Waar komt het vandaan LEELIJKE JONGE EENDJE Extra uitvoer van tuinbouwproducten naar Duitschland. HAARLEM Donderdag. Op 65-jarigen leeftijd is Woensdag overleden de heer P. Voogd, oud-lid van den Gemeente raad en van Prov. Staten van Noord-Holland. De heer Voogd werd 16 September 1873 te Meppel geboren, ontving zijn opleiding aan de Rijkskweekscholen te Nijmegen en 's Hertogen bosch en legde in 1892 het onderwijzersexamen af. Daarna was hij, zoowel bij het openbaar als het bijzonder onderwijs, in verschillende betrek kingen werkzaam. Intusschen studeerde de heer Voogd verder voor Duitsch M. O. Hij was achtereenvol gens werkzaam als leeraar in de Duitsche taal en letterkunde aan de 2e 5-j. H. B. S. te Amsterdam en aan het gymnasium en de H. B. S. te Tiel. In 1909 verliet hij het onderwijs. Toch bleef hij opvoedend werk doen bij de Jeugdbewe ging. Hü behoorde tot de oprichters van de A. J. C. en was tot 1926 voorzitter van de Socialistische Jeugd-Internationale. Van 1924 tot 1934 in welk jaar hij den 60- jarigen leeftijd bereikte was de heer Voogd leider van het Instituut voor Arbeidei-sontwik- keling. Ook heeft hij zitting gehad in den Cen- tralen Jeugdraad en van 1919 af was hij lid van den Onderwijsraad. Vroeger maakte hij deel uit van het Hoofdbe stuur der Mij. tot Nut van 't Algemeen en was hij lid van de Nuts-Commissie voor onderwijs. Hij vervulde tweemaal de functie van voorzit ter der Commissie van Toezicht op het M. O., alhier, n.l. van 1927 tot 1933 en van 1935 tot en met 1937. Van Sept. 1935 tot 1 Mei 1938 vertegenwoor digde de heer Voogd de S. D. A. P. in den Haar- lemschen Gemeenteraad en van 19281935 in de Prov. Staten van Noord-Holland. De heer Voogd genoot vooral in onderwijzers kringen en in die van het Instituut voor Arbei dersontwikkeling algemeene achting en waar deering! De crematie zal plaats hebben Zaterdag 17 Juni a.s. te Driehuis-Westerveld, na aankomst van trein 15.14 uur. Spoorwegpensioenen blijven de aandacht der Kamer vragen. Blijkens het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot wijziging van de Pensioen wet Spoorweg-ambtenaren 1925, kon men zich algemeen vereenigen met het voorstel om de korting op pensioenen beneden f 500 met ingang van 1 Juli 1939 ongedaan te maken. Verscheidene leden, die op het standpunt stonden, dat pensioenen onaantastbaar zijn. brachten in herinnering dat de Kamer zich op 19 October 1938 in groote meerderheid heeft uitgesproken voor intrekking van de in 1936 ingevoerde korting op de spoorwegpen sioenen. Deze leden betreurden, dat de regee ring aan dezen wensch slechts ten deele gevolg wil geven en een tusschenvoorstel doet, inge volge hetwelk de korting op de pensioenen, hooger dan f 500, met ingang van 1 Januari 1940 geleidelijk in vijf jaren zal vervallen. De waardeering dezer leden voor het feit, dat de regeering aan den wensch der Kamer een eindweegs wil tegemoet komen, was gerin ger dan hun teleurstelling over het feit, dat de regeering eerst na vijf jaren een einde wil maken aan de uitzonderlijke positie waarin de spoorwegpensioenen verkeeren. Naar het oordeel van de hier aan het woord zijnde leden is er slechts één weg om aan de uitspraak der Kamer volkomen recht te doen wedervaren, namelijk het intrekken van de korting, niet in termijnen, doch ineens, en wel met ingang van 1 Juli 1939, den dag waarop ook de korting op de laagste pensioenen wordt ongedaan gemaakt. Zouden tegen het terstond intrekken van de korting overwegende bezwaren bestaan, dan zouden een deel dezer leden toch ten sterkste aandringen op inkorting van het overgangs tijdperk tot twee of ten