Ihy steeds I AJAX Van alle kanten felle critiek op den Procureur generaa I kampiaensvtaq) TWEEDE KAMER DEN HAAG Vrijdag. Nadat Minister C o 1 ij n een klein wetsont werp inzake Rijksinkoopbureaux had verdedigd, kwam Oss weer ter tafel. Het begon met een „hüippiea van Mr. Rostv. Tonningen (nat. soc.), die er een Ossche zeden-zaak tegen een veroordeeldindustrieel bij sleepte om vervolgens uit te weiden over de zaak der beide geestelijken. Volgens den nat. soc. spreker was L geheele bevolking van Oss van hun schuld overtuigd. Na het een en ander te hebben mee- aedeeld, o.a. over „nieuwe feiten" met minder- Tarige meisjes, beweerde spr. dat er ook in Oss een bijeenkomst van notabelen is gehouden om iet-vervolging te bevorderen. Een deputatie, met den burgemeester van Oss aan het hoofd, was daartoe naar den Haag gegaan. „Onwaar" riep hierop de Minister uit. De nat. soc. spreker eischte aftreden van den Minister, ontslag aan den Procureur-Generaal, eerherstel van de maréchaussees, een nieuw onderzoek (door de maréchaussee) van verschil lende zaken. Mr. Joekes (v. d.), die zich aansloot bij dei hulde aan de Kamercommissie gebracht, ver-, klaarde te betreuren, dat belet was het hooren van ambtenaren door die commissie. Aan de goede trouw van den Minister twij felde spr. niet. Hij noemde het voorts een voor deel van de democratie, dat het beleid van den Minister op zakelijke wijze in 't openbaar be sproken kan worden. De bewindsman hiervan was de v. d. afge vaardigde overtuigd had zich laten leiden door het verlangen de rechtszekerheid en het gezag te handhaven. Maar dit brengt toch tevens den eisch van rechtvaardigheid tegenover zijn amb tenaren met zich mee. De maatregel tegen de marechaussee was niet gerechtvaardigd geweest, al bestond er wel aan leiding tegen de leden der brigade die zeker iouten hadden begaan, op te treden. Schorsing van de opsporingsbevoegdheid was echter een, thans niet op zijn plaats geweest zijnde, buiten gewone maatregel geweest. Ook meende spr. dat het stopzetten van het onderzoek tegen den verzekeringsagent" v. d. H. niet tot bevordering der rechtszekerheid had gediend. Hier lag bovenal een fout van den Proc. Gen. Het ver hoor van 7 Vb uur van den wachtmeester De Gier is in strijd met de waardigheid van de Nederlandsche magistratuur. Mr. Joekes concludeerde dat een dergelijke functionaris niet kan gehandhaafd worden. Spr. was het geheel eens met de meerderheidscon clusie der Kamercommissie (de maatregel tegen de marechaussee was niet gerechtvaar digd). Een en ander dient men zakelijk te beschou wen en gaat niet tegen de R. K. beginselen in, wat dit fractie moet inzien. Hierna zong ook Dr. Bierema (lib.), die het nog steeds betreurde dat de Kamer destijds het enquête-voorstel had verworpen, den lof der commissie, terwijl hij betwistte, dat het rapport der commissie ook maar op eenigerlei wijze door; antipapisme zou zijn ingegeven. Vrij van elke bijgedachte zal de liberale fractie haar stem geven aan de meerderheids conclusie. Daarmee zal de rechtsgedachte gediend zijn. Toen dr. Bierema het vermoeden uitsprak, dat de Minister wel geen nieuwe argumenten meer zou kunnen aanvoeren, interrumpeerde deze: „Daar weet u niets van". Na een uiteenzetting van den heer v. Hou ten (chr. dem.), die in den breede betoogde, dat de Proc. Gen. de kwade genius van mr. Goseling en in heel deze zaak