IJmuider Courant cJtawttVoet&aWoud 40 Jacuf DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Engelsche Maatregelen Invoerrecht. PERMANENTE SHOWROOM 24e JAARGANG No. 201 Uitgave Lourens Coster. Maatschappij voor Courant Uitgaven en 4lgem. Drukkerij N. V. Groote Houtstraat 93, Haarlem. TeL 10724. Bureau IJmuider Couranti Kennemerlaan 42. IJ muiden. Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie! P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur! ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 28 JUNI 1939 Abonnementen per week f0.12,/a. per maand f0.521/;, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiëni 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Rij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer fO.10, De Engelschen hebben de zomer-manoeu- vres van de vloot en de luchtvloot vervroegd en als men de mededeelingen leest, die United Press daaromtrent heeft gedaan, baat het niet den ernst van deze zaak te loochenen. De kennisgeving aan de manschappen van het territoriale leger, dat zij zich in ieder opzicht gereed moeten houden „in geval van nood" voor het einde van den zomer komt er nog als extra bij. Volgens diplomatieke rapporten wordt de mogelijkheid van een crisis tegen einde Augustus aangenomen. Duitschland zou dan grootendeels gemobiliseerd en de oogst binnengehaald zijn. Intusschen is de Engel sche productie van oorlogsvliegtuigen de Duit- sche genaderd en bereikt ongeveer duizend vliegtuigen per maand. Dit geeft weer eens een beeld van de dolle bewapeningsrace. Dat zich in de laatste weken ongunstige symptomen hebben voorgedaan in de gespan nen verhouding tusschen Engeland en Duitschland valt niet te ontkennen. De Duit- sche minister van Propaganda, dr. Josef Göb- bels, heeft een periode van betrekkelijke rust beëindigd en is begonnen aan een nieuwe reeks redevoeringen. Die zijn sterk tegen En geland gericht en zeer prikkelend, ja tergend van toon en inhoud. Een ware anti-Engelsc.he campagne is in Duitschland gaande. En de er varing heeft geleerd dat dergelijke bijzondere werkzaamheid van het Duitsche ministerie van Propaganda veelal als inleiding van een of andere nieuwe onderneming moet gelden. Natuurlijk denkt men daarbij aan Dantzig, ofschoon dit geenszins een zaak is die alleen de Engelschen raakt, maar ook en in de eerste plaats de met hen door een nieuw verdrag verbonden Polen. Die zijn tot de tan den bewapend, hebben een leger van een mil- lioen man op de been en rekenen erop dat ingeval van een Duitsche aanvalsdaad Enge land en Frankrijk hen helpen zullen. Men- schen die Polen in den laatsten tijd bezocht hebben verklaren dat hun indruk is dat in dat land groote vastberadenheid heerscht. Polen is geen kleine mogendheid en zich daarvan wel bewust. Het is een groot land, elf maal zoo groot als Nederland, met een bevolking van 33^ millioen zielen, dus meer dan viermaal zoo groot als de onze. Daarbij is de Poolsche militaire organisatie ontzaglijk en een factor van overheerschende beteekenis in het land. In vergelijking met Duitschland en Engeland kan men van een „middelgroote" mogendheid spreken, maar zij is militair zéér sterk. Van de Polen kan niet worden aangenomen dat zij, zooals de Oostenrijkers en de Tsjecho-Slowa ken, hun land zouden laten veroveren zonder zich te verzetten. Sinds die''gebeurtenissen is trouwens zeer veel in de verhoudingen in Europa veranderd, al is de afkeer van den oorlog