Stemt I IJ M UID E N Lijst S LEELIJKE JONGE EENDJE oómiil zèltJ De haringvangsten blijven schraal. De 28-jarige sultan van Marokko, Sidi Mohammed, bracht met zijn oudsten zoon een bezoek aan Frankrijk. De aankomst in Marseille. Nederl. Arbeiders Sportbond. Het 10-jarig bestaan gevierd. De afdeeling IJmuiden van den Nederland- schen Arbeiders Sportbond bestond dezer da gen 10 jaar en dies besloot men dit jubileum te vieren met een feestavond; deze werd Za terdag in „Het Wapen van Velsen" gehouden, welks zaal voor zulk een bijzondere gelegenheid toch wel beter bezet had mogen zijn. Vooral gezien het groote aantal leden, welke deze af deeling telt. Maar misschien werkten het weer en het feit, dat we midden Juni hebben, er niet toe mede adspirant-feestenden te lokken. Namens de jubileumcommissie van den N. A. S. B. heette de heer Joop v. d. Linden de aan wezigen, w.o. meerdere genoodigden, welkom. Spr. wees er op onder welke omstandigheden de afdeeling IJmuiden werd opgericht: 1929, begin van de crisis. Dank zij den trouwen steun van de leiders is de afdeeling thans gegroeid tot en met 450 leden. Spr. deed mededeeling van de vele ingekomen gelukwenschen, w.o. vele van buiten deze gemeente. Namens den Plaatselijken Raad en alle aan gesloten organisaties feliciteerde de voorzitter, de heer J. de Waal, de afdeeling. Deze Raad heeft zich verstaan met alle organisaties, op dat een man namens hen zou complimentee- ren. Spr. had alle giften van die onderafdee- lingen verzameld en overhandigde het bestuur dit cadeau onder couvert. In zijn kwaliteit als voorzitter van den IJmui- der Bestuurders Bond schonk dezelfde spreker eep zilveren beker,- die beschikbaar gesteld werd voor de N. A. S. B.-nederlaagwedstrijden. De heer de Waal wees op de belangrijke ver anderingen, die zich voltrokken hadden in de afgeloopen 40 jaar ook in het werk der sport verenigingen. Organisatie is steeds noodig wil men iets be reiken; georganiseerd in de vakbeweging, ge organiseerd in de spor tb e weging. Die organisa tie is sterker geworden, zoodat er rekening mee gehouden moet worden, op economisch zoowel als politiek terrein. Spr. pleitte daarna voor het vereenigingsziekenf onds, de openbare school, de coöperatie e. a. en riep het gehoor op steeds de moderne arbeidersbeweging te blij ven steunen als zijnde de strijdster voor recht vaardigheid, vrede en menschelijkheid in deze verscheurde wereld. De voorzitter van het district negen, de heer H. Vos uit Haarlem, sprak woorden van groote waardeering voor de wijze, waarop de afdee ling IJmuiden zich toont een prima lid te zijn van den N. A. S. B. Hij feliciteerde de afdee ling met haar krachtige bestuur en overhan digde eveneens een cadeau in klinkende munt. Tevens complimenteerde hij het bestuur na mens de zusterafdeeling Haarlem, die het eveneens met specie zei. De heer G. Steeke uit Haarlem feliciteerde als oud vriend, de heer V. van Vuuren namens de afdeeling Santpoort, de heer H. Onstenk namens de afdeeling Beverwijk, welke laatste niet achter bleef in de rij van milde gevers met-specie. De voorzitter der jubileerende afdeeling, de heer L. W. Otto, was zeer erkentelijk voor de hartelijke woorden, welke tot het bestuur ge richt waren geworden. En niet minder voor de gulle geschenken waarmede die woorden ver gezeld gegaan waren. Spr. riep aller medewer king in teneinde het ledental van 450 op 750 te brengen. Dat moet in Velsen bereikbaar zijn, volgens den heer otto, immers arbeiderssport is Haaien in de Waddenzee. Ook bij Harlingen een groote steur gevangen. Visschers aan de Friesche kust doen den laatsten tijd sensationeele vangsten, aldus meldt het Rott. Nwsbl. Reeds'eenige malen zijn er haaien, soms van V/2 meter lengte, ge vangen. Bij het badende publiek begint een groote ongerustheid te