IJmuider Courant Dr. Colijn niet geslaagd Siuqhan en Van Swot REX-THEATER KAPITEIN MOLLENARD Het tournooi te Wimbledon DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen na fraaien strijd Zomeravond. Bejaard echtpaar Ciep teqcu auta BRITSCHE KABINET 24e JAARGANG No. 208 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant Uitgaven en 4]gem. Drukkerij N. V. Groote Houtstraat 93, Haarlem, TeL 10724. Bureau IJmuider Couranti Kennemerlaan 42, IJ muiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen tn de Kennemer Courant. Directie, P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 6 JULI 1939 Abonnementen per week f 0.12'/j, pe* maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën» 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.10. £awntewüs Kwarleindstrijd heeren dubbel Riggs en Cooke in den eindstrijd gestagen^- Woensdagmiddag hebben Hughan en Van Hughes (Engeland) 63, 3— Swol voor het laatst te zamen het banencom plex van Wimbledon betreden voor hun partij tegen Olliff en Shayes. Onze landgenooten ver loren in den kwart eindstrijd, nadat zij de twee eerste sets hadden gewonnen, met 86, 75, 11—13, 3—6, 2—6. Het was zeer warm, toen de partij Cooke Henkei op het centrecourt begon. Onder de aanwezigen was de hertogin van Kent, die de wedstrijden met groote belangstelling volgde. De tribunes waren geheel uitverkocht. 11—9. 6—8, 6—2, Gemengd dubbelspel: Wilde en mej. Brown (Engeland) sloegen Mac Neill (V. S.) en mej. Kay Stammers (Engeland) 64, 36, 61.; Russell (Argentinië) en mevr. Hammersley (Engeland) sloegen Nicholl en mej. Wenyon (Engeland) 62, 63. Boussus en mevr. Henrotin (Frankrijk) sloe gen Tinkler en mej. Lumb (Engeland) 75, 64; Wilde en mej. Brown (Engeland) sl. Ku- kuljevic (Zuid Slavië) en mevr. Mathieu (Frankrijk) 63, 36, 63; Malfroy (Nw. Zeeland) en mej. Nuthall (Engeland) sl. Olliff en mej. Nichol (Engeland) 63, 75; Russeli (Argentinië) en mevr. Hammersley (Engeland) sloegen Canapele en mej. San Donnino (Italië) 8—6, 5—7, 6—2. Dames dubbelspel: Mevr. Hammersley en mej. Kay Stammers (Engeland) sl. mej. San Donnino en mej. Tonolli (Italië) 62, 62; mevr. King en mej. Harvey (Engeland) sloegen mevr. Dorothy Little en mevr. Cartwright (Engeland) 75, 119; Mevr. Fabyan en mej. Alice Marble (V. S.) sloegen mej. O. Somogyi (Hongarije) en mej. Wheeler (V. S.) 6—0, 6—0. Betty Nuthall. De Duitsche speler Henkei wist niet door de goede verdediging van den in soepelen stijl spelenden Cooke heen te komen. Vele lange rallies werden geslagen, de backhand van beide spelers was uitstekend en de tactiek bestond voornamelijk daarin, dat de eene speler op de fouten van den ander wachtte. Cooke won de eerste set, waarna Henkei de tweede set be haalde, doch toen de stand 43 voor Cooke in de derde set was, kreeg de Duitsche speler een inzinking; Cooke won in vier sets. Riggs speelde tegen den Zuid Slaviër Puncec: eerstgenoemde had weinig moeite om de over winning te behalen. Voortdurend beheerschte de Amerikaan het spel; Bobby zegevierde met 62, 6—3, 6—4. In den eindstrijd komen dus twee Amerikanen tegen elkaar. Men kan absoluut niet zeggen, wie Zaterdag den' fel begeerden titel zal bezitten. Beiden zijn nog nooit in het tournooi te Wim bledon uitgekomen. Het is dus een fraaie presta tie om het thans tot den eindstrijd te brengen. In het gemengde dubbelspel verloren Kulcul- jevic en mevr. Mathieu die als vierde geplaatst waren, van het Engelsche dubbel Wilde en mej. Brown. De voornaamste uitslagen luiden: Heeren enkelspel, halve eindstrijd: (V. S.) sloeg Puncec (Zuid Slavië) 62, 63, 64; Cooke (V. S.) sloeg Henkei (Duitschland) 6—3, 4—6, 6—4, 6—4. Heerendubbelspel: Olliff en Shayes (Enge land) sloegen Hughan en Van Swol (Nederland) 6—8, 5—7, 13—11, 6—3, 6—2; Borotra Brugnon (Frankrijk) sloegen Butler en Mac Phail (Engeland) 6—8. 