Papa Film, Mama Radio en Baby Televisie. BRAND J&einejZeem&grinin H.C.ANDERSEN KAMPEERDERS Politieagent zwaar mishandeld met catastrofale gevolgen -o-p^epcui/ ijoe vaker brandalarm.* es te minder bosch oe meer rommel.., les temeerprikkeldraodl WEEST ZUINIG OP ONS BOSCHBEZIT Door luidruchtige cafébezoekers Zondagavond laat verliet een aan- tal personen afkomstig uit Den Haag en Delft een Delftsch café en gedroeg zich daarbij erg luidruchtig. De agent van politie Blom, die in de Vlaming straat surveilleerde, maande het groepje aan wat kalmer te zijn. Dit had evenwel een averechtschc uit werking want met vereenigde krach ten wierp men zich op den agent en sloeg en trapte hem zoodanig, dat hij ernstig gewond werd. De aangeval len politieman heeft nog getracht zijn dienstrevolver te trekken, hetgeen hem aanvankelijk gelukte, doch tij dens de worsteling met zijn aanvallers verloor hij dit wapen en stond toen machteloos. Omstanders verwittig den onmiddellijk het politiebureau, waarop de overval auto uitrukte. Een aantal van de aanvallers werd toen naar het bureau overgebracht. Eén hunner verzette zich zoo hevig, dat hem de boeien moesten worden omgelegd. Een van de mannen heeft kans gezien te ontvluchten, doch naar hem worden nasporingen ge daan. Het slachtoffer van dezen laffen aanval is in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis overge bracht. HONDENSPORT. Bekerwedstrijd „Kennemerland". De competitie om den zilveren wisselbeker „Kennemerland" werd Zondag op het terrein van het landgoed „Schoonenberg", door den heer W. P. de Vries als steeds welwillend be schikbaar gesteld, gehouden. Houdster van den zilveren wisselbeker voor 1938 was de dresseerclub „Castricum", voor 1939 werd de politiehonden-dresseervereeni- ging „Oefening Baart Kunst" uit Umuiden winnares met een totaal gemiddelde van 250 punten. Tweede werd Zuiderhout, Haarlem, met een gemiddelde van 216 punten. Persoonlijke prijzen konden worden uitge reikt aan de heeren; 1. C. J. Porck met Rudi met 260 punten. 2. Joh. Wempe met Jack met 242 punten. 3. J. Bakker met Max met 241 punten. 4. D. J. Zitman met Cora met 208 punten. 5. F. Cornelissen met Hans met 193 punten. Een extra-prijs verwierf voor het hoogste in zijn afdeeling de heer C. J. Porck. De heer Heijkamp complimenteerde de prijs winnaars en reikte de prijzen uit. De voorzit ter, de heer Giorgis uit Haarlem, dankte allen, die hun medewerking aan de competitie ge geven hadden; in het bijzonder roemde hij de gastvrijheid van de familie van Rooyen, die traditioneel de keurmeesters e.a. wederom huisveste. Een vijftal honden nam aan den wedstrijd deel. Als keurmeesters fungeerden de heeren G. van Oort (Bussum) en H. W. Heijkamp (Utrecht)vaste medewerkers aan dezen jaar lijks terugkeerenden wedstrijd. Helper- pak- werker was de heer J. van Unen (Zeist). Provinciale Staten van Noord-Holland. Samenstelling van het College van Gedeputeerden. Op uitnoodiging van de sociaal-democratische Statenfractie is een bijeenkomst gehouden me vertegenwoordigers der Roomsch-KatholieKe, Prot. Christelijke, Vrijzinnig-Democratische e Liberale Statenfracties. Volledige overeenstemming werd bereikt in zake de gewenschte werkwijze in de staten v Noord-Holland gedurende de komende vier] - rïge periode en inzake de continuiteit betren -de de samenstelling van het college van Ge puteerde Staten BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 5 Juni- Ondertrouwd 5 Juni: S. de Vries en M. Ver- Getrouwd 5 Juni: F. H. Poelman en J. A- Vliegen. A.f Bevallen 2 Juni: P. J. C. Ruitinga-van der Linden, d.; 3 Juni: W. E. J. Woerde-Duyn, z., 5 Juni: T. van 't Boveneind—van Beek, z- Overleden: 3 Juni: B. M. R. F. Revermann, 59 j., Kamperlaan; C. M. Dongen—van der Toorren, 54 