Frankrijk spant spieren en zenuwen. Jxoaseuélt Verdediging tegen gevaren binnen en buiten de grenzen over den toestand in Europa Het Parijsche seizoen gaat desondanks door. Onze Parijsche correspondent schrijft ons: De rede, waarmede Daladier den par lementairen zittingstijd sloot, klonk uitermate somber. De eerste minister verwacht spoedig een toespitsing in de internationale spanning en wil, dat het lend op het ergste voorbereid is. Alle hoop is volstrekt niet opgegeven. De techniek van het pokeren kan den tegen standers de onmogelijkheid voorhouden het te winnen. Maar alles steunt in deze dingen niet op wikken en wegen. Velen zien geen anderen uit weg uit het fanatisme, waarmee naar hun mee ning in de dictatoriaal geregeerde staten het be drijfsleven alles op de oorlogskaart gezet heeft. Hoe langs andere banen een liquidatie te ver zekeren zonder ingrijpende schade? Drie mil- lioen. Daladier zei het staan er onder de wape nen. Men is hier blind, noch doof voor het al door nauwer klinken van het front dier mogend heden. Wel schijnt er verdeeldheid te heerschen over de beste manier om den eersten slag toe te brengen. Dat dit bliksemsnel moet geschieden staat vast. Even vast staat voor de Fransehen, dat Italië het kind van deze rekening moet worden. Het besef der kwetsbaar heid van zijn kustlijn en belangrijke steden onder het vuur van vijande lijke oorlogsschepen kan het tot inkeer brengen. Maar de wrok kan er tot een kookpunt stijgen, zoodat alle redenee ring verdampt, al is de polemiek den laatsten tijd verstild. Het is niet moei lijk dit de stilte voor den storm te achten. Het leven gaat verder. In al deze onzekerheden leeft de burgerij zoo gewoon mogelijk door. Het teneinde spoedende seizoen, met de Londensche „season" te verge lijken, is van ongewone pracht Het eene feest volgt op het andere en de weeldewinkels zetten er alles op, de cliëntèle, Fransch en buiten- landsch, tot koopen te nopen. Het is gelijk in Groot-Brittannië gedurende den oorlog: business as usual. Wie te Parijs luxe zegt, zegt mode, mooie kleeren met buitensporige hoeden worden op de renbanen en elders gedragen. Het staat een ieder vrij dit voor onbehoorlijke lichtzinnig heid en zelfs verval van zeden te houden, ge lijk het oude Home kort vóór den ondergang de wufte verfijningen van een doorziekte bescha ving en de drieste brooddronkenheid van onge temde genotzucht ontvouwde. Niemand zal de uitwassen van deze broeikas- cultuur in bescherming nemen, maar evenmin kan men het heele volk voor dergelijke excessen aansprakelijk stellen. Het is waar, dat hiervan in de pers het meeste werk gemaakt wordt. Van buiten gezien, schijnt het Parijsche leven om de leegloopers van renbanen en tuinfeesten te draaien. Men zou meenen, dat de millioenen aan niets anders denken. Het Fransche volk in meerderheid degelijk. Wie den Franschen middenstand kent, de nijvere bourgeoisie, de ambachtslie den, die het van persoonlijken smaak, individualistisch initiatief en toewijding moeten hebben de veerkracht van den soldaat, de soberheid van zijn officie ren, en de belangelooze plichtsbetrach ting der mannen van wetenschap, voor de defensie eveneens onmisbaar, weet beter. Met het oog op de luchtafweer is alles in orde gemaakt. Veel wordt er niet van gespro ken om geen noodelooze ongerustheid te zaaien. De toestand tusschen hangen en wurgen duurt al zoo lang, dat men zich er in „geïnstalleerd" heeft als 25 jaar geleden in