VELSEN IJMUIDEN Stemt Waar komt het vandaan VERDWENEN BUITENPLAATSEN IN DE GEMEENTE VELSEN. Hageveld. Iii ons eerste stukje over de vroegere bui tenplaats Hageveld in de IJmuider Cou rant van 6 Januari 1938 deelden wij me de weinig omtrent deze plaats te weten en ver meldden wij als bewoner den heer Nicolaas Calkoen, die er omstreeks 1740 zou gewoond hebben. Thans zijn ons meer gegevens om trent Hageveld bekend, welke wij hier me- dedeelen. Als oudste eigenaar vinden wij ver meld zekere Jacob Speyaart van Poelen- burch, die de plaats, toen Haeg en Velt ge naamd, in 1671 verkocht aan den heer Ma- chiel Marselin te Amsterdam voor f 16400. In 1680 werd de hofstede uit den boedel van de zen gekocht door den heer G. Loten te Am sterdam voor f 27500. Op 15 April 1687 werd Haeg en Velt voor f 24.000 gekocht door den heer Cornells Calkoen. Deze was een zoon van den Amsterdamschen koopman Claes Calkoen en Elisabeth Danckerts en was gedoopt 6 De cember 1639. Hij was groothandelaar in la ken, Italiaansche en Levantsche zijden stoffen en Turksch garen en ook blauwlakenverver. Dat hij geen kleine zaak had, blijkt hier uit, dat hij in 1695 door bemiddeling van de Wisselbank een bedrag van f 1.094.200 verre kende. Hij werd in 1667 hoofdman en opzie ner van de Lakenwerving, in 1689 directeur van de Sociëteit van Suriname. Vanaf 1686 was hij kapitein der burgerij, vanaf 1689 kerkmeester der Westerkerk. Hij woonde ir 1666 te Amsterdam op de Bloemgracht, daar na op de Keizersgracht. Hij was op 2 Februari 1666 gehuwd met Petronella Haack, gedoopt in de Nieuwe Kerk op 12 September 1638, die in 1683 overleed. In 1684 huwde Cornelis Calkoen met Anna Munter, geboren in 1646, die 24 Maart 1694 overleed, waarna Calkoen voor de derde maal trouwde op 30 November 1694 met Maria van der Merct, weduwe van Hendrik van Gent, welke vrouw in 1638 gebo ren was. Cornelis Calkoen was schepen van Amsterdam in 1696 en raad van 1700 tot aan zijn dood op 2 November 1710. Zijn weduwe stierf 24 Augustus 1719 en liet f 119.000 na. Een zoon uit het eerste huwelijk, Nicolaas Calkoen, geboren 1 December 1666, werd toen eigenaar van Haeg en Velt. Hij was koop man op Frankrijk en Italië en de Levant en had een groothandel in zijde en Turksch ga ren. Met zijn vader dreef hij een zaak onder de firma Cornelis en Nicolaas Calkoen, kar mozijnwevers en van af 1729 met zijn zoon, Jan Calkoen. Met zekeren Jan Allard dreef hij een buskruitfabriek te Ouderkerk a. d. Amstel. Sinds 1680 washij hoofdman en op ziener der Lakenwerving, Sinds 1702 direc teur van den Levantschen handel, sinds 1705 commies van de posterijen en in 1720 werd hij superintendent van de Lakenventhal. In 1689 werd hij kerkmeester van de Eilands- kerk op den Dam, in 1698 werd hij kapitein der burgerij. Hij woonde te Amsterdam op de Keizers gracht, was commandeur in 1707, schepen in 1720 en raad der stad van 17311738. Op 14 Maart 1689 trouwde hij met Agatha van Loon, geboren 3 December 1666, die op 4 Augustus 1699 overleed, waarna hij op 24 Mei 1701 hertrouwde met Wendela Klopper, geboren in 1666, die 25 November 1733 over leed. Nicolaas Calkoen woonde op Haeg en Velt, zooals het vermeld sfeaat in Zegepralent Kennemerland. Een zoon uit het eerste huwelijk van Nico laas Calkoen, Jan genaamd en geboren 1 September 1694. was vervolgens eigenaar van Haeg en Velt. Ook hij was lakenhandelaar en verwer. De verwerij der firma stond op de Bloem gracht. Hij kocht op 15 Juli 1746 een huis op de Keizersgracht voor f 41.000 en vanaf 1753 op de Heerengracht. Hij was hoofdman en opziener der Lakenwerving in 1719, direc teur van den Levantschen handel in 1722, be windhebber