IJMUIDEN Wanneer krijgt Veisen gemeentelijke industrieterreinen Stemt Gemeentebestuur houde een open oog voor de toekomst „IJmuiden !os- en laadplaats" een utopie? De gemeente Veisen is bijna 4900 H.A. groot en daarvan is ongeveer 250 H.A. eigendom der gemeente. Gaan we eens na, waaruit de aan de gemeente behoorende gronden bestaan, dan zien we, dat een groot deel daarvan wordt ingenomen door de parken Velserbeek, Rooswijk en Burgemees ter Rijkenspark; voorts hebben we de terreinen der verschillende bedrijven als gas en water, reiniging enz., de gronden waarop de gemeen tegebouwen en scholen rusten, verder nog de bouwterreinen van Velserbeek en Zeeweg, een terrein achter den Velserduinweg en dan komen we zoo ongeveer aan de 235 H.A. die van het totale grondbezit bij de gemeente zelf in ge bruik zijn. Terreinen, geschikt voor industrie heeft de gemeente niet en het mag daarom hen, die in de dagen, toen vooral IJmuiden in opkomst was, onze gemeente bestuurden als een groote fout worden aangerekend, dat zij den blik mis ten om in de toekomst te zien. Het „gouvemer c'est prévoir" was hen onbekend. In de dagen, toen groote terreinen, die thans tonnen waard zijn, voor een appel en een ei verkocht werden, toen bouwondernemers en grondspeculanten begrepen, welk een toekomst er voor onze ge meente was weggelegd, deden onze vroede vade ren een dutje. Zij lieten Gods water over Gods akker loopen en de gebakken peren waren voor de volgende generatie. Aan Burgemeester, Rijkens is het tenslotte nog te danken, dat niet alle 4900 H.A. in particu liere handen terecht zijn gekomen. Maar toen was het reeds te laat. Welke de gevolgen van de kortzichtige grond- politiek van onze oude bestuurderen waren, is later bij tal van gelegenheden gebleken. Alle groote bedrijven moesten voor hun grond bij particulieren terecht Stel eens voor, dat bijv. de gronden, waarop het hoogovenbedrijf is verre zen, een halve eeuw of langer geleden eens door de gemeente in plaats van door de heeren Bik en Arnold gekocht waren geweest. Stel eens voor als de gemeente eens eigenares was geweest van die vele gronden op de oude Heide, die voor evenzooveel gulden werdens verkocht als ze voor dubbeltjes waren gekocht. Thans is het zoover, dat de, gemeente niet eens weet waar ze een openbaar slachthuis moet bouwen. De gemeente Veisen verkeert thans feitelijk nog in dezelfde positie als voor vijftig jaren, al moge dan de toekomst zich door verschillende omstandigheden minder duidelijk afteekenen dan in den tijd van de opkomst van IJmuiden. Ondanks alles is Veisen een gemeente, die door ligging aan een der mooiste vaarwaters ter we reld, onbegrensde mogelijkheden biedt. Er is echter door de vorige generatie, behalve dat zij faalde in haar grondpolitiek nog een fout gemaakt. En ook thans zijn er nog velen, die deze fout maken, nl. dat men de ontwikkeling onzer gemeente in een verkeerde'richting ziet. Er wordt nog teveel gedraaEd op het stokpaardje „IJmuiden los- en laad plaats", een utopie die men maar het liefst zoo spoedig mogelijk moet laten varen. Want evenmin als Hoek van Hol land ooit Rotterdam iets van zijn zeeha venbedrijf kan afsnoepen, kan IJmui den dit Amsterdam doen. We staan midden in den tijd, dat onze waterbouw kundigen bezig zijn, den weg van Am sterdam naar zee te vervolmaken, ten koste van millioenen. Wij overdrijven zeker niet, als we dé kosten, die hier voor zijn uitgegeven van den bouw der Noordersluis af en "nog zullen worden uitgegeven totdat de geheele