IJmuider Courant Erfpachtscommissie veroordeelt ÏOethoudezdeTHvuUtda, êeieidsfoutm ÏDeec levenslang Vaot de vacanüe „Nederland" DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Gemeenteraads verkiezingen. Amsterdamsche J Erfpachts- I kwestie 1 maakte ernstige Gulden ongeschikt als raadslid; handelingen van Matthijsen ontoelaatbaar geacht Raadsverkiezingen. geëischt. 24e JAARGANG No. 191 Uitgave Lourene Coster. Maatschappij „jor Courant Uitgaven en Algem. jjyukkerij N.V. Groote Boutstraat 93. Haarlem. Tel. 10724. Bureau IJmuider Courant i Kennemerlaan 42, IJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, „orden kosteloos opgenomen in de gennemer Courant Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 16 JUNI 1939 Abonnementen per week f0.12'/j, per maand f 0.521 /2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertcntiëni 1*5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f0.10. Woensdag zijn in een groot aantal steden en dorpen gemeenteraadsverkiezingen gehouden. De meeste provinciale hoofdsteden hebben haar beurt al gehad, al heeft van de zes groot ste steden des lands er nog maar één gestemd, namelijk Utrecht. De overige vijf: Amsterdam, Botterdam, den Haag, Haarlem en Groningen komen later. Begrijpelijkerwijze is er in deze steden, en in al de overige gemeenten waar men nog ter stembus moet tijgen, groote be langstelling voor de uitslagen van dezen Woensdag. Men tracht er uit op te maken wat men zelf te wachten heeft. In Haarlem, Velsen, Beverwijk en Bloemendaal kan men daarbij wat extra-aandacht geven aan naburige plaat sen waar de teerling al geworpen is: Heemstede en Haarlemmermeer hebben Woensdag geko- 2en, Zandvoort zelfs al eerder. Cijferaars zouden zich nu al kunnen ver meien in het opmaken van totaal-resultaten, met percentages en vergelijkingen en al de andere statistische vermaken, aan verkiezingen verbonden. Maar veel werkelijk houvast zal de oogst van Woensdag hun niet geven. Bij de ge meenteraadsverkiezingen doen zich nog in vele gevallen factoren gelden, die door de invoering van Evenredige Vertegenwoordiging uit de Kamer- en Statenverkiezingen vrijwel zijn verdwenen. Ik bedoel de persoonlijke bekend heid van den candidaat en de invloed van lo cale geschillen, die tot indiening van aparte lijsten leidt. De eerste factor heeft in sommige gevallen veel invloed. Als een partij met een lijstaanvoerder komt, die in zijn stad of dorp bijzonder veel waardeering geniet, die zich misschien in de laatste jaren op een of andere wijze extra onderscheiden heeft, neemt het stemmental op zijn lijst toe los van gebruike lijke politieke overwegingen. Heeft iemand, of heeft een groep, daarentegen de goe-gemeen- te ontstemd, is er misschien zelfs scheuring door in de partij ontstaan, dan treedt de te genovergestelde uitwerking op. Soms gaan veel stemmen verloren doordat de dissidente lijst geen enkelen zetel bemachtigt. Nu valt bij de uitslagen van Woensdag op te merken, dat het succes der kleine partijtjes en groepjes in het algemeen minderende is. Vorige verkiezingen hebben dat verschijnsel ook al te zien gegeven; het zet zich blijkbaar voort. Niet overal, maar als overheerschend verschijnsel. Het aantal in de gemeenteraden vertegenwoor digde partijen is zeer verminderd vergeleken bij een dozijn jaren geleden, maar ook weer vrij opvallend gedaald vergeleken bij 1935. Als ik het naga in een aantal steden, waar Woens dag een nieuwe Raad gekozen is, blijkt dat het aantal fracties in den Utrechtschen