was geweest, con cludeerde deze afgevaardigde, dat deze bewinds man, voor wien z.i. Mr. de Geer ten onrechte gepoogd had een brug te bouwen, moest heen gaan, opdat dan zijn opvolger aan den Proc. Gen. ontslag zou geven. Mevr. Mr. Mackay-Katz (c.h.) betwistte allereerst, dat de Minister van Justitie het recht zou hebben gehad, tot ontneming der opsporings bevoegdheid en zette vervolgens uiteen, dat op sporingsambtenaren een zelfstandige taak heb ben. Spreekster merkte voorts o.m. op, dat de brigade de rechtszekerheid niet had geschaad zoodat de wijze van ingrijpen door den Minister niet gerechtvaardigd was. Mevr. Mackay-Katz wees er o.m. nog op, zulks in verband met de kwestie van de geestelijken, dat ons Wetboek van Strafrecht juist ten aanzien van dienaren van den godsdienst scherpere be palingen bevat dan voor de gewone burgers;; hun aansprakelijkheid wordt bij wijze van spre ken gelijk gesteld met die van ouders, voogden, leiders van gestichten waarin zich jeugdige per sonen bevinden. Te bedenken viel, dat niet al leen strafbare feiten maar eveneens aanwijzin gen redenen kunnen vormen voor politieel en justitieel onderzoek. Door zijn te eenzijdig en te kras ingrijpen heeft in de oogen van spreekster, welke ook weer scherpe kritiek uitoefende op den P. G., de Minister de rechtszekerheid niet bevorderd, maar geschaad. En hij heeft bovendien op die manier waarlijk het gezag noch krachtig noch even wichtig gehandhaafd. Genoteerd zij nog, dat blijkens een interruptie van Minister Goseling de Ministerraad alles wist, toen hij zijn besluit nam gericht tegen het hooren van ambtenaren door de Kamercommissie. Het meeste spijt deze afgevaardigde van den Minister, dat hij in zijn nota zijn houding was blijven verdedigen wat ook jammer was van Mr. v. Maarsseveen's rede ofschoon hem toen ioch inmiddels van allerlei door den P. G. en anderen begane fouten gebleken was, die hij aan vankelijk niet gekend had. Ware de Minister er toe gekomen in zijn nota te erkennen, dat hij te eenzijdig te werk was ge- faan, dit zou de meerderheid in de Kamer èn ]n het land gewaardeerd hebben. Spreekster, wier uiteenzettingen getuigden van een volkomen beheerschen der zaak, acht noodig openlijk eerherstel van de Marechaussee, open- hjke afkeuring door den Minister van Justitie van de houding van den Proc. Gen. met de daaraan te verbinden gevolgen, nader onder zoek in eenige zaken. Dat is het beste in het be- 'ang van de rechtszekerheid èn van het gezag. Na een anti-papistisch betoog van Ds. Ker sten (H. Ger.), wiens gansche rede gegrond vest was op de bewering, dat alles er om ge- ^et Roomsche recht boven het we reldlijke, Nederlandsche, recht te doen zegevie ren en die meende, dat deze Minister onmoge lijk nog langer kan aanblijven „het prestige van dezen bewindsman is hiervoor al te zeer ge daald" kwam tot slot van den middag Ir. Al- °arda (s. d.) aan het woord. De s.d. woordvoerder verklaarde, dat hem het Politiek anti-papisme alsmede de ongezonde ^langstelling voor schandalen, welke zich t.a.v. de zaak-Oss in sommige kringen geopenbaard neeft, hoogst onsympathiek was. Anderzijds vond hij de houding der R.K. Staatspartij in dit geval ook te betreuren, schoon wel begrijpelijk na de zooeven door spr. bedoelde agitatie. Niettemin hadden de katholieken behooren te ö-kennen, dat er ook waardige en juiste kritiek was uitgeoefend en zij hadden niet een door- dik-en-dun politiek moeten voeren. Jammer is ook, dat het R.