hoogste drie jaren. Cijfers uit de Indische millioenen» nota. BATAVIA, 15 Juni (Aneta-A.N.P.) In aan sluiting op de rede, uitgesproken door den gouverneur-generaal bij de opening van de zitting van den nieuwen Volksraad, kunnen nog de volgende bijzonderheden worden ge meld uit de financieele nota: Ten behoeve van de emigratie, waarvan de kosten tot dusverre werden vergoed uit de wel vaartsbij drage door Nederland verstrekt, is 2.500.000 opgebracht, waartegenover een ont vangst staat van 800.000 als bijdrage uit het rubberfonds. De kosten voor onderwijs zijn met 2.900.000 gestegen, hetgeen, naast het normale bezol- djgingsaccres, toe te schrijven is aan de finan cieele consequenties van den natuurlijken groei van de onderwij szorg. Voor zoover de middelen betreft kan worden gezegd, dat bij de raming van de vennoot schapsbelasting rekening moest worden gehou den met de gewijzigde economische omstandig heden ten aanzien van enkele producten. In verband daarmede wordt geen hoogere taxatie dan 37.000.000 gemotiveerd geacht, hoewel de opbrengst over 1938 48.100.000 bedroeg. De netto-opbrengst van de opiumregie is geraamd op 8.5O0.G00. Het is de bedoeling met ingang van 1939 de opbrengst uit dezen hoof de maximaal op 8.000.000 te stellen. De ontvangsten uit de bedrijven, welke val len onder de Indische bedrijvenwet, zijn 3.500.000 hooger geraamd. De uitkeering van de Banka-tin-winning aan den gewonen dienst is op 15.000.000.— ge fixeerd. Daar het zuivere exploitatie-overschot deze uitkeering niet toelaat, zal een bedrag van 1.700.000 aan de winstreserve moeten worden ontleend. De groep „diverse middelen" vertoont een daling van 800.000 ten opzichte van de ra ming voor 1939. Deze teruggang is practisch geheel te wijten aan de mindere opbrengst van 3.000.000.— uit het winstaandeel van de N.V. gemeenschappelijke mijnbouw mij. Billi- ton, waartegenover het winstaandeel van de Ned.-Indische aardolie mij. op 2.000.000.— hooger kan worden gesteld. P. Voogd, f Borgstellingsfonds voor Kennemerland. Hoe het in 1938 werkte. Aan het verslag over 1938 van het lingsfonds voor Kennemerland, Haarlem is het volgende ontleend- Het aantal gemeenten dat wa?' ten, bleef hetzelfde. Het totaal aaS meenten in het district bedraagt 13 a ge" einde van het verslagjaar warei? ben>wt?„htt gaande met de gemeente Beverwijk Het aantal in behandeling genomi* v telijke aanvragen bedroeg 113 en menswaard veranderd. Wel is het Zhln noe' beterd. genaite ver. Dit komt zeer sterk nit in het aantal vallen waarin credieten werden verl<..„a Ic" droeg dit in de 15 maanden van hetm?" verslagjaar IS, in de 12 maanden van dit L slagjaar werden er 28 verschaft 8.1 tJ: is daardoor op 46 gekomen. Het totaal 7 bedragen liep op van f 4681,70 on 1 Tal 1 1938 tot f 11804.87 op 1 Januiri 1S39 Werden 28 aanvragers geldelijk geste,ms 15 andere werden door saneering L r«Tall 1 wijze geholpen. 8 0)1 De aanvragers kwamen door venrtinu oorzaken in moeilijkheden bijv do„"leM? hypotheek bezwaarde goederen feL.®?' schuwd wordt dat kleine middenstandersS door op winst beluste verkoopers zich il Jt laten verleiden tot het koopen vanX zonder dat zij daarvoor een flink tigen fa? taal bezitten en door het sluiten van leïï' Vn?e7£rS £rWU1 men daartoe «WK ve?deeeM™tSeLr7tv„ertroveS?hteKl verslag blijkt, dat de groenteboeren het Jïl altijd zeer moeilijk hebben en ook het X deniersvak zeer veel aanvragers levS," Daarna kernen de manufacturiers hj'dtChe' 016 waarschiinliik 3311 overbezetting De verlies- en winstrekening over l!m maakt melding van een batig saldo fg2688.14, over te brengen naar lnkomsta zBen