fie. wide. jUead" pufte op WAARBORG Hoofdpijn Hartjes ft het „Amsterdamsche" station te Hoofddorp IFREYMBORG Twee boschbranden. D' WEK UW LEVER-GALOP Coupeeren niet strafbaar. Weer doodelijk ongeluk op onbewaakten overweg. p IN S D A"'G 5 juyi 1939 [tenant putliek [anna 1839) 2id het „ijzige Hiwstei" weqxiiden. f Waarom is WAARBORG-KIEEDING iets aparts? Omdat stof, coupe en bewerking in geen andere kleeding zoo chic is te zamen gebracht. (Adv. lngez. Med.) Door het achteloos wegwerpen van een bran dende sigaret is Maandagavond omstreeks half acht brand ontstaan in een perceel grof sparren bosch aan den Krakelingscheweg te Zeist. De brandweer van Zeist slaagde er in samen werking met militairen uit Soest en Amersfoort in het vuur omstreeks half tien te stuiten. Ze- ven-en-twintig H.A. werden verwoest. Het ter rein, waar de brand woedde, is het eigendom van den heer Mijnharflt. Boschbrand tc Rhenen. De brandweer van Veenendaal is er in ge slaagd een boschbrand tot enkele hectaren spar ren, staande nabij het landgoed Prattenburg, te beperken. Na een half uur was het gevaar voor uitbreiding geweken. De Rhenensche brandweer die ook aanwezig, was, behoefde geen dienst te doen. Joodsche vluchtelingetjes uit Duitscbland. DE OPNEMINGEN VOOR DE SPOORWEGFILM TE HOOFDDORP. Hiel- ziet U de „Arend", die door Ir. P. Labrijn volkomen getrouw werd nagemaakt. De spoorweg-jubileumfilm groeit, E Nederlandsche Spoorwegfilm, door de filmassociatie Visie onder leiding van Max de Haas in verband met liet 100-jarig bestaan der Spoorwegen wordt opgenomen, zal er zeer zeker belang rijk toe bijdragen om ons de evolutie van het verkeer van de laatste eeuw nog eens duidelijk voor oogen te stellen. Dat is de overtuiging, die we Zondag mee namen van Hoofddorp, waar eenige be langrijke opnemingen voor deze jubi- leumfilm werden gemaakt. 'Honderd jaar geleden reed de oude „Arend" puffende en blazend voor de eerste maal van Amsterdam naar Haarlem. Moeizaam werden ae drie wagens: de diligence (le klasse f 1.20), de char a banc (2e klasse f 0.80) en de waggon (3e klasse f 0.40) voortgetrokken met een snelheid van 36 K.M. en overal langs de spoorbaan jstonden schuttingen „opdat men het ijzige van deh spoortrein niet zoude zien" zooals een voor schrift-van een „vooruitziend" gemeentebestuur uit dien tijd luidt. Ach, die oude „Arend" met zijn komiek hooge pijp en zijn blinkend gepoetste stoomkleppen, wat heeft hij niet een bekijks gehad in die Sep temberdagen van 1839. Trouwens ook Zondag 4 Juni 1939 had hij niet over gebrek aan be langstelling te klagen toen zijn machinist kostelijk type met vuurroode baard hem han dig .manoeuvreerend voor- en achteruit liet rij den om de camera-mannen van Visie gelegen heid te geven hun toestellen goed in te stellen. Ja zeker daar stond de „Arend" in zijn volle glorie voor het station Amsterdam Anno 1839. En al was het station dan ook maar een looze facade: het houten gebouwtje met zijn vrooHjk wapperende vlaggen zag er dan toch maar ver rassend echt uit. En op het perron bewoog zich een drukke menigte van charmante dames met hoepelrokken en luifelhoeden, die achter hun parasols beminnelijk glimlachten tegen elegante heeren, die geperst in „vadermoordenaars" en met hooge hoeden en gebloemde vesten het duch tig met de warmte te kwaad hadden. Maar er heerschte een opgewekte geest onder deze film figuranten en zij speelden waarschijnlijk met meer pleizier dan hun collega's te Hollywood of Neu-Babelsberg. Het zijn allemaal leden van het spoorwegper' soneel uit Amsterdam en Haarlem, zoo