-K. lid der Kamercommissie van de meerderheidsoordeelvellingen wenschte af te wijken en insgelijks, dat hun woordvoerder bij dit debat, zioh vrijwel geheel achter den Mi nister had geschaard. Als men spreekt over rechtszekerheid, dient bedacht, dat zulks ook beteekent dat schuldigen moeten worden gestraft. Spr. betreurt het ingrijpen van den Proc.- Gen. juist waar het katholieke geestelijken be trof en begrijpt ook niet, dat de hoogere geeste lijkheid in dezen niets heeft gedaan nu alge meen toch de indruk is, dat er door die perso nen, zoo geen strafbare dan toch wel immoreele handelingen zijn gepleegd. Vervolgens betoogt de s.-d. woordvoerder, dat een krachtig gezag had moeten leiden tot op treden tegen den Proc.-Gen. Uit een oogpunt van beleid hatd de Minister bereid moeten zijn de gevraagde stukken aan de Kamercommissie over te leggen. Is nu nog een enquête noodig? Neen, zij zou niet veel anders meer kuinnen opleveren en bo vendien thans noodeloos tijdverlies veroorza ken. Over de voorstelling van zaken van Mr. Rost v. Tonningen dat het nat. socialisme een ieder tegen geestelijk en lichamelijk leed wil bescher men, heeft spr. zidh hoogelijk verbaasd, gezien alles wat er in nat. soc. kring in Duitschland is en wordt vertoond. Wat nu de meerderheidsconclusie aangaat, spr. zal er van harte voorstemmen, behalve als de Minister belangrijke nieuwe feiten mocht aanvoeren. Zou dat het geval wezen, dan zou er reden kunnen bestaan dit hebben we na de interpellatie-Drop wel geleerd om schorsing dezer beraadslagingen te doen plaats hebben, teneinde aan de Kamer gelegenheid te geven zulke nieuwe mededeelingen rustig te verwer ken. Wat nu de opmerking van Mr. De Geer be treft over de beteekenis van de meerderheids conclusie die ging wel wat te veel in de richting van verzachting van den zin dier uitspraak. De beteekenis van het votum der Kamer zal intusschen afhangen van 's Ministers rede. In dien de Minister onverzettelijk blijft volhouden, dan beteekent de aanneming veel meer. Ik koester echter nog de hoop, dat 't anders zal gaan. Een achtenswaardig man vernedert zioh niet ctoor schuld te erkennen. Integendeel. Daarom hoop ik dat 's Ministers antwoord tege moetkomend zal zijn en de Procureur-Generaal de kracht zal gevoelen van 's Ministers hand, al dus spr. Aangezien de voorzitter eener Kamercommis sie, die na onderzoek eener kwestie tot een be paalde aan de Kamer voorgestelde conclusie is gekomen pas na het betoog van de Regeerings- tafel het woord pleegt te voeren, komt de heer Schouten eerst na den Minister aan 't woord. Deze kan heden nog even z'n rede aanvangen, zijn waardeering uitsprekend voor de zakelijke sfeer, waarin dit tweedaagsch debat, enkele ontsporingen daargelaten, was gevoerd. Of schoon ik, aldus mr. Goseling, zooals men misschien begrijpen zal, in meer dan een op zicht verlangd heb naar dit oogenblik, waarop ik mag spreken nadat ik zoolang heb moeten zwijgen, beschik ik toch over voldoende geduld en zelfbeheersching, mijnheer de voorzitter, om u te verzoeken a.s. Dinsdag mijn rede te mogen voortzetten. Dinsdag om 1 uur dus vervolg. E. v. R. aan het woord.... Voor den tnhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Geestelijke en moreele herbewapening. Men verzoekt ons plaatsing van het