VELSEN Waar komt het vandaan? Outillage van het Staatsvisschers-haven- bedrijf wordt belangrijk uitgebreid. WOLTERING Er komen drie hellingen ter ver- vanging van de twee droogdokken. De minister van Waterstaat heeft zijn goedkeuring verleend aan het plan tot den bouw van drie scheepshellingen ten dienste van de visschersvloot, zulks ter vervanging'van de beide droogdokken, die niet alleen aan ouderdomszwakte gaan lijden, maar die ook, door het in de vaart brengen van trawlers van meer dan 400 ton, aan capaciteit tekort gaan schieten. Een der beide doldcen zal worden gesloopt, het tweede is eventueel voor andere doeleinden be schikbaar. Het zal echter in geen geval meer deel blijven uitmaken van de outillage van het Staatsvisschershavenbedrijf. De hellingen zullen worden gebouwd in de Haringhaven nabij het bunkerstation, waar het Staatsvisschershavenbedrijf nog over groote ter reinen beschikt. De bouw dezer hellingen daar ter plaatse maakt het noodig, dat de weg naar de semaphore wordt verlegd. De bouw geschiedt in een grooten bouwput en er zal zoo spoedig mogelijk, waarschijnlijk reeds binnen twee maanden, mee worden begon nen. Men hoopt het werk over een jaar gereed te hebben. Van de drie hellingen krijgen twee een lengte van 50 M. de derde wordt 30 M. lang. De sche pen worden op de helling geplaatst met behulp van een op rails in het water onder de kiel ge plaatsten wagen, die dan met krachtige lieren omhoog wordt getrokken, een systeem, dat in het bijzonder geschikt is voor de achter veel die per dan voor liggende trawlers en dat veelal ook in buitenlandsche havens, met name in Huil en Grimsby wordt toegepast. Het draagvermogen van de beide groote hellingen bedraagt 700 ton. Zooals hierboven reeds werd opgemerkt, zijn de beide droogdokken, waarover het Staatsvis schershavenbedrijf thans beschikt, van onvol doende capaciteit voor het dokken van de groot- Echte Leidsche Wollen JUBILEUM DEKENS 100"/» wol Eenpersoons, 160x210....12.50 Groote tweepersoons, 1 80 x 220 ,..1 6.50 Lits-jumeaux, 200x24019.50 zalm - reseda - blauw - rood - goud mimosa. Ter gelegenheid van ons 50-jarig Jubileum geven wij bij aankoop van een Deken: EENZELFDE DEKEN CADEAU in speciale Jubileum verpakking. Postorders worden spoedig verzonden. Lilt naar alle étages. Dam - Nleuwcndijk - Damrak ■n» AMSTERDAM (Adv. Ingez. Med.) UITSTAPJE VAN HET MANNENKOOR „ZANGLUST". Zondag zal het mannenkoor „Zanglust" met autobussen een uitstapje maken naar het Gooi en omgeving. Rhenen zal het eindpunt van dezen tocht zijn. De zangers vertrekken Zondagmorgen om acht uur. AANGEKOMEN. 4 Juli; Triton s.s. Midd. Zee Jenny m.s. Ipswich 5 Juli: Nordland s.s. Rotterdam Louis de Geer s.s. Harnosand VERTROKKEN. 