Raad zal dalen van 8 tot 7, in den Enschedé'schen van 12 tot 9, in Hilversum van 9 tot 7, in Arnhem, Zwolle en Kampen van 8 tot 7, in Bussum van 7 tot 6, in Vlissingen van 7 tot 5, in Venlo van 7 tot 4. Dat is wel een kenmerkend verschijnsel en de meeste menschen zullen het met instem ming begroeten, omdat het minder krachtsver snippering beteekent. De onlangs gehouden Statenverkiezingen hebben een stemmenwinst ten voordeele van de „middengroepen" opgeleverd die Woensdag in het algemeen wel bevestigd werd, zonder dat men daar nu positieve conclusie uit kan trek ken. Het duidelijkst waarneembaar is de winst der vrijzinnig-democraten. Bij de libe ralen ziet men in vele plaatsen een stijging der sfcemmen-totalen maar weinig zetelwinst, bij de Christelijk-Historische Unie wat meer zetelwinst. Zoo blijkt uit den uitslag van Hil versum, dat deze drie partijen daar in 1935 ge zamenlijk 23.14 pCt. van het totale stemmen- totaal behaalden en nu 32.03 pCt. Hun aantal zetels steeg van 8 tot 10 in een Raad van 31 leden. In Leiden steeg het gezamenlijk percentage dezer drie middengroepen van 22.56 tot 26.91 fin het aantal zetels van 8 tot 9 uit 35 zetels, in Arnhem steeg het percentage van 16.52 tot 23-87, het aantal zetels van 5 tot 8 uit 35, maar in Utrecht klom het percentage slechts van 17.06 tot 18.97 en het aantal zetels van 6 tot 7 uit 39. Daarnevens kan men geen belangrijke ver liezen voor de andere belangrijke partijen waarnemen. De beide grootste, R.K. en S.D.A.P., hebben zich gehandhaafd, de eerste sterker dan de tweede. Ook de A.R. geven geen ver zwakking te zien. Verhoogingen van de stem- öientotalen zijn noodig om zich te handhaven, Want in de meeste plaatsen is het aantal kie- Zfiïö gestegen. Verhoogingen van de percenta ges gaan vaak ten koste van kleine groepen en zijn in vele gevallen niet belangrijk genoeg om zetelwinst op te leveren. Zoodat als men deze cijfers buiten beschouwing laat en alleen op de zetelverdeeling let, er niet veel wijzigingen i werkelijke beteekenis in de sterktever- der partijen vallen te noteeren. In sommige gemeenten waar rechts of links een luttele meerderheid had, is de Raad evenwel het „om" en er zijn natuurlijk gevallen, waar- to invloed op de in September komende wet houdersverkiezingen zal blijken. Maar om die to kunnen taxeeren zou men alle plaatselijke omstandigheden moeten nagaan; lang niet overal is de meerderheid rechts-links beslis- fifibd. In het algemeen dient ook opgemerkt te worden dat de uitslagen van Woensdag geen duidelijk beeld voor het geheele land geven, lij den uitslag van Heemstedè vaJt op dat ^Illl!l!!lll[|llllllll!lllllll(!llljl!llllllllllll(lllllllllllll|[ir Jht&tieke lüetken niets oaa amuptie gebleken DE AMSTERDAMSCHE Raadscommissie, welke een onderzoek moest instellen naar de bekende erfpachtskwestie, heeft haar rapport gepu bliceerd. Haar voornaamste conclusies zijn Wethouder De Miranda. Voor de commissie is komen vast te staan, dat den wethouder ernstige beleidsfouten moeten worden aan gerekend en dat de wethouder in meerdere gevallen ernstig in ver zuim is gebleven. Persoonlijk ingrij pen van den wethouder in een aantal gevallen, zonder dat hij, naar door hemzelf is verklaard, wist, wat er bij den dienst omging, moest onvermijdelijk leiden tot bevoor rechting van de bouwers, die bij die gevallen betrokken waren. Dit was niet bevorderlijk voor den goeden gang van zaken bij het grondbedrijf. Het is de commissie niet gebleken, dat overwegingen van corruptieven