BESTE VRIENDINNETJES EN VRIENDJES Ook deze week blijft het briefje vooraf ach terwege. Best ZONDAGSKIND. Prettig dat Corrie het in haar nieuwe werkkring echt naar haar zin heeft, 'k Wens voor haar dat zij het werk aangenaam mag blijven vinden. Thans is alles nog een nieuwtje. Binnenkort zal ik je ander werk geven. Volgende week schrijf ik in de ru briek, wanneer je het bij me mag komen ha len. Wil je m:n groeten aan allen terug doen? Dag Zondagskind. Lief ZONNESTRAALTJE. Wat kan je toch genieten. Het is iedere dag weer om buiten te zijn. Echt goed voor je. Geniet je kleine zus ook zo veel van het mooie weer? Dag Zonnestraal tje? Best GOUDMUILTJE. Ja, aan alles komt een eind, zo ook aan de logeerpartij. Ga je met de klas misschien geen schoolreisje doen omdat er te weinig geld bij elkander is? Heeft de ver loting dan ongeveer niets opgebracht? Bij mij heb je thans 22 cent gespaard. Maar dapper doorsparen zodat je, als we uit gaan niet zo erg veel moet bijpassen, 'k Denk dat we ongeveer 80 cent per kind nodig hebben. Dag Goudmuiltje. Beste ANEMOON. Meisje, wat heb je het 's Woensdags druk. Je mag ook op een andere dag schrijven, zodat je meer tijd aan je briefje kunt besteden. Tini zal het wel prettig gevon den hebben, dat je haar in het ziekenhuis hebt bezocht. Is Dini a.s. Woensdag jarig? 'k Hoop aan haar te denken. Dag Anemoon. Beste BENJAMIN. Wat heb ik gehoord? heeft je vriend in het kanaal gelegen? Dat komt er van als kinderen aan de kanaalkant gaan spelen. Gelukkig dat hij weer spoedig op het droge stond. Wanneer krijg ik weer eens een tekening van je? Dag Benjamin. Lief RAMENLAPSTERTJE. Prettig dat je een goede verjaardag hebt gehad. Je zal je na tuurlijk met je vriendin, zusjes en broertje des avonds goed geamuseerd hebben. De rugzak zal je menige goede dienst bewijzen. Het geld van je zus en van jou heb ik op de lijst aangete kend. Jullie hebt samen 30 cent gespaard. Maar flink doorsparen. We gaan denkelijk in de laat ste week van de zomervacantie uit. Dag Ra- menlapstertje. Lief ZANGERESJE. Ja, zodra je weer op visite mag komen, krijg je het werkje voor de a.s. bazar. Zondagskind heeft er reeds iets voor onderhanden. Je geld heb ik op de lijst aange tekend. Je hebt nu 30 cent gespaard en moet er nog ongeveer 50 cent bij sparen. Over die 50 cent kan je nog minstens 6 weken sparen. Je krijgt het benodigde geld dus nog wel bij elkan der. Dag Zangeresje. Best REPELSTEELTJE. Weet je wat ik je dringend aanraad? Eens naar den dokter te gaan om hem te vragen „of het wel goed voor je is dat je zwemt". Je moet hem dan mededelen dat je onlangs tijdens en na het zwemmen last van haftkloppingen en duizelingen gekregen hebt. Zwemmen is uitstekend. Er zijn echter mensen en kinderen die om gezondheidsredenen niet mogen zwemmen. Doen ze het toch, dan be nadelen ze ernstig hun gezondheid. Je mag binnenkort ook weer op visite komen. Dag Re pelsteeltje. Lief GOUDHAARTJE. Ook ik geloof stel lig dat je overgaat. Je komt dan in de vijfde klas te zitten? Wat gaat alles toch vlug. Neen, ik ben ook nog niet aan het strand geweest. Het is echter geen bijzonderheid voor mij. 