IJmuider Courant BERICHT DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Galento. Groei. Het tennistournooi te Wimbledon. 24e JAARGANG No. 200 Uitgavr Louren» Coster. Maatschappij voo» Couraul Uitgaven en Algem. Drukkerij i\. V Gronte Houtstraat 93. Haarlem. Tel. 10724. Bureau IJmuidei Courant-. Kennemerlaan 42. IJmuiden. Telefoon 5301, Postgiro S10791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomeD in de Kennemer Courant Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DINSDAG 27 JUNI 1939 Abonnementen per week f0.12,/2. per maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.53, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën» 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12* Bij abonnementen belangrijke korting* Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.10. 1 Een vroolijke klank in het buitenlandsche nieuws is tegenwoordig al evenzeer een zeld zaamheid als in het binnenlandsche. Daarom, als er zich één voordoet, dat hij niet slechts weerklinke maar zelfs versterkt worde! Alzoo poog ik uw aandacht af te leiden van de jongste redevoering van dr. Josef Göbbels, van de ruziezoekerijen der Japanners en de pessimistische beschouwingen van allerlei Westersche sommiteiten, ja ook van de Ier- sche bommen die in het holst van den nacht in Londen ontploft zijn en zelfs van de drei gende Kabinetscrisis in Nederland, naar Toni Galento. Deze Toni Galento is een Amerikaan. Van Italiaansche afkomst, zooals zijn naam zegt, houdt hij een restaurant in New Jersey. On bemiddelde Italianen in vreemde landen zijn volstrekt niet als regel schoorsteenvegers. In ons land komt dat wel veel voor, maar in Engeland en in Amerika kent men hen veelal als ijsverkoopers en kellners. De energieken onder die laatsten worden restaurateurs. Zoo wel het Londensche Soho als sommige New- Yorksche buurten zijn bepaald rijk aan Ita liaansche restaurateurs. De verkoop van dranken en voedingsmiddelen ligt den Ita liaan zeer. Maar Toni Galento doet meer. Hij is ook bokser, zwaargewicht beroepsbokser. En dat willen de Amerikaansche leiders van de boks- sport eigenlijk niet aanvaarden. Niet omdat hij restaurateur maar omdat hij te dik is. Hij is klein van stuk maar zóó dik dat hij ruim honderd kilo's weegt en de zwaarste training blijkt niet in staat daar noemenswaardige verandering in te brengen. Bovendien is hij niet log, maar zeer vlug en vervaarlijk sterk, zoodat-ie al een heele reeks bekende tegen standers in het zand heeft doen bijten. Zijn uithoudingsvermogen is ook groot, ofschoon de dikzak zich bij zijn training ruim te goed doet aan het voortreffelijke bier, dat hij in zijn eigen restaurant pleegt te verkoopen. Al boksende maakt hij reclame voor zijn bier, en al bierdrinkende maakt hij reclame voor zijn boksen. De New-Yorksche Bokscommissie heeft ver klaard dat dergelijke menschèn heelemaal niet in den ring thuis hooren. Zij wil van hem af. Er is beweerd dat hij zijn overwin ningen niet met eerlijke middelen heeft be haald: dat zij „afgesproken werk" waren. Ga lento heeft dat ten scherpste ontkend en aan geboden tegen eiken tegenstander uit te ko men, die de Bokscommissie voor hem zou aan wijzen: op welk oogenblik, in welken boks- ring en in welke omstandigheden ook. Nu, dat is een mooi aanbod Bovendien verklaart hij dat bier wellicht voor andere.menschen-in- training niet goed is, maar voor hem wel. En hij drinkt het niet voortdurend, want op den dag vóór den wedstrijd laat-ie het staan. Dan rookt hij zelfs niet. Nu dan! „Wat willen ze toch eigenlijk van me?" vraagt hij met de goedmoedigheid, die dikke menschen eigen is. „Ik was als kind al dik en ik heb er nooit de geringste last van ondervonden. Geen jongen op school die zoo snel liep als ik en zooveel uithoudingsvermogen had. Ik ben