IJmuider Courant S&igeant 3§evuf (Rex JAeatec Indië staat voor moeilijke financiëele problemen. BERICHT DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Croydon-Le Bourget. Modecrisis. Gouverneur-generaal geeft voor 1940 een overzicht. 24e JAARCANC No. 190 Uitgave Lourens Coster. MaatsehappQ toot Courant Uitgaven en Algem. Omkkerij N. v Groote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 10724. Bureau IJmuider Couranti Kennemerlaan 42. IJmuiden, Telefoon 5301. Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Heunemer Courant Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 15 JUNI 1939 Abonnementen per week f0.121/» per maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Adverlentiënt 1-S regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dnbbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.10. Het verkeer tusschen de luchthavens van Londen en Parijs, Croydon en Le Bourget, i; zich in een bijzonder snel tempo gaan ontwik kelen. Daarbij is het natuurlijk opgedreven door de scherpe concurrentie tusschen de gritsche en Fransche maatschappijen. De „Air France" heeft tot dusver een voorsprong en Zji heeft nu aangekondigd dat met ingang van Vrijdag a.s. een uurdienst op Croydon wordt ingesteld, althans overdag. Van negen uur 's morgens tot zeven uur 's avonds zal elk uur een Marcel Bloch-eendekker van Croydon vertrekken en een ander van Le Bourget. Dat zijn dus tweeëntwintig vluchten per dag en ze zijn snel ook, want deze toestellen ontwikkelen bij normale weersomstandigheden een snelheid van meer dan 300 K.M. per uur. Zoodat men al zoover is gekomen dat de luchtreis Le Bourget- Croydon minder tijd vergt dan de twee auto ritten Parijs-Le Bourget en Croydon-centrum van Londen, die onafscheidelijk aan de reis verbonden zijn. Dat lijkt een beetje mal, maar het is heelemaal niet nieuw. Als een bewoner van Amsterdam-Zuid per trein naar Den Haag wil gaan met het doel Scheveningen te bezoe ken kost de treinreis hem ook heel wat minder tijd dan de beide tramritten. En als liij taxi's neemt inplaats van trams zullen de twee taxi's er samen nog niet veel korter dan de treinreis over doen. De Engelschen zijn er nu wel in geslaagd het aantal Fransche vluchten op het zoo druk- bevlogen traject bijna te evenaren. De Engel- sche maatschappij, British Airways, heeft in den laatsten tijd te kampen gehad met tekort aan vliegtuigen, omdat een aantal Ensign-toe- stellen naar de fabriek was gestuurd voor het aanbrengen van verbeteringen in de constructie. Maar de fabriek levert er nu één per week af en de Engelschen maken al zestien vluchten per dag op, de route Croydon-Le Bourget. Er is trouwens nog een andere Britsche luchtvaart maatschappij, de Wrightways Ltd., die in den vroegen morgen vier vluchten met haar toe stellen maakt, speciaal voor krantenvervoer. Daarbij worden ook passagiers meegenomen, zoodat er in totaal, te beginnen op Vrijdag, 42 vluchten Londen-Parijs v.v. dagelijks zullen plaats hebben, waarmee zevenhonderd reizi gers vervoerd kunnen worden. Het is indruk wekkend, het wordt een werkelijke concurren tie voor de spoorwegen en de Kanaalbooten en het opent werkelijk uitzichten op dat geweldige luchtverkeer der toekomst, dat indertijd op te korten termijn is aangekondigd. Als Louis Blériot nog leefde, de man die in 1909 de wereld versteld deed staan door in zijn lichte en wrakke, primitieve vliegtuigje de eer ste Kanaalvlucht te volbrengen, zou hij trotsch zijn op deze verdere ontwikkeling van zijn initiatief. Naast de politieke vriendschap tusschen