3—6, 6—2, 6—3, 6—4; Cooke en Riggs (V. S.) sloegen Billington en 't Is avond, ik zit in een heel luien stoel, 't Is warm en verrukkelijk weer; Ik grijp naar mijn krant met het heerlijk gevoel: Mijn liefje wat wil je nog meer. Daar staat het met heel dikke letters gezet: De poging tot vorming van nieuw Kabinet Een moeilijk probleem voor Colijn; Men raadt, men ontraadt, men voorspelt, men vermoedt Dat hij dit moet laten en dat mooglijk doet, En hoopt dat.het spoedig zal zijn. Daar staat met nog dikkere letters vermeld: In Dantzig is 't nu zus of zoo weer gesteld, Uit Moskou wordt aldus bericht; Een tegenspraak hier, een bevestiging daar, Geschrijf over wantrouwen, onrust, gevaar, Veel duisters en bijna geen licht. Och, raken wij nooit van problemen meer vrij, Van onrust en oorlogsgerucht; De tijd van de zeeslang is heel lang voorbij, En ik sluit de krant met een zucht. Daar zit ik nu machtloos met geen ander doel, Dan stil van mijn rust te genieten, Maar overal heerscht een onrustig gewoel, Je bent maar afhankelijk, zooals ik voel, Van al die belangrijke pieten; Maar wat kun je doen? ik sta op uit mijn stoel, En ik ga mijn tuintje begieten. P. GASUS. Auto in botsing met tramwagen. Drie personen in ziekenhuis opgenomen. Woensdag was een uit vijf personen bestaand gezelschap wonende te Alblasserdam, in een huurauto bestuurd door den 24-jarigen koopman P. F. v. d. Graaf, eveneens wonende te Alblas serdam, op weg gegaan niet bestemming Am sterdam. In Rotterdam koos de bestuurder zijn weg via den Oostzeedijk langs den Gerrit Jan de Jongweg, waar ook de trambanen van lijn 15 liggen. In een bocht naderde uit de richting van de Claes de Vrieselaan een motorwagen van lijn 15. De automobilist was in de meening, dat de tram linksaf zou slaan en daarom wendde hij het stuur naar links. Te laat bemerkte hij, dat de tram rechtdoor reed, precies op hem aan, zoodat een botsing niet meer te voorkomen was. Met een hevigen slag botsten de beide voertui gen op elkaar. De tram greep den wagen met de rechterzijde van het voorbalcon en vernielde de geheele rechterzijde van de auto. Het bleek, dat alle inzittenden gewond waren. Drie van hen moesten naar het ziekenhuis aan den Coolsingel worden vervoerd, teneinde daar verpleegd te worden. Dit waren de 56-jarige me vrouw A. Zaanen-Schaarman, die een hersen schudding en eenige verwondingen had opgeloo- pen en had de bewoonster een serie klappen hanna Zaanen en de 18-jarige Adri Zaanen, al len wonende te Alblasserdam, welke laatste een hersenschudding hadden. De 31-jarige mej. A. E. Zaanen bleek snij- wonden in het gelaat en aan den rechteram te hebben opgeloopen, terwijl de 80-jarige heer J. A. Schaarman wonden aan beide armen had ge kregen. De chauffeur had slechts zeer lichte ver wondingen opgeloopen. Ook de tramwagen was ernstig beschadigd. Beiden levensgevaarlijk gewond Woensdagavond omstreeks half elf is in de Lusthofstraat in Rotterdam een ernstig, tra gisch ongeluk gebeurd. Een bejaard echtpaar, de heer en mevrouw E. van de Wetering-Nieu- wendijk, 79 en 80 jaar oud, wonende in de Ru bensstraat aldaar, wilde de Lusthofstraat over steken juist toen een auto voorbijreed. De oude menschen bemerkten dit niet en liepen tegen de auto aan. Het gevolg was dat beiden achterover op den rijweg smakten. Beiden liepen zeer ern stige verwondingen op. De man had een her senschudding, een fractuur aan beide beenen en aan de sleutelbeenderen en de. vrouw een her senschudding, een fractuur aan den rechterbo- venarm en aan het rechteronderbeen, terwijl aan het hoofd een groote scheurwond was toe gebracht. Beiden zijn met een ziekenauto in hoogst ern- stigen toestand naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd en daar opgenomen. Men vi'eest voor hun leven. De geestelijke behoeften van Indië Boussus. Toespraak van dr. H. Colijn. GRAVENHAGE, 5 Juli Op het Chris telijke Nationale Zendingsfeest, op het land goed „De Raaphorst" gehouden, heeft heden morgen dr. H. Colijn gesproken over „de geestelijke behoeften van Indië". De spreker betoogde, dat het Christendom de eenige waarachtige synthese is tusschen het Westen en het Oosten. De vraag naar wat de geestelijke behoeften van Indië. zijn vindt haar antwoord in het zendingsbevel: „gaat heen in de geheele wereld, predikt het Evangelie aan alle