IJmuider Courant luchttaxi neexyestoct DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMLIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen bij Vlissingen op het strand 3 inzittenden om Jhr. J. Loudon hartelijk gehuldigd. Kasteelheer schoot zijn echtgenoote neer. NIEUWS IN T KORT ale JAARGANG No. 187 pjlgare Lou ren s Coster. Maatschappij „>of Courant - UitgaveD en Algem. N.V. Groote Houtstraat 93, TeL 10724. Bureau IJmuider Kennemerlaan 42, IJmuiden, Drukkerij 0iarle®. Coarun» i 5301, Postgiro 310791. Alle advertenties, o Telefoon i, opgegeven voor dit blad, „orden kosteloos opgenomen in de Courant. Directie: P. W. PEEREBOOM EIN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 12 JUNI 1939 Abonnementen per week f0.121,'j, per maand fOJ&'/j* per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiënr 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer fO.10. Baders konden geen hulp meer bieden. smvMtasi qeweest? het leven gekomen Zaterdagmiddag te ongeveer half vijf is de luchttaxi van de K. L. M., de Ph- AJ.K. „Krekel", een Koolhoven F.K.-43 welk toestel ook gebruikt wordt voor de opleiding van verkeersvliegers, boven het Vüssingsche badstrand op geringe hoogte bij het maken van een bocht afgegleden en neergestort. Het vliegtuig kwam terecht op het hadgedeelte, vlak naast het strand voor zonnebaden, waar de badgasten op dat oogenblik rug aan rug lagen te zonnen. Het toestel kwam met den neus naar voren en met een harden slag op het strand terecht en vloog onmiddellijk in brand. Toegesnelde badgasten, omstanders, matrozen, soldaten en politie namen onmiddellijk de blussching ter hand door middel van het werpen van zand in de hoogoplaaiende vlammen. Enkele minuten later was ook de Vlissingsche brandweer op het strand aanwezig. De drie inzittenden, alle drie jonge mannen, konden kort hierna uit het toestel worden bevrijd. Zij bleken ech ter reeds overleden te zijn en moeten reeds onmiddeUijk bij het neerstoren van het toestel gedood zijn geweest. Het waren twee leerlingen van de rijksopleiding voor verkeersvliegers, de 19-jarige van Tijen uit Vlissingen en de eveneens 19-jarige FaJber uit Am sterdam. De derde inzittende was de 25-jarige A. de Visser, rijksemployé van het vliegveld Haamstede. Het toestel cirkelde kort na vier uur boven het Vlissingsche strand, waar het op dezen mooien, zomerschen Zaterdagmiddag erg druk was. Er werd druk gezwommen en zeer velen lagen in het zand te zonnen op het strand- gedeelte van het bad, dat daarvoor is bestemd. Het toestel, dat zeer laag vloog, trok de be langstelling van allen, die op het strand ver koeling zochten. Terwijl het toestel een bocht maakte, zagen de menschen plotseling tot hun groote ontzetting, dat het kleine vliegtuig van een hoogte van circa 100 meter afgleed en naar beneden stortte. Met een geweldigen slag kwam het toestel op het strand terecht, op slechts zeer geringen afstand van de badgasten, die op het afgezette gedeelte lagen te zonnen. Het mag een groot wonder worden genoemd, dat niemand door het neerstortende toestel werd getroffen. Van alle zijden renden de men schen daar de plaats waar het toestel, dat on middellijk na het neerstorten in brand was gevlogen, terecht was gekomen. Met zand, dat in een zoo overvloedige massa aanwezig was, trachtte men het hoog oplaaiende vuur te dooven, doch aanvankelijk bleven deze po gingen zonder het gewenschte resultaat, omdat de vlammen een zoo groote hitte verspreidden, dat de brandende wrakstukken bijna niet wa ren te naderen. Enkele dapperen trotseerden echter het vuur om te trachten de inzittenden nit het wrak te trekken, doch hoe moedig zij inerbij ook te werk gingen, steeds dreven de vlammen hen weer terug. Daarbij kwam nog, dat de inzittenden in het toestel vast bleken ie zitten. Terwijl de onmiddellijk gewaar schuwde brandweer van Vlissingen