De Schat in de Woestijn FEUILLETON Naar het Engelsch van HECTOR JENNINGS Nadruk Verboden. 10) Dit bericht is voor mij bestemd, me vrouw, zei hü. Voor u? Maar mr. Frenshawe heeft juist- gezegd dat uw naam King is? Baron von Kearber gaf mij dien naam, maar dat beruste op een misverstand. Mijn naam is Royson. Wat vreemd! Wat bizonder vreemd! Mevrouw Haxton reikte Dick het telegram over. En hij was zich, gedurende één ongeluk kig oogenblik bewust, dat Irene en kapitein Stump en mr. Fenshawe allen in meerdere of mindere mate mrs. Haxtcn's meening deel den, ten opzichte van het bizonder vreemde feit, dat iemand onder een aangenomen naam zich aan boord van de Aphrodite bevond. HOOFDSTUK V. Miss Fenshawe zoekt een bondgenoot. Royson was niet in het minst van zijn stuk gebracht. Hij keek over mrs. Haxton heen en zei tegen den kapitein: Ik ben blij dat de kwestie van mijn waren naam ter sprake is gekomen. Wanneer baron von Kerber aan dek komt, zaly ik hem vragen de zaak eens en voor al in orde te maken, Preciep, zei Stump, dat zou ik ook doen als ik jou was. Het eenïge, dat van belang is, is waar onze hutten zijn, onderbrak mrs. Haxton's heldere, langzame stem hem. Breng de dames naar het achterschip, meneer Royson en laat ze hun kwartieren uitzoeken, beval Stump kort. Dick zou zwijgend gehoorzaamd hebben, als miss Fenshawe het niet gewenscht had ge acht hem te hulp te komen. Mevrouw Hax ton's airs hadden haar gedurende de lange reis nogal geërgerd en ze zag geen reden, waarom die dame zoo direct Royson het leven zuur moest maken. We hebben niet zoo'n verschrikkelijke haast haast, cm onze bagage te bergen, dat u niet eerst uw telegram kunt lezen, zei ze tegen Dick. Toen glimlachte ze Stump toe. Ik weet, dat u van plan bent, bijna on middellijk te vertrekken, kapitein en het is mogelijk, dat mijnheer Royson een antwoord zal willen zenden, voordat we Marseille ver laten. U zult niet boos zijn, als hij één oogen blik wacht voor hij ons naar onze kajuit brengt? Heelemaal niet, juffrouw, zei de schip per. Hij is tot uw dienst. Ik kan het zonder hem stellen makkelijk. Stump was kwaad op Dick en aarzelde niet het te toonen. Ronde kerel, die hij was had hij een hekel aan alles, wat op bedrog leek. Royson's opmerkelijke kennis op zeevaart kundig gebied, hadden hem can te beginnen al verbaasd en dit goochelen met namen deed hem een geheim complot vermoeden, dat verband moest houden met den nachtelijken aanval op von Kerber! Maar de persoon, die het meest verbaasd was. dat Irene zich deed gelden, was mavrouw Haxton. Een krachtige houding van het meis je was een onaangename nieuwigheid. Een bevelende uitdrukking kwam in haar oogen. maar ze hield de woorden binnen, die een onbelangrijk voorval zouden veranderd heb ben in een scherpe worsteling om de over hand Telegrammen zijn soms gewichtige din gen, zei ze bedaard. En de besteller wacht ook nog. Dus scheurde Royson, door vele oogen aan gestaard, het telegram open en las den ge- typten inhoud. Deze was kort, maar verbluf fend: Keer liever terstond naar Engeland terug. Ik neem volle verantwoording voor advies op mij en vrijwaar je tegen verlies. Forbes. Hoe was de advocaat van zijn oom achter den naam van het jacht en de haven van vertrek gekomen? En waarom was hij, een plichtsgetrouwe, oude rechtsgeleerde, niet alleen ongehoorzaam aan het strikte bevel van zijn cliënt om geen hulp of steun van welken aard ook te geven aan zijn opstandi- gen neef, maar nam hij bovendien geen notie van Dick's eigen wensch en noemde hem Royson en niet King? De zaak eischte onmiddellijke beslissing! En Dick zond den telegrambesteller met een fooi weg. Er was geen antwoord op dat tele gram! En vijf minuten later was de Aphrodite op weg naar het Zuiden. Mevrouw Haxton, wier haast om haar kajuit te bezichtigen verdwenen was, werd door Irene vroolijk aangeroepen. Omdat ik u gevraagd heb te wachten, zult u nu de eerste keus hebben, zei ze. Ga voor, mr. Royson. Laat ons onze verblijfplaats zien. Maar baron von Kerber kwam het dek op, een en al glimlach en het bleek duidelijk dat een andere reden dan lichamelijk onge schiktheid hem onzichtbaar had deen blijven tot het schip zijn reis was begonnen. Dick hoorde hem*kalm vertellen, dat hem bij zijn aankomst den vorigen avond in Marseille een klein ongeval was overkomen. Gezellig babbelend leidde hij de dames naar het achterschip. Midden in zijn conversatie zag hij, dat Dick hen vergezelde en hij vertelde hem tamelijk kortaf, dat zijn diensten niet vereischt wer den. Dus ging de tweede officier in geen aangename stemming naar het bovendek, waar de schipper grommend Tagg zijn mee ning te kennen gaf over het geheimzinnige voorval met het telegram. Er zouden mis schien bittere woorden gevallen zijn als