der Oost-Indische Compagnie in 1754. Kapitein der burgerij werd hij in 1721, commissaris der stads armenscholen in 1752, ambachtsheer vanwege de stad Amster dam van Ouderkerk in 1757, commissaris van 't Haarlemmer Zandpad in 1766. In 1727 werd hij schepen der hoofdstad, in 172-2 com mandeur, van 17481768 was hij raad, als hoedanig hij door Stadhouder Willem IV werd benoemd, tusschen 1754 en 1767 was hij ze ven maal burgemeester van Amsterdam. Sinds 1714 was hij kerkmeester van de Nieuwe Walenkerk. Deze Calkoen was niet getrouwd en stierf dus kinderloos, op 9 Januarfi 1768. Hij hield in 1742 vier dienstboden en een koets met 2 paarden. Zijn inkomen werd geschat op acht a negenduizend gulden per jaar. Bij zijn dood werd de waarde van de buitenplaats Haeg en Velt geschat op f 21150. J. Bicker Rarge zegt van dezen man, dat hij was een zeer vriendelijk en goedaardig heer, die door zijn ongevijnsden burgerzin en door zijn le ven en gedrag zeer bemind was. De buitenplaats Haeg en Velt werd ge ërfd door een aangetrouwden neef van Jan Calkoen, Mr. Nicolaas Faas, zoon van Jacob Faas en Christina Kuyck en gedoopt in de Zuiderkerk te Amsterdam 25 Januari 1736. Deze advocaat werd in 1776 bewindhebber der Oost-Indische Compagnie, in 1755 re gent van het St.-Pietersgasthuis, in 1763 keur meester van het salpeter, in 1786 am bachtsheer vanwege de stad Amsterdam van Ouderkerk; in 't zelfde jaar commissaris van de artillerie en de fortificatie, curator der Illustre school en Scholarch der Latijnsche scholen, commissaris der Stads grofgeschut- gieterij en opperdirecteur van de Teekenaca demie. In 1J89 werd hij benoemd tot com missaris van politiek in den kerkeraad, in 1793 houtvester der hoofdstad. Mr. Faas woonde op verschillende punten van de Keizersgracht en kocht in 1798 het huis ,.In 't derde Vreedejaar" op die gracht voor f 77.000. In December 1776 kocht hij ook de buitenplaats Westerveld te Velsen voor f 18800 Wij vermoeden, dat dit niet de ge- heele buitenplaats Westerveld, dus vereenigd met Duyn en Velt, is geweest, maar een ge deelte daarvan. Mr. Nicolaas Faas was op 27 Juli 1762 ge trouwd met Anna Maria Calcoen. een dochter van Nicolaas Calkoen de Jongere een zoon van Nicolaas Calkoen, die Haeg en Velt be woonde) en Anthonia Huyghem, geboren 7 October 1742. Hij werd schepen van Amster dam in 1761 en was raad van 1768 tot aan zijn dood op 8 Februari 1795. Hij was burge meester der hoofdstad in 1786, 1789 en 1792. Zijn weduwe overleed 15 Juni 1800. Zij hadden maar één dochter, Anthonia ge naamd; geboren 4 Juni 1763, die trouwde met mr. David Willem Elias, geboren 1758, bewindhebber der W.-Indische Compagnie en burgemeester van Amsterdam van 1814- 1828. Deze Mr. Elias werd in 1815 door Ko ning Willem I in den adelstand verheven met het praedicaat jonkheer. Zijn eerste vrouw. Anthonia Faas. stierf 10 Maar 1792 op 29- jarigen leeftijd, hij hertrouwde met Catharina Susanna v. d. Poll, een dochter van Mr. Jan v. d. Poll, in 1779 burgemeester van Am sterdam, die toen op de buitenplaats Velser- oogh woonde.. Wie na Mr. Faas Haeg en Velt bezat, is niet bekend. In ons vorige stukje hebben we al vermeltd, dat de buitenplaats na 1800 eeni- gen tijd klein-seminarie is geweest en dat de plaats in 1870 aan de familie van Hoorn behoorde. G. VOET. IJmuiden. Geen verhooging der vergoedingen aan besturen van bijzondere scholen. B. en W. stellen, op advies van Gedeputeerde Staten voor, het eerder genomen besluit in te trekken. In de raadsvergadering van den 15 Maart 1938 werd naar aanleiding van een schrijven van Ge deputeerde Staten door den Raad besloten, het in 1938 te besteden bedrag