'k Ben te IJmuiden al in jaren niet aan zee geweest. Het rommelige, drukke gedoe aldaar kan me abso luut niet bekomen. Het beste met je kiespijn. Dag Goudhaartje. Best TEKENAARSTERTJE. M'n dank voor de tekening, 'k Vind haar weer keurig. Of ik al weet waar ik met de rubriekertjes heen zal gaan? Ja, ik heb een plan maar houd het nog wat geheim. Over enige weken komen we even bij elkander om het reisplannetje te bespreken. Waarschijnlijk zullen de kosten 80 cent per kind bedragen. Dus nog maar dapper doorsparen. Je hebt met je zus samen thans 17 cent. Dag Teke naars ter tje. Lief KRULLEKOPJE. Prettig dat je kleedje af is. Je hebt al heel wat handwerkjes gemaakt. Flink zo. Je meester is heel wat van plan zeg. Drie dagen op de fiets uit. Je weet nog niet waar de reis ongeveer heen gaat? Jullie over nacht natuurlijk in jeugdherbergen. Ze zijn over het algemeen uitstekend ingericht en zeer goed koop. Dag Krullekopje. VISITE. A.s. Dinsdag mogen: Anemoon, Benjamin, Tekenaarstertje en Krullekopje op visite komen. Ik verwacht ze om 4.30. Om 5.30 gaan ze weer naar huis. Tot Dinsdag dus. Veel groeten van Mej. E. VIJLBREEF. DE BEDOEIN EN DE RIJSTKORRELS Hij redde de vreemdeling van de hongerdood, maar 't Is snikheet in de Arabische woestijn als de jonge koopman Aboe Hassan op zijn kameel rijdt van Bagdad naar Medina. Het jonge ka- meeltje dat hem draagt, is bijna geheel wit: 't is tenminste volgens het zeggen van den han delaar bij wien hij het kocht, een regelrechte afstammeling van een der kameelen van den profeet Mohammed. Aboe Hassan is nog jong en onervaren. Hij is niet precies op de hoogte van de verschrikkingen der woestijn en weet dus ook niet, dat er soms plotseling een hete Samoenwind kan opsteken, die huizenhoge golven warm zand voor zich uit blaast. Langs de weg, die zijn kameeltje aflegt, liggen de geraamten van dieren, die allen de ver schrikkelijke woestijndood gestorven zijn; de dood door dorst, honger of verstikking onder het hete zand. UIT DEN MOPPENTROMMEL „Meneer, mag ik er U attent op maken, dat U op uw hoed zit." „O, dank u zeer. Ik dacht dat het uw hoed was." Waarom heb jij geen scheurkalender? Die koop ik in November. Dan zijn ze goed koper. Eigenaardige belasting. Een plaatsje in Moravië heeft een belasting ngevoerd op vogels, die de bewoners in een kooi houden. Bijgeloof. Toen onlangs op een vergadering der Fransche Academie 13 leden aanwezig wa ren, liet de laatstaangekomene zijn naam van de presentielijst schrappen en verdween. Lastig voor den brievenbestelr. In China zegt men, wonen 25 millioen menschen die luis teren naar den naam Chang. Wilde aardbeien. In Alaska ontdekte on langs een gezelschap ontdekkingsreizigers wil de aardbeien zo groot als sinaasappels, rabarber- struiken zo dik als een arm en insecten die 10 x zo groot waren als de onze. 't Meest vertaalde boek. De Bijbel is thans yertaald in 1000 talen en dialecten. Etini v.iaER_ 't Is eigenlijk heel erg roekeloos van Aboe Hassan, dat hij in zijn eentje probeert van Bag dad naar Medina te rijden. Maar als alle Mo hammedanen gelooft hij, dat Allah zijn wegen bestuurt. Zonder zijn wil kan er toch niets ge beuren en als Allah wil, dat hij sterft, dan ge beurt het ook als hij rustig thuis blijft. Zo re deneert Aboe Hassan en dus rijdt hij door, al maar door in de richting van het dorp Djof, waar hij de eerste oase zal vinden. Daar hoopt hij fris water te krijgen voor zijn kameel en mis schien wel vers kalfsvlees en dadels. Maar tussen Bagdad en Djof ligt vijfhonderd