IJmuider Courant Vele werkverschaffingsobjecten BERICHT DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN in Limburg Drie en een half uur op een lichtboei. Projecten voor nieuwe luchtlijnen in Ned. Indië. Besprekingen worden hier te lande gevoerd. Ontploffingen te Londen. 24e JAARGANG No. 199 Uitgave Lourene Coster, Maatschappij voor Courant Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Groote Houtstraat 93. Haarlem, TeL 10724. Bureau IJmuider Couranti Kennemerlaan 42. IJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, Worden kosteloos opgenomen In de r CouranL Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directiei P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 26 JUNI 1939 Abonnementen per week f0.12'/j. per maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiëni 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer fO.10, IN DE LAATSTE JAREN IS VEEL GEDAAN (Van onzen specialen verslaggever). TELLIG mag Limburg en wel in de eerste plaats de Rijksinspecteur voor de werkverschaffing de heer -J. H. Martin, burgemeester van Hoensbroek met gerechtvaardigden trots den op excursie in Ne- derland's schoonste provincie zijnden vertegen woordigers van de binnen- en buitenlandsche ners er op wijzen, hoe groot in de laatste zeven jaar Limburg's aandeel via de werkversohaf- fingsobjecten in den strijd tegen de werkloos heid is geweest. Want daarbij slaat dit gewest stellig een goed figuur, hetgeen ten duidelijkste gedemonstreerd wordt met een enkel cijfer: in de jaren 1931 tot en met medio 1939- is aan loo- nen voor de arbeiders, in de werkverschaffing te werk gesteld, een bedrag van tien en half millioen gulden uitgegeven. De heer Martin, de gids van de persvertegen woordigers, mag met recht tevreden zijn. Temeer omdat in de laatste twee jaar het aantal te werk gestelden sprongsgewijze is gestegen. Zoo be droeg in Limburg in Juni 1936 het aantal steun trekkers 6615 en 't aantal tewergestelden 1821. Een jaar later was dit 6221 en 1922, in 1938 liep het aantal steuntrekkers tot 4850 terug, dat der tewerkgestelden tot 2418 op, terwijl in Juni 1939 het aantal steuntrekkenden 3043 bedroeg en het aantal tewerkgestelden 4532. Volgens de laatste cijfers in deze maand Juni waren hoven Sittard 84.2 pet. der werkloozen geplaatst in werkverschaffing en 15.8 pet. in steun; voor Sittard en beneden Sittard waren d$ze cijfers 48.8 pet. in werkverschaffing en 51.2 pet. in steun. Maar al is de heer Martin tevreden over dat gene, wat bereikt is,, voldaan is.hij nog niet. Mo menteel is er in Limburg naar schatting voor drie a vijf jaar voldoende werk. En daarna wil men ook over voldoende objecten kunnen be schikken. Daarom is men nu al bezig naar nieu we werkgelegenheden te zoeken, waartoe zich o.m. de ruilverkaveling te Nederweert uitste kend leent. Deze ruilverkaveling ligt tusschen Nederweert, Heythuysen en Meyel, dus ook weer de Peel. Ongeveer 300 H.A. zullen worden ge spaard voor natuurschoon, ongeveer 800 H.A. worden verkaveld en waar noodig ontgonnen. Het geheele waterafvoerprobleem wordt dan tegelijk opgelost, terwijl de verbindingen tus schen de dorpen gemaakt worden. De bedoeling is om wanneer het werk tot uit voering komt een aantal werkkampen te bou wen (gesohat wordt 5 a 6) zoodat ook de stad Maastricht met een 400 tot 500 arbeiders daar van kan profiteeren. Vlak in de buurt ligt de Weerter ruilverkave ling, ook al een grioot stuk werk. Dan is nog in zeer verre voorbereiding de ontginning van circa 600 H.A. Peelgrond in de gemeente Horst (300 H.A. van de gemeente en 300 H.A. van de N.V. Griendtsveen). Een tocht van 270 K.M. per autobus door Limburg's drevenDe persvertegenwoordi gers zien daardoor inderdaad, wat er in de werk verschaffing tot stand gebracht is en wordt. Zij bezichtigen o.m. de normalisatie- en verbete- ringswerken van de beken, waarvoor Minister Ruys de Beerenbrouck in November 1931 de eerste spade in den grond