n Waar komt het vandaan? £öe JtlcineJ&emeertnitt H. C. ANDERSEN BURGERLIJKE STAND. Vonnis in de zaak Wiegerinck Muschter Zware straffen wegens dienst, weigering. 's-GRAVENHAGE, 14 Juni. Wpf TTnn tair Gerechtshof heeft uitspraak zaken tegen de gewoon dienstplichtiee ^i?^5 P. de V., T. S„ A. de V. en O D neerd, die bij vonnissen van den 1™-- e,li" voor de landmacht te 's-Hertogenbn** gsraad opzettelijke ongehoorzaamheid in tiid v gens log, werden veroordeeld ieder tot een i °0N zes maanden gevangenisstraf met onto ea den militairen dienst zonder ontzetting uiu bevoegdheid om bij de gewapende mjl? dienen, voor eerstgenoemde zonder va e overigen met aftrek der voorlooniee hïX de Het hof heeft de vonnissen ten aanzien opgelegde gevangenisstraf vernietigd rtw? de bracht op twee jaren en zes maanden nisstraf, voor allen met aftrek der Von i?e' hechtenis, en de vonnissen ten aanzien v plge bijkomende straf van ontslag uit den tÏÏde ren dienst bevestigd. 8 "en FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank t, Haarlem zijn de volgende faillissementen gesproken op Dinsdag 13 Juni 1939 1. G. H. Hassink, bakker, wonende te Be»r wijk, Heemskerkerweg 15. r" Curator Mr. W. N. Felhoen Kraal te w™ merveer. 2. G. Kreuning, bouwkundige, wonende t* Heemstede, Jan van Goyenstraat 14 Curator Mr. J. H. Junge te Haarlem Rechter-Commissaris in beide faillissemen ten mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon tl Haarlem. Door het verbindend worden der Uitdee lingslijst is geëindigd het faillissement van- G. J. de Graan, aannemer, wonende 'te Heemstede. Curator Mr. F. J. D. Teyse te Haarlem Op zijn verzoek is Mr. J. H. J. Simons te Haarlem ontheven als curator in het faillisse ment der N.V. Bouw- en Handelmaatschapnif Senco IV, gevestigd te Bennebroek. en in diens plaats benoemd Mr. F. J. D. Theyse te Haarlem. HAARLEM, 14 Juni, Ondertrouwd 14 Juni: A. L. van de Loo en I. Zijnen; P. L. Harsveld en E. M. van der Wiel; J. Mica en M. J. Dernison; A. Meijers en J. G. Laatsoh; B. Jans en J. A. Schotanus; J. ten Hove en J. H. KooijC. J. Kamer en D. Runia; J. F. L. de Zwart en T. Mars; H. Vreulïnk en G. H. van Staveren; G. Appel boom en F. H. Bethlem; P. D. de Vries en J. Scheffer; A. J. de Brie en M. L. Eijpe; B. van Dijk en J. Miog; J. C. van Beem en W. Harpe- ring; P. W. Heerschop en A. de Zwaan; F. P. Bos en M. P. Roos. Getrouwd 14 Juni: J. Meijer en M. Ling- scheid; P. J. van den Nieuwenhof en H. T. p, van der Avoort; V. van Rooden en C. M. Kehrens; J. T. Heibes en H. W. C. Hooykaas; P. J. Nieuwenhuizen en A. M. Prick; A. Lan- geveld en C. M. de Nijs; D. Akersloot en C. E. van Alphen; W. van Keulen en A. Goijaerts; J. Dolieslager en D. Hagen; A. H. W. Theelen en A. Boon: G. P. G. Meunier en G. Schoon hoven; J. M. W. Sehuijtvlot en S. L. C. Bak ker; B. Hoogkamer en C. Eising; A. H. Wild schut en C. M. Dekker; B. Vermeeren en J. M. Vermeerem; C. G. den Tuinder en A. C. Nue- sink; M. Teeuw en D. E. Bot; J. W. ten Brink en C. Nagtegaal; C. Egberts en B. van Gelde ren; G. van Hemert en M. J. H. Betlem; A. J. H. Braak en J. M. Boersma; H. van der Kolk en A. M. van 't Woudt; L. Teunissen en D. Woestenenk. Bevallen 12 Juni: C. E. J. M. Slingervoet— Ramondt, z.; M. BoonAarsen, d.; B. Visser IJkeona, z.; S. J. Griekspoor—Schreuders, d.; 13 Juni: G. Bruinenberg—Jager, d.; W. Hogendijkvan Steijnen, d.; 14 Juni: G. W. HablousBrouwer, d. WA1KT CEKICmiM AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. Ter veemarkt waren Woensdag aangevoerd: 253 vette kalveren: le kw. 62—66 (enkele hooger); 2e kw. 5458; 3e kw. 40—50 per K.G. levend gewicht. 