4 Juli: Gerania s.s. Archangel Chr. Russ s.s. Rotterdam Dalewood s.s. New Castle Baron Saltoun s.s. Blyth Johan Jeansson s.s. Bremen Delphin s.s. Nordenham Ferrum s.s. Brake Arrivain m.s. Leith Lottie R. m.s. Gent Roek s.s. Londen Hamsterley s.s. Immingham Vliestroom s.s. Huil Zeester m.s. Esbjerg Prowess m.s. Huil 5 Juli: Spidola s.s. Windau New Lambton s.s. New Castle Joh. de Witt s.s. Batavia Vlootvermiudering. Het in 1019 op de scheepswerf De Amer te Geertruidenberg gebouwde Nederlandsche mo torschip Grietje, 410 b. r. t. dat toebehoorde aan de Wed. G. DavidsHöltke te Delfzijl, is, naar gemeld wordt, naar Italië verkocht. Uitbreiding Neptunvloot. Het voor de Neptun reederij te Bremen bij de werf Unterweser aldaar nieuwgebouwde stoomschip Minos, dat een laadvermogen van 1600 ton heeft, is, nadat het een goed geslaagde proefvaart gemaakt had, door de opdrachtgeef ster overgenomen. Het schip, dat bestemd is, voor den RijnRotterdamOoslzeedienst, be haalde een vaarsnelheid van 12 mijl per uur en is van hetzelfde type als het stoomschip Uranus, dat de vorige week van de helling van genoem de werf te water gelaten is. Technische proefvaart. Het voor rekening van de Vereenigde Neder landsche Scheepvaart Mij. te 's Gravenhage nieuwgebouwde vracht- en passagiersmotorschip Klipfontein, dat gebouwd werd op de werf van de Machinefabriek en Scheepswerf van P. Smiti Jr. te Rotterdam zal op 11 en 12 dezer a.s. een technische proeftocht maken. Het schip, dat een waterverplaatsing van 17.280 ton heeft, meet 10.800 bruto register ton. Toeristenreis. Het Nederlandsch motorschip Colombia van de K. N. S. M. is met een groot aantal toeristen naar de Noorsche fjorden vertrokken en keert 18 Juli via Hamburg naar hier terug. Om te dokken. Het Deensche stoomschip Linda wordt hier in ballast van Honfleur binnen verwacht om in een droogdok te Amsterdam eenige herstel lingen te ondergaan, ste trawlers van de IJmuidensche vloot. Wel zijn deze eenige malen in het grootste dok opgeno men geweest, doch dit ging steeds zeer bezwaar lijk, zoodat een betere gelegenheid om de sche pen droog te zetten zeCr gewenscht bleek. Om den meestertitel dammen. Dinsdagavond werd te Haarlem de partij MeureLa ros gespeeld voor den voorwedstrijd om den meestertitel, waarvan de eindstrijd in October zal beginnen. Op fortuinlijke wijze wist Meure uit een vrijwel verloren stand remise te forceeren. Deze week wordt nog gespeeld de partij Abe de Jong—-Meure en dan rest nog de partij Abe de JongLaros. Zooals men weet speelt dit drietal om twee plaatsen in den eindstrijd. Eindexamen Rijks Hoogere Burgerschool. Voor het eindexamen der R.H.B.S. afdeeling A zijn geslaagd: mej.. M. J. Bakker, mej. W. Oudhuizen en de heeren G. H. A. Tijssen en A. Verschoor, allen te Velsen; mej. K. C. M, Dangennond, mej. T. J. van Eek en mej. E. M. Romunde allen te Beverwijk, de heeren W. P. van Leijden Koog a. d. Zaan, J. P. Loos, Zandvoort en A. Nol, Uitgeest. Het gaat nog slecht met de Iiaringvisscherij. De laatste dagen wordt er weinig gevangen. Eenigen tijd geleden leek het er op, dat de ha ringvangsten der loggers iets ruimer zouden worden. Men deed af en toe eens een schot van 20 kantjes en de jongens brachten soms 300 a 400 kantjes naar Vlaardingen. Maar de laatste dagen spreken de berichten uit zee weer van een schrale vangst en gistermorgen was in geen dei- havens eenige aanvoer. Vooral voor den binnenlandschen haringhan- del komt dit zeer ongelegen. Alhoewel geen fan- cyprijzen meer betaald worden, is de haring vooral voor de venters te duur en ook