Waar komt het vandaan? Stmt Garnalenvisschers leggen het er bij neer. Het THALIA THEATER vertoontREX THEATER presenteert: „San Quentin" en „Quitte of dubbel". Zooals bekend brengen Warner Bros een reeks zeer bijzondere filmwerken uit. In één van deze superfilms hebben zij de publieke be langstelling weer eens gevestigd op één dei- grootste strafgevangenissen, n.l. die van San Quentin in Californië. In den loop der laatste jaren zijn er in het gevangeniswezen van de Vereenigde Staten belangrijke verbeteringen aangebracht. (Men herinnere zich „20.000 jaar in Sing Sing"). Hiertoe ging de grootste stuw kracht uit van den populairen directeur van de Sing Sing gevangenis Lewis E. La wis, die reeds van 1919 af aan laatstgenoemde instelling ver bonden is. Hij toch was de auteur van het veel- gelezenboek „Twenty Thousand Years in Sing Sing". Dat in deze ineer en meer verhumani- seerde gevangenissen gedurende de laatste ja ren zooveel verandering is gekomen, is, zooals reeds gezegd, grootendeels te danken aan Le wis E. Lawes. San Quentin is een modern in gerichte gevangenis en dient tot achtergrond van een emotioneel verhaal, dat de toe schouwers zal boeien van begin tot het einde, er is in deze film gebruik gemaakt van de nieuwste cinematografische vondsten. Het is een film die een diep menschelijken inslag Martha Raye. heeft: de zorgen van het lot van hen, die zon der vrijheid moeten leven. San Quentin is een zéér spannende, sterke film, gebaseerd op het verhaal van Robert Fasker en John Bright. De film kwam onder de knappe regie van Lloyd Bacon tot stand. Pat O'Brien, Humphrey Bo- gart, Ann Sheridan en Barton MacLane ver tolken de hoofdrollen in de film en het knappe spel van deze artisten zal de toeschouwers la ten meeleven in de zorgen van hen, die hun verder leven achter de gevangenismuren moe ten slijten. Als tweede hoofdfilm vertoont het Thalia Theater Bing Crosby en Martha Raye in „Quitte of Dubbel" Martha en Bing dubbel zoo goed als men ze ooit gezien heeft. Wilder, dwazer, grappiger dan ze ooit geweest zijn, plus de onbetaalbare Andy Devine, de charmante Mary Carlisle, en de komieken William Frawley en Benny Baker. Een vlot scenario vol komi sche trouvailles, vol vaart en tempo. Zeven nieuwe songs van de componisten van den schlager „Pennies from Heaven", songs die men avond aan avond op de radio kan hooren. De „zingende band" een geheel nieuw idee op mu zikaal gebied. Fantastisch goede variété-attrac ties, als bijvoorbeeld het daverende komische dansnummer Ames en Arno. Een nieuwe idee is ook Bings nachtclub, die op rolletjes weg rijdt met dansers, orkest en al. Hoe men het ook bekijkt „Quitte of Dubbel" brengt alles dubbel; al de goede dingen die men van Bing Crosby en Martha Raye verwacht. Liefhebbers van goede muziek en zang en wat sensatie kunnen wij een bezoek aan Thalia dan ook aanbevelen. Oproep aan de steuntrekkenden. Men kan zich aanmelden voor het Segoba-werk. Met de bedoeling een eind te maken aan den voor de steuntrekkende werkloozen zoo demo raliseerenden gang, eiken dag weer, naar de stempellokalen, is in een aantal gemeenten een werk ter hand genomen, dat ertoe strekt het „stempelen" te vervangen door een meer opwekkende bezigheid. Dit werk draagt den naam van „Segoba"-werk: d.i. „Sport en gees telijke ontwikkeling brengt arbeidskracht". In plaats van gestempeld, wordt er door den werklooze sport beoefend, gevoetbald en ge- loopen, gezwommen, athletiek beoefend; er wordt aan huisvlijt gedaan, aan figuurzagen, fineerwerk enz.: er wordt ontspanning gege ven, muziek gemaakt, gezongen, tooneel ge speeld; er worden cursussen gegeven, algemee- ne ontwikkeling, eerste hulp bij ongelukken; er wordt gevischt; er