IJmuider Courant Amerika blijft goud tot zich trekken DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Procuratiehouder verduisterde groot bedrag Drie jaar geëischt. Reuze-rozen. Vliegtuig botst tegen militaire loods. Beschouwingen in het Jaarverslag van de Ned. Bank JAARGANG NO. 182 ,e Lourens Coster. Maatschappij Courant Uitgaven en Algem. [S. V. Groote Houtstraat 93» g r|em Tel-10724. Bureau IJmuider Cooraut: Kennemerlaan 42, IJmuiden, 5lf«oii 5301. Postgiro 310791. Alle Jfcruoties. opgcgcvei. voor dit blad, ordcD kosteloos opgenomen in de («MBO Cooroot. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DINSDAC 6 JUNI 1939 Abonnementen per week f0.12'/j, per maand f0.52'/2, per 3 maanden fl.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededcclingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f0.10. Alles werd met speculeeren verloren. (je maand October van het vorig jaar n aan het bijkantoor Maastricht van de Serlandsche Middenstandsbank N.V. Am- verschillende malversaties ontdekt, In verband waarmee de procuratiehouder van Je bank, de 31 jarige P. J. L. N. uit Maastricht «rd geschorst. Het door de politie ingestelde onderzoek, m met behulp van deskundigen moest ge bieden, heeft uitgemaakt, dat de procuratie houder zich aan een geheele reeks verduiste ren boeken-vervalschingen en oplichtingen Lett inhuldig gemaakt. De aanleiding tot Le frauduleuze handelingen, welke in een •ijdsverloop van ongeveer 3 jaar zijn ge- lod, moet worden gezocht in het feit, dat de rïöcur'atiehouder voor zich zelf speculeerde daarvoor geldswaardige stukken van de tanfe of van rekeninghouders gebruikte. Toen de politie den procuratiehouder ondér r-rdenking van verduisteringen enz. wilde ar ceren. was deze juist naar Amerika ver ben, om, zooals hij verklaarde, tot een '"jcoord'te komen met een der grootste reke- -ïqghouders, den wijnkoopman M. W. te Maastricht, een Poolsch'e emigrant, wiens rekening op de bank een debet van tonnen rertoonde. De procuratiehouder kon, als gevolg van de door de Nederlandsche justitie ondernomen 5'appen, in New-York niet van boord gaan. 0j is per zelfde bootgelegenheid naar Europa Ingekomen en van Le Havre naar Maas tricht overgebracht, waar hij in voorarrest is gesteld. Het onderzoek der malversaties heeft aan het licht gebracht, dat verdachte N. be langrijke geldsbedragen heeft verduisterd idagvaarding maakt slechts melding van Knige bedragen11.250, 5.000, en verder m 7.000, 10.0 00 en nog eens 10.000 dollar. Eet totale bedrag, waarover de fraude en de frauduleuze handelingen zijn gegaan, moet in honderdduizenden guldens beloopen. Niet al deze geldswaarden zijn verdwenen, naar toch heeft de Middenstandsbank een sdiade gehad van enkele tonnen, welke in- teschen voor het grootste gedeelte door ver siering is gedekt. Merkwaardig is, dat de boeken-vervalschin gen zoolang konden worden voortgezet, niet tegenstaande het controle-systeem van de Nederlandsche Middenstandsbank. Maar het schijnt, dat de directeur van het bijkantoor een volledig vertrouwen had in zijn procura- •Jehouder, hem geheel zelfstandig alle beurs en valuta-zaken liet afwikkelen, en genoegen heeft genomen met een verantwoording op lapier over den stand van zaken. Aan dezen directeur is, toen het onderzoek den omvang oer fraudes aan het licht bracht, ontslag verleend. Op de rekening van den wijnhandelaar M. 17., Maastricht, die daarop imet tonnen gouds •erkte, zijn zeer ernstige malversaties be treven. De Nederlandsche Middenstandsbank ai aanvankelijk een vordering tegen deze leninghouder ingesteld, omdat deze