IJmuider Courant Het tournooi te Wimbledon^ DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN De Kabinetscrisis. autobotsing -Damegedmd den Haarlemmermeerpolder Beide wagens kwamen in de sloot terecht Vrouwenvlucht. Autobestuurder lette niet goed op Lawntennis Hughan en Van Swol nog steeds in den strijd 24e JAARGANG No. 206 Uitgave Louren» Coster. Maatschappij voor Courant UitgaveD en Algem. Drukkerij N. V. Groote Houtstraat 93. Haarlem. Tel. 10724. Bureau ijmuider Courant i Kennemerlaan 42. IJmuiden. Telefoon 5301, Postgiro 310791 Alle Advertenties, opgegeveD voor dit blad. worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEKEBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DINSDAG 4 JULI 1939 Abonnementen per week f 0.12'/2, per maand f 0.52*72, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Adverlentiëni 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer fO.10. Het is ongetwijfeld voor politici zeer be langwekkend, de verschillende meeningen dei- politieke partijbladen over de kabinetscrisis te lezen. Er wordt immers zoo uitvoerig in be toogd waarom het mis is geloopen met dit kabinet. Er wordt ook in verklaard welke partij of partijen daar schuldig aan zijn. Ik zal geen namen noemen en het is ook niet noodig: het zijn natuurlijk andere partijen. De partij welke door het blad zelve gesteund of vertegenwoordigd wordt is altijd de blanke onschuld en het heldere inzicht zelf. Intusschen heerscht er hevige spanning in Europa. Men weet niet wat er in Dantzig zou kunnen gebeuren. Het is nog steeds mogelijk dat de Duitschers een „coup" in den zin heb ben. Chamberlain heeft zoojuist gewaar schuwd, dat Engeland van plan is zijn nieuwe verdragen precies na te komen. Maar het schijnt twijfelachtig of de Duitschers dit ge- looven. Een Fransche minister heeft de mee ning geuit dat met den Duitschen eisch van „levensruimte" eenvoudig de hegemonie over Europa bedoeld wordt. De kernvraag is, zoo zegt deze minister van Marine, die Campinchi heet: „Zal Europa Duitsch zijn?" Volgens hem is niet Dantzig de inzet, maar de orde in Europa. En de democratieën (daarmee bedoelt hij hier Engeland, Frankrijk en nog een paar groote mogendheden) hebben nu een grens gesteld, die zij niet kunnen laten overschrij den. Dat behoeft allemaal nog geen oorlog te be duiden, maar het ziet er heel ernstig uit. Te meer omdat Engeland en Frankrijk thans zoo vervaarlijk bewapend zijn. En in Engeland heeft men de burgerij in het nationale verde- digings-stelsel opgenomen op een wijze, waar van wij in ons land geen begrip hebben. Twin tigduizend vrijwilligers der burgerlijke verde diging hebben voor den Koning en de Ko ningin geparadeerd in Hyde Park. Maar er zijn er in het heele land al anderhalf mil- lioen. De maatregelen voor de luchtbescher ming zijn enorm. Daar hebben we in Neder land ook nog niet veel begrip van. Ik som deze enkele punten op niet om u somber te stemmen of om te zeggen „er komt vast oorlog", zooals vele menschen doen (zon der er iets van te weten) maar om er den nadruk op te leggen dat dit geen moment voor een Kabinetscrisis is. Zij moet in het buitenland wel den indruk maken dat wij niet beseffen wat er aan de hand is. Hier vertoe vende buitenlanders zullen, voorzoover zij Nederlandseh verstaan of cia bewuste politieke betoogen voor zich hebben laten vertalen, met verbazing van het gehakketeer over Oss en van de kabinetscrisis kennis hebben ge nomen. Nu kan men zich beroepen op het feit dat de ministers „de loopende zaken" blijven af doen zoolang er geen nieuwe regeering is. Maar hebben wij daar genoeg aan? Neen. Deze ministers zijn het onderling niet eens over het te volgen beleid, vooral niet over het te volgen financiëele beleid. Zijkunnen dus geen maatregelen