De Schat in de Woestijn De spoorbrug over het Gulpdal te Gulpen in Zuid Limburg, waarover vroeger het treinverkeer plaats had van de lijn Maastricht-Vaals der Limburgsche Tramwegmaatschappij, wordt gesloopt. De brug heeft 14 jaren dienst gedaan De machtige schroeven, die het nieuwe m.s. «Oranje" zullen stuwen, worden thans aan gebracht in het Hendrik Dok van de Amsterdamsche Droogdok Mijwaarin het zeekasteel .op het droge" ligt Wat de werklieden op den beganen grond zien van den neus van het m.s. .Oranje", het nieuwe vlaggeschip van de Stoomvaart Mij. «Nederland", dat thans in het Hendrik Dok van de Amsterdamsche Droogdok Mij. de finishing touch ondergaat FEUILLETON Naar het EngeLsch van HECTOR JENNINGS Nadruk Verboden. HOOFDSTUK IX. 20) Een rit door den nacht. Verschillende kleinere gebeurtenissen te zamen vormden de oorzaak van dit storm achtige tooneel voor het Grnad Hotel de HJnivers en een helderdenkend man, die hun oeteekenis doorzag, zou tot de slotsom gekomen 2i]n, dat Irene Fenshawe bij vergissing ge schaakt was in plaats van mrs. Haxton. Het resultaat van de koelbloedige handigheid van "en, die het meisje ontvoerd hadden, zou seker een eereplaats hebben gekregen in de ki'onleken-der-misdadigheid van Massoea, ais het blinde toeval niet twee uur te voren Mulai-Hamed van Royson gescheiden had. De zon zonk achter het hoogland van Abes- ™nie, toen de Effendi in de kamer van de wacht van het fort op den terugkeer van den gouverneur wachtte. Zijn gids, die een vroom Mohammedaan was, wendde zich naar Mekka, fuie.de aan den kant van den weg en boog zijn uoofd in het stof. Een andere trouwe aan- uauger van den Profeet voegde zich bij hem u het tweetal zong zijn gebeden in koor. v ,en deelden ze elkaar hun nieuwtjes mee hot l Hal?ed vertelde van de giaours in het en was zeer verbaasd van zijn geloofs- tatoH1 6en kok van het fort fce vernemen- dat ifearrf" Effendi's gevangen waren genomen de kok ging haastig weg om een aantal magere kippen te onthoofden, die bestemd waren voor een Rissoto als pollastro voor het diner van de officieren en Mulai Hamed bleef achter om zich zelf af te vragen, of de lange Effendi met wien hij gekomen was misschien óók gevangen werd gehouden, totdat hij mr. Fenshawe en Royson zag wegrijden langs den boulevard in het rijtuig van den gouverneur. Hij vervloekte hen beiden en begon de lange wandeling naar het hotel. Hij koes den druk- wen weg door de hoofdstraat, waar hij mis schien een andere kennis zou tegenkomen. Deze omweg leidde hem langs de Olifant- Moskee. Abdullah, het wachten op het rendez vous, dat mrs. Haxton voor von Kerber had afgesproken, moe, ontdekte Mulai Hamed's insigne en probeerde inlichtingen te krijgen. Broeder, sprak hij, ik zou u Iets willen vragen. Spreek slechts was het hoffelijk antwoord, want Mulai Hamed was gevleid, zoo maar door een persoon van rang te worden aangespro ken. Er zijn zekere giaours in uw caravanserai, een oude man, een dikke man als een stier, een lange jonge man en een magere man, de Hakim Effendi, op wien ik hier wacht. Weet ge iets van hen af? Malai Hamed ging de lijst zorgvuldig na. Het moet de Hakim Effendi zijn, zei hij eindelijk, die in de gevangenis zit, want de anderen heb ik gezien, maar hem niet! Abdullah was geërgerd. Hij, een zuivere Bedouin uit de woestijn, had al een gróote gunst bewezen door het woord „broeder" te gebruiken tegen iemanod van gemengd ras. Ik vroeg niet om dwaasheid, mompelde hij. Dat is het antwoord van een dronken man. Neen vriend, ik spreek waarheid. Moge ik nimmer drinken aan den witten vijver van den Profeet, indien ik u niet juist dat heb ver teld, wat ik vernomen heb. Abdullah slikte zijn woede in, luisterde naar Mulai Hamed's verhaal en was overtuigd. Ondanks mevrouw Haxton's verbod was het nu noodzakelijk, dat hij haar onverwijld sprak, en dus vergezelde hij den hulp-onderportier naar het hotel. Onderweg ontmoetten zij een wankel gesloten rijtuig, dat in razenden galop een zijstraat insloeg en beide mannen dach ten, dat het naar den mijlenlangen dijk reed, die het eiland Massoea met het vasteland verbindt. Wie reist er met zoo'n haast?, vroeg Ab dullah, het rammelende voertuig naziende. Misschien vertrekt er vanavond een kafila naar het binnenland, zei Mulai Hamed. Maar de verwarring in de buurt van het hotel trok thans hun aandacht en ze holden met anderen mee, want bloedvergieten is in deze streken steeds een aantrekkelijk tijdverdrijf, dat toe schouwers trekt. Dick verliet op dat oogenblik juist het telegraafkantoor, vanwaar hij tegelijk voor zichzelf een telegram had verzonden. De beleefdheid eischte, dat hij op de verschil lende brieven van mr. Forbes zou antwoorden, dus verzond hij 't korte bericht: „Brief volgt, Royson", wat naar zijn meening voldoende was. Voor hij terugkeerde naar het hotel, wandelde hij een eindje in de richting van de haven en ontmoette, zooals hij half en half