3iacvdem~9tet Qaoi Nieuwe verbinding. 'erkreg en EEN BELANGRIJK WERK van den Prov. Waterstaat. Auto met zes personen tegen boom gereden. H.C.ANDER/EN HET LEELIJKE JONGE EENDJE Veckeci dooc de hcopistac ontlast. Onze correspondent in het Gooi schrijft ons: Juist op denzelfden dag, waarop, in tegenwoor digheid van tal van autoriteiten, de nieuwe brug bij Dordrecht werd opengesteld, waardoor een belangrijke verbetering voor het snelverkeer tusschen het Noorden en Zuiden van ons land verkregen werd, had, zonder éénig ceremonieel de openstelling van een verkeersweg plaats, welke een zéér ingrijpende verbetering betee- kent voor de automobilisten, die zich van het Oosten naar het Westen van het land of vice versa willen begeven. Sinds Zaterdagmiddag toch is de nieuwe weg, welke dwars door verschillende polders, door den Provincialen Waterstaat van Noord-Holland werd aangelegd, en een directe verbinding tot stand heelt gebracht tusschen Schiphol en Die- men, in gebruik gesteld. Daar de nieuwe verkre gen verbinding van zeer groote beteekenis is, vooral o.a. voor de automobilisten, die eertijds op hun weg van het Oosten naar het Westen van ons land of omgekeerd, zich steeds genoodzaakt zagen, door Amsterdam te rijden, is het ongetwij feld de moeite waard, dezen nieuwen schakel in het snelverkeer, de aandacht te wijden. Juist op de grens van Diemen en Weesper- karspel, mondt de nieuwe weg uit op het gemo derniseerde Weesper Zandpad, dat reeds sinds eenige jaren zoo uitnemend verbeterd werd. Al dadelijk bij het begin (of eind, zooals men het noemen wil) van den nieuwen weg, valt de groote verbetering op, welke verkregen is, want de gevaarlijke S-bocht, waarlangs het verkeer zich nu naar het smalle oude Zandpad moet be geven, om via Diemen en de hoofdstad naar het Westen te rijden, kan voortaan door deze auto mobilisten geheel gemeden worden. Wel zal voor zichtigheid voorloopig geboden zijn, want het. waarschuwingsbordje „Zachte berm" duidt er erop, dat men met zijn wagen niet te dicht aan den kant van den weg moet komen. Het verkeersbord van den A. N. W. B. vertelt ons, dat wij hier slechts 13 K.M. van Schiphol verwijderd zijn. Zaterdagmiddag hebben wij een autotocht op dezen nieuwen weg gemaakt. Van het Weesper Zandpad komende, gaat de weg met een sterke helling afwaarts door den Venserpolder, eerst vrijwel parallel met de Bijl mer Ringvaart, naar den Abcouderstraatweg, waar het in vrij steile helling opwaarts gaat, om het viaduct te kunnen passeeren, dat over dezen weg is gebouwd. Vlak daarop passeeren wij dan het kloeke viaduct over den spoorweg Amster damUtrecht. Nu rijden wij langs de veenderij „De Toekomst" in de richting Ouderkerk. In te genstelling met het weggedeelte tusschen Die men en Duivendrecht, waar een klinkerbestrating is aangebracht, glijdt de wagen hier over een bitumendek. Vlak bij Ouderkerk maakt de weg een scherpe bocht naar rechts, dan nog even naar lings en wij rijden over de nieuwe betonnen brug over den Amstel, welke het pittoresk aspect, dat het aardige dorpje Ouderkerk met zijn ouder- wetsche klapbrug over den Amstel eertijds op leverde, te niet heeft gedaan. Maar wij zijn er aan gewend geraakt, niet te mopperen over het oude, dat verdween en willen liever prijzen hetgeen verkregen werd. Als wij de nieuwe Amstelbrug gepasseerd zijn, bereiken wij het tracé, dat reeds een afzonderlijken naam had verkregen. Deze weg is n.l. Burgemeester van Son-weg gedoopt; een hulde aan de nagedach tenis van een burgemeester van Nieuwer-Am- stel, die ongeveer een halve eeuw geleden de teugels van het bewind aldaar voerde en die waarlijk niet alleen om zijn 6 voorletters een groote populairiteit genoot. Slechts 6.4 K.M. scheiden ons nog van Schiphol en als we Amstel veen naderen, gaat het scherp omlaag, waar de wegaan- weerszijden getooid is met bloeiende heesters. Nu rijden we onder het viaduct van de spoorbaan AmsterdamUithoorn, om onmid dellijk daarna in stijgende lijn den