Frankrijk en Engeland zal zich het algemeen contact tusschen de bevolkingen van beide landen door dezen groei van een zeer snelle verkeersverbinding natuurlijk sterker dan ooit tevoren gaan ontwikkelen. Men kan dat niet onderschatten. Allerlei menschen die vroeger niet gediend waren van de langdurige en vaak allesbehalve comfortabele reis per trein en boot velen leden aan zeeziekte op het Ka naaltraject met zijn korten golfslag en zijn veelvuldige stormweer vinden de nieuwe manier van reizen heel wat aangenamer. En Parijs, altijd bereid om meer te doen voor de bevordering van het vreemdelingenverkeer, zal vooral niet nalaten om de luchtverbinding en ook de auto-verbinding met Le Bourget steeds te verbeteren en daarmee een toene mend aantal Engelsche bezoekers te trekken. De oude plannen voor den Kanaaltunnel, welker uitvoering door conservatieve Engelsche politici vroeger telkens weer werd belet omdat zij veronderstelde voordeelen van Engeland's -splendid isolation" als eiland vreesden te verliezen, zullen wel nooit meer verwezenlijkt worden. Een begin van tunnelbouw aan de Fransche zijde, bij Wimereux, zal eraan blijven herinneren. Overigens zou nu zelfs de meest- conservatieve Brit de oude bezwaren niet meer doen gelden. Die zijn begraven. Maar dat zij begraven zijn komt juist in hoofdzaak door de ontwikkeling van de luchtvaart, die niet tegen te houden bleek en het eiland op andere wijze van zijn oude vooroordeelen heeft bevrijd. De toekomst der luchtvaart schijnt den bouw van den tunnel, die in dezen tijd nog wel zin zou hebben voor goederenvervoer, geheel overbodig te maken. R. P. De Tuinbouwraad adresseert aan minister Steenberghe. Indien gecoördineerd moet worden acht hij óch voor den tuinbouw het aangewezen lichaam. De Nederlandsche Tuinbouwraad heeft naar aanleiding van het rapport inzake de overne- mhig der crisismaatregelen door de bedrijfsge- Pooten een adres gezonden aan den minister van Economische Zaken, waarin opgemerkt wordt, dat de raad dit rapport niet heeft mogen ont vangen en bij den raad is in de eerste plaats de fraag gerezen, of, waar in dit rapport gesproken Wordt over den landbouw, onder dit begrip ook tuinbouw en de sierteelt zijn begrepen. Tot zijn genoegen heeft de raad nadien ver- Bomen, dat de gedachte uitgewerkt in dit rap port door den voorzitter der commissie niet werd •"gebreid tot den tuinbouw. P® yaad juicht dit toe, omdat hiermede een pffflcipieel bezwaar, dat aan landbouworganisa- (De allernieuwste Parijsche mode gril is een dameshoeddie van tijd tot tijd een deuntje muziek voortbrengt). We zijn wel gewend, ons niet meer te verbazen, Op 't gebied der mode in den vrouwenhoed, We aanvaarden maar gelaten al het dwaze Dat een nuchter mensch op dit terrein ontmoet. Machtloos vleit de man zich nog met het vertrouwen, Dat hij eens toch wel weer komen zal, de dag, Dat de mode hoeden scheppen zal voor vrouwen, Die men werkelijk weer hoeden noemen mag. En ziedaar, er is nu reden om te hopen, Niet omdat het dwaze nu al zichtbaar wijkt, Maar omdat het zoo elk spuigat uit gaat loopen, Dat de ergste crisis wel gekomen lijkt. Want de zucht om maar origineel te wezen. Nieuw tot eiken, maar het liefst den hoogsten prijs, Heeft geleid tot een, natuurlijk hooggeprezen, Al 't vertoonde tartend, denkbeeld uit Parijs. Daar heeft men 't bestaan, een hoedje te creëeren, Dat een deuntje hooren laat, zoo nu en dan, Naar 'k vertrouw zal zelfs geen lezeres beweren, Dat het hierna inderdaad nog dwazer kan. Stel u voor, dat dit eens opgang zou gaan maken, Elke