ERFPACHTSKWESTIE TE AMSTERDAM Waarom onthield de wethouder den raad de waarheid? Spoorwegontvangsten VRIJDAG 16 JUNI 1939 Door persoonlijk ingrijpen, bevoorrechting in de hand gewerkt. Ook een klachf tegen B. en W, Hoewel de commissie nog niet geheel ge reed is met haar rapport, heeft zij toch het gedeelte, dat over personen handelt laten verschijnen. Dit deel is in het Amsterdam- sche Gemeenteblad van Donderdagavond ge publiceerd. Later zal de commissie nog haar oordeel geven over de vraag of het erfpacht stelsel moet worden gewijzigd of geheel losge laten. In het gedeelte van het rapport, dat den raad thans is aangeboden, worden behandeld: a. De brief van wethouder de Miranda aan de S. D. raadsfractie, houdende bezwaren tegen het raadslid Gulden en de daarop betrekking hebbende correspondentie. b. De verhouding van wethouder de Miranda tot den dienst der publieke werken, waarmede verband houden een aantal afzonderlijk, in bij lagen tot dit rapport te bespreken gevallen. c. De integriteit van den in het onderzoek be trokken wethouder en leden van den raad. Zooals men zich herinnert is de raadscom missie ingesteld in de raadsvergadering van li Januari j 1., op voorstel van het gemeenteraads lid, de heer J. W. Matthijsen, nadat het raadslid C. Kitsz in die bijeenkomst tot B. en W. een in terpellatie had gericht naar aanleiding van de bekende opzienbarende publicatie ten opzichte van wethouder S. R. de Miranda en het raadslid Z. Gulden in een der Amsterdamsche dagbladen. De commissie, tot. welker leden benoemd wer den de raadsleden W. Boissevain, J. H. Crucq, A. J. Dingernans, J. ter Haar Jr.,- L. Seegers en C. Woudenberg, aan wie door B. en W. de heei J. Winkelman, chef van de afdeeling Gemeente blad als secretaris werd toegevoegd, kreeg tot opdracht een onderzoek in te stellen naar en op korten termijn een rapport omtrent haar bevin dingen uit te brengen aan den raad over d! wijze, waarop de uitgifte van erfpachtsgronden heeft plaats gehad en wat daarmede in den ruimsten zin genomen verband houdt. 89 verhooren. Met inbegrip van de bij het gemeente bestuur betrokkenen werden in totaal tot 31 Mei 1939 81 personen gehoord, van wie een aantal meer dan éénmaal, zoodat het aantal verslagen der verhoo ren 89 bedraagt. Tot en niet 15 Juni hield de commissie 67 ver gaderingen. Reeds spoedig bleek de commissie, dat het materiaal, hetwelk op haar onderzoek betrekking had, van buitengewoon grooten om vang was. Uit deze schriftelijke stukken en de naar aanleiding daarvan mondeling verstrekte inlichtingen, moest geval voor geval worden ge reconstrueerd. Het werd dan ook weldra dui delijk, dat, indien de commissie ook maar eeni- germatc zou willen voldoen aan den door den raad uitgesproken wensch, om hem op korten termijn rapport omtrent haar bevindingen uit te brengen, zij, bijzondere gevallen voorbehou den, haar onderzoek over een periode van niet langer dan ongeveer de laatste vijf jaren diende uit te strekken. Maar zelfs bij deze beperking zou het niet mogelijk zijn, omtrent de haar op gedragen taak binnen enkele maanden in vollen omvang te rapporteeren. Daarom besloot de com missie reeds in het begin van haar onderzoek, omtrent de kwesties van princïpieelen aard ten aanzien van de gronduitgifte, te rapporteeren in een tweede deel van haar rapport en in het eer ste deel zooveel mogelijk de persoonlijke aange legenheden te bespreken. Van dit voornemen wijkt de commissie nu in zooverre af, dat zij, nu daartoe van verschillende kanten de wensch te