wordt gewerkt in volks tuintjes en nog veel meer geschiedt er in de plaats van het stempelen. Anderhalf a twee uur per dag is men bezig zijn geest te verfris- schen, het lichaam te sterken, zich „fit" te houden, in de plaats van het geestdoodende stempelen. De leiding bij dit werk berust zoo veel mogelijk bij de werkloozen zelf. In eenige gemeenten is met dit werk een mooi resultaat bereikt. In Breda bijv. neemt meer dan 60 pCt. der werkloozen er aan deel en is daarom vrijgesteld van het stempelen. Het ligt in de bedoeling ook in de gemeente Velsen dit Segoba-werk ter hand te nemen. Een commissie van voorbereiding, waarvan voorzitter is de Wethouder van Sociale Zaken en welke overigens is samengesteld uit verte genwoordigers van de drie vakcentrales en het Oud-Katholiek Vakverbond in deze gemeente, is ingesteld. Werkloozen in de gemeente Velsen kunnen zich voor deelneming aan het Segobawerk aanmelden bij hun vakorganisatie. WONINGBOUW AAN DE BURG. RAMBONNETLAAN De heer C. de Feber alhier zal aan de Burge meester Rambonnellaan vier woonhuizen bou- MET DE DEUR HET HUIS UIT Een bewoonster van de Leeuweriklaan, die er nog maar kort woonde, was de huur opgezegd. Toen zij naar den zin der eigenaars niet spoedig genoeg verhuisde, hebben deze de voordeur uit het huis laten halen, zoodat iedereen kon bin nenkomen. De bewoonster is spoedig daarop ver trokken. „In den greep der wildernis". De film toont ons, hoe omstreeks 1876 de Engelschman Henry Wickham van Engeland naar Brazilië oversteekt, vast doordrongen van het plan, op den terugweg rubberzaden naar zijn vaderland mee te brengen. Niemand aan boord vermoedt, wat Wickham van plan is. Ongehinderd doet hij mee aan de spelen en amuseert zich met de knappe Mary Wa- verley, wier vader Engelsch consul in Para is. Consul Waver ley wil echter, dat zijn doch ter trouwt met den rijksten en invloedrijksten man van Brazilië: Don Alonzo de Riibeira. Maar Mary geeft gaarne de voorkeur aan Henry. Diens doel staat hem duidelijk voor oogen: hij moet naar den bovenloop van de Aragaara. Mary's vader weigert elke officiëele hulp. De Brazilianen hebben daar hun rubber en wat dit betreft laten zij niet met zich spotten. Brazilië weet zijn monopolie naar waarde te schatten en heeft op het stelen van rubberzaden de doodstraf gesteld. Het toeval helpt Wickham. De oude professor Hickleberry dweept met een zeer zeldzame vlinder: de Laternaria phosphorea, die slechts aan den bovenloop van de Araguara voorkomt. Een prachtig voorwendsel om in het rubber centrum te komen. Wickham zal de weten schap dienen en de zeldzame vlinder halen. Hij krijgt eerst de noodzakelijke vergunning als Mary het aan Don Alonzo dringend vraagt. De moeilijkheden, waarmede Henry in de wil dernis te kampen krijgt zijn onnoembaar. Door een toeval het overboord vallen en aan spoelen van een bus met zaden blijkt, waar om het den jongen Engelschman in werkelijk heid te doen is. Henry redt het leven van den jongen inlander José die nu bij hem blijft. Op verzoek van Mary trekt Don Alonzo er zelf opuit, om Henry te vinden ennaar hij hoopt ten gronde te richten. Met een on uitputtelijke energie werkt Wickham verder aan de verwezenlijking van zijn ideaal. Hij krijgt echter hevige aanvallen van tropen- koorts. Maar hij is in het bezit van rubber- zaden en van de zeldzame vlinder. Zijn krach ten begeven hem. Als hij weer tot bewustzijn komt bevindt hij zich in een Braziliaansch fort. Maar de rubberzaden heeft hij tijdig in veiligheid kunnen brengen. José bewaakt ze. De Laternaria phosphorea draagt hij bij zich, want daarmee wil hij aantoonen, dat hij niets anders heeft gewild dan die te vinden. Maar Don Alonzo wol zijn rivaal tot eiken