KORT VERHAAL Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Meest matige, later afnemende Zuide lijke tot Zuidwestelijken wind, gedeelte lijk bewolkt. Weinig of geen regen. Iets warmer overdag. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 72 F. Laagste hedennacht 58 F. Hoogste heden 62 F. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 763 m.M. Stilstand. Opgave van: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 86 IJmuiden HOOG WATER TE IJMUIDEN'. Vrijdag v.m. 6.18 uur; n.m. 6.40 uur. Zaterdag v.m. 6,55 uur; n.m. 7.20 uur. Zondag v.m. 7.43 uur; n.m. 8.10 uur. TEMPERATUUR ZWEMBAD: Heerenduinen: lucht 62 F., water 71 F. DE STER-WANDELTOCHT TE HAARLEM. De ster-wandeltocht geniet flinke belang stelling. Op veler verzoek zal de gelegenheid, om hiervoor in te schrijven, nog opengesteld blijven en zelfs aan den start, a.s. Zondag morgen bij „Dreefzicht", kan men zich nog aanmelden, van negen uur des morgens af. MARKTBERICHT. (Versche visch). IJmuiden, 6 Juli 1939 (A.N.P.) Tarbot 5643 ct. per kilo. Tong f 1.50f 0.94 idem. Heilbot f 1.20—f 1.10 idem. Griet f 24f 19 per 50 kilo. Zetschol f 23 idem. Kleine schol f 26f 11 idem. Bot f 14f 6 idem. Schar f 8.50f 3.20 idem. Tongschar f 31f 24 idem. Poontjes f 4.60—f 4.10 idem. Kleinmiddel schelvisch f 16.50f 9.i,„ idem Kleine schelvisch f 11f 5.40 idem. Groote gul f 11f 7.60 idem. Kleine gul f 7.50f 3.80 idem. Wijting f 4.0Uf 2.70 idem. Makreel f 4.50—f 3.33 idem. Versche haring f 11f 9.70 idem. Groote heek f 28—f 22 per 125 kilo. Middel heek f 23 idem. Kleinmiddel heek f 8 per 50 kilo. Kleine heek f 8.50 idem. Kabeljauw f 68—f 22 per 125 kilo. Vleet f 2f 0.70 per stuk. Leng f 0.95f 0.30 idem. Koolvisch 1 0.90f 0.52 idem. BESOMMINGEN. ■Manden. Trawlers. 665 Walrus IJm. 24 f 2540. 275 Zwarte Zee IJm. 94 f 2190. 325 ciaesje R.Ch 46 f 2770. Logger: K.W. 161 f 890 VERTROKKEN TRAWLERS Heden zijn naar zee vertrokken: Gerberdina Johanna IJm. 38, Erin IJm. 12, Protinüs IJm. 85, Neptunus IJm. 87, Antje Ro. 15, Willy Sch. 61, Jacqueline Clazina IJm. 10. MARKTBERICHT. Noteering van Beverwijk den 5en Juli 1939. Spinazie per kist 3646 cent. Postelein per kist 3038 cent. Andijvie per kist 2040 cent. Wortelen per bos 3—7 cent. Komkommers per 100 f 3—5. Aardappelen klei, per K.G. 25 cent. Peulen per kilo 1830 cent. Doppers per kilo 1012 cent. Capucijners per kilo 1218 cent. Raspers per K.G. 1418 cent. Tuinboonen per kilo 36 cent. Snijboonen per kilo 30 cent. Heerenboonen per kilo 40 cent. Roode kool per 100 f 8. Bloemkool per 100 f 412. Sla per 100 krop f 0.501.50. Rabarber per 100 bos f 35. Peterselie per kistje 16 cent. Selderie per kistje 12 cent. Aardbeien per slof f 0.701.10. Frambozen per doosje 1824 cent. Roode bessen per kilo 20 cent. AGENDA VOOR BEVERWIJK VRIJDAG 7 JULI Luxor Theater, Breestraat: „De drie muske tiers" en „Haar grootste offer", 8 uur. Kennemer Theater, Zeestraat: „Hoe is 't met je baby" en „De geheimzinnige misdaad", 8 uur. W. B. Theater, Peperstraat: „De big van het vreemdelingenlegioen" en „De vliegende bende" AGENDA TE HAARLEM Heden: DONDERDAG 6 JULI Groote Kerk: Orgelbespeling door George Ro bert, 34 uur. Gem. Concertzaal: H. O. V. Eerste Volkscon cert. 8.15 uur. Frans Hals Theater: „Alaska", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Accord Final". Tooneelj Richards Chinese syncopators". 