den oorlog. Voor het overige wacht men af om onder den druk van het acute gevaar de voorbereidselen te voltooien. De hierop betrekking hebbende tentoonstel ling was een barre les. Vele stedelingen zijn gereed om bij het eer ste alarm de stad voor een departement ten Zuiden van de Loire te verlaten. De kinderen moeten het eerst worden weggevoerd. Wel ho pen sommige scholen daar door te werken, maar ook wordt de mogelijkheid van lessen door cor respondentie onder het oog te zien. Een ieder weet, welke schuilkelder hem of haar wacht en de voorziening met gasmaskers gaat door. De Kamerleden hebben er juist gekregen. De Kamer op réces. Het was hun niet onaangenaam met vacantie te gaan. Al weken wisten ze nauwelijks, hoe den nationalen tijd vol te praten. Algemeen ziet men in, dat dit spel geen reden van bestaan meer heeft. Anders dan in het Lagerhuis kent het Fransche parlement niet het stellen van vragen en terstond daarop het antwoord van regeeringszijde. Maar omdat weken heengingen met een moeizamen arbeid van herziening der kieswet, waaruit toch nog een stelsel van levensvatbare evenredige vertegenwoordiging bleef/ offerde Frossard zich op om Daladier vragen te stellen over wat de parlementaire gemoederen bezig houdt: amnestie voor bijloopers bij de laatste staking in openbare diensten ouderdomspensioen en verlenging van het Kaïnermandaat. De houding van het kabinet is bekend. Komt de nood aan den man, dan worden de Kamers bijeengeroepen. Voor het overige zorgen de par lementaire commissies voor het contact. Blijft alles rustig, dan vergaderen ze normaal in No vember. Daarna moest het electorale ontwerp bij den Senaat komen. Daar deze gewoon is zulke wetsontwerpen, die de Kamer speciaal ra ken, vooral als ze daar. gelijk in dit geval, met een groote meerderheid aangenomen zijn, vlot aan te nemen mag het evenredige kiesrecht als definitief beschouwd worden. Een coalitie gelijk het Volksfront, is er mee van de baan. In dit opzicht heeft de hervorming belang. Zal de Fransche kiezer er op den duur genoegen mee nemen?Vorige proeven met een weliswaar verwaterde, evenredige vertegenwoordiging ge nomen, faalden. In tegenstelling met de ver wachting kan ze de vermenigvuldiging van de kleine partijen bevorderen en wat voor de Fran schen zwaar weegt, het zwaartepunt wordt van de kiezers naar de kiescomité's verschoven, ten koste van de aanraking tusschen de eersten en de gekozenen. Frossard hield den afgevaardigden het Ne derlandsche voorbeeld voor. De Parijsche pers verdedigt zich. De regeering heeft thans naar twee kanten front te maken de vijandige krachten buiten en binnen de grenzen. De eersten zijn voorloopig het ongevaarlijkst, al worden zij door niemand onderschat. Onder de tweede worden de achter- baksche propagandisten voor een zeker land of rcgeerstelsel verstaan. Zelfs in de pers hebben zij vertakkingen. In dit verband verdient een proces de aandacht, dat in October kan losko men tegen den Amerikaansche courantenmag naat Luce, een van wiens tijdschriften, de Pa rijsche pers voor een riool en de Parijsche jour nalisten alle voor omkoopbaar uitmaakte. De beschuldiging is niet nieuw. Eens voor al wil het syndicaat der Parijsche bladen hier een eind aan maken. Dat het dit aandurft is een gunstig teeken. Het is duidelijk dat het Amerikaansche orgaan generaliseei'de. Dat er in den staat der Parijsche journalistiek „iets rots" is tot schade voor den naam en de eendracht des