kanaal verbetering inclusief den tunnelbouw is voltooid ramen op 50 millioen gulden. Men moet al bijzonder naief zijn om te rneenen, dat voor IJmuiden een toe komst zal zijn weggelegd, als een met Amsterdam concurreerende zeehaven. Er behoeft in de verste verte niet ge dacht te worden aan de mogelijkheid van een tegenstelling Amsterdam-IJmui den en IJmuiden zal dan ook alleen los- en laadplaats kunnen zijn voor de sche pen, die voor de plaats zelf zijn be stemd. Om dit te kunnen bewerkstelligen, was het voor Amsterdam niet eens noodig, IJmuiden te annexeeren zooals Rotterdam dit Hoek van Hol land deed. Want achter Amsterdam staan het Rijk en de Provincie, die ook hun millioentjes voor het Noordzeekanaal gegeven hebben, de een wat meer, de ander wat minder. Zoodat van hoogerhand ten opzichte van het idee „IJmui den zeehaven", zooals sommigen dit voor oogen zien, niets te wachten valt. Onze gemeente heeft ruimschoots profijt ge trokken van haar ligging aan het kanaal, dat Amsterdam met de zee verbindt, ook al kregen we geen kademuren met electrische kranen, behalve dan ten dienste van de plaatselijke groot-industrie, diè met het visscherijbedrijf haar ontstaan te danken heeft aan het feit, dat men den nieuwen zeeweg van Amsterdam deed uitmonden op Velsen's grondgebied. Men be hoeft slechts de ontwikkeling onzer gemeente in de laatste halve eeuw na te gaan, om het bewijs van de groote beteekenis, welke het ka naal voor onze gemeente heeft, te leeren kennen. Maar, wij herhalen het, IJmuiden hoeft er niet op te rekenen, dat het een transitohaven wordt, dat het ooit de kans krijgt, dat Amsterdamsche scheepvaartmaatschappijen hun bedrijf zullen verplaatsen van de Handelskade, de Javakade of van waar ook, naar IJmuiden of dat er ooit een geregelde scheepvaartdienst tusschen IJmuiden en de een of andere buitenlandsche haven zal worden geopend. Een en ander zou gaan ten koste van Amsterdam en men heeft onze hoofd stad toch niet voor niets de prachtige verbin dingen met de zee en den Rijn gegeven, die vele tientallen millioenen hebben gekost! En toch ligt ook de toekomst van onze ge meente op het water, kunnen we nog meer dan tot nu toe profiteeren van onze bij uitstek gun stige ligging. Hebben we niet in ons polderland, doorsneden door eenige diepe, breede vaarwaters, de Zij kanalen B an C de mooist denkbare terreinen voor industrieele doeleinden? Eens is er een uitbreidingsplan geweest, dat hier, aan den Oos telijken zelfkant van de gemeente industrieter- 'reinen reserveerde, maar latere plannen hebben dit laten varen. Toch, wanneer men het van gemeentewege aan durfde, terreinen klaar te maken voor in dustrieele doeleinden, zou daar stellig van ge profiteerd worden. Waar elders in ons land is een gunstiger ligging dan hier denkbaar? Daar heeft de gemeente geen geld voor, hoO' ren we al zeggen. Geen geld? Is Haarlem dan zoo rijk? En juist dezer dagen hebben we kunnen lezen, dat voor uitvoering gereed is het plan tot den aanleg van een haven- en industrieterrein in den Waarder- polder (langs het Spaarne), waarvan de kosten worden geraamd op f 634734. Een deel van de kosten wordt gefinancierd door het Werkfonds, uit het Werkloosheidssubsidiefonds krijgt de ge meente 75.8 pet. van het loonbedrag, dat op f 198478.95 is geraamd en de rijkscommissie voor advies voor werkverruiming en werkverschaf fing in Noord-Holland heeft Gedeputeerde Sta ten voorgesteld, om ten behoeve van dit werk aan de gemeente een subsidie te verleenen van f 