bedrag van f 6.127.69 staat noe uit De achterstand ln aflossing en rente h. draagt f 461.93, welk bedrag niet als verloren kan worden geschouwd. Clearingverkeer met DuïtseUanl Ruimer contingent voor export bloembollen gevraagd. De Kamer van Koophandel en Fabrieken al hier heeft zich met het volgende gewend tot den Minister van Economische Zaken: De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken heeft met bezorgdheid kennis genomen van de mogelijkheid, dat voor het 3de kwartaal 1939 een lager uitvoer-cbntin- gent naar Duitschland voor tal van producten zou worden vastgesteld dan in overeenkomstige periode van het vorige jaar. Enkele bedrijfstak ken in hei district onzer Kamer zouden daar van de nadeelige gevolgen ondervinden. Met name geldt dat voor die bedrijven, welker pro ducten door het nieuwe handelsaccoord met Duitschland bij den export door een verhoogd invoerrecht zijn getroffen. Onze Kamer heeft daarbij in het bijzonder het oog op de bloembollen en meent voor de belang, hebbenden bij deze cultuur een bijzondere lans te moeten breken, aangezien zoovele honderdtal len beoefenaren dezer cultuur in haar district zijn gevestigd. Een verlaging van het uitvoer- con tingent van bloembollen naar Duitschland zou den handel in deze producten op dit land zeer ernstig benadeelen. Bedenkt men daarbij, dat de Duitsche afnemers onze bloembollen gaarne betrekken en dat de betaling dezer pro ducten eerst geschiedt nadat de afnemer zelf op het product zijn verdienste heeft gemaakt, dan is een eventueele verlaging van het uitvoercon- tingent moeilijk verklaarbaar. Wellicht moet deze afgeleid worden uit het feit, dat de contin genten-verdeeling wel zeer ongelijk is en be paalde bedrijfstakken over aanmerkelijk groo- tere bedragen de beschikking krijgen dan andere. In dat verband moge gewezen worden op de z.g. „Diensten-rekening", welke tusschen 1935 en 1938 steeg van ruim 23 tot niet minder dan 82 millioen gulden. De onevenredigheid der bo venbedoelde verdeeling springt duidelijk in het oog, wanneer men voorts bedenkt, dat voor deze dienstrekening in 1938 15 millioen gulden meer ter beschikking gesteld moest worden, terwijl voor den totalen Nederlandschen export in 1938 minder ter beschikking gesteld kon worden dan in 1937. Een en ander heeft tengevolge, dat mede de uitvoer der bloembollen heeft te lijden onder de onjuiste betalingscontingenten, toege kend aan andere bedrijfstakken. Aangezien de export van bloembollen in het derde jaar-kwartaal plaats heeft, is het van overwegend belang, dat een ruimer contingent voor den export van bloembollen zoo spoedig mogelijk ter beschikking wordt gesteld. Onze Kamer verzoekt uwe Excellentie wel die maatregelen te helpen bevorderen, dat daar aan kan worden voldaan en zal het zeer op prijs stellen uw oordeel daaromtrent te mogen ver nemen. Ben groot, oud riddergoed, met diepe grachten rond de mur-en, Ijl welig op het water en die waren zoo hoog, dat een kind er heel te droomen in den warmen zonneschijn. Groote bladen groeiden |j gemakkelijk onder staan kon. Rond bet landgoed was het echter eenzaam en wöd. WIELRIJDSTER DOOR AUTO AANGEREDEN7. Woensdag is bij het oversteken van den rijks weg te IJsselmonde de 51-jarige wielrijdster mej. Van Zwol door een personenauto aange reden, welke bestuurd werd door den heer H. J. A. B. uit Rotterdam. Mej. Van Zwol werd tegen den grond geslingerd en met een ernstige hoofd wonde en een hersenschudding naar het Diaco- nessenhuis te Rotterdam overgebracht. Zij is aldaar in den loop van den dag aan de gevolgen van haar verwondingen overleden. DOODELIJKE VAL VAN EEN