creaturen" De aanraking van de Indische volken met het Westen heeft eenerzijds een streven naar overneming van het nieuwe, anderzijds een ractie opgewekt. Het Christendom grondslag en richtsnoer voor de zedelijke vorming van een door het Westen aangetast Oosten. Dat blijve de roep stem, die het Christelijk volk van Nederland steeds in de c-oren moet klinken. Met de aanvaarding van die gedragslijn verdwijnen niet alle moeilijkheden. Dan wordt met name de botsing tusschen ras en ras niet geheel opgeheven, maar dan worden wel de scherpe kanten ervan afgeslepen. Dan wordt wel een vruchtbare samenwerking bevorderd: Immers ook op dat probleem, op de botsing tusschen ras en ras, tusschen cultuur en cultuur geeft het Christendom een eigen visie. Het leert ons, dat heta menschelijk geslacht een een heid vormt, wijl uit eenen bloede geschapen. In de verscheidenheid van ras en cultuur doet het. ons den rijkdom van Gods gedachten met de wereld aanschouwen. Het onderwijst ons terzelfder tijd, dat er, bij alle verscheiden heid in Christus, noch Jood noch Griek is. dus ook geen Javaan of Nederlander en het roept ons in het eind ook toe, dat er een maal een schare zal zijn uit alle talen en alle volken, die tezaam en eenstemmig den lof i zullen verkondigen van den Zaligmaker der wereld. WISSEL STOND VERKEERD. Trein te Bedum ontspoord. UtCS&ftÏBCbt I Vanaf VRIJDAG 7 JULI eiken avond 8.15 uur, 1 ZONDAGS 3 uur MATINEE. HARRY BAUR,. Frankrijk', machtigste karakterspeler, In Zijn spel zal voor U een openbaring zijn. Geva rieerd, goed verzorgd bijprogramma. Geniet in een koele zaal van een bijzonder programma. (Adv. ingez. Med.) Opdracht tot kabinetsvorming niet aanvaard 's-GRAVENHAGE, 6 Juli. Naar wij vernemen heeft dr. Colijn zich hedenochtend naar de Koningin begeven, ten einde aan H. M. mede te deelen, dat hij de hem verleende opdracht tot vorming van een kabinet, welke door hem in beraad was gehouden, niet aanvaardt. Dr. Colijn is ontvangen. te kwart over negen door H. M. de Koningin DRIE LICHTGEWONDEN. Woensdagmiddag om half een is even voor het station Bedum de uit Groningen binnenkomende lokaaltrein die om 12.11 uur vandaar naar Delf zijl was vertrokken, waarschijnlijk tengevolge van een verkeerden wisselstand, ontspoord. De locomotief bleef in de rails, doch de twee per sonenrijtuigen en de bagagewagen derailleerden, waarbij zij in schuinen stand op de spoorbaan bleven staan, ten gevolge van den schok en het breken van eenige ruiten werden drie reizigers licht gewond. Het waren de handelsreizigers S. Hoogstraal uit Amsterdam en de 35-jarige me vrouw S. Smaal uit Delfzijl en haar tienjarig zoontje. De heer H., die schaafwonden aan het hoofd had gekregen kon na verbonden te zijn, zijn reis vervolgen. Mevrouw S., die wonden aan hoofd en armen had opgeloopen en het jongetje, dat eenige schrammen en builen had gekregen en zeer geschrokken was, zijn per ziekenauto naar hun woonplaats overgebracht. Aangezien er bij het station dubbel spoor ligt, ondervond het treinverkeer geen vertraging. Onmiddellijk werd met het opruimingswerk-be gonnen. Men meldt ons uit Den Haag: Omtrent de besprekingen, die gisteren door dr. Colijn op het Departement van Algemeene Zaken zijn gevoerd met de zes fractie-voorzitters meenen wij het volgende te kunnen meedeelen: Het geheel had, naar wij hoorden, een ge moedelijk en op zichzelf aangenaam verloop. Nadat men 2 1/4 uur bijeen was geweest, spra ken de heeren af, dat zij in dit stadium omtrent hetgeen er precies besproken was naar buiten niets zouden mededeelen. De gang van zaken schijnt ongeveer deze te zijn geweest, dat dr. Colijn eerst heeft toegelicht, wat zijn bedoe ling was, welke richting hij wilde inslaan, waar bij hij vermoedelijk nog wel nader zal hebben aangegeven hoe hij zich in groote lijnen de uit werking van het schema dacht, dat hij tevoren den fractieleiders had doen toekomen en waarin zij eenige hoofdpunten voor een ontwerp-pro- gram-Colijn aangestipt vonden. Na een inleidend woord van dr. Colijn hebben alle aanwezigen hun voorloopige zienswijze ken