per leerling voor het aanschaffen en onderhouden van schoolboeken, leermiddelen en schoolbehoeften voor het open baar onderwijs te verhoogen van f 2 tot f 2.60 voor het gewoon lager onderwijs en van f 3 tot f 4.25 voor het uitgebreid lager onderwijs. B. en W. achtten het in verband hiermede ge- wenscht, dat het raadsbesluit dd. 26 November 1937, no. 5, waarbij ingevolge de artikelen 55bis en 101, 3e lid, der Lager-Onderwijswet 1920 het bedrag is vastgesteld, dat per leerling voor de bijzondere scholen voor gewoon- en voor uitge breid lager onderwijs voor 1938 wordt beschik baar gesteld ter bestrijding van de kosten, be doeld in artikel 55, onder tot en met h en o, werd gewijzigd. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd door den Raad besloten. In de begrooting voor 1938 werden de noodige wijzigingen aangebracht. Gedeputeerde Staten hebben B. en W. thans echter het volgende bericht: „Met betrekking tot de ramingen op de pos ten onder de volgnummers 315 en 332 van die be grooting heeft de commissie van overleg ons on langs medegedeeld, dat, naar haar meening, het verhoogen van het voorschot op de vergoedingen ingevolge artikel 101 der Lager-Onderwijswet 1920 voor het bijzonder gewoon- en uitgebreid lager onflerwijs met bedragen respectievelijk van f 2526.60 en f 343.75 niet juist is. Bij de behande ling van de primitieve begrooting in den Raad zijn de bedragen, welke per leerling van het openbaar lager onderwijs voor 1938 beschikbaar zouden worden gesteld, vastgesteld en die be dragen, alsmede de bedragen van de voorschot ten op de exploitatievergoeding voor het bijzori- der lager onderwijs, behooren niet te worden herzien, als in den loop van het jaar de ramingen in de begrooting voor' het openbaar onderwijs zijn gewijzigd. De in de wet vastgelegde vijf jaarlij ksche afrekening voorziet in het geval, dat aan de schoolbesturen uitgekeerde vergoe dingen te laag zijn geweest. Wij hebben ons daaromtrent nader tot de com missie van overleg gewend. In afwachting van haar antwoord maakten wij bij onze missive van 12 October 1938, nummer 151, een voorbehoud voor de onderwerpelijke posten. Thans deelt de commissie ons mede, dat haar uit een overleg met het Departement van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen is gebleken, dat haar opvatting, dat een besluit als bedoeld in artikel 55bis der Lager-Onderwijswet 1920 niet door den Raad kan worden herzien, juist is. Het besluit van 15 Maart 1938, no. 5, is hoewel dat besluit op zichzelf begrijpelijk is onjuist. De verhooging van de uitgaven, welke uit het besluit voortvloeit, kan, naar het oordeel van de commissie, dan ook bezwaarlijk bij het be rekenen van den bijzonderen steun uit het Werkloosheidssubsidiefonds voor 1938 in aan merking worden genomen. Een andere zaak is, dat de schoolbesturen on danks een eventueele intrekking van het be sluit, het recht blijven behouden op een vergoe ding per leerling, welke gelijk is aan het bedrag, dat voor het openbaar lager onderwijs per leer ling zal worden besteed. Dit komt evenwel bij de eerstvolgende vijfj aarlijksche afrekening in orde. Wij geven U thans in overweging te bevorde ren, dat het onderwerpelijke besluit worde in getrokken en dat de oorspronkelijke ramingen onder de volgnummers 315 en 332 van de be grooting worden hersteld." B. en W. stellen den Raad in verband hier mede voor, het besluit dd. 15 Maart 1938, num mer 5, in te trekken. Als gevolg hiervan is tevens noodzakelijk een wijziging van het raadsbesluit dd. 15 Maart 1938 no. 6, waarbij de voorschotten op de vergoeding, bedoeld bij artikel 101, le lid, der Lager-Onder wijswet 1920 aan de besturen der bijzondere scholen voor het jaar 1938 werden verleend. B. en W. stellen voor, hiertoe het besluit te nemen, dat in concept bij de stukken is ge voegd. VRIJZINNIG DEMOCRAAT Lijst 8 1. A. 3. VAN LEUSEN, Vellen. 