vol- gende: Onze Koningin heeft tot ons allen gespro ken en wat deden wij? Zijn we een eenheid geworden die eikaars lasten draagt of zijn we dat alleen als de internationale toestand erg dreigend is als in September 1938 of met Paschen 1S39? Of zullen we eerst een eenheid vormen eventueel samen in de loopgraven? Is geestelijke en moreele herbewapening noodig? Is de wereld en Nederland er de laatste 25 jaar geestelijk en moreel op voor- of achter uit gegaan? Iedereen erkent den achteruitgang op dit gebied na den wereldoorlog. Techniek en wetenschap zijn hard vooruit gegaan de laatste jaren, maar geestelijk en moreel groeiden we niet mee daarin bleven we achter. Wat hebben we aan dien op zichzelf be- wonderenswaardigen vooruitgang van tech niek en wetenschap? Nu is het resultaat, dat er te veel geproduceerd wordt hier, gebrek geleden elders, dat er groote werkloosheid is en dat deze vergevorderde techniek een vloek voor het menschdom dreigt te worden. Hoe ziet de wereld er uit? De volkeren staan voortdurend op het punt zich op elkaar te werpen, omdat er overal is wantrouwen, angst en haat: eerzucht en heerschzucht en een grenzeloos egoisme. De geschiedenisboeken Ieeren ons, wat het eene zal zijn. En zooals het tusschen de landen is, is het tusschen de menschen. Hoe is 't in onze be roepen? Staan wij anders tegenover elkaar? Ziin wil collega's of concurrenten? Het Christendom is de eenige redding in deze wereld. Hoe kunnen we tot deze werkelijk Christe lijke levenshouding komen? Ds. de Kluis uit Rotterdam zal Maandag- .avond 26 Juni om 8 uur in de Theéschenkerij van Velserbeek met ons spreken over: ..Onze 'ovenshouding in de wereld van nu". Ieder, die zich mede verantwoordelijk voelt voor deze wereld, is daar. ongeacht zijn richting of party, hartelijk welkom. HEEMSKERK WEER EEN TOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN. Gezien de goede opbrengst van de collecte zullen de Heemskerksche ouden van dagen ook dit jaar een uitstapje maken. De reis zal gaan naar de omstreken van Wassenaar. PAARD SCHROK EN SLOEG OP HOL. Toen de fourage-handelaar A. v. L. met paard en wagen in de Oosterstreng reed, schrok zijn paard van het leven, dat eenige jongens maak ten en sloeg op hol. v. L., die staande op den wa gen het paard mende, viel van den wagen. Hij kwam ongelukkiger wijze juist met zijn hoofd op een langs de straat liggend brok ijzer terecht; hij moest zich onder dokters behandeling stel len. Het hollende paard werd door den heer v. H. tot staan gebracht Ouessant. ZUSTER ENGELBERTHA t Zuster Engelbertha van het Wit Gele Kruis, die alhier eenige jaren de verpleging van t.b.c.-patienten verzorgde, is na een lang durig lijden in het Moederhuis in Duitsch land overleden. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Geertruida Maria Johanna, d. v. Nic. P. Glorie en Fr. C. Dekker. Overleden: Petr. Alb. Durge, l jaar (over leden te Velsen). Getrouwd: Nic. Jac. Rozing en Corn. A. Nijman. ZWEMMEN. Traditie getrouw, zal Zondag a.s. liet jeugd feest van de Heemskerksche zwemcluib, in haar inrichting aan den Medie-weg weer plaats hébben. Zooals altijd, is er ook nu weer veel belangstelling. Van het uitgebreide program ma, zullen reeds Zaterdagmiddag een zestal nummers worden afgewerkt, Zondag zal echter de officieele feestdag blijven. CASTRICUM Wat de tuinders kregen. Pieterselie 26 ct. per kist. Selderie