de Aphrodite het niet in haar hoofd had gekre gen om miss Fenshawe's vobnbeeld te vol gen en Dick te hulp te komen. Ofschoon het jacht op het eerste gezicht den indruk van een stoomboot maakte, was het als een schoener opgetuigd en gebouwd. Haar oorspronkelijke eigenaar had de lief hebberij gehad om jaren in afgelegen deelen van de wereld en onbeschaafde landen rond te zwerven, waar hij dikwijls geen kolen kon krijgen en hij vertrouwde meer op zeilen dan op een machine. Maar Stump en zijn eerste officier en bijna alle matrozen aan boord waren gewend aan stoom, hadden geen vertrouwen in de wind vangers en zwoeren bij hun machines. De schroef te helpen met een enkel zeil was goede zeemanskunst, maar de vuren in de machinekamer te dooven en geheel 05 zeilen te vertrouwen, was het laatste, waar aan de kapitein zou denken. Maar de Aphro dite gaf hem onmiddellijk een goede les. Ter wijl Stump stond na te denken over den juisten vorm voor een verpletterende opmer king tegen Royson, toonden het plotseling stilstaan van de schroef en een onheilspellend licht rollen over dén top van de volgende golf, dat de machines niet meer werkten. Stump brulde een vraag door de spreek buis. Het antwoord van den machinist hield de mededeeling in dat er een mankement was: oorzaak onbekend. Nu is de plek buiten de haven van Mar seille een van de lastige plaatsen in de Mid- dellandsche Zee voor een onklaar geraakt schip. Ofschoon de Golf van Lyon bijna geen getij kent, heeft ze sterke en verraderlijke stroomingen. De gesteldheid van de rotsach tige kust, met de kleine eilandjes en onder- zeesche klippen, laat niet veel ruimte over totdat de vuurtoren eenige mijlen van de kust, gepasseerd is. Als Stump niet zoo woedend was geweest, zou hij natuurlijk gebruik hebben gemaakt van de zeilen, om afdrijven te voorkomen. Maar hij zag purper van drift en kon zco gauw de noodige bevelen niet vinden. Hij aarzelde, hcewel.zijn mond geen oogen blik stil stond en Royson die snel wist te denken om te handelen, nam de leiding. Hij gaf direct een reeks bevelen, snelde van den fokkemast- naar den middenmast en weer terug naar den boeg om te zorgen, dat de mannen aan de goede touwen trokken en de zeilen op de juiste wijze heschen en hij had de Aphrodite onder zeil in minder dan twee minuten na het stilstaan van de schroef. Niet voordat ieder zeil bol stond en het jacht goed liep, kwam het bij hem op, dat hij zich vergrepen had aan de prerogatieven van den kapitein, maar ook door deze laatste gedachte liep hij haastig de korte trap van het voor dek naar de brug op. Ik hoop ,dat ik goed heb gedaan, sj- Ik dacht, dat het het beste was om het jach. zoo gauw mogelijk onder zeil te krijgen, hijgde Dick, en Hoe is je naam nu eigenlijk?, brulde Stump, woedend. Nog steeds hetzelfde, mijnheer, Royson. Ik dacht, dat het nu misschien Smith zou zijn! Maar ga eens naar de machine kamer, wil je, en zie, wat die schavuit daar beneden uitvoert. Ik zal gaan, indien u dat wilt, maar ik weet niets van machines af. Neem dan het bevel hier over. Houd den koers recht. Je hebt vrij vaarwater, een halve mijl ten Westen van het licht. (Wordt vervolgd). Het motortankschip „Pendrecht", bij de Rotter- damsche Droogdok Mij. voor rekening van de Stoomvaart Mij. „De Maas" gebouwd, maakte Maandag zijn officieele proefvaart. Vier jonge ooievaars van de vijf, welke dezer dagen in de Rotterdamsche Diergaarde werden geboren, zijn thans nog in leven. De jeugdige „steltloopers op het nest Honderd jaar geleden. De spoorwegdirectie in 1839, v.l.n.r.Chevalier, Sierurier en Conrad, zooals ze dezer dagen weer fungeerden bij de opnamen voor de historische film, welke gemaakt wordt in verband met het 100-jarig bestaan der Nederlandsche Spoorwegen. Het drietal op ..De Arend", den eersten trein De 24 uur van Monthléry. Met een snelheid van meer dan 100 K.M. per uur draaien de wagens het 5 K.M. lange circuit rond Het vertrek van „De Arend", den eersten trein van Amsterdam naar Haarlem in 1839, zooals het in scene gezet werd op een terrein in Hoofddorp voor de film, welke ter gelegenheid van het eeuwfeest der Nederlandsche Spoorwegen vervaardigd wordt De eerste bus van de „Gooische" op de lijn Amsterdam W.P. Hilversum, welke Maandag werd geopend als overgangsmaatregel voor de omscha keling van het bedrijf Prinses Olga in gesprek met minister Von Ribben- trop te Potsdam tijdens het bezoek van Prins Paul van Yugoslavië aan Berlijn Ontzettend waren de gevolgen, toen op den onbewaakten overweg nabij Hamburg een touringcar door een electrischen trein gegrepen en vernield werd. Vele inzittenden kwamen om het leven en verscheidene werden ge wond. De plaats van de ramp (tele grafische foto)

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 8