50.000. Een bericht, voor ons Velsenaren om van te watertanden. Een prachtig object voor werkverruiming, de aanleg van industrieterreinen ergens in den pol der aan kanaal B of kanaal C. We zouden kun nen beginnen met een terrein voor een openbaar slachthuis, dat hier dringend noodig is. Ten tweede zou de gemeente, als ze er een terrein voor had, pogingen in het werk kunnen stallen om een zekere fabriek, die thans de zuidzijde van de Visschershaven onthaalt op een vliegen plaag van onrustbarenden omvang, naar dit ter rein te doen overplaatsen. Wanneer men er eenmaal behoorlijke terrei- reinen heeft zullen deze ongetwijfeld van hun trekkracht blijk geven en zal zich in het Oosten onzer gemeente, geleidelijk een industrie kunnen ontwikkelen, die een ware tegenhanger kan zijn van de groot-industrie aan en om de boorden van het Noordzeekanaal, waarvan de gemeente tot nu toe alleen maar indirect profijt heeft ge trokken. Wij vleien ons niet met de gedachte, dat dit alles zoo maar één, twee, drie tot stand zal ko men; Rome is ook niet in een dag gebouwd. Maar „gouverner c'est prévoir"; dat moge nog eens gezegd .worden. En het visscherijbedrijf is niet meer als vroeger de kurk, waarop we kun nen drijven. Integendeel, zooals dit bedrijf zich thans ontwikkelt, staat wel vast, dat het zich met hoe langer hoe minder arbeidskrachten zal kunnen redden en dat het ook om andere rede nen een minder belangrijke rol in het economi sche leven onzer gemeente gaat spelen. En daar om is het noodig, dat nieuwe bronnen worden aangeboord en die vindt men niet in „IJmuiden los- en laadplaats' maar in „Veisen als plaats van vestiging voor industrieën". S. B. Verkiezingsvergaderingen. Deze week worden weer eenige verkiezings vergaderingen gehouden. Hedenavond 8.15 uur belegt de Chr. Histo rische Unie een vergadering in de gymnas tiekzaal van de Chr. school aan de Lange- veldstraat te Velsen-Noord. Als spreker zal optreden de heer A. ten Broeke, lid van den gemeenteraad met het onderwerp: „Met het beginsel in de branding van het leven. De S. D. A. P. houdt a.s. Donderdagavond 8 uur een openbare vergadering in ..Ons Huis" IJmuiderstraatweg. Sprekers zijn de heeren W. F. Visser, P. F. C. Roelse en Wim Tho massen Aantal werkloozen flink gedaald. Het aantal bij de Gem. Arbeidsbeurs op 10 Juni j.l. ingeschreven werkzoekenden be droeg 1749 tegen 1901 op 3 Juni. Daarvan wa ren geheel werkloos 1271 tegen 1360 de vorige week. Als werkzoekende waren ingeschreven 229 (287) bouwvakarbeiders, 163 (160) metaal bewerkers, 21 (21) houtbewerkers, 46 (39) landarbeiders, 123 (140) havenarbeiders, 248 (276) visschers, 36 (38) kantoorbedienden, 563 (625) losse arbeiders en 265 (256) in overige beroepen, totaal 1684 (1842) man nen boven 18 jaar. Verder 41 (36) mannen onder 18 jaar en 17 (19) vrouwen boven en 7 (4) vrouwen onder 16 jaar. In een gesubsidieerde werkverschaffing wa ren geplaatst 109 (65) personen. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: H. V. de WitBaak, z., de Ruijter straat 70, IJmuiden; Th. RaspoortLeijen, d., Willemsbeekweg 129, IJmuiden; D. Bakker van den Berg, d.; James Wattstraat 8, IJmui den; J. R. A. M. van GinnekenHeumakers, z., Gr. Houtweg 177, Veisen (N.); A. Visser VRIJZINNIG DEMOCRAAT Lijst 3 1. A. 1. VAN LEUSEN, Veisen. 2. R. VERBEEK, Santpoort. 3. P. VINKE, IJmuiden. 