naar raar oordeel aan de bank ruim zeven ton Khuldig was, terwijl daartegenover slechts een docten-depot van ongeveer 250.000 zou Jan. Br is later echter door de Midden- r'acdsbank een minnelijke schikking ge trof- •p piet W„ waarna de aanhangig gemaakte !.r.:.e procedure is ingetrokken. Verdachte N. heeft toegegeven, een deel van J» hem ten laste gelegde verduisteringen, tóen-vervalschingen en oplichting te heb- w gepleegd. Denial1 is er met zijn frauduleuze praetijken -jrperop geworden; toen zijn persoonlijk ^verdwenen was, en zijn speculaties ble- siÜf u11' kwam hij' 'tot het vergrijP aan andeiunans bezit. is Maandagmorgen voor de Maas- *he rechtbank behandeld. 4 getuigenverhoor heeft vele uren in be- SS?16^ De insPecteur van politie te 2 d J- H' Seelen> die als eerste l» -! 00rd' gaf een uitvoerig relaas - ('®n cn verhooren, welke hij aan -ö h heeft afgenomen. Aan het einde SntlS ^lgenverklarin°en heeft de pre- -an^S6n-' fcot dei- inspecteur van waardeering gericht voor ae waarop deze het onderzoek had behan- n voor het uiterst correcte proces-ver- he heer Seelen had opgemaakt. Verdachte gaf op vragen van den president toe, met de effecten gemanipuleerd te hebben. Hij had gespeculeerd. Het O.M. hield een uit voerig requisitoir. Punt voor punt volgde het O.M. de dag vaarding en het achtte de verschillende ten laste gelegde verduisteringen, valschheid in geschrifte en oplichting bewezen. Gezien de groote geldsbedragen, welke met de malver saties verband hielden, vroeg het O.M. een .gevangenisstraf van drie jaar, met aftrek van een half jaar voorloopige hechtenis. Mr. Von Geldern betoogde uitvoerig, dat er geen groote schade is geweest voor de bank. Met W. is 'n dading getroffen, waarbij 70.000 door W. is betaald. Overigens twijfelt de ver dediger, of het wel zoo vast stond, dat W. een groot tekort had. PI. drong aan op de uiterste clementie. DE OLYMPISCHE DAG. Het springconcours. Aan het springconcours, waarmede a.s. Zondag de Olympische Dag besloten wordt, is nog toegevoegd ritmeester A. D. C. van der Voort Van Zijp met zijn paard „Present". Men krijgt in dit kort, doch zware invitafie-sptfng- concours inderdaad de tien beste Nederland sche ruiters met de beste paarden in actie te zien. De wielerwedstrijden. De vier tandems voor den wedstrijd over 2000 meter zijn als volgt samengesteld: Ooms Leene, SmitsVan Gelder, EversPronk en Moeke—van der Heyden. Aan den sprintwedstrijd wordt behalve dooi den Italiaan Astolfi en den Chinees Wing dooi de dertien snelste Nederlandsche amateur sprinters van het oogenblik deelgenomen. De indeeling der drie series is als volgt- lste serie: Ooms, Pronk, Van der Heyden, Mensen en Leene. 2e serie: Derksen, Van Gelder, Buchly, Smit en Remkes. 3e serie: Astolfi, Wing, Smits, Moeke en Evers. (Twee Engelschen hebben een methode gevonden, waarmede door middel van x-stralen rozen struiken op den duur tot de af meting van eikeboomen vergroot kunnen worden). Die x-stralen zijn toch een wonder geval, Hoe langer hoe meer gaat dat blijken, Wat heeft men daarmee door de jaren niet al, Al speurende kunnen bereiken. Maar altijd nog komen er wonderen bij, Ik kan er vandaag weer een noemen. Als nieuwste, maar zeker niet minst' in de rij, 't Vergrooten van planten en bloemen. „Maak alles steeds grooter" is nog wel geen wet, Maar heden toch vrijwel de leuze, Welnu, als de x-straal erop wordt gezet, Dan worden de rozen tot reuzen. Dan groeien ze tot het formaat van een eik, Dat zullen wij straks zien gebeuren, Graag geef ik het toe, 't is een wonder gelijk, Maar ik voor mij zou het