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Ik eisch gerechtigheid", 2.30 7 en 9.15 uur. Falace Familie Cinema: „Luchtduivels der Marine" en „Paniek in Hollywood", 2 en 8.15 u. Moviac: „Bruisend Bloed". Frans Hals Museum: Eere-tentoonstelling van werken van wijlen H. A. van den Eynde 105 uur; Dinsdag en Vrijdag van 105 en 810 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. VRIJDAG 7 JULI Bioscopen nieuw programma. Frans Hals Museum: Eere-tentoonstelling van werken van wijlen H. A. van den Eynde 10—51 uur; Dinsdag en Vrijdag van 105 en.810 uur. Ik ga naar buiten door COR BANDT Szn. IK heb een wagentje gekocht. Zoo'n goed koop loopend, tweede-handsch wagentje, dat één op tien loopt cn nog twee an dere 'menschen van mijn omvang kan herbergen als het mooi weer is en nog één als het leelijk weer is. Want dan kan er niemand meer in de dicky-seat. En nu ik dat wagéntje heb, ben ik kwaad met mijn vrienden. Meest al is het omgekeerde het geval, doch ik ben blijkbaar anders dan die leden van de moder ne jeugd. Ik had dat blauwe geval een week toen Rob bij mij aanbelde en prompt werd opengedaan. Helaas. ,Ik heb gehoord, dat je een wagentje hebt gekocht" begon Rob allervriendelijkst. Ik zei niets en knikte. „En nu wilde ik je vragen of je er niets voor voelt om lid te worden van onze auto-club". „Hoeveel kost dat" vroeg ik argwanend. „Niets", zei Rob triomfeerend en meteen voelde ik er wat voor. „Waarom hebben jullie dan een club opge richt?" „In verband met de moeilijke tijdsomstan digheden", antwoordde Rob nuchter en ik herinnerde me ineens, dat hij nooit iets uit voerde en voorgaf te schilderen. „Maar de lui, die een wagen bezitten heb ben daar toch niet zoo van te lijden" vond ik nog steeds wat argwanend. „Tóch wel", zei Rob en stak een sigaret uit mijn koker op. „Want, weet je, er zijn lui in onze club, die reuze gezellig zijn maar géén wagen hebben en er niet een kunnen bekos tigen ook. Dan rijden die met de auto-bezit ters mee en betalen een gedeelte van de ben zine". „O", zei ik. Doe je het? Het is ontzettend gezellig, boy, met zoo'n heel stel. En dan ben je eens echt uit, weet je. Wat heb je nu in je eentje?' „Goed" zei ik na een aarzeling en vond den voordeeligen kant van het voorstel zoo gek niet. Twee maanden wachtte ik, Zondag op Zon dag was het naar weer en bleef mijn wagen in de garage.. Ik snakte naar een mooien len tedag. En toéneindelijk was het goed weer. Inwendig juichte ik, 's Zaterdags kwam Rob al en zei, dat hij een knal-leuke groep bij elkaar had getrommeld en dat we den volgenden morgen om tien uur al weggingen. Zeven wagens, zes-en-twintig lui. Ik zei „Al om tien uur?" „Wil je soms nog later?" Ik haalde mijn schouders op en zei, dat ik er zou zijn. Een luid „Halloh" klonk me tegemoet. Om tien voor elven reden we weg. Een juichende vroolijke stoet was het en op weg naar „bui ten" racede men, trachtte men de gaspedaal door de planken heen te drukken en ik kwam achteraan sukkelen. We waren er. „Zoo lui", zei een meisje met knalroode lip pen en geen wenkbrauwen, „nu gaan we eerst daar koffie drinken". We zaten „daar" en dronken koffie. Heel gezellig en druk. Er werd geschertst, gelachen, ge-kameraadschapt, en ge-jij-en-gejout. Heel leuk. Dan gingen we de hei op. Zochten een heerlijk plekje op, bij een stel