4. G. MEERMAN, IJmuiden-Oost. Geen KLASSE'BELANG, Maar GEMEENTEBELANG. (Adv. Ingez. Med.) Koper, z., Prés. Krugerstraat 15, IJmuiden; M. Möckelvan Gelder, z., Schaepmanlaan 15, Veisen; G. GroenCramer, z.; Jac. van Heemskerkstraat 74, IJmuiden; M. Oldenburg Dekker, d., van Wassenaerstraat 58, IJm. Overleden: G. A. Dekker, 9 maanden, z. v. G. Dekker, Schulpweg 45, Veisen (N.); J. Beentjes, 60 jaar, echtgenoot van F. M. Jansen, Wijkerstraatweg 183, Veisen (N.); H. Th. van der Wal, 58 jaar, echtgenoote van G. P. Th. v. d. Kort, Velserenderlaan 2, Santpoort. Schaaktournooi om liet Kampioenschap van Veisen. Georganiseerd op initiatief van „Kijk Uit". Met medewerking van de Hoogoven Schaak club en de schaakclub „Denk en Zet", beide te Veisen. zal de Schaakver- eeniginge „Kijk Uit" te Veisen, een tour- nooi houden om den titel van kampioen van Veisen voor het jaar 1939, terwijl tege lijkertijd een zomertournooi zal plaats vin den. De wedstrijden zullen worden gespeeld in de maanden Juli, Augustus en September. Gespeeld wordt in een hoofdklasse om den titel van kampioen van Veisen en voorts in een eerste, tweede, derde en zoonoodig vierde klasse. De leiding van dit tournooi berust bij de scliaakvereeniging „Kijk Uit", die een wedstrijdleider aanwijst, welke voor advies zal worden bijgestaan door twee vertegen woordigers, een van de Hoogoven Schaakclub en een van de schaakclub „Denk en Zet". Deelneming aan het toumooi door niet-le- den van bovengemelde schaakverenigingen staat eveneens open. De wedstrijdleider heeft het recht om ge gadigden voor de hoofdklasse te weigeren. Het inleggeld bedraagt f 0.50 voor iedere speler en moet worden voldaan aan den penningmeester van „Kijk Uit". De inleggelden zullen worden besteed voor den aankoop van prijzen. Gespeeld wordt des Dinsdagavonds, te be ginnen uiterlijk kwart over acht in het club lokaal van de schaakvereniging „Kijk Uit" (Verenigingsgebouw Herv. Gem. Kalverstraat IJmuiden-Oost. Gelegenheid tot inschrijving en opgave be staat tot uiterlijk 28 Juni 1939. Voor deelneming aan dit tournooi hebben zich tot nu toe van bovengenoemde vereni ging in totaal reeds ongeveer 35 schakers opgegeven. Militairen, welke in de gemeente Veisen hun dienstplicht vervullen kunnen ook aan dit tournooi deelnemen. Inschrijving kan geschieden op Dinsdag avond in voornoemd clublokaal, ook door schriftelijke of persoonlijke aanmelding bij den secretaris van Kijk Uit, Stationsweg 210, IJmuiden-Oost. De Nederlandsche Werkgemeen schap. Naar aanleiding van de over deze instelling in omloop gebrachte onjuiste inlichtingen, verzoekt het bestuur het volgende mede te deelen. Door de Nederlandsche Werkgemeen schap worden nimmer openbare geldinzame lingen gehouden, noch ontvangt zij subsidie. Hare inkomsten bestaan uit contributies van leden en donateurs en uit opbrengst van ar beid. De Werkgemeenschap staat sedert Januari j.l. onder regelmatige controle van het Ac countantsbureau A. E. Meijer en J. Hörchner te Amsterdam. Een financieel verslag over 1938 verschijnt binnenkort en is op aanvraag ver krijgbaar, zoolang de voorraad strekt. Op 30 April j.l. bedroeg het aantal perso nen die tewerkgesteld zijn of geweest zijn in totaal 512, de buitendienst inbegrepen. Het bedrag der aan hen betaalde vergoedingen was in 1938 hooger dan de bruto-contributie- inkomsten; in Maart j.l. was dit zelfs 2.33 maal hooger. Het aantal leden en donateurs bedraagt ruim 10.500. Ertsaanvoer. Het Deensche s.s. Maria Toft, kwam gis teren van Les Falaises met een volle lading ijzererts aan het Hoogovenbedrijf, alhier, aan. Het jubileum van den heer A. P. Tol. En het jubileum van den Rijks- vischafsiag. As. Vrijdag 