126 nuchtere kalveren 59 per stuk. 109 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90—110 KG 56—57; zware varkens 55-56; vette varkens 5455 per KG slachtgewicht. Aangevoerd 1 wagon geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Vette kalveren: ruime aanvoer, redelijke handel, vaste prijzen. Nuchtere kalveren: ge wone aanvoer, handel goed, prijzen onver anderd. Varkens: matige aanvoer, weinig han del, prijzen onveranderd. VEEMARKT ROTTERDAM. 13 Juni. Totaal aanvoer 2555. Paarden 207, Veulens 34, Magere runderen 399, Vette runderen630, Vette kalveren 45, Graskalveren 109, Nuchtere kalveren 817, Schapen en lammeren 122, Zuig- lammeren 70, Bokken en geiten 72. Prijzen per K.G.: Vette koeien le kwal. 7o, 2e kwal. 60, 3e kwal. 32—45. Vette ossen resp. 65, 60. 35—45. Stieren 58, 53, 48. Vette kalveren 105, 85, 55—70. Schapen 45, 40, 28. Graskalve ren 2e kwal. 50, 3e kwal. 40. Nuchtere kalveren le kwal 41, 2e kwal. 36, 3e kwal. 31. Slacht- paarden resp. 46, 40, 28. Prijzen per stuk: Schapen le kwal. i», kwal. 16, 3e kwal. 13. Zuiglammeren resp. u, 9, 7. Nuchtere slachtkalveren 9, 8, 0. Nuchtere fokkalveren 30, 25, 20. Slachtpaarden 210, ï'u, 100. Werkpaarden 330, 250, 120. Hitten m 185, 110. Stieren 260, 210, 150. Kalfkoeien w, 200, 140, Melkkoeien 270, 200, 140. Varekoeien 195, 155, 135. Vaarzen 160, 140, 100. PinteJ 120, 100, 80. Graskalveren 55, 40, 25. Bokken en geiten 9, 6, 4. Omschrijving Dinsdagsche marktnoteerin^. Vette koeien en ossen, aanvoer korter, na - del redelijk. Stieren, aanvoer klemer, nanae matig, prijzen iets stijver. Vette kalveren, aa- voer korter, handel tamelijk, prijzen sum Prima's 1.15. Schapen en lammeren, aanvoer veel kleiner, handel vlot, prijzen vanJ™L. dag goed te handhaven. Zuiglammeren. voer korter. Nuchtere slacht- en fokka,ive aanvoer aanmerkelijk korter, handel Ka prijzen iets hooger. Paarden, aanvoer Iets- der, handel matig, prijzen le soort slacnip den iets stijver, verder onveranderd. Kan- melkkoeien, aanvoer minder, handel stu, p zen als vorige week. Varekoeien, aanvoer k Handel goed, prijzen constant, vaarzen pinken, aanvoer gering, handel van welnu, teekenis, prijzen onveranderd, Graskal - aanvoer iets kleiner, handel flauw. P J ruim prijshoudend. Bokken en geiten, aan als vorige week, handel traag, Priize" lager. Dader tot drie maanden veroordeeld. AMSTERDAM, 14 Juni. Begin Februari wierp een beambte bij de gemeentetram, die ruzie met zijn vrouw had, haar een pantoffel naar het hoofd. De vrouw werd oogenschijnlijk licht gewond, doch den volgenden dag overleed zij. Tegen den echtgenoot werd door de justitie een vervolging ingesteld wegens doodslag. De rechtbank veroordeelde hem wegens mishan deling tot een gevangenisstraf van zeven we ken, met aftrek van de voorloopige hechtenis, die eveneens zeven weken geduurd had. Bij de sectie op het lijk was namelijk gebleken, dat de wouw een zeer dunne schedel had. In nor male gevallen zou de verwonding geen gevol gen hebben gehad. De officier, die drie maanden gevangenis straf