kilometer. Op zo'n lange reis kan veel gebeuren. Er gebeurt ook iets, want juist als Aboe Hassan de palmen van Djof in de verte ziet opdoemen, steekt opeens de hete woestijnwind op! De hele wereld lijkt plotseling één zandwolk. Het zand beneemt het uitzicht volkomen, het dringt door de gesloten oogleden, in de oren en door de op eengeklemde lippen. De kameel weigert nog één stap te doen. Hij knielt neer, strekt de kop ver naar voren en blijft onbewegelijk liggen. En de man weet, dat geen overreding en ook geen zweepslag kunnen helpen. Dus springt hij uit de zadel, gaat achter den kameel liggen, trekt zijn gebedstapijtje over zich heen en wacht. Het stuifzand valt steeds sneller en steeds hoger over hen heen. Opstaan zou nutteloos zijn. De volgende dag komt een Bedoein te paard voorbij de zandheuvel. Hij bevrijdt Aboe Has san en zijn kameel. Het dier is gestorven, maar de man leeft nog en drinkt gretig van het water, dat Ibrahim Mustafa hem reikt. Dan fluistert hij met gebroken stem: „Hon ger!" En Ibrahim geeft hem een schotel rijst, die hij gretig verorbert. Aboe Hassan is blij en dankbaar. Voorop Ibra him's paard rijdt hij naar Djof en dan per kara vaan verder. De lust om alleen te reizen is hem voorgoed vergaan! 't Is tien jaar later en Aboe Hassan is een rijk man geworden. Als hij weer eens van Bagdad naar Djof reist, nu in zijn splinternieuwe auto, komt hij toevallig Ibrahim tegen. Hij stapt uit en omhelst hem vurig. Dan opent hij het portier en samen rijden ze verder. Als ze Djof binnenrijden, zegt Aboe Hassan: „Ik moet je nogmaals danken voor je onbaat zuchtige hulp van vroeger" en hij drukt den Be doein tien goudstukken in de hand. Maar inplaats van dankbaar te zijn, lacht Ibrahim listig en zegt: „Die tien goudstukken neem ik aan als eer ste afbetaling edele heer. Morgen zal ik U mede delen welk bedrag U mij werkelijk schuldig bent." Hij stapt uit en spoedt zich naar den dorpsschoolmeester Omar Abbas. „Kun je rekenen?" vraagt Ibrahim. „Ja zeker, edele heer," zegt Oman gevleid. „Vertel me dan eens hoeveel vrucht draagt een rijstkorrel in één jaar?" „Vijftig korrels" „En in twee jaar?" „Vijftig maal vijftig". „En in tien jaar?" Nu moet Omar er een papiertje bij halen, maar ook dat rekent hij uit. 't Zijn 27 trillioen kor rels. „Hoe veel is dat?" vraagt Ibrahim. „Meer dan op Arabië's bodem groeien kan." Ibrahim is tevreden. Hij duwt Aboe Hassan het papiertje onder de neus en zegt: „Zoveel rijstkorrels zou ik van U krijgen, als ik U toen één korrel gegeven had. Ik gaf U echter een heel bord vol rijst, reken nu zelf maar uit, wat U me schuldig bent." Aboe Hassan schrikt, hij weet dat degenen die zijn schulden niet betaalt in de woestijn een ver loren man is. 't Is natuurlijk onzin, wat Ibrahim zegt, maar hij is machteloos aan den Bedoein overgeleverd. Hij praat en praat, maar 't helpt niets. Dus lopen ze samen naar den rechter, den wijzen Ali Ismaël. Deze luistert aandachtig naar wat de beide mannen te vertellen hebben. Hij vindt 't een moeilijke zaak. Hoofdschuddend en voorhoofd- fronsend neemt hij 't ene vel papier na het an dere en rekent, en rekent Ja, 't klopt precies. Ibrahim Mustafa krijgt van Aboe Hassan zóveel rijstkorrels als de hele wereld nauwelijks in één jaar kan voortbrengen. Mustafa lacht listig en Aboe zucht. Hij denkt: „Ach