aanpakken die geld kosten. De meeste maatregelen hebben de onaange name hebbelijkheid, geld te kosten. Boven dien wekt hun geschil de onaangename zekerheid dat er geen eenheid en samenwer king in Den Haag zijn en geeft het den bur ger een slecht voorbeeld, terwijl hij in moei lijke tijden juist tot eenheid aangespoord moest worden en door zijn regeering daarin worden voorgegaan. In 1914 zei een politicus in de Tweede Kamer dat nationale nooden de nationale geschillen overheerschten. Er is nu nog geen oorlog. Maar de nationale eenheid behoorde er te zijn; men behoorde te begrij pen dat een Nederlandseh kwestietje-Oss een zielige kleinigheid is tegenover de geweldige gebeurtenissen die zich in Europa afspelen en dat het financiëele geschil over een al- of niet-sluitende begrooting in die verhouding ook een kleine zaak wordt. Men zal het toch moeten oplossen door een middenweg te vinden: door zoo goed mogelijk erdoor te rollen „to muddle through" noemt de Engelschman dat en daarbij te zorgen dat men niet onnoodig teveel uitgeeft en met name de kosten van defensie onder zakelijke en scherpe controle houdt. De nationale eenheid, belichaamd in een krachtig bewind van vertrouwenwekkende menschen, wegens hun bekwaamheid door de Karper gesteund, is eisch en behoort te over wegen. Het is plicht te zorgen dat deze Kabi netscrisis ten snelste wordt opgelost Zoo denkt zonder twijfel de groote meerderheid van het volk erover, die zich ergert aan deze politieke vertooning en aan het eigenbelang in het partij-geschrijf, dat ermee gepaaid gaat. Wij Hollanders willen dat onze zaken met i ernst en toewijding en begrip voor de tijds omstandigheden en voor de vraag, wat het belangrijkste is en moet overwegen, behartigd worden. Wat het volk ervan denkt is nog heel wat belangrijker dan wat buitenlanders ervan denken. Het wil samenwerking en eenheid en een krachtig beleid zonder ge zanik over partij belangetjes. Het heeft gelijk als het dat wil. R- P* Omstreeks vijf uur had gisteravond op het kruispunt Spieringweg—Kruisweg in den Haarlemmermeerpolder wederom een ernstig ongeluk plaats waarbij een doode viel te be treuren. Een vrachtauto en een luxe auto kwamen op dit hoekpunt in botsing. Van den Spiering- weg uit de richting Bennebroekerweg naderde een vrachtauto dis kruispunt. Uit de richting Hoofddorp kwam een personenauto, die vrij wel gelijk met de vrachtauto op het hoek punt aankwam. De personenauto reed met flinke snelheid en het bleek al spoedig, dat een aanrijding niet meer was te voorkomen. De luxe auto kwam in aanraking met het rechter voorwiel van de vrachtauto, schoot doordat de vrachtauto-bestuurder naar links zwenkte vóór de vrachtauto "langs en kwam ten slotte in een wegsloot terecht. De inzittende dame, de echtgenoote van den bestuurder, den heer H. W. de Voogt uit Haar lem, (den architect van de „Piet Hein") werd toen de autot in de sloot terechtkwam uit den wagen geslingerd en 'kwam naast de auto in de moddersloot te liggen. Op hetzelfde oogènblik kwam de vrachtauto eveneens in de sloot terecht naast de luxe auto en schoof over het lichaam van mevr. de V., zoodat zij in de midder werd gedrukt. Door toestellende omwonenden is zij onder de auto vandaan gehaald en op last van Dr. Bult uit Hoofddorp, die geneeskundige hulp verleende, naar het Diaconessenhuis te Haar lem vervoerd, alwaar zij kort na aankomst is overleden. De heer de V. werd op verschillende plaat sen gewond en moest eveneens ter behande ling naar het Diaconessenhuis worden ver voerd. Het zoontje, dat mede in de auto zat, bekwam slechts lichte ontvellingen aan het gezicht. De vrachtauto werd bestuurd door Van S. wonende te Lisse, in dienst bij den graanhan delaar V. aldaar. De rijks- en gemeentepolitie waren