prijs ten gronde richten. Van een afwezigheid van Henry maakt hij gebruik, om de vlinder te doen verdwijnen. Henry wordt aangeklaagd, maar' men kan hem het stelen van rubber zaden niet bewijzen. Dan tracht men hem op gemeene wijze van spionnage te beschul digen. Hij wordt ter dood veroordeeld. Doch dit offer wil Wickham voor zijn land brengen. De rubberzaden immers bevinden zich aan boord van een Engelsch jacht, dat ze mee naar Engeland zal nemen. Zijn doel heeft hij be reikt. Na verloop van tijd zal de rubber vloeien op Engelsch grondgebied! Maar Mary weet op het laatste oogenblik Don Alonzo toch tot een bekentenis te dwin gen. Hij moet toegeven, dat hij de Laternaria phosphorea van Wickham gestolen heeft. Wickham moet vrij gelaten worden! En de rubberzaden zijn op weg naar Engeland. Tot heil van dat land. Tot in lengte van dagen Hieronder volgen nog eenige persbeoordeelin- gen: „Nieuwe Rotterdamsche Courant": De film dan, is op knappe wijze ge bouwdknap en geraffineerd gebruik ge maakt van de vreeselijke verschrikking, die de wateren van de Amazone-delten Orinoco- rivierstelsel opleveren: de kleine, doch aller- vraatzuchtigste piranha's „Voorwaarts" De uitkomst is een film, waarin de wildernis-sensaties op een inderdaad logische manier in de gang van het verhaal worden verantwoord, terwijl dit verhaal zelf toch vol doende draagkracht heeft om op zich zelf aanvaardbaar te zijn en niet alleen maar als omlijsting te.dienen voor de plaatjes met wilde beestenomdat er in de film inderdaad opnamen voorkomen, waarbij men soms meer nog dan bij de Amerikaansche voorbeelden de handen ineen kan slaan van verbazing over de opname-techniek, de waaghalzige reportages „Algemeen Handelsblad": Een zeer boeiend geheelhij móet daarvoor gevechten leveren met een reuzen slang, met een leger woedende, zich in de modder wentelende krokodillen, met muskie ten en met koorts en eenzaamheid, doch geen moment krijgt men, rustig op zijn stoel ge zeten, een kriebelig gevoel, dat dit nu toch wel wat al te fraai wordt opgedischt men kan „In den greep der wildernis" van twee kanten genieten, als natuur-film en als boeiend avonturenfilm en beide vullen elkaar op „wild"-harmonische wijze aande hoofdrol wordt vertolkt door René Deltgen, die een Henry Wickham speelt, zooals wij ons dezen patriot en avonturier niet anders zouden wenscheri, terwijl Gustav Diessl van den Braziliaanschen edelman Don Alonzo eveneens een voortreffelijke creatie heeft ge maakt.... Wie „In den greep der wildernis" gaat zien, wordt inderdaad „gegrepen" Wat „TJmuiden's Bloei" deed voor het vreemdelingenverkeer. Nauwere samenwerking met „Santpoort's Bloei" tot stand gekomen. Al is er den laatsten tijd weinig te bespeuren geweest van het werk dezer vereeniging, de ac tiviteit der V. V. V. is er niet minder om geweest. Daar zijn ten eerste tallooze besprekingen ge voerd en pogingen aangewend, om het kampeer terrein „Ons Buiten" vrij te krijgen. Helaas zon der resultaat en zoo gebeurt het dan, dat de zoo graag geziene gast dit jaar naar elders vertrekt. Bij dit verlies komt nog de afzetting der slui zen en van de pier. Het waren de grootste at tracties van IJmuiden en trokken jaarlijks dui zenden belangstellenden. Scholen, vereenigingen en dagjesmenschen kozen in de zomermaanden IJmuiden tot uitstapje om hier, na een bezoek aan de belangrijke sluiswerken verder aan het strand te vertoeven. Zij zullen naar elders gaan, want het strand in andere badplaatsen is ook mooi. De „drie in één reizen" der Alkmaar Packet (boottocht AmsterdamIJmuiden v.v., rondlei ding op de sluizen door den gids der V. V. V. en vischlunch) zouden reeds worden afgelast. Het zag er slecht uit voor IJmuiden