s .KIEZERS VAN BEVERWIJ \A. BOER No. 1 VAN LIJST 8^ BERICHT Kiest Willem van Dok, No. 1 van Lijst 2 Lot van het Kabinet spoedig beslist. /HEEP/ TJEINCENi Wilt U EENHEID? De WARE EENHEID is: overeenstemming tusschen DEN WIL van den KIEZER en DE DAAD van den GEKOZENE. Sympathiseert U met het werk van VAN HOUTEN in de Tweede Kamer? Wilt U het geluid der C. D. U. ook in den Raad hooren? Stemt dan L'ïï. SANTPOORT (Adv. ingez i\ied.) TWEEDE KAMER Eind van deze maand valt het besluit. Interpellatie—Wijnkoop over het aftreden van mr. de Wilde. DEN HAAG Vrijdag. Groot was de belangstelling bij den aanvang van 's heeren W ij n k o o p's interpellatie niet. Noch in de vergaderzaal, noch op de matig be zette tribunes: alleen het s.d. oud-Eerste Kamer lid Mr. Mehdels kwam in een der loges eens 'n kijkje nemen. Blijkbaar nam men reeds bij voor baat; aan. dat heel het debat niets zou opleveren. Dit werd ook algemeen verwacht. Doch ziet, er doen zich soms zeldzame ver rassingen voor. Dat ervoer men hedenmiddag, want de Minister-President kwam met een hoogst belangrijke mcdedeeling voor den dag, toen hij verklaarde, dat de aanvankelijke resultaten van de door de (overige) Ministers sinds Mr. de Wilde's aftre den ondernomen pogingen om tot dusdanige bezuinigingen in hun voor stellen voor de begrootingen 1940 te komen, dat het budget 1940 sluitend, althans nagenoeg sluitend zal zijn, niet voldoenle geacht moeten worden. Dit beteekent dus, dat ook de Premier zelf op dit moment niet bereikt heeft., wat hij, evenals Mr. de Wilde noodzakelijk achtte. Zeker, hij voegde er aan toe, dat het overleg nog gaande is. De mogelijkheid blijft dus bestaan, dat voor het einde van deze maand want dan moet oolc in de oogen van Dr. Colijn de beslissing vallen! nog wel overeenstemming bereikt wordt. Maar dan zullen de Roomsch-Katholieke Ministers alsnog water in hun Uitgaven-wijn moeten doen. Dit is hun, en zulks geldt tevens voor hun vrienden buiten het kabinet, thans wel extra-moeilijk gemaakt, door hetgeen de Pre mier nu openbaar heeft gemaakt. In de oogen van het publiek zal hun alleen resten, in deze 14 dagen nog nader toe te geven aan wat de Premier verlangt: buigen of barsten is het thans geworden! Wat 't verloop der interpellatie betreft, de heer Wijnkoop stipte allereerst aan hoe blijk baar Dr. Colijn thans nog de bijkans bovenmen- schelijke taak wil trachten te vervullen om den barst in het kabinet, die er tengevolge van de .weerbarstigheid der R.K. Ministers ontstaan zou zijn, die n.l. een gansch ander financieel be leid voorstaan dan de afgetreden Minister van Financiën en toch in hoofdzaak ook zijn partij genoot, den Premier, verantwoord zou voor komen. Gaarne wilde de interpellant hooren welke de nieuwe en oude uitgaven zijn waartegen Mr. de Wilde bezwaren maakte voor de begrooting J940, of het kabinet ze nu toch zal aanvaarden, wat de overige geschillen in den boezem der regee ring zijn, die Mr. de Wilde deden aftreden en of er tusschen dezen en Dr. Colijn ook verschil van inzicht bestond en zoo ja welk? Voorts wenschte de interpellant te vernemen, of Oss mede een rol heeft gespeeld bij 't heen gaan van Mr. de Wilde. De Premier zag zich verder uitgenoodigd het een en ander mee te deelen omtrent de door hem beoogde bezuinigin gen, omtrent de groote lijnen t.a.v. de thans te volgen financieele politiek in hoeverre is daarbij afwijking dan wel overeenstemming met hetgeen Mr. de Wilde van