bestaan, welke volgens deskundigen echter niet gemotiveerd is, daar volgens hen deze haaien ongevaarlijk zijn. Onlangs werd een steur van geweldige af metingen gevangen dicht bij de haven van Harlingen; thans is bij het zwembad Ooster- bierum een steur gevangen, die den naam van zeemonster ten volle verdient. Het beest woog 418 pond en werd met levensgevaar gevangen Aan den vischafslag te Harlingen werd de steur door een vischhandelaar gekocht voor 41 cent per pond. Uilslag Aanbesteding. Bij de door het gemeentebestuur van Apel doorn gehouden aanbesteding voor het uitvoe ren van een gedeelte van de rioleeringswerken en het aanbrengen van een wegdek met trot toirs in de kom der gemeente, was laagste in- schrijfster cle fa. Joh. Dienaar en Zn. alhier met 69 190. De begrooting bedroeg 76.000. En de prijzen daardoor hoog. Het wil met de haringvisscherij nog steeds niet. Even was de vorige week een lichte ver betering ingetreden, toen enkele loggers vang sten van 25 kantjes opgaven, maar deze ver betering bleek slechts van tijdelijken aard te zijn. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag varieerden de vangsten van 1 tot 2 kantjes. In Vlaardingen wordt nu verwacht de stoomlog- ger VL. 216, die Zaterdagmorgen als jager voor de visscherij is vertrokken met 209 kantjes van niet minder dan 16 schepen. De prijzen zijn dientengevolge voor dezen tijd abnormaal hoog, zelfs 100 per kantje; de groene groene zijn nog duurder. Er is een groot tekort aan haring en een fijne Hollandsche nieuwe is thans nog een delicatesse, die zich alleen de beter gesitueerden kunnen veroor loven. Er is echter nog veel koelhuisharing, die ook goed van kwaliteit is. De totale aanvoer van haring in de verschil lende havens bedraagt tot en met Zaterdag 3600 kantjes tegen 2468 kantjes in 1938. Het lage cijfer van verleden jaar is toe te schrijven aan de staking der liaringvisschers. Zooals men weet voeren verleden jaar in de eerste weken van het seizoen alleen de Katwijkers uit. SPELDJESDAG „HERWONNEN LEVENS KRACHT". De in de gemeente Velsen gehouden speld jesdag ten bate van de vereeniging tot tuber culosebestrijding „Herwonnen Levenski-acht" heeft opgebracht in: IJmuiden f 25.20, IJmui den Oost f 53, Santpoort f 37, Velsen-Noord f 19,74. In totaal f 134,94. IJmuiden's a Capellakoor behaalt een eersten prijs. Op het nationale zangconcours, Zondag 18 Juni te Krommenie gehouden, waar IJmuiden's a Capellakoor uitkwam in de afdeeling Uit muntendheid met als verplicht nummer Het Hemelsche Kasteel en als vrij nummer Mei- symphonic van Theo v. d. Bijl, behaalde het koor een eersten prijs met 315 punten. OPBRENGST COLLECTE VACANTIE- K3NDERFEEST. De Zaterdag alhier gehouden collecte ten bate van het vacantiekinderfeest heeft ca. f 105 opgebracht. VRIJZINNIG DEMOCRAAT 1. A. J. VAN LEUSEN, Velsen. 2. R. VERBEEK, Santpoort. 3. P. VINKE, IJmuiden. 4. G. MEERMAN, IJmuiden-Oost. Veer Sociale Rechtvaardigheid I TREFFENDE PLECHTIGHEID. Zondagmiddag heeft onder groote belang stelling de jaaxlijksche Sacramentsprocessie plaats gehad in den tuin van het Antonius- ziekenhuis. Het stralende zomerweer was mede oorzaak dat vele zieken, in zooverre het hun toegelaten was, op rustbedden en stoelen een plaats kregen, waar ze de geheele pro cessie konden volgen. Te vijf uur kondige trom geroffel aan, dat met den omgang begonnen werd, waarbij de Pater Rector, met assistentie van de paters Frumentius en Guillemus het H. Sacrament naar het rustaltaar bracht, dat achter in den tuin op smaakvolle wijze was aangebracht. Hier werd een kort Lof gecele breerd waarbij Pater Severius een predicatie hield. Na dit Lof trok men weder in processie naar het terras, waar bij het rustaltaar tus- schen de talrijke zieken de akte van eerherstel werd gebeden en het Te Deum gezongen. TE