j., Kampen1a D. W. Meijer, 80 j., Vooruitgangstraat; g- Napel, 56 j., Maerten van Heemskertetmi, H. J. 1 m., z. v. H. Zonneveld, Emostraaw 4 Juni: K. F. Klaassen, 54 j., Parklaan, V> Kerkvliet, ,72 j., Kamperlaan. Alles gaat steeds sneller en alles wordt steeds gecompliceerder in dit snelle en ge compliceerde leven van ons. Ook hier. Want ziet, nu de strijd tusschen Pa Film en Ma Radio op z'n hevigst is, komt er een vreemde dame in liet drama: juffrouw Televisie. Eigenlijk nog geen dame en nog geen juf frouw, maar een kind. Een baby in den incu bator. Maar de specialisten zeggen dat zij zoo gezond is, dat zij binnenkort vrijwel volwas sen zal zijn. Hollywood hoopt en gelooft dat baby Televisie alleen maar zal kunnen op groeien met behulp van film en filmacteurs. Maar in werkelijkheid is Televisie de baby van Radio. De filmmakers hebben daar groote zorg over en zij hebben reeds op allerlei manieren aan gepapt met televisie-meneeren. Er zijn al eeni- ge „verlovingen" bekend gemaakt: Paramount met de televisie-Dupont en R.K.O. met de rijke Radio-Corporation of America. Men zegt dat Metro of Fox of beide een verbinding hebben gesloten met de Baird Company, die in Lon den reeds aan het „telecasten" is. Baird krijgt een groote subsidie van de Gaumont-British en Warner Brothers trachten belangen te ver werven in de MUSAK, een systeem van radio uitzending dat gemakkelijk kan worden dienstbaar gemaakt aan televisie. Hollywood krijgt nu van alle kanten de ver zekering dat films, gemakkelijker dan levende filmspelers, het hoofdbestanddeel zullen kun nen uitmaken van televisie-uitzendingen. William H.Preiss. hoofd van de Internatio nal Televisie Corporation heeft eenige redenen daarvoor opgenoemd: Copieën van geluidfilms kunnen betrekke lijk goedkoop worden gemaakt en dan uit alle stations uitgezonden worden in plaats van door het land gedistribueerd te worden per (kostbare) draad. Programma's kunnen vooruit opgesteld en gecensureerd worden. De programma's kunnen worden gefilmd met gebruikmaking van het geheele reeds be staande en kant-en-klare- filmstudio-appa raat en met de eveneens reeds bestaande kant-en-klare filmspelers, Altijd was het jongste prinsesje stil geweest, maar nu was zij het nog veel meer. De zusters vroegen haar wat zij den eersten keer boven gezien had, maar zij vertelde niets. Heel dikwijls zwom ze naar de plaats, waar zij den prins achtergelaten had, maar hem zag ze niet. Tenslotte kon ze het niet langer verzwijgen en vertel de het aan haar zusters. Die vertelden het aan enkele vriendinnen, waarvan er één was, die wist, wie de pi*ins was en waar hij woonde, want zjj had het schip ook gezien en gehoord, hoe de naam van den prins was en waar z|jn koninkrijk lag. „Kom maar, zusje", zeiden de prinsesjes en met de armen om eikaars schouders, stegen zij op, daarheen waar het paleis van den prins lag. Toen de kleine zeemeermin was, waar zij graag wilde zijn, keek zij haar oogen uit. Het paleis van den prins was van een lichtgele, glinsterende steensoort gemaakt en er waren hooge, marmeren trappen, waarvan er één in zee uit liep. O, het zag er allemaal even dacht, dat hij heel alleen in mooi uitNu wist de zeemeermin waar de prins woonde en menigen avond en nacht zwom zij naar 't paleis, waagde zich steeds dichter bij. Zij zwom zelfs in de breede gracht, onder het prachtige, marmeren balcon, waar zij bleef om naar den prins te kijken, die den lichten maneschijn was. {Wordt yervolgd)j SioMywoad op het oinketouui oan het oecce. zien- (Van onzen correspondent te New-York.) y N de Vereenigde Staten zijn film en radio min of meer een echtpaar. Zij hebben een huwelijk uit berekening gesloten en zooals dat met zulke huwelijken wel meer gaat: bijzonder idyllisch is het niet. Zoowel