wat een ongeluk! Nu zal ik wel nooit bij mijn vrouw en kinderen terugkomen." Maar dan staat de rechter op. Hij zegt: „U wilt me mis schien wel even verontschuldigen. Ik moet naar huis om mijn vrouw te verzoeken, vijftien eieren te koken, want daarop wil ik een van mijn kip pen te broeden zetten." En hij wil de deur uit gaan. Maar Ibrahim trekt hem bij zijn mouw te rug en zegt: „Vergeef me, edele heer rechter, maar U weet toch wel, dat gekookte eieren niet kunnen worden uitgebroed?" De rechter keert zich om. „Ach," zegt hij, „dat wist ik niet! En nu begrijp ik tegelijkertijd ook iets anders." „Wat begrijpt U dan?" „Dat jouw gekookte rijst geen vrucht kon ge ven," lacht de rechter. Ibrahim sluipt met beschaamde kaken de deur uit en Aboe Hassan lacht blij. Er is hem een centenaarslast van het hart gevallen. Gelukkig dat er nog rechters zijn in Arabië! IETS OVER SAFFRAAN Als we in onze jeugd door moeder getracteerd werden kregen we 's middags als dessert saf- fraanrijst; dat was rijst, die door het toevoegen van een heel, heel klein beetje saffraan geel ge kleurd was; dat toevoegen van saffraan deed soms de banketbakker aan zijn gebak en ook meen ik me te herinneren, dat 't wel als genees middel werd gebruikt. Tegenwoordig, geloof ik, wordt in ons land saffraan niet meer voor derge lijke doeleinden gebruikt: in de landen in 't Oos ten en 't Zuiden van Europa houdt men de saf fraan echter nog in ere. Wat is nu saffraan7 De gedroogde stempel van een crocussoort. Niet onze crocus, maar een crocussoort uit 't Zuiden van Europa, Spanje b.v. en die niet in 't voorjaar zoals de onze maar in 't najaar bloeit. De bloe men moeten geplukt worden juist tegen de tijd dat de bloem zich opent, dus kort na zonsop gang, 1 kilogram verse saffraan wordt geleverd door 6 a 7 duizend bloemen; 1 kilogram gedroog de saffraan bevat de stempels van 50 tot 60 dui zend bloemen. Geen wonder dat saffraan duur is; de prijs varieert al naar gelang van de kwa liteit van f 35 tot f 85 per kilogram. Juist omdat saffraan zo duur was, werd ze in vroeger eeuwen heel vaak vervalst, soms met fijn gewreven rook vlees. Op 't vervalsen stonden echter strenge straffen. Wee hem, waarvan bewezen was, dat hij een vervalser was. In de 15e eeuw heeft meer dan een dit met zijn leven moeten boeten. W. B.—Z. Wist je dat? Kamelenmelk kan niet in kof fie gebruikt worden, daar ze onmiddellijk schift. Veel bezoekers. Sedert de bouw van de Eiffeitoren in 1889 is de toren bezocht geworden door 13.268.900 personen. DE BAL. Op een morgen sprak Jan's moeder: „Je moet me eens vertellen vent, Wat je toch wel graag zou hebben Als je morgen jarig bent! Jan behoeft niet lang te denken, Maar roept lujd: „Hoera da's fijn! 'k Wil een bal voor mijn verjaardag. Jongens, dat zal prettig zijn. De volgende dag als Jantje opstaat, Lieve help, wat ziet hij daar? De cadeaux staan op een tafel, En de bal die ligt al klaar! Dat wordt „trappen" met de jongens Op het veld aan de overkant. Zie toch eens, wat is hij prachtig: Geel en rood, met gouden rand! Wacht, nu heel gauw naar beneden, Pa en Moe, zij wachten al! „Wel gefeliciteerd hoor jongen, En hoe vind je deze bal?" „Fijn! ik zal hem gauw gebruiken Ja, na school vanmiddag al! 'k Vind alle cadeaux heus prachtig Maar 't prettigst tochde bal. MIES MAG RIJDEN door W. B. Z. Mies mag kleine Jantje rijden In het laantje op en neer. 