zich naar ds plaats van de ramp spoedde, trachtten de omstanders nog een wanhopige poging te doen het vliegtuig om te gooien. Zou dat lukken, dan 'as het misschien mogelijk de inzittenden te bevrijden. Inderdaad slaagde men er in het verongelukte en nog steeds brandende toestel gedeeltelijk om te trekken. Nu bleek het mo gelijk te zijn één der inzittenden Van Tijen - uit het vliegtuig te trekken. Hij bleek reeds overleden te zijn. Intusschen was de Vlissing sche brandweer gearriveerd. Nu waren de vlammen spoedig gebluscht en konden ook de hjsen van de twee andere inzittenden uit de wrakstukken worden bevrijd. Het duurde nog geruimen tijd alvorens de identiteit van de drie slachtoffers kon worden vastgesteld. Groot was de ontroering welke zich van de honderden, die het ongeluk voor hun oogen hadden zien gebeuren en met groote oapperheid getracht hadden hulp te bieden, moester had gemaakt, doch deze ontroering werd dubbel groot, toen kwam vast te staan, tot twee der verongelukten Vlissingers waren: Tijen en De Visser. Laatstgenoemde was r*Ienmeester van Haamstede en was sinds gorten tijd getrouwd. In Zeeuwsche korfbal- buigen was hij een bekende figuur. van Tijen, geboren 5 December 1919 te iwwgen en G- Faber> geboren 13 Februari »,jl, Amsterdam, waren leerlingen van de njKsopleiding voor verkeersvliegers. Reeds zeer vliPh 811 waren zi3 in het bezit van het Jgbrevet a en zij zouden binnenkort hun Pieiding voor verkeersvlieger hebben voltooid, til Kaa^^en ctezen Zaterdagmiddag een oefen- Rao t\met de „Krekel" van Schiphol via aamstede naar Vlissingen. In Haamstede was J jer in bet vliegtuig gestapt om het laat- Iftivfvan de vlucht mee te maken. Het I echter gewild, dat de drie jonge man- kort voor het eindpunt zijn verongelukt. Traoische bijzonderheden. bijzonder tragische omstandigheid is «at familieleden van Van Tijen zoowel als van De Visser het ongeluk voor hun oogen hebben zien gebeuren. Een huisgenoote van den eerste zoon van een ingenieur van De Schelde en neef van den Fokker-directeur zat op de Vlissingsche pier en wuifde naar de jongelui in het vlieg tuig, die blijkbaar zoo laag vlogen om den strandbezoekers een groet te brengen De vader van De Visser hielp mee aan het vergeefsche reddingswerk, zonder te weten dat zijn zoon, die onlangs in het huwelijk was ge treden, tot de slachtoffers behoorde. De jonge echtgenoote logeerde bij haar schoonouders en Haamstede's havenmeester had geschreven, dat een bevriend sportvlieger hem voor het week-einde naar Vlissingen zou brengen. De heer De Visser Sr. had dus reden om aan te nemen, dat zijn zoon niet in de „Krekel" zat. Burgemeester Van Woelderen, die weldra op de plaats van het onheil aanwezig was, stelde de leiding van het onderzoek in handen van den commissaris van politie, den heer Gasinjet. Deze gaf opdracht, met behulp van zandzakken en dergelijk materiaal een „dam" te leggen rondom het vrijwel totaal vernielde wrak, opdat dit niet door het tegen acht uur opkomende water overstroomd zou worden, alvorens de deskundigen het in oogenschouw hadden genomen. Deze opzet is inderdaad ge slaagd. Het onderzoek. Het onderzoek is met groote voortvarend heid ingesteld. Aanvankelijk meende men, dat een manoeuvreerfout het vergaan van de .Krekel" had veroorzaakt. Later zijn evenwel enkele andere feiten aan het licht gekomen, zoodat de eindconclusie vermoedelijk zal zijn, dat de „Krekel" overbelast is geweest. Faber en Van Tijen hebben n.l. op Schiphol een hoeveelheid ballast ingenomen, berekend op slechts twee inzittenden. Het is vast komen te staan, dat zij op het vliegveld Haamstede, waar De Visser met zijn bagage aan boord is gegaan, de hoeveelheid ballast niet hebben verminderd. Het grondpersoneel treft daarvoor geen schuld, want de bestuurder is de ver antwoordelijke man en dient voor de ballast te zorgen. Voorts is