VELSEN IJ M UID E N BURGERLIJKE STAND. LEELIJKE JONGE EENDJE Eindelijk weer huis-toe. De Mari Elvira naar Spanje vertrekken. Zaterdagmiddag is het Spaansche schip Mari Elvira na een maandenlang verblijf in een der binnenhavens weer naar Spanje ver trokken. Bij het uitbreken van den Spaanschen bur geroorlog werd het schip hier opgelegd. Over de avonturen der bemanning, welke oorspron kelijk verdeeld was in pro- en antiloyalisten, zijn meermalen berichten in de bladen ver schenen. Bij het verlaten van de haven, waar het schip zooveel gastvrijheid ondervonden heeft, bracht de Mari Elvira vele malen met signa len op de stoomfluit den afscheidsgroet. DAMCOMPETITIE ONDER DE MILITAIREN. Als rechtstreeks gevolg van den onlangs in het Badhuis List gehouden damavond heeft een aantal dammende militairen onder leiding van den heer H. Idema, kampioen van Ede beslotei^ een damcompetitie te organiseeren. INTERNATIONALE PROBLEMISTEN- EN EINDSPELWEDSTRIJD VAN DEN NEDERL. DAMBOND. In de laatste redactievergadering van het officieele orgaan van den N.D.B. is in principe besloten in het komende najaar een interna tionalen problemisten- en eindspelwedstrijd te organiseeren. Er zal een internationale jury gevormd wor den. Flinke palingvangsten in cle havens. Behalve zeevisscherij hebben we in IJmui- den nog andere takken van visscherij. Die welke het meest beoefend wordt is de visscherij op de pier, een groote liefhebberij van dc sport- of amateurvisschers, thans door het afsluiten van de pier alleen maar mogelijk op Zaterdag en Zondag. Belangrijker is echter de paling- visscherij met fuiken, het werk van beroeps- visschers, die er een schamel stuje brood mee verdienen. De laatste weken levert deze visscherij vooral door het mooie weer, aardige resultaten op en heel wat pondjes paling komen in de bunnetjes van de palingvletten terecht of gaan recht streeks van den producent naar den consu ment. Ook wordt er door deze kleine brood- visschers nog al eens bot gevangen. In letterlijken zin natuurlijk. Want als de palingvisscher in figuurlijke zin bot vangt, vangt hij paling noch bot. Zitting Centraal-Stembureaii. Verkiezing voor den Gemeenteraad. De voorzitter van het centraal-stembureau voor de verkiezing van de leden van den ge meenteraad in de gemeente Velsen brengt ter openbare kennis, dat op Dinsdag, 27 Juni a.s., des voormiddags te II/2 uur, ten raadhuize alhier, door genoemd centraal-stembureau een openbare zitting zal worden gehouden, yoor het houden van een loting, bedoeld in artikel 104, laatste lid, der Kieswet en voor het vast stellen van den uitslag der verkiezing. GEMEENTELIJKE GENEESKUNDIGE- EN GEZONDHEIDSDIENST TE VELSEN. De Directeur van bovengenoemden dienst zal afwezig zijn van 26 Juni tot en met 5 Juli a.s. „Over oorzaken van bacteriëel bederf bij zeevisch". Een studie van dr. S. Simons. Van de hand van dr. S. Simons, die belast is met de leiding van de vischkeuring in den Rijksvischafslag alhier verscheen onlangs in het tijdschrift voor Diergeneeskunde een studie „Over oorzaken van bacteriëel bederf bij zee visch", waarvan ons een overdruk werd toege zonden. De volgende opmerkingen die velen in IJmui- den zullen interesseeren, hebben wij aan deze interessante studie ontleend. Besmetting bij het strippen. Tijdens het strippen komen de visschen in aanraking met ingewanden en zoo treedt weer besmetting op. Het bacteriegehalte van de op pervlakte van gestripte visch bleek over het algemeen wat hooger te zijn dan van onge- stripte visch. Vooral werden veel bacteriën ge vonden in de kieuwen en in de buikholte. Het is niet overbodig te vermelden, dat goed strippen, d.w.z. op de juiste manier de insnij ding maken en het volledig verwijderen van de' ingewanden van veel beteekenis is. In de vischhallen te IJmuiden kan men af en toe zien, dat de insnijding