kennen is gegeven, heeft besloten, den raad dat gedeelte van haar onderzoek aan te bieden, waaromtrent zij met haar bevindingen en con clusies is gereed gekomen, al bevat dit dan nog niet al hetgeen de commissie zich had voorgeno men in het eerste deel te zullen behandelen. Zij stelt zich echter voor omtrent de overige gedeel ten zoo spodig mogelijk rapport uit te brengen. Algemeene conclusies. Het rapport komt tof; de volgende algemeene conclusies, waarvan wij hierboven reeds in het kort een en ander hebben vermeld, .Wethouder <Je Miranda. Door wethouder De Miranda zijn aan de commissie een aantal omstandigheden medege deeld, die hem aanleiding hebben gegeven tot zijn optreden in de bijzondere gevallen, waarin de commissie over zijn beleid geen gunstig oor deel kan vellen. Deze omstandigheden waren: le. Het besluit van Amstels Bouwvereeniging, waarbij haar leden verboden werd te bouwen op de erfpachtsgroniden in het z.g. Plan-Land- lust en de agitatie in Amstels Bouwvereeniging, gevoerd tegen het bouwen in het z.g. plan- Bosch en Lommer,4 2e. de actie van directeuren van hypotheek banken om geen hypotheek te nemen op huizen, te bouwen op erfpachtsgronden; 3e. het gebrek aan medewerking van de re geering en van Ged. Staten van Noord-Holland bij het verstrekken van riiksvoorschotten en het verleenen van gemeentelijke garantie voor het bouwen van woningen door woningbouwvereeni- gingen; 4e. de langdurige onderhai/delingen met be trekking tot de voorbereiding van de bebouwing yan Bosch en Lommer; 5e. dat naar het oordeel van den wethouder de afdeeling grondbedrijf van den dienst dei- publieke werken blijkbaar niet wist te vatten alle mogelijkheden om zich aanmeldende ge gadigden, die bouwen wilden en konden, goed te bedienen. Al deze omstandigheden tezamen waren volgens den wethouder oorzaak van een steeds verminderende activi teit in het bouwvak, in een periode van toch reeds abnormale werkloosheid. De commissie is gekomen tot de mee ning, dat deze omstandigheden wel kunnen gelden als een verklaring voor een grootere persoonlijke activiteit van den wethouder, doch niet als een recht vaardiging van de wijze, waarop hij in bedoelde bijzondere gevallen zelfstan dig is opgetreden, noch voor het niet volledig inlichten van het college van burgenleester en wethouders en het ont houden van de waarheid aan den raad. De heer Gulden. Ten aanzien van den heer Gulden is de com missie gebleken, dat hij, met name in het geval van de N.V. Hoogbouw-Landlust, zijn beroep van architect niet voldoende heeft gescheiden van zijn functie van lid van den gemeenteraad en van de commissie van bijstand voor de pu blieke werken en de volkshuisvesting. Omtrent de andere gevallen, waarin de commissie me- dedeelingen omtrent en beschuldigingen tegen den heer Gulden heeft onderzocht, zal zij haar oordeel geven in het gedeelte van het rapport, waai-in die gevallen wonden behandeld. Thans reeds wenscht zij echter het volgende op te merken: Hoewel de heer Gulden een welbekend archi tectenbureau beheerde, waaruit hij groote in komsten trok, verkeerde hij voortdurend in fi- nancieele moeilijkheden, welke tenslotte in 1935 leidden tot een surséance van betaling, welke eindigde met een accoord van 8 pet., waartoe hij mede door een financieel aanbod van den heer Egeman in staat werd gesteld. De lijst van crediteuren in de surséance van betaling wijst er op, dat de heer Gulden o.a. in zijn financieele nooden voorzag, door op ruime schaal geld te leenen van bouwers en leveran ciers