IJmuider Courant Hellemons kampioen op dm weg) Auto reed tegen een trein ZitgeleoLste dex amatewis DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Regeermgs- moeilij klieden. Seizoenkwaal. Vredesorganisatie van Nederland Zware parcours deed vele renners, o.a. Schulte, opgeven Fraaie prestatie IAARGANG NO. 188 I ouren. Coster. Maatschappij lïtj?>« L0U Courant Uitgaven en Algem. rt°' r N.V. Groote Houtstraat 93, Tel 10724. Bureau IJmuider Biaflf®- 1 Kenneroerlaan 42, IJmuiden, 5301. Postgiro 310791. 40. tdverleotiea. opgcgeveD di' b>«'. r(leD kosteloos opgenomen in de Hensen"* Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBER'J PEEREBOOM HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM DINSDAG 13 JUNI 1939 Abonnementen per week f 0.12'/i, per maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.53, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mcdedeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.10. De commissie die de Tweede Kamer moest -riseeren naar aanleiding van minister Go- g»s nota over zijn Ossche beleid, heeft afgekeurd. Met vier van de vijf Mniaen heeft zij verklaard dat de feiten en mstóndigheden, die den minister van Justitie hebben geleid tot zijn maatregel van 1 April 1938 tegen de brigade der Koninklijke Maré chaussee te Oss, dien maatregel niet recht vaardigen. Terwijl „aan hetgeen nadien is ge bleken in elk geval geen motiveering voor óien maatregel kan worden ontleend". Hieraan dient meteen toegevoegd te worden cat de commissie unaniem verklaart, de goede trouw van den minister niet in twijfel te trek- ben Haar afkeurende conclusie, waaraan zij soa een formeele toevoegt namelijk het voorstel, de nota van den minister voor ken nisgeving aan te nemen is dus van zuiver rakelijken aard. Niettemin is zij van belang, temeer omdat tot de vier „afkeurders" twee leden van regeeringspartijen behooren: de voorzitter der commissie, het Kamerlid Schouten en het C. H. Kamerlid mr. Tüanus. Op hetzelfde standpunt stelden zich mr. Wen- delaar (Lib.) en de heer Drees (S.D.A.P.) ter wijl mr. Sweens (R-K.) alleen tegenstemde. Vrijwel algemeen wordt hieruit afgeleid dat een groote Kamer-meerderheid voor de con clusies der commissie gevonden zal worden. Of dit tot het aftreden van den minister van justitie zou moeten leiden is evenwel nog de vraag. In dit nummer oppert onze parlemen taire correspondent verschillende mogelijk heden, die zich voordoen, er daarbij de aan dacht op vestigend dat de maatregel van mi nister Goseling tegen de Ossche brigade door den minister van Defensie (den heer van Dijk, AP.) is onderschreven en dat het beleid van den minister van Justitie in hoofdzaken zou zijn goedgekeurd door de geheele Regeering. Hij oppert daarom de. mogelijkheid dat een eventueele motie van wantrouwen in minister Goseling door de regeeringsmeerderheid zou worden verworpen. Of het tot zulk een motie zal komen is na tuurlijk ook nog de vraag. Er zijn trouwens in het verleden herhaaldelijk ministers ten val gebracht omdat men het met hun beleid niet eens was, zonder dat daarbij hun persoonlijke goede trouw in twijfel werd getrokken. In elk geval is het duidelijk dat dit com missie-rapport een vergrooting beteekent van de moeilijkheden, waarin de regeering zich be vindt, Nadat enkele weken geleden een van haar prominente leden, de minister van Finan ciën mr. de Wilde, is afgetreden omdat hij het met enkele anibtsgenooten niet eens kon wor den bij de voorbereiding van de begrooting van 1910 hij stond een zuiniger beleid voor dan wordt nu door een Kamercommis- afkeuring uitgesproken over het beleid van een ander prominent bewindsman. Ongetwijfeld moet men minister Goseling zoo aanduiden, niet alleen wegens zijn groote be kwaamheden als jurist maar ook omdat hij in de R.K. Staatspartij al sinds jaren als de voornaamste harer leiders is beschouwd. Het is duidelijk dat binnen zeer korten tijd opheldering in de nu ontstane situatie