aard den wethouder hebben geleid bij zijn doen en laten. De heer Gulden. De Commissie meent te mogen uitspreken, dat de wijze waarop de heer Gulden in opspraak is gekomen en de sfeer, die er om hem is ge schapen, hem voor de uitoefening van het raadslidmaatschap onge schikt hebben gemaakt. De heer Matthijsen. De Commissie is van oordeel, dat de heer Matthijsen buitengewone bemoeiingen heeft gehad met den verkoop van scholen, waardoor het belang der gemeente -niet werd ge diend. De Commissie acht deze han delwijze voor een raadslid niet toelaatbaar. Dienst der Publieke Werken. Ten aanzien van den dienst der Publieke Werken wenscht de Com missie er de aandacht op te vestigen, dat zij geen enkele aanwijzing heeft gekregen van eenige corruptie bij dezen dienst. De burgerplicht eischt dezer dagen Van allen onzer weer een daad, Men komt ons om een oordeel vragen, De leuze is ditmaal: Schaft raad! Na een vier jaren van verpoozen, Zijn wij er nu weer midden in, Er wordt weer links en rechts gekozen, Ja, links en rechts in dubblen zin. In heel een serie steden, dorpen, Verspreid over het heele land, Is thans de teerling al geworpen, U weet den uitslag uit de krant. Het meerendeel moet straks nog komen, Wat later, maar toch niet te laat, Zij hebben wat meer tijd genomen, Maar wees gerust, komt tijd. komt raad. Het stembiljet met vele namen, Geeft weer een zeer bontkleurig beeld, Wij stemmen broederlijk tezamen, Maar even broederlijk verdeeld. Maar wat ons dan ook scheidt als menschen, Verplaatst op politiek terrein, Wij zijn vereend in vurig wenschen, Dat goede raad goedkoop mag zijn. P. GASUS. het aantal geldige stemmen in deze gemeente, sinds het annexatiejaar 1927 tengevolge van den constanten bevolkingsgroei weer voortdu rend stijgende, nu al bijna de 10.000 bereikt heeft. Het is, om precies te zijn, 9460 en kornt practisch overeen met dat vantwee pro vinciale hoofdsteden, Middelburg en Assen, die resp. 9800 en 9334 geldige stemmen hebben uitgebracht. Ik vermoed dat Heemstede daar zelf verbaasd van zal zijn. De verhouding van rechts tot links, 9-6 leden, veranderde in Heem stede in 8-7. In Haarlemmermeer daarentegen steeg de rechtsche meerderheid van 13-8 tot 14-7. Pas na de voltooiing van het geheele „ver kiezingsproces" der Nederlandsche gemeen ten zal men werkelijk afdoende conclusies om trent winsten en verhezen der verschillende partijen kunnen trekken. R. P. VOETBAL. Stormvogels Kampioen van Haarlem. H. F. C. met 6I geslagen. Op het E.D.O.-terrein wérd gisteravond de finale van de wedstrijdenreeks om het kam pioenschap van Haarlem gespeeld tusschen H.F.C. en Stormvogels. In de opstehing dei- elftallen waren enkele wijzigingen gekomen; de teams kwamen als volgt binnen de lijnen: H.F.C. v. d. Togt, Berendsen, Van Zijl, Flack, J. ten Have, Van Olphen, Van Kerssen, Kruyer, Höck, Klein de Groot, C. ten Have Stormvogels: Kraak, Van Dongen, Haak Jr., Glas, Tol, Gerrits, Van Pel, Woudenberg, Van Dam, Prins, De Braber. Aanvankelijk gaat de strijd vrijwel gelijk op; C. ten Have krijgt spoedig een kans, even als Höck uit een goeden pass van Kruyer, maar door talmen gaan deze veer 1 oren. Nadat de Stormvogels-voorhoede eenige bezoeken aan Van der Togt heeft gebracht, waarbij het doel te hoog werd gezocht, neemt H.F.C. op ietwat fortuinlijke wijze de leiding. Höck plaatst den bal naar Ten Have, diens schot wordt door doelman Kraak tegen Klein de Groot weggeslagen, van wiens lichaam het leder in het doel vliegt (10). De IJmuidenaren