liever dik zonder narigheden dan mager met narighe den. En ik wil met plezier tegen den wereld- hampioen Joe Louis vechten. Waarom niet? Wanneer hij nog eens wordt verslagen zal het zijn door iemand, van wien dat in het geheel niet verwacht wordt. Weet u wie zoo'n man is? Neem het maar van mij aan: „zoo'n man ben ik. Wie er ook bang voor Louis moge zijn, Toni Galento is het niet!" Dit laatste is de typische toon der boks- helden: lichtelijk snoevend. Maar intusschen heeft het indruk gemaakt. En de dikkerd heeft vier weken lang met den „midden zwaarge wicht" Melio Bettina getraind, op even poo- tige en grondige wijze als hij. Hij heeft zand zakken bewerkt, touwtje gesprongen en touw- geklommen met dezelfde snelheid en even langdurig als Bettina. En evenveel gebokst met „sparring-partners". Tenslotte was hij na die vier weken maar een armzalige vijf pond afgevallen. Kan hij het helpen? De menschen zijn nu eenmaal niet gelijk, ook niet in physieke structuur en uithoudings vermogen. Galento mag een uitzondering zijn, maar uitzonderingen bevestigen immers den regel? Dat is niet alleen een kernachtig woord, dat aardig klinkt, maar ook" een waar heid. Natuurlijk is 's mans populariteit vervaar lijk groot. Ook heeft de Bond van Dikhuidigen, een organisatie van dikkerds, zich het lot van den befaamden collega aangetrokken en geld bijeengebracht om hem den besten arts van New Jersey als medisch adviseur te bezorgen. Het is te hopen dat die minder conservatief is en meer verbeeldingskracht bezit dan de sportleiders, die zich geen anderen lichaams bouw en geen andere training kunnen voor stellen dan de bij boksers gebruikelijke. Ik weet niet hoe het U gaat, maar ik vind het erg grappig als al dergelijke rotsvaste overtuigingen en regels eens flink geschokt worden door iemand, op wlen ze heelemaal niet van toepassing blijken te zijn. Boven dien is dat goed men leert er wat van en verstart daarom niet in systemen. Ook op heel andere gebieden heeft dat altijd weer wel dadige uitwerking. Natuurlijk zou het bizonder grappig zijn als de dikke man den neger Joe Louis, wereld kampioen zwaargewicht, inderdaad versloeg. Hij schijnt nu werkelijk de kans te zullen jkrjj-' (Volgens den Engelschen professor Ruggles Gates wordt de mensch- heid van jaar tot jaar grooter van formaat). De mensch wordt overal op aard Steeds grooter, komt die prof beweren, Hij heeft de oorzaak niet verklaard, Maar kan het feit slechts constateeren, Dit geidt de blanke vrouw en man, Maar ook de zwarte en de gele, Men vindt de teekenen ervan Bij menschen aller werelddeelen. Het gaat, dat spreekt, zoo langzaam aan, Dat u en ik het niet bevroedden, Maar toch zoo, dat het vast mag staan En niet slechts blijft bij een vermoeden. Dit is een intressant geval, Zal eens in tijden lang na dezen Ons toch al woelig tranendal Bevolkt met louter reuzen wezen? Ik weet het niet, ik weet het niet, En 't blijft me eigenlijk om 't even, Dat ligt in zulk een ver verschiet, Dat ik het toch niet zal beleven. Maar één ding hoop ik toch wel zeer, Als ik me daar mee mag bemoeien, Dat niet het lichaam zonder meer, Maar ook de hersens mogen groeien. P. GASUS. gen, hem te ontmoeten. En intusschen beroept hij zich op Shakespeare en roept uit: „Laten weldoorvoede mannen tot mij komen, met dikke buiken en die des nachts goed slapen." Als hij Louis mocht verslaan zal de voor keur voor de slanke lijn er wellicht door ten onder gaanEn Goering zal hem zeker een gelukwensch sturen! R. P. Terechtstellingen in het openbaar in Frankrijk afgeschaft. In het vervolg op de binnenplaatsen der gevangenissen. De Fransche staatscourant bevat een decreet, waarin het, op straffe van een boete van 100 tot 2000 francs, wordt verboden berichten te publiceeren, be trekking hebbend op executies, anders dan