zins was, aanwezig? omtrent den stand van zaken met de homo geniteit van het kabinet en tenslotte aangaande de redenen, die de Regeering er van had doen afzien zelf, na 't aftreden van Mi. de Wilde, ten spoedigste de Kamer omtrent de gronden voor dat heengaan in te lichten. De heer Wijnkoop, die vroeg of de Regeering bereid was voor 'n volgende keer, snellere informatie toe te zeggen, opperde ook nog de mogelijkheid, dat er een verband lag tusschen Mr. de Wilde's heengaan en het besluit van het kabinet om te weigeren, dat ambtenaren voor de Kamercommissie z. Oss zouden verschijnen. De interpellant wenschte den Premier een aangenamen 70sten verjaardag als mensch, niet als Premier; want hij hoopte, dat de Minister-President nog voor 22 dezer tot af treden gedwongen zou worden! Vermeld zij nog, dat hij er terloops op wees, dat zoowel met betrekking tot Oss als ten aanzien van de erf- pachts-kwestie in Amsterdam op gelukkige wijze blijkt, hoe de democratie ter dege in staat en bereid is om zelf de zaken, die niet schoon zijn, te wasschen! Minister C o 1 ij n stelde voorop, dat hy zich louter zou beperken tot het onderwerp van de interpellatie, dus tot het aftreden van Mr. de; Wilde en de directe gevolgen daarvan. Een alge meen politiek en financieel debat moest maar eens tot later, liefst na behoorlijke schriftelijke voorbereiding wachten. We vernamen eerst, dat Mr. de Wilde al in Augustus 1938 ontheffing van zijn ambt ernstig had overwogen wegens ernstige bezwaren tegen 't voorgnomen begrootingsbeleid. Zoo kort voor het nieuwe zittingsjaar heen te gaan, in tij der. van groote spanning, was echter zeer bezwaar lijk. Daarom ver-klaarde mr. De Wilde zich ten slotte bereid nog te blijven op voorwaarde, dat dan het volgend jaar de uitgaven niet boven die van 1939 zouden stijgen. Dit beteekende dus dat het normaal accres van pl.m. 10 millioen geheel door bezuinigingen zou moeten worden opge vangen, hetgeen ook zou gelden voor alles wat men meer zou willen doen voor krachtige werk loosheidsbestrijding. Want de te verwachten op brengst van de nieuw ontworpen belastingen zou men geheel moeten aanwenden tot dekking van het tekort, dat de begrooting 1939 reeds uitwees. Teneinde herhaling van een bedenkelijk laat conflict als in '38 te voorkomen, verlangde Dr. Colijn inzending van de voorloopige begroo- tingscijfers reeds eind April. Dan bleef er nog steeds voldoende tijd voor overleg of voor het nemen van andere noodzakelijke stappen. Welaan, toen die voorstellen binnen waren gekomen bleek het eindcijfer een extra-tekort (boven dat van de 55 millioen. te dekken door de nieuw te verwerven middelen) van eenige tien tallen millioenen aan te wijzen. Minister De Wilde was van meening, dat het hem niet zou gelukken het budgetair evenwicht ook maar zelfs te doen benaderen. Krachtig bezuinigen en geen nieuwe uitbreiding van de overheidstaak was noodig, doch zulks hadden de overige Mi nisters bij het opmaken der verschillende be- grootipgshoofdstukken niet voldoende in acht genomen. Aldus de opvatting van Minister De Wilde, die daarom aftrad. De Minister-Presi dent meende nu, alvorens besluiten van wijdere strekking te moeten nemen, dat eerst nog be proefd moest worden het door Mr. De Wilde ge stelde en door den Premier zelf beaamde doel te bereiken, door alsnog flink te gaan bezuinigen in de diverse voorstellen voor de begrooting 1940. Maar niet hij, Dr. Colijn, diende dan te zeggen