betreuren. Ik weet wel dat ik ook het grootste vaak koos, Wanneer ik uit twee had te kiezen, Maar niet voor de bloem aller bloemen de roos, Die zou er alleen door verliezen. Een roos hoort aan struiken, dus laag bij den grond, Zoodat wij er bij kunnen komen, En niet hoeven gapen met wijd open mond, Naar rozen in toppen van boomen, En als je de kwestie nu practisch beziet, Dan weet je: waar rozen gaan bloeien, Daar bloeien ook doornen, dus zouden die niet, Ook tevens veel grooter gaan groeien? Neen, als ik op dit punt de wet stellen kem, Dan zou ik gebiedend bepalen; De roos is een kind van de stralen der zon, Geen kunstjes met andere stralen. P. GASUS. We mïock* van ket Engelsche koningspaar in Winnipeg werd niet door mooi er begunstigd. Koningin Elisabeth moest haar parapluie opsteken om zich tegen den stroomenden regen te beschermen. HONDENSPORT. NED. BOND VOOR DEN DIENSTHOND. Demonstratie op het H. F. C.- terrein. Ter herdenking van het tienjarig bestaan der afdeeling Haarlem en Omstreken van den Ned. Bond voor den Diensthond had Maandagmiddag op het H.F.C.-terrein een demonstratie met politiehonden plaats. Dank zij het fraaie weer was de belangstelling groot. Aanwezig waren o.a. de burgemeester van Haarlem, Dr. J. E. baroin De Vos van Steen- wijk; de Commissaris van Politie, de heer E. H. Tenckinck; de burgemeester van Bloe- mendaal, Jhr. Mr. C. J. A. den Tex; de burge- gemeester van Bennebroek, de heer J. G. Baron Van Hardenbroek; de burgemeester van Velsen, Mr. M. M, Kwint; de gemeente secretaris van Haarlem, Mr. Th. A. Wesstra. De aanwezigen konden de demonstraties duidelijk volgen, want de keurmeester, de hoofdagent-rechercheur J. Doornbosch, lichtte die door den luidspreker toe. Met veel belangstelling werd gekeken naar het werk van den „boef", die het o.a. als strooper, fiet sendief en oproerling zwaar te verantwoorden heeft gehad, maar hij kweet zich uitstekend van zijn taak. De schrandere honden gaven h»n meesters veel reden tot tevredenheid; zij zagen dat hun dieren uitstekend als politie honden dienst konden doen. Zij weten mis dadigers staande te houden; zij weigerden voedsel van anderen, sprongen over hooge schuttingen en bewaakten voorwerpen. Zelfs pakte hij een bal af van de als kwajongens vermomde agenten, die een partijtje voetbal op verboden terrein speelden! Vooral dit nummer verwekte veel vroolijkheid; het had een groot succes. Ook hij het uiteenjagen van samenscholingen bewezen de konden goede diensten; de toeschouwers kregen hierbij de overtuiging, hoe snel een plein of straat „schoongeveegd" kan worden. De feestelijkheden worden heden en Woens dag voortgezet met wedstrijden voor dienst- honden om den E. H. Tenckinck-beker. WANDELSPORT. DE INT. VIERDAAGSCHE AFSTANDS- MARSCHEN. De leiding der internationale vierdaagsche af- standsmarschen van den Ned. Bond voor Licha melijke Opvoeding bericht, dat de vierdaagsche afstandsmarschen zullen worden gehouden van 25 tot en met 28 Juli a.s. In verband met de militaire maatregelen kan door het departement van Defensie niet de me dewerking worden verleend-, zooals in andere ja ren geschiedde. Hierdoor is de legeringsruimte eenigermate beperkt, zoodat aan de deelnemers wordt verzocht, zooveel mogelijk in eigen huis vesting en voeding te voorzien. Hiertoe wordt op aanvrage door de Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer, Keizer Karelplein 9 te Nijme gen, een lijst toegezonden van hotels en pen sions met sterk gereduceerde prijzen. Inlichtingen betreffende deze marschen wor den uitsluitend verstrekt door het secretariaat, gevestigd