met het oog op de warmte koopen ze mondjesmaat. Vergelijken we den aanvoer van dit jaar bij 1937 (een vergelijking met 1938 is -niet zuiver vanwege de staking) dan zien we, dat er dit jaar een groote achterstand is. In 1937 bedroeg de aanvoer tot 30 Juni ongeveer 60.000 kantjes ter wijl dit jaar tot genoemden datum nog maar 8100 kantjes aan den wal waren. Het is te hopén dat er spoedig verbetering komt. Onyx brengt ruzie. De oude Hindoes stelden zich de goede geesten voor als wit; de booze geesten als zwart. Daar onyx wit en zwart gestreept is, schreven zij aan dezen steen een tweeslachtig karakter toe vandaar het bij geloof, dat onyx ruzie verwekt. Junket. Dit Amerikaan- sche woord voor snoeperij in het algemeen is afge leid van „guincata", een Italiaansche lekkernij, be reid uit room en zachte kaas, welke opgediend werd op breede rietblade ren. Het Italiaansche woord was op zijn beurt afge leid van het Latijnsche „juncus" (riet). DE HARINGREEDERSVEREENIGING JUBILEERT De Reedersvereeniging voor de Nederlandsche Haringvisscherij viert deze maand haar zilveren jubileum. Dit feit zal op 12 Juli a.s. in een bijeenkomst in den Dierentuin te 's Gravenhage feestelijk worden herdacht. NA DRIE JAAR ONTDEKT! Het is de politie gisteren gelukt aan te hou den een zekeren P., een van de vele kooplie den zonder vaste woon- of verblijfplaats. P. had zich in Dec. 1935 schuldig gemaakt aan diefstal en toen een valschen naam op gegeven. De politie-ambtenaar die hem des tijds had geverbaliseerd, herkende P., waarna hij hem aanhield en voor den commissaris van politie geleidde. DRANKWET Bij Burgemeester ën Wethouders van Velsen is ingekomen een verzoekschrift van M. Smit geb. Witziers, van beroep winkelierster, wo nende te IJmuiden om een Verlof B, voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank in de benedenvoorlocaliteit (winkel) van het per ceel Wijk aan Zeeërweg no. 51 te IJmuiden. Vóór 18 Juli 1939 kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders voornoemd in brengen. KINHEIM IN DE A.S. COMPETITIE. Kinheim, dat voor de a.s. competitie is in gedeeld in de 3e klasse B zal op haar weg naar een eventueelen kampioenstitel de vol gende clubs ontmoeten: Aalsmeer, Bioemen- daal, Beverwijk, Ripperda, Schoten, Zand voort, Zeemeeuwen, V.V.A. Germaan of A.E.D. Kinheim heeft opnieuw Van Gelder's Sport park gehuurd. Het schuttersfeest te Luzern ter gelegenheid van de herdenking van het Zwitsersche eedgenootschap werd geopend met een salvo door een „vrouwenbataljon". Het défilé voor Gouwleider Foerster tijdens de groote demonstratie van de leden der S.A. en vrijkorpsen van Danzig voor den terugkeer der Vrije Stad naar het Duitsche Riik Vacantiegift voor militairen. A.s. Zaterdag openbare geldinzameling. Zaterdag 8 Juli vindt de openbare geld inzameling van het Regeniboog-comité plaats. Laten wij hopen dat het comité hiermede veel succes zal hebben. Om zijn taak te kunnen verrichten heeft het comité immers geld noodig, veel geld zelfs, want steeds duidelijker wordt het, dat de taak van het comité verder reikt dan het zoo nu en dan verstrekken van versnaperingen of het orga- niseeren