ezutsxefowis worden bij de Spoorwegen ingevoerd Met Utg-ang, aan 7 'Juti a.s. WEK UW LEVER GALOP Gevaarlijk onderzoekingswerk Voor de derde maal naar de Oost. Enkele bijzonderheden naar voren gebracht. Kunst in Haarlem en daarbuiten. WOENSDAG 5 JUEI 1939 Q Coedkooper dan gewone reisbiljetten (Speciale berichtgeving). Naai- wij vernemen, is, eerder nog dan men na de invoering van de week end en zomerretours bij de Nederland- sche Spoorwegen verwachten kon, thans door de directie besloten tott doorvoeren van een maatregel inzake de vervoers- prijzen, waarbij speciaal een reductie voor de groote gezinnen gegeven zal worden. Met ingang van Vrijdag 7 Juli 1939 zullen gezinsretours verkrijgbaar zijn aan de stationsloketten en bij de reisbureaux, die spoorkaartjes af geven. Zij zijn voor de tweede en derde klasse ver krijgbaar voor 5 tot en met 9 tezamen rei zende personen, dus ook voor kleine gezel schappen, die zoowel de heen- als de terugreis tezamen afleggfen en worden op naam gesteld. De biljetten behoeven niet. tevoren besteld te worden, doch worden op aanvraag onmid- delijk verstrekt. De gezinsretours hebben den- zelfden geldigheidsduur als de gewone retours, hetgeen dus zeggen wil, dat gezinsretours die tusschen 7 Juli en 7 Augustus genomen worden één maand, en die op 7 Augustus en later ge nomen, t/m 5 September 1939 geldig zijn. Traject 'Amsterdam WPArnhem AmsterdamValkenburg Groningen—Den Haag S.S. ArnhemLeiden UtrechtZandvoort Bad Rotterdam D.P.Oisterwijk Amsterdam C.S.—Den Helder Den Haag—Apeldoorn Het is de bedoeling van de N.S.-directie om met de gezinsretours, welke voor gezelschap pen van 5 personen een reductie op den prijs van 8 pCt. en voor die van 6 tot en met 9 van 14 pCt. beteekent, het binnenlandsch vervoer te stimuleeren. Daarom zijn zij niet geldig in D-treinen, of in andere treinen, die 't inter nationale verkeer toedienen. Een ander gevolg van de invoering op korten termijn dezer retours zal het terugdringen van de vacantiekaarten zijn, omdat deze alleen op trajecten, welke weinig afgelegd worden Den Haag—Groningen to.v. voordeeliger zullen zijn! (Nadruk verboden). Met ingang van 5 September 1939 wordt de geldigheid één dag, indien genomen op Maan dag t/m Vrijdag en 3 resp. 2 dagen, indien genomen op Zaterdag resp. Zondag (week eind-gezinsretours) Met de gezinsretours wordt beoogd de bin- nenlandsche verplaatsing van gezinnen te vergemakkelijken, bijv. voor familiebezoek. Zij zijn dus niet geldig in de D-treinen en in enkele andere belangrijke treinen, die voor namelijk het internationale verkeer bedienen. De invoering der gezinsretours beteekent niet, dat de faciliteiten, welke reeds toegekend waren het gratis-vervoer van kinderen be neden de 4 jaar en het voor halven prijs ver voeren van kinderen tusschen 4 en 10 jaar zullen vervallen. Een gezin van 6 personen met één kind beneden de 4 jaar, zal dus kun nen volstaan met het nemen van een gezins retour voor 5 personen. Overigens kan men met de loketbeambten overleggen was voor een bepaalde groep personen, waarvoor alleen het samen uit, samen thuis-principe vereischt wordt, het voordeeligst is. Dat de invoering dezer gezinsretours inder daad een vrij aanzienlijke reductie oplevert blijkt overigens voldoende uit onderstaand lijstje, waarbij een vergelijking getrokken wordt met de gewone retours: cn