne officieren aanwezig. Duizend gulden van zijn kost ganger erdoor gejaagd. Kostbaas te Rotterdam aangehouden. Op verzoek van de Leidsche politie is te Rotterdam aangehouden de 35-jarige werk- looze chauffeur F. H. uit de Alvelaan te Lei den, die eenige dagen geleden was verdwenen met medeneming van een bedrag van dui zend gulden aan bankbiljetten, welke toebe hoorden aan zijn 83-jarigen kostganger P. R. H. heeft van dit geld eenige schulden be taald en voorts in den Haag, Rotterdam en Antwerpen tal van cafés bezocht. Bij zijn aan houding waren van het geld nog slechts twee rijksdaalders over. Hij heeft een volledige be kentenis afgelegd. ALGEMEENE NEDERLANDSCHE ZUIVEL- BOND (F. N. Z.). Blijkens het jaarverslag van den F. N. Z. waren op 31 December 1938 bij de vereeni- ging aangesloten 8 provinciale bonden met 420 leden-fabrieken (vorig jaar 423). verwer kende 2.586.281.948 k.g. melk, tegen 2.588.349.180 k.g. in 1937. De gemiddeld per fabriek ver-werk te melk steeg van 6.1 millioen k.g. tot 6.2 mil- lioen k.g. per jaar. De proefnemingen inzake de duurzaamheid der boter werden, na het bereiken van een gunstig resultaat, beëindigd; de desbetreffende commissie werd omgezet in een commissie voor kwaliteitsverbetering. De geldelijke omzet der afdeeling centrale aankoop steeg van f 1.727.000.in 1937 tot bijna f 1.856.000.— in 1938, terwijl het bedrag der opdrachten van den technischen dienst steeg van f 480.000.tot f 590.290. In het slotwoord van het jaarverslag wordt er op gewezen dat, terwijl het jaar 1937 een gerechtvaardigde hoop op herstel van het maatschappelijk leven te zien gaf, deze hoop in 1938 weer teloor gegaan is en daarmede te vens de kans, dat langzamerhand de crisis maatregelen meer en meer vereenvoudigd en afgeschaft zouden kunnen worden. Het vraagstuk, hoe men verder met de maatregelen voor den landbouw aan moet, is nog lang niet opgelost. De regeering staat op het standpunt, dat de belanghebbenden hier bij meer en meer moeten worden ingeschakeld, doch onder de belanghebbenden zelf is daar omtrent nog groote aarzeling (Dezer dagen overleed te Chicago een arts, Galewood genaamd, die nooit een voornaam heeft gehad, omdat zijn ouders de keuze aan hem wilden overlaten en hij er geen behoefte aan voélde Het is het recht der ouders om Hun kind een naam te geven, Soms doen ze 't goed, soms doen ze 't dom, Het kind moet er mee leven. Soms krijgt het er een heele rij, Om zich op te beroemen, Dan zijn er oma's, opa's bij, Naar wie men 't wou vernoemen. Soms houdt men een traditie aan, Die door een reeks geslachten, Reeds eeuwen eer is aangedaan En die men hoog blijft achten. Soms zoekt men ver over de grens, Naar extra wondermooie, Omdat men 't nieuwgeboren mensch, Met alle schoons wil tooien. Soms is men met één enklen klaar, Want meer is overbodig, Wat is een naam tenslotte, maar Het heeft er toch een noodig. Maar in een Amrikaansche stad Is iemand overleden, Die nooit een voornaam heeft gehad, Zijn leven lang tot heden. Die man had wel iets heel aparts, Hij was zeer achtenswaardig Hij maakte wel weer naam als arts, Want hij was knap en vaardig. Hoe vreemd men hem ook vinden kan, Hij heeft 't bewijs gegeven, Dan zonder vóórnaam toch een man, Nog wel voornaam kan leven. P. GASUS. Koempoelan der R.-K. Pad vinders. Door Prins Bernhard bijgewoond. Op het fraaie buiten, waarop Filmstad te Wassenaar is gevestigd, hebben Zondag de R.K. verkennersleiders onder leiding van hun hoofdcommissaris, mr. R. Höppener, hun negenden Koempoelan gehouden. Des middags werd deze bijgewoond door Prins Bernhard, die per auto van Soestdijk was gekomen. De Prins was in padvinders uniform en was vergezeld door den hoofd commissaris der Nederlandsche Padvinders, den heer A. Oosterlee. Voorts was aanwezig de Bisschop van Haarlem, mgr. P. Huibers. Nadat Prins Bernhard en mgr. Huibers met een luide ovatie waren begroet, heeft de hoofd commissaris, mr. Höppener een rede gehouden over „Verkennen en katholieke actie". De Bisschop van Haarlem heeft er zijn vol doening over uitgesproken, dat het leger der katholieke verkenners klaar staat voor de ka tholieke actie, waarop de Paus en alle geeste lijken bouwen. Spr. zeide