van bouwmaterialen. De heer Gulden was daarmede zijn vrijheid van handelen als raads lid kwijt. De heer Matthijsen. De commissie is van oordeel, dat de heer Matthijsen buitengewone bemoeiingen heeft, ge had met het verkoopen van scholen en door hem pressie is uitgeoefend op den wethouder voor de Publieke Werken, ten einde een school te verkoopen aan den heer C. Elderenbos met uit schakeling van andere gegadigden. Deze handelingen moesten leiden tot bevoor deeling en hebben geleid tot bevoorrechting van den heer C, Elderenbos, waardoor het belang der gemeente niet is gediend. De commissie aclit deze voor een raads lid niet toelaatbaar. Communiqué van den wethouder. De commissie meent te dezer plaatse ook haar oordeel te moeten geven over de door wethou der De Miranda in zijn communique van 6 Jan. 1939 vermelde punten. Zij is van oordeel: 1. Dat zij geen reden heeft, te twijfelen aan de juistheid van zijn mededeeling, dat hem tot 6 Januari 1939 van een justitieel onderzoek niets was gebleken. 2. a. dat de mededeeling. dat noch door den wethouder, noch door den dienst van Publieke Werken den heer Fuldauer grond is toegewezen, juist is. b. Dat de mededeeling, dat de uitgifte van bedoelde terreinen geschiedde op normale wijze tegen den normalen canon aan de bona fide bouwers Venemans c.s. formeel juist is, maar dat zoowel deze mededeeling, als die vermeld onder 2a, gezien dienen te worden in het licht van de feiten en omstandigheden, vermeld in. bijlage 1. Hierin wordt o.m. vastgesteld, dat de reserveering van het terrein bestemd voor de Coöp. Algemeene Joodsche Woningvereeniging door B. en W. niet op de gebruikelijke wijze is opgeheven en het terrein niet op de gebruike lijke wijze weder ter beschikking van het grond- bedi-ijf is gesteld. Het feit, dat dit door vele bouwers begeerde terrein werd uitgegeven door tusschenkomst van den makelaar Ful dauer, die op zeer luidruchtige wijze reclame maakte voor zijn bemiddeling en de waarde van zijn relaties, deed in ongewoon sterke mate bij de bouwers de meening post vatten, dat nieuwe wegen waren ontsloten om erfpachtsgronden te bekomen, wanneer men hem maar betalen wilde. De heer Fuldauer is voor zijn bemiddeling door den heer Vene mans een som van f 3700 uitbetaald geworden. Door den heer Fuldauer is een bedrag van f 750 of van f 600 aan mr. De Miranda betaald voor rechtskundige adviezen. Mr. De Miranda heeft hiervoor geen declaratie ingediend en het honorarium voor deze adviezen door Mr. De Miranda, op het oogenblik, dat de heer Fuldauer de medewerking van hem inriep voor het ver krijgen van grond, werd op niet hooger dan f 50 getaxeerd. 3. Dat haar gebleken is, dat de mededeeling, dat tusschen den wethouder en zijn zoon nim mer eenige bespreking heeft plaats gehad om trent uitgifte van grond, naar de letter genomen juist is, maar dat hierbij in acht dient te wor den genomen, hetgeen omtrent de bemoeiingen van Mr. De Miranda is vermeld. 4. Dat de mededeeling, dat de verhouding tusschen den wethouder en de hoofdambtenaren volkomen normaal is, ten tijde van het uitgeven van het communique juist was, gezien het feit, dat B. en W. bij schrijven van 30 Dec. 1938 aan de gerezen geschillen .tusschen den wethouder en den directeur der Publieke Werken formeel een einde hadden gemaakt. In de commissie hadden zitting de heeren Walrave Boissevain, voorzitter; J. H. Crucq (onafhankelijk); A. J. Dingernans (rk.); J. ter Haar Jr. C. H.); C. Woudenberg (s. d. a. p.); L. Seegers (comm.). Het lid der commissie