hoe en waarop er precies moest wor den bezuinigd: neen, dit was het werk van de betrokken Ministers zelf, want zij moeten dat alles dan toch ook naar buiten verdedigen en daarvoor de verantwoording dragen. Hierop liet de Minister-President de reeds in den aanvang van dit overzicht vermelde belang rijke verklaring volgen om te eindigen met de formeele beantwoording van de acht vragen van den interpellant. Wat de nieuwe uit gaven betreft, die anderzijds extra-bezuiniging eischen, die doen zich zoo vernamen we nog het meest voor bij defensie en sociale zaken, en tevens kregen we, behalve wat hierboven reeds is gereleveerd, te hooren, dat de Ossche zaak tijdens het financieele meeningsverschil zelfs met geen woord ter sprake is gekomen. Tenslotte verklaarde Dr. Colijn, dat er voor de Regeering geen aanleiding had bestaan zich eigener beweging met 'n verklaring naar aan leiding van Mr. De Wilde's aftreden tot de Ka mer te wenden. De mededeelingen, die ze kon doen, hadden geen groote beteekenis en boven dien is zulk 'n verklaring, althans in de latere jaren, in 'n dergelijk geval niet gebruikelijk. Na enkele opmerkingen van den interpellant, vroeg ir. A1 b a r d a, die constateerde, dat we een latente kabinetscrisis doormaken, of de Mi nisters zich met het door den Premier beoogde doel bezuinigen om 'n buidgelair evenwicht te bereiken hadden kunnen vereenigen. Mochten de katholieke leden van het kabinet tenslotte capituleeren voor het ultimatum van den Minister-President, dan voorspelde spr. het kabinet een slechte reis met goede kans op schipbreuk vóór 1941. Den eisch om door bezuinigingen tot een bud getair evenwicht te komen achtte Ir. Albarda bijkans onmogelijk. Een bezuinigings-politielc als bedoeld in Dr. Colijn's ultimatum zou moeten leiden tot iets, dat lijnrecht in strijd ware met de door de katholieken gekoesterde opvattingen omtrent 'tgeen noodig is voor de werkloosheids bestrijding. Het persoonlijk aanzien van den Premier is groot (dat zal straks op z'n 70sten verjaardag wel blijken) maar zijn politiek aanzien is, naaf ook de Statenstembus-uitslag liet zien, aanmer kelijk gedaald. We hebben, aldus de s. d. woordvoerder, in dezen tijd meer dan ooit behoefte aan een krach tig homogeen kabinet, dat kloek, vastberaden en voortvarend zoowel ten opzichte van de defen sie als van 't werkloosheidsprobleem weet op te treden en hiertoe blijkt het huidige kabinet steeds minder in staat. Nadat Mr. Rost v. Tonningen (nat. soc.) betoogd had, dat Dr. Colijn niet meer de man is die leidt, maar geleid wordt en dat het financieel- economisch beleid der Regeering naar niets lijkt, zette Dr. Bier erna (lib.) uiteen, dat we te doen hebben met een latente kabinetscrisis, die permanent is. Dit blijkt wel uit het antwoord van den Minister-President. Spoedig moge de beslissing vallen, want zooals 't nu gaat is 't fataal. Jhr. Mr. de Geer (c. h.) die het niet eens was met Dr. Bierema, dat een Regeeringsverkla- ring wel op haar plaats ware geweest en in dit verband naar een aantal precedenten verwees, zeide er zich over te verheugen, dat nu wel ge bleken is, dat het aftreden van Mr. de Wilde niet beteekent een ommekeer in de richting van pot verteren, van het beschouwen van streven naar 'n sluitend budget als een der zeven hoofd zonden. Te meenen, dat nu we extra-veel voor Defen sie moeten uitgeven, dit ook wel mag of moet voor andere doeleinden, acht spr. volkomen ver- kerd. Overigens