Bondselftal uitstekend in vorm Zuid-Slaaië 4-1 Successen voor luit. Gruppelaar Osendarp en Derksen Vijftigduizend toeschouwers Weer nel niel. HOE moeilijk is het toch om iedereen tevreden te stellen! Het Meteorolo gisch Instituut te De Bilt heeft ons 9 Zaterdag medegedeeld, dat Piuvius een record-vacantie had genomen en ofschoon in de sportwereld veel waarde aan records wordt toegekend, waren er tienduizenden toe schouwers in het Stadion, die zich gering schattend over dit record uitlieten, omdat üet juist op den Olympisehen Dag werd ge broken. Men beschouwde het algemeen als een tac- Piche fout, dat het voor de landerijen en tui nen bestemde regenwater in zoo ruime hoe veelheid over het Stadion werd uitgegoten, vraamn honderden gegarandeerd krimp vrije cd'certjes en evenzoovele crêpe-de-chine jurkjes het slachtoffer werden. Desondanks verloor men niet het goede hu meur, want er werd goede en interessante sport geboden. Het begon met een massaal optreden van 1100 turners van het K. N. G. V., Kier opmarsch op de vroolijke muziek van C. J. Sommer al dadelijk de handen op elkaar bracht. Daar deze gymnasten nog kort gele den op het bondsfeest te Arnhem triomfen hadden gevierd, behoeft het geen betoog, dat de gezamenlijke oefeningen in de perfectie werden uitgevoerd en de onderdeelen aan dacht van de vrijwel geheel gevulde tribunes hadden, Weliswaar was het Stadion niet geheel uit verkocht, maar er waren toch bijna geen leege plekken en naar schatting hebben een 50.000 toeschouwers den regen van half twee tot half zes getrotseerd. Hun wachtte aan vankelijk een teleurstelling, want de wieler wedstrijden konden op de natte baan geen doorgang vinden, doch toen op het einde van den middag Piuvius teekenen van vermoeid heid begon te geven wat begrijpelijk is na zulk een lange vacantie was in korten tijd de baan met behulp van zaagsel en be- £(m droog en konden de pedaalridders in het :adel klimmen. Het programma moest echter danig worden ingekort en het sprintnum- nier werd beperkt tot één rit met vijf deel nemers, die uiteraard weinig te beteekenen had. Van een krachtmeting tusschen den Ita liaan Astolfi en Jan Derksen was geen sprake, want eerstgenoemde werd, toen de eindspurt begon, ingesloten en hij eindigde met groot verschil op de derde plaats. Ook het tandem-nummer verliep niet vol gens de verwachtingen, want het sterke soppel Smitsvan Gelder kwam in de laat ste ronde in de knel, waarvan OomsLeene °P geroutineerde wijze gebruik maakten om Set een straatlengte te zegevieren. Naarmate de plassen op de athle- tiekbaan grooter werden, ging men zich ernstiger afvragen, of de deel nemers niet naast hun loop-capaci teiten ook over zwembekwaamheden zouden moeten beschikken, maar hoewel de spikes op den natten grond kletterden als kieztlsteenen op e^n leien dak en de modderspatten den sprinters om de ooren vlogen, werden er toch alleszins goede prestaties ge leverd. Het feit, dat Osendarp en H. Baum garten op deze zware baan in de fi- bale 100 Meter beneden de 11' secon den bleven (respectievelijk 10 4/5 en 10 9/10) spreekt voor zichzelf. Het was ®en spannende race, waarin Houtman van A. V. 1923 geruimen tijd de derde positie wist te behouden, doch ten slotte door den fel spurtenden vete raan Berger (111/5 sec.) gepasseerd werd. Voor laatstgenoemde was dit een haai succes, waarmede hij zichtbaar bi zijn schik was. Karl Baumgarten (Trekvogels) en fle nieuwe ster Butselaar (Hellas) gelden de sprinters echter in de scha duw, want zij liepen een 400 Meter lan internationaal formaat. De kleine trekvogel toonde niet voor niets de federlandsche recordhouder te zijn <48 seconden), want om onder deze omstandigheden in 49.1 sec. de finish t® bereiken, stempelt hem tot een loo ier van klasse. Datzelfde kan van But- setaar gezegd worden, die er slechts "•<3 sec. langer over deed en die zich eén slag tusschen de allerbesten den lande plaatste. 