spoedig aanwezig en stelden onder leiding van den Officier van Justitie, Mr. Sikkel uit Haarlem, (In October a.s. zullen zes Fran sche vliegenier ster s een formatie- vlucht maken naar Syrië en Noord Afrika voor vlagvertoon en om de Fransche vrouwen aan te moedi gen zich op de luchtvaart toe te Zes Fransche vrouwen trekken Straks samen op de vlucht, Dat zal rumoer verwekken, Op aard' en in de lucht. Zij gaan niet met haar zessen Een vluchtig straatje om, zij stijgen op voor lessen, Aan Frankrijks vrouwendom. Zij willen demonstreeren: Hier vliegt de Fransche vlag, En wilt u constateeren, Dit is de Fransche slag. Wij willen u bekoren, Onze traditie trouw. Maar ditmaal met motoren, Voila: de Fransche vrouw U hadt dit in 't verleden, Nooit zoo van ons verwacht? 't Is hoog tijd dat het heden, U eens wordt bijgebracht. Frangaise is niet: vlinder, Slechts fladdrend voor vermaak. Een modepop nog minder, Zij zocht een hooger taak. Zij is bereid tot daden, Verbonden met gevaar, Hier vliegt zij, vastberaden En ook van zessen klaar. Zij die haar vluchtig hoonen, Dien zullen wij haar soort Van luchtigheid vertoonen In besten zin van 't woord. Het wordt wel een prestatie, Die ons te wachten staat, Zes vrouwen in formatie, Zes vrouwen van formaat. een onderzoek in naar de schuldvraag. Beide auto's die zwaar werden beschadigd, zijn door de politie in beslag genomen en per kraanwagen naar Hoofddorp gesleept. In zeer korten tijd is dit het vierde ernstige ongeval dat op dit gedeelte van den Kruis weg heeft plaatgehad. Bij informatie vernamen wij hedenmorgen dat de heer de Voogt verder thuis verpleegd wordt. Zijn toestand was hedenmorgen bevre digend. Financieele hulp aan boom- en bloenikweekers. In verband met de vorstschade in December 1938. De minister van Economische Zaken heeft besloten, aan de bij de Nederlandsche sier teeltcentrale aangesloten kweekers van bloe^ misterij- en boomkweekerij gewassen, wier bedrijf van de in December 1938 plaats ge had hebbende buitengewoon strenge vorst zoodanig te lijden heeft gehad, dat dienten gevolge de bestaansmogelijkheid van dat be drijf in zeer ernstig gevaar is gebracht, fi nancieele hulp te verleenen teneinde hen in hun moeilijkheden tegemoet te komen. Onder leiding van den regeeringscommis- saris voor de groenten-, fruit- en sierteelt wordt bij dc uitvoering van deze hulpver leening gebruik gemaakt van de bemidde ling der commissies tot regeling van de vaste lasten in den tuinbouw, bij welke commissies de gegadigden voor dezen bijzonderen steun zich in de afgeloopen weken hebben kunnen aanmelden. Verwacht mag worden, dat aan hen, die naar het oordeel der regeering voor deze regeling in aanwerking komen, binnen korten tijd het hun toegekende steugbedrag zal kunnen worden uitgekeerd. Motorrijder verongelukt. Maandagmiddag is op de brug over de Regge in den weg van Nijverdal naar Hulzen een motorrijder bewusteloos naast zijn motor aan getroffen. Uit zijn papieren bleek dat de on gelukkige de heer Mintjes uit Hengelo (O.) was. Met een schedelbasisfractuur is het slacht offer naar het ziekenhuis te Almelo vervoerd. Aangezien niemand getuige van het ongeluk is geweest weet men niet hoe dit zich heeft voorgedaan. Wagen op onbewaakten overweg gegrepen Inzittende zwaar gewond Maandagmiddag om drie uur passeerde de ongeveer 30-jarige heer F. Mijnhardt, hande laar in auto-onderdeelen, wonende te Gro ningen, per auto den onbewaakten overweg bij Heiligerlee. Hij werd aangereden door den sneltrein, welke om 14.38 uur uit Groningen naar Winschoten vertrekt. Met zware verwondingen is hij opgenomen en per Groene Kruisauto naar het R.K. Zie kenhuis te Winschoten overgebracht. Daar het uitzicht ter plaatse goed is, is het ongeluk hoogstwaarschijnlijk aan eigen on oplettendheid te wijten. De auto werd totaal vernield. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K.B. van 1 Juli 1939 is, met ingang van 17 Juli 1939, benoemd tot burgemeester der gemeente Dinxperlo: J. H W. Haverkamp. Bij K.B. van 1 Juli 1939. is met ingang van 10 Juli 1939, benoemd tot burgemeester der gemeente Hemmen: J. G. van Eek. In den Amerlkaanschen Staat Missouri treedt de politie Krachtig op tegen de speelhuizen. Bij een inval wordt tegelijk ai het in beslag genomen materiaal vernietigd. Justin doox Caoke qeslaqen De kwart-eindstrijden van het heeren enkel spel in het tennistourngc-i te Wimbledon hebben eenige verrassende uitslagen opge leverd, verrassend door de gemakkelijke over winningen, welke daarin behaald werden. Zoo leed de als No. 1 geplaatste Engelschman Austin een gedecideerde nederlaag tegen den Amerikaan Cooke, eveneens geplaatst. De uitslag' luidde 6—3, 6—0, 61 ten gunste van Cooke. Hughes en Billington (Engeland) sloegen Gabory en Szigety (Hongarije) 62, 46, 4—6, 6—3, 6—2. Dames dubbel. Mej. Hardwick en mej. Scriven (Engeland) sloegen mevr. Howard en mevr. de Meule- meester (België) 75. 64. Mej. Jacobs (V.S.) en mej. Yorke (Engeland) sloegen mej. M. Mevr. Mathicu. Rollin Couquerque (Nederland) en mej. S. Pannetier 6—1, 46, 64. Gemengd dubbelspel. Mac Neill (V.S.) en mej. Kay Stammers (Engeland) sloegen Henkei (Duitschland) en mej. Wheeler (V.S.) 64, 6—3. Puncec en mej. Florian (Zuid-Slavië) sloegen Cooper en mej. Dearman (Engeland) 63. 62. AU England plate: Hughan (Nederland» slee? Warb-ys (Eneg- land) 64. 7—5. Men vel \V -nd) sloeg Abdesselam (Frankrijk» 6 J---4. WATERPOLO BELGIë—NEDERLAND. De opstelling van het Nederlandseh waterpolo- i zevental, dat op 9 Juli te Luik een wedstrijd te gen het Belgische zevental zal spelen, luidt als volgt: Doel: H. Paerl (Het IJ) Achter: R. Den Hamer (H.Z.P.C.), H. Stam (H.Z.P.C.) en A. van Overhagen (U.Z.C.) Vóór: H. Mayer (Het IJ), C. G. van Aelst (Het IJ) en H. van Rootselaar (Het IJ). Menzel. Henkei (Duitschland) had evenmin moeite met den Zuid-Slaviër Kukuljevic. Hughan en Van Swol hebben weer een over winning behaald, waardoor zij thans onder de laatste acht dubbels behooren. Onze land- genooten waren goed op dreef; zij sloegen de Belgen De Borman en Geelhand met 64, 7_5, 6—3. In de kwart finale zullen zij waarschijnlijk tegen Mac Neill en Smith uitkomen, daar dezen wel hun partij tegen Olliff en Shayes zullen winnen. Mej. M. Rollin Couquerque en mej. Pan netier verloren van het sterke paar mej. Jacobs (V.S.) en mej. Yorke (Engeland). Wel wisten mej. Rollin Couquerque en haar part ner nog een set te winnen, maar toch moes ten zij mbet 16, 6—4 46 het onderspit delven. Hughan kwam uit tegen den Engelschman Warboys om de All-England-plate Dit is het tournooi voor de spelers, die reeds in de eerste of tweede ronde van het heeren enkel spel zijn uitgeschakeld. Hughan won met C—4. 7—5. Nederland is thans in het internationale tennistournooi van Wimbledon alleen nog vertegenwoordigd in het heeren-dubbelspel en in het tournooi om de All-England plate. Voor het heeren enkelspel zijn alle kwart eindstrijden gespeeld. Zooals verwacht, werden de drie ..out siders" Smith. Ghaus Mohammed en Ku kuljevic resp. door Puncec, Riggs en Henke! vrij gemakkelijk uitgeschakeld. De loting voor den halven eindstrijd van het heeren enkel spel had het volgende reuultaal: Riggs tegen Punces en Looke tegen Henkei. In het dames enkelspel bereikten alle ge plaatste speelsters de kwart finales. De loting voor deze vierde ronde luidt: mej. Jacobs tegen mej. Stammers, mevr. Mathieu tegen mevr. Fabyan, mej. Hardwick tegen mevr. Sperling en mej. Jedrzejowska tegen mej. Marble. De uitslagen zijn: Heerenenkelspel Kwarteindstrijden: Puncec (Zuid-Slavië) E. Smith (V.S.) 6—0. 