Amsterdam- schestraatweg te passeeren. Op het laatste weggedeelte vóór Schiphol, dat slechts 2.6 K.M. lang is, wordt de weg 2 maal onderbroken door bouwwerk ten behoeve van bruggen, welke aan groote waterwerken doen denken. Het gaat hier om de voltooiing van het Amsterdamsche Boschplan, in verband waar mede de nieuwe verkeersweg tijdelijk om deze brug werken heen geleid is. Even later rijden we' over de Ringvaart van de Haarlemmermeer enlinks ligt Schiphol en vlak vóór ons, in rechte lijn, de weg naar Hoofddorp en Haarlem. Opmerkelijk was het, dat wij en vooral dan op het tracé Diemen-Ouderkerk nagenoeg geen andere wagens gepasseerd zijn. De puzzle is echter niet zoo heel moeilijk op te lossen, want de onbekendheid met de openstelling van den nieuwen weg, staat hiermee natuurlijk in het nauwste verband. De automobilisten, zoowel zij die in het Oosten van ons land wonen als dege- Echtpaar gedood. Zondag om ongeveer kwart over tien is op den Rijksweg AmersfoortApel doorn ter hoogte van Nieuw-Millingen een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarbij een echtpaar om het leven is gekomen. Uit de richting Amersfoort naderde een motor, bestuurd door den heer C. Wilbrink, aannemer te Beekbergen. Op de duo zat zijn echtgenoote. Uit de tegenovergestelde richting naderde een auto, bestuurd door den heer H. J. Junink uit Deventer. Vermoedelijk heeft laatstgenoemde den motorrijder niet zien naderen, waardoor beide motorrijtuigen met elkaar in botsing kwamen. De gevolgen waren verschrikkelijk. De duopassagiere werd over den weg geslingerd en was op slag dood; haar man is enkele oogenblikken later over leden. De autobestuurder kwam met den schrik vrij. De rijksveldwacht stelt een onderzoek naar het ongeval in. AUTOSPORT. DE GROOTE PRIJS VAN BELGIë. 'nen die in het Westen thuïsbehooren, zullen maar al te graag straks den nieuwen weg Schip- bolDiemen't Gooi kiezen, omdat daardoor de tallooze stopborden in de hoofdstad vermeden kunnen worden. Dat het over-drukke verkeer in Amsterdam in de naaste toekomst belangrijk zal worden ontlast, ligt voor de hand. Van nóg groo- tere beteekenis zal de nieuwe weg blijken te zijn, zoodra de nieuwe brug over de Weesper Trek vaart (welke op caissons gebouwd wordt) en de verbinding van den nieuwen weg met den Rijks weg no. 1 (via Muiden) zal vormen, gereed zal zijn. Tóch zullen de automobilisten, die van het Oosten van ons land komen, met bestemming naar het Westen, goed doen, zoodra zij in Die men komen, zich voorloopig den kleinen omweg (ruim 1 K.M.) via het oude Weesper Zandpad te getroosten, om zoodoende den nieuwen weg naar Schiphol te kunnen bereiken; het zal een belangrijke tijdsbesparing beteekenen. Een vraag, welke bij velen zal opkomen, die van den nieuwen weg gebruik zullen maken, is zeker deze, of het wegdek wel breed genoeg zal blijken. Wel is een rijwielpad aangebracht, zoo dat de automobilisten tenminste niet door fietsers gehinderd zullen worden, maar een breedte van 5 M. lijkt toch wel wat krap, gezien het drukke verkeer, dat op den nieuwen weg in de toekomst te wachten is. In elk geval zal men zich wel voor het beruchte snijden mogen wachten, of de lange lijst van verkeersongelukken zou nog belangrijk worden aangevuld. Doodelijk ongeval in Groote Houtstraat. de Ernstig motorongeluk tusschen Amersfoort en Apeldoorn. Bejaarde voetganger slachtoffer van eigen onvoorzichtigheid. HAARLEM Maandag. Zondagavond kwart over negen heeft de 75-jarige rijwielbewaardcr H. G. P., wonende Brouwersstraat 13, in de Groote Houtstraat onvoorzichtig heid bij het oversteken met den dood moeten bekoopen. Hij stak over naar het Proveniershuis, keek daarbij echter naar links en zag daardoor een yan rechts naderend motorrijwiel niet eerder dan toen het vlak bij hem was. Hij trachtte door zijn pas te versnellen, nog voorbij den motorrijder te komen, doch dit gelukte niet, met hoofd en schouder botste hij tegen den bestuurder op en tuimelde achterover met het hoofd