het proces-verbaal, dat daarover wordt uitgegeven. Tevens wordt bepaald, dat terecht stellingen in het vervolg niet meer op den openbaren weg, doch op de binnen plaats van een gevangenis moeten gè- scKieden. Zij mogen alleen worden bij gewoond door de magistraten, de verde digers en een geestelijke. De correspondent van de „Daily Telegraph" te Parijs meldt in verband met het bovenge noemde decreet nog, dat het plan van de re- geering deze verbodsbepalingen uit te vaardi gen reeds lang bestond. Het is echter verhaast door de schandelijke tooneelen die ziGh voor en tijdens de terechtstelling van den moordenaar Weidmann te Versailles hebben voorgedaan, toen de in de onmiddellijke nabijheid van de plaats, waar het schavot was opgesteld, gelegen cafés den geheelen nacht gevuld waren met een luidruchtig, op sensatie belust publiek. ttkstipe dyftdoatkaalt m Betf Honderden hectaren grond langs het Albertkanaal overstroomd Che$~inye*iieu& dec Uanaalweck.cn otofreltofneft Boven Hasselt, op 150 Meter afstand van de brug van Godscheid, zijn Maan dagavond de dijken van het Albertka naal doorgebroken. Aan beide zijden van het kanaal zijn de dijken bezweken en aangezien het land hier onder den waterspiegel ligt, zijn de weiden overstroomd. De door braken hebben een breedte van 25 tot 40 Meter. Tot aan de sluis van Hasselt, over een lengte van drie kilometer, zijn diepe voren van 10 tot 15 Meter breed ontstaan. Aan de linkerzijde, in de richting van Luik, is een bres van vijf meter breedte ontstaan, de palen van het electrische net en de meerpalen voor de schepen zijn weggeslagen. Aan dé rech terzijde, in de richting van Hasselt, is de dijk over een lengte van ongeveer 100 Meter weg geslagen en de watermassa, welke zich over het land uitstortte, heeft een van de beide sluis wachtershuisjes, welke pas voltooid zijn, ver nield. Een modderige watevmassa stroomt in de richting van Hasselt. Ook de Demer is hierdoor buiten de oevers getreden en de wegen worden bedreigd. De gendarmerie en de bevolking stel len alles in het werk om het vee, dat in het wa ter rondzwemt, te redden. Nader wordt gemeld dat de door braak een doode heeft geëischt, den chef-ingenieur-der werken, die zich niet tijdig in veiligheid kon stellen. Andere slachtoffers zijn niet gevallen, het ka naalgedeelte tusschen de sluizen van Hasselt en die van Diepenbeek, een stuk van 3 K.M. blijft leegloopen in de vlakte van de Demer. Honderden hectaren grond zijn overstroomd. De geheele be volking van Hasselt is uitgeloopen om de overstroomingsramp gade te slaan. LAWNTENNIS Maandagmiddag begonnen. Van Swol slaaf Lysaght. Standbeeld van Lessing te Weenén verwijderd. „Ideologische redenen". Het op den Judenplatz te Weenen staande standbeeld van Lessing is Zondagavond op last van de autoriteiten „om ideologische rede nen" verwijderd. Men zal zich herinneren dat de arische af komst van den dichter dikwijls in twijfel is getrokken. Ook verwijt men Lessing, de schrij ver te zijn geweest van het werk „Nathan de Wijze". Duitsche politiebeambten tot 15 jaar veroordeeld. Moord te Nachod berecht. De Duitsche gendarmen Bulla en Stehr, die te Nachod den Tsjechischen politieman Muller hebben vermoord, zijn, naar Havas meldt, door de Duit sche rechtbank te Praag veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf. Zij, die zich met ingang van 1 Juli per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Juni nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Roosevelt lijdt een nederlaag. WASHINGTON, 27 Juni. De regeering heeft een zware nederlaag geleden doordat bij de debatten in de Senaat omtrent de munt wet met 47 tegen 31 stemmen goedgekeurd werd aan Roosevelt de macht te ontnemen om den dollar te devalueeren. Daarentegen werd met 48 tegen 30 stemmen het Western