VERWACHTEN TRAWLERS. Onderstaande trawlers, de z.g. schelvisch- booten voorzien van een x), bevonden zich Maandagmorgen zeven uur nog op zee. Vertrokken Woensdag 7 Juni: IJM 116x1 Vertrokken Donderdag 8 Juni: IJM 4x), IJM 72, IJM 38x), KW 76. Vertrokken Vrijdag 9 Juni: IJM 15x). Vertrokken Zaterdag 10 Juni: geen trawlers naar zee vertrokken. Vertrokken Maandag 12 Juni: geen trawlers naar zee vertrokken. Vertrokken Dinsdag 13 Juni: IJM 25x), IJM 26x), IJM 95x), IJM 78x1, IJM 183x1. RO 46x1, RO 15x1. Vertrokken Woensdag 14 Juni: LJM 24x1, IJM 58x1. Vertrokken Donderdag 15 Juni: IJM lx), IJM 94x1, IJM 85x1, IJM 17x1. IJM 87, IJM 98x). Vertrokken Vrijdag 16 Juni: IJM 77x). IJM 12x1, RO 53x1. Vertrokken Zaterdag 17 Juni: geen trawlers naar zee vertrokken. Er bevonden zich Maandagmorgen nog 24 trawlers op zee. Dame bij liet oversteken gedood. Zondagavond om ongeveer acht uur stuk die zeventig jarige mevr. L. voor haar woning de Hoofdstraat te Epe over. Zij bleef, toen zij den weg bijna over was, staan om uit te kijken naar een uit de richting van Heerde komend aeuto en bemerkte daardoor niet, dat uit tegenovergestelde richting een motor fiets naderde. Zij werd door dit voertuig ge grepen, waardoor de vrouw tegen den grond werd geslingerd. Ofschoon zij geen uitwendig letsel had opgeloopen, bleek zij, toen een ge neesheer was gearriveerd, te zijn overleden. (Adv. ingez. Medj Looiisverliooging voor de metaal arbeiders bij Philips. Op uitnoodiging van de directie van het Philipsbedrijf is Zaterdag een conferentie ge houden met de hoofdbesturen van de drie samenwerkende me taalbewerkersbon den In dieze conferentie deelde de directie mede, dat zij voornemens is op 1 Juli a.s. aan pl.m. 1200 geschoolde en geoefende metaalbewerkers, zoowel jonge als oudere, werkzaam in de machinefabriek en de kleinere verspreide werkplaatsen, een uurloonsverhooging te geven vaa-ieerende van één tot drie cent per uur. Voo<r de jongeren blijft de periodieke voor ziening gehandhaafd. Copyright P. I. B. Bo* 6 Copenhoger „Zou het toch een kalkoenkuiken zijn", dacht de oude eend. „Nu, daar zijn we gauw achter, want het zal in 't water." Den volgen den dag was het heerlijk weer. De zon scheen op de groene bladeren en de moedereend kwam met alle jongen naar de gracht. Met een plons dook zij in het water en de kuikens deden haar dat één voor één na. Zij zwommen direct keurig. Er viel niets op aan te merken. De voorzitter der feestcommissie feliciteerde de drie leden die tien jaar lid van de afdeeling zijn: de heer Meijer Kistemaker, de penning meester; de heer Jan Kistemaker en het oud bestuurslid mej. Reina Bruntink. Ook betrok de heer v. d. Linden den voorzitter, den heer L. W. Otto in zijn huldiging. Want, zegt spr., wat Willy Otto voor de afdeeling beteekent, is eigenlijk niet in woorden uit te drukken. Daarom meende spr. goed te doen hem een slagwerktuig te moeten aanbieden: een voor zittershamer met inscriptie. Dit geschenk werd onder daverend applaus van de aanwezigen overhandigd. Daarna werden de nieuwe vlaggen overge dragen. Dit geschiedde door mej. Bruntink na mens de vlagcommissie, die een vijftal nieuwe banieren schonk, voor de voetbal-, de turn-, de Jonge Pieter Jellen-, de schaak- en de zwem- groep. Voorzitter Otto heeft alle milde gevers nogmaals bedankt voor dit prachtige, kleurrij ke en beteekenisvolle geschenk: vijf royale banieren, zelf vervaardigd in eigen kring. De vlaggen werden nu aan de resp. voorzit- *rs der groepen uitgereikt. Na dit officieele gedeelte begon het meer luchtige gedeelte van den feestavond, waarvan de leiding berustte bij Max Vawin ex-Philip- Peau en zijn cabaretgezelschap. DUBBELMANNENKWARTET „ST. CAECILIA". Bij het gehouden zangconcours te Kromme nie behaalde het dubbelmannenkwartet „St. Caeciüa" alhier, den