op de straat. De motorrijder heeft nog getracht door krachtig remmen en uithalen het ongeluk te voorkomen, doch dit bleek niet meer mogelijk. Na door O. D. te zijn behandeld, werd de bejaarde voetganger naar het St. Elisabeth's Gasthuis vervoerd, alwaar hij om half twaalf, zonder tot bewustzijn gekomen te zijn, ont sliep. De motorrijder en de passagier op de duo kregen lichte schaafwonden. Den motorrijder treft geen schuld. Het tramverkeer ondervond een kwartier vertraging. Dr. Colijii 70 jaar. Een kerkelijke herdenking. Onze minister-president, dr. H. Colijn, pleegt eiken Zondag de godsdienstoefeningen bij te wonen in de Geref. Noorderkerk te 's Graven- hage, de wijkkerk van de Geref. Kerk van 's Gravenhage-Oost, waaronder hij ressorteert. Ook gistermorgen waren dr. en mevr. Colijn in de Noorderkerk, waarin voorging de wijk- predikant, ds. A. G. Barkey Wolf, die in zijn gebed bij den aanvang van den dienst den door dezen staatsman in de afgeloopen week gevier- den 70sten verjaardag memoreerde en Gods zegen over zijn verder leven afsmeekte. Ds. Barkey Wolf bediende het Woord naar aanleiding van Deut, 33 27a, deze woorden ,De eeuwige God zij u een woning, en van onder eeuwige armen". Aan het einde van den dienst deed de voor ganger de gemeente zingen Gez. 28 2 „Ik weet aan wien ik mij betrouwe, Al wisselen ook dag en nacht", enz. Onmiddellijk nadat ds. Barkey Wolf de zegen had uitgesproken zong de gemeente dr. Colijn staan de toe de zegenbede uit Ps. 121 „De Heer zal u steeds gadeslaan, Opdat Hij in gevaar, Uw ziel voor ramp be\yaar", enz. Dr. Colijn verliet daarna zijn zitplaats en trad voor het voorlezersbord om een woord van dank te spreken. Hij sprak de aanwezigen aan met „broeders en zusters", er aan toevoegend, dat hij zoo de gemeente mocht toespreken omdat men in deze hoedanigheid hier bijeen was. Hij dankte zeer bewogen de gemeente voor de hem toege zongen zegenbede en verzocht haar met hem te willen aanheffen Gez. 29 „Hallelujah, eeuwig dank en eere", waaraan zij voldeed waannede de godsdienstoefening die een indrukwekkend karakter droeg en die zeer druk bezocht was, werd besloten. Onder de aanwezigen waren Minister Dr. J. J. C. v. Dijk, Staatsraad Dr. A. L. L. Rutgers en oud-min. Mr. Dr. J. Donner, lid van den Hoogen Raad der Nederlanden. Twee der inzittenden gedood. Vier gewonden. TILBURG, 26 Juni. Vanochtend tusschen vijf en zes uur is op den Bredasclieweg te Tilburg een auto met zes veekooplieden, die op weg waren naar de veemarkt te Rotter dam, even voorbij den overweg van de spoorlijn Tilburg—Turnhout aan de rechterzijde van den weg tegen een boom gereden. De gevolgen waren ontzettend: twee der inzittenden waren zoo zwaar ge wond, dat zij kort na aankomst in het Sint Elisabeth-Ziekenhuis te Tilburg waarheen zij door den gemeentelijken geneeskundigen dienst waren overge bracht, zijn overleden. Hun namen zijn H. van Meerendonk uit Berlicum en Th. Verbruggen uit Gemert. Twee anderenJ. van Dooren, die den wagen had bestuurd en H. van der Ven, beiden uit Veghel werden met zeer ernstige verwondingen in genoemd ziekenhuis opgenomen. Hun toestand is levensgevaarlijk. De twee overigen, Chr. van der Ven uit Erp en Th. van der Ven uit Veghel werden minder ernstig gewond. Zij zijn eveneens in het Sint Elisabeth-Ziekenhuis opge nomen. Wat de oorzaak van het ongeluk is, weet men nog niet. Er was op dat tijd stip geen ander verkeer op den weg. BELANGRIJK CREDIET AAN CHINA. Belofte van Daladier. TSJOENKING, 26 Juni (United Press). De Chineesche afdeeling van de Internationale Vre_ descampagne heeft bekend gemaakt, dat Dala dier beloofd zou hebben, binnenkort een crediet aan China te verleenen, waarbij een bedrag van 4 millioen francs inbegrepen zou zijn, bestemd voor medische hulp. Tevens zou hij de versche pingen van voorraden via Indo-China vergemak kelijken, evenals het vervoer per trein. Mogelijk zou het transport van wapenen vrijgesteld wor den. LUITENANT-GENERAAL P. DONK OVERLEDEN. 