stellen onmiddellijk pogin gen in het werk om op gelijken voet te komen, maar het schieten laat vooralsnog te wen schen over en het doel wordt meermalen te hoog gezocht, terwijl enkele schoten van Prins en Van Dam goed door Van der Togt worden gestopt. Doch na een kwartier geeft Van Pel een fraaien voorzet, die door Van Dam, die lang niet slecht debuteerde, in het net wordt geplaatst. (11). Stormvogels komt dan sterk in het offen sief, doch uit een plotselingen doorbraak krijgt Klein de Groot een vrije kans, die echter door overhaast schieten onbenut blijft. Van der Togt krijgt druk werk, maar hij houdt braaf stand tot de laatste minuut voor de pauze, als de bal uit een corner wordt inge schoten, door Van Zijl uit het doel wordt ge kopt, maar door Van Dam wordt opgevangen en langs den keeper wordt gewerkt. Rust 12. Binnen 13 minuten na de hervatting is de strijd ten gunste van Stormvogels beslist. Na vijf minuten straft Prins een foutje van Van Zijl af (1-3), enkele oogenblikken later heeft v. Dam na een scrimmage succes en daarna laat Prins een voorzet van De Braber voor Wouden berg loopen, die den bal via den paal in het doel plaatst (1—5). Prins. H.F.C. is er dan geheel uit en de wedstrijd is het aankijken nauwelijks meer waard. In plaats van alles op den aanval te zetten, blijft de „Good Old" met drié voorwaartsen in de eerste linie spelen. Höck lost eenige verre schoten, die Kraak naar behooren stopt. Kort voor het einde gaat Van Pel er vandoor, zijn schot wordt door Van der Togt gehouden, maar de terugspringende bal wordt door Van Dam in het net gewerkt. Met een 61 overwinning voor Stormvo gels komt het einde. De voorzitter van den H. V. B., de heer A. van der Aart, reikte den beker met eenige toe passelijke woorden aan den aanvoerder der IJmuidenaren uit. Verd. blijft steeds zijn ONSCHULD VOLHOUDEN. De procureur-generaal bij het Am sterdamsche Gerechtshof heeft tegen den verdachte in het drama te Koedijk na een uitvoerig requisitoir levenslange gevangenisstraf geëiséht. Uitvoerig besprak de procureur-generaal de kwestie van de betrouwbaarheid van de hoofd getuige Maria D. Zoo is er b.v. de vraag van het zetten van de handteekening onder de volmacht door verd. in het ziekenhuis. Maria zegt: de zuster bracht mij pen en inkt en ik liét verd. teekenen. Depleegzuster ontkent dit. Dit ver schil in verklaring kan heel goed een vergissing van de zijde van de zuster zijn en behoeft niet te zijn gelegen in het onwaarheid spreken van getuige. Met honderd procent zekerheid kan volgens spr. worden aangenomen, dat verd. het voorne men heeft gehad om zijn vrouw te dooden. Het meisje D. heeft zich nooit met kracht te gen de plannen van verd. verzet. Integendeel heeft zij de verhouding voortgezet. Thans blijkt uit niets, dat zij verd. onnoodig wil bezwaren, iets dat zij zeer gemakkelijk zou kunnen doen. Zij heeft geen enkele reden om onware beschul digingen te uiten, zij was immers geenszins zijn vijandin. In de verklaring van Maria D. is geen enkele zwakke plek te vinden. Het is natuurlijk de vraag of dit voldoende is voor een veroordeeling en spr. meent deze vraag bevestigend te moeten beantwoorden. Bij dit al les komt nog, dat de manier om zijn gezin kwijt te raken voor hem de eenige was. Vergif, een schiet- of steekwapen waren uitgesloten. Hier kon en dat is ook gebleken kon men den ken aan een ongeluk. Maar er zijn meer bewij zen, die nl. te putten zijn uit de omstandighe den, waaronder het ongeluk is gebeurd. Alles wijst er op, dat verdachte opzettelijk te water is gereden. Onder doodsche stilte in de zaal requireerde de proc.