gebleken, dat men waarschijnlijk een „vliegersgroet" aan het talrijke publiek op het strand heeft willen brengen. Een verkeerde manoeuvre hierbij, gevoegd bij de overbelasting van het toestel, he'eft vermoedeiijk tot het ongeluk geleid. „SUNDAY REFEREE" OPGEKOCHT DOOR HET „DAILY TELEGRAPH AND MORNING - POST"-CONCERN. De „Sunday Referee", een der populaire Engelsche Zondagsbladen, is opgekocht door de „Sunday Chronicle". De „Sunday Chronicle" is eigendom van Lord Kensley, die een twintigtal dagbladen en Zondagsbladen in bezit heeft, waaronder de „Daily Telegraph and Morning Post". Het blad verschijnt thans onder het op schrift „Sunday Chronicle and Referee". Twintig jaar gezant te Parijs. Mef het Grootkruis van iet Legioen van Eer onderscheiden. „Roemenië waakt over den Donau, Turkije over de Dardanellen". Redevoeringen van Gafencoe en Saradjagloe te Ankara. De Roemeensche minister van binnenland- sche zaken, Gafencoe heeft Zondagavond te Ankara een diner bijgewoond, dat door de Turksche regeering te zijner eere was aan geboden. Alle gezanten der Bankanstaten, met inbegrip van den Bulgaarschen gezant, waren aanwezig. In een redevoering, die Sa- rad jogloe bij deze gelegenheid heeft uitge sproken, prees hij het werk van koning Carol en verklaarde, dat de Balkan-Entente, opge richt ten behoeve van den vrede en zich ont wikkelende in vrede, een vredesinstrument bij uitnemendheid is geweest en het zal blijven, hoe de gebeurtenissen elkander ook mogen opvolgen, de Balkanstaten, zoo ging hij voort, opvolgen, de Balkanstaten, zoo ging hij voort, zijn thans vereenigd om éénzelfde ideaal, dat hen vijftien jaar geleden bijeenbracht. In zijn ontwoord sprak Gafencoe over de onverbrekelijke vriendschap, die de beide landen vereenigt. Hij deed uitkomen, dat Roe menië en Turkijë een gelijke zending hebben. Roemenië waakt voor de vrijheid aan den grooten Donau. Turkije waakt voor de vei ligheid van de Dardenellen, een taak, die beide landen ten uitvoer zullen leggen in een ge van overeenstemming en verzoening, waarbij zij tegelijk streven naar het onderhouden van de beste betrekkingen met de andere mogend heden. Wij moeten echter onze taak slechts verwezenlijken met gelijktijdige waakzame verzekering van de veiligheid van ons gebied en de aarbiediging van onze nationale onaf hankelijkheid. Deze goederen, die ons boven alles lief zijn, vertegenwoordigen het hoogste belang op internationaal gebied. Spreker be sloot met te zeggen dat de Balkan-Entente een instrument van den vrede is, dat tegen niemand is gericht en dat geen enkel Balkan volk uitsluit. f.' - i i - ..j* Generaal Franco spreekt de vrouwen toe, die zich tijdens den burgeroorlog als leden der Falange in zijn dienst hadden gesteld. Echtelijke oneenigheid oorzaak van drama. Zondagmiddag heeft zich op het kasteel Groot-V'aushartelt, nabij Meerssen (L.), een familiedrama af gespeeld. Tijdens een twist heeft de bewoner, de zestigjarige groot-grond bezitter E. R., zijn 42-jarige echtgenoo te, géboren v. d. D. de W.. met eenige revolverschoten van het leven beroofd. De dader is door de gemeente politie kort na het gebeurde gearres teerd. Het was omstreeks vier uur, dat in het his torisch kasteel, gelegen temidden van heerlijk- groene landouwen, in de onmiddellijke nabij heid van het vredige Geuldal, de harde droge knallen van een revolver weerklonken. In enkele oogenblikken had zich een vreeselijk drama in een der vertrekken van het kasteel voltrokken. Echtelijke oneenigheid had den kasteelheer dusdanig in woede doen ontsteken, dat hij een revolver greep en dit wapen op zijn vrouw richtte. Ondanks het ingrijpen van zijn negentienjarigen zoon en achttienjarige dochter, die bij het twistgesprek aanwezig waren, vuurde de heer R. eenige malen. In de hartstreek getroffen zeeg zijn vrouw ineen. De zoon slaagde er daarop in zijn vader te