2^ Koen handhaafde haar reputatie teU Vl?^ten stijl door de plasjes te trip- de i5s- over de 100 M. in 12.2 en later over viei^ m. 25,5 sec- Haar club won voor het Bii dVvf1' in Sliccessie de estafette (52 sec.). Ö6 sL 'en ^govierden de Trekvogels in siótipf d?nk ZÜ Osendarp, die als een loco- repfic a en op de helft van de baan den kop had veroverd. Osendarp. De 1'500 M. met voorgift vormde eenigszins een anti-climax, want de Ruyter, die deze ge legenheid wilde aangrijpen om zijn Neder- landsch record (4 min. 0.4 sec.) te verbeteren, liet zich vrijwel de geheele race de tactiek van den Engelschman Emery opdringen. Laatstge noemde is in zijn land de derde looper op de zen afstand en men mocht dus verwachten, dat de Ruyter iets meer zou wagen dan ge durende 1300 Meter achter zijn concurrent te blijven hangen. Wel ging hij hem daarna even voorbij, maar de Brit diende onmiddellijk van repliek en ofschoon officieel het resultaat als dead-heat (4 min. l'.l sec.) werd opgegeven, leek Emery duidelijk eerder de finish te heb ben gepasseerd. Winnaar werd de Bruyn van Trekvogels met 85 M. voorgift in 3 min. 56.9, doch hij en de overige loopers toonden een opmerkelijk tekort aan stijl. Voor velen vormt de ruitersport steeds het meest aantrekkelijke nummer van het pro gramma en ook ditmaal oogstte het sierlijke hindernis-springen een groot en welverdiend succes. De diverse corypheeën uit de hippische wereld hebben zich sinds jaar en dag bij het stadion-publiek een naaai verworven en hun prestaties worden met evenveel belangstelling gevolgd als die van Leen Vente en Kick Smit. De verwachting, dat kapitein Greter of rit meester Pahud de Mortanges weer zou zege vieren, werd niet bewaarheid, wel reed laatst genoemde een foutloos parcours (1 min. 20.2 sec.), maar luitenant Gruppelaar was op Peter Pan sneller en behaalde in 1 min. 14.2 sec. den eersten prijs. De voetbalwedstrijd. En dan was er last not least de voetbalwedstrijd tusschen het Nederlandsch (Bonds) elftal en Joego slavië. De Balkaneezen kwamen met een groote reputatie, want ze hadden op hun eigen keiharde leemterrein Engeland met 21 verslagen en te gen Italië slechts met dezelfde cijfers het onderspit gedolven. Algemeen was dan ook de verwachting, dat onze jon gens het hard te verduren zouden krijgen, doch het is geheel anders ge- loopen. Ik had aan het Joego-Slavische teaai, dat in 1928 op de Olympische Spelen van de partij was, de herinnering aan een stel uitzonder lijk stoere en athletisch gebouwde knapen, die zeer snel en zeer fel waren en wier sterkste troef een goed sluitende verdediging en een breed open aanvalsspel was. De moderne tactiek en de systemen-epidemie bleek echter ook dit team niet te hebben ge spaard; het contact met Middel-Europeesche ploegen heeft een stempel op het spel gedrukt, waardoor het verrassende van den open aan val heeft moeten wijken voor een ver doorge voerd short passing. Doch ook