stak. Deze eerste daad van de rijkswerkverschaffingen vraid plaats in Wanssum en had ten doel de Noord- West Limburgsche beken te normaliseeren en te verbeteren. Geen eenzijdig werk. Dat de werkverschaffing in Zuid-Limburg geen eenzijdig karakter draagt blijkt afdoende uit het feit, dat men ook een haven te Wanssum en te Roermond heeft aangelegd, terwijl in Sit tard, Swalmen en Meerssen een prachtig open lucht. en zwembad tot stand is gebracht. De baden in ide beide eerstgenoemde plaatsen wer den tijdens de excux-sie bezichtigd enbe wonderd. Daarnaast is men voor een deel reeds gereedgekomen met de bochtafsnijding van de Maas, bij Wessem, waardoor tevens de haven van Maasbracht verlengd kon worden. Ook zijn tallooze Limburgsche werkloozen bij het verbeteren van bestaande of den aanleg van nieuwe wegen te werk gesteld. Op het wegenplan van den Rijkswaterstaat stond de omlegging van den Rijksweg te Af f er- den, gemeente Bergen (Noord-Limburg). Aan vankelijk was het de bedoeling van Rijkswater staat om deze omlegging over eenige jaren tot stand te brengen, doch terwille van de werk verschaffing werd dit werk vervroegd. Aan de verkeersbevordering heeft de werk verschaffing prachtig kunnen medewerken door den aanleg van den weg Nijswiller-Simpelveld. Hierdoor werd o.a. een verbinding tot stand ge bracht tussohen dit gebied en de mijnstreek Heerlen, c.a.. Moesten voorheen b.v. de mijnwer kers uit Vaals per bus naar de mijnen te Kerk- rade en Heerlen via Aken (Duitschland) rijden, thans kan deze. weg gevolgd worden. In de zo mermaanden wordt deze weg door de vele tou- risten, die Zuid-Limburg bezoeken, bereden, omdat hü ook veel natuurschoon heeft openge maakt. De Rijkswaterstaat te Maastricht was bezig met den autoweg Geleen-Heerlen. Deze weg, beter autostrada, wordt bij stukken gemaakt. Na een vergadering van de Vereeniging van Ne- derlandsche Gemeenten, afdeeling Limburg, al waar door de werkverschaffing gewezen werd op de vraag naar groote objecten in het gebied Heerlen-Maastricht, heeft de Hoofdingenieur te Maastricht een stuk van dezen weg overgelaten aan de werkverschaffing. Vermeld moge worden, dat alles met de hand geschiedt. Het werk is momenteel in top-uitvoering. Er werken ruim 420 arbeiders. Ruilverkaveling. Van Helden is in Limburg de victorie der ruil verkaveling, waar mem. eerst niets van wilde weten, begonnen: de eerste wettelijke ruilver kaveling kwam hier tot stand, ondanks de be dreigingen der landbouwers. Het werd één groot succes! Stukken grond van nog geen f 50 per men de anlderen. Propaganda, bezoek aan de pas klaar gekomen ruilverkaveling, vergaderin gen, deden de besluiten loskomen. Ontginning der Limburgsche Pelen. Vroeger kon er niet aan gedacht worden op groote schaal de Peel voor landbouwdoeleinden te ontginnen: de kosten waren te hoog. Thans, nu er werk voor duizenden handen moest zijn, vormen de Limburgsche Pelen een dankbaar object. Zoo wordt in Sevenum een Peel ontgonnen ter grootte van 395 H.A., welke oppervlakte nog met eenige honderden Hectaren wordt uitge breid. Voorts ontgint men de Peel te Venray, waar mede 800 a 1000 man gedurende 5 jaar werk zullen hebben. Precies als in Sevenum cultiveert men den handarbeid, daarna wordt de grond gedurende één jaar bemest en bebouwd, waarna deze óf in erfpacht komt óf verkocht wordt. Het ligt in de bedoeling een 55-tal boerderijen, zoo mogelijk ook in werkverschaffing, te bouwen. In totaal zijn 5 werkkampen voor de arbeiders verrezen. Hun weekloon bedraagt f 18 a f 19, hetgeen f 6 meer is dan de steun bedraagt. Waar mogelijk tracht men ook de werklooze bouwvakarbeiders, die met den bouw der mij nen naar het. Zuiden van ons land afgezakt wa ren, in hun eigen vak te werk te stellen. In Hoensbroek verrees, met een. subsidie van So ciale Zaken, het Emma-Kinderhuis. Bij den bouw hiervan is geen enkele machine te pas ge komen. Alles werd in de timmermanswerkplaats gemaakt. En