over meesteren en hem het wapen af te nemen. De Wel zelden is de Nederlandsche kolonie te Parijs zoo verheugd bijeengekomen als Zater dag ter gelegenheid van het vierde lustrum van Harer Majesteits gezant te Parijs, jhr. J. Loudon. De prachtige tuin van het gezant schap, waar jhr. Loudon de in Frankrijk wo nende Nederlanders had uitgenoodigd, gaf slechts blijde gezichten te zien. Niet dat bij andere gelegenheden van nationalen of welken aard ook de gezichten minder vroolijk zouden zijn, doch het feit, dat men hier was bijeen gekomen om het jubileum van onzen gezant te vieren tooverde een verheugenis op ieders gelaat, waarvoor al een zeer bijzondere reden was. Want onze Nederlandsche gezant heeft zich als geen tweede een plaats van ver trouwen en dankbaarheid weten te verwerven in het hart van ieder, die het genoegen had met hem in aanraking te mogen komen. En deze gevoelens van vreugde met het jubileum werden op wel zeer hartelijke wijze tot uiting gebracht door den heer B. J. van Gelder, voor zitter van de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Parijs, die bij ontstentenis van heer Labouchère, voorzitter der Nederlandsche vereeniging, het woord voerde. Door uw hartelijkheid, door uw mensche- lijkheid zoo zeide o.m. de heer Van Gelder kwam in den geest en in het gevoel van Franschen ons land in eerste plaats, soms zelfs voor hun eigen vaderland. En dit senti ment vindt men in alle Fransche kringen en zelden of nooit bezat-een Nederlandsche ge zant in Frankrijk en zoo groote populariteit. Het is dus niet te verwonderen, dat de president van de Fransche repu bliek u met zooveel voldoening ter gelegenheid van den huidigen feestdag het grootkruis van het legioen van eer heeft verleend, waarmede allen, die u kennen, zoowel Nederlanders als Franschen zich van harte verheugen. „Mijnheer Loudon, u moogt nooit van ons weggaan. Uw tegenwoordigheid was steeds een waarborg, en zal dat steeds blijven, voor het welslagen van hetgeen mocht worden ge daan en ondernomen en dit zoolang het ons gegeven mag zijn u in ons midden te houden'" Zijn rede beëindigend zeide de heer Van Gel der: „En waarvoor de Nederlanders van alle gezindten u zoo dankbaar zijn, dat is niet alleen voor de zoo voortreffelijke wijze, waarop u de aanhankelijkheid en trouw aan onze geliefde koningin en aan ons vorstenhuis weet te handhaven en weet aan te kweeken en aan te moedigen, maar ook de wijze waarop u de goede verstandhouding tusschen ons allen hier bevordert". Vervolgens werd den gezant namens alle Nederlanders een speciaal voor hem gegoten gedenkpenning aangeboden, welke vervaardigd is door den heer Vernon en waarbij aan de eene zijde het profiel van den gezant is weer gegeven, terwijl de keerzijde het legatiegebouw te zien geeft. Mevrouw Loudon werd de repliek van de maquette aangeboden. Zichtbaar ontroerd nam daarop de gezant zelf het woord: „Reeds twintig jaar geleden begon hij sprak ik de hoop uit, de vader van de Nederlandsche kolonie te kunnen wor den en wanneer ik nu dit groote familiefeest om mij heen zie, dan gevoel ik mij inderdaad eenigszins uw aller vader. De Nederlanders in het buitenland zijn soms zelfs een beter vaderlander dan de Nederlander thuis. Ge stuwd door uw aller sympathie hoop ik dan ook, al is het niet nogmaals twintig jaar, eenigen tijd in uw midden te kunnen ver blijven". De aanwezigen als „kinderen" aansprekend, ging de jubilaris voort: Voorgegaan door H.M. de Koningin moeten we altijd de woorden der moreele kracht boven alles stellen. Wan neer ik zal terugdenken aan dezen dag, dan zal ik weten, dat ik hier in uw aanwezigheid heb kunnen gevoelen dan wij één zijn van hart, één van zin. Ik dank u van harte. Ik kan haast niet gelooven, dat dit alles voor mij is gedaan. Er zijn enkelen onder u, die een afgietsel van de mij aangeboden gedenkpen ning hebben gevraagd. Zij