niet verminderd. Een Engelsch symptoom, in de laatste da gen merkbaar geworden, is verder opvallend. Ik bedoel de scherper reacties die zoowel de leden der regeering als verscheidene dagbla den op de Duitsche propaganda-tegen-Enge- land vertoonen. Zij wekken den indruk dat men in Engeland, naarmate men zich steeds meer bewust van eigen kracht wordt, ook ge prikkelder begint te voelen. Men wordt kwaad. Zet dit proces zich voort van neiging tot steeds-weer-onderhandelen via geweldige be wapening naar stijgenden toorn dan zou dat kunnen gaan leiden tot een gevaarlijke stemming. Ieder begrijpt dat het een ernstig verschijnsel is dat de toon der staatslieden scherper wordt en tegelijkertijd ook die van de artikelen in zulke bezadigde bladen als de Times, Daily Telegraph, Yorkshire Post. Zulk een wijziging doet haar invloed gelden op het publiek, dat ministers als Chamberlain en Ha lifax als beleidvolle, voorzichtige menschen kent en de genoemde dagbladen een overeen komstige waardeering toekent. Het komt dus onder den indruk. Nu hebben wij bij vorige crises in de Euro- peesche verhoudingen in Engeland een grooter opwinding en nervositeit aan den dag zien treden dan op het vasteland van Europa en kunnen ons dat thans herinneren. Maar bij die gelegenheden bleven de uitingen van de leidende staatslieden en dagbladen aan de andere zijde van de Noordzee kalmeerend en toenaderend. Er is nu een verschil, dat men niet zonder bezorgdheid waarneemt. Niettemin moet de cneening, dat Dantzig geen Europeeschen oorlog zal veroorzaken, dat een dergelijk geschil in elk geval weg te nemen moet zijn, dus goede hoop blijven geven. Im mers, ook aan Engelsche en zelfs Poolsche zijde wordt erkend dat de status quo in Dantzig voor vredelievende herziening vatbaar is. Men staat daar niet op volkomen handhaving van den bestaanden toestand. Ret geschil loopt over de wijze waarop, de mate waarin de toe stand veranderd kan worden en de Duitsche eischen gaan den Polen te ver. In dergelijke omstandigheden snakt men naar den man die bemiddelt: naar den Groo- ten Bemiddelaar zooals ik hem onlangs ge noemd heb. De mogelijkheid van diens optre den blijft bestaan. De huidige verschijnselen 'geven evenwel den indruk, dat een nieuwe uiterste spanning in Europa dreigt alvorens zulke bemiddeling zou kunnen slagen. Laat men zich niet onnoodig bang maken; er zijn al zooveel dreigingen en crises geweest. Maar laat men daarbij erkennen dat een nieuwe toeneming der spanning ons vermoedelijk te wachten staat. Dan is men daarop voorbereid. R. P. (Uit hygiënisch oogpunt komt het de regeering bij nadere overweging geraden voor, de verhooging van het invoerrecht op tandenborstels terug te nemen). Wanneer je op het invoerrecht Weer eens een nieuwe duit wilt zetten, Dan kun je als regeering slecht Op alle kleinigheden letten. En komt m d' eindelooze rij De tandenborstel j' onder oogen, Dan zet je daar aanvanklijk bij: Welja, vooruit maar, óók verhobgen. Tot, op een later oogenblik, Opeens de twijfel komt gerezen, En de gedachte rijst met schrik: Zou dat nou wel verstandig wezen? Want stel je voor, dat dan meneer. Of zelfs mevrouw, zou gaan besluiten: Ik poets mijn tanden maar niet meer. Een borstel kost me teveel duiten. Bezien in hygiënisch licht, Mag men die kwade kans niet loopen, Het is van veel te groot gewicht, Dat men blijft tandenborstels koopen. En zie, de tandenborstel, eerst, Verdronken in een vloed van