lands, kan niet weersproken worden. Maar deze verant woordelijkheden zijn gedeeld en wel met den staat zelf, wiens geheime fondsen een weelde zijn, niet door zwakke beenen te dragen. Joodsche vluchtelingen mochten niet in Haifa aan wal. EXAMENS M.U.L.O. Voor het eindexamen M.U.L.O. te Haarlem zijn geslaagd: Mej. J. A. van Egmond, Haarlem; H. van den Bos, Zandvoort; E. Jacobs, Zandvoort; M. Waning, Haarlem; D. van Alten, Haarlem: D. R. Houtgraaf, Bloemendaal; M. Boer, Rijk (Haarlemmermeer); mej. M. C. E. van Huis, Haarlem; mej. Ch. L. Baggerman, Bloemen daal; mej. J. M. Burrij, Zandvoort; A. C. A. Daan, Zandvoort; mej. A. P. Langhorst, Haar lem; M. W. N. Ottervanger, Haarlem; mej. M. J. Horst, Haarlem; mej. G. J. Hirsch, Haar lem; mej. C. Frank, Haarlem; N. G. de Graaf, IJmuiden(Oost)M. van Dongen, IJmuiden (Oost); M. Tj. Moeken IJmuiden (Oost). HOOGER ONDERWIJS. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Amsterdam voor het candidaatsexamen Duit- sche taal en letterkunde de heer J. Ph. Lienesch en voor het candidaatsexamen economie de heeren M. G. van Slingeland, A. C. Numan van Son en P. de Boer. Aan de Leidsche Universiteit slaagde voor het cand.examen wis- en natuurkunde letter A de heer J. Volger te Haarlem. De heer F. M. Sinnecker te Haarlem, slaagde voor het cand.-examen Indisch recht. Schip buiten de haven gesleept. JERUSALEM, 4 Juli. Een schoener met 690 illegale Joodsche emigranten aan booi-d. van welk schip de Zionistische vlag wapperde, heeft niet den in den laatsten tijd gebruike- lijken weg gevc-lgd door de passagiers op een afgelegen plaats van de kust clandestien aan wal te zetten, doch voer recht de haven van Haifa binnen. Regeeringsbooten hebben het schip buiten de haven aesieept waar het nu geankerd ligt. Het betrof hier emigranten, die hoofdzake lijk uit Dantzig komen. Zij hadden voor ge zamenlijke rekening een schip gekocht en een kapitein en de bemanning uit hun midden aangewezen. (United Press). Arita heeft een onderhoud met den Britschen ambassadeur. TOKIO, 4 Juli (Reuter-A.N.P.) De Britsche ambassadeur heeft een be zoek gebracht aan den minister van buitenlandsche zaken Arita. Bij deze gelegenheid is de agenda der a.s. Britsch-Japansche conferentie besproken. Ontslag aan Italianen in Tunis. ROME, 4 Juli (Stefani). De „Messagero" verklaart, dat de groote ondernemingen in Tunis sedert het begin van de Anti-Italiaan- sche campagne „4.500 Italïaansche werkkrach ten zonder betaling van een sshadeloosstel- ling hebben ontslagen. In dit cijfer zijn niet begrepen de Italiaansche arbeiders van kleine ondernemingen, war hetzelfde is geschied. Centrale landbouworganisaties vergaderen. 's-GRAVENHAGE, 4 Juli. Dezer dagen vergaderden de dagelijksche besturen der drie centrale landbouworganisaties, t.w. de Christ. Boeren- en Tuindersbond in Nederland, de Kath. Nederlandsche Boeren- en Tuinders- bond en het Koninklijk Nederlandsche Land- bouwcomité te 's-Gravenhage. In den breede werd gediscussieerd over de wenschelijkheid om de thans bestaande crisis maatregelen door de belanghebbenden zelf te doen overnemen. Bij het college van regeeringscommissa- rissen zal er op worden aangedrongen om de toewijzing van de suitoerbietengarantie aan de verbouwers zóó tijdig toe te zenden dat daar mede bij het opstellen van het bouwplan reke ning kan worden gehouden. Besloten werd den minister van economi sche zaken er op te wijzen dat het gewenscht is bij het nemen van