2. R. VERBEEK, Santpoort. 3. P. VINKE, IJmuiden. 4. G. MEERMAN, IJmuiden-Oost. Uw waarborg voor verantwoordt Gemeente-beheer. (Adv. ingez. Med.) DAT WAS DE BEDOELING NIET. Bij raadsbesluit van 25 April j 1. werd o.m. de functie van hoofdcommies ter secretarie onder categorie B van artikel 2 der salaris- verordening gebracht van groep VIII naar groep VII. Aangezien B. en W. voornemens zijn, den tegenwoordigen hoofdcommies met ingang van 1 Januari 1940 tot referendaris te bevor deren zou hij, als gevolg van genoemde wij ziging, over het tijdvak van 25 April tot en met 31 December 1939 een lager salaris ge nieten. Dat is geenszins de bedoeling. B. en W. stellen daarom voor, genoemd raadsbesluit aan te vullen met de bepaling, dat de wijziging betreffende de groepeering van de functie van hoofdcommies ter secretarie zal ingaan 1 Januari 1940. GELD VOOR NIEUWE SCHOOLBORDEN. Het bestuur der Vereeniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs te Velsen heeft den gemeente raad verzocht om toekenning van de noodige gelden uit de gemeentekas voor aanschaffing van nieuwe schoolborden ten behoeve van zijn school voor gewoon l.o. te IJmuiden. B. en W. stellen den raad voor. het verzoek in hun handen te stellen om advies. De Nutsspaarbank in Mei. Bijna 10.000.meer ingelegd dan terugbetaald. Gedurende de maand Mei 1939 werd bij de Nutsspaarbank ingelegd: Kantoor Julianakade Kantoor Willebrordstr. Kantoor Santpoort Kantoor Velsen-N. en terugbetaald: Kantoor Julianakade Kantoor Willebrordstr. Kantoor Santpoort Kantoor Velsen-N. f 74.010,30 meer ingelegd dan terugbetaald f 9.636,03 Het tegoed der spaarders be droeg op 1 Mei 1939 f 1.367.828,87 Het tegoed der spaarders be droeg op 1 Juni 1939 f 1.377.464,90 Uitgegeven werden 23 nieuwe spaarbank boekjes en afbetaald 21 spaarbankboekjes. R.K. DAM- EN SCHAAKVEREENIGING GEZELLIG SAMENZIJN. Finale om den R.K. landstitel. Zondag 11 Juni a.s. speelt G.S. in het St. Fidelisgebouw haar tweede ontmoeting tegen D.O.S. uit Naaldwijk in de finale om den R.K. Landstitel. De vorige ontmoeting leverde een 128 overwinning voor D.O.S. op. Slagen de IJmui- denaren er in dezen wedstrijd te winnen, dan is er nog een derde wedstrijd noodig, waarin dan het bordgemiddelde uiteindelijk de be slissing brengen zal. Wanneer G.S. verliest of gelijk speelt is zij uitgeschakeld en bezorgt D.O.S. daarmede het kampioenschap. Donateurs (trices) hebben op vertoon van hun Donateurskaart toegang tot den wed strijd. CONCERT IN VELSERBEEK. Donderdag 29 Juni a.s. geeft de Chr. Har monie Vereeniging „Wilhelmina" een open luchtconcert onder leiding van haar dirigent Marinus Adam in het park Velserbeek. Dit concert wordt gegeven ter gelegenheid van den verjaardag van Z.K.H Prins Bern- hard Scheveningen. Door de firma J. Vlak te Scheveningen is aangevoerd van Vlaardingen een kleine partij nieuwe Hollandsche maatjes, welke voor hooge prijzen van de hand gingen. De prijzen waren f 63.60 tot f 65.60 per kantje. PERSONALIA Onze plaatsgenoot de heer Ph. S. Vlessing is benoemd tot dirigent van de Harmonievereeni- ging „Apollo" te 's Gravenhage, welke uitkomt in de superieure afdeeling. Dashond. De dashond behoort tot de oudste hondenrassen. Hij werd reeds aangefokt door de Egyptenaren; en toen de Germanen er mede kennis maakten, richtten zij deze dieren in hoofdzaak af voor de jacht op dassen. Vandaar de be naming Dashond, afge leid van „Dachs" (das) en ..Hund" (hond). Gouden Ringen. In de oudheid en ook tot in de 3e eeuw onzer jaartelling wer den gouden ringen alleen ge dragen door zeer rijke lieden. In de 3e eeuw werd een Romein- ;che wet uitgevaardigd, volgens ■elki alle „vrijgelaten- het jcht! kregen, algemee- gouden ingen te dragen, in tegenstel ling, met de ijzeren ringen, die een bewijs van slavernij vormden. AANGEKOMEN. 