de film als de radio spelen in Ame rika een nog veel grootere rol dan in Europa. Zij beheerschen vrijwel het heele leven, voor zoover dat niet door arbeid en slaap wordt in genomen. Vrijwel iedere auto bijvoorbeeld is hier van radio voorzien en voor zes dollar koopt u hier reeds een uitstekende kleine ont vanger (af te betalen van 25 cent per week!) Bioscoop noch radio behooren hier tot de luxe- dingen. Ze zijn even huishoudelijk en gewoon als de krant en de boterham. Zoo is het met meer dingen hier: roomijs is een dagelijksch volksvoedsel en de auto is hier wat de fiets bij ons is. Men kan hierover moraliseerende betoogen houden en met recht constateeren dat het huiselijke leven, de gezelligheid zooals wij die kennen, in de Vereenigde Staten om zeep is gebracht door radio, film en auto, maar dit heeft niet veel nut. Het feit is er en de fei ten hebben wij te zien. De mensch is koppig. Hij haakt naar steeds meer afwisseling en steeds meer comfort. Daarom, en om nog an dere redenen, maakt de industrie van zenuw- stillende middelen, van cigaretten en kauw gom steeds grootere winsten. De oorzaken en de gevolgen zitten zeer diep. Maar laten wij aan de oppervlakte blijven, na de diepzinnig heid alleen maar even aangeraakt te hebben. En constateeren, dat het huwelijk van film en radio, dat hierin bestaat, dat zij dezelfde ar- tisten noodig hebben, niet zeer gelukkig is. De bioscopen zijn dikwijls leeg omdat de menschen goedkooper aan de radio zitten. Twee maan den geleden ontvingen filmsterren op een Zon dag een kwart millioen gulden om voor de microfoon op te treden. Sindsdien hebben de groote filmmaatschappijen hun artisten voor de keuze gesteld: of op het zilveren doek en onder de Jupiterlampen of in de lucht en voor de microfoon. Tyrone Power, Alice Faye. Ca role Lombard, Ronald Colman en de Marx Brothers zijn sindsdien uit de lucht verdwe nen en op den beganen grond teruggekeerd. Maar de huwelijksstrijd is alleen maar ge luwd. Zij lean ieder oogenblik weer uitbreken en oplaaien. De echtelieden bestoken elkaar met gouden kogels: een opbod van salaris aanbiedingen die ons, aan Europeesche hono raria gewend, doen. duizelen. Daar komt nog wel iets bijde radio heeft naar het zich laat aanzien, betere voor uitzichten. Wie niet blind is bemerkt dat de film industrie voorloopig weliswaar geringe, maar niettemin veelzeggende teekenen van verzwakking vertoont. In de eerste plaats is de film voor een goed deel uitgepraat. Zij opent geen nieuwe aspecten meer en is tot haar eindvorm gekomen. Nieuwe scenario's zijn steeds moeilijker te vinden terwijl het pu bliek, verwend als het is, steeds hoogere eischen gaat stellen. Daarom geven de mees te New-Yorksche filmtheaters een groote va riété-voorstelling ten beste, die zelfs tot hoofd schotel is geworden. Daarom geven de thea ters, die geen variété hebben, twee hoofd films en kunt ge voor eenige tientallen cen ten een voorstelling van ongeveer drie uur bijwonen. Daarom worden er in vele theaters wedstrijden om vrij hooge geldprijzen ge houden. Daarom ook is Hollywood het nu ook in de tendenzfilm gaan zoeken en worden wij sinds eenige weken „gelukkig" gemaakt met speelfilms met een pro- of anti-strekking. Deze strekking is dan meestal pro-democratisch en anti-fascistisch. Zelfs de meestovertuigde democraat wil, juist in de bioscoop wel eens niet bepropagandeerd worden en niet ge confronteerd met de dingen, die hem juist wel eens het argelooze vermaak en de ver strooiing als afwisseling in het dagelijksehe leven doen zoeken. Daarom vrees ik het ergste voor deze tendenz-filmerij. En daarom geloof ik ook dat de Amerikaansche film-industrie haar glorietijd achter zich heeft en dat de radio aan de winnende hand is. De gevolgen doen zich