6—2, 6—2. Riggs (V.S.) sloeg Ghaus Mohammed (Br.-Indië) 62. 62 62. Henkei (Duitschl.) sloeg Kukuljevic (Zuid-Slavië) 6—1, 6—3, 6—2. Cooke (V.S.) sloeg Austin (Engeland) 63. 60. 61. Dames enkelspel. 4e ronde. Helen Jacobs (V.S.) sloeg Miss Lumb (Engeland) 62. 75. Mevr. Mathieu (Frank rijk) sloeg Miss Scott (Engeland) 63. 46. 62. Alice Marble (V.S.) sloeg mevr. Halff (Frankrijk) 61, 61. Mevr. Fabyan (V.S.» sloeg mevr. Dorothy Little—Round 61, 3—6. 62. Mej. Kay Stammers (Engeland) sloeg mevr. Henrotin (Frankrijk) 75, 62. Mevr. Sperling (Denemarken) sloeg Miss Saunder.s (Engeland) 62, 64. Mej. Jedrzejowska (Polen) sloeg Peggy Scriven (Engeland) 63. 62, Miss Hardwick (Engeland) sloeg mevr Mc. PhersonGrant (Engeland) 64, 8-6. Heeren dubbelspel. Achtste finales: Van Swol en Hughan sloee°n De Borma>- en Geelhand (België) 64, 75. 63. Hare en Wilde (Engeland) sloegen Edwards en Morton (Engeland) 61, 63, 63. WATERPOLO ZOMERCOMPETITIE KRING HAARLEM. De damesploegen, die in de competitie van den Kring Haarlem uitkomen, ont'oopen el kaar toch heel weinig, hetgeen wel blijkt, uit rle uitslagen van de twee gespeelde wedstrij den V.Z.V.—D.W.R. 3 en H Z.V.— Haarlem 2, die beide in een gelijk spel 11 eindigden. In de eerste klasse Heeren weerde H.P.C. 4 zich geducht door eerst Haarlem 3 met 2—0 te kloppen en daarna V.Z.V. 3 in eigen bad een 6—2 nederlaag toe te brengen. Voor ons en waarschijnlijk ook voor V.Z.V. is dit een groote tegenvaller. De stand in de eerste klasse is nu: gesp. gew. gel verl. pnt. v.t. H.P.C. 4 3 3 0 0 6 11— 4 V.Z.V. 3 4 3 0 1 6 15— 8 Zandvoort 3 1 0 2 2 5—12 Haarlem 3 3 0 1 2 1 3— 6 H.V.G.B. 4 3 0 1 2 1 6—12 H.Z.V. ging weer verder met op het nipper tje te winnen, thans met. 10 van H.P.C. 5. Een tweede maar zwaardere nederlaag kreeg het vijfde Heemsteedsche zevental te incas- seeren van D.W.R. 4, dat met 4o zegevierde. Daar Velserend met 3—0 van K Z. verloor, ziet het ranglijstje van de tweede klasse er als volgt uit: gesp. gew. gel. verl. pnt. v.t. D.W.R. 4 3 2 1 0 5 8—3 K.Z. 3 2 0 1 4 5—2 H.Z.V. 1 52216 5—4 Velserend 4 1 0 3 2 510 H.P.C. 5 5 1 1 3 3 4—9 Halfweg 2 is de sterkste in de derde klasse. Ook deze week boekten de Halfweggers een overwinning van 7—2 op Haarlem 4. gesp. gew. gel. verl. pnt. v.t. Halfweg 2 3 3 0 0 6 12— 4 D.W.R. 5 31022 7—5 Haarlem 4 3 1 1 1 3 99 H.Z.V. 2 3 0 1 2 1 2—13 De D.W.R.-adspiranten wisten tegen hun Velser vrienden revanche te nemen met 4—1, denzelfden uitslag, als toen zij den thuiswed strijd verloren. De H.V.G.B.-adspiranten boek ten hun eerste succes tegen Haarlem b door met. 3—0 te winnen. Het programma voor de komende week is als volgt samengesteld: Dinsdag: Haarlem 3B-PC. (dames). Haarlem 4D.W.R. 5. Haarlem 3—Zandvoort. H.Z.V. 1—Velserend. H.Z.V. 2—Halfweg 2. Woensdag: D.W.R. 3—H.Z.V. (dames). H.P.C. 4—H.V.G.B. 4. H.P.C. 5—K.Z. H.P.C. aVZ.V. (adsp.) Donderdag: H.V.G.B. 4Zandvoort (te spelen te Z&nd- vóört). Vrijdag: D.W.R.—Haarlem a (adsp.) ATHLETIEK. VIJFLANDENWEDSTRIJD TE BRUSSEL. De Nederlandsche ploeg voor den vijflar.den- wedstrijd, die op 16 Juli in het Heyselstadion te Brussel tusschen België, Nederland, Engeland, Frankrijk en Luxemburg wordt gehouden, zal bestaan uit de volgende athleten: 100 Meter: Osendarp; 200 Meter: Osendarp; 400 Meter: Karl Baumgarten: 800 Meter: Bouman; 1500 Meter: De Ruyter; 110 Meter horden: Brasser: 400 Me ter horden: Buerman; Vèrspringen: Houtman of Van de Tooien; Polsstokhoogspringen: Hoven; Discuswerpn: De Bruyn; Kogelstooten: De nri'vrr Sop^'-v-pon: Lut'-~vekl: 800 400 200 100 Meter estafette: Bouman, Karl Baumgarten, Osendarp en Van Beveren. Als reserve is aan gewezen Heins Baumgarten.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1