IV22J/2 ct. per bos. Selderie 25 ct. per kist. Fe-ulen 1719 ct. per kilo. Bliss Abondance 8 ct. per kilo. Krombekiken 912 ct. per kilo. Tuiniboonen 3V=éfa ct. per kilo. Doppers 9—12 ct. per kilo. Aardappelen groote 55.20 per 100 kilo, Aardappelen drielingen 3.00—3.30 per 100 kilo. Aardappelen, kriel 1.102.40 per 100 kilo. Bloemkool 3—5Vs ct. per stuk. Sjalotten 3 ct. per bos. Rabarber 35Vè ct. per bos. Sla 50 ct. per 100 stuks. Aardbeien (Moulin Rouge) per slof 901.14 cent. Aardbeien (Moulin Rouge) per doosje 11-16 cent. Een uitstapje van de winkeliers. Gisteren namen 200 personen uit onze ge meente deel aan de excursie van de winke- liersvereeniging. Onder leiding van den heer M. de Haas uit Alkmaar ging het gezelschap in 5 autocars naar Arnhem en omstreken. De eerste halte die aangedaan werd was „de Gooische Boer". O.m. werd een bezoek gebracht aan de kettingbrug te Roozendaal. Daarna werd gedineerd en bezocht het gezelschap de waterval bij Sonsbeek en Ouwehands Dierenpark op den Grebbeberg bij Rhenen. Op de terugreis werd nog eenigen tijd ver poosd in Hecks Lunchroom te Amsterdam, zoodat te ongeveer 1 uur het gezelschap zeer voldaan weer in Castricum arriveerde. Ruimere haringaanvoer te Scheveningen. Voor het eerst in dit seizoen was Vrijdag de aanvoer van nieuwe haring uit zee te Scheve ningen van beteekenis. Vijf haringschepen kwamen met een gezamenlijken aanvoer van 474 kantjes haring. De SCH 339 van de reederij B. van Leeuwen bracht 62 kantjes aan, welke in één schot zijn gevangen. De berichten uit zee van Vrijdagmorgen luidden eveneens gun stiger. Er werden vangsten gemeld van 25 tot 30 kantjes. SANTPOORT ZANG. het jaarverslag volgt, nosmt het betreurens waardig. dat de bond, welke numeriek tot de grootste organisaties van ons land behoort nergens erkenning heeft gevonden en tever geefs wacht op een plaats in de adviseerende colleges. Na eenige ciscussie werd dit verslag goed gekeurd De algemeene rekening en verantwoording alsmede de balans werden goedgekeurd. Het woord werd voorts gevoerd door de heeren Hageman, vertegenwoordiger van de Handelskamer, de coöperatieve leverancier van den bond, De Jong, namens den coöpe- ratieraad en Frikkema, vertegenwoordiger van den Nationalen Coöperatieven Raad. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren Chr. A. van Doom, B. J. Frielink, J. Sanders, A. v. d. Zwaan en mevrouw Straal man—Kremer, werden allen herkozen. In de vacature, ontstaan door het bedan ken van den heer H. Martens, zal heden wor den voorzien. Een voorstel van de coöperatie „Samenwer king" te Amsterdam tot bevordering van de kennis omtrent coöperatie en coöperatieve beweging bij het publiek door het uitgeven van literatuur en '11 voorstel van de coöperatie „De Toekomst" te Groningen tot het vormen van een reserve om daaruit de kosten te be strijden. welke verbonden zijn aan het opne men van een coöperatieve rubriek, in ver schillende jeugd- en andere bladen, werden ter beslissing aan het bestuur overgelaten. Over het eerste voorstel had het bestuur een gunstig, over het tweede een ongunstig prae- advies uitgebracht. De vergadering werd hierna verdaagd tot hedenochtend voor het bespreken van ver schillende huishoudelijke aangelegenheden. Onlangs meldden wij, dat ons plaatselijke ge mengd dubbel kwartet onder leiding van Henk Arisz op 2 Juli a.s. zou deelnemen aan een kwartetwedstrijd te Rozendaal. Thans deelt men ons echter mede, dat het kwartet op ver zoek van het concourscomité reeds morgen zal zingen. Het zal dan ten gehoore brengen „Den Uil" en „In Speculo" Centrale Bond van Verbruiks coöperaties. Algemeene vergadering te Amsterdam. Vrijdagmiddag ls de tweedaagsche alge meene vergadering van den Centralen Bond van Nederlandsche Verbruikscoöperaties, welke gehouden wordt in het centraal A. M. V. J.