boomen en strekten ons uit. Maar dat duurde niet lang. Een ander meisje met nog rooder lippen en kleuren uit een doosje gaf plotseling een Indianen-schreeuw en daarop reageerde men verrassend. Dé heele „bende" sprong op, greep elkaar beet enwalked Lambeth. Tenminste zoo noemde men het. Een gra- mofoon sputterde, schetterde, jonge stemmen juichten en imiteerden Amerikaansche jazz- negers en het was heel gezellig. Ik bleef lig gen en snoof de lente-lucht op. Men bekom merde zich niet om mij. Maar dan kwam er plots een blond meisje op me af en vroeg I.Mag ik dezen dans van u?" Ze gebaarde filmster-achtig en ik zei dus „Nee" en ik bleef liggen. De blondine stak haar tong uit. en ging weder naar de schreeuwende groep. Toen had ik er genoeg van. Ik rende weg. Naar dat boschje, dat zoo heerlijk wuifde. Het leek of het mij wenkte: „Kom, kom, ik sta hier nutteloos, ik kan je natuurgenot geven, kom". Ik rende, liep, struikelde half, vloog weer op, snoof de zoele lucht op, voelde haar in mijn longen. En ineens gleed dat drukkende gevoel van mijn leden, niet langer was ik moe, niet langer rook ik de opgemaakte lucht der stad. Ik genoot van deze wijdte, ik rook de lucht der bosschen, van de heide; van de jonge bla deren en nieuwe planten. Ik achtervolgde een vlinder, jong en schoon en bevallig darte lend over het jonge laken der natuur. Ergens op een heuveltop stond ik hijgend stil, zwaai de met mijn armen, alsof ik de blauwe lucht wilde omvatten én grijpen in al haar blauwe schoonheid. Stil was het hier, heerlijk stil, een weldaad voor oóren, die geraas en geroeze moes gewend waren. Ik klom, als een jongen, in een boom, zag gulzig rondblikkend, de ont luikende natuur en ik voelde mij plotseling beter. Ik werd ineens weer heelemaal mensch, heelemaal en heelemaal. Ik hóórde hier, kon hier zingen, ik deed het ook. Ik zóng, luid en juichend en er was niemand, die mij aangaapte, omdat ik gelukkig was met mijzelf en de mij omringende wereld. Ik kroop over den grond, mijn broekspijpen werden vuil, ik bekommerde er mij niet om, ik wreef mijn ge zicht langs het mos, dat reeds nieuw en jong rook en heerlijk zacht was. Dan zag ik in eens een plant, een lichtgroene plant vol jonge, wazige bladeren en ik glimlachte ver rukt. Heel den winter had ik niet geweten dat men tegen een plant kon glimlachen. En nu was ik blij met dit lichte, wazige groen. Zoo blij als een kind met een stukje speelgoed. Zoo heerlijk luchtig was alles nu, zoo goed was het leven, zoo mooi was alles, zoo tranen stroomden over mijn wangen. Waar om? Ik wist het niet. En ik schaamde mij er niet voor. Ik vond het prettig. Ik huilde, maar wat hindert het als een man in de natuur huilt, als hij alleen is met die natuur en die natuur met hem. Dan hoeft zelfs een man zich niet te schamen. Want gevoel voor na tuur en gevoel voor schoonhèiddaar hoeft men zich niet voor te schamenUren drentelde ik nog over de hei, bewonderde hier dit, liefkoosde daar dat mooie voortbrengsel van moeder natuur. En ik was zoo heel ge lukkigIk vergat den tijd, ik vergat alles ik was gelukkig met de zon, de hei, de natuur en met mezelf. Maar plotseling stond ik weer voor een groep menschen. Doodgewone menschen. het waren mijn kennissen. „Waar heb jij gezeten?" klonk het in koor, „Wat jammer dat je er niet bij was, we heb ben zoo'n leuken dag