2 Juni: Vega s.s. Söderhamn Orion s.s. Hamburg 3 Juni: Benarty s.s. Rangoon Nigerian s.s. West Afrika Tabian m.s. Batavia Advance s.s. Sundsvall Muron m.s. Rotterdam 4 Juni: Boulderpool s.s. Poti Poelau Laut m.s. Hamburg Cordillera m.s. Hamburg Adellen m.s. Havre Oilpioneer m.s. Glasgow Illenao s.s. Rotterdam Theseus s.s. Lissabon Costa Rica s.s. Hamburg Draco m.s. Kopenhagen Vliestroom s.s. Huil Theano s,s. Fowey Rijnstroom m.s. Bristol 5 Juni: Rhein s.s. Hamburg Paline m.s. Londen Largo s.s. Swansea Spica s.s. Bergen Vulcanus s.s. Hamburg Arrivain m.s. Leith Roek s.s. Londen Akershus s.s. Oslo Prima m.s. Port Talbot VERTROKKEN. 2 Juni: Lothar s.s. Rotterdam ICongsgaard m.s. Huil Oranje m.s. Mistley Lagosian s.s. West Afrika Mercurius s.s. Skoghall Pluto s.s. Gothenburg Boskoop s.s. Chili Ek s.s. Oslo 3 Juni: Astarte s.s. Bremen Nereus s.s. Rotterdam Ransdorp m.s. Gothenburg Ajax s.s. Danzig Iris s.s. Boreaux Polyphemus m.s. Londen Sandhill m.s. Newcastle Ransel m.s. Wasa Granta s.s. Newcastle Voreda s.s. Swansea Urd s.s. MalmÖ IJstroom m.s. Leith Baxtergate s.s. Perzië Doros m.s. Odense Enid Mary s.s. Goole Regeja m.s. Londen Helder s.s. Hamburg Hontestroom s.s. Londen Vechtstroom s.s. Huil Amstelstroom m.s. Londen Amstelland s.s. Hamburg Melampus s.s. Batavia 4 Juni: Medjerda s.s. Rotterdam Cordillera m.s. West Indië Scheepvaartbeweging. In de afgeloopenweek kwamen hier binnen 67 schepen, van welke 61 voor Amsterdam, 2 voor IJmuiden, 2 voor Zaandam, 1 voor Wormerveer en 1 voor Velsen. Groote diepgang. Het Nederlandsche s.s. Melampus vertrok Zaterdag van Amsterdam naar Batavia met een diepgang van 8.4 Meter. Passagiers ingescheept. Het Zondagmorgen van Hamburg in de Bui tenhaven alhier aangekomen Duitsche motor schip Cordillera heeft aldaar de voor dit schip geboekte passagiers met bagage ingescheept, waarop het na een kort oponthoud de reis naar West Indië voortzette. Aanvoer ijzererts. Zondagmorgen arriveerde het Britsche s.s. Boulderpool met een lading ijzererts uit Poti (Georgië) aan het Hoogovenbedrijf, alhier. Aanvoer cellulose. Aan den steiger van de papierfabriek te Vel sen is aangekomen het Zweedsche s.s. Vega van Söderhamn, dat een gedeeltelijke lading cellu lose aanvoerde. Na deze gelost te hebben is het stoomschip naar Amsterdam verder gegaan om de overige lading te lossen en een nieuwe lading in te nemen. Om te dokken. Ten einde eenige herstellingen uit te voeren passeerde eergistermiddag het Britsche tank motorschip Adellen in ballast van Havre naar Amsterdam, waar het opgenomen werd in het dok van de Nederlandsche Dok-Maatschappij, aldaar. Herstellingen uitgevoerd. Het Britsche tankstoomschip Voreda, dat op 5 April j:l. in ballast van Falmouth te Amsterdam arriveerde, heeft de bekomen brandschade thans in een der dokken, aldaar uitgevoerd zoodat het Zaterdag de reis naar Swansea kon voortzetten. Voor de eerste reis vertrokken. Het nieuwe vrachtmotorschip Doros van de K.N.S.M., dat van den geslaagden proeftocht op de Noordzee te Amsterdam arriveerde is thans voor de eerste reis vertrokken naar Odense, voor welken dienst dit schip bestemd is. Graanboot onder Panameesche vlag. Zondagavond passeerde alhier het onder Pana meesche vlag varenden stoomschip Illenao met een