-gebouw te Amsterdam, geopend door den voorzitter, den heer J. Th. Geurst, met een rede, waarin hij wees op het feit, dat de ledenteruggang van de laatste Jaren tot staan is gebracht en waarin hij de hoop uitsprak, dat in het vierde lustrum, dat het volgend jaar gevierd zal worden, het ledenaantal weer belangrijk aangegroeid mag zijn. Hierna kwam het jaarverslag 1938 aan de orde. In het slotwoord wordt er door het bonds- bestuur op gewezen, dat het jaar 1938 door verschillende omstandigheden voor de coöpe raties een moeilijk jaar is geweest, doch dat dit in geen enkel opzicht reden behoeft te zijn om met, pessimisme den toekomst tege moet te zien. Het verslag van den coöperatieraad, dat op Zwaar bewolkt tot betrokken, eenige regen met kans op onweer, veel koeler dan gisteren, matige tot krachtigen Noordwestelijken tot Noordelijken wind. StormwaarschimingsdienstGisteravond te 21.30 werd geseind aan alle posten van Delfzijl tot Hoek van Holland: Weest op uw hoede. U. Z. C. 2—H. P. C. 2 8—0 De TIPC reserves bestonden, doordat ook het derde moeset spelen en vele spelers verhinderd waren en 2 spelers in het eerste zevental moes ten invallen, voor een gedeelte uit spelers van het vierde. Bovendien werd met 5 man gespeeld. UZC-reserves waren in alle opzichten supe rieur. Desondanks was het spel van de opkomen de Tony Kloots uitstekend en zal HPC nog veel van dezen jongen speler, zoodra deze wat ouder zal zijn geworden, kunnen genieten. Regelmatig werd de stand opgevoerd tot 80. SPORT EN SPEL v.. Foerster (Duitschl.) 300 39 W. Sorge (Duitschl.) 217 39 VOETBAL zal Zondag kunnen hijschen Gelijk spel tegen Eindhoven voldoende zal dan naar alle waarschijnlijk- heid de "beslissing om het landskampioen schap wel vallen. Ajax heeft aan een gelijk spel tegen Eindhoven genoeg en de Eind- hovenaren, hoewel tot goede prestaties in staat, zouden vriend en tegenstander toch wel een bijzonder groote verrassing bereiden, in dien ze de twee punten mee naar het Zuiden zouden nemen. Nee, het lijkt waarschijnlijker, dat Ajax vcor de zevende maal op den Nederlandschen titel beslag zal leggen. Mocht Ajax echter toch verliezen dan wacht ons nog een be slissingswedstrijd tegen D.W.S., waarop vele Amsterdammers zeker vurig hopen, maar zoo ver zullen de Ajaxieden het wel niet laten komen en Zondagavond zal dan wel het einde komen van deze enerveerende kampioens competitie, die reeds te ver in den zomer moest worden voortgezet. Zij nog vermeld, dat Ajax reeds zes maal kampioen van Nederland is geweest, waar van vier keer in de periode 19291938 er wel in 1931, 1932, 1934 en 1937. Vorig jaar was Fe ij en oord landskampioen. r. van Belle (België) 300 25 12.— 54 Baudart (België) 267 25 10.76 38 Galmiche (Frankr.) 276 41 6.70 24 Chassereau (Fr.) 300 41 7.34 47 Baudart (België) 300 27 11.11 51 Chassereau (Frankr.) 200 27 7.40 36 Foerster (Duitschl.) 