u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten, lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is. verteert uw voedsel niet. het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zün slechts lapmidde len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. (Adv. ingez. Med.) Vereeniging van Gasfabrikanten. Dinsdag werd te Nijmegen de 67ste alge- meene vergadering van de Vereeniging van Gasfabrikanten in Nederland, onder groote belangstelling geopend. Besloten werd een telegram van hulde te zenden aan H.M. de Koningin. De financieele verslagen van de vereeniging, het onder steuningsfonds en den propagandadienst wer den goedgekeurd zonder op- of aanmerkingen, De begrooting voor het dienstjaar 1940 slui tende in ontvangsten en uitgaven met f 16.035 werd goedgekeurd. De begrooting van den propagandadienst werd eveneens goed gekeurd. Tenslotte werden de verslagen van de vereeniging, verschillende commissies enz. algemeen goedgekeurd. De penningmeester werd onder dankzegging gedechargeerd. Vervolgens werden verschillende weten schappelijke voordrachten gehouden. Tot voorzitter van de vereeniging, werd als opvolger van Ir. C. L. Philips uit Nijmegen, gekozen de heer ir. J. P. Vader uit Rotterdam In het bestuur werden gekozen de heeren ir. W. J. A. Duijnstee, E. E. van Rijn en prof. ir. G. A. Brender a Brandis. De heer P. Hijde- laar directeur van het gasbedrijf der ge meente Zeist had de nieuwe functie van secretaris-gedelegeerd lid van het bestuur op zich genomen en blijft dus in de leiding. aantal Gezinsretours Gewone retours pers. 2e kl. 3e kl. 2e kl. 3e kl. 6 22.70 15.63 26.40 18.30 7 64.47 44.50 74.55 51.80 9 92.46 64.01 107.55 74.70 8 35.32 24.42 41.20 28.40 6 16.84 11.60 19.50 13.50 7 22.44 15.49 26.25 18.20 8 26.25 18.15 30.40 21.20 9 45.50 31.50' 53.10 36.90 EXAMENS Academische opleiding. Bevorderd aan de Gem. Universiteit te Am sterdam tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift, getiteld: „geological investigations in N. E. Netherlands Timor", de heer A. L. Si mons, geb. te Menado (N. O. I.); tot doctor in de letteren en wijsbegeerte cum laude op proef schrift getiteld: „ontwikkelingsmomenten in de zielkunde van Aristoteles", de Weleerw. heer F. J. C. J. Nuyens S. J., geb. te Boxmeer en tot doctor in de geneeskunde op proefschrift geti teld: „praecarcinoom of carcinoom van de long", de heer L. I, Snoek, geb. te Padang (N. O. I.) Geslaagd voor het doct.-examen Duitsche taal en letterkunde de heer J. U. Terpstra (cum laude), mej. C. Rosman (cum laude), mej. J. Roding, de heer M. F. E. van Bruggen en mej. E. L. Kerkhoff (cum laude); voor het cand. exa men geschiedenis mej. L. van Raalte, mej. E. Blaauw en mej. R. Kopperberg; voor het doct.- examen rechten mej. W. C. Huelsmann, mej. E. Hillesum en de heer K. E. Leoni; voor het doct.- examen economie de heeren M. B. v. d. Routen; C. J. Breider en C. de Roy van Zuydewijn en voor het doctoraal examen geschiedenis de heer J. F. Engers. Voor het doctoraal examen rechten slaagde aan de Leidsche Universiteit mej. A. L. v. d. Vlugt, te Aerdenhout. Staatsexamen Muziek. Bij de gisteren te 's-Gravenhage gehouden Staat-examens voor muziek, slaagde voor solo zang, mej. Riek van Veen te Amsterdam, leer linge van het Haarlem's Muziek-Instituut, Dir. Nico Hoogerwerf. M.U.L.O. Voor het M.U.L.O.