16 Juni zal de heer A. P. Tol, halchef van het Staatsvisschershavenbedrijf zijn 40-jarig dienstjubileum vieren. De heer Tol, die 16 Juni 1899 in dienst trad, een halve maand vóórdat de Rijksvischafslag het werk der particuliere afslagers overnam, of dit al thans trachtte te doen, heeft in den loop der jaren alle rangen, die voor hem open lagen doorloopen. Hij begon als leerling-afslager, werd afslager en onder-halchef totdat hem, toen de heer Heijkoop met pensioen ging, de vereerende benoeming tot halchef te beurt viel. Ook de bodem van de Seine moet een goudschat herbergen. Hier zonk in 1789 het vaartuig „Telemaque", dat een lading goud en zilver aan boord had. Een bergingsmaatschappij is thans bezig de ligging van het schip yast te stellen. De jubilaris. Van hem kan dus gezegd worden, dat hij met het bedrijf is opgegroeid en dat hij het bedrijf zich van een jong spruitje tot een flin- ken boom heeft zien ontwikkelen. Hij heeft den afslag zien groeien van een houten loods van ongeveer 70 M., tot een complex van bijna 600 M„ gevormd door de hallen A, B, C en D. En hij is tevens de laatste nog in dienst zijnde functionaris van hen, die 16 Juni 1899 met hem bij het bedrijf wérden aangesteld n.l. de heeren F. J. A. Schneiders, J. D. Heijkoop, J. Koevoets, T; Doevendans, J. Merkus en- F. de Kort.- (De heer A. B. Visser trad ongeveer een jaar na de oprichting in dienst van het staatsbedrijf). De jubilaris, die zeer gezien is bij den han del, zal op zijn feestdag ongetwijfeld van vele zijden gelukwenschen in ontvangst mogen nemen Ledenvergadering van Het Roode Kruis. De afdeelïng IJmuiden-Velsen van het Ned. Roode Kruis hield gisteravond haar jaarlijk- sche algemeene ledenvergadering in de boven zaal van Hotel Augusta, die matig bezocht was. In zijn openingswoord memoreerde de voor zitter arts W. van Haselen de belangrijkste gebeurtenissen in 1938. Hij wees o.a. op de noodzakelijkheid van het eigen gebouw wegens de vele bijeenkomsten. Het strandgebouw zal dezen zomer in verband met de duin vorming verplaatst moeten worden. Nadat de notulen van de vorige vergadering waren gelezen en goedgekeurd, werden de verslagen van den secretaris en den penning meester behandeld. Ook deze verslagen werden goedgekeurd. Dr. L. S. Limborgh Meijer bracht verslag uit van den bloedtransfusiedienst. Er werden 4 transfusies verricht. Beschikbaar zijn thans 18 donors van groep A, 4 van groep B, 3 van groep AB en 18 van groep O. In den loop van het jaar 1939 zijn 4 transfusies ver richt. Van 1934, het eerste jaar van den dienst af, zijn thans 36 transfusies gedaan of ge middeld 6 per jaar. De kascommissie bracht verslag uit bij monde van den heer De Korte. De commissie heeft alles in orde bevonden De vergadering keurde goed, dat het be stuur afgevaardigden zal aanwijzen voor de algemeene vergadering. De beide aftredende bestuursleden, dr. L. S. Limborgh Meijer en dr. R. P. v. d. Veld wer den herkozen. Bij de rondvraag deelde de voorzitter mede, dat de heer A. Rijnders wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd zijn functie van lid der transport-colonne heeft moeten neer leggen. De heer Rijnders was voor deze ver gadering uitgenoodigd, maar hij heeft ge meend, zich aan elke huldebetooging te moeten onttrekken. De voorzitter bracht hem noch tans dank voor zijn verdienstelijk werk in dienst van de transportcolonne. Op een vraag van een der leden, waarom de colonne niet met gasmaskers oefent, deelde de secretaris mede, dat gewacht wordt op