veel te verwachten van den strijd, die de jeugd in.de toekomst nog wacht voor God en kerk, voor Vorstin en va derland. Ten slotte dankte mgr. Huibers den Prins voor zijn daadwerkelijke belangstelling in het werk der verkenners, waarop de Bis schop alle aanwezigen zijn zegen gaf. Op het demonstratieterrein hebben vervol gens de verkenners uit het diocees Haarlem op allerlei gebied hun vaardigheid getoond. Een aardig moment was het toen Prins Bernhard zijn zetel verliet en met het door de jongens vervaardigde vlot den breeden vijver overstak en bij het terugkeeren daadwerkelijk het vlot hielp voortbewegen. Prins Bernhard heeft voorts de vlaggen- parade afgenomen, waarna de Prins te onge veer zes uur, vergezeld door den heer Ooster lee, naar Soestdijk terugkeerde. Nieuwe spellingmaatregel. De „N" weer in eere hersteld? Naar wij vernemen, is binnenkort een wij ziging te verwachten van de spellingbesluiten 1934 en 1936, welke wijziging zal gaan in de richting van hetgeen de minister van Onder wijs heeft aangekondigd in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake de begrooting van zijn departement voor het dienstjaar 1938. Bij deze gelegenheid heeft de minister o.m. verklaard, dat de regels van De Vries en Te Wiukel inzake geslacht- en voornaamwoor delijke aanduiding zouden worden hersteld en dat de commissie-Fockema Andreae de vraag zou onderzoeken in hoeverre wijziging van deze regels in de toekomst wenschelijk zou blijken. In de thans aanstaande wijziging der spel lingbesluiten is het resultaat van dit onderzoek belichaamd. Naar ons ter oore komt, zullen de regels 5 en 6 van het besluit van 1934 door nieuwe voorschriften worden vervangen. Het is nog niet bekend, of de regeering na afkondiging van het Koninklijk Besluit er toe zal overgaan de nieuwe schrijfwijze in de van haar uitgaande stukken te bezigen, dan wel de tot standkoming van de aangekondigde wet op de schrijfwijze der Nederlandsche taal zal afwachten. In ieder geval zal het besluit op de examens van dezen zomer niet van toepassing zijn. Jongen op onbewaakten overweg gedood. De zestienjarige J. Hazelhof, wonende te Almelo, was Zaterdag metlzijn vader op be zoek geweest bij kennissen in- de buurtschap De Woesten op enkele kilometers van Almelo. Op den terugweg moesten zij den onbewaak ten overweg passeeren. Op dat oogenblik na derde een locaaltrein, dien vader en zoon lieten voorbijgaan. De jongen wilde onmiddellijk achter dezen trein den overweg oversteken, doch had niet gemerkt, dat een Dieseltrein in volle vaart uit de tegenovergestelde richting naderde. De ongelukkige-werd gegrepen en voor de oogen van zijn vader vermorzeld. - Nog een parlementaire enquête in de zaak-Oss? De Tweede Kamer zal op 13 Juli a.s. bij eenkomen. Dan zullen o.m. in behandeling komen het wetsontwerp inzake een kinderbij slagregeling en dat tot wijziging van de Diensplichtwet. In parlementaire kringen verwacht men, volgens de Tel., dat mogelijkerwijze om streeks dien tijd ook het rapport van de Ka mercommissie-Schouten inzake Oss gereed zal zijn, althans houdt men ernstig rekening er mede, dat dit rapport zoo tijdig kan ver schijnen, dat de Kamer nog vóór het zomer reces de gedachtenwisseling met minister Go- seling zal kunnen hervatten. „De Standaard" meldt hieromtrent nog: Gezien de omstandigheden, waaronder dit vraagstuk zich heeft ontwikkeld, mede ten gevolge van de starre houding van den mi nister van Justitie, moet het niet uitgesloten worden geacht, dat de commissie zal voor stellen over te gaan tot het instellen van een parlementaire enquête. Britsche en Fransche politiek bleef onveranderd, constateert Hitier. ST. WILLIBRORDUS HER DENKING TE BAKEL (N.