de heer Crucq kon zich niet vereenigen met de conclusie ten aanzien van: a. Het ingrijpen in den gang van zaken bij het grondbedrijf. b. De bevoorrechting van bouwers. c. De verhouding wethouder-college. De heer C^ucq is van oordeel, dat de wethou der niet alleen ten onrechte heeft nagelaten, het College tijdig in verschillende door hem te nemen beslissingen te kennen, doch tevens in sommige gevallen de van het College verkregen sancties heeft beschouwd als décharge voor zijn handelingen, ook wanneer hij de zaken niet vol ledig had ter tafel gebracht, waaruit volgt, dat het College voor deze zaken niet ten volle ver antwoordelijk kan worden gesteld. Dit lid wil aannemen, dat des wethouders drang tot daden hem parten heeft gespeeld en het verkrijgen van eenig persoonlijk voordeel nimmer bij hem heeft voorgezeten., doch dit lid kan zich niet losmaken van de gedachte, dat de wethouder bij den verkoop van de school aan de Marnixstraat aan C. Elderenbos en bij de uitgifte van „het terrein Joodsche bouwvereeni ging" aan Gebrs. Venernans, mede heeft bevor derd, dat deze partije'n boven andere werden bevoorrecht. in April hooger dan in April 1938. Naar wij vernemen, heeft de toeneming van de ontvangsten der spoorwegen, die de laatste maanden viel waar te nemen, zich gedurende April weten te handhaven. Zoowel op het gebied van reizigers- als van goederenvervoer doet zich deze stijging voor, waarbij wat het personenverkeer aangaat in aanmerking moet worden genomen, dat de inkomstenvermeerdering zich voordeed on danks het onbelemmerd rijden der wilde bussen. Toch zijn er wel bijzondere factoren, die in de toeneming over April een rol hebben ge speeld, in de eerste plaats de militaire ver voeren, voorts de socialistische verkiezings demonstratie in Den Haag en de Vlootrevue te Rotterdam. Het reizigers- en bagagevervoer steeg, ver geleken met April 1938, met ruim twee ton van 4.650.000 tot 4.852.000. De opbrengst van het vervoer van brief- en pakketpost ver minderde met 15.000, -terwijl daarentegen liet goederenvervoer een aanmerkelijke boe neming toont van ruim vijf ton van 2.917.000 tot 3.481.000. Hierin heeft het binnenlandsch verkeer verreweg het grootste aandeel gehad. Diverse ontvangsten tenslotte laten een stijging zien van 22.431, vergeleken met April 1938. De totale toeneming in April 1939, verge leken bij dezelfde maand van het vorige jaar. bedraagt 773.476. De totale ontvangsten van 1 Januari tm. ultimo April 1939 bedragen 32.578.000 tegen 30.103.000 in 1938, aooda-t tot nu toe 2,475.000 meer ontvangen werd dan in de correspondeerende vier maanden van het vorig jaar, dit wil echter geenszins zeggen, dat ook de bedrijfsresultaten over deze periode evenveel beter zijn dan in 1938, aangezien ook de exploitatie-kosten een zekere stijging ver- toonen, o.a. veroorzaakt door de bijzondere vervoeren, hierboven genoemd. „Saint Louis" komt alleen te Antwerpen. Emigranten voor Nederland met kleiner schip naar Rotterdam. Zooals reeds gemeld zal het Duitsohe stoom schip „St. Louis" van de Hamburg-Amerika Lijn a.s. Zaterdag, des middags, in Antwerpen aan komen. Daar zullen de ruim negenhonderd Duitsche emigranten, die zich aan boord van het schip bevinden, debarkeeren, waarna bij met kleinere schepen naar het land van bestemming worden vervoerd. De emigranten, dien naar Nederland komen, zullen te Rotterdam aan land gaan. Ciano confereert met den nieuwen Duitschen gezant. Horthy's jongste rede had de aandacht. ROME, 15 Juni. Ciano en de Duitsche gezant Von Mackensen hebben vanmorgen een uitvoerig en langdurige bespreking ge had, waarin naar men in politieke kringen aanneemt de volgende punten besproken zijn: 1. De hernieuwde Poolsch-Duitsche span ning. 2. Een gezamenlijke Italiaansch-Duit- sche poging om Spanje over te halen een mi litair bondgenootschap aan te gaan. 3. De situatie in het Verre Oosten en de mogelijkheid van een uitbreiding van het Duitsch-Italiaansche bondgenootschap tot Japan. 