de maskers, die toegezegd, maar nog niet ont vangen zijn. Aan het jaarverslag ontleenen wij het vol gende: De vele hulpverleeningen door de leden der transportcolonne en helpsters en op de ver schillende Roode Kruisposten vormen gewoon lijk den hoofdschotel van de verrichtingen onzer afdeeling. Het aantal hulpverleeningen was wederom niet gering; de opgaven vermel den tezamen 493 gevallen, waarvan de post Bakker 107, Visehhal 103, Strandgebouw 64, post de Leeuw 45, post Zeemansrust 42, ijs banen 25, en de post Van Gameren 30 ge vallen te behandelen kregen, waaruit mag worden geconcludeerd, dat het bestaan van onze afdeeling ter plaatse niet van belang ontbloot is. Als tweede belangrijke onderdeel der ver richtingen moet als steeds genoemd worden het houden van een cursus in E.H.B.O. voor de adspiranten en het houden van oefeningen door de leden der transportcolonne. De cursus in E.H.B.O. werd wederom gegeven door dr. G. H. J. Blees. Aan den oproep werd door velen gevolg gegeven. Na aftrek van hen die betrekkelijk spoedig afvielen, werd de cursus gevolgd door niet minder dan 33 leer ling-helpsters en 11 leerling-helpers. Vooral de dringende oproep tot belangrijke uitbrei ding van het helpsters-corps is ongetwijfeld van grooten invloed geweest op deze spontane aanmelding, waaraan tevens de dagen van spanning in den wereldtoestand gedurende de Septemberdagen niet vreemd geweest zullen zijn. De cursus werd met groote t door de cursisten gevolgd. Bij verschillende gelegenheden werd d sistentie ingeroepen o.a. bij den NoordmS,?" wandeltocht door de Kennemer Jaeerf September en op de ijsbanen gedmvl?® vorstperiode, terwijl bij de «erdmstcrinï™, op 29 September de leden der transporfi?*' zich niet onbetuigd lieten en aan den Sn om met de meest mogelijke spoed zM? - p het R.K. gebouw te begeven, govol» r geven, niettegenstaande de meest omïLt?" weersomstandigheden. ssnstlge Uit het verslag van den permiium,„.. bleek, dat de ontvangsten f 389 14 .f gaven 691.92 hebben bedragen. Het gelift bezh der vereemgmg bedraagt echter AANGEKOMEN. 12 Juni: Pluto s.s. Gothenburg Cardita m.s. Tarakan Maria Toft s.s. Les Falaises 13 Juni: Dotterel s.s. Liverpool Ransdorp m.s. Stockholm Euterpe s.s. Stettin Iris s.s. Bordeaux Marianne s.s. Harnösand DolilSvS m.s. Batavia Heldef s.s. Hamburg VERTROKKEN. 12 Juni: Aarö s.s. Wilmington (V.S.) E. Russ s.s. Hamburg Copsewood s.s. Londen 13 Juni: Beaumanoir s.s. Antwerpen St. Annaland s.s. Newcastle Prowess m.s. Londen Anna W. m.s. Mistley Groote diepgang Gisteren passeerde alhier het Britsche tank- motorschip Cardita van Singapore met een diepgang van 8,7 Meter naar Amsterdam. SCHEEPSBOUW VOOR HET BUITENLAND Maandagmiddag vertrok van den Nieuwe Waterweg de voor Sovjet-Russische rekening hier te lande nieuwgebouwde zelfstoomende baggermolen Petchora naar Moermansk. De bouw van deze molen maakt deel uit van een aantal, waarvoor indertijd de Sovjetregeering aan ons land de opdracht verstrekt heeft. Om te dokken. Het Duitsehe stoomschip Emmy Friederich passeerde Zondag j.l. alhier in ballast van Bremen naar Amsterdam om aldaar in het dok van de Amsterdamsche Droogdok Mij eenige reparaties te ondergaan, waarmede on geveer veertien dagen gemoeid zullen zijn. Met hetzelfde doel kwam het 5432 bruto- registerton metende Britsche stoomschip Bodnant van Hamburg te Amsterdam aan om de op 30 Mei j.l. geleden bandschade in de haven van Rotterdam, te herstellen. Deze ar beid zal circa 5 dagen duren. Nederlandsche tankers on- der Britsche vlag. Een zestal tankschepen zijn onlangs onder Britsche vlag-gebracht. Dit zijn de motorsche pen: Agnita, Carelia, Chama, Clea, Cymbula en Miralda, welke thans in bezit zijn van de Anglo-Saxon Petroleum Company te Londen. /CHEEP/ TJUNCENi HOLLAND—AMERIKA LIJN. Lochmonar 8 van Vancr'. naar Rotterdam. Burgerdijk 11 v. Rotterd. te Puerto Mexico, Edam 12 v. Rotterdam te N.