zal moeten komen. De oorzaak van het aftreden van minister de Wilde is eigenlijk maar vage lijk aangegeven, niet nauwkeurig aangeduid en dat heeft bij velen, ook bij mensehen die zich niet actief met de politiek inlaten, een on behagelijk gevoel gewekt. Het is begrijpelijk, want iedereen voelt dat men in zulke moei lijke tijden als de huidige behoefte heeft aan een krachtig, homogeen bewind. Gaat een der krachtigste persoonlijkheden der regeering been wegens meeningsverschil cnet ambtge- nooten, zonder dat men te hooren krijgt waar in dat verschil precies bestaat en zonder dat men weet of tusschen de overige ministers wel licht nog dergelijke disputen bestaan, dan be- Pijpt iedereen dat de kracht van het bewind verzwakt is. Het commissie-rapport inzake minister Goseling doet dit besef toenemen en weit nu bovendien ook al weer twijfel, wat er eigenlijk gebeuren zal. Volkomen objectief redeneerend kan men niet anders vaststellen, dan dat door zulk een opeenvolging van ge beurtenissen onrust wordt gewekt. Men wil weten waar men nu eigenlijk aan toe is en wordt niet bepaald geïmponeerd door ove rigens niet officiéél-bevestigde berichten omtaent uitstel van financiëele uiteenzettingen tnaden 70sten verjaardag van den minister president. Die valt op 22 Juni en zal ongetwij- e jf, aanleiding geven tot huldiging van dr. wlijn voor zijn algemeen-erkende groote ver wensten jegens het vaderland. In Frankrijk men zeggen „il a bien mérité de la patrie". ar het is een beetje moeilijk aan te nemen, aen b'iri ais deze, dat volledige opheldering m rent het heengaan van (minister de Wilde wr de gevolgen daarvan op een verjaardag zou wten wachten zelfs al is het die van een »an als Colijn. In veel Neerlandsche gezinnen, Drong de tijdsbacil weer binnen, Zeer gevreesd, maar ook verwacht; En vanouds bekend, bij name De bacil van het examen, Vijand van het jong geslacht. Hij verwekt onprettigheden, Er wordt buikpijn door geleden, Hoofdpijn en veel droppels zweet; 't Hoofd zeer zwaar en dus gebogen, Er komt staring in de oogen, Of ze zijn halfdicht en heet. De patiënt moet binnen blijven En heeft sterken drang tot schrijven, En tot zuchten, diep en luid; Handen woelen door de haren, Dan volgt een langdurig staren, Vol van weemoed, door de ruit. Er is kans op angstig droomen, Slapeloosheid kan zelfs komen, De patiënt is prikkelbaar; Witjes om den neus zijn allen, Onder d' oogen komen wallen, Alles erg onprettig Maar: Het zal niet zoo lang meer duren, Dan komen de crisisuren, Dan pas kom je in de knel; Dan moet je je werk bekronen, Dan moet je je waarde toonen, In het vraag en antwoord spel. Gauw is dan de strijd gestreden, Radicaal het leed geleden, Dan is de bacil verjaagd, En het opgelucht patiëntje, Krijgt het kostbaar documentje Met het praedicaat; geslaagd. Hou je taai, weet je te weren, 't Lijden zal in vreugd verkeeren, Zonder zwaard van Damocles; Laat nu de bacil je plagen, Strakjes komen gloriedagen, Hou je taai en veel succes. P. GASUS. Treinpassagier licht gewond Ongeluk op onbewaakten overweg Maandagavond even na zeven uur is op den onbewaakten overweg aan den Laanslootsche- weg te Rotterdam een ongeluk gebeurd, dat wonderlijk goed is afgeloopen. Een vrachtauto, bestuurd door den 47- jarigen J. C., rijdende in de richting Rotter dam, wilde den overweg passeeren, juist op het moment, dat uit de richting Schiedam een electrische trein naderde. Hoewel het uitzicht ter plaatse goed is, be merkte de autobestuurder den trein eerst op het laatste oogenblik. Een botsing was niet meer te vermijden. Met een hevigen slag reed de auto tegen het tweede rijtuig van den trein. De auto werd eenige meters meegesleurd en vervolgens ondersteboven langs den kant van de spoorbaan geworpen. Hierbij werd de voor zijde der auto totaal vernield. De bestuurder, evenals zijn naast hem zittende echtgenoote, kwam met den schrik vrij. De trein werd ernstig beschadigd. De linkerzijkant van