-eindexamen te Haarlem zijn geslaagd: A. J. Koppen, Haarlem; E. O. Lanz, Haarlem; C. A. van der Wiel, Velsen; J. v na 't Veer, IJmuiden-Oost; J. M. Geurts, Haarlem; E. J. v. Drunen, Bloemendaal, E. van Leeuwen, Haar lem. J. A. Bak, Haarlem; R. J. Flesch, Haarlem; W. Boon, Haarlem; E. J. Hollmann, Haarlem. N. C. Harting, Haarlem; N. W. Natte, Santpoort; A. van Esveld, Haarlem; H. Willemze, Haarlem; A. Meyer, Haarlem; W. Hultzer, Heemstede; J. C. Oomen, Haarlem; W. M. Groenewegen, Haar lem; A. J. Veenstra, Velsen; H. Nieland, Haar lem; W. E. van der Roest, Heemstede. Ie H. B. S. b Voor het eindexamen aan de le H. B. S. b te Haarlem zijn geslaagd: C. van Amerongen, F. Appelman, J. N. Beek, I. D. Daam, R. J. ten Feld, J. Freudenborg, mej. Annie Jacobs, mej. Riek Chr. de Jong, E. Jur- riaans, P. A. van Kampen, mej. Nelly M. Kikkert.. Afgewezen: 1. Het examen duurt voort. Toelatingsexamen 2e H. B. S. b Voor het toelatingsexamen tot de le klasse der 2e H. B. S. b met 5-j. c. zijn geslaagd: Kees Nanninga, Jan Nienhuis, Hans Zuuren- donk, Tonny Lanz, Henk Jes, Wim Groeneveld. Piet Ente, Dick de Widt. Maja Peuschgens, Jan Vos, Joop Schreuder, Henry Canne Meyer, Henny Kaufman, Gerta Janssen. Piet Roetman, Otje Staleman, Rob Koelman, Jaap Veen, Rudi 5Trolijk, Dik van den Haak, Alfred Heeres. Piet Rempt, Peter Ottolander, Han Spierdijk, Riet, Zeeman, Renee Kooperberg, Kees Bloem, Dirk van Holst, Mies Lankamp, Thea Dolstra, Dick van Putten, Leo Philipsen, Willemijntje Hors man, Engel van 't Veer, Corry .Huynink, Piet de Zomer, Henk Buys, Eric Mol, Jan Donker, Sonja Badart, Dick Creemers, Jo Arnold, Joos Wambach, Jaap Willems, Ineke Kneepkens. Uitslag esperanto-examens. De Nederlandsche Esperanto-examencommis- sie; rijksgecommitteefde de heer J. van Andel, inspecteur der Lycea, meldt: Aan het A-examen te Amsterdam op 17 Juni 1939 werd deelgenomen door 39 candidaten. Af gewezen 8 candidaten. Geslaagd: de heer C. Oudt te Driehuis Velsen, de heer J. H. Zandbergen te Haarlem, mej. C. E. Schotsman te Heemstede, en de heer J. P. P. van den Bos te Velsen Noord. Machinisten-examen. Geslaagd voor diploma B de heer M. Kesseler te Haarlem. Ontploffing van projectiel eischt een doode Een monteur, wonende aan den Vaart- weg te Bussum, had van een zijner klanten een projectiel, vermoedelijk een handgranaat, gekregen om te onderzoe ken wat voor een vooi*werp dit was. De sergeant-monteur Oudekeizer. die bij den monteur inwoont, onderzocht hèt projectiel. Bij het demonteeren vloog hét uit elkaar. De sergeant Werd tegen den grond geworpen en bleef zeer ern stig gewond met ingedrukte borstkas liggen. Hij werd naar de St. Gerardus Majella Stichting overgebracht, waar hij kort na aankomst overleed. De monteur kwam er met wonden aan het gelaat af. VOOR de derde maal zal ik zoo méteen1 in onze Oost komen. Eilanden met een ongekende bekoring,, met een natuurschoon, zooals wellicht nergens elders ter wereld, met het tropenzon netje, dat ons koestert, met de wuivende pal men en den azuurblauwen hemel, met de kleur rijke bevolking, het land, waar met een onge kende energie gewerkt wordt en waar reeds aan een jongere generatie dan in het moeder land verantwoordelijkheid is opgelegd. Hoe weinig is die eilandengordel tusschen het Zuid-Oosten van Azië en Australië bij ons be kend. Zeker, duizenden hebben daar vanuit, ons land een bestaan gevonden en verkeeren nog in die gelukkige omstandigheid, maar honderd