te 's-Gravenhage, Valkenboschplein 18. (Tel 394846). MOTORSPORT. KARL GALL ERNSTIG GEWOND. Uit Londen: Tijdens de training voor de aanstaande motorraces op het eiland Man is de Duitseher Karl Gall gevallen. Oogen- schijnlijk was de blessure niet van ernsti- gen aard, doch na onderzoek bleek, dat Gall een gecompliceerde schedelbreuk had opge- loopen, welke operatief ingrijpen noodzake lijk maakte. Dit heeft hem het leven ge red. Het is echter uitgesloten, dat Gall voor- loopig aan wedstrijden zal kunnen deel nemen. Vier militairen gewond. Vliegtuigbemanning ongedeerd. Hedenmorgen omstreeks half tien is nabij Schiphol een ongeval gebeurd, waarbij, hoewel het betrekkelijk goed is afgeloopen, twee militairen ernstig en twee licht zijn gewond. Het K. L. M.-vliegtuig P.H.-A.K.N., de „Nach tegaal", dat des nachts gebruikt wordt op den nachtvrachtdienst naar Londen, is des daags in gebruik als lesvliegtuig om den jongen piloten der K.L.M. met het besturen der Douglas-D.C. 2 vliegtuigen vertrouwd te maken. Vanmorgen werd een lesvlucht gemaakt on der leiding van den K.L.M.-piloot Snitslaar, waarbij o.a. het vliegen op een motor geoefend weerd. Dich bij het vliegveld, toen de instruc teur den motor weer op normaal toerental wilde brengen, sloeg deze af en Snitslaar slaagde er in de machine neer te zetten in het bouwland dichtbij Schiphol aan den overkant van den Schipholweg. Helaas kon daarbij niet voorkomen worden, dat het vliegtuig een houten loods, die als schuilhut voor militairen in gebruik is raakte. Het vliegtuig werd zwaar beschadigd en de loods in elkaar geodrukt met het gevolg, dat van de mi litairen, die zich er in bevonden, twee zware verwondingen opliepen en twee an deren licht gewond werden. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp gere- quireerd en ook de Amsterdamsche geneeskun dige dienst en de brandweer werden 'gealar meerd en rukten uit. De laatste behoefde ge lukkig geen dienst te doen. HAARLEM Dinsdag. Zooals de Oude Gracht tusschen Gi'oote en Kleine Houtstraat thans is, maar gelukkig niet lang meer zal blijven De weg is voor het groote riolceringswerk geheel opgebroken. Deze werkzaamheden vorderen goed. Tenzij meteen met de asphalteering begonnen zal worden, is te verwachten dat dit deel van de Oude Gracht over een maand weer voor het verkeer kan worden opengesteld. Het verslag over het op 31 Maart 1939 geëin digde boekjaar, dat de president van de Neder landsche Bank. mr. L. J. A. Trip, in de vandaag te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders heeft uitgebracht, begint met de opmerking, dat het afgeloopen jaar be- heerscht werd door de internationale politieke verhoudingen. Dat mijn verwachtingen voor de toekomst zoo merkt de president op ook afgescheiden van den internationalen politieleen toestand, niet gunstig kunnen zijn, zal geen verwondering wekken. Internationale monetaire ontwikkeling Van een stabiliteit der wisselkoersen is nog geen sprake en de monetaire overeenkomst, die tusschen de Vereenigde Staten van Amerika, Engeland, Frankrijk, België, Nederland en Zwit serland werd aangegaan, verschaft geen zeker heid op monetair gebied. Kapitaalbewegingen, die onder den invloed der internationale, poli tieke moeilijkheden periodiek een grooten om vang aannamen, moeten als de hoofdoorzaak van de veranderingen in de wisselkoersen wor den aangemerkt. De toevloeiing van goud naar Amerika hield niet slechts aan, doch nam sterk toe. De mone taire goudvoorraad van dit land, die eind 1937 12.760 millioene dollar beliep, was eind 1938 ge stegen tot 14.512 