zelfs het benoodigde beton werd met de hand gemengd. Met behulp van Rijksmonumentenzorg, Pro vincie, Gemeente en particuliere bijdragen werd gerestaureerd het totaal vervallen kasteel Hoensbroek. Ondanks de bovengenoemde bij dragen ontbraken f 45.000. Dit bedrag uitma kende de arbeidslioonen, verschafte Sociale Za ken en zoo is men thans nog bezig met de restauratie, onder deskundig toezicht van Monu mentenzorg. Daarnaast werd in Vaals het uit het jaar 1738 dateerende kerkgebouw' van de Evangelisch Duitsche kerk gerestaureerd, terwijl in Maas tricht het Fort St. Pieter, dat zulk een uniek panorama over Maastricht biedt, in een oord van rust en gezelligheid herschapen werd. Zóó werkt Limburg aan de bestrijding van- de werkloosheid. Acht cn negentig gemeenten hebben of een eigen werkverschaffing, of zenden arbeiders uit naar centrale werkverschaffingen. Kilometers wegen, vooral zandwegen, zijn aangelegd, kilometers rioleering werden in den grond gebracht, hectaren heide zijn ontgonnen, plantsoenen en honderden hectaren bosch zijn aangelegd, o.a. te Bergen, Venray, Swalmen, Vlodrop, Posterholt en Melick-Herkenbosch. Het lied van den arbeid, dal in Limburg meer en meer zweeg, klinkt weer luider. (Nadruk verboden). Kanovaarders in het Marsdiep in nood. Zondagmiddag waren twee Helder- sche jongens, één van 17 en één van 18 jaar gaan kanovaren op het Mars diep, waar een vrij sterke golfslag stond. Hun kano sloeg om en de beide waaghalzen wisten zwemmen de een lichtboei te bereiken waar zij eerst drie-en-een-half uur later dooi de bemanning van een op verren afstand varende Texelsche boot werden gesigna leerd. De kapitein van de Texelsche boot waarschuwde na aankomst in den helder den officier van de wacht op het wachtschip, die een marine sloep uitstuurde naar de aangegeven lichtboei, waar de drenkelingen nog steeds rillend van kou en in doods angst hun lot afwachtten. Op het wachtschip zijn zij aan een politieverhoor onderworpen. Hun kano was afgedreven. Een kwestie van opvatting (Mariene Dietrich is onlangs, diep verontwaardigd, een duur restau rant te New York uitgeloopen, om dat er een dame zat, die precies- zulk een japon droeg als zij). Het is wel zeker, dat Mariene, In 't restaurant juist was verschenen, Om er een goed figuur te slaan („Figuur" in dubblen zin „bekeken", Daar hoef ik wel niet van te spreken) Met haar gloednieuwe robe aan. Daar zat me nu die andre dame, Dat mensch, en zonder zich te schamen. Precies hetzelfde uitgedost; En de creatie van Mariene, Werd tot een jurk, zoo'n algemeene, Had daarvoor 't ding zooveel gekost? Dat zij dit beeld niet kon verstouwen, Dat vindt misschien begrip bij vrouwen, Maar ik ben maar per slot een man, En daarom zal het ook wel wezen, Dat 'k een gebeurtenis als deze. In feite niet begrijpen kan. Wij mannen zien die dingen anders, Wij zien in d' eerste plaats elkander's Colbertjes niet zoo critisch aan; Wij vragen slechts van broek-en-jassen. Dat deze ons behoorlijk passen En ons niet te lachwekkend staan. Maar verder, als wij constateeren, Dat andre mannen in hun kleeren Er 't zelfde uitzien, redeneeren Wij logischer in dezen geest: De twijfel eerst bij ons gerezen, Was ongegrond, nu wordt bewezen, Dat onze smaak en keus in deze, Niet onverstandig zijn geweest. De gevolgen van hooischaarschte. Voor sterke daling der veeprijzen in a.s. herfst wordt gevreesd. In de dezer dagen te 's-Gravenhage gehou den maandelijksche vergadering der eerste afdeeling van het Kon. Ned. Landbouw- Comité werd erop gewezen, dat door de droog te grasgroei veelal sterk is teruggebleven, waardoor ook het hooiland moest worden ge weid. De hooioogst van de eerste snede is dan ook algemeen matig en de kans is groot, dat vele veehouders a.s. herfst een tekort aan win tervoorraad zullen hebben. Het gevolg zal zijn, dat een gedeelte van den veestapel zal moeten worden verkocht. Het gevaar is dan ook niet denkbeeldig, dat de herfstmarkten