hoed weer met een andre melodie, 't Zou voldoende zijn om stapelmal te raken, Voor de vrouw zelf ook, bij zoo'n cacophonie. Mooglijk keert dan nu de mode zich ten goede, Als de vrouw na deze allernieuwste gril, Zich voor verdre fantasieën in de hoeden, In den naam der harmonie behoeden wil. ties een coördineerende taak ook op het gebied van den tuinbouw bij de samenstellers van dit rapport zou zijn gedacht, is komen te vervallen. Toch meent de raad zijn meening in zooverre te moeten kenbaar maken, dat hij een scheiding tusschen tuinbouw- en landbouwaangelegenhe- den ook in de toekomst zeer gaarne zou zien be vorderd, opdat de tuinbouw in zijn verschil lende onderdeelen naar zijn eigen behoefte worde beooi'deeld en niet als onderdeel van den landbouw. De raad heeft het daarom juist geacht als bij lage van het adres een overzicht te geven van de ontwikkeling van het vereenigingsleven op het gebied van tuinbouw en sierteelt. Dit vereenigingsleven, dat culmineert in den tuinbouwraad, is zeer krachtig en zal ook voor de toekomst één van de belangrijkste middelen blijven om tuinbouw en sierteelt in stand te houden. Indien er in den geest van het rapport ook voor den tuinbouw behoefte zou zijn aan een coördi- riëerend lichaam, dan zoude de tuinbouwraad daarvoor het aangewezen lichaam zijn en de raad vertrouwt, dat bij beschouwingen of plan nen den tuinbouw en de sierteelt betreffende, de regeex-ing dit als uitgangspunt zal kunnen aan vaarden. De vraag, in hoeverre de beschouwingen in het rapport dpor den tuinbouw en sierteelt wor den gedeeld, kan, aldus de raad, in verband met het voorgaande onbesproken blijven. In het bij zonder ook de vraag, in hoeverre een breeder wettelijke basis wordt wenschelijk geacht, dan wel of op de bestaande landbouwcrisiswet kan worden voortgebouwd. LAWNTENNIS. DE AMERIKANEN WINNEN WEER TE PARIJS De voornaamste uitslagen van de wedstrij den, welke voor de internationale kampioen schappen werden gespeeld, luiden: Heeren enkelspel: Mac Neill (V.S.) sl. Puncec (Zuid-Slavië) 64, 16, 63, 61. Cook (V.S.) sl. Billington (Engeland) 64, 6—4, 6—1. Riggs (V.S.) sl. Tloczynski (Polen) 62, 26, 8—6, 7—5. Szigetti (Hongarije) sl. Boussus (Frankrijk) 7—5, 1—6, 2—6, 7—5, 6—4. Heeren dubbelspel: Feret (Frankrijk) en Gabory (Hongarije) sl. Abdessalem en Journu (Frankrijk) 61, 13—15, 7_5, 6—3. MOTORSPORT. Mellors wint op Man. Kluge moet zich met tweede plaats tevreden stellen. Kluge. Voordat Woensdag de t.t. race op Man een aanvang nam, hield men een minuut stilte ter nagedachtenis van den Duitschen renner Kax-1 Gall, die aan de gevolgen van een val tijdens de training is overleden. In stroomenden regen, en dichte mist startten de deelnemers in de klasse tot 250 ccm. Na fei len strijd won de Engelschman Mellors op Be- nelli in een tijd van 3 uur 33 min. 26 sec., ge volgd door den Duitschen x-enner Kluge op DflW, die 3 uur 37 min. 11 sec. noteerde. Mellors maakte een gemiddelde uursnelheid van 119.94 km. Dat de race zeer zwaar was spreekt wel uit het feit, dat van de 26 rennex-s, die gestart wa ren, de helft de finish bereikte. In de eerste ï-onde begon het te misten, waardoor de x-en- ners slechts 25 meter zicht hadden. Hoewel de regen het wegdek zeer glad had gemaakt, werd de race met een vrij hooge snelheid gereden. Na de eerste ronde leidde Tenni (Italië) op Guzzi voor Stanley Woods, Mellors, Kluge. Fleischmann en Tyrrel Smith. Fleischmann en Tenni vielen in de derde ronde echter uit. In de vijfde ronde had Mellors de leiding met 4 min. voorsprong op Kluge, die