baar gemaakt, zoodat dr. Colijn aan de hand daarvan zelf nader zou kunnen overwegen wat hij wel of niet zou kunnen trachten te onder nemen. Zooals men hierboven reeds heeft gelezen, was het resultaat van dit peinzen negatief. Op het oogenblik, waarop wij dit telefoneeren is verder nog niets bekend omtrent hetgeen nu zal geschieden. Op mijn vraag aan een vooraanstaande parle mentaire figuur of hij het waarschijnlijk achtte, dat thans de Koningin eerst nog de zes fractie' leiders zou raadplegen, kreeg ik ten antwoord: In dit stadium vermoed ik niet, dat zulks zal gebeuren. Ik had mij kunnen voorstellen, dat hiertoe ware overgegaan zoodra vast stond, dat de ministers van het kabinet Colijn hun ontslag aanvrage hadden ingediend. Nu dit echter werd nagelaten, lijkt het mij niet voor de hand te liggen, dat thans nog dergelijke raadpleging zal geschieden. Vooral niet in dit' stadium omdat na de besprekingen gisteren het Staatshoofd door dr. Colijn ingelicht kan zijn omtrent de toen door het zestal kenbaar ge maakte gevoelens. Waarschijnlijker achtte onze zegsman het, dat hetzij mr. Verschuur, hetzij jhr. mr. de Geer nu een verzoek zouden krijgen een kabinet te for- meeren. „En welke richting zou één van deze beide heeren dan kunnen inslaan?" Wel, het wil mij voorkomen, dat elk van beiden zou kunnen beginnen toch nog eens te onderzoeken of het niet mogelijk ware een ka binet op zeer breeden grondslag samen te stel len, maar dan natuurlijk op een ander program dan blijkbaar gisteren dr. Colijn voor den geest stond. „Meent u dan niet, dat uit de gisteren ge voerde besprekingen en uit den afloop daarvan te constateeren valt, dat reeds bij voorbaat de medewerking uitgesloten zal zijn van de libe ralen en ook van de anti-revolutionnairen aan een Kabinet, dat iets minder straffe opvattingen inzake bezuinigingen met het oog op een slui tend budget zal koesteren, dan blijkbaar dr. Colijn aanhing?" - Naar mijn meening staat dit op het oogen blik niet bij voorbaat vast. In elk geval ware het denkbaar, dat hetzij mr. Verschuur hetzij mr. De Geer zal beginnen met een poging tot formatie op zeer breede basis en als dan zal blijken, dat niet alle zes groepen het ja-woord zouden willen geven, zal toch nog altijd kun nen worden nagegaan of met behulp van een iets kleiner smaldeel de zware regeer-taak te ondernemen ware. Onvoorzichtig marinier gestraft. Voor den zeekrijgsraad te Willemsoord stond Woensdagmdidag tereoht de pijper eerste-klasse der mariniers J. J. H., uit Rotterdam, wegens het veroorzaken van dood door schuld. Beklaagde had op 12 Mei jl., toen hij met an dere mariniers te Hoek van Holland revolvers schoon maakte, de onachtzaamheid begaan den kogelhouder in een parabellum-pistool te beves tigen. Hij was daarop verder gegaan met het schoonmaken van het pistool, dat daarbij afging, juist op het oogenblik, toen de gehuwde mari nier M. Compas voorbij ging, die daardoor in den onderbuik werd getroffen en spoedig daar op aan inwendige bloeding overleed. Aan beklaagde was ten laste gelegd, dat het aan zijn onachtzaamheid en ondoordacht hande len te wijten was, dat de marinier Compas is overleden. De a'dvocaat-fiskaal eischte drie maanden ge vangenisstraf. De raad veroordeelde H. tot twee weken ge vangenisstraf. vergaderde gedurende vier en een half uur. HET VERGAAN VAN DE PHéNIX. De bemanning van de „Espoir", het zuster schip van de gezonken Fransche duikboot „Phénix", defileert te Saigon voorbij het stoffelijk overschot der omgekomen manschappen. Het Engelsche kabinet heeft gisteren gedurende vier en een half uur verga derd. De reden hiervan was gelegen in het feit, dat het stadium is bereikt, waarin de voorzorgsmaatregelen, welke het kabinet zoekt te nemen tegen iedere eventualiteit gekomen zijn op het. punt, waarop bijzonderheden, zoowel van de militaire als van de financieele ver plichtingen in Europa, moesten worden bestudeerd. Natuurlijk zoo meldt Reuter werd ook gesproken over de laatste fase der onderhandelingen met de Sovjet Unie,

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1