de Engelsche stijl vindt navolging; de backs bewaken de vleugelspelers en hoewel de spil geen honderd procent „stopper" is, besteedt hij toch meer aandacht aan de verdediging dan aan het steunen van den aanval. Het ge volg van deze halfhartige tactiek van den centerhalf was, dat de vijandelijke midden voor bij tijden veel meer bewegingsvrijheid kreeg dan van een Joego-Slavisch standpunt wenschelijk was. Bovendien konden de Neder- landsche binnenvoorwaartsen en halfbacks deze vrijheid uitbuiten, omdat de kanthalfs Lechner en Manola te ver uit elkaar speelden, zoodat de mogelijkheid tot het opbouwen van Hollandsche aanvallen steeds voorhanden was. Het was van den aanvang af duidelijk, dat de gasten gewend zijn om op harde terreinen te spelen, waarop de bal hoog opstuit, want herhaaldelijk werden vooral de verdedigers verrast door het snel doorschietende leder. Men mocht echter verwachten, dat voetbal lers van internationale reputatie zich na eenigen tijd aan die veranderde omstandig heden zouden aanpassen, althans een manier zouden weten te vinden, om den bal te stop pen voordat deze hen passeerde en een prooi werd der Nederlandsche voorwaartsen. Doch dit bleek niet het geval, gedurende den ge- heelen wedstrijd bleven de backs aan antici patie-vermogen te kort schieten en wanneer de doelman Lovric niet in zoo goeden vorm ware geweest, zouden de onzen met nog spre kender cijfers gewonnen hebben. Na de rust geloofde het Bondselftal het echter wel, het tempo, een der scherpste wa pens van het nationale team, zakte en daar door was de tweede helft veel minder inte ressant dan de eerste drie kwartier. Behalve de keeper toonden de linkshalf Lechner en de rechtsbuiten Glisovic inter nationale capaciteiten, de rest van het elftal viel tegen, ook in techniek, al werden af en toe aardige staaltjes van balcontrole gede monstreerd. Matosic was de gevaarlijke schut ter, maar hij had teveel tijd noodig om te richten. In het Nederlandsche elftal heeft Lenstra zijn voorganger van der Veen geheel doen vergeten, waardoor er unieer vaart in de voor hoede kwam. De Harder was hier veruit de beste, maar ook Vente heeft een goeden wed strijd gespeeld. Smit was veel beter op dreef dan in vorige interlandwedstrijden. Anderiesen en Paauwe deden voortdurend nuttig werk, daarentegen waren Stam. en Cal- denhoven zwak en Wilders speelde, vooral in de tweede helft ,te nonchalant. Dijkstra ver dedigde zijn doel naar behooren, doch een vol komen betrouwbaren indruk maakte hij ook ditmaal niet. CRITICUS. Verschil tusschen eerste en tweede helft. Bij het beoordeelen van den wedstrijd moet wel een duidelijk verschil tusschen de eerste en de tweede helft gemaakt worden. Voor de rust hadden de Zuidslaven, behalve tegen hun tegen standers. ook tegen de omstandigheden van weer en veld te kampen. Vooral in den aanvang ging dat hun niet al te goed af en zoo gebeurde het, dat Nederland na negen minuten spelens een voorsprong van twee doelpunten had. Het eerste werd reeds na drie minuten met een fraaien kopbal gescoord door Lemstra, uit een goeden voorzet van De Harder. Het tweede ontstond uit een prachtig, ver en hard schot van Smit, dat de Zuid-Slavische verdediging volkomen verraste. Zoo had de ontmoeting al na korten tijd een onverwacht aspect gekregen: de gasten zouden zich zeer moeten inspannen om een ne derlaag te ontgaan. Maar Nederland bleef in de meerderheid. De aanvallen