weer 2 min. voor Smith lag. Stanley Woods, die Maandag de race voor motoren tot 350 ccm. heeft gewonnen, maakte de snelste ronde van den dag. Hij noteerde 28 min. 28 sec., hetgeen een gemiddelde uursnel heid van 125,69 k.m. beteekende. In de vijfde ronde moest Woods den strijd opgeven. De uitslagen luiden: Voor motoren tot 250 ccm: 1. Mellors (Engeland) op Benelli 3 uur 33 min. 26 sec. (gem. uursnelheid 119.94 k.m.) 2. Kluge (Duitschland) op DKW 3 uur 37 min. 11 sec. (gem. uursnelheid 117.335 k.m.) 3. Tyrrel Smith (Engeland) op Excelsior 3 uur 40 min. 23 sec. 4. Martin (Engeland) 3 uur 50 min. 8 sec. 5. Wuensche (Duitschland) op DKW 3 uur 50 min. 25 sec. WIELRIJDEN. DE RONDE VAN DUITSCHLAND. De Duitsche renner Schild heeft vandaag de twaalfde etappe van Augsburg over Ulm, Ravensberg, Friedrichshafen en Ludwigshafen naar Singen, een afstand van 250.2 K.M. in de sprint gewonnen. Hij maakte een tijd van 6 uur 55 min. 35 sec. In de algemeene rangschikking is geen ver andering gekomen, Umbenhauer leidt nog steeds. vanaf VRIJDAG 16 JUNI eiken avond 8.15 uur, ZONDAGS 3 uur MATINEE HANS ALBERS in de groote Avonturenfilm Wat U in deze film meemaaktis te véél om na te ver tellen Spanning - Humor - Actie. In het verzorgd voor programma o.a. HET BEZOEK VAN H. M. DE KONINGIN AAN BELGIë. (Adv. ingez. Mea.i De Gouverneur-Generaal van Ned. Oost Indië jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Stax-kenborgh Stachouwer heeft hedenochtend den nieuwen Volksraad geopend. De gouv.-genex-aal heeft bij deze gelegenheid een uitvoerige rede gehouden, waarin hij de positie van onze Oost op econo- nomisch, financieel, sociaal, politiek en cultu- ïeel gebied belichtte. Zij, die zich met ingang van 1 Juli per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Juni nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. De Gouvei-neur-Generaal zeide het financieel aspect voor 1940 niet gunstig te kunnen achten. Wel noemde hij den loop der landsontvangsten bevredigend, den gang van.het economisch leven in aanmerking genomen, doch.de sterk stijgende uitgaven stellen de Indische regeering voor moeilijke problemen. De. .middelenopbrengst in 1938 is ruim 34 millioen meer dan de herziene raming voor dat jaar en 8 millioen meer dan in 1937; de uitgaven kwamen 3 millioen boven de herziene raming. Het voordeelig saldo van den gewonen dienst wordt voorloopig geschat op 1,4 millioen. Het thans loopende jaar zal echter een tekort op den gewonen dienst opleveren, dat in het licht der jongste gégévéns becijferd wordt op' 36 millioen. Oorzaak: de sterke stijging dei- uitgaven. Voor 1940 wijst de ontwerp-begrooting een nadeelig saldo op den gewonen dienst aan van 40 millioen gulden. Drie cijfers illustreeren de stijging der lands- uitgaven: in 1938 waren zij 374 millioen, voor 1939 woi-dt een eindcijfer van 401 millioen ver wacht en voor 1940 woi-den de uitgaven geraamd op 408 millioen. Het laat zich aanzien dat deze stijging zich na 1940 nog zal voortzetten. De Gouv.-Genei-aal betoogde in zijn rede, dat, op grond van de hierboven vermelde feiten, gx-oote soberheid bij het financieel beleid zeer noodzakelijk is. Echter is de Indische regeering niet bereid over te gaan tot een geforceerd terugdi'ingen van het peil der uitgaven tot dat der inkomsten. Reeds een bescheiden terugtred van het uit gaven-peil van 1939 bleek al niet doenlijk en in vele gevallen bleek een markeeren van den pas onx-aadzaam. Wel zijn nieuwe maatregelen tot vex-hooging van het inkomstenpeil noodzakelijk. De Indische regeering stelt