't Zonnetje, dat schijnt zo lekker, 't Is echt heerlijk zomerweer. Kleine Jan ligt maar te kijken, Soms kraait hij het uit van pret, Dan weer zwaait hij met zijn handje Als zijn zusje op hem let. Miesje zingt van suja kindje,. Maar broer wil niet slapen gaan. Met zijn donkerbruine kijkers. Ziet hij haar zo grappig aan Dan weer zingt ze van de vogels, Die daar nestien in het bos. Van de bloemen en de vlinders, Van het groene zachte mos Jantjes ogen worden kleiner, Ja, nu vallen ze heus toe. Kleine Jan is ingeslapen. Miesje rijdt hem gauw naar Moe. EEN REUZE-INVAL! Tom Ruby, de „soepwagen" en de bandieten. De directeur van de oliemaatschappij te Ros- well in Nieuw-Mexico was razend! Zó woest was hij, dat al z'n bedienden op de tenen langs zijn bureau liepen, uit vrees te worden uitge scholden om niets. Wat was er dan gebeurd? Al drie keer achter elkaar was het transport, aat het loon aan de arbeiders, die op ver afgelegen velden werkten, moest gaan uitbetalen, door ban dieten overvallen en uitgeplunderd. „Als dat zo doorgaat," schreeuwde de direc teur, „kunnen we de zaak meteen wel sluiten!" „Waarom wind je je zo op, John?" trachtte de onderdirecteur hem te kalmeren „er zal wel een oplossing worden gevonden!" „Wat praat jij van oplossing? Niets zal er wor den gevonden, zeg ik je. Vanavond op z'n laatst moet een vierde transport met geld op weg naar Texas, anders gaan de arbeiders staken en dan zijn we nog veel verder van huis! 't Ergste is, dat ik geen chauffeur kan vinden, nu bekend ge worden is, dat de twee eerste chauffeurs ver moord zijn." „Hoe staat het met de militaire bescherming?" „Heb ik aangevraagd," bromde de directeur „maar de soldaten kunnen op z'n vroegst binnen vijf dagen hier zijn. En zo lang wachten de ar beiders niet." „Kun je Tom Ruby niet sturen, dien potigen nieuweling?" „Hm. Laat ik 't probeeren." En de directeur liet Tom roepen. „Ruby" begon de opperste chef. „Je weet, dat onze loontransporten overvallen worden. Van daag nog moet een transport naar Waco in Texas, anders staken de arbeiders. Wil jij rijden? Ik verheel je niet, dat 't een gevaarlijke tocht is. 't Is een eenzame weg, en. ,In orde", zei Tom Ruby „ik ga. Ik ben niet bang voor bandieten, want eens moet ik toch sterven. Bovendien: de arbeiders moeten hun geld hebben. „Vertel maar verder, mijnheer". „Er is niet veel meer te vertellen, "t Geld zal ik je geven en de wegkaart is in de wagen. Je rijdt maar weg. Alleen nog één ding: weet je, wat een soepwagen is?" „Neen," zei Tom. ,Dan zal ik je dat nog even vertellen, 't Is mogelijk, dat je er eentje tegenkomt. Je weet, dat we bij de oliebronnen nitroglycerine noodig hebben, een doodsgevaarlijke springstof. Nu, dit goedje wordt vervoerd met auto's, die hiervoor speciaal worden gebouwd en ter onderscheiding knalrood zijn geverfd. In die wagens staan de kannen met nitro. Ze rijden alleen maar 's nachts, moeten zoveel mogelijk om de steden heenrij den en in hun eigen garages tanken. Nitro ontploft door schokken, dus elke zwaar dere schok levert gevaar op, dat de wagen in de lucht vliegt. De dood zit den chauffeur van zo'n wagen voortdurend op de hielen: een kleine oneffenheid van de weg en 't is gedaan. Die wa gens worden door de bevolking „soepwagens" ge noemd. Ze zijn er als de dood voor; alles neemt hals over kop de vlucht, als er een verschijnt. Ziezoo, nu weet je wat er mee is, als je soms zo'n soepwagen mocht tegenkomen. Ruby nam afscheid van den directeur en zocht zijn vriend op, met wien hij zijn zaken regelde. 