duizenden kennen dat rijke bezit alleen bij naam. Enkele afmetingen De grootste lengte van dit eilandenrijk van Poeloe Weh naar Humboldt Baai is ongeveer 5000 K.M., of om een meer sprekend beeld te gebruiken circa 1/8 van den omtrek der aarde, gelijk te stellen met den afstand van West- Ierland tot de Oostkust van de Zwarte Zee. De hoofdstad Batavia ligt ongeveer 11.340 k.m. van Amsterdam. De oppervlakte van het Neder landsche bezit bedraagt circa 1.900.000 km.2, waarvan Nederlandsch Borneo 539.000 k.m.2 beslaat. Het kleinste gebied is Bali en Lombok met een oppervlakte van ruim 10.200 k.m.2. Bevolkingsgroepen. Volgens de laatste volkstelling, die van 1930, telde de bevolking van N.O.-Indië 60 millioen 727 duizend zielen. In de afgeloopen negen jaren is de aanwas zeker op 5 millioen zielen te stellen. Ongeveer 42 millioen inwoners telt het hoofd-eiland Java, terwijl Nieuw-Guinea met 400 duizend het minst dicht bevolkt is. De uiterst dichte bevolking van Java is eenerzijds een gevolg van het feit, dat dit eiland het mid delpunt van den archipel vormt, anderzijds van de groote vruchtbaarheid, waardoor het o.a. de rijstleverancier van dit uitgestrekte gebied kon worden. De sterk toenemende bevolking van Java noopte groote gebieden in niet vulkani sche omgeving voor kolonisatie open te stellen. Deze bevolkingsdichtheid spreekt wel het mees te, indien men de cijfers van enkele andere landen daarnaast plaatst. Per k.m.2 wonen op Java 314 personen (in Midden-Java zelfs 396), tegenover in Engeland 287, België 265, Ben galen 234, Nederland 231, Japan 169, Venezuela 3 en Bolivia 2,2. Bij de beoordeeling van het Java-cijfer dient men wel rekening te houden met het feit dat men hier te doen heeft met een agrarisch en niet met een industrieel land, Onder de bevolkingsgroepen nemen de Euro peanen, Inheemschen en Chineezen de eerste plaatsen in. Daarnaast onderscheidt men nog de groep der vreemde Oosterlingen. Het aantal Chineezen bedraagt circa 11/4 millioen, het aantal Europeanen 240.000 en het aantal vreemde Oosterlingen. 115.000. Laatstgenoem den komen grootendeels uit Arabië en Britsch- Indië. De inheemsche- bevolking bestaat uit Java nen, ruw geschut'27: millioen en wonend in Midden- en Oost-Java, voorts 8 millioen Soer- daneezen, die in West-Java en 4 millioen Ma- doereezen, die in Oost-Java gevestigd zijn. Tot de minder talrijke groepen behooren o.m. de Batavianen, waarvan het aantal op 960 duizend wordt geschat. Bestaat er geen scherp rassen onderscheid tusschen de verschillende groepen van inwoners op Java, op de andere eilanden zijn deze rassenverschillen zeer groot. De al daar wonende 18 millioen inwoners zijn zeker in 150 verschillende groepen te onderscheiden. De belangstelling, die de tentoonstelling van het nagelaten werk van den beeldhouwer Van den Eynde in het Frans Halsmuseum onder vindt ze v/erd daarom ook tot 9 Juli ver lengd is de aanleiding tot het hierbij repro- duceeren van een fragment van zijn belang rijkste werk: het Van Heutsz-monument in Batavia. Dit monument waarvan de groote Berlage toen hij het onwerp gezien had getuigde, dat nergens in Europa zulk een fraai, modern kunstwerk te zien was, zal voorloopig in de Hollandsche plastiek wel een unicum blijven. Het ontstond in een tijd van voorspoed en een gulle belangstelling in wat door de kunst aan schoonheid aan het leven kon worden