als badplaats en de V. V. V. schudde somber het hoofd. Maar bij de pakken neer zitten deed men niet. De secre taris besloot een onderhoud aan te vragen bij bevoegde instanties en er is resultaat. Zoo werd reeds toegestaan dat de scholen, welke met de extra treinen IJmuiden bezochten en nog zullen bezoeken, de sluizen mogen bezichtigen. Het zijn in het geheel 3600 scholieren plus een 400 gelei ders. De V. V. V. stelde een 3-tal wandelingen samen met opgave van de bezienswaardigheden, afmetingen der sluizen enz.; hiervan werden 400 exemplaren voor de geleiders aan de spoor wegen verstrekt. Aan scholen, welke dit van te voren aanvragen zal eveneens toestemming tot een bezoek aan de sluizen worden verleend, mits men zich strikt onderwerpt aan de bepalingen. De „drie in een reizen" der Alkmaar Packet kunnen, dank zij een speciale regeling, ook doorgang vinden. Verder heeft de V. V. V. contact gezocht en gevonden bij de zustervereeniging „Santpoort's Bloei". Voortaan zuilen de V. V. V.'s zooveel mo gelijk samenwerken. Men zal elkanders propa- ganda-materiaal uitreiken bij aanvragen be treffende de gemeente en het volgend jaar zal een, gezamelijk uitgegeven, nieuwe 4-talige gids het licht zien. Gezien de sombere aspecten bij de voorberei dingen voor het seizoen, kan het vreemdelingen verkeer nog goed worden, mits de vreemdeling doordrongen wordt van het feit, dat de gemeente Velsen nog zooveel schoons biedt en men aan het strand naar hartelust zwemmen en baden kan. Ten overvloede volgen hier nog de bepalin gen voor het strand: „Het strand is vrij van 6 uur 's morgens tot een half uur na zonsondergang. De toegang tot het strand is langs Haringkade, Seinpostweg, Se maphore. Op Zon- en Feestdagen .en Zaterdags na 1 uur voor voetgangers ook langs Hax-ingkade, Strandweg door het slag naar de Zuidpier. De pier blijft .ontoegankelijk. Het parkeerterrein is verlegd naar een terrein ten Oosten van de Se maphore". WERKEN NOORDZEEKANAAL Het wijzigen en herstellen van den zuidelijken dam tegen het forteiland in de Buitenhaven al hier, behoorende tot.de werken van het Noord- zëekanaal, is opgedragen aan J. M. Dekker en Zn. te Papendrecht voor f 27680. De raming be droeg f 31500. AANGEKOMEN. 7 Juni: Fennia s.s. Raumö 8 Juni: IJstroom m.s. Leith E. Russ s.s. Sornaes Hamsterley s.s. Gdynia Sandhill m.s. Newcastle P. L. M. 20 s.s. Melilla Trajanus s.s. Livorno Geier s.s. Antwerpen Waterland s.s. Zuid Amerika Java m.s. Bremen Rex m.s. Smögen VERTROKKEN. 7 Juni: Boulderpool s.s. Swansea Achilles s.s. Hamburg Theano s.s. Rotterdam Rhein s.s. Hamburg Theseus s.s. Kopenhagen Nigerian s.s. Rotterdam Att S. m.s. Rotterdam Baron Ramsay s.s. Barry-Dock 8 Juni: Lowestoft Trader m.s. Great-Yarmouth Rex m.s. Bergen (Noorw.) „Haal 't er maar af!". Wanneer een Angelsak sische slaaf iets had mis dreven, kon zijn meester óf den benadeelde in geld schadeloos stellen, óf den slaai door de benadeelde partij latei afstraffen, m. a. w. hij „kon het van hem afhalen" vandaar deze volksuitdrukking. De strijdbijl begraven. Wan neer een .geschil tusschen de Noord-Amerikaansche Indianen was beslecht., begroeven de we- ierzijdsche opperhoofden bij", wfjze van symbool een strijdbijl,-" laarmede te kennen gevend, dat ie vrede was hersteld. Hun bedrijf door een doelloos pufverbod met den ondergang bedreigd. Een deputatie zal in Den Haag trachten te redden wat er nog te redden valt. De visscherij op garnalen, dat sma kelijke schaaldiertje, dat bij millioenen langs onze Noordzeekust rondzwemt en dat, wanneer het met zijn lichtrood ge kleurd lijfje onze boterham siert, deze tot een ware delicatesse maakt, was vroeger in IJmufden van weinig betee- kenis. Maar sedert de garnaal