4. Horthy's rede in het parlement, waarin hij een beroep doet op den Paus om zijn uit- noodiging tot een internationale conferentie tot regeling van de Europeesche problemen te herhalen. Geen enkel blad, zelfs niet de Osservatore Romano, rept met een woord over Hortthy's initiatief en men concludeert daaruit dat blijk baar Horthys beroep aan doovemans ooren gezeg is. Uit dit feit, zoowel als uit de mededeeling van officieele kringen, dat men van niets wist, leidt men af: Ten eerste, dat Italië óf de Fransch-Engelsche reactie wenscht af te wachten voor het tot steun van het voorstel van den bondgenoot- overgaat, óf dat Horthy gesproken heeft zonder zijn as-genooten te raadplegen. Ten tweede, dat men het onwaarschijnlijk acht dat Horthy op eigen initiatief heeft ge sproken en dat men er tenslotte toch achter moet zoeken, dat de as-genooten, die tevoren verklaard hadden dat bij meenden dat er geen problemen waren, die een dergelijke confe rentie rechtvaardigden, hun standpunt gewij zigd hebben. (United Press). De beschuldigingen tegen den Duitschen consul te Liverpool. Tegenspraak van officieele Duitsche zijde. Naar aanleiding van Chamberlain's verkla ring in het Lagerhuis over een betrekking tus schen het Duitsche consulaat-generaal te Li verpool en een zekeren Kelly, die bij een ge val van spionnage betrokken is, wordt van officieele Duitsche zijde verklaard: „De bewering, dat het Duitsche consulaat- generaal te Liverpool in relatie met Kelly ge staan zou hebben of Kelly in contact met spionnage- en inlichtingendiensten gebracht zou hebben, is onjuist. De Duitsche regeering behoudt zich voor maatregelen te nemen in verband met het verzoek der Britsche regee ring tot terugroeping van den consul-gene raal." Poging tot lichting van Turkscli- Egvptische vloot. Grieksche regeering onderhandelt met Fransche bergingsmaatschappij. Het Grieksche ministerie van finan ciën en een Fransche maatschappij onderhandelen over het lichten van de Turksch-Egyptische vloot, die in 1827 door de vereenigde vloten van Frank rijk, Engeland en Rusland bij Navarino in den grond geboord is. De opbrengst van de edele metalen en de krijgskas, die de vloot medevoer de. en van het zeer kostbare hout zou geleidelijk ver deeld worden tusschen den Griekschen staat en de Fransche maatschappij. De vloot bestond uit 89 schepen. Verkiezingsvergadering van de S. D. A. P. Wethouder W. van Dok over de gemeentepolitiek. Gisteravond hield de S.D.A.P. een verkie zingsvergadering in het Kennemer Theater. Ook in onze plaats trad de tanende belang- stelling voor politieke bijeenkomsten aan het licht, want de zaal was slechts ten deele be spreker was de lijstaanvoerder van de S. D. A. P., de heer W. van Dok, wethouder van Openbare Werken. De heer Van Dok zeide in zijn inleiding, dat- de politiek-onverschilligen koren dragen naai den molen van de vijanden der democratie. Bij de Statenverkiezingen bleek wel, dat het Nederlandsche volk paraat was om de aan vallen op zijn democratische instellingen door communisme en fascisme terug te slaan. Het gevaar