toege voegd en men trof het met de samenwerking der beide artisten, den architect Dudok en den beeldhouwer Van den Eijnde, aan wie na ampel overleg de opdracht werd toevertrouwd. De schoone harmonie immers, waartoe die samenwerking geleid heeft en waarbij de constructieve arbeid van den architect noch de vrije ideeënbeelding van den sculpturalen kunstenaar om den voorrang vroegen, doch die beide elkaar gelijkelijk tot steun en /er- siering waren, die harmonische samenwerking heeft er zeker toe bijgedragen dat het Van Heutszmonument op Java een der schoonste getuigenissen zal blijven der monumentale kunst, zooals die met een zeker élan in Hol land scheen op te bloeien toen de wind gun stig was en de beurzen vol waren. In het tijdschrift „Nederlandseh-Indië, oud en nieuw" van 1933, kan men over den om vang en beteekenis van het monument een aantal gegevens vinden, die aantoonen dat hier inderdaad iets zeer bijzonders gepres teerd werd. Op een rechthoekig grondplan van twintig bij zestien meter verheft zich aan de korte zijde een rechthoekige zuil tot een hoogte van twaalf meter. Daarvóór staat op een kleinere, eveneéns rechthoekige zuil en acht meter boven den beganen grond, het vier meter hooge standbeeld van Van Heutsz. Van dit hoog geplaatste beeld als centrum uit loopen langs één korte en één lange zijde van het grondvlak weer een drietal loodrecht op elkaar staande rechthoekige wanden die in hoofdzaak met beeldplastiek door Van den Eynde gesierd zijn, deels en relief, deels van den achterwand vrij staand, terwijl het open liggend grondvlak verder tot een terras is op gehoogd, waarheen aan twee zijden zestredige steenen trappen leiden. Wat nu reeds op de foto's van het monu ment er liggen er verscheidene op de ten toonstelling in het Frans Halsmuseum be wonderd kan worden is de groote rust cn dis tinctie die door de verhoudingen van al die tegen elkaar uitgewogen rechthoekige massa's bereikt is. En verder vooral, hoe nergens door het talrijke beeldwerk van Van den Eynde eenige dozijnen levensgroote figuren die imposante rust verstoord wordt, het integen deel de zuivere verhoudingen nog accentueert. Zoo dit al een afzonderlijke verdienste van het werk van den Haarlemsche kunstenaar beduidt, een beschouwing van zijn werk in de détails geeft hem het volle pond onzer waar deering als zelfstandig schepper zijner beel dingen. Uit het fragment der groep dat hier bij wordt afgebeeld en waarin de beoefening van sierkunsten door de inlandsche bevolking- wordt gesymboliseerd (we zien hier den pot tenbakker, de batiksters, den bouwer etc.) kan men zien hoe bouw en beweging der lichamen hem volkomen vertrouwd zijn en hem, als het ware, uit de hand vloeien, terwijl zijn ordenende geest er den statuairen vorm aan geeft die ze in het monument opneemt en ze ermee vereenzelvigt. Zoo men in de beeldhouwkunst der periode die aan dezen tijd voorafging naar verwant schappen zoekt, zou men allicht in de eerste plaats bij een artist als Constantin Meunier terecht komen Niet slechts doordat diens Mo nument du Travail een eenigszins overeen komstige bedoeling als grondslag had, doch veel meer doordat bij beide kunstenaars een gezonde werkelijkheidszin aan uitgebreide pa rate kennis gepaard was die nergens aan bui tenissigheden behoefte had om volledig tot uitdrukking te brengen wat den beschouwer moest verteld worden. Al