geëischt had, ging van het vonnis in ap pèl en van daag deed het Gerechtshof in deze zaak uitspraak. De man werd wegens mishan deling, den dood tengevolge hebbende, tot de zelfde straf veroordeeld. TERECHTSTELLING TE BERLIJN. BERLIJN 14 Juni (D. N. B.) Een zekere Michaelis, die door het volksgerechtshof wegens voorbereiding van hoogverraad ter dood ver oordeeld was, is vandaag terechtgesteld. Strang te Moskou. MOSKOU, 14 Juni. William Strang, de chef van de af deeling Midden-Europa van het Fo reign Office, is te Moskou aangekomen. ARRESTATIE IN VERBAND MET DEN MOORD TE KLADNO. PRAAG 14 Juni (D. N. B.) De Duitsche politie heeft een Tsjechische vrouw gearresteerd, die waarschijnlijk de vertrouwde van den pleger van den moord te Kladno is. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdagsavonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE De „Oranje" verlaat voorgoed de werf. Laatste hand wordt thans aan het vaartuig gelegd. Vrouw met pantoffel doodelijk gewond. Voordat de zon echter opkwam, zag zij opnieuw haar zusjes boven water komen. Htm haren waaiden niet meer in den wind. „Wij hebben ons haar aan de zeeheks geschonken om jou te helpen", zeiden ze. „Je behoeft bij 't opgaan van de zon niet te sterven. Hier heb je een mes, stoot het den prins in zijn hart, laat zijn bloed op je voeten spatten en je krjjgt weer een vischstaart, kunt weer in zee afdalen en met one leven tot je 300 jaar oud bent!" Aarzelend betrad de kleine zeemeermin de purperen tent, waarin de prins en zijn gemalin sliepen. Daar zag zij beiden. Hem dooden Neen, dat kon zij niet. Zij snelde de tent uit, wierp het mes ver in de golven, die onmiddellijk bloedrood werden. Nog eenmaal keek ze in de tent naar den prins, toen zag ze den hemel zich rood kleuren: de eerste zonnestralen braken zich baan. Ze sprong in zee, 't koude water beroerde haar Hohaaaa* dat langzaam tot Hooger rees de zon: haar stralen vielen rohd en warm op het koude schuim en de kleine zeemeermin voelde niets van den dood. zag de zon en zij zag boven zich doorzichtige wezens. Hun stemmen waren net melodieën, alleen zoo onwezenlijk, dat geen mensch ze kon hooren, net zoo min als menschenoogen ze zagen. De kleine zeeprinses zag nu ook dat zfj zelf net een lichaam had als deze wezentjes en dat zij uit 't schuim opsteeg. Zij hief haar armen verlangend omhoog, sloot zich aan bij de luchtkinderen, die weliswaar geen ziel bezitten, maar die deze kunnen verdienen door goede daden te verrichten. Nog éénmaal keek zij naar 't schip, waar de prins en zjjn bruid weemoedig op 't dek naar het zee schuim stonden te staren, alsof zij wisten dat dit de zeemeermin was geweest. Toen steeg zij voorgoed omhoog, met de lucht kinderen, die haar waren komen halen, omhoog naar de rozeroode wolken, waar ook haar een nieuw leven wachtte... EINDE. (Morgen sen andere vertelling),, Bankdirecteuren resp. tot li en 2j jaar veroordeeld. AMSTERDAM, 14 Juni De rechtbank deed vandaag uitspraak in de straf zaak tegen de beide directeuren C. J. F. M. M. en J. C. F. W. van de bank Wiegerinck Muschter en Co., verdacht van verduistering van een zeer groot bedrag ten nadeele van cliënten van de bank. Het tekort beliep circa twee millioen gulden. De rechtbank veroordeelde M. tot anderhalf jaar gevangenisstraf, con form den eisch van den Officier