vertelde ons Ir. M. Boot en zij hebben vrijwillig hun vrijen Zondag opgeofferd om de maatschappij ter wille te zijn teneinde de opnemingen voor de jubileumfilm zoo goed mogelijk te doen slagen. Met Diesel- en andere treinen was men naar het verlaten Hoofddorpsche station gereisd waar sinds jaar en dag geen trein meer vertrekt of aankomt. In den trein hadden de meeste heeren ach reeds in hun kleurige costuums gestoken: hadden onze voorouders op het gebied der hee- renkleeding niet meer fantasie dan wij? en de dames die natuurlijk meer tijd voor deze ver kleedpartij noodig hadden verschenen eenigen njd later tot groot genoegen van de Hoofddorp sche jeugd, die dit ongewone schouwspel met levendige belangstelling gadesloeg. |^[AX DE HAAS en zijn staf waren op het oude „Amsterdamsche stationnetje" druk hezigmet de eerste opnemingen te ensceneeren, tervvijl het muziekcorps der oude schutterij, ge stoken in prachtige roode uniformen, de tonen t'an ons volkslied door de van hitte trillende tucht lieten schallen, zoodat de paarden van. de beide diligence's, die naast het station stonden, schichtig hun koppen omhoog staken. En op de andere rails, geen tien meter verder, stond de moderne Diesel en maakte een langen stroom- hjnneus^ tegen den puffenden en zwoegenden ■Arend". Mannen met oogkleppen op en ar tistieke overhemden aan, draaiden aan groote '"mapparaten en schreeuwden „achteruit" te- fen den machinist, wiens roode baardje in de iel brandende zonnestralen bijkans fonkelde als blinkend goud. En tusschen dat alles liep de ver hopen dorpsgek, de beste rangeerder van het t-entraal Station te Amsterdam, en hij maakte het den veldwachter in zijn fraaie blauw-laken- sche uniform geducht lastig, zoodat de zweet droppeltjes den armen diender op het voor hoofd parelden. ter temidden van al dat geblink en geschit- jr van uniformen, muziek- en filmapparaten hep de regisseur als duveltje uit een doosje heen en weer te springen, gaf aanwijzingen aan spe- lers en camera-mannen en was verder nog zoo vriendelijk om de journalisten alles te vertellen Wa' deze beroepsnieuwsgierigen gaarne wilden "eten. 7- Wie is die man in dat mooie uniform? ?nns Willem van Oranje? weet het waarachtig niet. IJ denkt toch niet, dat ik weet wie al die figuranten zijn. De goede man komt trouwens pas om zes uur voor de lens. Even later komt de bewuste speler vol span ning vragen: En hoe laat kom ik aan de beurt, meneer De Haas? Hoe lang kunt u blijven? Tot 4 uur. Dan draaien we uw scène om 3 uur, zegt de regisseur en hij knipoogt tegen ons, want ja het programma voor vandaag is al vastgesteld en Prins Willem zal wel even moeten wachten. En eigenlijk geeft dat- ook niet, want iedereen is even blij en opgewekt in dit stralende zomer weer en de spoorwagens zitten vol lunchende spelers, die hoogst voldaan naar de „Arend" zit ten te kijken, die maar trouw voor- en achteruit rijdt en die op een vrachttrein naar Hoofddorp is gebracht. Op de spoorwegtentoonstelling zal deze eerste Nederlandsche locomotief, zijn drie prachtige houten voitures over het terrein trek ken en als ge dan niet de lust in u voelt krie belen om ook eens mee te rijden dan hebt ge geen gevoel voor het aandoenlijke dat deze trou we locomotief wat is ie door meneer Labrijn prachtig en volkomen getrouw nagemaakt kenmerkt. De zon brandt midden op de hooge hoeden van de heeren met de hooge boorden die met af gunstige oogen naar de luchtige zomerkleedij van de bezoekers kijken. En dan is het groote oogenblik daar:, de scène wordt gedraaid. De directie der spoorwegen