van pretjes aan en voor onze mili tairen. Natuurlijk hebben onze jongens aan dit laatste ook behoefte en het comité hoopt hieraan ook te kunnen voldoen. Belangrijker werk echter wacht haar! Wanneer straks de moede zomersche dagen voorbij zijn en de winter komt, dan zal eerst recht de dreigende verveling tijdens de avond uren en het gemis aan voldoende localiteiten om onze jongens een welkom tehuis te be zorgen demoraliseerend gaan werken. Het comité vertrouwt er op dat alle burgers willen helpen om dit gevaar, dat onze mili tairen bedreigt te helpen bestrijden. Al te weinig wordt nog beseft hoezeer wij onze militairen noodig kunnen- hebben. Nu reeds moet het comité haar plannen kunnen uitvoeren om straks klaar te staan om haar werkelijk te kunnen volbrengen. Daarom stort a.s. Zaterdag 8 Juli allen uw vacantiegave klein of groot in de collecte bussen, of stort uw gave op de Postgiroreke ning van het comité ten name van den heer Dr. A. Demmers, - Dr. Schuytstraat 9, Bever wijk. Gironummer 149160, onder .vermelding van „vacantiegave militairen". Collectanten kunnen zich aanmelden bij mevr. Barbiers, Willebrordstraat 25, ÏJmuiden- Oost. Werkloosheid blijft afnemen Thans nog 1166 volwassen werkloozen. Uit de gegevens omtrent den stand der werkloosheid, die ons wekelijks door de Ge meentelijke Arbeidsbeurs worden verstrekt, blijkt duidelijk, dat het aantal werkloozen zich den laatsten tijd. in een dalenden lijn be weegt. Dit wijst er duidelijk op dat de werk gelegenheid zich in onze gemeente gestadig uitbreidt, welke uitbreiding zelfs neg grooter is dan door het dalende werkloosheidscijfer wordt aangetoond. Want ook de bevolking neemt gestadig toe en dat niet alleen door een geboorte-e maar ook door een vestigings overschot. Opmerkehjk is vooral het kleine aantal jeugdige werkloozen. Geheel werkloos waren op 1 Juli j.l. slechts 48 jongens en meisjes onder 18 jaar. Ingeschreven waren op 1 Juli 1619 (v.w. 1744) volwassen werkzoekenden, waarvan 1166 (1219) geheel en 287 (335) gedeeltelijk werkloos. Als werkzoekend stonden ingescreven 211 (244) bouwvakarbeiders, 150 (152) metaalbe werkers, 14 (17) houtbewerkers, 25 (33) land arbeiders, 150 (135) havenarbeiders, 272 (277) visschers, 37 (35) kantoorbedienden, 550 (611) losse arbeiders, overige beroepen 216 (240) totaal 1619 (1744). Verder 36 (39) mannen onder 18 jaar, 23 (20) vrouwen boven en 6 (5) vrouwen onder 18 jaar. Het aantal in een gesubsidieerde werk verschaffing geplaatste arbeiders bedroeg 93 (107). De verduisteringsoefening van den Luchtbeschermingsdienst. De bevolking is tot medewerking verplicht. De Commissaris van politie, hoofd van den luchtbeschermingsdienst deelt het volgende mede: Op Vrijdag 14 Juli 1939 zal des avonds 1012 uur in de gemeente Velsen een verduisterings oefening worden gehouden. Voor het houden van deze oefening is toe stemming verkregen van den Minister van Binnenlandsche Zaken, hetgeen beteekent, dat de geheele bevolking aan de oefening verplicht is mede te werken, door de licht- uitstraling uit de woningen, bedrijven enz. geheel te voorkomen. Men beperke zich er niet toe de lichten in de woning