niet meer kon aarden in het zoete water van het IJselmeer verplaatsten vele garnalen visschers van wat eens de Zuiderzee was, hun bedrijf naar Neerland's groot ste visschershaven en thans telt de vloot die eiken dag van IJmuiden uit naar zee vertrekt ter garnalenvisscherij, een dertigtal schepen, thuis behoorende niet alleen in IJmuiden maar ook in Oud dorp, Den Helder, Volendam, Urk enz. Het zijn stoere kerels, die garnalenvisschers en dat moet ook want hun bedrijf is zwaar. De zee kan ook onder de kust soms heel ruw zijn en dan hebben hun kleine scheepjes heel wat te verduren. En als dan bovendien aan boord van het op de golven dansende scheepje de vangst ook nog gekookt moet worden valt het werk vaak lang niet mee. Op de meeste botters varen drie man, enkele groote hebben vier man aan boord. Een eenvou dig rekensommetje leert ons, dat ongeveer hon derd man hun dagelijksch brood op de IJmui- densche garnalenvisscherij verdienen. Of dit al thans trachten te doen, want het gaat slecht met de garnalenvisscherij en wanneer er nog brood mee verdiend wordt is het hoogstens een heel schamel stukje. Er zijn twee -groepen van garnalenvisschers; de grootste groep wordt gevormd door die sche pen, die de garnalen versch aanvoeren, de z.g. „litjesvisschers", aldus genoemd naar het kistje (litje) waarin de garnalen worden aangevoerd en verkocht. Zoo'n litje heeft een inhoud van 15 K.G. Deze groep telt een 18-tal schepen, die alle voorzien zijn van een goedgekeurde bun, waarin de vangst levend wordt gehouden. Zij visschen alleen des nachts, in tegenstelling met de schepen, die de garnalen aan boord koken en die alleen overdag visschen. Deze groep verlaat des morgens voor da'g en dauw de haven en komt des middags ongeveer drie uur weer in de haven terug met hun vangst klaar voor den- verkoop, klaar d.w.z. uitgezocht en afgekoeld. Toen de crisis ook de garnalenvisscherij in haar greep te pakken kreeg, ging de regeering zich er mee bemoeien; zij ging de visschers steunen. Deze steun bestaat uit een kleinen toeslag, die echter alleen dan verleend wordt, wanneer een schip een volle week gevischt heeft en wanneer de aanvoer niet beneden de voor elk schip vast gestelde taks is. Dit is het dus wat de regeering geeft, laat ons zeggen: met haar rechterhand. Maar dan komt de linkerhand én "die neemt weer wat te rug. Voor wat hoort wat, zoo redeneert men in Den Haag. En wat zij terugneemt is niet zoo weinig, vooral van de „litjes-visschers". Men luistere maar eens. De versche garnalen moeten springlevend worden aangevoerd. Zijn ze dood dan worden ze afgekeurd en dat gebeurt nog al eens De leven de garnalen worden in den Rijksvischafslag verkocht. Voor een deel van de vangst, d!e el- ken dag toegewezen taks, die apart verkocht wordt, garandeert de regeering een minimum prijs van f 1.35 per litje. Het andere deel, de „overtaks" wordt voor risico van den visseher verkocht. En nu komt de linkerhand en die neemt van de f 1.35 maar eventjes 15 ets. terug, zoodat de visseher maar f 1.20 "ontvangt. En wanneer de garnalen boven dé f 1.35 verkocht worden neemt de regeering van het surplus nog eens 10 pet.! Onder nieuwe vlag. Het stoomschip Signe, dat eergisteren met een lading gezaagd hout van Tallinn naar Zaandam passeerde vaart thans onder Estlandsche vlag in verbond met de onlangs plaats gehad hebbenden verkoop. Het schip, dat 1804 b. r. t. meet, voer eerst onder Deensche vlag, toebehoorende aan de reederij Svendsen Christensen te Kopenhagen, doch is thans eigendom van de reederij Tallinna Laevauhisus A/S te Tallinn, die het met boven- gnoemden naam en in de vrachtvaart bracht. Vlootuitbreiding. Gisteren passeerde alhier het meergemelde nieuwe