niet op de juiste plaats is aangebracht, waardoor volledig verwijderen van de ingewanden onmogelijk is. Door het wasschen van de gestripte visch in kleine houten bakken wordt het aantal bacte riën, dat zich op de visschen bevindt, weinig minder. Het waschwater, dat bloederig en slij merig is geworden, loopt niet goed weg en hecht zich op de visschen, waardoor het aantal van de zich op de visschen bevindende bacte riën grooter wordt dan bij gestripte en niet ge- wasschen visschen. Het gebruik van groote me talen bakken zou beter aan het doel beant woorden, echter op voorwaarde dat kleine hoe veelheden visch in die bakken worden gewas- schen, terwijl na elke wassching het waschwa ter wordt weggegooid, de bak wordt uitgespo ten en schoon water wordt gebruikt. Na het strippen en wasschen komt de visch tusschen ijs in-de vischruimen. De temperatuur is dan phm. 1 graad C. Daar het bacteriën be treft, die van koude houden, wordt door deze lage temperatuur geen vernietiging of groote remming van bacteriegroei bereikt. Er werd aangetoond, dat integendeel bacteriegroei op trad. Kunstijs en natuurijs. Kunstijs en natuurijs werden naast elkaar onderzocht. Het bacteriegehalte van beide soorten ijs hangt af van het water waar men van uitging en van de behandeling van het ijs. Met dit laatste wordt bedoeld het ver kleinen van de groote stukken en het verpak kingsmateriaal. Onder ongunstige omstan digheden kwamen door het ijs veel bacteriën op de visch (in 1 cM3 50.000 bacteriën). Bewaren van visch in ijs Alhoewel Lücke en Schwartz beperkte waar de hechten aan het bewaren van visch in ijs, moet die waarde toch niet onderschat worden. Het komt nü. voor, dat visschersschepen door een bijzonder groote vangst te weinig ijs hebben of dat door andere oorzaken een ge deelte van de visch weinig ijs krijgt. Vooral als de reis dan wat lang duurt b.v. door stormweer, dan kan men een groot verschil in kwaliteit zien tusschen de visch die goed in ijs weggeborgen was en de visch die. weinig of geen ijs had; de laatstbedoelde visch is in veel gevallen bedorven. Vanzelfsprekend moeten vischruimen, man den, kisten en schotplanken (lanen) uiterst zindelijk zijn, om besmetting van visch te voorkomen. Het best is alles schoon te houden als de oppervlakte glad (door verflaag) is en zonder naden en spleten. Het bestrijken van de binnenzijde van de kisten met een witte verflaag lijkt mij aanbevelenswaardig. De visch blijft heel kort in de manden. Dit is een gelukkige omstandigheid, want die manden zijn al heel moeilijk afdoende te reinigen. Hoe langer de reis, hoe meer bacteriën en wel omdat de bacteriën op de visch zich ver meerderen ondanks het ijs. Besmetting van visch in de vischhallen Lehr en Kayser (Zeitschrift für Fleisch- und Milchhygiëne) vreezen wel degelijk een be smetting van de visch, die zich in of bij de vischhallen bevindt. Zij raden aan om de visch zoo spoedig mogelijk in de pakhuizen te brengen en snel te vervoeren. Waar dat niet mogelijk is, bevelen zij aan om, vooral bij droog weer, de bestratingen waar de visch staat, nat te spuiten, de visch- af te dekken, b.v. met rieten matten en vooral de visch te zetten op plaatsen waar het rustig is. De practijk in IJmuiden wijst uit, dat visch, die zich in de vischhallen bevindt, vooral bij warm weer, zienderoogen in kwaliteit achter uitgaat. Dit valt weliswaar niet op bij prima kwaliteiten, maar is duidelijk waar te nemen bij zwakke kwaliteiten. Daarom is het ook ge- wenscht om de visch direct na den afslag in ijs te verpakken en spoedig uit de hallen te brengen. Wat de kans op besmetting in de vischhal len betreft, deze is niet zoo groot. Weliswaar loopen honderden menschen langs de kisten en gebeurt het wel eens, dat een enkele 0vel de kisten heen loopt, maar de vloeren van de vischhallen worden doorloopend flink