der onzen waren veel gevaarlijker, doordat er steeds een schot uit verwacht kon worden. De geheele Nederlandsche voox-hoede speelde een goede partij. Zoo was het een voorhoede zonder zwakke plekken, die de Zuid-Slavische verdediging het vuur na aan de schenen legde en aangezien die verdediging niet al te veilig was, ontstonden ex- voor Nederland vele kansen. De rechtsback Andjelkowitsj werd herhaalde malen vlot ge passeerd en beooi'deelde de situatie ook vaak verkeerd. En zijn collega Pozega kon alleen de stox-mloopen onzer voox-hoede niet stuiten. Achter dit tweetal had de doelverdediger Lowritsj het moeilijk. Heel wat gevaarlijke schoten en kop ballen heeft hij onschadelijk gemaakt en hij behoorde tot de beste spelers van het Zuid- Slavische elftal. In het Nederlandsche doel speelde Dijkstra beter dan we de laatste wedstrijden van hem gewoon waren. Beheerschter en rustiger was zijn spel en hij stelde zich goed op. Daarom was het jammer, dat hij er waren 26 minuten in de eerste helft gespeeld den bal, die hard door Petrowitsj was ingeschoten, niet klemvast kon houden, zoodat Perlitsj den stand op 21 kon brengen. Ook ten aanzien van de middenlinies valt de vergelijking tusschen beide elftallen in het voor deel van Nedex-land uit. Wel was Stam niet op zijn best, maar Anderiesen en Bas Paauwe maakten dat door hun betrouwbaar en intelligent spel goed. Aanval en vex-dediging steunden zij naar behooren. Van de Zuid-Slavische midden linie kan dat niet gezegd worden. Die speelde niet slecht, maar ook niet buitengewoon goed. En aan de fouten, die in de verdediging gemaakt werden, had zij ook deel. Van een dier fouten profiteerde Vente prachtig, toen er 32 minuten gespeeld waren. Door een missen van een der Zuid-Slaven kreeg hij den bal op groo- ten afstand van het doel vrij. Even liep hij door, men verwachtte, dat hij naar den meesnellenden Draeger zou overgeven, doch hij loste een kolossaal schot, dat in den uitersten hoek van het Zuid-Sla vische doel vex'dween. Zeven minuten later kwam De Harder voor Lowritsj te staan. Hij schoot tegen den doelverde diger, doch toen de bal van diens lichaam terugsprong, scoox'de onze linksbuiten. Zoo ging de rust in met een stand 41 voor Nederland. Een veilige voorsprong. Na de x-ust bleken de gasten op het gladde veld ingespeeld te zijn en toen kon men ook zien, dat zij wel weten, wat voetbal is. Toen kon men goede spelstaaltjes bewonderen, een handig samenspel, een behoorlijke balcontx-ole, uithou dingsvermogen en geestdx-ift. Maar toen ook kon men zien, dat ook zonder het voordeel van weers- en terreinomstandigheden het Neder landsch elftal deze ploeg partij zou kunnen geven. Want hoe handig ook vaak de bal werd opgebracht, het samenspel blééf klein en kort en doorzichtig. En hoewel het spel in de tweede helft meer verdeeld was, het bondselftal kreeg de beste kansen. Kansen waren er natuurlijk aan beide zijden, maar doelpunten werden er niet meer gemaakt. De opstelling der ploegen luidde als volgt: Bondselftal: Doel: Dijkstra (A. P. G. S.) Achter: Wilders (Blauw Wit), Caldenhove (D. W. S.) Midden: Stam (V. U. C.), Anderiesen (Ajax), Paauwe (Feijenoox-d). Vóór: Draeger (D. W. S.), Lemstra (Heeren veen), Vente (Feijenoord) Smit (Haarlem), De Harder (V. U. C.) Zuid-Slavië: Doel: Lowritsj. Achter: Andjelkowistsj en Pozega. Midden: Manola, Dragtsjewitsj en Lechner. Vóór: Glosowitsj, Petrowitsj, Ziwkowitsj, Matositsj