millioen dollar. Deze vermeer dering overtrof de totale wereldgoudproductie van het jaar 1938 met niet minder dan 466 mil lioen dollar. Zij heeft zich in het loopende jaar verder voortgezet; in het eerste kwartaal be droeg zij 746 millioen dollar. Dit feit illustreert de onevenwichtigheden, welke de wereldstructuur vertoont. Zoolang het internationale vertrouwen, dat de onmisbare ba sis vormt voor een ruimer goederen, crediet- en kapitaalverkeer, niet is teruggekeerd, valt een verbetering bezwaarlijk te verwachten. Hetzelf de geldt ten opzichte van een grootere mate van stabiliteit der wisselkoersen. De verschillende egalisatiefondsen en cen trale banken hebben in nauwe samenwerking gestreefd naar het vermijden van hevige schok ken en sterke fluctuaties, die zich, zonder die samenwerking, ongetwijfeld in verschillende tijdperken van het afgeloopen jaar zouden voor gedaan hebben. In zooverre heeft de hierboven bedoelde monetaire overeenkomst dan ook on getwijfeld belangrijke diensten bewezen. Haar handhaving en, zoo mogelijk, uitbreiding en versterking behooren tot de eerste eischen van practische politiek. De goudproductie. De goudproductie steeg in 1938 tot 1.142.925 kg. en overtrof daarmede het overeenkomstige cijfer voor 1937 met ruim 5Va procent, tegenover een stijging van 5 procent van 1936 op 37. Op grond van de desbetreffende mededeelin- gen mag worden aangenomen, dat de monetaire politiek van Amerika gehandhaafd zal worden. Het belang hiervan, zoowel voor de wereld als voor het land zelf, kan moeilijk te hoog worden aangeslagen. Het valt toch niet te ontkennen, dat ;de wereldprijs van het goud zijn grondslag vindt in die politiek. Wanneer de bestaande, vaste ver houding tusschen den dollar en het goud werd losgemaakt, dan zou, naar het den president voorkomt, een algemeene monetaire ontwrich ting intreden, die zeer schadelijke gevolgen voor de economische en financieele verhoudingen in de wereld, met inbegrip van Amerika zelf, zou medebrengen. De resultaten, welke de manipu laties ten aanzien van de verschillende geldeen- heden hebben teweeggebracht, hebben geenszins aan de verwachtingen beantwoord. Zij kunnen allerminst den grondslag vormen van een inter nationaal monetair systeem, dat op bevredi gende wijze den gouden standaard zou kunnen vervangen. Dat een zekere mate van stabiliteit der wisselkoersen bereikt kon worden, is, naar mijn overtuiging, te danken aan den band met het goud, dien de in Amerika aanvaarde rege ling heeft geschapen. Indien de ervaring, in het bijzonder die der laatste jaren een feit boven twijfel heeft gesteld, dan is het wel dit, dat het goud als internationaal betaalmiddel niet kan ontbeerd worden. De onevenwichtige verdeeling van het mone taire goud blijkt o.m. uit het feit, dat meer dan 0 procent van den totalen geschatten wereld- 'oorraad zich in handen bevindt van de Ver eenigde Staten, Engeland, Frankrijk, Nederland, Zwitserland en België. Deze onevenwichtigheid, evenals de nog steeds toenemende goudproductie, vormen problemen, die onder de huidige omstan digheden op den achtergrond zijn gedrongen en slechts opgelost kunnen worden, wanneer de wereld zich bereid toont tot samenwerking op economisch en financieel terrein terug te keeren. Toestand in Nederland. Over het geheele jaar gerekend, daalde de waarde van den invoer met f 135.3 millioen of 8.73 procent, terwijl «de overeenkomstige ver mindering van den uitvoer f 108.9 millioen of 9.49 procent bedroeg. Het kan bezwaarlijk betwijfeld worden dat zich een groeiende onevenwichtigheid doet gevoelen tusschen