ordeningsmaatregelen voor den middenstand, er rekening mede te houden dat aan den dorpsmiddenstand (b.v. dorpsboekhandelaar enz.) andere eischen worden gesteld dan aan gespecialiseerde zaken in grootere plaatsen. Aan den minister van financien zal verzocht worden het daarheen te leiden dat, bij de vaststelling van normen, te gebruiken door de inspecteurs der belastingen bij de vaststelling van den aanslag voor landbouwers, vertegen woordigers der landbouworganisaties worden ingeschakeld. Tot slot werd besloten aan H.M. de Ko ningin een schrijven te zenden, waarin op de wederinstelling van een afzonderlijk depar tement van Landbouw wordt aangedrongen. President volgt de ontwikkeling der gebeurtenissen nauwlettend HYDEPARK, (New York), 4 Juli (Reuter). Aan de dagbladcorres pondenten is bekend gemaakt, dat Roosevelt zich ernstig bezorgd maakt over de mogelijkheden van een oorlog in Europa. Ofschoon geen officieele verklaring is uitgegeven, wordt verno men, dat de president de ontwikkelin gen van nabij volgt en talrijke tele fonische rapporten heeft ontvangen van het staatsdepartement en zijn diplomatieke adviseurs in Europa. Ook is medegedeeld, dat de president van oordeel is, dat de houding van het Huis van afgevaardigden, dat geweigerd heeft, het embargo op wagens op te heffen, de kansen op een oorlog nog heeft doen toenemen. Men verwacht, dat hij in de vandaag te houden persconferentie zijn standpunt ten aanzien van deze kwestie zal uiteenzetten. SCHAKEN Nederland neemt deel aan F.I.D.E.- landentournooi te Buenos-Aires. Naar wij vernemen zal Nederland op het F.I.D.E.-landentournooi te Buenos Aires officieel vertegenwoordigd wor den door een team, dat door den Ko ninklijken Nederlandschen Schaak bond is samengesteld en bestaat uit N. Cortlever (Amsterdam), Th. van Scheltinga (Amsterdam), G. R. D. van Doesburgh (Bussum), A. D. de Groot (Amsterdam) en L. Prins (Amster dam). De ploeg wordt uitgezonden buiten bezwaar van de kas van den bond. Dr. Euwe, Landau en Van den Bosch zijn niet in het team opgenomen omdat zs ver hinderd zijn naar Zuid-Amerika te gaan. Het vertrek is bepaald op 27 Juli te Ant werpen met het stoomschip „Piriapolis". Men arriveert op 19 Augustus te Buenos Aires. Op 27 September vertrekt de ploeg uit de Argen- tijnsche hoofdstad met de „Copacabana", welk schip op 21 October te Antwerpen aan komt. Copyright P. I. B. 8ox 6 Copenhagen U4t het struskgewae, dat in den tuin bij het water groeide, zag li zetten him veer en op en gleden heel idefct over 't watervlak. Het het eendje drie prachtige, witte zwarven te voorschijn komen. Zij |J eendje kende deze prachtige vogels en het k-reeg een vreemd, weemoedig gevoel toen het de zwanen zag. j.ïk vlieg naar hen toe", dacht het eendje opeens. „Zij zijn ko ninklijke vogels en zullen me waarschijnlijk doodpik-ken, omdat Sc, ondanks mM leelijkheid, het waag hen te naderen. Maar dat kan me niets scheten. Het is beter dat zij me dood maken, dan door de door de kippen gepikt en door 't meisje geschopt te worden!" PROVINCIALE STATEN. HULDE AAN MR. L. M. DE JONG SCHOUWENBURG. HAARLEM Dinsdag. Hedenmorgen half elf kwamen de Provinciale Staten voor de eerste gewone zitting van 1939 in openbare vergadei-ing bijeen. Onmiddellijk na de opening werden de ge loofsbrieven van de nieuw inkomende leden onderzocht. Ook die van den heer F. Schermer uit Schoorl (V. D.), die gekozen is in de plaats van den heer W. de Boer uit Den Helder, die