oveivoerd zullen worden met vee, waardoor de prijzen zeer sterk zullen da len. In verband hiermede zou het van groot belang zijn, dat de regeering er toe zou kun nen besluiten tijdig tweede en derde kwaliteit vee uit de markt te nemen, teneinde een rul neuze prijsdaling, inzonderheid ook van het vette vee, te voorkomen. Besloten werd de andere centrale landbouw organisaties voor te stellen zich gezamenlijk te dezer zake tot de regeering te wenden. MARGUERITE COUPERUS IN HONGARIJE. Mevrouw Marguerite Couperus was dezer dagen eeregaste van aartshertogin Anna en aartshertog dr. Jozef Franz in Boedapest. Zij gaf daar ter stede onder grooten bijval haar programma's van oude zangen. MILICIEN BIJ HET ZWEMMEN IN DE MAAS VERDRONKEN. Zaterdagavond toen enkele miliciens in de Maas bij Blitterswijk aan het baden waren, trachtte een zekere van K., uit Eindhoven de rivier over te zwemmen. Hij beschikte evenwel niet over genoeg uithoudingsvermo gen, met het noodlottig gevolg, dat hij hal verwege in de diepte verdween en verdronk. Zij, die zich met ingang van 1 Juli per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Juni nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE H.A. zijn nu niet te koop voor f 800 en f 900. Van de verkaveling is thans op het terrein niet veel meer te zien,' want, de vroegere on- floorkoombare moerassige grond staat nu zwaar feladen met rogge. Toen de eerste ruilverkaveling er was, kwa Ook taxidiensten voor bestuurs- doeleinden. Met het Indië-vliegtuig „Reiger" zijn Zon dagmiddag op Schiphol aangekomen ir. Ch. F. van Haeften, directeur van het departe ment van verkeer en waterstaat in Neder- landsch Indië en reservemajoor B. H. C. van Lent, hoofd van de afdeeling luchtvaart van dit departement. Ir. van Haeften deelde mede, dat hij en zijn reisgenoot naar Nederland zijn gekomen om met de betreffende instanties besprekingen te voeren over de financieele verhouding tus schen de Indische regeering en de K.N.I.L.M. voornamelijk op het gebied van de burger luchtvaart. Het subsidie-contract met de K.N.I.L.M., dat den laatsten keer voor drie jaar is aangegaan, loopt dit jaar af en nu er een nieuw contract moet worden afgeslo ten stuit men op moeilijkheden, die in hoofd zaak verband houden met de ontwikkeling van het binnenlandsch luchtverkeer in Indië en de plannen om het binnenlandsch luchtnet in onze Oost het volgende jaar zeer aanzien lijk uit te breiden. Welke zijn deze plannen? In de eerste plaats bestaat het voor nemen de lijn Soerabaja-Makassar (Celebes) te verlengen naar Ambon en vandaar naar Babo op Nieuw Gui nea. Verder is er een lijn geprojec teerd, die de eerstgenoemde route kruist en die loopt van Menado (Ce lebes)-Makassar-Endeh (Flores) naar Koepang (Timor) met een eventueele verlenging naar Dilly (Portugeesch Timor). Dan stelt de K.N.I.L.M. zich voor een luchtlijn te maken van Batavia over Billiton naar Pontianac (West Borneo) en terug over Singapore. En tenslotte overweegt men een verbin ding te maken tusschen Batavia en Sabang over Oost-Sumatra via Ben- koelen, Padang en Medan. Zooals men weet bestaat reeds de lijn Bata- via-Medan, doch deze gaat via Pa- lembang over West-Sumatra. Naast deze groote geprojecteerde lijnen zijn er plannen een luchttaxi- dienst te onderhouden van Ambon naar de kleine eilanden in de omge ving, voornamelijk voor bestuursdoel- einden. De financieele regelingen tusschen de KN.I.L.M. en de Indische regeering zijn op het oogenblik niet zoo, als gewenscht is om de maatschappij zeker te stellen zoo ging ir. van Haeften verder. Oorspronkelijk was het regeeringssubsidie 2.4 ton, maar toen de Australische lijn en de verbinding met Saigon tot stand kwamen en de exploitatiekosten dus grooter werden, moest het subsidie omhoog. Dat gebeurde trouwens ook, in 1938 kreeg de maatschappij 3 ton extra en dit jaar 5 ton extra. De nieuwe uitbreidingsplannen vragen uiteraard ook nieuwe kosten en het is wel het