heeft Meunier zich niet met een ander kunstenaar behoeven te verstaan om een vrijstaand, uitsluitend sculp turaal en niet tevens architektonisch monu ment te scheppen, en is juist daarom mis schien Van den Eynde's verdienste hier niet minder geweestin beider geestelijke ge aardheid lijkt mij veel verwantschap te lig gen. Ook lijkt het ons goed dat van een echt- Hollandsch kunstenaar als Van den Eynde geweest is een overzichtstentoonstelling als deze Haarlemsche gehouden is. Wij behoeven ons dan tenminste ook niet zoo sterk misdeeld te gevoelen als wij straks in Amsterdam het werk der meesters gaan bekijken, die van een ander standpunt af de plastiek onzer dagen beïnvloeden. J. H. DE BOIS Iets over den bodem en het klimaat Uit onze schooljaren herinneren wij ons nog levendig de namen der meest bekende vulka nen uit onze Oost. Van Atjeh af (Noord-Suma- tra) langs de West-Sumatraansche kust zet de reeks zich voort op Java en de kleine Soen- da-eilanden. Over het eiland Banda buigt de vulkanenreeks zich naar het Westen, over Ce lebes en de Molukken en daarna noordwaarts over Ternate, Halmaheira en Sangih naar de Philippijnen. De bodem van Java bestaat voor ongeveer 75 procent uit verweringsproducten, uiterst vruchtbaar en dank zij de vele rivieren in snel tempo vervoerd van de hooger naar de lager gelegen gebieden. In verband met het feit dat de vulkanen op de andere eilanden in hoofd zaak uit ouder gesteente bestaan zijn die ge bieden minder vruchtbaar. Het geheele Nederlandsch-Indisch eilanden- gebied heeft een zeer gelijkmatig klimaat. De hoogste temperatuur sedert 1866 waargenomen bedroeg 96 graden F. Dat was in het jaar 1877. Toen werd ook de laagste temperatuur geno teerd, nml. 66 graden F. Het zeeklimaat van ons Indië laat zich kenmerken door de z.g. „moessons". Plaatselijk wordt het klimaat sterk beïnvloed door de hooge bergketens, zoodat een algemeene beschrijving van het klimaat moeilijk te geven is. Wel is het klimaat zeer vochtig. Met de stijging van het bodemniveau neemt de temperatuur per 300 voet circa 0,5 graden C. af, of 1 graad F. op 355 voet. De Westmoesson gaat gepaard met hevige regens, die onafgebroken dagen, soms weken duren. Van Mei tot en met Augustus valt op Java de minste regen. Het Nederlandsch-Indische bestuur Staatkundig is Nederlandsch-Inöië een deel van het Koninkrijk der Nederlanden. De Gou verneur-Generaal regeert in naam onzer Ko ningin. Zoowel in de wetgevende, als in zijn uitvoerende macht wordt hij bijgestaan door den Raad van Nederlandsch-Indië, een advi- seerend college. In zijn bestuurstaak heeft de G.G. de Hoofden van de Departementen van Algemeen Bestuur als adviseurs, die met den Legercommandant en den Vlootvoogd den Raad van Departementshoofden vormen. Se dert 1916 kent N.-Indië een vertegenwoordi gend lichaam in den vorm van den „Volks raad", bestaande uit een Voorzitter en 60 le den, gedeeltelijk gekozen en gedeeltelijk be noemd door den Gouverneur-Generaal. Uit staatkundig oogpunt beschouwd dient men onderscheid te maken tusschen het recht streeks bestuurde en het zelfbesturend gebied. Het laatstgenoemde bestaat uit de z.g. zelfbe- sturende landschappen, waar aan de inheem sche bestuursorganen een zeker recht van zelf bestuur is gelaten. Tot deze gebieden behooren de z.g. Vorstenlanden en de sultanaten van Deli, Langkat, Serdang, enz. Slotopmerking. Allerhande