is echter geenszins geweken, in tegendeel, zoowel van links als van rechts dreigt het extremisme. De S.D.A.P. is daar tegen een bolwerk. Spr. behandelde hierna het verband tus schen lands- en gemeentepolitiek. Van groot belang is voor de gemeenten immers het werk loosheidsvraagstuk, de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten enz. Tal van ge meenten zijn geslagen in de boeien van het departement van financiën.. Deze gemeente raadsverkiezing moet een uitspraak zijn van het oordeel der kiezers over het beleid van de regeering-Golijn. De S.D.A.P. kwam met een Plan van den Arbeid, maar er waren geen werkobjecten en geen geld, aldus luidde het oordeel. Maar het Plan-Westhof zegt dat beide in overvloedige mate aanwezig zijn. Met het stembiljet kunnen de kiezers aan duiden, dat het meer dan tijd is om de ge volgen van de werkloosheid uit de huisgezin nen te bannen. Beverwijk is noodlijdend, aldus vervolgde spr., met alle gevolge daarvan. Onze ge- Imeente heeft onbetwistbare perspectief ven voor uitbreiding en ontplooiing, daarom reeds is de financieele afhankelijkheid voor deze gemeente dubbel zwaar en funest voor arbei ders- en middenstand. Het gemeentebestuur tracht er van te maken wat er van te maken is..' In 1936 werd van de samenwerking van SD.A.P. en R.K. Staatspartij niet veel goeds voorspeld. Maar er is weinig ruzie geweest in den Raad, constateerde spr., en er was zelfs weinig critiek. Uit de 10 candidaten van Gemeentebelan gen zouden 17 raadsleden moeten komen en het communistische raadslid heeft zelfs het vertrouwen in den rooden wethouder opge zegd. Maar spr. wijst op het vele, wat tot stand is gekomen en wat nog in uitvoering of in voorbereiding is. Hieruit blijkt wel, zoo zei de wethouder, dat uit de rood-zwarte sa menwerking iets goeds tot stand kon komen Dit is eveneens geconstateerd in de Provin ciale Staten en spr. was van oordeel dat die samenwerking ook in den Haag moet komen. Uitvoerig ging de heer Van Dok in op de bestrijding van de S.D.A.P. door andere par tijen. In dit verband nam spr. de verkiezings- reclame onder de loupe, die gevoerd wordt in advertenties en circulaires. Een van deze „dwergpartijen" noemde spr. een vluchtheuvel voor de N. S. B. „Gemeentebelangen" meent recht te hebben op alle zetels, hoewel de namen der candidaten wel nimmer in de boeken der menschheid geschreven zullen worden. Spr. noemde dit ook in lijnrechten strijd met de evenredige vertegenwoordiging. Deze „fascis tische" uiting, is volgens den heer Van Dok een bewijs voor zijn betoog, dat zoo'n partijtje een vluchtheuvel is voor de N.S.B. In de jongste raadsvergadering is den soc. dem.-wethouder door het communistische raadslid verweten, dat hij in 1933 een „mis lukte" poging zou hebben gedaan om de si- garenindustrie voor Beverwijk te behouden. Zelfs indien deze poging mislukt zou zijn, dan nog was zij lofwaardig, aldus spr. Maar zoo lang nog f 120.000 aan loon wordt uitbetaald in dit in-stand-gehouden bedrijf, kan s>pr. de poging niet mislukt noemen. Een dergelijke bewering kan niet anders dan schadelijk zijn. Op het pamflet van de groep-Visser, dat volgens spr. een anti-papistischen geest ademt, gecamoufleerd door een directen aanval op de S.D.A.P., wenschte spr. niet in te gaan. Wel wilde hij er met nadruk op wijzen, dat de uitwerking van de versplintering in de politiek funest is. Bij de a.s. verkiezing gaat het er om, of deze versnipperingspolitiek voortgezet moet worden Maar het gaat er oook om of uitgevoerd kan worden