nat ge houden, terwijl zooveel mogelijk wordt opge treden tegen hen, die in haast over de kisten en visch stappen. Wel is het van beteekenis of de kisten, waar in de visch zich in de hallen bevindt, schoon zijn. Van veel meer beteekenis is het echter, dat de kisten, waar vischhandelaren de door hen gekochte visch in verpakken, schoon zijn. In deze transportkisten blijft de visch vaak lang liggen, terwijl zij dikwijls aan een lang durig vervoer, bij warm weer, onderhevig is. Het was mij opgevallen, dat de kisten van demeeste vischhandelaren een schoonen indruk maken, maar dat men ook kisten aantreft, die erg vuil zijn. Bacteriën op schoone en vuile kisten Om een oppervlakkigen indruk te krijgen van het aantal bacteriën, hetwelk zich in op het oog schoone en vuile kisten bevindt, ben ik als volgt te werk gegaan. In het meerendeel van de vischkisten bevin den zich op den bodem breede spleten, terwijl de zijkanten vaak min of meer groote ope ningen hebben. Daarom kon ik de geheele kis ten niet met steriel water uitspoelen. Ik goot uit een wijdmonsche stopflesch een halve liter steriel water in een hoek van een schuin ge zette kist en moest dan vlug het door gaten en spleten wegloopende water opvangen in de zelfde flesch. Het steriele water was dan slechts enkele se conden in aanraking geweest met een hoek van de vischkist. Op de hiervoren beschreven wijze ging ik te s?erk bij 30 op het oog schoone kisten en bij VREEMDELING AANGEHOUDEN. In een hotel te Rotterdam is door de politie aangehouden een circa 40-jarige vreemde ling, die bij zijn aanhouding trachtte te ont vluchten. Het bleek, dat zijn paspoort niet in orde was. Deze man. zoo bleek na onderzoek van zijn bagage, had eenige Ncderlandsche autonummerplaten in zijn bezit en benoo- digdheden om motor- en chassisnummers van auto's te verwijderen en er nieuwe in te pon sen. Men weet zijn naam niet. Proeftocht van de „Prinses Beatrix". Het motormailschip „Prinses Beatrix", ge bouwd door de Koninklijke Maatschappij ,De Schelde" in opdracht van de Stoomvaart maatschappij Zeeland heeft Zaterdag met goed gevolg zijn proeftocht gemaakt. Tusschen elf en kwart over elf scheepten de genoodigden, die den tocht zouden mee maken, zich in op het schip, dat aan de Park kade te Rotterdam lag. Om 10 minuten over elf kwam Prins Bern- hard per auto op de Parkkade aan. Met Z. K. H. kwamen mede de commissaris der Ko ningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford en 's Prinsen particuliere secretaris jhr. mr. C. Dedel. De „Prinses Beatrix", op 25 Maart j.l. door Prins Bernhard gedoopt, is een zusterschip van het motorschip „Koningin Emma" dat op 14 Januari j.l. van stapel liep en door H.M. de Koningin is gedoopt. Beide schepen zijn gebouwd op de werf der Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vllssingen. Kort na aankomst van den prins begon de Prinses Beatrix zijn officieele vaart. Ter eere van den Prins stonden bij het vertrek de be manning en equipage van het Zuid-Slavische opleidingsschip, dat aan de Parkkade ligt, op het dek aangetreden en brachten de eerbe wijzen. Vlak voor de lunch is het schip buitengaats overgedragen bij welke gelegenheid ir. H, C. Wesseling, van dc directie van „Dc Schelde" een korte toespraak hield, die de heer De Meester namens de Zeeland beantwoordde. Het was Prins Bernhard, die de symbolische handeling verrichtte van het laten zakken van de vlag van „De Schelde" en het hijschen van de vlag van de „Zeeland". „Gelukkig", zuchtte het eendje opgelucht, „ik ben zoo leel$k, dat weerklonk, Berst lesit qp den dag- hield het schieten op, maar het die hond me zelfs niet fcgfesi w»:." Bn het bleef sWIetjes K®g«n, I e^e ftnf mf lVft atéén, lik mg» ne«Beee«otdn teess^l de hagelkorrels door het j&i setiaden en sobot na sefeeft fj h 1 iWordJb .vervolgd). HAARLEM, 24 