SCHILDER. Woensdag was een 32-jarige schilder bezig werkzaamheden te verrichten aan de achter zijde van een huis aan de Stadhouderskade te Amsterdam. Om de raamkozijnen op de derde verdieping te schilderen, had hij tusschen twee haaks op elkaar staande ramen een plank ge legd. Met de eene voet stond hij op de venster bank, met de andere op de plank. Vermoedelijk is op een gegeven oogenblik de plank losgeschoten, waardoor de man zijn evenwicht verloor en viel. Het slachtoffer kwam op een binnenplaatsje terecht en werd zoo ernstig gewond, dat hij vrijwel onmiddellijk overleed. De man was gehuwd en had een kind. Ergens op het landgoed zat een eend op haar nest te broeden. Ze zat al lang op haar eieren en eerlijk gezegd begon 't haar wel •ea weinig te vervelen. Het duurde te lang en er kwam slechts klonk het dan telkens als een II zelden bezoek. De andere eenden zwommen veel liever, dan haar op te zoeken en met haar te babbelen. Tenslotte kwamen de eieren echter toch uit. Het eene na het andere sprong open. „Piep, piep", jong eendje te voorschijn kwam, XWordt vervolgd), Zijn vrouw verdronken? Verdachte ter beschikking van de Haarlemsche justitie gesteld. ZAANDAM, 15 Juni. De monteur D. ui' Zaandam, die gearresteerd is omdat hij er^,_ "erdacht wordt, schuldig te zijn aan het ver drinken van zijn vrouw tijdens een tocmj per kano op Zaterdag j.l„ is naar Haarlem overgebracht en ter beschikking van ae jusu* tie gesteld. De man blijft ontkennen. Het was zomer en buiten op t land, was het heerlijk. De koren velden waren reeds geel, de havervelden groen. Het hooi stond bi schoven op het land te drogen en daar liep ook, op zijn lange, roode stelten de. ooievaar en klepperde Egyptisch, want die taal had hij van zijn moeder geleerd. Uitgestrekte bosschen omringden de akkers en weiden. Ja, 't was werkelijk heerlijk buiten op 't land! BOKSEN. Wantrouwen jegens Joe Louis. ASBURYPARK (New Jersey) 15 Juni. Op grond van de bewering dat Joe Louis een haltertje in zijn handschoen gedragen zou heb ben, toen hij Schmeling in de eerste ronde knock out sloeg, heeft de manager van Galen to, Joe Jacobs, aangekondigd dat hij de bokscom- missie vergunning zal vragen Joe Louis handen te onderzoeken op den avond van het gevecht tusschen Galento en Louis. Joe Jacobs verklaarde nader aan United Press dat hij zijn uiterste best zal doen gedaan te krij gen dat zijn vertegenwoordiger tijdens het ge vecht tusschen iedere ronde de handen van Louis zal onderzoeken. Hij voegde er aan toe dat een der geneesheeren in ihet ziekenhuis gezegd heeft dat de verwondingen van Schmeling on mogelijk door een menschelijke hand toege- bracht konden zijn. Jacobs beweerde verder dat Louis het haltertje aan zijn manager Julian Black overhandigde, toen deze hem ter felicitatie na de knock out de hand schudde. De trainer Jack Blackburn, die tijdens het gevecht tegen Schmeling in den hoek van Louis is geweest, ontkent echter met groote heftigheid dat Louis van een dergelijk middel gebruik heeft gemaakt. Het gevecht tusschen Louis en Galento zal 28 Juni plaats vinden. (United Press). Na de opheffing der wilde busdiensten. Poging tot saneering van het touringcar-bedrijf. Te Amsterdam ls een bijeenkomst gehouden van de voornaamste touringcar ondernemers uit Noord-Holland. Er waren 45 ondernemers, voornamelijk uit Amsterdam en Haarlem, aanwezig. De vergadering stond on der leiding van den heer N. J. M. Brugman, directeur van Cebuto. Deze besprak een plan, dat, naar hij verze kerde, de instemming van de verkeersinspec- tie had en derhalve op steun van overheids wege zou kunnen rekenen. Zijn