zaken. Die wel verhoogd worden, beheerscht Opeens d'exceptie, die zij maken. Het is een goed en groot besluit, Beloonen wij 't, met dien verstande, Dat onze dankbaarheid zich uit In 't dubbel poetsen onzer tanden. P. GASUS. Koopers van Deensche juweelen- schat veroordeeld. Rechtbank legt geen gevangenisstraffen op. De rechtbank heeft Dinsdag uitspraak ge daan in de zaak tegen achttien personen, die als verdacht van heling van gouden voorwer pen hebben terecht gestaan. Deze gouden voorwerpen waren van een diefstal afkomstig, die in den nacht van 19 op 20 December 1938 plaats had in de juwelierszaak van de firma I. Holm in Kopenhagen. Zij werden in ons land en hoofdzakelijk in bepaalde buurten van Rotterdam door den Deen R. O. H. Pe tersen van de hand gedaan. De rechtbank heeft den 32-jarigen juwelier M. B.; die van Petersen 38 sieraden had gekocht of verruild en tegen wien een gevan genisstraf van drie maanden was geëischt, vrijgesproken. Ook sprak zij vrij de 27-jarige buffetjuf frouw N. H., de 52-jarige coupeuse E. B., en de 26-jarige verkoopster E. R., den 36-jarigen fabrikant R. G. S„ de 39-jarige barhoudster J. S. en de 19-jarige muzikante P. K. De meesten van hen hadden kostbare voorwerpen van Petersen als geschenk in ontvangst ge nomen. Andere personen, dié van Petersen een of meer gouden voorwerpen hadden ge kocht werden tot een geldboete van 25 gulden subs. 10 dagen hechtenis veroordeeld. Het waren de 28-jarige caféhouder J. C. S., de 33 jarige W. W., en de 29-jarige buffetjuffrouw J.K. Tot een geldboete van 40 gulden, subs. 10 dagen hechtenis werden veroordeeld, de 35- jarige fabrikant H. G., de 42-jarige exploi tant van een bar M. A. van R., de 45-jarige kellner G. M. den O. en de 33-jarige huis houdster P. v. d. D. De 40-jarige shipchandler A. M., die Petersen in goed vertrouwen bij het verkoopen van de sieraden had geholpen, werd tot een geldboete van f 100 subs. 10 da gen hechtenis veroordeeld. De zuster van de huishoudster, de 35-jarige buffetjuffrouw C. H. v. d. D. werd vrijgesproken. De rechtbank heeeft bij de veroordeelingen teruggave van sierraden gelast. Bijna alle verdachten wa ren uit Rotterdam afkomstig. SPECIALE RECLAME-AANBIEDINGEN en BIJZONDERE RECLAME voor H.H. Winkeliers, aangesloten bij de Winkeliers- en Handelsvereni ging „GROOT-IJMUIDEN". Voorwaarden te vernemen Kalverstraat 73 en Kennemerlaan 102, IJmuiden. (Adv. ingez. Med.i ■liMiiiiiiinn '«ik PROGRAMMA DER FEESTELIJKHEDEN VERSCHENEN ""Xniiniin M0& enthousiast artikel, evenals de heer A. L. M. Schroder. De feestelijkheden. Zooals men weet, hebben de adspiranten- tournooien te Haarlem, Velsen en Beverwijk reeds plaats gehad. Het verdere programma luidt als volgt: 2 Juli: „Zevenkamp" op het terrein van R.C.H. te Heemstede. 15 en 22 Juli: Adspirant-tournooien te Zand- voort en Halfweg (Zuidelijk district). 29 Juli: Haarlemsch ElftalFeijenoord, ter rein Gem. Sportpark te Beverwijk, aanvang uur, met als voorwedstrijden halve finale en finale adspiranten-jubileumtournooi. 21, 23, 25, 28, 30 Augustus en 1 September: Kampioentournooi tusschen de elftallen der le en 2e klasse en Zaterdagcompetitie afd. A en 3e en 4e klasse en Zaterdagcompetitie afd. en C, die in het afgeloopen seizoen een kampioenschap behaalden. 13, 20, 27 Augustus en 3 en 10 September: Serie wedstrijden voor de le, 2e, 3e en 4e klasse H.V.B.-vereenigingen. 