-B.) In het kleine dorpje Bakel, onder den rook van Helmond is Zondag het twaalfde eeuw feest van het afsterven van St. Willibrordus gevierd en duizenden vreemdelingen waren hierheen getogen om deze feestelijkheden bij te wonen. Ernstige overstroomingen op den Balkan. Twintigduizend dakloozen. Het geheele bekken van de Save. de Drave en de Donau lijdt onder zware overstroomingen. De toestand is bijzonder verontrustend en in Kroatië is groote materieele schade aange richt. Ruim 20.000 menschen zijn hier dak loos. AANTAL JOODSCHE ADVOCATEN IN SLOWAKIJE TOT 34 BEPERKT. De Slowaaksche regeering heeft de oprich ting goedgekeurd van een Slowaaksche Lucht vaart maatschappij. Voorts heeft de regeering het besluit der orde van advoeaten te Bratis- lawa goedgekeurd het aantal Joodsche advo caten in de stad tot 24 te beperken. Door dit besluit wordt het aantal Joodsche advocaten in geheel Slowakije definitief teruggebracht tot 34. De kolenloods aan 't Kerkpad. SANTPOORT Maandag. In verband met het afbreken van de kolen- loods aan het Kerkpad, eigendom van den heer C. N. Böhm, op last van het gemeentebestuur vernemen we nog, dat Zaterdag j.l. door een drietal gemeentewerklieden de werkzaamheden zijn voortgezet. Dienzelfden dag heeft de heer Bohm een onderhoud gehad met den Burgemeester. Het resultaat was, dat den heer Böhm een termijn van 3 weken werd toegestaan om de in de loods liggende brandstoffen zoo mogeiijk onder zijn klanten te distribueeren, waarna hem nog een week gelegenheid zal worden gegeven zelf de loods af te breken. Inmiddels is deze gebeurtenis voor het raadslid Heeremans aanleiding geweest het volgend schrijven aan den Raad der gemeente Velsen te richten: Ondergeteekende, lid van den Raad, ver zoekt in de Raadsvergadering van Dinsdag 6 dezer, aan Burgemeester en Wethouders in lichtingen te mogen vragen met betrekking tot het afbreken van de brandstoffen berg plaats van C. N. Böhm te Santpoort, en daarbij onderstaande vragen te mogen stellen: 1. Is aan C. N. Böhm te Santpoort, ten tijde van den bouw der bedoelde bergplaats, een vergunning verleend voor de stichting daar van en zoo ja, onder welke voorwaarden? 2. Wanneer zoodanige vergunning niet aan Böhm voornoemd is verleend, is dan aan iemand anders zoodanige vergunning voor dit perceel verleend, en zoo ja, aan wien en onder welke voorwaarden? 3. Is voor ongeveer V/2 jaar door of namens B. en W. aan Böhm medegedeeld, dat de ter mijn van de vergunning op 5 jaar was be paald, dat deze termijn verstreken was en dat hij om een verlenging voor opnieuw 5 jaar zich tot Burg. en Wethouders moest wenden? 4. Is het waar, dat daarbij aan Böhm is ge zegd, dat tegen verlenging geen bezwaar zou bestaan? 5. Is het juist, dat nadien aan Böhm is medegedeeld, dat een in te dienen verzoek zou worden ingewilligd, wanneer Böhm bereid was toestemming te verleenen tot het leggen van een rioolleiding door zijn terrein? 6 Is het juist, dat later aan Böhm is geZegd, dat hij op inwilliging van zoodanig verzoek zou mogen rekenen, wanneer hij een bepaalde grondstrook om niet aan de gemeente zou afstaan? 7. Wanneer op een der beide of op de beide laatste vragen bevestigend moet worden ge antwoord, achten B. en W. het dan juist, dat aan zulk een publiekrechtelijke vergunning zoodanige burgerrechtelijke voorwaarde wordt verbonden' 8. Willen B. en W. mededeelen, welke ge meentebelangen geschaad zouden zijn, wan neer aan Böhm was toegestaan, de bedoelde kolenbergplaats nog te laten staan. 9. Zijn B. en W. van oordeel, dat wanneer door grondafstand Böhm tot zekere hoogte een publiekrechtelijke vergunning had gekocht. geen hinder of gevaar voor de gemeente zou zijn ontstaan, maar dat die bergplaats wel hinder of gevaar oplevert nu Böhm heeft ge weigerd aan den gestelden eisch gevolg te geven. 10. Willen B en W. mededeelen in welk stadium de bedoelde zaak thans verkeert en wat zij voornemens zijn verder ter zake te doen. 11. Wordt en is door B. en W. altijd en over al overgegaan tot afbraak van hetgeen zonder vergunning of in strijd met de bouwverorde ning is tot stand gebracht? 