overleden is. De geloofsbrieven werden alle goedgekeurd. De nieuw gekozen leden legden in handen van den Commissaris der Koningin de bij de wét vereischte eeden of beloften af. De President hield daarna een rede, waaraan we het volgende ontleenen: „Met het afleggen van de vereischte eeden, beloften en verklaringen hebt gij, dames en heeren, de functie aanvaard, waartoe het ver trouwen der kiezers U voor het eerst of bij her haling heeft geroepen. Het past mij, U allen geluk te wenschen met de aanvaarding van uw lidmaatschap en de hoop uit te spreken, dat de vierjaarlijksche periode, welke wij heden in gaan, er een moge zijn van vruchtbare samen werking en van goede onderlinge verstand houding. Zes-en-twintig nieuwe leden hebben hun intrede in de Statenvergadering gedaan en de plaats ingenomen van anderen, die voor het meerendeel gedurende lange jaren hunne beste krachten aan de behartiging van de gewestelijke belangen hebben gewijd. Ik veronderstel, dat de Staten hun werk zaamheden. niet zullen willen aanvangen zonder aan die allen den tol hunner hulde te hebben betaald voor wat zij gedurende korteren of langeren tijd tot het welzijn van de provincie hebben bijgedragen. De vergadering zal echter niet van mij verwachten, dat ik in het bijzonder van ieder hunner de verdiensten schets. Maar het zal niemand verbazen, indien ik een uit zondering maak voor Mr. L. M. d e J o n g Schouwenburg, tot dusverre het oudste lid van de Staten in diensttijd, die gedurende 32 jaren een sieraad van de vergadering was, een man van groote kennis en onbetwist gezag, die door alle partijen werd gewaardeerd om de voortreffelijke eigenschappen, welke hij met evenveel eigen overtuiging als eerbied voor de meening van anderen ten toon spreidde. Aan een figuur als die van den heer De Jong Schou wenburg, die de traditiën zoo hoog hield van goeden toon en hoffelijke vormen, welke de Staten van Noord-Holland steeds plegen te ken- merken, mogen wij ons allen spiegelen. Wij wenschen hem toe, dat hij nog langen tijd met voldoening zal mogen terugzien op piles, waar voor de provincie hem zooveel dank verschul digd is." Terwijl de leden zich van hun zitplaats ver hieven herdacht de President den heer W. de Boer, die onverwacht gestorven is. „Het is een weemoedige gewaarwording", zei spreker, „dat zoo zelden een Statenzitting kan worden geopend, zonder dat er aanleiding bestaat een overleden medelid te herdenken. Uw Voorzitter heeft dit nu reeds 25 malen ge daan en, telkens als hij zich hierop voorbereidt, en meer en meer naar gelang dat aantal malen toeneemt, maakt zich de gedachte van hem meester aan de vergankelijkheid van alle menschelijke werkzaamheid. Doch deze gedachte prikkelt óók tot verhoogde activiteit, tot het uit- koopen van den tijd, tot het streven naar posi tief resultaat van den arbeid, resultaat, dat alleen kan verkregen worden door de krachtige en eendrachtige samenwerking van allen, aan wie hetzelfde doel voor oogen staat en die daar voor alle krachten willen inspannen. Ik wensch U toe, dat gij er in slagen zult, bij alle verschil van staatkundig inzicht, in goede harmonie en met terzijdestelling van onnoodige verdeeldheid, uw gemeenschappelijken arbeid tot verwezen lijking van haar waarachtige belangen te doen strekken en dat zóó de nieuwe vierjaarlijksche periode voor de provincie rijke vruchten moge afwerpen." (Applaus). De heer D. Kooiman niet meee lid van Ged. Staten. De President