20 Augustus: Eerewedstrijd van het Stedelijk Elftal tegen een buitenlandsche ploeg. Ter rein H.F.C. „Haarlem" aan den Schoterweg, aanvang 2 uur. 2 en. 9 Septeember: Serie wedstrijden voor de vereenigingen der Zaterdagcompetitie. 10 September: Junioren-tournooi om den v. Aart-beker. 28 October: Receptie van het bondsbestuur in restaurant Brinkmann, Gr. Markt te Haarlem. 4 November: Feestmiddag en -avond in alle zalen van het Gem. Concertgebouw. Optreden van een Variétégezelschap. Receptie. Het bestuur zal op Zaterdag 28 October, des middags van drie uur tot half zes, receptie houden in de Kroonzaal van café-restaurant Brinkmann aan de Groote Markt. Op de matinee voor de adspiranten op Za terdagmiddag 4 November zullen o.a. films van Dick Laan vertoond worden. Voor het adspiranten-jubileumtournool heeft de directie van Haarlem's Dagblad be schikbaar gesteld als eerste prijs een „Haar lem's Dagblad Wisselbeker". Het bestuur van den jubileerenden bond. Van links naar rechts, zittendde heeren A. Heimig, Ch. Boeree, M. Ponsteen, A. van der Aart, en C. H. Vrugt. Staand: de heeren B. Kluit, H. Scheen en J. A. van Gemerden. Constanzo Ciano overleden. Vader van den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken. Oudminister graaf Constanzo Ciano, de vader van Italië's minister van buitenlandsche zaken, is in zijn villa te Ponte Moriano in den ouderdom van 62 jaar plotseling over leden. De Italiaansche bladen wijden uitvoerige artikelen aan den doode, dien zij een der po pulairste figuren van het fascistische Italië noemden, „een held en voorvechter van de partij". Mussolini vernam het overlijden van Con stanzo Ciano, toen hij zich in Romagna be vond. Per vliegtuig en per auto begaf hij zich naar Ponte Moriano. Ook minister Ciano ver trok in allerijl naar het sterfhuis. Verschenen is het programma der feestelijk heden ter gelegenheid van de herdenking van het veertigjarig bestaan van den Haarl. Voet balbond, het groote sportlichaam, dat aan zoo veel jongelieden zulk een gezonde ontspan ning op Zaterdagmiddag en Zondag biedt. We herinneren er aan, dat Mr. Dr. A. baron Röell, Commissaris der Koningin, Dr. J. E. baron De Vos van Steenwij k, burgemeester van Haarlem, resp. heb eere-voorzitterschap en het voorzitterschap van het eere-comité hebben willen aanvaarden. Verder zijn lid van dit comité: Mr. H. J. J. Scholtens, burgemeester van Beverwijk; Jhr. Mr. C. J A. den Tex, burgemeester van Bloe- mendaal; de heer L. H. Simons, burgemeester van Haarlemmerliede; Jhr. J. P. W. v. Doorn, burgemeester v. Heemstede; Jhr. Mr. Dr. O. F. A. H. v. Nispen tot Pannerden, burgemeester H. van Nispen tot Pannerden, burgemeester van Hillegom; Mr. M. M. Kwint, burgemeester van Velsen; de heer H. A. v. Alphen, burge meester van Zand voort; de heer A. G. Boes, wethouder van Onderwijs te Haarlem; Mr. F. A. Davidson, eerelid van den H.V.B.; de heer K. J. J. Lotsy, betuurslid van den K.N.V3.; de heer W. J. H. Muiier, eere-voorzitter van den K.N.V.B.; Jhr. A. van de 'Poll, voorzitter der Stichting „Heemsteedsche Sportparken"; Dr. D. J. van Prooije, voorzitter van den K.N. V.B.; Mr. A. baron Schimmelpenninck van der Oye, voorzitter van het Nederlandsch Olympisch Comité; de heer A. L. M. Schroder, voorzitter van de Federatie van Erkende Bon den; Mr. Th. A. Wesstra, gemeente-secreta ris van Haarlem. Het bestuur van den H.V.B. bestaat nu uit de volgende heeren: A. van der Aart, voor zitter; C. H. Vrugt, tweede voorzitter; Ch. Boeree, penningmeester; B*. Kluit, secretaris; H. Scheen, J. A. van