voor: a. herziening van enkele tarieven der in komstenbelasting; geschatte opbx*engst 2 mil lioen. b. verhooging der opcenten op de inkomsten belasting van 50 op 75; geschatte opbrengst 6,6 millioen. c. verhooging der opcenten op den vennoot schapsbelasting van 100 op 150; geschatte op brengst 8,8 millioen. Het defensie-uitvoex-recht, dat ultimo 1939 afloopt, zal niet wox-den verlengd. Ter com pensatie daarvan wordt 7y2 millioen van de opbrengst der nieuwe voorstellen overgebi-acht naar den buitengewonen dienst. De resteeren- de 9,9 millioen dienen ter vex-mindex-ing van het tekort op den gewonen dienst 1940 tot 30 millioen. Een belangrijk deel der Indische inkomsten dienen om de defensie-uitgaven te dekken. Van 1935 tot nu steeg het totaal der zuivere gewone uitgaven voor leger en vloot van 50 mil lioen tot 106 millioen. Bovendien worden van 1936 tot 1940 87 millioen op den buitengewonen dienst geboekt. Met gespannen aandacht wacht Indië de be slissing af over de plannen tot verderen uitbouw van de vloot. Voorts deelde de G.-G. nog mede, dat bij de Indische regeex-ing in voorbereiding is een ont werpregeling tot afschaffing der heeren diensten. In het dok. De .Oranje" bij aankomst in het dok van de Amsterdamsche Droogdok Mij, waarheen het gevaarte Woensdag gesleept werd Er is een tekort aan scheeps- machinisten. Het mag zeer merkwaardig genoemd worden, dat een stad als Rotterdam met haar gx-oot aantal technische, bij de scheepvaart betrokken bedrij ven, een tekort heeft aan scheepsmachinisten. Dit tekort is op het oögenblik wex-kelijk nijpend te noemen, hetgeen ten gevolge heeft dat door de scheepvaax-tmaatschappijen menigeen zonder behoorlijke opleiding wox-dt aangenomen. Daar deze menschen een stevige fundatie, waarop later de technische kennis verder moet worden ontplooid, missen, blijven voor hen teleurstel lingen bijna nimmer uit. Er zijn voor het ontstaan van dit tekort aan geschoolde menschen verscheidene redenen aan te voeren. Eén van de meest belangrijke facto ren is de omstandigheid, dat de techniek van de laatste jaren ook aan boord van het schip grooten vooruitgang gemaakt heeft. De schepen zijn grooter en sneller geworden, zoodat een krach tige voortstuwingsinstallatie noodig is. Boven dien hebben de schepen door de electriciteit veel aan comfort gewonnen, doch ook het gebruik van deze electriciteit veroorzaakt groote instal laties. Deze installaties vragen op haar beui-t een technisch en theoretisch goed geschoold en prac- tisch goed onderlegd machinekamerpersoneel. De eischen aan de kennis van dit personeel ge steld zijn wel heel anders dan twintig jaar geleden. De tijd, dat men alleen met een goed verstand, een paar stevige vuisten en een sterk karakter tot de hoogste posten kon opklimmen, is voorbij. Toch is er voor de jongelui op verschillende plaatsen in ons land gelegenheid om zich de noodige kennis te verwerven. Onvoldoende be kendheid hiermee schijnt echter oorzaak te zijn, dat hiervan niet voldoende gebruik gemaakt wordt. Als assistent-scheepvaartwerktuigkundige wordt begonnen op een gage, die normaal vijf en zestig tot vijf en zeventig gulden bedraagt. Door het gebrek aan aanbod is deze gage op het oogenblik tot honderd gulden, buiten kost en inwoning, opgeloopen. Vorig jaar hebben in ons land ongeveer 350 personen het voorloopig ma chinisten-diploma behaald. Er waren echter 200 assistent-machinisten meer gevraagd. Voor velen is er op dit gebied dus zeker nog iets behoorlijks te bereiken.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1