vakken vereischen een opleiding. Tegenwoordig besteedt men daaraan veel zorg. Of men ooit een leergang in het leven zal roe pen om te leeren reizen, betwijfel ik. Het is ook de vraag, of het mogelijk zou zijn daarvoor normen vast te stellen. Toch moet men leeren reizen. Want velen trekken, dikwijls met dui- I zelingwekkende snelheid, over den aardbodem rond, zonder feitelijk iets gezien te hebben. Zij zijn slechts te beklagen. Maar een ieder, die werkelijk wil genieten van zijn reizen, zal van het land, dat hij gaat bezoeken, eenige der meest typeerende kenmerken moeten weten, voordat hij er komt. Daarom zette ik ditmaal iets over Indië op papier. Een aantal .simpele, algemeene dingen, die ik ook voor mezelf nog eens weer wilde repeteeren, nu ik het geluk heb straks Indië voor de derde maal te zien. MOLLERU S Congres van den Ned. R.-K. Bond van Bouwpatroons. De Ned. R.K. Bond van Bouwpatroons houdt zijn 21e jaar vergadering te Maastricht. De bondsvoorzitter, de heer H. J. L. Klein Schiphorst, uit Haarlem, memoreerde in zijn openingswoord da/t de sterke groei van den bond in de laatste jaren hij telt thans meer dan drieduizend leden in 112 afdieelingen oorzaak Ls, dat de Ned. R.K. Bond van Bouw patroons thans die grootste patroonsorgani satie is geworden in het bouwbedrijf. Inzake de toepassing van de vestigingswet is, niettegenstaande vele pogingen, nog geen beslissing van den minister verkregen, eerst kort geleden is het hoofdbestuur voor een eerste bespreking uitgenoodigd. Wat betreft de bindendverklaring van de C.A.O. verklaarde de bondsvoorzitter met eenige ontstemming, dat z.i. moedwillig van zekere zijde de bin dendverklaring wordt tegengewerkt. Hij sprak het vertrouwen uit, dat de minister, over deze machten heen, zal medewerken om het bedrijf der aannemers ln deze te helpen. Herkozen werden bij enkele candidaatstel- ling als bestuurslid de heeren F. J. Schuur- mans (Amsterdam) tweede voorzitter, Jos. A. van Dijk (Ginneken) penningmeester, H. A. ten Thij (Enschede) en Vic. Laudy (Sittard) commissarissen, terwijl nieuw in het bestuur werd aangewezen de heer Jac. Martens Az., Roozendaal. Het voorstel van het bondsbestuur inzake regeling voor jeugdige werklieden in het be drijf onderging een uitvoerige bespreking. De voorzitter nam op zich bij de andere pa troonsorganisaties te verdedigen een over gangsmaatregel te doen gelden voor aan nemers, die thans met minderjarige zoons werken en waarvoor dan dispensatie zou kunnen worden verleend onder bepaalde voor waarden. In principe ging de vergadering voorts ac- coord met het voorstel van het bondsbestuur om bindend te besluiten, dat op de inschrij vingsbiljetten voortaan een z.g. overmachts clausule zal worden opgenomen, wanneer in geval van oorlog, oorlogsgevaar en mobilisatie een belangrijke stijging van kosten zou ont staan, welke grootore kosten dan ten laste van den aanbesteder zullen komen. MISHANDELING MET DOODELIJKEN AFLOOP. De fabrieksarbeider W. W. te Losser, die vorige week voor de rechtbank te Almelo terecht heeft gestaan, omdat hij de pleeg ouders van zijn vrouw met een mes heeft aan gevallen tengevolge waarvan de bejaarde vrouw De B. is overleden, is veroordeeld tot twee jaar gevangenisstriaf met aftrek van preventieve hechtenis. De eisch was vier jaar gevangenisstraf.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 3