Silverbloc voorstel aangenomen om 77>/2 cents per ounce voor inheemsch hieuw gedolven zilver te betalen, de huidige prijs daarvan is 64.64. (United Press). Pogingen tot lichting van de „Thetis" worden morgen hervat. LONDEN, 26 Juni. De werkzaamheden tot lichting van de duikboot „Thetis" zullen Woensdag beginnen. Duikers gelooven, dat het oogenblik gunstiger is dan een week geleden. Austin (Engeland) slaat J. Asboth (Honga rije) 6—1, 6—4, 12—10. Puncec (Zuid-Slavië) slaat Edwards (Nieuw Zeeland) 6—3, 6—2, 6—3. Canapele (Italië) slaat H. G. N. Cooper (Engeland) 75, 64, 63. G. Stefani (Italië) slaat A. Baworowski (Po len) 3—6, 6—4, 7—5, 7—5. D. MacNeill (V.S.) slaat K. Aschner (Honga rije) 6—1, 6—1, 6—0. VOETBAL. Voorstel tot competitie-uitbreiding Afschaffing promotie-degradatiewedstrijden. Naar de Tel. verneemt hebben zes afgevaar digden voor de bondsvergadering van den K. N. V. B., allen uit afdeeling 1, te weten de heeren H. Scheen, G. F. J. M. Hohmann, J. Kruyver, A. d. Aart, A. de Bruyne en J. W. L. Scherpen- huizen, verzocht op de agenda van de bondsver gadering te plaatsen het voorstel om in de dis tricten, waar zulks gewenseht wordt, de le, 2e en 3e klassen uit te breiden tot 12 elftallen en dan tegelijkertijd de promotie-degradatiewedstrij den af te schaffen. H. Henkei. Uit Londen: Maandagmiddag 2 uur is het wereldtennistournooi te Wimbledon begonnen. Koningin Mary gaf door haar aanwezigheid blijk van haar belangstelling voor de tennis sport. Voor de eerste partij van dit belangwekken de tournooi betraden R. Menzel Duitschland) en E. C. Peters (Engeland) het centrecourt. De Duitsche Daviscup-speler won deze partij in straight sets, met 61, 6—2, 62. SCHAKEN. INTERNATIONAAL TOURNOOI TE BAD HAKZBURG Uit Harzburg: Maandag is de tweede ronde van het Internationaal Schaak tournooi te Bad Harz- bui-g gespeeld. De partij van Cortlever tegen dr. Lange (Duitschland) werd afgebroken in een betere stelling voor den Duitscher. De uitslagen van de tweede ronde luiden: Poulgen. (Denemarken)Rellstab 01. Stahlberg Zweden)-Saemisch (Duitschl.) 10 Cortleverdr. Lange afgebroken. Eliskases (Duitschl.)— Zollner (Duitschl.) 10 Ahues (Duitschl.)Reinhardt (Duitschl.) 10 Rellstab heeft de leiding met 2 punten uit 2. BILJARTEN. Van Belle wereldkampioen 71—2. Uit Luik: Maandagavond zijn de wedstrijden om het wereldkampioenschap 71—2 geëindigd. De Belg Van Belle behaalde den titel. De Leeuw bezette de achtste plaats in het algemeen klas sement. De uitslagen van de laatste partijen luiden: pnt. brt. alg, gem. h.s. Chassereau 30Q 17 17.64 59 Sorge 154 17 9.05 33 De Spaansche generaal Arancla, de bekende verdediger van Oviedo, heeft, even als een aantal zijner collega's, een bezoek aan Beriijn gebracht. Men ziet hem hier o.a. in gezelschap van den chef van de Duiltsche weermacht, generaal Von Brauchitsch. H. van Swol. Op de vijfde baan versloeg de Nieuw-Zee- lander A. D. Brown den Duitscher H. Gulcz met 62, 62, 6—4, terwijl J. Drobny (Bohemen en Moravië) een drie-sets overwin ning boekte op den Chinees J. H. Ho (61. 6—2, 6—4). Op baan 2 bond onze landgenoot T. Hughan den zwaren strijd tegen den Zuid-Slaviër Kukuljevic aan, een strijd, die te zwaar voor den Nederlandschen Daviscup-speler bleek. Slechts in de tweede set kon Hughan eenigen effectieven tegenstand bieden; met 64 won hij deze. In de overige drie sets was de over macht van den Zuid-Slaviër wel zeer groot: Hughan behaalde hierin slechts twee games Kukuljevic won met 61, 46, 61, 60. De andere Nederlandsche deelnemer, Van Swol, behaalde een keurige 3 sets overwinning op den Engelschman J. F. G. Lysaght. Wel was het geen gemakkelijke zege, doch Van Swol wist zich uitstkend aan te passen aan den overgang van harde op grasbanen; hij zegevierde met 64, 6—3, 63. De uitslagen luiden:. H. van Swol (Nederland) slaat J. F. G. Lysaght 64, 63, 63. Kukuljevic (Zuid-Slavië) slaat T. Hughan (Nederland) 6—1, 4—6, 6—1, 6—0. E. T. Cooke (V.S.) slaat C. Boussus (Frank rijk) 1—6, 6—4, 6—0, 6—3). E. Smith (V.S.) slaat E. D. Andrews (Nieuw Zeeland) 36, 62, 63, 64. A. J. Mottram slaat E. J. Filby 68, 63. 