-Orleans. Rotterdam 12 v. W.-Indië te New-York. Delftdijk Rott. n. Vancouver 12 v. Londen, Drechtdijk Rott. n. Vanc. 10 te San Franc. Damsterdijk Rott. n. Vancouver 12 te Los Angeles. Statendam 13 v. Rotterdam n. New-York. Westernland Antw. n. N.-York p. 11 Lizard. Noordam Rott. n. N.-York p. 11 Lizard. Breedijk 10 v. Galveston te New-Orleans. HALCYON LIJN. Flensburg 12 v. Vlaardingen te Wabana. Stad Schiedam 13 v. Narvik te Vlaardingen. Stad Arnhem 12 v. Bagnoli te Morphoubaal. Rozenburg 14 te Hoek van Holland. Vredenburg 13 v. Vlaardingen n. Wabana. Stad Dordrecht n. Stockholm p. 13 Holtenau. Stad Vlaardingen n. Wabana p. 12 Prawle Point. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Algenib (uitreis) p. 12 Perim. Arendskerk 12 v. Rotterdam n. Bremen. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Serooskerk (thuisreis) 12 te Manilla. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Bloemfontein (thuisreis) 13 v. Dar es Salaam. Springfontein (uitreis) 12 v. Mombassa. Randfontein (uitreis) 13 v. Antwerpen. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. Ajax 13 van Gdynia te Amsterdam. Draco 13 van Amsterdam naar Curasao. Hercules 12 van Brake te Hamburg. Perseus 13 v. Amsterdam te Kopenhagen. Hebe 13 van Palermo naar Malaga. Saturnus 12 van Lissabon n. Amsterdam. Hermes 12 van Tunis naar Alexandrië. Pygmalion 13 van Candia naar Piraeus. Baarn Chili n. Amsterdam 13 te Antwerpen. Barneveld Amst. n. Chili 11 v. Balboa. Douro 12 v. Cristobal n. Puerto Barrios. Euterpe 13 v. Stettin te Amsterdam. Helder 13 v. Antwerpen te Amsterdam. Iris 13 v. Bordeaux te Amsterdam. Nereus 12 v. Muse! n. Oporto. Stuyvesant 12 v. Paramaribo n. Trinidad. Theseus 13 v. Kopenhagen te Stettin. Titus Valencia n. Rotterdam p. 12 (4.50 n.m.j Lydd- Poseidon 11 v. West-Indië te New-York. MEYER CO.'S SCHEEPV. MIJ. Sarpedon 11 v. Dairen n. Rotterdam. Glenfinlas 10 v. Yokohama n. Rotterdam. BenMacdhui 9 v. Miike n. Rotterdam. City of Pittsburg Japan n. Rott. 12 te Hong kong. Gleniffer Chefoo n. Rotterdam 10 v. Pena°S- Diomed Japan n. Rotterdam 13 v. Singapore. Teuger Rott. n. Dairen 13 v. Singapore. Dolius 13 v. Batavia te' Amsterdam. Polydorus Batavia n. Amst. 13 v. Belawam C. of Athens Dairen n. Rott. 11 v. Colombo. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Dempo (toeristenv.) 13 (2 n.) v. Kopenha„e Sibajak (uitreis) 13 v. Port Said. Buitzenzorg (uitreis) p. 12 Kaap Bon. Japara (uitreis) p. 13 Ouessant. Kota Radja (uitreis) p. 13 Gibraltar. Soekaboemi 11 v. Bombay n. Soerabaja. Tosari Batavia n. Bombay 10'v. Colombo. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Philoctetes Japan n. Rott. 12 (4.41 v.) m. v. Land's End. o Menelaus Rott. n. Japan p. 12 Gibraltar, SILVER—JAVA—PACIFIC LIJN. Salabangka 11 v. N.-Orleans te Lor Marques. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Jan Pieterszoon Coen (uitreis) 10 v- Col Tarakan (thuisreis) p 12 Gibraltar. WIJK LIJN. H Haulerwijk 10 v. N.-Orleans te Msn» Naaldwijk Antw. n. Rochefort p. 12DUw Stolwijk 12 v. N.-Orleans n. Tamp»'

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2