maakt den eersten rit mee en wordt uitgeleide gedaan van het Am sterdamsche station waar de bekoorlijke gehoe- pelrokte dames moeite doen om heur opwinding te verbergen. De stationschef, ten volle van zijn waardigheid bewust, zwaait met zijn baard en zijn stok, de camera's klikken, de muziek speelt het Wilhelmus, de journalisten schrijven, Max de Haas kijkt gespannen en benauwd! Daar gaat de „Arend" als een slak op de speciaal voor dit doel gemaakte -breede spoor om na eenige meters weer stil te staan. Iedereen zucht van verlichting, het is goed gegaan. De eerste opne mingen zijn geslaagd. Iedereen loopt weer te draven. Weg is de 19de eeuwsche statigheid en rust Een muzikant syncopeert op zijn trompet eenige blues, vroolijke meisjes dansen wat, zoo dat de wijde rokken bevallig golven; Max de Haas begint weer aan een nieuwe scène, de paarden van de diligence krijgen wat water en de oude „Arend sukkelt weer in zijn honderdjarige slaap om straks opnieuw wakker te worden op de tentoonstelling. De vlaggen van het uitgepleistérd stationnetje wapperen flauw tjes en daarboven trilt de azuurblauwe lucht. B. K. Inwerkingtreding Vestigings- besluiten. Blijkens de Maandag uitgegeven Staatsbladen is de inwerkingtreding van het vestigingsbesluit automobiel- en garagebedrijf 1939, het vesti gingsbesluit kruideniersbedrijf 1939 en het vestigingsbesluit bloemenverkoopersbedrijf 1939 vastgesteld op 7 Juni 1939. Op doorreis naar Engeland in ons land. Met den D-trein van 16.51 uur is Maandag middag een transport van omstreeks honderd Joodsche kinderen uit Duitschland te Oldenzaal aangekomen. Na het nuttigen van enkele ververschingen welke hun werden aangeboden, zijn de kinde ren met denzelfden trein doorgereden naar Hoek van Holland, vanwaar zij scheep zijn gegaan naar Engeland. Bestuurder raakte de kluts kwijt. Auto tegen boom gebotstdrie gewonden. Op den betonweg van Baarn naar Utrecht, tusschen hotel Trier en den Veenhuïzertol, is Maandagavond een ernstig verkeersongeluk ge beurd, waarbij drie personen werden gewond. Een grijze personenauto en een vrachtauto wilden een stilstaanden woonwagen passeeren. Uit de tegengestelde richting naderde een vracht auto met drie inzittenden, waarvan de chauf feur door de situatie ter plaatse zoo in de war geraakte, dat hij de macht over het stuur ver loor en tegen een boom reed, waarbij de inzit tenden verwondingen opliepen. Zij werden naar de rijksklinieken te Utrecht vervoprd. Een van hen, een inwoner van Zeist, werd zeer ern stig gewond en verkeert in levensgevaar. D; beide,anderen zijn er minder ernst'g aan toe. De- vrachtauto werd van voren geheel ver nield. Slachtoffer van het warme weer. Jongen bij het zwemmen verdronken. Maandagavond omstreeks half acht is de vi'f- tienjarige A. Bouman uit Leiden bij het zwem men in het kanaal te Rijnsburg verdronken. De jongen had zich met eenige vrienden in het water begeven. Plotseling verdween hij in de diepte, zonder dat de anderen er iets van bemerkten. Na eenige minuten misten zij hem. Onmiddel lijk gingen zij dreggen, waarna Bouman spoedig uit het water kon worden opgehaald. Twee dokters uit Rijnsburg, die men intus- schen gewaarschuwd had, pasten gedurende eenigen tijd kunstmatige ademhaling toe, het geen evenwel niet meer mocht baten. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten. 0.75. (Adv. lngez. MecL.) Groote brand iii scheepswerf te Bolnes. Enkele loodsen vernield. Maandagavond laat is door tot- nu toe onbekende oorzaak een hevige brand uitgebroken in een groote houten loods van de N.V. Boele's scheepswerven en machinefabriek, staande in wijk A. to Bolnes. In een oogwenk stond deze loods, waarin houten vaartuigen worden gebouwd in lich terlaaie en in minder dan geen tijd deelden de vlammen, aangewakkerd door den wind, zich mede aan de beide aangrenzende lood sen. Onmiddellijk na de ontdekking werd groot alarm gemaakt en de brandweer van Ridder kerk spoedde zich met al het beschikbare ma teriaal naar het terrein, dat onmiddellijk werd afgezet teneinde het blusschingswerk met kracht te kunnen aanvangen. Ook de Rotterdamsche brandweer is om assistentie verzocht, daar er groot gevaar is voor uit breiding tot de in de onmiddellijke nabijheid staande perceeelen o.a. het- woonhuis van den hoofdbaas, en eenige winkelhuizen, waaronder de kapperszaak van den heer Winkelhof. Dooi de groote droogte, de enorme hoeveelheid brandbaar materiaal en den wind laat het zich aanzien, dat deze brand groote afmetingen zal aannemen. Tegen elf uur ontdekte de hoofdbaas het vuur, dat toen nog niet zeer hevig woedde, waarop zijn zoon trachtte het met behulp van een hrandbluschapparaat te dooven, het geen evenwel niet mocht gelukken. Daarop alarmeerde men de brandweer van Bolnes en die van Ridderkerk, die onmiddellijk met stra len op de waterleiding het vuur aantastten en zorg droegen dat de belendende perceelen konden worden gespaard. Dit is inderdaad ook mogen gelukken, dank zij ook de hulp van de brandweer uit IJselmonde en een spuit uit Rotterdam. Intusschen was het vuur toch nog óvèfgeslagen naar de overzijde van den weg waar de bakkerij van den heer Starre staat, doch spoedig' had men daar het vuur bedwongen en liep dit perceel geen gevaar meer. De twee loodsen waarin zich de mo dellen voor den scheepsbouw bevonden zijn tot den grond toe afgebrand. Het barsten van de eboniet platen ging gepaard met hevige knallen. Hoewel de materieele schade zeer groot is, zal het bedrijf der N.V., waar op het oogenblik veel werk is, geen groote stagnatie ondervin den. Tot laat in den nacht- is men, nadat het gevaar voor uitbreiding bezworen was, met de nablussching voortgegaan. Uitspraak van het Haagsche Hof. Het Haagsche gerechtshof heeft uitspraak ge daan over de vraag of het coupeeren van ooren van honden en van staarten van paarden straf baar is. Het Hof achtte beide niet strafbaar. Het eerste geval betrof den 36-jarigen A. J. te B. uit Utrecht, die de ooren van Duitsche dog gen met klemmen afkneep, omdat de beesten daardoor meer handelswaarde kregen Tevoren verdoofde hij ze met chloor-aethyl. De Utrechtsche rechtbank had hem tot een geldboete van f 40 veroordeeld, waarna het Am sterdamsche Hof een boete van f 1 oplegde, de Hooge Raad heeft de zaak naar het Hof in Den Haag teruggewezen, welke te B. vrijsprak van de ten laste gelegde dierenmishandeling. De tweede zaak betrof het coupeeren van paardestaarten. De dierenarts W. J. L. de G. uit Kruiningen had onder getuigen de staarten van twee veulens ingekort. Deswege is hij vrijge sproken van dierenmishandeling door de Middel- burgsche rechtbank, welk vonnis het Haagsche gerechtshof in hooger beroep bevestigde. In de onderhavige gevallen achtte de advo caat-generaal het redelijk doel nl. het ver- hoogen van de handelswaarde hier aanwezig. De pijn was daarmede in verhouding niet over matig groot, bleef soms zelfs geheel achterwege. Zomerposlzegels. CONGRES VAN DEN BOND VAN VENTERS, MARKT EN STANDPLAATSIIOUDERS. Zondag heeft de Algemeene Bond van Ven ters, Marktkooplieden en Standplnatshouders in Nederland in het „N.V. Huis" te Utrecht zijn zevende