voornaamste doel van onze overkomst de ze financieele vraagstukken bij het opmaken van het nieuwe contract tot een oplossing trachten te brengen. Waarmede zal op de nieuw geprojecteer de lijnen worden gevlogen? De bedoeling is met amphibie-vliegtui- gen, toestellen dus, die zoowel op het land als op het water kunnen starten en landen. We hopen Indië zou dat erg prettig vinden deze vliegtuigen in Nederland te kunnen la ten bouwen. Ook deze zaak zullen wij tijdens ons verblijf in Nederland bespreken. Het kos- tenvraagstuk speelt hierbij natuurlijk ook een groote rol. En dan zal ook de Australische lijn een punt van bespreking uitmaken. Men weet, dat de K.N.I.L.M. deze lijn twee maal in de week vliegt. Ook dat kost heel veel geld. Nu wil de K.L.M. er een verbinding van overne men, zoodat K.L.M. en K.N.I.L.M. de lijn dan elk om de beurt zouden vliegen. Om finan cieele redenen kan de KN.I.L.M. hiertegen geen bezwaar maken, maar de Australische regeering voelt er niets voor. Zij ziet in de K. L. M. de groote concurrent van de Imperial Airways. In feite bestaat de rechtstreeksche verbinding Amsterdam-Sydney nu reeds, maar wanneer de K.L.M.-toestellen in Austra lië komen, denkt de Australische regeering. dat de lijn effectiever zal worden. Dat er bij de K.N.I.L.M. een ernstig tekort aan vliegend personeel zou zijn, ontkende de heer Van Haeften. De berichten daaromtrent noemde hij sterk overdreven. Centrale Bond van Verbruiks coöperaties. Nadat Vrijdagavond voor de congresgangers van den Centr. Bond van Verbruikscoöpera ties de nieuwe propaganda-revue van de hand van Jac. van Tol door het gezelschap Tholen en Van Lier was opgevoerd, werd het congres Zaterdagmorgen voortgezet. In een huishou delijke zitting werd een voorstel aangenomen, dat beoogt het houden van een uitgebreid onderzoek naar de rentabiliteit der coöpera tieve bedrijf shuishoudingen, de verande ringen, welke hier in den loop van den tijd in zijn ontstaan en de oorzaken, welke deze ver anderingen te voorschijn hebben geroepen. De resultaten van dit onderzoek zullen vast gelegd worden in een rapport, waarbij zoo mogelijk voorstellen tot verbetering van deze rentabiliteit gevoegd zullen worden. Vei'der werden in deze vergadering een zevental stellingen over de organisatie van de verbruikscoöperatieve beweging aangeno men. In deze stellingen wordt vastgesteld dat, gezien het feit, dat er in ons land een neutra le en twee confessioneele bonden van ver bruikscoöperaties bestaan, bepaalde werk zaamheden gescheiden verricht zullen moeten worden, terwijl een krachtige samenwerking mogelijk en noodzakelijk is op het terrein dat buiten de coöperatieve ideeënleer ligt, welke samenwerking in een wel-omlijnde en perma nente federatieve aansluiting belichaamd kan worden. De taak der bonden wordt geacht te zijn; 1. De verzorging der principieele propagan da en de scholing van het kader, waarbij ieder eigen inzichten en beginselen kan laten gel den. 2. Het geven van adviezen aan de coöpera ties voorzoover deze niet liggen op commer cieel-, bedrijfstechnisch- en administratief gebied, welke gebieden uitsluitend voor de Handelskamer gereserveerd blijven. Ten aanzien van een vijfjarenplan voor de propaganda werd vastgesteld, dat het gelijk tijdig zal worden uitgevoerd door den Centra- len Bond en de Katholieke Fedex-atie, in sa menwerking met de Handelskamer, waarbij de bond de te voeren propaganda zelfstandig kan voeren aan de hand van zijn statuten en doelstellingen, tex-wijl een plancommissie de gemeenschappelijke zaken zal regelen. Betreffende de ordenings- en saneerlngs- problemen werd een samenwerking tusschen de bonden en de Handelskamer noodzakelijk geacht in een hiex-voor op te richten rechts persoon in den vorm van een stichting of raad. In het bondsbestuur werd gekozen de heer Van Oorschot uit Vlissingen. Maarschalk Badoglio heeft een inspectietocht door Albanië gehouden. De afbeelding tooxit den maarschalk tijdens de parade der Albaneesche troepen te Tirana. Bondsvergadering van Het Oranje- kruis. De koninklijke nationale bond voor redding wezen en eei'ste hulp bij ongelukken „Het Oranje Kruis" heeft Zaterdag te Rotterdam zijn dertigste bondsvergadering gehouden. Het jaarverslag van den secretaris dr. P. H. van Rooijen uit Den Haag noemde de afge- loopen periode van gxxxote beteekenis voor de eenheid in het onderwijs in eerste hulp bij ongelukken. Blijkens het verslag van den penningmees ter sloot de rekening met een totaal van 13.540 en een batig saldo van f 3888.