's-GRAVENHAGE, 26 Juni. Op 67-jarigen leeftijd is gisteren hier ter stede overleden de gepensionneerde luitenant-generaal der infante rie P. Dónk. Hij was officier in de orde van Oranje-Nassau en Ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw De crematie van het stoffelijk overschot zal geschieden Woensdag a.s. te Westerveld na aan_ komst van trein 15.14. Copyright P. I. B. Box 6 Copenhogen Pas toen het niets, maar dan ook niets meer hoorde, ijlde het weg uit het moeras, zoo hard als het maar loopen kon, over velden en door moesaeeefi. Alleen moest het tegen den wind in, en dat viel lang niet mee. Tegen den avond kwam het leelijke, jonge eendje bij een armoedig boerenhuisje, dat er uiterst vervallen en armoedig uitzag, 't Was net, alsof 't hutje niet wist naar welken kant het om zou vallen, zoodat het maar staan bleef Richard Seaman overleden. Uit Spa: De Engelsehe coureur Richard Seaman is in den afgeloopen nacht aan de wonden, welke hij, toen zijn wagen tijdens den wedstrijd om den grooten prijs van België in brand vloog, opliep, overleden Hij was 26 jaar en behaalde in den korten tijd van zijn loopbaan zeer veel successen. De wind blies zoo fel, dat het eendje op zijn staartje moest léunen om staande te blijven. En het werd hoe langer hoe erger. Toen zag het dat de deur van 't hutje scheef hing en dat het door de opening naar binnen kon glippen. Nu, dat deed het onmiddellijk. .(Wordt vervolgd). De duinen en het natuurschoon, Maatregelen tegen ongewenschte afgravingen in Noord-Holland. Bij besluit der Prov. Staten van 17 December 1891 werd eene verordening op het in stand houden der duinen en duingronden in de pro vincie Noord-Holland vastgesteld. Deze ver ordening, gewijzigd bij besluit der Staten van 12 Juli 1906, bevat een aantal voorschriften voor de onderhoudsplichtigen tot beveiliging van de duinen en duingronden tegen zandver stuivingen, zoomede eenige verbodsbepalingen ter bescherming van deze terreinen met hunne beplantingen. Tot deze verbodsbepalingen be hoort artikel 14. luidende als volgt: „Het is verboden in de duinen afgravingen „te doen lager dan tot 8 Meter boven Amster- „damsche peil, tenzij na daartoe verkregen „schriftelijke vergunning van Gedeputeerde „Staten en met inachtneming der bij die ver dunning gestelde -voorwaarden". Zooals uit de toelichting op de verordening blijkt, werd zij in het leven geroepen ten einde de duinenrij als zeewering in stand te houden. Zag men ten tijde van de vaststelling der ver ordening, alleen in het behoud van de duinen als zeewering een provinciaal belang, sedert hebben de opvattingen zich gewijzigd en wordt het behoud van dit gebied als recreatie gelegenheid voor de bevolking en als natuur reservaat een gewestelijk belang geacht. Hier van getuigen de groote financieele offers, welke de Provincie zich door aankoop van duinterreinen en door het treffen van voor zieningen in die duinen mede in het belang van het natuurschoon heeft getroost. Vooral in dit gewest met zijn groote be volkingscentra en zijn geringe oppervlakte bosch en heide dient er zoo schrijven Ged. Staten naar te worden gestreefd het nog ongerepte natuurschoon zooveel mogelijk te sparen. Men moet hierbij in het oog houden, dat de bevolking toeneemt en dat de behoefte om in de natuur te verkeeren steeds grooter wordt, aan welke behoefte, dank zij de ver beterde verkeersmiddelen, ook veel gemakke lijker dan vroeger kan worden voldaan. Waar het boven aangehaalde artikel 14 uit sluitend geschreven is ter bescherming van de duinen als zeewering en bovendien afgravin gen boven 8 M. A. P. vrijlaat, kunnen vele vergravingen, hoezeer zij het natuurschoon ook schenden, niet worden tegengegaan. Vooral nu de machinale graaf- en transportwerktuigen zóó goedkoop werken, dat een economische zandexploitatie niet uitgesloten is te achten, ook indien de afgraving moet worden beperkt tot genoemd peil, is vernietiging van veel na tuurschoon in de toekomst te duchten, indien