van Justitie. De rechtbank bepaalde, dat de straf zal moeten worden ondergaan in de bijzondere strafgevangenis te Schcvc- ningen. De verdachte W. hoorde zich veroor- deelen tot twee en een half jaar ge vangenisstraf. De officier van justitie had vier jaar tegen hem gerequireerd. In beide gevallen bracht de rechtbank de voorloopige hechtenis, acht maanden, in min dering. Zij overwoog dat het verweer, als zou een gedeelte van de stukken in leendepot zijn ontvangen, dient te worden verworpen, want ook wanneer zij in leendepot waren ontvangen dan waren de stukken door beide verdachten in ontvangst genomen met het doel ze niet terug te geven en er ook geen gelijkwaardige stukken voor in de plaats te geven. AMSTERDAM, 14 Juni. Het nieuwe motor mailschip „Oranje" van de stoomvaart maatschappij Nederland heeft hedenmorgen voor goed de werf van de Nederlandsche Scheepsbouw maatschappij verlaten. Het schip werd gesleept naar de Amster- damsche Droogdokmaatschappij, waar het op nieuw in de verf zal worden gezet en de laat ste sporen van den arbeid, welke gedurende de laatste weken aan het schip is verricht, zullen worden verwijderd, zoodat het geheel nieuw en smetteloos zijn eerste reis zal kunnen aan vangen. De „Oranje" is in dok 5 gebracht, waar het tot 18 Juni a.s. zal blijven. Dan gaat het schip naar de strekdam in het IJ om gemeerd te draaien, terwijl gedurende drie dagen, van 19 tot 21 Juni, de machines tevens proef zullen draaien. Op 22 Juni a.s. gaat de „Oranje" naar de com- pasboei voor het stellen en compenseeren der compassen, en dan gaat het naar een der ka den van de maatschappij Nederland, waar het gereed zal worden gemaakt voor den eersten technischen proeftocht, die op 27 Juni a.s. met tal van genoodigden aan boord op de Noordzee zal worden gehouden en die drie dagen zal du ren. Ds. C. Lingbeek overleden. Oud-lid van de Tweede Kamer. VOORTHUIZEN, 14 Juni. In den afgeloopen nacht is in zijn wonüig al hier plotseling overleden ds. Casper Andries Lingbeek, emeritus predikant en oud-lid van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal. Ds Lingbeek werd 5 Februari 1867 geboren en studeerde theologie aan de stedelijke uni versiteit te Amsterdam. In 1893 werd hij candidaat in Noord-Brabant om 11 Maart 1894 te Voorhuizen het pre dikambt te aanvaarden. Nadat hij eenige malen van standplaats verwis seld was werd hij in 1918 predikant te Steen- wijk, vanwaar hij In 1919 reeds naar Reitsuim vertrok. Hier was hij werkzaam tot 1925 toen de Herv. Ger. Staats partij, aan welks oprich ting ds. Lingbeek een actief aandeel had ge nomen, hem als haar eersten afgevaardigde naar de Tweede Kamer zond. Ds. Lingbeek was gedurende zijn eerste Kamerperiode ook lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland en van den gemeenteraad van 's-Gravenhage. In 1931 stelde hij zich niet meer herkies baar en nam een beroep aan naar de Ned. Herv. Gemeente van Urk. Bij de Kamerver kiezingen van 1933 was ds. Lingbeek opnieuw lijstaanvoerder en nam hij opnieuw zitting op het Binnenhof. In 1937 keerde hij na de ver kiezingen van dat jaar niet meer in de Kamer terug. Sinds dien tijd was hij woonachtig te Voorthuizen. Ds. Lingbeek, die een leerling en geestver want was. van wijlen dr. Ph. J. Hoedemaker, behoorde tot de confessloneele richting en was ook lid van het