—. Door pexiodieke aftreding van de heeren ii. R A. Gorter, ds. J. Beyerman en dr. P. W. L. Penris, die niet herkiesbaar waren, moest in drie vacatures worden voorzien. De vergade ring koos in hun plaats de heeren D. Bagge- laar, arts te Amsterdam en vertegenwoordiger van de Nederlandsche Vereeniging van spoor wegartsen; dr. J. H. Tuntler uit Amsterdam, vertegenwoordiger van de algemeene Neder landsche vex-eeniging het Groene Kruis en T. A Hooftman, arts te Alblasserdam, vertegen woordiger van de Nederlandsche Vereeniging Eerste Hulp bij Ongelukken. Na de behandeling van de agendapunten hielden dr. J. E. Feisser en dr. P. H. van Rooijen een korte inleiding over de eerste hulp in verband met de luchtbescherming. MOTORRIJDER BOTST TEGEN AUTO OP. In den nacht vaxi Zaterdag op Zondag is de 45-jarige motorrijder J. van Brumxnelen uit Hilversum, op dén Rijksweg on der de gemeente Eemnes, door dat hij te veel naar links uitweek, tegen een auto op gei-eden. De man was op slag dood. Paling trekt Amsterdamsclie grachten binnen. Zondagavond laat verdrong zich op de brug in de Utrechtsche straat' te Amsterdam, over de Heerengracht een dichte menigte. Zij, die aan de brugleuning stonden, wezen met uit gestrekte handen naar het groenige water. Door de een of andere oorzaak waren n.l. bij het spuien der grachten tientallen en tiental len. ja honderden dikke palingen door het stroomende water uit den Amstel meegevoerd en telkenmale schoten zij duidelijk zichtbaar in het licht der felle booglampen, onder de brug, waar zij zonder ook maar een seconde belaagd te zijn in het veilige duister verdwe nen. Steeds weer werd hun verschijnen met enthousiast gejuich begroet. Telkens opnieuw vex-dwenen zij onder een koor van spijtige uit roepen. Het is uitgesloten om ook maar bij benade ring te schatten hoeveel paling wel onder deze biug is doorgetrokken, dat het echter een be langrijke noeveelheid m~et zijn geweest blijkt wel, wanneer men weet, dat omstreeks tien uur des avonds de eerste paüngen de aan dacht der voorbijgangers trokken en aat nog lang na middernacht tientallen ich langs de brugleuning verdrongen om den grooten pa lingtrek gade te slaan. Verkeer op Piccadilly- Circus stilgelegd. Om tien uur Zaterdagavond werd het geheele verkeer op Piccadilly Cir cus stilgelegd door een ontploffing, welke drie personen heeft verwond, aldus meldt Reuter uit Londen. De ontploffing was, naar gebleken is, veroorzaakt door een bom. Een voor bijganger verklaarde gezien te heb ben, hoe een man iets liet vallen, ter wijl een andere man achter een taxi wachtte, waarna beiden in de me nigte verdwenen. Piccadilly Circus lag na de ontploffing aan de noord zijde vol met glasscherven van ver nielde étalageruilen. Er zijn geen ar restaties verricht. Nog meer ontploffingen Later op den avond hebben zich te Londen nog twee krachtige ontplof fingen voorgedaan, één op Piccadilly en één op het Strand, beide voor bankgebouwen. Verscheidene perso nen werden gewond, ruiten vernield, terwijl ook nog andere schade werd aangericht. Voorts is in een brievenbus op Marylebone road denzelfden avond nog een brandbom ontploft. De brand werd terstond door de brandweer gebluscht. Na middernacht is de vijfde bom ontploft; voor een bank in Park Lane. Hier werden drie arrestaties verricht.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1