congres gehouden. Bij de bespreking over het maandblad ont stond er een scherpe discussie. Verschillende leden waren nl. van meening, dat dit orgaan neutraal moest zijn, doch de meerderheid der aanwezigen was van meening dat het in de- mocratischen geest moest worden geredi geerd. Een voorstel om den naam van dit or gaan „De Venter" te veranderen in „De Straatkoopman" werd aangenomen en als re dacteur werd aangewezen de heer S. Presser. Het hoofdbestuur werd als volgt samenge steld: S. Presser, voorzitter, G. Hoepelman, secr. M. Koster, penningmeester, M. Smit te Zaandam en de heeren Wiggelaar te Hoorn en Overbeek te Utrecht. en alle andere pijnen VAN MIJNHARDT (Adv. lngez. Med.) En het werk van de A. V. O. De heer G. D. Gratama, voorzitter van het Comité voor Zomerpostzegels schrijft ons: Ook de Vereeniging Arbeid voor Onvol- waardigen -mag dit jaar weer eens deelen in de opbrengst van de Zomerpostzegels en wel voor 30 pCt. van de helft, welke voor sociale doeleinden bestemd is. Het deel is bescheiden, maar hij behoorlijke opbrengst kan er heel wat mee gebeuren. Moet nog verteld worden, wat het A.V.O.-werk beduidt? Sinds het ge durende ruim tien jaren aan tal van menschen is ten goede gekomen? Moet nog gezegd wor den, dat geestelijk- en lichamelijk-gebrekkigen voorheen vrijwel aan zichzelf en aan hun naaste betrekkingen waren overgelaten en beschouwd werden als lastposten voor de sa menleving. Terwijl een zeer groot aantal blin den, doofstommen, lichamelijk gebrekkigen en zelfs geestelijk misdeelden door de zorg dezer Vereeniging en door de instellingen, welke deze in het leven riep, in staat zijn ge steld geheel of althans ten deele in eigen on derhoud te voorzien? Tot dusver is de op brengst der zomerpostzegels voor zoover die ter beschikking kwam van de Vereeniging A.V.O. bestemd geworden voor de oprichting en inrichting van werkplaatsen, waar onvol- waardigen onder deskundige leiding leeren zich aan te passen aan allerlei arbeid, welke voor hen bereikbaar blijkt. Men neme dat woord „bereikbaar" vooral niet in zeer be perkten zin. Wie de resultatien heeft gezien, staat versteld van hetgeen op dit gebied be reikt is en we zijn nog bij lange niet den top genaderd. De A.V.O.-film, die allengs het gansche land is rond geweest en overal groote aan dacht pleegt te trekken, laat u, duidelijker dan schriftelijke of mondelinge uiteenzetting geven kunnen, zien, hoe ver men gevorderd is met de opleiding van menschen, op wie het woord „onvolwaardig" dikwijls geenszins meer toepasselijk kan heeten. Dat hier in 10 jaren tijds zulke schitterende resultaten bereikt werden, mogen we, voor een deel althans, danken aan de opbrengst van zomerpostzegels, aan de offervaardigdheid dus van het publiek, dat zich de grootere uitgave getroosten wil voor het bereiken van goede doeleinden. Want het A..V.O. werk kost nu eenmaal geld, dat door de rechtstreeks be langhebbenden uiteraard niet kan worden opgebracht, geld echter, dat zijn rente ruim schoots opbrengt, wanneer men ziet, wat men er bij doelmatige aanwending mee bereikt. Moge ook weder dit jaar het bestuur der Vereeniging A.V.O. ondervinden, dat het Ne derlandsche volk waardeert, wat voor hen, die door de natuur misdeeld werden, met goed gevolg verricht is en naar we verwachten, in de toekomst in nog ruimere mate verricht zal worden. Een elegant publiek (anno 1839) beweegt zich op het perron te Amsterdam om het vertrek van den eersten trein gade te slaan. De heeren met overhemden en oogkleppen zijn van 1939. Zij maken opnemingen voos de spoorwegfilm „Honderd jaar", In Finsterwöïde geen commu nistische meerderheid meer. De Maandag gehouden gemeenteraadsverkie zingen van Finsterwöïde hebben tot resultaat gehad, dat de communisten vijf van de elf ze tels verwierven, zoodat zij dus niet langer de meerderheid in den raad hebben. De zetelverdeeling is thans als volgt: C.P.N. 5, Neutrale Kiesvereeniging 2, Ge meentebelangen 2, S.D.A.P. 2. De oude samenstelling van den raad was: C.P.N. 6, Neutrale Kiesvereeniging 3. Gemeen tebelangen 2. In 1935 had de S.D.A.P. niet aan de gemeen teraadsverkiezing deelgenomen, Maandagmiddag om kwart over vijf heeft zich op den onbewaakten overweg te Beek (gemeen te Princenhage) een doodelijk ongeluk voorge daan. De 83-jarige heer J. van Enschot, wonende te Beek. werd door den sneltrein uit Breda gegre pen. De man, die doof was, werd op slag gedood. De trein had eenigen tijd vertraging. Straffeloosheid toegezegd? Op 31 Mei stonden voor de Haagsche politie rechter Mr. Van Rijn van Alkemade, acht jonge mannen terecht, die bij de strijdmacht van de vroegere Spaansche regeering dienst hadden genomen en onlangs hier te lande waren terug gekeerd, Hun was ten laste gelegd overtreding van de wet van 8 April 1937 annex het ko ninklijk besluit van 11 Juni 1937. De zaak van een der verdachten, G. H. van B„ werd aangehouden om getuigen te hooren, daar deze verklaarde, dat hem voorgespiegeld was, dat hij als betonwerker in Spanje werk zou vinden. De overigen erkenden zonder aar zeling om principieele redenen dienst te hebben genomen. De officier van justitie eischte: tegen alle verdachten drie maanden gevangenisstraf. Maandag heeft de politierechter uitspraak ge daan, waarbij de zaak terugverwezen werd naar den rechter-commissaris oin te onderzoeken, of en in hoeverre door Nederlandsche consulaire ambtenaren in Spanje of andere autoriteiten is medegedeeld, dat geen strafvervolging zou plaats hebben bij terugkeer naar Nederland of de in druk gewekt is, dat dit niet zou gebeuren. Bond van Technische ambtenaren. Congres te 's-Gravenhage. Onder groote belangstelling is in den Dieren tuin te 's Gravenhage het 20e jaarlijksche congres van den bond van technische ambtena ren in overheids- en in semi-overheidsdienst (B. T. A.) gehouden, tijdens welk congres tevens het 4e lustrum werd herdacht. In zijn openingswoord wees de bondsvoorzit ter, de heer H. L. Engberts o.m. op het feit, dat het aanzien van het corps middelbare technici in dienst van de overheid sterk is gestegen. De heeren E. W. de Jong, A. de Haan Azn. en G. P. J. Starrenburg en W. Landsman werden respectievelijk als 2e bondsvoorzitter, bonds- penningmeester, dag. bestuurslid en algemeen redacteur herkozen. Het redactioneel beleid, de jaarverslagen, de rekening en verantwoording en begrooting, ook van de diverse fondsen werden goedgekeurd. De algemeen secretaris, de heer J. A. Sorel, heeft een referaat gehouden over het onder werp: „Is een herziening van de rechtspraak in ambtenarenzaken noodzakelijk", op welke in leiding een uitvoerige gedachtenwisseling volgde. De bondsvoorzitter, de heer H. L. Engberts, hield een inleiding over het onderwerp „de techniek in dienst van de overheid". De 2e bondsvoorzitter, tevens voorzitter van het Nederlandsch instituut van middelbare tech nici, de heer E. W. de Jong, bracht een uitvoerig verslag uit van de belangrijkste werzaam- heden van dit instituut. Met een gemeenschappelijken feestmaaltijd in hotel Du Passage werden het congres en de lustrumviering besloten,

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 3