Juni. Bevallen 21 Juni: J. M. Roelofsma-Welles, z.; 24 Juni: W. G. M. KosterElsenburg, .s.; E. C. C. van DaalenLeenard, z. Overleden 22 Juni: C. Speksnijder, 49 j„ Ha- zopa terslaan; G. Vonhoff—Gadaen, 89 J., Kamperlaan; 23 Juni: A. van der Aar, 80 j., Waarderpolder; J. W. ter Horst, 75 j., Do Clercqstraat; D. Baarse, 74 j., Fonteinlaan; M, C. Pouw—Janmaat, 78 j., Kamperlaan, groothandelaar geeft zijn knecht een standje. I omdat hij stukken ijs uit, een mand op straat I heeft gemorst en schept dit-ijs van de modde- I rige straat op, welk ijs daarna voor de verpak king van visch wordt gebruikt. Zoo zijn er meer staaltjes van onkunde aan te voeren. Trawlervloot gaat steeds achteruit. Afgekeurde schepen worden niet vervangen. Het gaat den laatsten tijd met onze trawler- vloot steeds bergafwaarts en wanneer er geen verbetering komt, is de vrees niet ongegrond, dat de capaciteit der trawlervloot onvoldoende zal blijken om den handel van voldoende visch vooral Noordzeevisch te voorzien. Voor de stille maanden laat de aanvoer weliswaar niets te wenschen over, maar wanneer straks misschien weer een tiental van de grootste booten ter haringvisscherij gaat en de vraag naar visch weer ruimer wordt, is de kans groot, dat er een voortdurend tekort aan visch ontstaat. Er is dit jaar weer een drietal trawlers af gekeurd en het zal bij deze drie wel niet blij ven. En tegenover deze vlootvermindering heeft geen enkele vermeerdering door nieuwkoop of nieuwbouw plaats gehad, terwijl zoowel het een als het ander voor de naaste toekomst on mogelijk moet worden geacht. Want zooals wij reeds eerder al eens hebben gemeld ver koopt onze leverancier van tweedehandsch trawlers, Engeland, geen schepen meer aan het buitenland, terwijl opdrachten voor nieuw bouw, vanwege de hooge kosten, voorloopig ook wel uit zullen blijven. De hoop van den handel, die de toekomst met angst en vrees tegemoet ziet, is dan ook ge vestigd op een uitbreiding der snurrevaad- visscherij en het is daarom te hopen, dat de regeering den bouw van nieuwe botters of kotters niet belemmert, door voor deze sche pen geen uitvaarverguningen te verleenen. Het zou integendeel aanbeveling verdienen, nu een uitbreiding der trawlervloot welhaast onmogelijk schijnt, indien de regeering door het verleenen van bouwcredieten of bouw- premieën het bouwen van goede kustvisschers- vaartuigen ging stimuleeren. ZOMERAVOND-VOETBAL. Nu na den zomertijd ook de zomer is geko men, wordt het ook weer tijd voor zomeravond voetbal, waaraan zich verleden jaar zoovele elftallen, samengesteld uit personen uit ver schillende takken van handel en industrie hebben gewijd. A.s. Dinsdagavond 7 uur wordt op het N.A.S.B.-terrein te Driehuis de eerste wedstrijd gespeeld, n.l. tusschen het Staatsvisschers- havenbedrijf en de kolenhandelaars, die zich verleden jaar onder den naam „Black Boys" zoo geweerd hebben. DE HAARLEM WEER NAAR ZEE. Na ongeveer 14 dagen binnen te zijn geweest is de Haarlem Zaterdag weer naar zee ver trokken. Ook de Haarlem is in dezen rusttijd flink onderhanden genomen en toen de trawler de haven verliet zag hij er uit alsof hij voor zijn maidentrip naar zee ging. Thans zijn zoowel de Haarlem als de Delft en de Erin en ook nog eenige andere schepen geheel opgeknapt. Die welke steeds in de vaart zijn gebleven zullen nu nog wel aan de beurt komen. Vrijdagavond werd in een buitengewone algemeene vergadering der Kon. Lieder tafel „Zang en Vriendschap" de burgemeester, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, geïnstalleerd als eere-voorzitter der Liedertafel. De burgemeester spreekt bestuur en leden toe. V. 1. n. r. de heer J. E. Voet, onder-voorzitter de heer Frits Schuurman, directeur de burgemeester de heer J. Tideman, voor zitter de heer H. Haverschmidt, secretaris. Ifet arme eendje was doodelijk beangst. Den