12. Zoo niet, welke aanleiding bestond er dan voor B. en W. om in dit geval tot dezen maatregel over te gaan en anderen ongestoord te laten? Maar de Duitsche politiek veranderde grondig. Hitler is Zondagochtend per vliegtuig te Kassei aangekomen, waar hij op een bijeen komst van oudstrijders het woord heeft ge voerd Na betoogd te hebben, dat Duitschland in 1914 geen enkel belang had bij het ontketenen van een oorlog, zeide Hitier: het vredesver drag van Versailles heeft daarentegen laten zien, wat de werkelijke oogmerken war van de toenmalige Britsche en Fransche omsinge- lings-politici, namelijk het rooven van de Duitsch koloniën, vernietiging van de Duitschen handelsvloot en daarmede van de Duitsche bestaans- en levensvoorwaarden, en vernietiging van iedere Duitsche politieke machtspositie. Het waren derhalve destijds dezelfde doeleinden als die welke de Britsche en Fransche omsingelingspolitici ook thans nastreven. Ik zie. zoo vervolgde Hitler, in de herinne ring aan de vier jaren oorlog, die ik het geluk heb gehad zelf mee te maken, slechts een rede tot vast vertrouwen in mijn Duitsch volk en als soldaat ook in mijn eigen persoon. Deze jaren maken mij in mijn diepste bin nenste, in het bewustzijn van de verschrik kingen van den oorlog, even vredelievend als ook vastbesloten, in de overtuiging van de waarde van den Duitschen soldaat voor de verdediging van onze rechten. Zoo de Britsche omsingelingspolitiek al dezelfde gebleven is als voor den oorlog, dan is daarentegen de Duitsche afweerpolïtiek grondig veranderd.Ik heb er voor zorg gedragen, dat alles, dat ook maar eenigszins met de staatsleiding te maken heeft, slechts voor honderd procent een man en soldaat kan zijn. Mocht ik echter op merken, dat de houding van eenigerlei persoonlijkheid zulk een toets niet kan doorstaan, dan zal deze, wie het ook is, onmiddellijk van zijn post ver wijderd worden. „Wij hebben zoo besloot Hitier den plicht de natie tot het uiterste tot afweer en afweerkracht te sterken. Ik verwacht, dat deze politiek van versterking der Duitsche afweerkracht in het bijzonder door de eude soldaten gesteund wordt". De betooging, waaraan door 300.000 leden van den nationaal-socialistischen bond van oud-strijders werd deelgenomen, werd o.a. door talrijke buitenlandsche gasten bijge woond, zooals den Japanschen ambassadeur, den voorzitter van den Italiaanschen bond van oud-strijders, verscheidene leiders van den Hongaarschen bond van oud-strijders, den Spaanschen generaal Queipo de Llano, als mede oud-strijdersdelegaties uit Bulgarije en Slowakije. Senaat van Dantzig verbreekt betrekkingen met Poolsche ambtenaren. Twee nota's aan den Poolschen commissaris-generaal. Havas meldt dat de voorzitter van den senaat van Dantzig, Greiser, twee nota's aan den Poolschen commis saris-generaal heeft doen toekomen. In de eerste wordt gezegd, dat het den senaat niet mogelijk is nog langer be trekkingen te onderhouden met de Poolsche ambtenaren die betrokken zijn bij het incident van Kalthof. In de tweede nota beklaagt de Senaat zich over de toeneming van het aantal Poolsche douane-beambten op grondgebied van Dant zig. De Senaat deelt mede vooortaan te zullen eischen dat de Poolsche douanebeambten, die op het gebied der Vrije Stad dienst doen, den eed jegens Dantzig afleggen. Tot dusver heeft Polen dit geweigerd. De „Dantziger Vorposten" verneemt voorts dat de Senaat, aangezien het Poolsche ant woord inzake het incident van Kalthof on voldoende geacht wordt, besloten heeft geen betrekkingen meer te onderhouden met de ambtenaren van het Poolsche commissariaat- generaal, die bij deze kwestie betrokken zijn en die de Poolsche regeering niet uit Dantzig heeft willen terugtrekken Sir Pliilip Sassoon overleden. Britsch onderstaatssecretaris voor openbare werken. Zaterdag is Sir Philip Sassoon, conservatief lid van het Lagerhuis en onderstaatssecreta ris voor openbare werken, op 50-jarigen leef tijd te Londen overleden, na een .maand ziek geweest te zijn. Sassoon werd op 23-jarigen leeftijd lid van het parlement. Hij heeft altijd veel belang stelling voor kunst en luchtvaart getoond. EEN HUWELIJK IN DE FILMWERELD. Te Cannes is de filmster Merle Oberon in het huwelijk getreden met den regisseur Alexander Korda. Duitscher in België gearresteerd. Spionnage te Gent en omgeving. Te Meirelbeke is een 52-jarige Duitscher, afkomstig uit Romburg in Duitschland, maar verblijf houdende te Gent, gearresteerd, ver dacht van spionnage te Gent en in de omge ving. De verdachte heeft naar Belga meldt, voor den rechter van instructie bekend, dat hij in dienst van een vreemde mogendheid stond voor de levering van belangrijke documen ten en inlichtingen. Hij is in verzekerde bewa ring gesteld.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1