daaraan althans door verscherping van de onderhavige verbodsbepaling niet paal en perk wordt gesteld. Zulks zou kunnen geschieden, door uit arti kel 14 de beperking tot bet peil van 8 M. A. P. te doen vervallen. Een daartoe strekkend ontwerpbesluit dienen Ged. Staten bij de Prov. Staten in. Volledigheidshalve is voorts naast het doen van afgravingen ook het doen van vergravin gen verboden. Uiteraard zal eene ontheffing door Ged. Staten alleen dan worden geweigerd, indien door de voorgenomen afgraving of vergraving de kustverdediging in gevaar zou worden ge bracht dan wel het natuurschoon zou worden geschaad en het niet mogelijk is door het stel len van voorwaarden deze bezwaren in afdoen de mate te ondervangen. Tenslotte is het verbod niet van toepassing verklaard op afgravingen of vergravingen in bij woningen behoorende tuinen, aangezien daarvan geen bezwaren zijn te duchten. EXAMENS Gem. H.B..S. A. Geslaagd voor het eindexamen (eerste groep)P. Bakker, S. J. van Beek, W. F. Brei- tenstein, J. Broerse, C. Bouma, H. J. Cassé, A. de Costa Sr., A. R. van Eldik, F. van Er- pers, Royaards, mej. Benny Fiege, N. J. van Garderen, C. van Hoewijk, C. de Jong, J. J. v. Kampen, W. A. Klimbie, mej. Elisabeth C. Kloots, G. R. Klumper, A. J. Kruyt, J. A. C. Kruyt, J. Lageman, J. W. Lantzendörffer, R. L. Lieve, J. Lohman, T. Lohman, mej. Kitty Meeuwig, mej, Marie C. Meulenberg, J. D. Meyes, mej. Antoinette Oosterbeert, mej. El- fride I. van der Palm, J. Plooyer. J. G. Quee, mej. Liene M. Rosenberg, mej. Maria M. van Ravensberg, mej. Willy H. L. P. Schouten dorp, J- Spa, H. S. Stern, D. Swens, mej. Ma ria W. E. Troll, A. Vas Dias, mej. Thea Ver beek, S. Visser, H. H. J. v. d. Vlis, E. Vogel. J. de Vries, B. v. d. Weele. „Da Costa Kweekschool". Voor het examen nuttige handwerken aan de Da Costa Kweekschool zijn geslaagd de dames: J. Kaper, D. de Wijs, P. Schreuder te Haarlem. M. M. Boelhouwer en A. M. van Zon te Bloe- mendaal; A. van der Sluijs te Heemstede; M. A. Hellema en M. E. Oderkerk te IJmuiden. Lange-afstand-zwemmer trainde. Publiek meende een drenkeling te zien. ZANDVOORT Maandag. Zondagmiddag vroeg de heer Z., een bekend zwemmer, aan het personeel van een bad inrichting aan de Noordzijde verlof, om een trainingstocht in zee te mogen maken. Hoewel de zee wat woelig was, had het genoemde per soneel, dat de heer Z. als geoefend lange- afstand-zwemmer kent, hiertegen geen be zwaar. Toen de heer Z. met het bloote oog niet duidelijk meer te zien was, werd hij met den kijker gevolgd, om te zien of hij misschien teekenen van vermoeidheid begon te geven. Op een gegeven moment werd de zwemmer opgemerkt door de bewoners van het tenten dorp, die meenden met een drenkeling te doen te hebben en daarom alarm sloegen. De red dingsvlot, die bij het tentendorp gestation- neerd is, werd bemand met eenige leden van de Z. R. Brigade en in allerijl in zee gebracht. Nadat deze met eenige moeite de branding gepasseerd was, duurde het niet lang of de „drenkeling" was bereikt. Deze verklaarde evenwel absoluut geen hulp noodig te hebben, zoodat de vlet onverrichterzake terugkeerde. Hoewel zij, die den zwemmer met een kijker volgden, pertinent verklaarden, dat de heer Z. op geen enkele wijze om hulp had gevraagd, meende het publiek, dat hij zijn armen had opgestoken, als teeken, dat hij in nood ver keerde. Men was van meening, dat de heer z. door zijn handelwijze, het leven van de toe gesnelde redders onnoodig in gevaar had ge bracht en daarvoor een afstraffing verdiend had. In vrij opgewonden toestand wachtte men de terugkomst van den zwemmer af. Toen deze de kust naderde liep men hem zelfs in het water tegemoet en slingerde hem de heftigste yerwijten naar het hoofd. Voor het badperso- neel het kon voorkomen, had hij zelfs een ge voelige klap te pakken. Daar er juist geen politie in de nabijheid was, zal het. wel mow- lijk vallen, den schuldige te vinden.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6