tweeden prijs. R.K. METAALBEDERKERSBOND. De pootjes gingen vanzelf heen en weer en ze waren er allemaal, II zei de moedereend. „Kijk eens, hoe prachtig hij zijn pootjes ge- zelfs het leelijke, grauwe jong. „Neen, dat is toch geen kalkoen", bruïkt en hoe recht hij zich houdt. Hij is wel echt mijn eigen jong en leelijk is hij ook niet! Hedenavond houdt de R.K. Metaalbewerkers- bond in het Patronaatsgebouw alhier een ledenvergadering. De agenda vermeldt o.m. mededeelingen van de Hoogovens, van Leers bedrijven en Visseherijbedrijf. Dien avond zal «vens een jubilaris gehuldigd worden. Komen jullie allemaal eens met me mede", zei ze tegen haar II eigenlijk is. Dan zal ik jullie aan het eendenhof voorstellen. Blijf jongen, „dan zal ik jullie eens laten zien hoe groot de wereld maar dicht in mijn buurt en zorg er voor, dat niemand op jullie trapt. Neem je ook vooral in acht voor de katten." .(Wordt vervolgd). De voorgestelde verhooging van collegegelden. Nieuw adres van den raad van studenten. De raad van Nederlandsche studenten fa culteiten heeft opnieuw een adres gericht aan den minister van onderwijs, kunsten en weten schappen, naar aanleiding van de wijze van heffing dear collegegelden. Hierin wordt betoogd, dat iedere regeling die grootere financieele offers dan viermaal een collegegeld van 300 vraagt, noodzake lijkerwijs verschillende bezwaren met zich meebrengt. Uiteengezet wordt, dat het paedagogisch onverantwoord is betaling verplicht te stel len gedurende een grooter aantal dan het mi nimum aantal jaren, gedurende hetwelk in schrijving onvermijdelijk is voor de rijks universiteiten en hoogescholen. Van een drietal mogelijkheden, t.w. beta ling van vijf of van viermaal 350 of van vier maal 350 plus x-maal 75 (maximaal) in welke laatste formule x het aantal studiejaren boven 4 voorstelt, acht adressant het laatst het meest verkieslijk. Wat deze regeling betreft, is de raad er unaniem van overtuigd, dat vrijwel iedere student zich tegen betaling van een bedrag, dat 75 niet overschrijdt, zal laten inschrijven óók gedurende die jaren, waarin hij niet noodzakelijkerwijs colleges en practica moet volgen. Niet slechts de algemeene ontwikkeling van den student, maar ook mogelijkerwijs 's lands schatkist zal hierbij baat vinden. EXAMENS Handenarbeid. Rijkskweekschool voor Onderwijzers (essen) Haarlem Geëxamineerd 14 candidaten. Geslaagd de dames: G. v. d. Broek, B. J. Bruijn, C. Buisma, H. J. G. Ooms, S. J. Peet oom, E. Schuurman en G. J. H. Vos. De heeren: H. E. Gottschal, D. Lodders en F. W. J. Oosterhof. Deze examens zijn hiermede geëindigd. Gem. examen voor akten voor voorbereidend onderwijs (kleuteronderwijs). Geslaagd voor akte B mej. L. A. Halderman, Zandvoort, leerling van den opleidingcursus Kleverlaan 79 te Bloemendaal. Machinisten. Geslaagd voor diploma A de heer P. de Vries, Heemskerk. Stuurlieden. Geslaagd voor 3en stuurman groote handels vaart de heeren F. Baay en B. J. de Vos en voor stuurman groote sleepvaart J. Berkhout. Eindexamen Stedelijk Gymnasium Haarlem. 2de Groep. Geslaagd voor diploma B: de dames W. A. H. Prins, N. P. B. Augustijn, E. S. van Raven- swaay; de heeren: H. Ch. L. Nolf, B. V. Bek- ker, M. L. Lips, H. L. van der Wal, J. van Hat- tem, J. Roggeveen, E. v. d. Brugghen, F. A. Thomése, J. L Sanders, R. E. Düsterbeck. Afgewezen 2 candidaten, herexamen 4 can didaten. Na herexamen alsnog geslaagd voor diplo ma Ade dames M. J. v. d. Velde, C. H. Bekk«r de heer F. F. Posthumus Meyjes. (Adv. Ingez. Med.) Op elke origineele verpakking vindt U deze garantie, Deze met deskundige zorg samengestelde American Cigarette heelt de bijzondere eigenschap iedere keelprikkeling te ver mijden; zij verkwikt door haar zacht en aangenamen smaak.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 9