vrachtmotorschip Java van Bremen naar Amsterdam. Het schip dat eigendom is van de Mij. Nederland te Amsterdam had te Bremen een goed geslaagde proeftocht gemaakt. Na terug komst aldaar ontscheepte het de passagiers en vertrok naar Amsterdam, waar het voor de eerste uitreis naar Batavia, welke op 26 dezer zal plaats vinden, zal worden uitgerust. IJzervcrscheping Ten einde een partij ijzer te laden kwam het Duitsche s.s. Geier van Antwerpen aan het Hoogovenbedrijf aan, waarna het schip inmid dels daarmede naar Herrenwyk in zee stak. Ertsaanvoer. Met het Fr'ansche ss.. P. L. M. 20 werd van Melilla een lading ijzererts aangevoerd voor het Hoogovenbedrijf, alhier. Makreelaanvoer. Na ruim een jaar werd thans weer een lading versche makreel aangevoerd in de Visschersha ven alhier. Het Zweeasche motorschip Rex voer de gistermorgen een dergelijke lading van Smögen (Zweden) aan, bestemd voor een plaat selijken importeur. Óp 14 Februari van het vorige jaar werd met het van Haugesund komende Noorsche motor schip Idé een lading makreel aangevoerd. Het heeft dus wel langen tijd geduurd voor weer een dergelijke lading alhier werd aangevoerd. Vlootvcrmindering. Het onlangs naar Denemarken verkochte Ne- derlandsche motorschip Oosterschelde, dat thans eigendom is van de Rederiaktiebologet Fuglen te Aeroskobing, werd herdoopt in Fuglen. De opbrengst zou volgens Fairplay 3600 bedragen hebben. Het naar Venezuela verkochte Nederlandsche motorschip Westerschelde zou eveneens volgens Fairplay £12750, aflevering Venezuela, opge bracht hebben. Vlootuitbreiding Het voor rekening van kapt. J. Roode te Voor burg op de scheepswerf van Gebrs. van Diepen te Waterhuizen (Gr.) nieuwgebouwde motor schip Saba heeft Maandag op de Eems een guns tig verloopen proeftocht gemaakt. Het schip meet 397 b. r. t. en heeft een d. w. van 540 ton Op de proeftocht behaalde het schip, dat voor zien is van een 300 P.K. Krómhoutmotor als mede een Oertz roer, waarmede men het zeer gemakkelijk kan besturen, een vaarsnelheid van 10,6 mijL Ook van dat deel van de vangst, dat vhi kocht wordt, wordt 15 pet. afgetrokken VrÜI" ger, toen alles nog vrij was, werd voor'de den Rijksvischafslag verkochte garnalen d bruikelijke 2 pet. retributie en 2 pet. ko'nnrlf" korting, dus totaal 4 pet. afgetrokken Het voordeel voor den garnalenvisscher ,;t dan ook alleen in den minimumprijs Mpar der heeft hij niets dan nadeel, Daarvan T* bijv. schipper Kwakman van de VD 9 kunn getuigen, die in een half jaar f 62.50 steun on? ving, maar die aan heffing van het Verkoopkan toor maar eventjes f 400 moest betalen En h VD 9 is een botter van den Rijksdienst, een a-iïï schip, gebouwd met steun van de Zuiden*, steunwet, een schip met een groote taks Vó de kleine vaartuigen is de verhouding n02 m gunstiger. 6 on" De kookvisschers brengen hun vangst des mid dags naar de garnalenloods van de Visscherii Centrale. Des morgens voordat ze naar zee ver trekken krijgen ze hun taksbriefje, dat aangeeft hoeveel ze mogen aanvoeren. Wat ze meer aan voeren gaat in den regel weg als puf. Voor hun taks krijgen ze een minimumprijs van 15 ets oer K.G., waarvan 1 ct. wordt afgetrokken voor htf Verkoopkantoor. Maar nu komt het ergste. In October 1938 verbood de regeering den garnalenvisschers den aanvoer van puf, omdat zij vischten met netten, die" mazen hebben kleiner dan 7 cM,, de 'voor geschreven minimummaat voor trawl- netten. En dat was de doodsteek voor de garnalenvisscherij, want dit beteekende, dat de niet-opzettelijk door de visschers gevangen puf weer overboord gewor pen moest worden. De puf leverde per schip een verdienste op van ongeveer vijftig gulden per week en iedereen kan wel begrijpen, wat dit voor deze