uit te draaien, doch houde er reke ning mede, dat ook in oorlogstijd het licht in de woningen niet kan worden ontbeerd, zoodat het noodzakelijk is ramen enz. licht dicht af te schermen. Degene, die nog niet op de hoogte mocht zijn van de wijze waarop dit is te bereiken, stelle zich in verbinding met het secretariaat van de afdeeling Velsen van de Nederland sch Vereeniging voor Luchtbescherming. Stationsweg 24 Velsen of met de bestuurs leden van de onderafdeelingen IJmuiden, IJmuiden-Oost, Driehuis, Velsen-N. of Sant poort. In- het bijzonder wordt de aandacht ge vestigd op de volgende maatregelen ten aan zien van het verkeer. Het is aan bestuurders van motorrijtuigen, rijwielen, andere rij- of voertuigen ver boden: a. zich op of aan den apenbaren weg of eenige buitenshuis gelegen ruimte, met deze motorrijtuigen, rijwielen, andere rij- of voer tuigen te bevinden, tenzij de verlichting naar het oordeel der politie of hulppolitie voldoende is afgeschermd; b. gebruik te maken van verlichte richting aanwijzers: c. met motorrijtuigen te rijden met een snelheid grooter dan 15 K.M. per uur; d. met rijwielen te rijden met een snel heid grooter dan 7 kilometer per uur. e. met andere rij- of voertuigen te rijden anders dan stapvoets; f. eenig motorrijtuig of ander rij- of voer tuig op den openbaren weg te parkeeren, ten- zijn voorzien van lampen, die naar het oordeel van politie of hulppolitie, voldoende afge schermd zijn. Het is aan voetgangers verboden zich buiten noodzaak te bevinden op het voor het rljverkeer bestemde gedeelte van den open baren weg. Het bepaalde onder punt 4 is niet van toepassing op het binnen deze gemeente ge legen gedeelte van de volgende wegen: 1) den Rijksweg Haarlem—Velsen; 2) den Amsterdamschen weg; 3) den Wijkerstraatweg. SCHAKEN NEDERLAND—LETLAND. Op 25 en 26 Juli zal te Rotterdam een team wedstrijd plaats hebben tussphen Nederland en Letland. De Letlandsche ploeg voor het F. I. D. E.- tournooi bevindt zich op de doorreis naar Buenos Aires en vertrekt 27 Juli van Antwer pen. Beide teams zullen uit vijf spelers be staan. ZWEMMEN NEDERLANDSCHE ZWEMSTERS VERLIEZEN TE KOPENHAGEN. Tijdens wedstrijden te Kopenhagen verloor Rie van Veen op de 400 meter borstcrawl van Ragnhild Hveger. De laatste noteerde een tijd van 5 min. 13.9 sec; Rie van Veen 5 min. 37.2 sec. Op de 200 M. schoolslag tikte Inge Soe- rensen als eerste aan in 3 min. 5 sec. vóór Jo Waalberg met 3 min. 7. sec. De combinatie Hveger, Waalberg, Rie van Veen verloor op de 3 x 100 meter wisselslag estafette van de Deensche Dames-Gymna- stiek- en Zwemvereeniging. De winnende ploeg maakte een tijd van 3 min. 54.5 sec.; de combinatie 3 min. 57.5 sec. HOLLAND—AMERIKA LIJN Rotterdam, 4 van West-Indië te New-York. Zaandam, 4 van Rotterdam, te Philadelphia. Leerdam, 4 van Rotterdam te Vera Cruz. Statendam, Rott. n. New-York p. 5 Lizard.. Damsterdijk, Vancr. n. Rott. 3 v. Everett.;-, Drechtdijk, Vancr- n.Rott.. 3 v. Los Angeles. Lochgoil, Rott. n. Vancr. 3, v. Los .Angeles, Binnedijk, Rotterdam n. New-York 3 (4.10 n.m.) pl.m. 120 mijl Z.W. van Valentia. Spaarndam, N.