meende hij ook tegen aperte verspilling bij Defensie te moeten waarschu wen, er aan toevoegende, dat voorts ook ten aan zien van Defensie de oogen open moeten blijven voor de financieele realiteit. Mede ten opzichte van de slagkruisers en derzelver kosten dienen we onze nuchterheid en bezonnenheid niet te verliezen. Dit geldt trouwens in het algemeen. Laten we niet een uitermate twijfelachtigen wissel op de toekomst trekken. Aldus de c. h. woordvoerder, die zich hiermee kennelijk tegen de katholieken keerde. Mr. J o e k e s (v.d.) vroeg zich af, waarom Mr. de Wilde op 19 Mei meende te moeten aftreden als de besprekingen over het budget nu nog wor den voortgezet. Natuurlijk verdient het instem ming, dat Dr. Colijn geen luchthartige financieele politiek wil voeren, maar tegen wie(n) was zijn mededeeling dienaangaande gericht? De heele gang van zaken bewijst wel, dat de in 1937 gelegde basis van het kabinet niet deugde. Zulk een la biele toestand als we nu zien, moet zoo kort mo gelijk duren. In 's lands belang is te betreuren, dat de leiding van 's lands zaken onzeker is. Nadat nog even de heeren v. Houten (c. d.) en de Visser (comm.) het woord hadden ge voerd laatstgenoemde plaagde de 't stilzwijgen bewarende R.K. afgevaardigden zette de Pre mier nog uiteen, dat hij als Minister-President nog een andere, zwaardere verantwoordelijkheid heeft, dan een individueele Minister. Immers, zou de Premier besluiten heen te gaan, dan is het oogenblik daar, waarop het einde van 't ka binet intreedt en hoe men ook over de in het geding zijnde kwesties moge denken, een kabi netscrisis, vooral in dezen tijd, is zoo iets ern stigs, dat het zeker wel de moeite waard is al les te probeeren om daaraan te ontkomen. Of dat nog zal lukken, valt o.i. thans wel zeer te betwijfelen. E. v. R. JJJL GElVlEENTLKAADb VERKIEZINGEN. I In verband met de komende gemeenteraads- verkiezing had de Chr. Iiist. Unie gisteravond I in de kapel der Ned. Herv. Evangelisatie een vergadering belegd met den héér Delfos uit Haarlem als spreker. Nadat de heer De Jonge eeri inleidend woord had gesproken en de heer J. Walthaus het werk van wijlen den heer J. E. Sluiters had herdacht, sprak de heer Delfos over „Eén ge meente, één geheel". „Dit onderwerp", zoo zei', spr., „doet mij denken aan de spreuk van dr. Hoedemaker ..Heel de leerk eii heel het volk". Mijn onder werp berust op Bijibelschen grondslag. Verder is het onze plicht onze krachten te geven aan datgene, wat onze voorvaderen ons hebben nagelaten, want ook wij moeten zorgen, dat het nageslacht iets van ons ontvangt. Het beste geschenk, dat we onzen nakome lingen kunnen geven, is het beginsel der Chr. Hist. Unie en daarom is het' onze plicht dit straks ook uit te dragen bij de gemeente raadsverkiezingen. Deze verkiezingen staan niet altijd in het middelpunt der belangstelling van de 'kie zers. Ten onrechte evenwel, want ook bij deze verkiezingen gaat het om Christendom en Historie. In onzen tijd treden twee richtingen sterk naar voren. De eerste gebruikt de vrijheid, om haar, zoo zij aan de macht komt, te doen ver dwijnen, de tweede misbruikt de vrijheid. Teneinde dit laatste te illusbreeren wees spr. op het samenwerken van sócialisten en com munisten. bij de benoeming van dr. Romeyn tot hoogleeraar. De Chr. Historisehen bepleiten geen tyran nic, doc'h een vrijheid, gebonden aan Gods Woord. Arbeid is een. geschenk van God, daarom pakken wij de