en Perlitsj. EEN SUCCESVOLLE COMBINATIE. Luitenant J. J. Gruppelaar won Zondag op Peter Pan het springconcours op den Olympisehen Dag. Een dag tevoren had hij reeds de zege in het springconcours te Bussum veroverd. Na weken van onafgebroken mooi zomerweer plensde dan Zondag een malsch regenbuitje neer, dat voor vele sportenthousiasten een zeer groote teleurstelling was. De Olympische Dag werd voor het eerst sinds zeven jaar niet onder een stralend zonnetje ge houden en vele wedstrijden werden uitgesteld. Zoo ging nagenoeg het ge heele cricketprogramma niet door en was deze Zondag ook voor vele Haar- lemsche cricketliefhebbers een ver loren dag. En zoo was er veel teleur stelling op dezen elfden Juni, een ver regende sportdag. Maar daarover niet geklaagd. Iedere sportsman heeft wel eens tegenslag en die draagt hij met opgewektheid. Omdat hij sports- De uitslagen der overige wedstrijden luiden: Wielrennen: Sprint: 1. Dex-ksen, laatste 200 Meter in 12 2/5 sec.; 2. Smit; 3. Astolfi; 4. Mensen; 5. Wing. Tandems: 1. H. OomsB. Leene, laatste 200 Meter in 12 sec.; 2. P. J. EversJ. Pronk; 3. P. W. SmitsM. van Gelder; 4. O. MoekeJ. P. van der Heyden. Ahtletiek: Eerste serie 100 Meter: 1. Osendarp 10,9 sec.; 2. Houtman 11,2 sec,; 3. Boex-sma 11,2 sec. Tweede serie: 1. H. Baumgax-ten 10,9 sec.; 2. Geul 11,1 sec.; 3. Heyn 11,4 sec. Finale: 1. M. B. Osendai*p (Tx-ekvogels) 10,8 sec.; 2. H. Baumgarten (Trekvogels) 10,9 sec.; 3, Chr. Berger (A. A. C.) 11,2 sec. Finale 400 Meter: 1. K. Baumgarten (Trek vogels) 49,1 sec.; 2. H. Butselaar (Hellas) 49,3 sec.; 3. Chr. Nauta (Trekvogels) 51,7 sec. Finale 1500 Meter: 1. De Bruyn (Trekvogels) 3 min. 56,9 sec. met 85 Meter voorgift; 2. G. Kamps (A. V. G. '26) 3 min. 57,1 sec. met 85 M. voorgift; 3. H. Kalkman (Trekvogels) 3 min. 57,9 sec., met 75 M. voorgift; De Ruyter en Emery beiden 4 min. 1,1 sec. van meet af. 4x100 Meter estafette: 1. Trekvogels (Den Haag) 43,6 sec.; 2. A. A. C. (Amsterdam) 43,9 seconde. 100 Meter dames: 1. Fanny Koen (Sagitta) 12.2 sec.; 2. K. ter Braake (A. D. A.) 13 sec. 200 Meter dames: 1. Fanny Koen (Sagitta) 25,5 sec.; 2. A. de Vries (A. D. A.) 27,5 sec. 4x100 Meter estafette dames: 1. Sagita (Am sterdam) 50,7 sec.; 2. A. D. A. 1 (Amsterdam) 52.3 sec. Paarden, springconcours: 1. Luit. J. J. Grup pelaar met „Peter Pan" 0 fouten, 1 min. 14,1 sec.; 2. ritm. C. F, Pahud de Mortanges met „Maedel wie du" 0 fouten, 1 min. 20,2 sec.; 3. ritm. A. D. C. van der Voort van Zijp met „Present" 0 fou ten, 1 min. 21 sec.; 4. x-itm. G. P. de Kruyff met „Giovenezza" 4 fouten, 1 min. 18 sec.; 5. kapt. J. J. Gx-eter met „Carina" 4 fouten, 1 min. 21,2 sec.; 6. P. Leeuwenburg met „Pacha" (eig. D. H. Pasman) 8 fouten, 1 min. 14,1 sec.; 7. kapt. J. A. de Bx-uine met „Taubouret" 12 fouten, 1 min. 18,2 sec. Door de 20 overwinning van Wcst- Frisia op. Zaandijk zal Bloemendaal dus het nieuwe seizoen weer als derde klasser moeten beginnen. Tweemaal gelukte het cleBloemendalers het afdeelingskamploen- sehap te behalen en eiken keer werden zü in de promotie-competitie uitgeschakeld. Dat is hard. Ook E.D.O. is, na een prachtig seizoen met de haven van de eerste klasse in het zicht, gestrand. Voor beide clubs is dit een tegenvaller, maar goede sportsmen laten zich niet zoo gauw tex-neerslaan. Er komt weer een sei zoen en dus weer een kans, om het doel te bereiken. Zoowel E.D.O. als Bloemendaal zullen er ongetwijfeld