reeds zien: de Fransche en de Russische film hebben hier reeds zooveel be langstelling dat onlangs door ontvreden bios cooppersoneel niet minder dantraan- gasbommen in de zalen dezer concurrenten zijn geworpen. Er zijn reeds dozijnen vermoedens en gis singen omtrent den practischen vorm die de tele visie in al haar uitingen zal krijgen, speciaal ten opzichte van de wijze van financiering. Natuurlijk zullen bepaalde programma's wor den uitgezonden en beproefd. Het betreft hier immers een geheel nieuwe uiting van ver maak, dat zich zal hebben aan te passen aan de'wenschen van het publiek. Allerlei pogin gen en proefnemingen zullen moeten worden gedaan en met allerlei verrassingen zal reke ning gehouden moeten worden eer het (al of niet voorloopige) eindresultaat zal zijn be reikt. Hollywood heeft de televisie zelfs reeds geannexeerd voorreclame. Men kent die korte samenvattingen van films die de volgende week vertoond zullen worden, recla me-aankondigingen die in de vaktaal „trailers" genoemd worden. Van deze trailers nu heeft Hollywood er reeds eenige in Londen doen „telecasten".. Dit is een beetje voorbarig, maar het is in ieder geval een teeken hoe gespannen de film op het vinketouw van de televisie zit. Maar de radio zit ook niet stil. De National Broadcasting zendt nu al iedere week 5200 reclameboekjes naar mogelijke adverteerders en advertentiebureaux. Die boekjes, die tot titel hebben „Television in Advertising" trach ten de voordeelen van zie-en-hoor-reclame te doen uitkomen. Deze laatste televisie-mogelijkheid moge voor Nederland niet van belang zijn omdat ten uwent geen reclame per radio wordt ge maakt, hier in Amerika is zij een belang van den allereersten rang. Want hier wordt zoo veel reclame door den aether gemaakt, dat hooren u vergaat. Wanneer de televisie er zal zijn zal hooren en zien ons vergaan. Maar hoe dit ook zij, Hollywood heeft sterk vertrouwen dat het een veel groofcer winstge vend aandeel in de materie der televisie zal krijgen dan het nu verliesbrengend in de radio heeft. Nu heeft het alleen maar last met film- meneeren en filmdames die niet kunnen be grijpen waarom zij zoo hard zouden werken in de filmstudio's, terwijl zij zooveel gemak kelijker en voor zooveel meer geld voor de microfoon kunnen optreden. Wat bovendien ook nog heel ondankbaar is, want wanneer zij door de film geen bekendheid en populari teit hadden verworven, zouden zij niet voor de radio geroepen zijn. De conclusie van dit alles is, dat baby Te levisie heel wat onrust en onzekerheid op haar jonge geweten heeft en dat zij, volwassen ge worden, een heel nieuw aanzien zal geven aan veel verschijnselen. Door het zichtbaar wor den van de radio-executanten zullen ook in hun gelederen wijzigingen plaats grijpen, die voor den een den dood en voor het ander het brood zullen meebrengen. En nu blijft tenslotte nog de groote, onge wisse en voor de practijk des dagelijkschen le vens niet zeer nuttige vraag of de mensch- heid door dit alles vooruitgaat en gelukkiger wordt, of achteruit sukkelt en verwender en dus ongelukkiger wordt. Een vraag, die op het heele complex van den „vooruitgang der be schaving" van toepassing is. Het doet er misschien niet veel toe dat uw correspondent zich schaart onder degenen die van oordeel zijn dat onze grootvaders en grootmoeders niet te beklagen waren. Want dit is niet zakelijk. En de zakelijkheid zit op den troon en vraagt: welke verande ringen zullen er komen wanneer baby Tele visie een veel-omstreden, schoone jonge vrouw zal zijn geworden? Mr. E. ELIAS. De moord op de Lindengraclit. AMSTERDAM, 5 Juni. De rechtbank, gepresideerd door mr. J. Boon, zette vandaag de behandeling voort van de strafzaak tegen de beide jongemannen, verdacht van moord op dc bejaarde