werkloosheid krachtig aan. Het doet mij goed, aldus spr., dat het één der onzen, ir. Westhof, is geweest, die een plan tot bestrijding der werkloosheid heeft uitge werkt, dat de goedkeuring der regeering kon wegdragen. Het is de plicht dei' Chr, Historisehen het Christelijk beginsel zooveel mogelijk uit te dragen, voor Jezus te getuigen en tegen rassen haat en klassestrijd. Het moderne heiden dom zal in de Chr. Historische steeds krach tige bestrijders vinden. In den gemeenteraad, die tegelijk is wet- gevtnde en uitvoerende machten, wil de C.H.U. behalve geestelijke ook de materiëele belangen behartigen.. De Chr. Historisehen doen geen beloften, doch gaan biddend de toekomst te gemoet. Krachtig wekte spr. tenslotte op, te stemmen op de C.H.-lijst. EXCURSIE NAAR NOORD-BRABANT. Onder leiding van de heeren Hempel en Visser maakte een gezelschap leden van Santpoort's Bloei een excursie naar Noord- Brabant, Deze mag uitstekend geslaagd genoemd wor den. Het gezelschap was vol lof over den tocht; zoowel over het deel waarvoor de propaganda- commissie had te zorgen, als over dat, waar voor de Ned. Spoorwegen de verantwoording op zich hadden genomen. Werden tot dusver deze excursies geheel per autobus ondernomen, ditmaal was een proef genomen om het gezelschap per spoor naar een centraal punt van ons land te ver voeren om vandaar uit de omgeving te beziclri 'tigen. - Het gezelschap bestond uit 54 personen, terwijl nog verscheidene leden, die zich te laat meldden, moestenworden afgewezen. Gedurende den geheelen tocht was de geest uitstekend en van het schoon e BraJbantsche landschap is naar hartelust.genoten. Zeer voldaan keet'demen des avonds, om kwart voor 10 weer terug, dankbaar gestemd jegens de propagandacommissie van „Santpoort's Bloei", die voor een prettigen en leerzamen dag had gezorgd. De heer Vis se sprak den wensch uit, dat deze dag voor de deelnemers aanleiding zou zijn, de vereerijging „Santpoort's Bloei nog krach tiger te maken CASTRICUM COLLECTE VOOR BLINDEN. De gehouden collecte voor hulpbehoevende blinden heeft in onze gemeente opgebracht f 93.46. MOOI RESULTAAT VOOR S. I. M. A. V. I. De opbrengst van de gisteren gehouden col lecte ten bate van de S.I.M.A.V.I. bedraagt f 100,42, hetgeen voor onze gemeente een bijzon der fraai reseultaat genoemd mag worden. Een woord van hulde aan Dr. van Nieveft en zijn staf, die onvermoeid gewerkt -hebben om dit resultaat te bereiken, is zeker wel op zijn Rondom de kerk bouwde men woningen en zoo ontstond een dorp De oude toren trotseerde de eeuwen, maar de woningen gaven den strijd tegen den tijd op. Beverwijk Zij, die zich met ingang van 1 lui. isaneert het ?udc stadsdeel en ruimt met vnnrl.varpnrthpirl Hp lirnttpn nn TTa clnnnar per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Juni nog te verschijnen nummers gratis. voortvarendheid de krotten op. De slooper zal thans het rijtje Koningstraat 172178 met het aardige gemetselde poortje links op de foto, met den grond gelijk tc maken. Kiest W. VAN DOK, omdat hij in de afgeloopen 3 jaar samenwerking met andersdenkenden nieuw relief en nieuwe ner tieven te kunnen geven aan een gemeente, die arm is aan geld rn^' rijk aan mogelijkheden. aar Wie door ziekte of invaliditeit verhinderd is te voet naar het st bureau te gaan, kan zich voor vervoer per auto opgeven bij Mevr. RETrr* Baanstraat 53. (Adv. Ingez. Afedj HEEMSKERK BURGERLIJKE STAND. Geboren: Alida Hendrica, d. v. Jac. Beem- sterboer