verwachtte, Stump, die van het jacht terug keerde. Hij verbaasde dien dikken zeeman met het nieuws van dien avond, maar Stump legde de zaak op zijn manier uit en gaf een theorie ten beste, die von Kerber's tegenspoed schijnbaar verklaarde! Zie je, het zit zoo, zei hij, die ver- wenschte Italjanen hebben de lucht gekregen van dien schat. En van wie hebben ze dat? Wel van dien kerel, die de aanval in Marseille op touw zette. Jij zei niet veel erover; dat was zooals het hoorde, maar Tagg is slimmer dan hij lijkt en hij vertelde mij, dat er een papier uit von Kerber's zak werd gegapt. Dat papier bracht de haaien op het spoor. Ze kwamen deAphrodite voor, door in Brindisi de In dische mailboot op te pikken en hadden alles kant en klaar, toen we hier het anker uit wierpen. Juffrouw Irene en ik zagen een van die lui vanmiddag het hotel bewaken. Ik geloof, dat dit Alfieri was, zi Dick. Mrs. Haxton erkende dat hij het was en het was zijn onverwachte verschijning, die haar naar het jacht deed teruggaan. En wie is die mijnheer Alfie of hoe heet-ie?, informeerde Stump. Neem me niet kwalijk. Ik vergat, dat u nooit van hem gehoord hebt. Hij is de man, die de papyrus, het papier, in Marseille weg nam. Zoowel mrs. Haxton als de baron zijn bang voor hem. Je schijnt een verduivelde hoop van deze zaak af te weten, riep de schipper geërgerd uit. Dat kan ik niet helpen. Ik ben er op aller lei wonderlijke manieren ingesleept. Ik beloof u, kapitein, dat ik u een dezer dagen het heele verhaal zal doen. Hoe eerder we in Aden zijn, hoe beter het is voor mr. Fenshawe en de dames en ik raad u aan, om miss Fenshawe te steunen, als ze haar grootvader tracht te over reden, om daar onmiddellijk heen te gaan. Grappig, bromde Stump; dat zijn letter lijk mrs. Haxton's worden, toen ik die de scheepsladder ophielp. Hallo! Als ik me niet vergis, jongmensch, is daar een eerste klas ruzie aan de ngang vlok voor ons café. Nee nee, bemoei je niet met Arabieren; die zouden je voor d'r lui plezier doodsteken. Bewaar je afstand en geef ieder die te dichtbij komt een opstopper, dat hij blijft liggen. Stump's verstandige raad was overbodig. Geen van de twistenden naderde hen. De strijd eindigde zelfs even snel als hij begonnen was en ze waren in het hotel, voordat de ver schrikte bedienden het opwindende feit durf den bekend maken, dat de jongedame ver dwenen was. De neger, die haar naar beneden had bege leid, was er zeker van, dat ze uit eigen be weging was weggereden met het rijtuig, dat- buiten stond, maar mr. Fejishawe's radelooze protesten, toen de verschrikte hotelier hem vertelde wat er gebéurd was, overtuigden Royson, dat de bewering van den bediende dwaasheid was. Bovendien werd het ieder oogenblik duidelijker, dat mrs. Haxton en niet Irene de buit was ,aien de roovers zochten. Royson, ofschoon wit van hulipelooze woede, besefte spoedig dit element in een anders on verklaarbaar mysterie en trachtte mr. Fens hawe's schrik te bedaren, door hem te ver zekeren, dat het meisje stellig zou worden teruggezonden, zoodra de vergissing gemerkt werd. Er was geen tijd voor uitleggingen. Alles holde doelloos in paniek heen en weer. Een bode werd gezonden om de politie te roepen en er herschte een algemeene chaos, toen 'n Arabier Royson naderde, wiens fijn geteekende trekken gewelfde wenkbrauwen en hooge juk beenderen, aantoonden, dat hij van een andere afstamming was dan de bastaarden van de kust. Ook zijn houding was van een man van aanzien. Het was Abdullah, die uit de on samenhangende woorden van den neger had begrepen, dat het mevrouw Haxton was, die in het rijtuig was ontvoerd. Hij had zijn eigen redenen om aan te nemen, dat de dame in Massoea in moeilijkheden kon geraken en de man noemde haar naam duidelijk, terwijl die van miss Fenshawe hem niet bekend was. Monsieur, zei hij, Dick bedaard in uit stekend Fransch toesprekend, kunt u paard rijden? Ja, zei Dick tegen alle verwachting in: hopende, dat deze man met de kalme cogen hem misschien althans over de wijze van Irene's gevangenneming een aanwijzing kon geven. Ga dan met mij me, vervolgde Abdul lah even zacht. Ik denk dat ik wel kan uit vinden, waarheen madame gebracht is. (Wordt vervolgd). Onfier groote belangstelling is Vrijdag te Bunschoten het huwelijk voltrokken tusschen Wilhelmina Aartje Vedder, petekind van H. M. de Koningin en Dirk Korlaar. Het gelukkige bruidspaar Anthony Eden bespreekt met den Franschen minister Paul Reynaud den internationalen toestand tijdens zijn bezoek aan de Franscha hoofdstad Tot commandant van het te Ede op te richten 12de regiment motor-artillerie zal benoemd worden luitenant-kolonel G. P. Granpré Molière van het derd« regiment veldartillerie De luchtbescher- mings-tentoonstel- ling te Parijs is Vrijdag door den Franschen mini ster-president Da- ladier geopend. Een der afweer- posten op de Esplanade des Invalides

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5