Gemerden, M. Ponsteen en A. Heimig, commissarissen. Eere-leden zijn de volgende heeren: Dr. P. C. van Arkel, te Oegstgeest; P. Dankelman, te Amsterdam: Mr. F. A. Davidson, te Haar lem; F. H. J. Koldert, te Aerdenhout en Jhr. C. J. van Lennep, te Aerdenhout. De onderteekening van het Turksch-Fransche bijstandspact te Parijs. De Turksche gezant, Soead Davaz, zet zijn handteekening. Rechts minister Bonnet. Het bondsonderscheidingsteeken werd sedert de instelling daarvan uitgereikt aan de hee ren: A v. d. Aart, 4 Juli 1931; Adr. Cassee, 6 October 1933; A. H. Diets, 9 Juli 1932; J. A. v. Gemerden, 18 Februari 1936; J. H. Luijken, 11 November 193*3; H. Scheen, 4 Juli 1931 en C. Westerbeek 21 Juli 1934. De heer A. van der Aart schrijft onder den titel: „Na 40 jaar!" het volgende: „Toen op 23 October 1899 de heer E. F. W. Gerth van Wijk een vergadering bijeen riep, waarin tot oprichting van den Haarlemschen Voetbalbond werd besloten, zal wel geen van de aanwezigen er ook maar eenig idee van gehad hebben, dat daar de grondslag van een voet balorganisatie werd gelegd van zóó een om vang, als thans onze bond mag zijn. De eerste bondswedstrijd kon reeds op 19 November 1899 plaats hebben. H.F.C. n en het thans reeds lang ter ziele zijnde Oranje waren de twee elftallen, die elkaar voor de eerste maal onder de H.V.B.-leiding be- kampten. Dat eerste seizoen kwamen in totaal acht elftallen deelnemen; er werden 1'55 spelers ingeschreven. Thans na 40 jaar nemen 298 elf allen aan onze verschtillende competities deel; wij mochten het afgeloopen seizoen pl.m. 5500 in geschreven spelers noteeren. Voorwaar, het zijn getallen die voor zich zelf spreken, die ons bestuursleden met trots vervullen en doen vaststellen dat aan de op dracht, vastgelegd in artikel 2 onzer statuten, nl. „het voetbalspel te bevorderen", is vol daan. Veertig jaren is onze bond leidend en rege lend opgetreden; verzorgde hij het voetbalspel voor de lagere elftallen van de K.N.V.B.-clubs, voor de junioren, adspiranten en scholieren, maar bovenal voor de elftallen, die de eerste schreden hadden af te leggen op den langen voetbalweg, die leidt naar het dorado: den Kon. Ned. Voetbalbond. De H.V.B. kon zijn een leerschool voor dui zenden jongemannen: heeft hen gesteund bij hun pogen ons spel te beoefenen; heeft voet balvreugde en ook -leed kwistig rondgestrooid, maar heeft bovenal een schoon werk ver richt. om door het voetbalspel te propageeren aan de beoefenaars gezondheid en levens vreugde te schenken. Talloozen voelden zich gedrongen, aan het geheel leiding te geven, en werkten er veel en hard voor; hen daarvoor op deze plaats te danken, acht ik mij een eerste plicht. Hun ongevraagde belooning mogen zij vinden in de waardeering. die langzaam aan ver worven is van autoriteiten, ouders en leeraren, wie had vroeger durven hopen, dat voetbal zou worden bezien als onderdeel van de licha melijke ontwikkeling onzer jeugd? Sterk en krachtig staat onze bond thans klaar om zijn veertigjarig bestaan hoe kan het anders feestelijk te gaan herdenken en dit zal ook weer hoofdzakelijk op het groene veld gebeuren. Ik twijfel er niet aan: het zal weer slagen, onze werkers zullen het extra werk gaarne verzetten en benutten als inzet van een nieu we periode van groei en bloei. Met veler medewerking zal dit bereikbaar zijn, beoefenaars zijn er te over; onze bond wil plaats blijven bieden aan ieder, zonder