't Was één uur in de nacht. Een mooie, hel dere maannacht. Aan de kant van de holle weg naar Waco, die dwars door de bergen voerde, lagen zes mannen in hinderlaag. „Hij zal wel direct komen," fluisterde een van hen. ,,'t Weer is vannacht al bijzonder gunstig". „Maar.als er soldaten bij zijn?" „O, die zien we al uit de verte. En dan schieten we ze meteen neer! Opgepast! Daar door ik in de verte een motor brommen, dat zal 'm zijn. Vooruit! Bill, ga jij naar die steen, die de weg moet versperren!" Reeds dook aan de ingang van de holle weg een wagen op. De mannen grepen hun geweren, endaar schreeuwde de aan voerder opeens vol ontzetting: „Berg je, loop, loop! de soep!" De mannen liepen om 't leven. En intusschen reed Tom Ruby op vijftig me ter achter de soepwagen door de holle weg, be reikte ongehinderd Waco en leverde het geld af. Twee dagen later moest hij bij den directeur verslag uitbrengen. „Hoe heb je 't aangelegd, Ruby?" vroeg deze. „Heel gewoon. Ik reed vlak achter een soep- wagen aan," grinnikte Tom. „Man, ben je dol geworden? Je had in de lucht kunnen vliegen! 't Geld was weggeweest en „Waarom schrikt u zo?" vroeg Tom onschuldig. U had me toch zelf van de soepwagens verteld en me daardoor op 't idee gebracht. De „soep" reed alleen om mij te beschermen. Hij was n.l. leeg!" Een eigenaardig museum. Dat is het klok kenmuseum te Wenen, dat alle mogelijke uur werken bevat, waar Proffessor Kafton de leiding heeft. Deze prof. Kaftan is van jongs af een hartstochtelijk verzamelaar van uurwerken ge weest, thans is hij de beste uurwerkmaker van heel de wereld. SCHOMMELEN OP CELEBES Geen kinderspelletje maar godsdienstig gebruik Natuurlijk houden jullie allemaal als recht geaarde NedexTandse kinderen veel van schom" melen! Nu op Celebes denken 'de jongens en meisjes er net zo over, en ze hebben er heel wat meer gelegenheid toe dan stadskinderen bij ons Vader heeft meestal nat i-otan in voorraad om' bindmateriaal bij de hand te hebben, wanneS iets aan het huis moet worden hersteld. De ein den van een rotanlijn worden fluks'aan een vloerbalk van het huis, dat op palen staat vast gemaakt en dan is de schommel klaar. Maar leu ker is het, wanneer een flinke jongen de schom mel aan een tak van een hoge boom heeft vast gemaakt. Je kunt dan zien, dat deze bruine kinderen hetzelfde genot voelen om daar hoog in de lucht te zweven en over alles heen te kij ken als jullie. Dit genot zingen ze uit in hun schommelliedje, zoals in het volgende: De schommel, als een sikkel, komt neer op 't vloerriet, Verplettert straks de huizen, als hij door 't luchtruim schiet. Doch niet alleen de kinderen, maar ook hun ouders, die in hun voorstellingen van de natuur nog zo echt kinderlijk zijn, vinden schommelen heerlijk. Voor deze mensen is de hemel, het uit spansel, de plaats vanwaar alle zegeningen" ko men; daar schittert de zon, die door haar warmte de gewassen doet groeien; daar schijnen maan en steri-en, die hun geheimzinnige invloed op het leven van mensen, planten en dieren uitoefenen. Uit de hemel komt de regen, het levenswater