het tweede rijtuig werd ingedrukt, de treeplank van het middenportier afgerukt en eenige ruiten werden vernield. Een in het rijtuig zittende passagier, de machinist J. de B. uit Maassluis, liep door glasscherven verwondingen op aan gelaat en polsen. Met vijftien minuten vertraging reed de trein door naar het station Delftsche Poort, waar de lichtgewonde per auto van den G.G. en G.D. naar het ziekenhuis aan den Bergweg werd vervoerd. Na behandeld te zijn, kon hij zijn weg vervolgen. bewind altijd het voordeel, dat de samenwer king van ministers van velerlei uiteenloopen- de politieke richting noopt tot het overbruggen van kloven en de ruimste kans biedt, menschen van groote persoonlijke bekwaamheid en in zicht te vereenigen in een algemeenen toe stand, die toch wel boven alles eendrachtig regeeringsbeleid eischt. Inzicht en ook „flair", hét juist aanvoelen van situaties zijn onge twijfeld voor ministers eigenschappen van overwegend belang, welke politieke kleur zij dan ook hebben mogen. R. P. der landmachf gewijzigd. Vier legerkorpsen ingesteld. Bij K.B. van 19 Mei 1939 is vastgesteld de „samenstelling van de Koninklijke landmacht op voet van vrede". In verband daarmee is een nieuw boekwerk „vredesorganisatie" op de landsdrukkerij ter perse. De vredesorganisatie der landmacht wordt bij dit Koninklijk besluit veranderd. De hoofd zaken dezer hervorming komen hier op neer; de huidige (vre des) divisies worden leger korpsen. De brigades worden divisies en de lichte brigade wordt lichte divisie. De artilleriebrigades worden opgeheven en de beide regimenten van elke brigade worden over de divisies verdeeld, zoodat er bii elke (nieuwe) divisie één komt. Door deze hervorming zal er niet alleen meer overeenkomst komen tusschen de oor- logs- en de vredesorganisatie, maar ook nauwere samenwerking tusschen de verschil lende wapens, met name de artillerie en de in fanterie, worden bereikt. Bij de legerkorpsen zal een „legerkorps- axtilleriecommandant" gaan optreden. Men verwacht dat deze functies aanvankelijk door de huidige commandanten der artilleriebri gades zullen worden vervuld. Velen verwachten dat het huidige kabinet zq6^ ^6Ven meer beschoren zal zijn. Ook er eenige politieke overweging, op grond n feitelijke ervaring alleen, moet men wel ennen dat de teekenen van een naderende leid *S z*ck voordoen. Waartoe die zou en is niet te voorspellen. Wij zijn nog bijna ve e.3aar van de volgende Kamerverkiezingen wijaerd. Misschien zou opnieuw een extra 0~ °f zaken-kabinet, een regeering van rCe<ie kasis"> gevormd worden. Afgezien 2^Q Preciese samenstelling heeft zulk een Tweehonderd vluchtelingen van de St. Louis naar ons land Overigen zullen vermoedelijk in Frankrijk en België worden opgenomen Naar wij vernemen heeft de minister van Justitie het verzoek van het co mité voor bijzondere Joodsche belan gen toegestaan tot het naar Nederland doen emigreeren van tweehonderd vluchtelingen, die zich thans aan boord bevinden van het Duitsche s.s. Saint Louis" van de Hamburg—Ame rika lijn en wien het verboden was o.m. in Cuba aan land te gaan. Zij zullen in Nederland kunnen blijven totdat zij gelegenheid hebben zich elders te vestigen. Te Parijs zijn Maandag besprekingen ge roerd om de overige zevenhonderd Duitsche vluchtelingen van de „Saint Louis" in andere landen, o.a. Frankrijk en België, on te nemen, onder dezelfde voorwaarde. Japansche autoriteiten slachtoffer van vergiftiging. Na het drinken van wijn aan een diner te Nanking. Groot opzien is gewekt door een persbe richt uit Nanking, volgens, hetwelk Liang Hoeng Tsjih, den voorzitter van den uitvoe renden Yoean en andere hooggeplaatste of- ficieele personen van de nieuwe Nankingre- geering benevens een aantal prominente Ja panners, onder wie Tomesaboero Sjimitsoe. de parlementaire vice-minister van buiten- laridsche zaken, lichtelijk vergiftigd zijn aan een banket, dat gehouden werd ter eere van Sjimitsoe, door het