4—6, 6—1, 7—5. H. Henkei, (Duitschland) slaat F. J. Piercy 9—7, 60, 60. In de eerste set ondervond Tenkel nog eenige moeilijkheden van den overgang op grasbanen. terwijl zijn tegenstander zicb tevens taai verdedigde. In de tweede en derde set was de Duitscher echter niet te verslaan; met groot gemak maakte hij de partij uit. F. Cejnar (Bohemen en Moravië) slaat A. Gentien (Frankrijk 61, 97, 62. J. Brugnon (Frankrijk) slaat F. H. D. Wilde (Engeland) 6—1, 0—3, 3—6, 6—3. R. Albdesselam (Frankrijk) slaat G. von Metaxa (Duitschland) 62, 64, 36. 6—4. Vooral laatstgenoemde partij trok veel be langstelling. Tet werd een langdurig baseline duel, waarbij de Duitscher in scherpte tekort schoot. Baud art Foerster Van Belle Ferraz 300 26 11.53 52 280 26 10.76 49 300 11 27.27 110 256 11 23.27 71 De algemeene rangschikking is als volgt: gesp. gew. verl pnt, brt. a. gem. h.s. Van Belle 7 6 1 2076 126 15.14 131 Ferraz 7 5 2 1992 164 11.67 149 Chassereau 7 4 3 1816 183 9.22 59 Baudart 7 4 3 1753 191 9.17 76 Galmiche 7 3 4 1932 239 8.16 72 Sorge 7 2 5 1647 162 10.16 86 Foerster 7 2 5 1624 215 7.55 60 De Leeuw 7 1 6 1562 196 7.96 66 WATERPOLO. ZOMERCOMPETITIE KRING HAARLEM. In de damesafdeeling van de zomercompe titie van den Kring Haarlem begint al teeke- ning te komen. De V.Z.V.-dames maakten ook de vorige week weer een goeden indruk, door de Hillegomsche dames met 6—0 te kloppen in een uitwedstrijd. De strijd om de boven ste plaats zal hier geleverd worden door V.Z.V. en D.W.R. 3. gesp. gew. gel. verl. pnt. v.t. V.Z.V. 3 3 0 0 6 17— 0 D.W.R. 3 4 3 1 0 7 13— 3 Haarlem 2 4 2 0 2 4 136 H.P.C. 2 1 0 1 2 3—4 H.Z.V. 3 0 12 1 2—10 Haarlem 3 4 0 0 4 0 4_r29 In de eerste klasse moest H.V.G.B. 4 het tegen Zandvoort door onvolledigheid afleggen, waardoor de Zandvoorters met een 5—3 over winning hun eerste succes konden boeken. H.Z.V.. dat K.Z. voor de tweede maal be- kampte. won den uitwedstrijd met 20; den thuiswedstrijd had zij met 20 verloren. Het kan bij een spel toch eigenaardig gaan. Het tweede succes van de Hillegommers was een gelijk spel tegen H.P C. 5 in Groenendaal. Eveneens een keurige prestatie van de Hille gommers, die in den winter niet kunnen trai nen. Velserend boekte, na een zoo goed be gin tegen H.P.C. 5 tegen D.W.R. 4 een kleine nederlaag van 23. Een klein schepje er op, Santpoorters, en de twee winstpunten kunnen mee naar huis gebracht worden. Halfweg 2 verscheen voor de tweede maal te water en weer moest D.W.R. 5 het loodje leg gen, terwijl H.Z V. 2 met 22 tegen Haar lem 4 gelijk speelde. Een buiten verwachting groote nederlaag leden de V.Z.V. aspiranten tegen Haarlem (91). Een groote meevaller is de sterkte van D.W.R.-ploeg, die het klaar speelde om met 33 tegen HP.C. a gelijk te spelen. De belangrijkste ontmoeting voor deze week is de dameswedstrijd op Donderdagavond 'tusschen V.Z.V. en D.W.R. 3. Veel behoeven wij hierover niet te zeggen, daar bovenstaand lijstje voor zichzelf spreekt. Ook de wedstrijd V.Z.V. 3H.P.C. 4, die eveneens Donderdag avond te Velsen wordt gespeeld, is van groot belang voor de eerste plaats in de eerste klasse en voor de promotie naar den K.N.Z.B. Het programma voor deze week is: Dinsdag: H.V.G.B. 4Zandvoort. H.V.G.B.Haarlem b. adsp. H.Z.V.—H.P.C 5. Woensdag: H.P.C. 4—Haarlem 3. D.W.R. 5H.P.C. 5. Velserend—K.Z. Donderdag: V.Z.V.—D.W.R. (adsp.) V.Z.V. 3—H.P.C. 4. V.Z.V—D.W.R. 3 (dames). Vrijdag: H.Z.V.—Haarlem 2 (dames).

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1