kleine visschers beteekende. Het spreekt van zelf, dat de gedupeerden krachtig tegen dit besluit van de vegeering heb- ben geprotesteerd, maar diit heeft niets opgele verd. Ja, toch wel iets. Een ambtenaar van het Rijks instituut voor biologisch visscherij-onderzoek heeft eenige reizen met een garnalenvisscher meegemaakt om te constateeren of het juist was, zooals de visschers beweerden, dat de puf, als zé overboord geworpen wordt morsdood is. Deze beambte heeft slechts den dood van alles, wat geen garnaal was en wat dus overboord ging kunnen constateeren. Maar het pufverbod, het eenige, geldend voor Nedérlandsche visschersvaartuigen, bleef ge handhaafd. De meening van dr. Tesch, den lei der van genoemd instituut werd zelfs niet ge vraagd. En terwijl de loggers en de op gewone Noordzeevisch trawlende botters nog steeds, on danks de voorgeschreven minimum-maaswijdte doox-gaan, reusachtige hoeveelheden puf aar. te voeren, moet de garnalenvisscher alle puf over boord gooien. De Minister gaf „niet thuis". De gedupeerden wilden toen een laatste red middel probeeren: een audiëntie bij den Minister. Deze werd aangevraagd, schriftelijk, telegrafisch, door tusscherxkomst van den burgemeester van Edam en later nog door tussehenkomst van het Kamerlid Stumpel. Maar de Minister gaf „niet thuis". Daarna werd telegrafisch verzocht schar en wijting buiten het pufverbod te houden. Dit heeft in zooverre iets opgeleverd, dat eenige maanden geleden de wijting inderdaad van het pufverbod werd uitgesloten Maar met de schar ging dat niet, „omdat bij de schar ook schol wordt gevangen". Hieruit blijkt wel de groote ondeskundigheid VRIJZINNIG DEMOCRAAT Lijst 8 1. A. J. VAN LEUSEN, Voller. 2. R. VERBEEK, Santpoort. 3. P. VINKE, IJmuiden. 4. G. MEERMAN. IJmuiden-Oost. Geen PARTIJBELANG, maar GEMEENTEBELANG. (Adv. tngez. Mei.) van 's Ministers raadgevers, want onder den wal wordt nooit pufschol gevangen, hoogstens een enkele maal eens een bovenmaatsche scno. Schar mag alleen worden aangevoerd, groo e dan 21 c.M. maar de schar, die het meest ge schikt is voor de drogerijen, vischjes van 18 0 20 c.M. moet weer worden weggeworpen, nn dat, terwijl de drogers meermalen f 5 a f 6 voo een kist van deze vischjes betaalden. Niet naar zee! Woensdagavond kregen de „verschen een taks van 6 litjes per schip. Dit beteekende e besomming van nog geen tien gulden voor man en daar moet dan nog f 5 van worden aig - trokken voor stookolie. Zoodat men een na zou moeten visschen voor een netto-besommi g van zegge en schrijve drie gulden. Zij zijn niet uitgevaren en zullen vermoede j wel niet uitvaren, wanneer geen hoogere gegeven wordt. Als de schar niet vnjgege wordt is er bij deze lage taksen geen Ka eenige verdienste. j. Een deputatie van drie man is nu naar Visscherij Centrale om de belangen van n hunne collega's te bepleiten. Het is te hopen met succes, want anders»» het er voor de garnalenvisscherij slecht ui zou het wel eens kunnen gebeuren, dat honderdtal ijverige visschers zonder werK en op overheidssteun wordt aangewezen. Weer weinie succes in Den Haag. De deputatie, diie gisteren naar Den Hasi| geweest om den toestand met den directeur de Nedei-1. Visscherij Centrale te bespr heeft gisteravond verslag uitgebracht van ervaringen, die weinig bemoedigend waren. De deputatie heeft een onderhoud gena den heer C. G. Groen chef van de afdeelmg scherijen en deze zeidé. dat hij er niets san doen. Hij zou de zaak met den ^r®cte^ h ■preken en misschien zou deze Zaterdag '•en te woox-d kunnen staan. Zeker was ai. niet. 1 li de In verband met dit negatieve resultaat garnalenvisschers ook gisteravond niet naa gegaan.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2