300 44 6.81 32 De Leeuw (Ned.) 161 44 5.93 20 De stand na den eersten dag luidt: gesp.gew.verl.pnt. brt. gem. h.s. 1. Foerster 2 2 0 600 83 7.23 32 2. Van Belle 1 1 0 300 25 12.— 54 3. Ferraz 1 1 0 300 29 10.34 51 4. Baudart 2 1 1 567 52 10.90 51 5. Chassereau 2 1 1 500 68 7.35 47 6. Galmiche 1 0 1 276 41 6.70 24 7. Sorge 1 0 1 217 39 5.66 22 De Leeuw 2 0 2 427 73 5.71 34 WATERPOLO. H. P. C. dwingt U. Z. C. een gelijk spel af. HPC heeft het volstaan om met 2 invallers in haar ploeg het sterke UZC op eigen veld een ge lijk spel af te dwingen. Als scheidsrechter de Kok laat beginnen zien wij bij HPC de Geest en Mauritz opgesteld als links en rechtsvoor, beiden als invaller. Van Groningen speelt thans in de achterhoede. Op het lange en groote veld is UZC reeds spoedig in den aanval en er ontstaat reeds in de allereerste minuut een uiterst gevaarlijke situatie, doordat Overhagen van de UZC-achter- hoede plotseling naar voren komt en een formi dabei schot in den bovenhoek lost. Keeper de Bruyn weet echter op onnavolgbare wijze dezen bal uit zijn doel te houden. Even later is UZC zoodanig opgedrongen, dat het doel van de Bruyn als het ware belegerd wordt. Uit een zeer ge vaarlijke schermutseling weet de HPC-keeper echter het leder toch het veld weer in te plaatsen ■waar Mauritz hem verder expedieert. Een u c- val van Braam levert niets op en als de rust komt is UZC in alle opzichten de meerdere in het veld, uitgezonderd voor het doel van HPC, waar de verdediging kranig stand houdt. Na de hervatting een zelfde spelbeeld. Zooals gebruikelijk moet ook thans Eldering wederom het water verlaten. Het is daarbij een geluk dat ook zijn tegenspeler Wille uitgezonden wordt, zoodat beide partijen, in aantal gelijk blijven. UZC dringt nu geweldig op en HPC speelt thans met 4 achterspelers en één middenvoor. Alle spe lers krijgen het parool van aanvoerder Braam elke uitloopingskans van UZC te voorkomen en hierin is HPC uitstekend geslaagd. Hoe UZC ook zwoegde, De Bruyn wist zijn doel schoon te hou den en het duo Braam-Leyenaar speelde zulk een tactische partij dat het voor de UZC niet mo gelijk was om door deze sterke verdediging heen te komen. Zonder een doelpunt eindigde deze wedstrijd. De stand in de eerste klasse der KNZB is thans: gesp. gew. gel. verl. pnt. v.-t. IJ H. P. C. U. Z. C. D. W. R. Dolfijn 8 18—4 5 5—5 4 5—5 3 3—7 0 2—17 De eerste helft van de competitie is nu voorbij en is de stand voor de beide vereenigingen van Kring Haarlem niet ongunstig. Als HPC zoo door gaat kan zij de tweede plaats behouden, terwijl DWR een gans heeft uiteindelijk UZC onder zich te laten. HPC moet thans nog thuis tegen UZC en Dol fijn en uit tegen het IJ en DWR. DWR moeet thuis tegen HPC. het IJ en uit legen Dolfijn en UZC. Het IJ wordt wel weer ongeslagen afdeelings- kampioen. BILJARTEN. de Leeuw verliest bij de wereld kampioenschappen 71—2. Vrijdag zijn de wedstrijden om het wereld kampioenschap 71-2 te Luik aangevangen. De uitslagen luiden: pnt. brt. alg, gem. h.s. A. Ferraz (Portugal) 300 29 10.34 51 P. de Leeuw (Nederl.) 