kop stak het onder de veer en, maar op hetzelfde oogenblrk stond een verschrikkelijk groote hond voor het beestje. De lange tong hing uit zijn bek en zjjn oogen schitterden valeoh. Met open muil kwam hij reoht op het eendje af, de soher-pe tanden blikkerden enpkw, daar ging hg gehakWg weg, zonder iets te doen. 31 op het oog vuile kisten. Het was dus niet de bedoeling om het bacteriecijfer van de visch kisten te bepalen, maar om een indruk te krij gen van het verschil in bacteriegehalte tus schen vuile en schoone kisten. Inderdaad was dit 'verschil opmerkelijk. Op het oog Op het oog schoone kisten: vuile kisten: geen bact. gevonden 18 1 tot 10.000 bact. 8 1 van 10.000-100.000 0 8 van 100.000-1 millioen 1 10 van 1 millioen-40 mill. 1 2 ontelbaar 2 9 Als men nu weet, dat de schoone kisten geen andere schoonmaakbeurt kregen dan dagelijks goed uitgespoten te worden met leidingwater, dan is toch duidelijk, dat met weinig moeite de vischkisten zooda.nig kunnen zijn, dat de er in verpakte visch niet of weinig besmet wordt. Het glad zijn van de binnenkanten (door witte verf) en het uitboenen of uitspuiten met lei dingwater zal het nagenoeg steriel zijn van de kisten zeer bevorderen Zindelijkheidstoestand van venters- wagens en -auto's. Zoo kan men ook op het oog duidelijke ver- 1 schillen zien in zindelijkheidstoestand van ven- terswagens en ventorsauto's. Ziet men bij den één keurige, schoone wagens met zinken bak-, ken, bij een ander ziet men vervelooze wagens, waarvan de houten bakken en deksels niet al leen vod spleten en scheuren zijn, maar soms ook nog bedekt zijn met een laag schubben en vuil. Het beroep vischventer wordt maar al te vaak uitgeoefend door arme menschen, voor wie het aanschaffen van een goed ingerichten wagen dikwijls een onmogelijkheid is. Dat neemt echter niet weg, dat eetwaren op zinde lijke wijze bewaard en vervoerd moeten wor den. Strenger optreden tegen onzindelijkheid blijft dan ook niet uit. Gaan wij het verdere transport na van de visch tot de consument wordt bereikt, dan is het vanzelfsprekend, dat verschil moet wor den gemaakt tusschen uitstekende kwaliteit en visch die, hoewel geschikt voor de consumptie, geen lang transport en te lang verblijf in win kels en venterswagens kan verdragen. De goede kwaliteiten, in schoone kisten flink in ijs verpakt, kunnen een langdurig transport verdragen en kunnen ook vrij lang door de kleinhandelaren goed worden gehouden. De kleinhandel mag echter geen fouten maken. De voornaamste fout, die wordt gemaakt is, dat het koelen wordt onderbroken. De winkelier stalt overdag zijn visch uit op een toonbank en pakt de onverkochte visch 's avonds weer in ijs. De venter gaat den heelen dag met zijn visch langs de straten en de onverkochte visch wordt s avonds weer in ijs verpakt. De beste kwaliteiten kunnen een dergelijke behandeling, althans bij warm weer, niet verdragen. Het spreekt vanzelf, dat visch van mindere kwaliteit zoo spoedig mogelijk verkocht en ge consumeerd moet worden. Het is opmerkelijk hoe weinig hygiënisch be grip een aantal menschen hebben, die met den verkoop van visch hun brood moeten verdienen. Oud ijs wordt van bedorven, dus afgekeurde visch gehaald en op prima visch gelegd. Zwak ke visch en visch van goede kwaliteit worden naast en door elkaar gelegd. Er zijn enkele venters, die stukken ijs van de straat oprapen om in hun wagen op de visch te leggen. Een Copyright P. I, B. Box 6 Er was een groote jachtpartij aan den gang. De jagers hadden het moeras omsingeld, waarbij sommigen zelfs in de boomen geklom men waren, daar deze ver over het riet staken. De blauwe rook bleef langen bgd boven het moeras hangen. De jachthonden plasten door de modder. Het riet en de biezen zwaaiden van rechts naar links en omgekeerd.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 9