zullen later weten, dat degene, van wien zij de beeltenis hebben niet alleen dankbaar was voor een lang leven maar wel in de eerste plaats voor de innige sympathie, die er tusschen ons heerscht". En met groote ontroering in zijn stem eindigde jhr. Loudon: „k dank u. Ik dank u. Mijn dank. Mijn hartelij'ken dank". Algemeene vergadering „Kerk en Vrede". Zaterdag is de algemeen vergadering van „Kerk en Vrede" te Leiden voortgezet. Dr. M. van der Voet, zijn jaarrede uitsprekende, zeide dat het getuigenis van „Kerk en Vrede" noo- diger dan ooit. De wereldtoestand is ontstel lend en onheilspellend: de oorlogsdreiging is zooals niet accuut, dan toch latent. Aan de cultureele verheffing van het volk kan niets gedaan worden, omdat het militarisme hoogtij viert, dat de beheerschende functie in de tegenwoordige staathuishoudkunde is en de ideologie, welke overal en in alles domineert. Niet te ontkennen valt dat het militaire systeem als zoodanig de misschien onbewuste bondgenoot is van den totalitairen staat. De leden van „Kerk en Vrede" moeten een keur bende vormen die waarschuwend optreedt tegen deze ideologie en deze daadwerkelijke schending der Goddelijke geboden. Vervolgens werd het beleid van het hoofd bestuur besproken. Na de pauze hield ds. L. H. Ruitenberg zijn inleiding over het onderwerp: „Pacifistische volksverdediging". Op dit referaat volgde bespreking. Ds. Rui tenberg beantwoordde de gestelde vragen. In de Zaterdagmiddagvergadering werd de rekening over 1938/'39 in lasten en baten, slui tende met een bedrag van f 15.388 goedgekeurd. De begrooting over 1939, die tot een bedrag van f 12.400 sluit, werd eveneens goedgekeurd. Daarna sprak ds. J. J. Buskes Jr. over het onderwerp „Christen-anti-militairist juist nu". Bij de rondvraag noodigde de afdeeling Am sterdam het hoofdbestuur uit de volgende al gemeene vergadering in Amsterdam te houden. Hiertoe werd besloten. Dr. van der Voet sloot daarop de vergadering met een opwekking om vastbesloten de op dracht, die God aan „Kerk en Vrede" gegeven heeft, te volbrengen. heer R. Jr. ontbood onmiddellijk den arts van Aubel uit Meerssen op het kasteel, die niet anders kon dan den dood van het slachtoffer vaststellen. Even later verscheen de burge meester van Meerssen, de heer J. H. Visschers, vergezeld van een veldwachter, ter plaatse voor het instellen van een politieel onderzoek. De heer R. is eigenaar van het bekende kasteel Groot-Vaushartelt, dat zijn geschied kundige waarde o.m. ontleent aan het feit, dat het heeft toebehoord aan Koning Willem II. Het landgoed bestaat voor het grootste ge deelte uit boomgaarden, welke een oppervlakte beslaan van niet minder dan 150 H.A. Over de aanleiding van de noodlottige twist is momenteel nog niets bekend. Wel weet men, dat zich in het gezin van den heer R. vroeger wel eens moeilijkheden hadden voorgedaan, doch niemand heeft kunnen vermoeden, dat die tot dit gevolg zouden leiden. Het gebeurde heeft in dit Limburgsch dorp en in wijde omgeving hevige ontsteltenis te weeg gebracht. In het plaatsje was het Zondag zeer druk en er waren talrijke vreemdelingen samengekomen ter gelegenheid van de kermis, welke in vollen gang was, zoodat het nieuws van het drama zich zeer snel verspreidde en het algemeen onderwerp van gesprek uit maakte. Boschbrand te Groesbeek. Zondagmiddag ongeveer half drie is op het terrein van het Staatsboschbeheer te Groes beek een hevige brand uitgebroken, welke werd ontdekt, doordat zich hevige rookwolken boven de bosschen verspreidden. In allerijl schoot hulp toe. Het vuur werd bestreden door arbei ders van het Staatsboschbeheer, particulieren en militairen van het te Groesbeek gelegerd grenswachtregiment. Ongeveer 3 H.A. werden door het vuur verwoest. Het is reeds de negen de boschbrand, welke in de omgeving van Groesbeek in een week tijd heeft gewoed. Italiaansche