gedeeltelijke lading graan van Buenos Aires via Rotterdam naar Amsterdam. Het gebeurt niet veel, dat z.g. zaadbooten onder deze vlag varen, wanneer hier toch onder Panameesche vlag varende schepen passeeren zijn het in den regel tankschepen met Scandinavische beman ningen. Scheepsbouw voor buitenland. Het voor Zwitsersche rekening gebouwde vrachtmotorschip Matterhorn liep dezer dagen van de helling der N.V. Scheepswerven v/h. H. H. Bodewes te Millingen bij Nijmegen met goed gevolg te water. Het schip, dat voorzien zal worden van een Sulzermotor van 400 P.K., is bestemd voor de vaart van Antwerpen en Rot terdam naar Basel en heeft een draagvermogen van 700 ton. Deze tewaterlating geschiedde pre cies zes weken nadat de kiel gelegd was; hierna werd eveneens voor Zwitsersche rekening direct een aanvang gemaakt met de kiellegging van eenzelfde schip, genaamd Monte Rose. Gecharterd. Naar gemeld wordt zijn de stoomschepen Ganymedes, Merope en Orestes toebehoorende aan de Kon. Ned. Stoomboot Mij. te Amsterdam door een Engelsche firma gecharterd voor sui kerverschepingen van West-Indië naar Enge land. Eerstgenoemd schip arriveerde inmiddels met een dergelijke lading te Liverpool. Uitbreiding Duitsche handelsvloot. Het op 11 Mei alhier binnengekomen Griek - sche s.s. Marietta, is, naar gemeld wordt, thans verkocht aan de reederij Leonhardt Blum- bei-g te Hamburg. Het schip werd in 1913 ge bouwd, meet 6042 b. r. t. en behoorde toe aan de reederij N. M. Eustathiou Co. te Piraeus. Het schip zal a.s. week worden overgenomen en on der de nieuwe vlag met den naam Karl Leon hardt van hier vertrekken. IJzerverscheping. Ten einde een partij ijzer te laden kwam het Noorsche s.s. Spica van Bergen aan het Hoog ovenbedrijf aan, waarna het schip naar Amster dam is opgevaren om aldaar bij te laden. Herverzekeringsmark t De gezonken Britsche onderzeeboot Thetis staat thans voor 40 Gns. op de hèrverzekerings- markt te Londen genoteerd. De vorige notee ring bedroeg 20 Gns. Nieuw type visschersvaartuig Peterhead. 1 hating. Uitgerust voor snurrevaad- i visscherlj. Dezer dagen werd van een werf te n.,„. te water gelaten het motorvtsschmj,™ea4 Northern Light. Het schip is laïïft'iï breed 17 voet 6 inch en is voorlen fn 100 P.K. Dieselmotor Het wordt Inmi-Jv eeï snurrevaad- en haringvisscherij Lniv<>or Inmiddeis is begonnen met 'een schip van hetzelfde type en reeds zH„ opdrachten voor nog een aantal VL e schepen ontvangen. V<U1 öeze Evenals in ons land, heeft ook in r,„ Brittannië de visscherij met vele m„S' heden te kampen, hoofdzakelijk teaSit van de verminderde koopkracht van het bliek. Man weet, dat er van de ziirte 5 reeders al het mogelijke gedaan wordt hun bedrijf loonend te maken Zij trachten dit te bereiken,' door met be hulp van restructiemaatregelen rip peil te houden, terwijl zij thans overwegen d! deel van de vangst voor eigen rekenlM t, distribueeren. lg 16 Anderzijds wordt alles gedaan, om tot verlaging der exploitatiekosten te kom.e welk doel v.n.l. bereikt kan worden door wr lagmg van de kolenprijzen, voor welk Zj reeds overwogen werd, goedkoope kolen n* Polen te importeeren. ulIi Ook in ons land streeft men naar een neering der trawlvisscherij, hetgeen m™ tracht te bereiken door het bouwen van ernnt. trawlers voor de verre visscherij, waai™ men klaarblijkelijk in den Haag heel wat m wacht. ver In IJmuiden denkt men daar in het alee meen anders over. Vooral in kringen van den handel voelt men er weinig voor de martt door een overvloed van visch van minderwaar dige kwaliteit, te bederven, terwijl men bo vendien vreest, dat dit aan de consumptie niet bevorderlijk zal zijn. Het wil