drinken van Chineeschen wijn, waarin door anti-Japansche Chinee- zen vergif was gemengd. Ruim 25 bekende Japansche en Chinee- sche officieele personen, zoo meldt Domei, dronken bij den aanvang van het diner op elkanders gezondheid met Laotsioe, een Chi neeschen wijn. Later werden zij ziek onder bepaalde vergiftigingsverschijnselen. Het des betreffende bericht voegt hieraan toe dat de vergiftigden, dank zij tijdig medisch ingrij pen. voor het aanbreken van den morgen her steld waren. De politie heeft een persoon ge arresteerd die er van verdacht wordt de leider te zijn van een bende anti-Japansche Chi- neezen en die den aanslag zou hebben ge pleegd. Nader meldt het Japansche ministe rie van buitenlandsche zaken dat twee Japansche consulaire ambtena ren, die hebben aangezeten aan dezen maaltijd tengevolge van de opgeloo- pen vergiftiging overleden zijn. Amateurs: 1. Engel 4 uur 48 min. 56 sec.; 2. De Groot; 3. De Hoog. Onafhankelijken: 1. Tacken 4 uur 50 min. 5 3/5 sec.; 2. Textor; 3. Willems. Onder wel zeer slechte weersomstandigheden' zijn Maandagmiddag de individueele kampioen schappen van Nederland op den weg verreden. Tijdens de wedstrijden heeft het vrijwel voort durend geregend, hetgeen voor de renners een groote handicap is geweest. De wedstrijd had een zeer merkwaardig verloop, doordat de beste renners moesten opgeven. Direct na den start, welke precies om 2 uur was, bij het bestijgen van den Cauberg vormden zich drie groepen met onderling ongeveer tien Meter verschil. Aan den kop reed Lambrichts, die voor de eerste ronde een tijd van 18 min. 52 sec. noteerde. Enkelen onder wie Valentijn, moesten toen reeds den strijd staken, Na de der de ronde welke in 15 min. 36 sec. werd afgelegd, vielen weer enkele renners uit. Hiertoe behoor de ook Schulte. Lambrichts, Engel en De Groot hadden de leiding genomen met 15 sec. voor sprong op een groot peloton in de vierde ronde. De regen hield toen even op, doch de donkere wolken beloofden niet veel goeds. De zesde ronde was de laatste voor de veteranen. Braspennings (Princenhage) werd eerste. Hij legde de zes ronden af in 1 uur 52 min. 13 sec. Na de negende ronde namen Van Es en Helle mons de leiding over en op hen volgde een groep, getrokken door Lambrichts en Sijen. In de tiende ronde, voegde Kroese zich bij de twee leiders. In de elfde ronde liep Hellemons alleen uit en nam de leiding met 1 min. 21 sec. op een groep van 3 renners Montfroy (Brussel) die een ronde achterstand had op Hellemons, voegde zich in de twaalfde ronde bij dezen, en reed met hem verder. In de dertiende ronde werden Hellemons en Montfroy door de groep, getrok ken door Sijen 9 sec. ingeloopen, zoodat de voorsprong nog 1 min. 12 sec. was. Op de course waren toen nog slechts 18 renners overgebleven. Sijen, die alle moeite aanwendde om Hellemons in te halen, kreeg in de veertiende ronde ban- denpech en moest den strijd staken. Na de vijf tiende ronde had Hellemons een grooten voor sprong op den volgenden, Engel, die op zijn beurt voor de Groot lag. Wel wist Engel nog iets op Hellemons in te loopen, doch deze ging onbe dreigd over de eindstreep en won daarmede het individueele kampioenschap van Nederland op den weg in een tijd van 4 uur 47 min. 42 2/5 sec. Engel werd kampioen der amateurs, Tacken kampioen der onafhankelijken. De uitslagen luiden: Afstand 148,823 K.M. Beroepsrenners: 1. Hellemons 4 uur 47 min. 42 2/5 sec.; 2. Overwheel; 3. Kroese. WATERPOLO. Zomercompetitie Kring Haarlem. De eerste week van de zomercompetitie is alweer voorbij. Bij de verschillende dames wedstrijden is de sterkte van de Haarlem-da- mesploegen ons tegengevallen. Haarlem 3 leed een tweetal groote nederlagen tegen D. W. R. 3 en V. Z. V., resp. met 82 en 80, terwijl ook de Haarlem 2-dames het niet tegen de Velsensche dames, die al even fanatiek spelen als de heeren, konden bolwerken (03) H.P.C. won, zooals wij voorspelden, van H.Z.V., doch slechts met 31. De komende week brengt ons een interes sant programma. De reserve damesploegen van Haarlem ontmoeten elkaar Dinsdagavond. D.W.R. 3 kan in een tweetal wedstrijden too nen, wat het waard is. Woensdagavond krijgt het de H.P.C.