opnieuw hard voor werken. Baron Schimmelpenninck over de Olympische Spelen Organisatie goed voorbereidt Men lacht wel eens smalend over de bijeen komsten van het Internationaal Olympisch Comité en beweert dan, dat er wat oudere hee- ren bij elkaar komen om over sport te pra ten, maar ik kan u verzekeren, dat de ge middelde leeftijd der I. O. C. leden niet zoo hoog ligt als men wel denkt. Degenen, die op de zittingen het woord voeren, zijn volkomen op de hoogte vaxi de feiten," aldus deelde de president van het Nederlandsch Olympisch Comité, lid van het I. O. C., anr. A. Baron Schimmelpenninck van der Oye mede over zijn indrukken van Londen. „Ik stel het op prijs", aldus de N. O. C.-pre- sident, „om dit te verklaren en wellicht een verkeerden indruk weg te nemen. De beslissingen van Londen zijn ongetwij feld zeer belangrijk. Reeds nu zijn de steden aangewezen, waar in 1944 de zomerspelen en de winterspelexi worden gehouden. Vijf jaren van te voren wetexi Londen en Cortina d'Am pezzo reeds, dat zij de wedstrijden mogen or- ganiseeren, een prachtigen voorbereidings tijd dus. Een groot verschil met Helsinki, dat slechts een termijn van ongeveer twee jaar ter beschikking stond." Het Wembleystadion te Londen zal het mid- delpuxit van de spelen van 1944 worden. Het zwembassin is er ook en waar men het bok sen, het gewichtheffen, het worstelen en het schermen zal onderbrengen, is nog niet be kend, maar veel hoofdbrekens zal dat in een stad als Londen niet kosten. Het roeien, de kanosport, en het zeilen zullen- buiten Lon den moeten worden gehouden. En nu wij toch over Helsinki praten, de heeren Krogius, lid van het I. O. C., Rangell voorzitter van het organisatiecomité in Fin land en Karikoski, secretaris-generaal, heb ben te Londen een uiteenzetting gegeven van de maatregelen, welke voor de sport, de ath- leten, het publiek enz. genomen zijn. Zeer ernstig vat men het te Helsinki op en mijn indruk is, dat alles in 1940 uitstekend zal loopen. Het groote voordeel is, dat de terrei nen zoo dicht bij elkaar liggen, eigenlijk in een cirkel, waai-van de straal 8 K.M. bedraagt. Het buisvestingsprobeem is een van de moeilijkste. Uit mijn gesprekken met verschillende ge delegeerden is mij gebleken, dat de belang stelling voor de spelen te Helsinki bijzonder groot is. Iedereen wil er gaarne naar toe, men heeft respect voor de rustige, energieke en serieuze voorbereiding van Finland. En de mogelijkheid bestaat, dat het aantal actie ven dat van Berlijn zal evenaren". De voorzitter van het Olympisch Comité deelde ons nog mede, dat de mogelijkheid, dat de fakkelestafette van Olympia naar Hel sinki doorgaat, zeer groot is. „Aangename herinneringen bewaar ik van St. Morit-z", zoo verklaarde de heer Schim melpenninck, toen wij het gesprek op de win terspelen brachten. „Maar nu het niet mo gelijk is de winterspelen in Zwitserland te organiseeren, nu is Gannisch inderdaad de eenige plaats, waar men in staat is binnen acht Maanden eexx organisatie op te bouwen. Er is nog gepraat over Montreal en over Oslo, maar te Garaiisch-Partenkirchen is alles nog vrijwel intact van 1936 al zal men hard, heel hard moeten werken om op tijd gereed te komen .Men zal nu opnieuw invitaties moeten zenden en ongetwijfeld zal ook Nederland een kleine ploeg naar deze spelen zenden, het geen hec N. O. C. ook van plan was voos St. Morltz"

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5