ons voorkomen, dat IJmuiden er beter bij zou varen, wanneer de reeders zou- den overgaan tot het aanschaffen van sche pen van het Northern Light-type, dan wan neer de IJmuidensche vloot werd ven-ijkt met trawlers als de Haarlem en de Delft En met IJmuiden de reeders zelf, de handel en alle werknemers. Het is ons niet bekend, wat de Northern Light heeft gekost, maar het mag wel als vril zeker worden aangenomen, dat er voor één Haarlem minstens vier schepen van genoemd type kunnen worden aangeschaft. Een schip voor trawlvisscherij en haring visscherij kennen wij in den logger; een scrip voor snurrevaad- en haringvisscherij kennen wij niet. Maar het in de vaart brengen van een dergelijk vaartuig mits niet te duur van aanschaffing en exploitatie lijkt ons een veel minder gevaarlijk experiment dan het exploiteeren van trawlers, die drie ton kosten. VERGADERING VAN HET ACTIE-COMITé DER R.K. VRIJE LIJST. In Hotel Kennemerhof hield het Actie comité der R.K. Vrije lijst (Heeremans— Stevens) gisteravond zijn vijfde vergadering, die minder rustig verliep dan de eerder ge- houdene. Terwijl de voorzitter de heer H. J. Haver uitvoerig den gang van zaken bij de samen stelling van de groslijst uiteenzette, werd uit de vergadering van de zijde der aanwezige leden der R.K. Staatspartij voortdurend ge ïnterrumpeerd. De voorzitter verklaarde met nadruk, dat het gerucht als zou -de heer Heeremans geen candidatuur meer aanvaarden, volkomen onjuist is. De heer Heeremans gaf daarop een uitvoe rig resumé van zijn werk als raadslid gedu rende de periode van vier jaar. Voor eenige door spreker in den raad naar voren gebrachte kwesties werd een besloten zitting gehouden waarin telkens de wethouder van Openbare Werken in het ongelijk werd gesteld. De vergadering, die tijdens de rede van den heer Heeremans rustig was geweest, werd op nieuw rumoerig toen de heer Stevens het woord voerde. Een aanwezig bestuurslid der afdeeling IJmuiden I der R.K. Staatspartij interrumpeerde voortdurend. De heer Stevens hield een vurig pleidooi voor het stemmen op de lijst-Heeremans. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door eenige aanwezigen f"1"""' gemaakt. aan het woord Voor den inhoud dezer rubriek stelt ie Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst o] nm geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Nog eens. Hagelingerweg* Geachte Redactie. Enkele weken geleden werd in Uw blad Open bare Werken een pluim op den hoed les naar aanleiding van den aanleg van een p soen bij de spoorweghalte Westervela. Wij kunnen niet anders dan uw lof *en onderschrijven, doch niettemin hadden we ga ne gezien, dat terzelfder tijd eens was g op een misstand aldaar, n.l. den staat, de voetpaden langs den Hagelingerweg ren. Nu de rioleringswerken daar seae - jaar zijn voltooid, hadden we gemeend, de „wandelpaden" een beurt zouden kryg toch geen overdaad kan worden genoem ze vrijwel onbegaanbaar zijn; bij droog' tengevolge van het stof en bij regen door groote waterplassen. De menschen loope ook zonder uitzondering op den rijweg, niet alleen een ernstig verkeersbelietse'1 1 maar ook groot levensgevaar beteekent. dien is dit woestijnzand voor de bewon den weg een ergernis door het stof en Vl zorg aangrenzende tuintjes, die vaak met en hooge kosten zijn aangelegd, komt waaien- a„ voor de Wij hopen èn voor de bewoners en vele wandelaars, dat de betreffende_ a spoedig mogen inzien, dat een fraaie «Ledig zulke paden wordt ontsierd. Moge e l» komen, wat er behoort te zijn, n.l. geplaveide paden voor de 'voetgangers Namens vele ingezetenen, A P. SM15

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2