wat in Beverwijk op stapel staat en of de groote belangen, die op het spel staan, -naar behooren behartigd zullen worden. Met een aansporing om op de lijst van de .D.AjP. te stemmen eindigde spr. onder ap plaus zijn rede. Een debater. De heer Rollenberg, het communistische raadslid van Beverwijk, was de eenige die gebruik maakte van de gelegenheid om het woord te voeren. Op den voorgrond wilde nij stellen, dat de communisten ieder voor stel, dat iets goeds voor de arbeidersklasse be oogt, zullen steunen. Spr. zei o.m. inderdaad geen vertrouwen meer te hebben in den wet houder, want deze gaat liever met „rechts" mee. De heer Rollenberg wijdde hierna uit over Spanje enz. en verweet den wethouder wel op de bres te staan voor de sigarenmakers, maar de nieuwe vuilnisbelt in werkverschaf fing te laten uitvoeren.. De heer Van Dok zei in antwoord op dit laatste, dat dit inderdaad juist is, maar op den achtergrond lag een plan voor rioleering, een object van f 600.000, dat tot nu toe als vrij werk kan worden uitgevoerd. De geuite beschuldigingen als zou het ge meentebestuur behept zijn met 'n manie om te bezuinigen op de ondersteuning van arm lastigen, weerlegde spr. aan de hand van een rapport van 't Centraal Bureau voor Statistiek dat Beverwijk bijna aan de spits staat van talrijke gemeenten van 20.00050.000 zielen wat het gemiddelde van de wekelijksche on dersteuning betreft. Van zekere zijde wordt gepoogd de rood zwarte samenwerking te verbreken, maar als spr. wethouder zou moeten worden met be hulp van de groep, die dit beweert, dan zou spr. liever voor de eer bedanken. Bij voortgaande versnippering zal Bever wijk de wachtende problemen niet kunnen op lossen. Van het constructieve werk, aldus be sloot spr., kan niets terecht komen, wanneer op de 10 resteerende zetels, gerekend dat de R.K. Staatspartij er zeker 7 zal bezetten, 10 politieke Verwachting geldig van hedenavond tot n?™ genavond ongeveer 19 uur: "tor" Helder tot licht bewolkt, droog war weer, behoudens kans op onweer in h2 Zuidwesten. Zwakke tot matigen uit Zuidelijke richtingen. nd THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur Stilstand. Opgave van: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 86 IJmuiden HOOG WATER TE IJMUIDEN: Zaterdag v.m. 2.31 uur; n.m. 3._ Zondag v.m. 3.16 uur; n.m. 3.45 Maandag v.m. 4.00 uur; n.m 429 TEMPERATUUR ZWEMBAD: Heerenduinen: lucht 61 F., water I 60 F. 58 F, 60 F. 759 mid. uur, uur. uur. partijen losspringen en ieder op een stoel gaan zitten". °'"t'1 Na de pauze werden nog eenige deelen ver toond van de partij film. COLLECTE VOOR DEN GEWAPENDEN 1 DIENST. De jaarlijksche collecte voor den gewapen- den dienst zal in onze gemeente op Maandag 19 en Dinsdag 20 Juni worden gehouden. DE EERSTE AARDBEIENVEILINGEN. Door de Vereenigde Veilingen zal op Dinsdag 20 Juni de eerste exportveiling van aardbeien worden gehouden. Ook a.s. Zaterdagmidda» zullen aardbeien worden geveild tegelijk met sla op monster. Langs de Lijn, Zaterdag. Lijn I: 8.Hilversum I. Lijn II8.Hilversum II. Lijn LH: 8.Keulen, 10.20 Parijs, 12.20 Keulen, 12.35 Brussel Ned., 2.20 Brussel Fr., 4.20 Brussel Ned., 5.35 Brussel Fr., 6.20 Brussel Ned., 7.05 Brussel Fr., 7.20 Parijs, 10.35 Brus sel Fr. 11.20 Scheveningen Radio. Lijn IV: 8.— Brussel Ned., 9.20 Diversen, 10a35 Londen Reg., 11.20 Nationaal program ma, 5.Londen Reg„ 5.20 Nationaal pro gramma. 