166 29 5.73 34 7.79 5.66 32 22 CRICKET IN ENGELAND. De uitslagen van de Vrijdag geëindigde county-matches luiden als volgt: Derbyshire 197 en 541 wint met 9 wickets van Leicestershire 126 en 124. Essex 273 en 1555 (Bodd 453) wint met 5 wickets van Hampshire 329 en 96 (A. Smith 5—34). Lanca shire 2369 (gesl.) en 453 wint met. 7 wickets van Worcestershire 69 en 210 (Pollard 443). In een draw eindigden: Sussex 413 tegen Notts 198 en 254—6. Kent 176 en 727 tegen Somerset 145 en 129. Vrijdag kon op den Oval wederom in het geheel niet gespeeld worden en met den stand Surrey 234 tegen Oxford University 133—1 werd de strijd opge geven. LAWNTENNÏS. Het Jubileumtournooi van „Eindenhout". Nog steeds begunstigd door heerlijk tennis- weer vindt het groote jubileumtournooi voort gang. Hoewel er flink schot zit in het tempo van afwerken, zal de wedstrijdleiding toch nog alle krachten moeten inspannen om op tyd gereed te komen. In het damesenkelspel B is reeds een halve eindstrijd bereikt. Hier zijn mej. A. P. W. Schroder en mej. J. Goeting de eerste twee van de laatste vier. Mej. Schroder won haar kwart-eindstrijd derde ronde van mej. A. M. v. Hees met 6—2, 6—4; terwijl mej. Goeting van mevr. K. Peters won met 61, 63. De uitslagen van Vrijdagavond luiden: Heerendubbelspel B, voorronden, tweede ronde: J. P. Wellinghof en J. LoggerJ. Wei- dema en K. Weidema 06, 61, 64. Heerendubbelspel B, eerste ronde: F. J. Th. Hendricks en W. A. SchoutenJ. P. Welling hof f en J. Logger 60, 62; Mr. J. A. C. Bierenbroodspot en Mr. M. C. WijtW. J. C. Olivier en G. H. L. Bakker JT\ 57, 61, 62. Tweede ronde: H. J. Koopman en G. v. d. Ploeg—Mr. J. A. C. Bierenbroodspot en Mr. M. C. Wijt 8—6, 7—5. Heerenenkelspel B, eerste ronde: J. L. van Waveren—R. H. J. Kiek 6—4, 6—4. Tweede ronde: P. DieckmannMr. M. C. Wijt 36, 6—3. 6—1; G. v. d. Ploeg—N. J. C. Olivier 6—fl. 64; A. J. B. v. HuisstedenH. W. Casteyn w.o.; J. H. C. ten Have—Hamaguti 7—5, 6—4; H. J. Koopmans—T. G. Th. M. Hen dricks 6—4, 2—6, 6—3; J. L. van Waveren—M. Schönthaler w.o.; E. Verwaal—J. de Ruiter 6—1, 6—2. Damesenkelspel B, tweede ronde: mej. P. v. Rooymevr. S. Monasch 75, 64; mevr. C. Kramer—mej. A. Spijker 6—4, 7—5. Derde ronde- mej. A. P. W. Schrodermej. A. M. v. Hees 6—2, 6—4; mej. J. Goeting— mevr. K. Peters 61, 63. Damesdubbelspel B, voorronden, tweede ronde: mevr. J. W. Spronk Seel en mej. K. de Riddermej. A. E. Dekker en mej. R. E. Sik- kens 6—2, 3—6, 6—2; mej. C. S. de Groot en mej. L. Grimbergmej. J. v. d. Laan en mej. A. Corba 6—3, 6—3. Gemengddubbelspel, voorronden, tweede ron de: mej. A. Corba en J. Logger—mej. A. de Graaff en M. Vehmeyer w.o.; mej. H. Josso en P. Jossomevr. Salm en N. G. ten Houten de Lange 7—5, 6—3; mej. T. Kuiper en D. Kui per—mej. Eyndhoven en Hamaguti 6—0, 5—7, 63; mevr. Ramkema en J. A. Nielandmevr. v. Kempen en C. J. v. Kempen 63, 36, 63. Gemengd dubbelspel, eerste ronde: mej. A. P. W. Schroder en J. C. ten Have—mevr. Ram kema en J. A. Nieland 64, 61; mej. C. S. de Groot en E. Verwaal—mej. H. Zwanenburg en Th. J. v. d. Berg 6—1, 6—1; mej. J. Goeting en Hendricksmej. K. de Ridder en H. Meyer 6—4, 6—1. DamesenkeLspel A, eerste ronde: mej. B. Thomas—mej. Uitenhage de Mist 6—2, 7—5; mej. J. Fonkertmej. N. de Roos 62, 6—3. Heerenenkelspel A, eerste ronde: E. Hoeke F. H. Ba anders 60, 75; A. de RoosH. Stillema 75, 62. Gemengddubbelspel A, eerste ronde: mevr. Bierenbroodspot en Mr. J. A. C. Bierenbrood spot—mej. v. Tienhoven en C. H. v. Tien hoven 64, 86; mej. Uitenhage de Mist en J. Th. Blommej. N. de Roos en A. de Roos 7—5, 1—6, 6—4. Heerendubbelspel A, eerste ronde; F. H. Baanders en J. v. d. Stadt—W. Hertz en E. H. de Clercq 6—3, 6—4,

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 11