en A. van Roon; Anna Maria Wil- helmina, d.v. L. C. P. Meijland en M. C. Welage. Overleden: Joh. Schuijt, echtg. van A. M. P. de Boer, 62 j., (overl. te Beiloo). Getrouwd :G. J. Seignetté en A. C. Heere; Petr. Twaalfhoven en A. S. Veldhuis. AUTOBUSVERVOER SCHOOLKINDEREN. Verschenen is een koninklijk besluit, waarbij alsnog aan de finma Gebr. Beentjes en De Bruijn, alhier, vergunning wordt verleend tot het vervoeren van schoolkinderen naar de Openbare Lagere Scholen te Beverwijk. Deze vergunning was door de Commissie ingevolge het Reglement Autovervoer Per sonen geweigerd omdat het traject gelegen was binnen het vervoergebied der N.V. Storm vogels". VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Maandagmarkt: Gloria IJM. 37. Vangst: 140 m. schelvisch, 210 m. braadschelvisch, 30 m. radio, 20 m. wijting en schar, 40 m. varia, 60 m. platvisch, 50 m. gul en kabeljauw, totaal 550 m., bene vens 150 st. stijve kabeljauw. Christine IJM. 2. Vangst: 80 m. schelvisch, 90 m. braadschelvisch, 25 m. radio, 60 m. gul en kabeljauw, 35 m. platvisch, 10 m. makreel, 40 m. wolf en poon, totaal 340 m. en 270 st. stijve kabeljauw. Betje RO 16. Vangst; 20 m. tarbot en grove schol, 35 m. kleine schol, 40 m. varia, 90 m. gul en kabeljauw, totaal 185 m., benevens 20 st. stijve kabeljauw. De Nederlandsche Hoogovens. In de memorie van antwoord van de Eerste Kamer inzake de ontwerpen van wet tot: 1. wijziging en verhooging van het zevende hoofdstuk b der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1938 (deelneming in preferent ka pitaal dei' Koninklijke Nederlandsche Hoog ovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden); 2. deelneming in preferent kapitaal van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden. (Bevorde ring van de uitbreiding der fabriek met een waiserij), deelt de minister van financiën ad interim o.a. het volgende mede: Alvorens zich tot de regeering te wenden heeft de directie van Hoogovens, inzake de plaatsing van preferente aandeelen, zich ge wend tot daarvoor in 'aanmerking komende instanties van het Nederlandsche bedrijfs leven. De deswege gevoerde onderhandelingen hebben tot resultaat geleid, dat voor 1.175.000 preferente aandeelen plaatsing kon worden gevonden, doch een een bedrag van 700.000 ongeplaatst ibleef. Ten einde nochtans de voorgenomen uitbreiding van het bedrijf mo gelijk te maken, heeft de regeering in het belang der werkverruiming, zoowel als ter voorziening in de behoefte aan staalproducten hier te lande zich bereid verklaard, ter deelneming in Ihet preferent kapitaal tot laatstgenoemd bedrag, de vereischte gelden bij de Staten-Generaal aan te vragen. Deze bereidverklaring is evenwel niet gegeven dan nadat de regeering overtuigd was, dat een zoo groot mogelijk bedrag elders was geplaatst. Het door de hier aan het woord zijnde leden gelegde verband tusschen deze deelneming door het rijk en de medewerking van de re- geering aan beleggingen van Nederlandsch kapitaal in buitenlandsche ondernemingen en leeningen schijnt niet juist, aangezien de keuze van beleggingen een aangelegenheid is, welke in het algemeen aan de vrijheid der kapitaal markt moet worden overgelaten en de reigee- ring slechts uit hoofde van redenen, ontleend aan het algemeen belang, tegen die kapitaals- investaties bezwaren kan opperen. Ten aanzien van de vraag, betreffende de wijze van dekking van het verlies, dat zou zijn ontstaan door