luchtmacht schoot 900 Spaansche toestellen neer. En verloor er zelf 86. Officieele gegeven zijn verstrekt, zoo meldt het Italiaansche persbureau Stefani, over de deelneming van de Italiaansche luchtmacht tijdens den Spaanschen burgeroorlog. Het mi litaire personeel, dat aan de campagne deel nam, bedroeg bijna 6.000 personen, het civiele personeel ruim 300 personen. De luchtmacht voerde 87.000 vluchten uit en wierp twaalf millioen kilogram ontplofbare stoffen uit. Zij trof 224 „roode" schepen, haalde 900 vlieg tuigen neer en vernielde 40 toestellen welke op de vliegvelden stonden. Het aantal neer gehaalde Italiaansche toestellen bedroeg 86. Het personeel dat gedurende de krijgsverrich tingen is bezweken bedroeg 175, en dat der gewonden 192. Socialisten wijzen Volksfront af. In Engeland en Frankrijk. De voorzitter van de London County Coun cil, het lid van het Lagerhuis Herbert Mor rison, heeft in een rede tot een vergadering van de Labourparty te Brighouse in Yorkshire gezegd, dat de Labourparty zich zal blijven verzetten tegen het vormen van een volks front. Uit Parijs meldt Havas dat, het centraal comité van de communistische partij een schrijven gericht heeft tot de socialistische partijen waarin wordt voorgesteld binenkort de commissie tot overeenstemming tusschen socialisten en communisten bijeen te roepén. De permanente administratieve commissie van de socialistische partij heeft dit voorstel met 18 tegen 13 stemmen van de hand gewezen. Op den Nijl bij Mansurah is een veerboot omgeslagen. Van de 25 opvarenden zijn er 18 verdronken. Zaterdagmiddag te half drie is Hitier on verwacht te Weenen aangekomen. De ver raste bevolking verzamelde zich voor hotel Imperial, waar de Führer zijn intrek had genomen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is de synagoge van Privos, nabij Moravisch Ostrau in asch gelegd. Dit is de derde syna goge,, welke die wek in het protectoraat Bo- hemen-Moravië is verbrand. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de Pool Michel Kmiecik voorzitter van een Poolsche zangvereeniging bevel heeft gekregen binnen tien dagen Duitschland te verlaten. Een in het plartsje Fiedlitz a.d. Weichsel in 1881 opgericht gedenkteeken voor den Pruisischen bouwmeester dr. Schmid-Marien- werder is door „Poolsche chauvinisten" met touwen en breekijzers omvergehaald, aldus meldt het D.N.B. Monument voor maarschalk Joffre onthuld. Daladier herdenkt de samenwerking met België en Engeland in den wereldoorlog. Zaterdagmiddag is voor de militaire school het ruiterstandbeeld van Maarschalk Joffre onthuld in tegenwoordigheid van den presi dent der republiek Lebrun, minister-president Daladier en talrijke civiele en militaire auto riteiten. Maarschalk Franchet d' Espérey heeft een toespraak, waarin hij de militaire loopbaan van maarschalk Joffre schetste. Daladier zeide o.a.: „Maarschalk Joffre mag met recht de onsterfelijke overwinnaar van de onsterfelijke Marne worden genoemd. De glorie van groote leiders staat niet alleen. Joffre zelf dacht aan den avond van de over winning, aan den moed van het volk en het leger en de Marne doet ook denken aan de edele zelfopoffering van het heldhaftige België en aan den moed van het „verachte lijke Britsche legertje", de voorhoede van een groot volk, dat gedurende vier jaar zijn bloed vergoot voor de vrijheid en het leven van zijn zonen gaf voor een rechtvaardige zaak, terwijl men ook denkt aan de Aussische sol daten, die een belangrijke Duitsche leger macht vasthielden in Oost Pruisen. Vervolgens maakte Daladier melding van het werk van Joffre bij den slag van Verdun en de voorbereiding tot het offensief van de Somme. Met meest blijft evenwel de naam van Joffre verbonden zoo zeide Daladier aan de Marne. waar Joffre optrad als de red der van de vrijheid.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1