-Orleans n. Rott.. 3 v. Mobüe. Boschdijk, 5 van Rotterdam n. Galveston. HOLLAND—AFRIKA LIJN Bloemfontein, (thuisr.) p. 5-Gibraltar. Springfontein, (thuisr.) 4 v. Lor Marques. Heemskerk, (thuisreis) 5 te Rotterdam. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN Amstelkerk, (thuisreis) 3 van Takoradi. Maaskerk, (uitreis) 4 van Bordeaux. Jaarstroom, (thuisreis) 4 van Dakar. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN Arendskerk, (uitreis) 4 van Livorno. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN Streefkerk, (thuisreis) vertr. 13 v. Calcutta. HALCYON LIJN Stad Maastricht, 4 v. Wabana n. Vlaardingen. Stad Amsterdam, Lulea n. Vlaardingen 6 (9 v.m.) te Hoek van Holland verwacht. Flensburg, 4 van Vlaardingen te Narvik. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Vulcanus, 5 van Triest te Fiume. Pluto, 5 van Amsterdam naar Hamburg. Hebe, 5 van Amsterdam naar Kopenhagen. Bodegraven, 2 van Callao naar Amsterdam Boskoop, Amsterdam n. Chili 3 van Callao. Breda, Chili n. Amsterdam 2 te Iquique. Barneveld, Chili n. Amst. 2 v. Talcahuano. Costa Rica, 3 v. Amsterdam te Kingston (J.). Colombia, 5 van Amsterdam te Hamburg. Ganymedes, 5 van Jaffa te Haifa. Helder, 3 van Curacao naar Aruba Hercules, 4 van Vigo naar Algiers. Hermes, 4 van Limal naar Stratoni. Irene, Trapani n. Amsterdam p. 4 Finisterra, Iris, 4 van Amsterdam te Bordeaux. Karpo, 4 van Halmstad te Hamburg. Merope, 4 van Gdynia te Amsterdam. Oberon, 5 van Savona te Livorno. Orpheus, 4 van Odense naar Gdynia. Pericles, 4 van Barbados naar Amsterdam Triton, 5 van Stamboul te Amsterdam. KON. HOLLANDSCHE LLOYD Eemland, (uitr.) 4 (9.36 v.) 85 m. Z.Z.O. van Land's End. MEYER CO's SCHEEPVAART MIJ City of Athens, Dairen n. Rott. via Havre 4 (9.7 v.) 260 mijl Z.Z.W. v. Land's End. Benreoch, Miike n. Rott. via Londen 3 (107 n.) 800 mijl Z.Z.W. van Land's End. Glengarry, Dairen n. Rott. 2 v. Shanghai City of Derby, Japan n. Rott. 3 v. Taku Bar. Patroclus 2 te Chinwangtao voor Rott. Achilles, Japan n. Rott. 3 te Hongkong. Melampus, 4 van Amsterdam te Batavia. BenMacdhui, Japan n. Rott. 5 v. Singapore. Sarpedon, Japan n. Rott. 5 van Singapore. Perseus, 5 van Rotterdam naar Yokohama. Agamemnon, Japan n. Rotterdam 5 van Aden. ROTTER DAMSCHE LLOYD Weltevreden, 5 van Rotterdam naar Hbg. Brastagi, (uitreis) passeerde 4 Gibraltar Japara, (uitreis) 5 te Belawan. Tapanoeli (thuisreis), 5 te Liverpool Garoet, (thuisreis) p. 5 Kaap del Ai-mi, 7 (5 v.m.) te Marseille verwacht. Dempo, (uitreis) 4 van Suez. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN Alkaid, (uitreis) 4 te Buenos-Ayres. Algorab, (thuisreis) passeerde 4 Palma. Alphei-at, 4 van Hamburg n. Rotterdam. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND Saleier 5 van Hamburg te Amsterdam Johan de Witt, 5 van Amsterdam n. Batavia Tajandoen (uitreis.) 5 te Londen. Poelau Laut, (uitreis) 4 van Sabang. Tarakan, 4 van Amsterdam te Merok. Salabangka, 4 van Durban naar Singapore Poelau Bras, 4 v. Durban naar Singapore. WIJK LIJN Winterswijk, Bougie n. Rotterdam via Genr, passeerde 4 Ouessant. Jonge Anthony, Arzew n. Aberdeen 4 (9.59)]

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2