hoofdbestuur van de Con fessloneele Vereeniging. Hij was voorts redacteur van het weekblad „Staat en Kerk". Een nieuwe „Batavier" heeft een stoommachine. De Batavierlijn is een nieuw schip rijker ge- worden, dat 2687 bruto ton meet en 80.60 me ter lang is. Het schip is uitgerust met een stoommachine. Zonder twijfel zal menigeen verwonderd zijn dit te vernemen. In onzen tijd van turbines, mo toren en electrische voortstuwing maakt een stoommachine nu eenmaal een eenigszins ouder- wetschen indruk. Toch is de voortstuwingsinstallatie van de nieuwe Batavier, uitgevoerd door de N.V. Werk spoor, Amsterdam, hypermodern. Nauwkeurige economische studiën van uitge werkte projecten toonden aan, dat de financieele voordeelen van een motorinstallatie, vooral ge zien het betrekkelijk korte traject dat wordt be varen, slechts zeer gering zijn. Dit kleine financieele voordeel is opgeofferd aan de nachtrust van de passagiers. Een schip, uitgerust met een stoommachine, blijkt beter trillingvrij te maken dan een door een motor voortgestuwd schip. Bovendien maakt een stoommachine veel minder lawaai. Poolsche Joden moeten Oostenrijk verlaten. "WEENEN, 14 Juni (Havas)Bijna 200 Pool- sche Joden, die order hadden gekregen Oos tenrijk te verlaten, zijn naar het hoofdbureau van politie gebracht. Zij zullen naar de grens geleid worden. Drama. De oude Grieken hadden hun „dansende vertel lers", wier bewegin gen en mimiek een aanschouwelijke voorstelling moesten geven van hetgeen zij ver haalden. Zij „deden" dus iets; van daar de naam „drama", afgeleid van het Grieksche woord „drao" (letterlijk: „ik doe"). Kunstzijde. Robert Hooke een Engelsch scheikundige, was de eerste die (reeds in 1664) op het denkbeeld kwam, dat men kunst zijde zou kunnen maken uit cel lulose van hout. In 1885 nam George Audemars te Lausanne het eerste patent op het gebruik van nitro cellulose voor de vervaardi ging van kunstzijde. Geval van gasvergiftiging te Zaandam. Bejaarde vrouw om het leven gekomen. ZAANDAM, 14 Juni. In den af- geloopen nacht is alhier de 81-jarige echtgenoote van den metselaar J. van Zanen door gasvergiftiging om het leven gekomen. Gistermorgen verrichtte een timmerman in de woning van den heer Van Zanen in de Jan Sytorandsteeg eenige werkzaamheden. In strijd met de bepalingen verwijderde hij hier bij den gasmeter en bracht hij hem, toen hij met de karwei klaar was, weer op zijn plaats, in de meening dat de aansluiting was beves tigd, Toen de timmerman zich vanmorgen om half acht weer aan de woning vervoegde en met behulp van den sleutel, die hem den vorigen avond was meegegeven, naar binnen ging, vond hij het echtpaar Van Zanen, ten gevolge van gasvergiftiging bewusteloos te bed liggen. De geneeskundige dienst, die onmiddellijk gewaarschuwd werd, stelde vast, dat de 81- jarige vrouw reeds was overleden. De man, die eveneens 81 jaar oud is, werd in bewuste- loozen toestand naar het gemeente-zieken huis overgebracht. Spaansche vluchtelingen in Mexico. VERA CRUZ, 14 Juni (Havas). Hier zijn 1619 Spaansche vluchtelingen, onder wie de schrijver Antonio Zozaya, aangekomen. Zij werden hartelijk verwelkomd door den secre taris van het Mexicaansche vakverbond, die tevens minister van binnenlandsche zaken is. HOUDT VOLDOENDE TUSSCHENRUIMTE

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6