-dames op bezoek en Vrijdag moet de D.W.R.-ploeg naar Hillegom. Beide wedstrijden zijn nog lang niet gewonnen. In de eerste klasse heeren was V.Z.V. 3, de kampioen in dezelfde afdeeling in de winter competitie, weer de meerdere van H.V.G.B. 4 en Zandvoort, die resp. een 51 en een 60- nederlaag toegemeten kregen. Alle ploegen van de eerste klasse komen deze week te water en wel in de volgende wedstrijden: Haarlem 3 H.V.G.B. 4, H.P.C. 5—Zandvoort en V.Z.V. 3- Haarlem 3. Wij verwachten, dat de bezoe kende ploegen het niet gemakkelijk zullen hebben. Velserend en H.Z.V. in de tweede klasse vie len ons erg mee. De Santpoorters wonnen van H.P.C. 5 (3—2), de Hillegommers speel den gelijk tegen D.W.R. 4. K. Z. komt Dinsdag, na de wintercompeti tie, voor het eerst uit en wel tegen H.Z.V. H.P.C. 5 speelt reeds de returnwedstrijd tegen Velserend, en zal zeker probeeren revanche te nemen. De nog niet genoemde uitslagen waren: D.W.R. 5—H.Z.V. 2 5—0 V.Z.V.—H.P.C. a 1—1 H.P.C. b—H.V.G.B. 4—1 HET FAMILIEDRAMA TE MEERSSEN. MEERSSEN, 13 Juni. Omtrent het familie drama te Meerssen dat zich Zondagmiddag al daar in het kasteel Groot Vaeshartelt heeft af gespeeld, kan nog nader worden gemeld, dat de dader, E. R., blijkbaar in een vlaag van waan zin heeft gehandeld. Zijn echtgenoote kreeg een drietal kogels in de borst en moet op slag ge dood zijn. Bij zijn arrestatie, die geschiedde door den burgemeester van Meerssen en de maréchausee, legde R. een volledige bekentenis af. Hij was diep onder den indruk van de vreeselijke mis daad. Het ondei-zoek wordt voortgezet. ATHLETIEK. Italië—Frankrijk vindt geen doorgang. De Italiaansche Athletiek Federatie heeft aan de Fransche Athletiek Federatie medegedeeld, dat de landen wedstrijd ItaliëFrankrijk, welke op 18 Juni te Venetië zou worden gehouden, geen doorgang zal vinden. Reeds vorige week waren er geruchten in de Italiaansche pers, dat de wedstrijd niet zou doorgaan, doch officieel was echter toen niets bekend. - - ■A H r S MOTORSPORT. van Stanley Woods. Voor de tiende maal wint hij de Junior T.T. op Man. Stanley Woods. Maandag zijn onder groote belangstelling de T.T. races op het eiland Man begonnen. De 61 deelnemers moesten het parcours, ter lengte van 62 K.M., zeven maal afleggen. De Ier Stanley Woods won de race voor motoren tot 350 c.c.m. voor de tiende keer achtereenvolgens, in 3 uur 10 min. 30 sec. In de eerste ronde viel Bogner uit, terwijl White en Ruehrschmidt in de tweede ronde en Frith in de vijfde ronde den strijd moesten staken. Daniel maakte de snelste ronde n.l. in een tijd van 26 min. 39 sec. wat een gemiddelde uur snelheid van 136.5 K.M. betêekende. De uitslag luidt: Race voor motoren tot 350 c.c.m.: 1. Stanley Woods (Ierland) op Velocette 3 uur 10 min. 30 sec. (gemiddelde uursnelheid 133,769 K.M.); 2. Daniel (Engeland) op Norton 3 uur 10 min. 38 sec.; 3. Fleischmann (Duitschland-) op DKW 3 uur 12 min. 5 sec.; 4. Mellors (Engeland) op Velocette 3 uur 12 min. 28 sec.; 5. Whitworth (Engeland) op Velocette 3 uur 19 min. 9 sec.; 6. Wuensche (Duitschland) op DKW 3 uur 20 min. 57 sec. In de buurt van Brunswijk verrijst de fabriek, waar in de toekomst de Duitsche volksauto gebouwd zal worden. OLYMPISCHE SPELEN. Nieuw Stadion te Londen? Het verluidt, dat nu de Olympische Spelen 1944 aan Londen zijn toegewezen, overwogen wordt een nieuw, reusachtig stadion bij de Engelsche hoofdstad te bouwen. Dit stadion zou 163.000 zitplaatsen tellen, waarvan 119.000 overdekt. Er zou een parkeerplaats worden aangelegd, die aan 10.000 auto's een plaats zou bieden, terwijl door een ondergrondsche gang 1000 toeschouwers per minuut het sta dion zouden kunnen verlaten. -

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1