wijdde vervolgens woorden van waardeei-ing tot den heer D. Kooiman (V.D.), die voor het lidmaatschap van Ged. Staten heeft be dankt. „Hij heeft steeds een bekwaamheid aan den dag gelegd," zei spreker, „die getuigde van zijn uitgebreide kennis en van zijn onverdroten ijver. Geen enkel détail van de zaken, welke hij te behartigen had, was hem vreemd; geen bepa ling van wet of verordening was er, die hij niet in het hoofd had en niet onmiddellijk tot zijn be schikking, als de loop van de beraadslaging een wettelijke moeilijkheid opleverde of dreigde het wettelijke spoor bijster te worden. En wat boven al den heer Kooiman kenmerkte, was zijn stre ven naar gemeen overleg; het beleid, waarmede hij zeer uiteenloopende meeningen tenslotte wist samen te brengen tot een oplossing, die allen bevredigde; de goedmoedigheid, als ik het zoo mag zeggen, waarmede hij overeenstemming wist te verkrijgen omtrent moeilijke, soms nete lige vraagstukken. Het spreekt wel van zelf, dat de Staten, en in het bijzonder Ged. Staten, het betreuren, dat hij gemeend heeft zich voor een andere gewichtige betrekking in de provincie te moeten beschikbaar stellen. Hier past een woord van warmen dank voor zijn onvermoeide werk zaamheid; ik hoop dat hij als Dijkgraaf van Nooi-d-Hollands Noorderkwartier denzelfden lof moge inoogsten, dien ik hem, wetend namens al len te spreken, breng voor de voortreffelijke wijze, waarop hij als lid van Ged. Staten is werkzaam geweest." (Applaus). De heer Kooiman (V. D.) dankte voor de vriendelijke woorden van den President en de Staten voor hun instemming. „Vijftien jaar lang" zei spreker, „heb ik de eer gehad met den Com missaris te mogen samenwerken en ondervond van hem steeds de grootste voorkomendheid. Ik breng hem hulde voor den grooten tact, waarmee hij steeds de vergaderingen van Ged. en Prov. Staten leidt, alsmede voor de onkreukbare trouw, waarmede hij de belangen van dit gewest be hartigt. Ik hoop dat God hem nog lang mag spa ren tot heil van de provincie." (Applaus). Benoemingen. Tot leden van den raad van toezicht op de Provinciale Bedrijven werden benoemd de hee ren Mr. A. J. Honig te Haarlem en E. P. Clijnk te Zaandam. De vergadering werd daarna verdaagd tot Woensdagmorgen half elf. Het eendje vloog in het water, ging regelrecht op de zwanen af. Deze zagen het en schoten met opgezette vêeren op den indringer toe. „Maak me maar dood", zei deze en lixj boog gelaten zijn kop naar het water toe. Maarwat zagen zrin oogen in het heldere water? Zijn eigen beeld, ja, maar dat was niet grauw, leelijk en afstootend. Hij was zelf een zwaan s(Slot volgt). Zich toegeëigend geld verbrast. AMSTERDAM, 3 Juli. De Officier van Justitie mr. van Dullemen heeft vanmorgen twee jaar gevangenisstraf geëischt tegen een 27-jarigen kantoorbediende, die voor de vacantiekamer van de Amsterdamsche rechtbank moest terecht staan wegens verduistering van eenige duizenden gul dens. In het tijdvak tusschen 1 April 1938 en 1 April 1939 heeft deze jongeman kans gezien om zich door het vervalschen van loonstaten, het plaat sen van valsche handteekeningen en dergelijke oneerlijke practijken meer een totaal bedrag van bijna 4000 gulden wederrechtelijk toe te eige nen ten nadeele van zijn patroon, éen bekend automobielhandelaar hier ter stede. Hij heeft het. geld verbrast in. cafés en andere amusementsge- legenheden, soms met f 100 in een week.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6