kosten en prijzen van het beschutte deel van het Nederlandsche bedrijfsleven eenerzij ds en die van het op de internationale mededinging aangewezen deel van dat bedrijfsleven ander zijds. Deze onevenwichtigheid zal, naar te ver wachten is, als gevolg van de in gang zijnde be scherming en organisatie van de voor de binnen- landsche markt werkende bedrijven, vergroot worden. In deze ontwikkeling is een gevaar gelegen voor de internationale positie van ons land en in het algemeen voor een gezonde en blijvende verruiming van de werkgelegenheid. In dit ver band dient mede gewezen te worden op de nieuwe sociale en fiscale lasten, die, worden de aanhangige en aangekondigde maatregelen aan vaard, op de Nederlandsche bedrijven zullen gaan drukken. Het valt moeilijk in te zien, dat de lastenverzwaring te rijmen zou zijn met de zoo juiste uitspraak der regeering. volgens welke vermindering van de werkloosheid het best kan bereikt worden door voor het bedrijisleven de voorwaarden te scheppen om zooveel mogelijk arbeiders te werk te stellen. De vragen of het on der de huidige omstandigheden verantwoord is te achten kostbare sociale voorzieningen te tref fen en of, naast de kosten dier voorzieningen, het Nederlandsche bedrijfsleven mag bezwaard worden met nieuwe belastingen, die fiscaal en economisch tot bedenkelijke gevolgen zullen lei den, verdienen nader overwogen te worden, IK aarzel niet aldus zegt de president in het verslag die vragen ontkennend te beant woorden. Nedcrlandsch Bank. In de taak en de werkzaamheden van de Ne derlandsche Bank kwamen in het afgeloopen jaar geen belangrijke veranderingen Bij het einde van het boekjaar 1937/1938 beliep de goudvoorraad van de Nederlandsche f 1 466 2 millioen. Na een aanvankelijke stijging tot "f 1.481.2 millioen bleef dit peil van begin Juni 1938 af met kleine schommelingen gehandhaafd tot begin December 1938, toen een daling intrad tot f 1.461.2 millioen. Deze daling werd in de tweede helft van Februari 1939 hervat en vond «edert dien verderen voortgang, zoodat bij het einde van het boekjaar de voorraaad was terug- °eloopen tot f 1.325.5 millioen. Op den datum van dit verslag (15 Mei) beliep de voorraad f 1.209.5 millioen. Zooals uit deze cijfers en uit andere gegevens kan worden afgeleid heeft de kapitaalbeweging zich van Nederland afgewend. De politieke factoren, waarop in het vorenstaan de bij herhaling werd gewezen, hebben geleid tot het wegtrekken van vreemd geld, dat in ons land een toevlucht had gezocht. De depreciatie van den gulden beliep op 31 Maart 1938 18.68 procent tegen 22.02 procent op 31 Maart 1939. Hiermede werden de cijfers van begin October 1936 weer bereikt. Geldmarkt. De Amsterdamsche geldmarkt bevond zich se dert het begin van 1937 in een staat van groote geldruimte. De spanning op het gebied der internationale politiek in September 1938 heeft deze geldruimte slechts weinig verminderd. Kapitaalmarkt. Het beroep, dat in het afgeloopen boekjaar voor de verkrijging van nieuwe middelen op de Nederlandsche kapitaalmarkt werd gedaan, was aanmerkelijk grooter dan in het voorafgaande boekjaar. Het totaal der publieke emissies, zon der onderhandsche en daarmede gelijk te stellen plaatsingen en zonder conversies, bedroeg f 238.7 millioen tegen f 140.3 millioen in het vo rige boekjaar. De netto-winst van de bank vertoont, verge leken met het vorige boekjaar een daling van f 2.576.087 tot f 2.551.833. Winstsaldo ter beschikking van de algemeene vergadering f 681.829, 84, uitkeering per aan deel l 30.—.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1