voorstel hield o.a. in: Ten eerste alle tochten van langer dan één dag moeten z.g. verzorgde tochten, dus met logies en verzorging in den prijs inbe grepen, zijn. Ten tweede, de dagtrips naar Antwerpen, hoewel ééndaagsche, dienen even eens verzorgd te zijn, teneinde de mogelijkheid dat hiervan een verkapte wilde busdienst wordt gemaakt, tegen te gaan. Ten derde, de prijzen die golden voor het arrest van den Hoogen Raad, dienen gehandhaafd te worden. Ten vierde, in den kortst mogelijken tijd zullen de touringcar-ondernemers de verkeersinspeetie en den minister een rapport doen toekomen, met een plan van ordening van het bedrijf, dat in bedrijfskringen zelf is ontstaan. Na een uitvoerige discussie bleken veertig aanwezigen bereid hun medewerking aan de uitvoering van dit plan te geven en ondertee kenden zij een verklaring in dien zin, waarbi; de vergadering het voorbehoud maakte, da men dan ook rekende dat van overheidszijde maatregelen zouden worden getroffen om de genen die vrijwillig aan saneering van het be drijf wilden medewerken, te beschermen tegen unfaire concurrentie. Eén der aanwezigen stel de voor, in een .eventueel te ontwerpen plan ook de arbeidsvoorwaarden der chauffeurs op te nemen. De voorzitter deelde nog mede, dat in den geest van wat men hier wilde bereiken in Friesland reeds een regeling was tot stand ge komen met medewerking van de verkeers inspeetie. Er zal in Noord-Holland voor de na dere uitwerking een contact-commissie worden gevormd, waartoe men dezer dagen ook in de provincie Zuid-Holland zal overgaan. VIERHONDERD GULDEN UIT PORTEFEUILLE GESTOLEN. Een bezoeker van een café in de Voetboog straat te Amsterdam, had het zich huiselijk ge maakt en zijn jasje en vest over een stoel ge hangen. Toen hij later elders was, bemerkte hij dat hij zijn portefeuille met vierhonderd gulden miste. De man ging naar het café terug en bij een ingesteld onderzoek vond men de porte feuille in een hoek op den grond. Het geld was er echter uit verdwenen. Mogelijk door bijzondere transacties. 'S GRAVENHAGE, 15 Juni. De regeeringspersdienst meldt: Tusschen Nederland en Duitschland werd overeenstemming verkregen over een extra uitvoer van ca. HM. 3.000.000 aan Nederlandsche tuinbouw producten naar Duitschland. Deze transactie werd bevorderd wegens den uitzonderlijk moeilijken toestand van den tuinbouw. De betaling van dezen uitvoer zal niet op de gebruikelijke wijze over de clearing geschieden, doch op een nader te bepalen wijze door het af sluiten van bijzondere transacties. Uit de voor de steunverleening aan den tuinbouw voor 1939 uit het Landbouwcrisis fonds beschikbaar gestelde gelden zal de be taling aan de Nederlandsche belanghebben den op zoodanige wijze gefinancierd worden, dat deze geschiedt op een termijn die over eenkomstig met een wachttijd, gelijk die be staat voor den over de clearing te verreke nen export. Schoonheidsinstitu ten. In de 6de eeuw vóór Chr. begonnen zoowel mannen als vrou wen in Perzië gebruik te maken van schoonheids middelen, welke werden sa mengesteld door „kosmetai", zooals zij door de Grieken werden genoemd. Deze „kos metai", die er speciale winkels op nahielden, waren de voor- loopers van de tegenwoordige sch oonheidsinstituten. De opaal als ongelukssteen. Daar de opaal zeer broos is, hadden de eerste slijpers er veel moeite mede; dikwijls sprong de steen geheel uit elkaar. Vandaar dat de juwe liers niet veel met opalen op hadden, door het aan het slij pen verbonden risico; hieruit sproot later het bijgeloof voort, dat opalen ongeluk aan brengen.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6