weduwe Storck in haar woning aan de Lindengracht op 21 Januari j.I. De officier van justitie mr. C. J. van Arkcl persisteerde geheel bij zijn eisch: twintig jaar tegen Frans E. en twaalf jaar gevangenisstraf tegen Leendert K. AANBESTEDING. HAARLEM Maandag. Door den directeur van Openbare Werken te Haarlem werd hedenmorgen aanbesteed: het ophoogen van straatbanen c.a. ten Noor den van den Orionweg en ten W. van de Pla- netenlaan. Ingeschreven werd door: J. de Jong te Haar lem f 48.888; G. Hulsebosch te Bloemendaal f 43.900; R. Bijker te Haarlem f 43.560; W. Aafjes en Co. te Assendelft f 40 549; M. Barn- hoorn en Jansen te Bentveld f 39.200; W. Koningen, Nieuwer Amstel f 38.902; N.V. Haarl. Grond- en Heimaatschappij f 38.790, M. A. Jansen te Heemstede f 38.200; Firma H. J. de Weers te Haarlem f 36.998; Gebroeders v. d. Pieterman te Haarlem f 35.400; Amsterdam- sche Ballast Mij. f 35.000; G. Kroon te Bloe mendaal f 34.875,25; J. G. Nelis te Haarlem f 34.245; N.V. de Cycloop te Amsterdam f 32.800 Firma Tames en Maas te Haarlem f 32.000; W. A. Hoonhorst en C. Smit te Haarlem en Haarlemmermeer f 30.425; Verheul en Brou wer te Haarlem f 29.950. De gunning zal nader bekend gemaakt worden. Machinist door sneltrein gegrepen. UITGEEST, 5 Juni. —Vanmorgen om onge veer half negen is de 48-jarige machinist P. van Diest uit Amsterdam door een sneltrein overreden en op slag gedood. De man stap op het station te Uitgeest de rails over zonder voldoende uit te kijken. Op hetzelfde moment passeerde een sneltrein, komende uit de richting Alkmaar. Hij werd gegrepen en op slag gedood. Het stoffelijk overschot is naar het lijken- huisje te Uitgeest overgebracht. De politie stelt een onderzoek in. Japansche politiek beantwoordt niet volledig aan de verlangens van de „as". TOKIO, 5 Juni. (D.N.B.) Naar Domei meldt, zijn de beraadslagingen der verschillende mi- nisterieën over de Japansche politiek, die in het bijzonder betrekking hebben op den toestand in Europa, voortgezet. Minister-president Hiranoe- ma heeft besprekingen gevoerd met de ministers van Oorlog, Marine, Buitenlandsche Zaken en Financiën. Ook de voorzitter van den keizerlij ken raad, Prins Konoje, heeft conferentie ge had. Nader meldt Reuter: Minister-president Hiranoema heeft den kei zer verslag uitgebracht over de bijzonderheden der Japansche buitenlandsche politiek. Het klei ne kabinet heeft vandaag deze politiek defini tief goedgekeurd. Het karakter daarvan is niet officieel bekend gemaakt, hoewel men zegt, dat de politiek niet beantwoordt aan den volledige» steun, die door Duitschland en Italië gewenscht wordt. Militaire en andere verplichtingen zouden tot het Verre Oosten beperkt blijven. Vreeselijke gebeurtenis in Mexicaansche stad MEXICO CITY 5 Juni. (Havas/A. N. P) In een bioscoop-theater te Zacatepec in den staat Moreles is tijdens een film voorstelling brand uitgebroken. Zeven minuten na het uitbreken van den brand stond het geheele theater reeds in vlam men. De zaal was geheel vol. Het vuur breidde zich zeer snel uit, zoodat onder de bezoekers een enorme paniek ont stond. Velen werden in het gedrang onder den voet geloopen. Ook de in de nabijheid liggende huizen werden aan getast: zij vormden in een minimum van tijd een vuurzee. Brandweer, poli tie en troepen voeren een wanhopigen strijd tegen de vlammen. Er zouden 70 dooden en 150 gewon den zijn. Slechts 28 lijken konden ge- identificeerd worden. Er bevonden zich 800 bezoekers in het gebouw. Brandweer en ambulance kwamen eerst na eenigen tijd aan. Het wachtper- soneel van de suikerfabriek te Zacatepec weigerde hulp te bieden met de bewe ring dat het geen orders had gekregen en niet over bluschmiddelen beschikte.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6