de afstempeling der ge wone aandeelen, wordt opgemerkt, dat de afstempeling van aandeelen voor den staat geen uitgaaf meebrengt, zoodat budgetair geen dekking is vereischt. De afstempeling der aandeelen berust op een besluit van de ver gadering van aandeelhouders, genomen over eenkomstig de statuten der naamlooze ven nootschap, waarin de staat een der partici panten is. Die afstempeling is derhalve niet afhankelijk van de nadere goedkeuring van een der participanten. Een wettelijke mach tiging kan uit dien hoofde voor de afstempe ling niet ais eisch worden gesteld. Op de vraag of vervreemding, geheel of ge deeltelijk, van de onderwerpelijke deelneming zou mogen plaats hebben zonder voorgaf- gaande goedkeuring van de Staten-generaal, zal het antwoord aan de hand van de be staande wettelijke regelingen bevestigend moeten luiden. Vervreemding van roerende bezittingen van het rijk, indien zulks in be paalde omstandigheden in 's rijks belang wenschelijk of noodig wordt geacht, is een aangelegenheid, welke aan het regeeringsbe- leid is overgelaten en waarvoor eenige wette lijke machtiging niet als eisch is gesteld. Blijkens art. 43 van de statuten van Hoog ovens ontvangen, na uitkeering van het divi dend op de prioriteits-aandeelen, de prefe rente aandeelhouders 4y2 pCt. dividend, daar na de gewone aandeelhouders 3 pOt., een en ander met dien verstande, dat voor elk per cent, dat de gewone aandeelhouders daarboven tot 4V2 pCt. ontvangen, den preteeenten aan deelhouders een half percent wordt uitge keerd. Wanneer de toekomstige bedrijfsresultaten zoodanig zouden zijn, dat inderdaad de over winst met sommen van beteekenis zou stijgen, 'kan de minister het geen bezwaar achten - in aanmerking genomen, dat in dat geval het rijk als houder van gewone, zoowei als van preferente aandeelen, daarvan in aanzienlijke mate zou mee profiteeren dat directie en commissarissen voor hunne, in verband met de uitbreiding van het bedrijf, toegenomen verantwoordelijkheid een iets ruimere renu- Voor het geheele land: Koeler me«t zwaar bewolkt, plaatselijk eenigen re^n met kans op onweer. Zwakke tot ma tigen veranderlijken wind. THERMOMETERSTAND l Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur Stilstand. Opgave van: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 86 IJmuiden HOOG WATER TE IJMUIDEN: Zondag v.m. 3.16 uur; n.m. 3,45 Maandag v.m. 4.00 uur; n.m. 4,29 Dinsdag v.m. 4.44 uur; n.m 513 TEMPERATUUR ZWEMBAD Heerenduinen: lucht 60 F., water i 66 p. 60 p. 62 p. 759 m.M. meratie zouden ontvangen. Het is juist, dat door de afstempeling van het oorspronkelijke aandeelenikapitaal eerder dan wanneer die afstempeling niet zou hebben plaats gehad een overwinst zal te voorschijn komen, doch daar die afstempeling noodzakelijk was om nieuw kapitaal aan te trekken, dienen de conse quenties van die afstempeling, welke geba- seeerd is op het verloren gaan van een deel van het oorspronkelijk kapitaal, te worden aanvaard. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN ZATERDAG 17 JUNI Thalia Theater: „De Rebel van Texas" en „De loop der tijden", 8 uur. Rex Theater: „Sergeant Berry", 8.15 uur. Theater „De Pont": „Het dubbele paspoort" en „De onverbeterlijke bluffer", 8 uur. ZONDAG 18 JUNI Thalia Theater: „De Rebel van Texas" en „De loop der tijden", 8 uur. Rex Theater: „Sergeant Berry", 8.15 uur. Theater „De Pont": „Het dubbele paspoort" en „De onverbeterlijke bluffer", 8 uur. In alle theaters 3 uur matinée. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Bilderdijk 15 v. Rotterdam te New-York. Veendam 15 v. W.-Indië te New-York. Breedijk 15 v. N.-Orleans n. Rotterdam. Leerdam Rott. h. Tampico 16 té 'Antwerpen. Damsterdijk Rott. n. Vancouver 14 te San Francisco. Drechtdijk Rott. n. Vancouver 14 té"Seattle, Delftdijk Rott. n. Vancouver 15 v. Swansea. Dinteidijk 16 v. Vancouver te Rotterdam. Lochavon Vancouver n. Rott, 15 te Glasgow. Lochkatrine Vancouver n. Rott. 15 te Balboa. Beemsterdijk Rott. n. Baltimore 18 te Antw. HALCYON LIJN. Flensburg 15 v. Wabana n. Vlaardingen. Stad Dordrecht 15 v. Immïngham te Gefle voor Lulea en Vlaardingen. Rozenburg 16 v. Rotterdam n. Bordeaux. Vredenburg Vlaardingen n. Wabana p. 15 Lizard. HOLLAND—AUSTRAUë LIJN. Arendskerk 16 v. Bremen te Hamburg vertr. 19 n. Rotterdam. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Bloemfontein (thuisreis) 15 te Mombassa. Springfontein (uitreis) 16 te Dar es Salaam* Heemskerk (thuisreis) 16 Juni te Suez. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Abbekerk (thuisreis) 16 Juni te Suez. Gaasterkerk 16 v. Rott. n. Antwerpen. KONINKLIJKE/SHELL. Agatha 10 van Singapore naar Bangkok. Agnita 16 te Pauillac verwacht, n. Amsterd, Chama 8 van Curasao naar Rotterdam. Mirza 12 van Curacao naar Engeland. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. Titus 16 Juni van Rotterdam n. Amsterdam. Euterpe 16 v. Amsterdam n. Gohenburg. Doros 16 van Amsterdam naar Danzig. Helder 16 van Amsterdam naar Chili. Trajanus 15 van Amsterdam te Hamburg. Irene 16 van Genua te Livorno. Amor 16 v. New-York n. Curagao. Van Rensselaer 16 v. New-York n. Port au Prince. Baarn 16 v. Chili te Amsterdam. Bodegraven 14 v. Talcahuano n. San Antomo Agamemnon 16 v. Amsterdam te Rotterdam, Ariadne 16 v. Hamburg te Amsterdam. Bennekom 14 v. Arica n. Mollendo. Ducalion 15 v. Varna n. Constantza. Drago Amst. n. W.-Indië p. 15 Prawle rt. Fauna 15 v. Thessaloniki n. Stamboui. Ganymedes 16 v. Amsterdam te Rotterdam. Mars 15 v. Susak n. Split. Merope Puerto Plata n. Amsterdam p. (6.30 v.m.) Lydd). Oberon 16 v. Amsterdam te Rott®rdaiï|' 0„ Pluto Amst. n. Kopenhagen p. 16 Stuyvesant 15 v. Barbados n. Amsterdam. Pygmalion 15 v. Piraeus n. Calamata. Ulysses Bourgas n. Amst. p. !6 Vulcanus Amst. n. Malaga p. lo Gibraltar. MEYER CO.'S SCHEEPV. MIJ- Philoctetes Japan n. Rott. vertr. 20 v. Alcinous 15 v. Hamburg te New-YorK. Diomed Japan n. Rotterdam 16 v. renan*. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Slamat (uitreis) 16 Juni van Marseille. Dempo 16 v. Oslo te Rotterdam. Japara (uitreis) p. 15 Gibraltar. Kedoe 16 v. Batavia te Rotterdam. Kota Radja (uitreis) p. 15 KaaP B?n. Palembang (thuisreis) 15 v. Pt. Said t v.m.) te Marseille verwacht. Tapanoeli (thuisreins) p. 16 Perim. Tosari 15 v. Bombay n. Kurrachee. ROTTERDAM—Z.-AMERIKA LIJJN. Alkaid (uitreis p. 15 Madeira. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND- Johan van Old. (u.) 16 v. Southamp Saleier (thuisreis) 16 v. Marseille. Johan de Witt (thuisreis) 15 v. Genua. Tarakan (thuisreis) 16 te Rotterdam. Poelau Bras (thuisreis) 16 v. Suez. WIJK LIJN. Stolwijk 15 v. N.-Orleans te Tamp». Beverwijk Morphoubaai n. Rott. p. i sant 17 (7 n.m.) verwacht. Ort„h<,f0rt Naaldwijk 14 v. Antwerpen te Rocneion. Winterswijk 14 v. Alexandrie n. Bougie. Jonge Anthony 15 v. Alexandrië n. Arze*-

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 10