uitzondering, om onze mooie voetbalsport in competitieverband te spelen. Dankbaar gestemd voor wat bereikt is, gaan wij hoopvol de toekomst in; het bondsbestuur prijst zich gelukkig met de wetenschap, dat de werkers weer klaar staan om de bonds- machine op volle toeren ta laten draaien en dat zij dit doen uit liefde voor de voetballerij in het algemeen, maar bovenal voor onzen mooien, goeden ..Haarlemschen Voetbalbond" in het bijzonder". Ook de heer W. J. A. Muiier, schrijft een OMVANGRIJK HERSTELWERK AAN HET ALBERT-KANAAL. Inwijding toch op den vast- gestelden datum VRAGEN IN DEN SENAAT. Op het Belgische ministerie van openbare werken veronderstelt men, dat de oorzaak van het doorbreken van de dijken van het Albert-kanaal ligt in den aard van het terrein ter plaatse. Dit is zanderig en zeer mul. Bovendien werd op de plaats waar de dijken zijn gebroken, het kanaal ge sneden door een beek. Verder werd medegedeeld, dat alles in het werk zal worden gesteld om de dijken te herstellen, op dusdanige wijze, dat de inwijding van het ka naal op den vastgestelden datum en met het vastgestelde ceremonieel zal kunnen geschieden. Het rerstelwerk is evenwel zeer omvangrijk. Niet alleen moeten de doorbraken worden gedicht, doch ook moet de rechteroever, welke doorweekt is en door de golven over een lengte van twee kilometer is mee gesleurd, hersteld worden. Men hoopt toch op tijd klaar te zullen komen. De feesten, welke te Luik gehouden zouden worden, zullen dus doorgaan en niets zal de optocht van schepen, welke het kanaal van Luik naar Antwerpen zouden afzakken, tegenhouden.De genie te Hasselt is druk bezig met het verhoogen van de voorloopige brug, welke over het kanaal werd geslagen op de plaats waar in 1938 de brug is ingestort. In den Senaat hebben drie leden 'verzocht vragen te mogen stellen over de doorbraak. Na de opening van de vergadering gaf de minister van openbare werken Vanderpoorten een uiteenzetting van het gebeurde. De minister achtte het onvoorzichtig reeds nu den omvang van de schade vast te stel len. Hij zeide verder den dood van den ingenieur te betreuren. Een onderzoek is in gesteld om de oorzaak vast te stellen en men moet het resultaat hiervan afwachten. Ook is het wenschelijk. dat men niet de politiek mengt in deze betreurenswaardige zaak, waar bij de politiek niets te maken heeft. Verder moet men niet uit het oog verliezen, dat in alle landen, waar men een dergelijk groot werk onderneemt, men geen ernstige onge lukken heeft kunnen voorkomen. De voorzitter van den senaat zeide vervol gens van oordeel te zijn, dat de leden, die den minister vragen wenschen te stellen, zelf ook van meening zullen zijn, dat zij het resul taat van hét onderzoek moeten afwachten, zc-odat de minister hen zal kunnen antwoor den. Vervolgens wérd met zitten en opstaan het voorstel om de zaak met spoed te behandelen, verworpen. De „Yankee Clipper" vliegt verder. Naar Reuter uit Shediac in New Brunswick verneemt, is de „Yankee Clipper", die de ooeningsvlucht naar Southampton maakt en sinds Zaterdag te Shediac in New Foundland werd opgehouden, Dinsdagmiddag naar Bot- wood in New Foundland vertrokken. UIT EEN HOOTBERG GEVALT,EN EN GEDOOD. Het tienjarig zoontje van den heer J. Ossen drijver te Hooglanderveen is bij het hooien uit een hooiberg gevallen. Het kind kwam zoo on gelukkig terecht, dat het vu'ddellilfc overleed.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1