8.20 Londen Reg., 10.20 Nationaal programma. Lijn V: Diversen HET NIEUWE VRIES- EN KOELHUIS TE IJMUIDEN. Na gehouden onderhandsche aanbesteding heeft de directeur der N.V. Vereenigde Ijsfa brieken IJmuiden den bouw van het nieuwe Vries- en Koelhuis opgedragen aan den aan nemer P. Cupido te IJmuiden, den laagsten inschrijver- Deze gunning tot den bouw beteekent een groote uitbreiding van het reeds groote be drijf van bovengenemde fabrieken, maar ook dat een gebouw zal verrijzen, dat iets bijzon is,ders is, wat accomodatie betreft, op Koel- huisgebied. Zoo zijn op alle verdiepingen overdekte voor- ruimten voor lossen, laden enz. De plannen voor dit gebouw zijn gemaakt door en de bouw staat onder leiding van J. van Asdonk, architect B.N.A. te Bloemen- daal. Logger: KW 154 f 570. SANTPOORT VERGADERING R.K. STAATSPARTIJ Donderdagavond spraken in „Zomerlust" voor de plaatselijke afdeeling van de R.K. Staats partij de heeren J. P. Straatsburg en Pater Hen- 11 De'bijeenkomst werd geopend door den heer J. Nuyens. Na diens openingswoord werden twee coupletten van het Wilhelmus gezongen. Hierna was het woord aan den heer Straats- bUSpr. begon met te memoreeren de verdeeld heid, welke in de R.K. Staatspartij in deze ge meente is ontstaan. Spr. betreurde deze verdeeld heid om dat juist in dezen tijd eenheid meer dan noodig is. De wereld toch wordt geteisterd door een grooten chaos op geestelijk terrein, ve hebben zich van God afgekeerd en de kerk wordt vervolgd. De taak van ons, Nederlandsche Ka tholieken, aldus spr., is nu te toonen, dat wij den raad van Paus Pius XI, neergeschreven m zijn „Quadragesimo Anno" hebben begrepen. - heid voor alles, want verdeeldheid beteekent overwinning voor onze tegenstandeis. daarom, zoo eindigde spr. op 21 JuniShïlieken Pater Henricus sprak over „Wij Katholiek van Nederland en de politiek." _D„„ins Spr. begon met te verklaren, dat het de bedoeling van de Katholieken wasdenniet Katholieken Nederlanders het Roomscheg op te dringen. Wij willen, aldus vervolde spr, met onze politiek het geheele volk dienen betreuren de kloven, die er hestaan. ld„ ideaal is aan ons zoo verschillend „inge volle eerbied voor het gezag en vrijheid blWUemoèten aan politiek doen. Vele sata» sociaal terrein eischen nog haar oplossing wereldkapitaal is nog steeds oppermachtig, moet daarom bestreden worden. Zoow als het ander zal slechts met succes gescMm, als wij een krachtige politiek voeren e voor een dito Katholieke actie. Onze tijd is ongetwijfeld somber en "'jj perspectief ontbreekt niet. r,e,kan®®n. a£. Katholieke kerk zijn gunstiger dan 50 jaa leden. Meer dan socialisten en communisten ne ben wij grond onder onze voeten en „Wie thans de overwinning behaalt, zal len jaren de macht bezitten." te Over de oneenigheid in de R.K. ';et5 dezer plaatse sprekende, zeide spr. a over het dissidentisme in het algemeen len zeggen. Elk dissidentisme betreurt sp schuldkwestie wil hij niet stellen, maar hij zeggen, dat hij het jammer vindt, stukje discipline is verbroken en vei zich hebben georganiseerd. Straks zuU«^_ schillende afgevaardigden der N.K. s r genover elkaar in den Raad staan. Aan positie wil spr. vragen: „Was uw afscheid kelijlc noodig? Laten wij toch bedenken, einde van tweedracht niet te zien is. Tot de a.s. gemeenteraadsleden zei spr- grijpt de teekenen van dezen tijd. DruK P toekomst het stempel „R. K.". En zich tot de kiezers richtend, zei spr.: „Gaat ter bus met een koel hoofd. Bedenkt, dat ais Katholieken altijd en overal onzen pkcn óók internationaal, de kans op het aan van een beteren tijd groot is."

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 8