-gen. vernietiging van het vrijsprekend vonnis en verdachte's veroordeeling wegens po ging tot moord en moord, tot levenslange ge vangenisstraf. „Ik ben mij", zegt de procureur-generaal, on der den invloed van zijn zwaren eisch, „volko men van mijn verantwoordelijkheid bewust, maar ik meen, dat voor dit vreeselijk misdrijf slechts levenslang kan worden gevorderd". Verdachte heeft het geheele requisitoir staan de aangehoord. Ook bij het uitspreken van den eisch bewaart hij volkomen zijn kalmte. Het Hof gaat, alvorens den verdediger het woord te geven, in raadskamer. De verdachte spreekt een oogenblik met zijn verdediger en gaat dan rustig zitten. Het O.M. heeft niet de onmiddellijke gevangenneming gevorderd. Pleidooi. Dan is het woord aan den verdediger mr. C. H. de Groot uit Alkmaar, die onder doodsche stilte en onder groote spanning zijn pleidooi aanvangt. Na verschillende punten te hebben behandeld, welke door den proc.-gen. als bezwa rend naar voren waren gebracht, roerde mr. De Groot de kwestie aan, dat verd. op den avond van het ongeluk den weg langs het kanaal had gekozen. Onjuist noemde pl. het verwijt van het O.M. dat verdachte een gevaarlijken weg heeft ge kozen. De andere wegen waren langer, en min stens even gevaarlijk. Mr. De Groot had kaar ten meegebracht en vol belangstelling bogen de leden van het Hof zich over de kaart en gingen de wegen na, die misschien veiliger zouden zijn geweest volgens den proc.-gen. en dan de plaats waar het ongeluk gebeurde. Er zijn riep pl. uit stukken, waar geen huis in de buurt staat. Daar had verd. zijn gezin kunnen ver moorden en geen levende ziel zou in de buurt zijn geweest om later voor het Hof te getuigen. „Hoe reed verdachte?" vroeg pl. zich af. Hoogst voorzichtig en met een zeer kalm gan getje. En waarom huurde hij een auto? Omdat dat voor hem, met zijn groote gezin, het goed koopste was, daar hij per K.M. slechts een ge ring bedrag betaalde. Met klem drong pl. aan op vrijspraak, be vestiging van het vonnis zonder echter de be zwarende clausule over het bestaan van het plan. In verband met verd.'s werk vroeg pl. het Hof het rijbewijs van verd., dat bij de stukken is, terug te geven. Ten aanzien van het teruggeven van het rij bewijs refereerde de procureur-generaal zich aan het oordeel van het Hof. Over het verzoek van den verdediger zeide de president, dat het teruggeven het rijbewijs eigenlijk vooruitloopen op de uitspraak was. Na raadkamer werd het rijbewijs terugge geven. „Maar", zeide de president, „daar mag be treffende de uitspraak niets uit worden afge leid". „Meneer de president, zeide verd., ik wil al leen zeggen, dat ik volkomen onschuldig ben. Door een vreeselijk ongeluk verloor ik drie kin deren Het Hof zal 29 Juni arrest wijzen. POSTERIJEN. Bij beschikking van den directeur-generaal der P. T. T. wordt met ingang van 1 Augus tus 1939 op verzoek aangewezen als adjunct inspecteur der P. T. en T. te Haarlem de re- ferendars der P. T. en T., J. Mastenbroek, thans aangewezen als adjunct-inspecteur der P. T. en T. te Middelburg. IJmuiden-O., Velsen-N., Santpoort Dames regenjassen linnen met rubber f 1.95 Leuke hoofddoeken0.29 (Adv. Ingez. Med.J ZESHONDERD PETTEN KIEZEN HET LUCHTRUIM Vreugdebetoon van zeshonderd Amerikaansche cadetten, die met succes hun studie aan de marine academie te Annapolis voltooiden.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1