voor alles wat groeit en wat den mens tot voed sel strekt. Daar in de hemel is alles leven en ge zondheid. De mensen in Indië vragen al die zegeningen aan den Hemelheer. Maar ze doen dit niet alleen met woorden: ze willen zelf naar de hemel op stijgen om die goede gaven te gaan halen. En nu menen ze zich naar de hemel te kunnen ophef fen door te schommelen. Dit is de aanleiding ge weest tot het rituele schommelen, dat nog bij verscheiden volken in Indië bestaat en bij an dere bestaan heeft. Bij de Boeginezen wordt de moeder met haar zuigeling op een schommel ge zet en plechtig door een pi-iester heen en weer geschommeld. Hij zingt daarbij een lied, waar uit blijkt, dat de bedoeling van dit schomme len is, dat de moeder naar den heer des hemels gaat om voor haar kindje gezondheid en levens kracht te vragen. Wanneer iemand ziek is, blijkt, dat hij een te kort aan levenskracht heeft. Deze moet worden aangevuld, en waar zou men die anders vandaan halen dan uit de hemel? En hoe zou men die an ders kunnen krijgen dan door de schommel? En wie zou hiertoe beter in staat zijn dan de pries ter-geneesheer? Er wordt dus in het huis van de zieke een plank aan twee strikken opgehangen; daarop gaat de priester zitten en schommelt zich naar de hemel toe. In het lied, dat hij erbij op dreunt, deelt hij mede, dat hij zich opwerkt tot in het verblijf van den Hemelheer, en dat hij van deze levenskracht voor de zieke gaat halen. Vooral de Dajaks op Borneo doen dit heel veeL En wanneer dan onder het schommelen een vlieg of een ander insect naderkomt ziet men daai-in de vervulling van zijn bede: het diertje wordt gevangen, in olie fijngewreven en dit zalfje wordt de zieke op het hoofd gestreken. Het vi'olijkst gaat het schommelen^op het nieuwjaarsfeest toe. Al zijn de mensen Christen of Mohammedaan geworden, en kennen ze het Europeese en Arabisch nieuwjaar, ze blijven toch htm eigen nieuwjaarsfeest vieren. Dit valt altijd in de tijd tussen het binnenhalen van de oogst en het klaarmaken van de nieuwe akkers. Dan worden overal schommels gemaakt, hoe hoger hoe liever. Nu zijn het niet alleen pries ters en andere bijzondere personen, die schom melen, maar alle mensen doen eraan mee. De kortste straat ter wereld. Dat is de Rue Pirouette te Parijs, die maar 1 huis telt. Wist je dat? De Russische rivier de Don is 1855 kilometer lang. Wist je dat? Zoethout is de wortel en soms ook wel de tak van een plant met prachtige tros sen lila of witte bloemen, die groeit in Spanje, Rusland en West-Azië. Waar komt ons woord kiosk vandaan? Het woord kiosk is van oorsprong Turks en men be doelt er daar mee een losstaand, rond of hoekig overdekt tuinhuisje, dat op eenige palen rust Een kinder-spoorbaan. In het stadspark te Tiflis in de Kaukasus hebben kinderen een bruilcbaren spoorweg gebouwd. 500 kinderen hebben hier een 400 meter langen spoorbaan aangelegd; de rails liggen 75 centimeter van el kaar en de dienst wordt onderhouden door een locomotief met 3 wagens. In de eerste 3 maan den werden met dit treintje 65.000 personen ver voerd: aangemoedigd door dit kolossale vervoer zullen de kinderen den spoorbaan verlengen tot 1000 meter. De verschillende werkzaamheden worden, nu het lijntje in bedrijf is, ook door kin deren waargenomen.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 12