gehad. We hebben, daar aan den overkant, een eind verderop in een restaurant zalig gedanst, zeg. Eénig was het. En ze hebben daar heerlijke likeuren en cocktails. Echt jammer dat je niet mee bent geweest „Ja, echt jammer", mompelde ik en vanaf dien tijd noemen mijn vrienden mij een saaie piet en misschien ben ik het ook wel, want te genwoordig ga ik alléén met mijn wagentje naar de natuur en ben dan „uit". (Nadruk verboden. Auteurs rechten voorbehouden). VOETBAL De Dagbladencompetitie. HAARLEM'S DAGBLAD—HAAGSCHE COURANT (l-»-l). Woensdagavond werd op het E.D.O.-terrein de wedstrijd Haarlems Dagblad—Haagsche Courant gespeeld. Rust kwam met 00, waar na de Hagenaars den stand op 01 brachten. De Groentjes waren toen veel sterker, maar verder dan den gelijkmaker kwamen ze niet. Eindstand 11. Door dezen uitslag heeft Leidsc.h Dagblad den beker voor een jaar in zijn bezit gekregen, waarmee we de Leidenaars gelukwenschen. Nijs, D. v. d. Roest, T. Rombouts, L. Schreuder. A. Schuitenmaker, N. Volger. Th. de Vrijer, M. v.d.Zouwe,C. Amels ,D.Bok, T.Brakel.J.Brakel, E. Brandon, .J. Esselaar, H. de Haas, A. .Jansma, W. zur Klcinsmiede. O. v. Kralingen, II. Kroon, B. Kruysyel'd, L, Ligtenstein, M. de Lugt, A. Lykles, C. Muntinga, L, v. d, Pol, A. Siekemeijer (voorw.), C. Veenenbos, J. Visser (voorw.), E. Vos, K. Warnaars, E. Zuidema, M. Wackvvitz. KANOSPORT. DE NATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN TE AMSTERDAM Zondag 9 Juli zullen op de Amsterdamsche Boschbaan de jaarlijksche Nationale kanowed strijden om het kampioenschap van Nederland gehouden worden. Deze wedstrijden zijn dit jaar wel van bijzonder belang te achten wegens de naderende Olympische Spelen. Ook in 1940 hopen namelijk de Nederlandsche kanowedstrijdvaarders in Helsinki evenals in 1936 te Berlijn met succes deel te nemen aan de Olympische Spelen. Of het hun zal gelukken om dan een even sterke, of,zoo mo gelijk nog sterkere ploeg af te vaardigen als destijds naar Berlijn valt nog moeilijk te zeg gen. Wel is het wedstrijdpeil sindsdien aan merkelijk verbeterd, maai' ook de buitenland- sche wedstrijdvaarders met name Duitsch- land en Zweden hebben hun prestatiever mogen aanzienlijk weten op te voeren. De uitslagen van de a.s. nationale kampioen schappen op 9 Juli zullen van grooten invloed zijn op Neèrland's plaats in de internationale kanosport. Naar alle waarschijnlijkheid toch zal de Wedstrijdcommissie van den N.K.B. on middellijk na afloop van deze wedstrijden overgaan tot het samenstellen van de ploeg, die op 30 Juli a,s. in Zaandam tegen Duitsch- land zal uitkomen. Daardoor zal de Boschbaan een welhaast beslissende factor zijn; dus zijn in het uitgebreide programma Zondag a.s. on getwijfeld zeer spannende momenten te ver wachten. Uiteraard "zal deze spanning cul- mineeren in de Seniorenklasse, waar het gaat om het kampioenschap van Nederland. WIELRIJDEN Het Criterium te Zandvoort. Gcrrit Schulte rijdt mee. Er bestaat reeds groote belangstelling voor het Internationaal Wielercriterium te Zandvoort, dat op Zaterdag 8 Juli wordt gehouden. Het bekende circuit is nu voor dit wielerfestijn in orde gemaakt; insiders zijn van meening, dat de baan ideaal is voor een criterium. Een groot aarltal rijders hebben ingeschreven. Van de professionals noemen we: A. dc Korver, Hardequest (België), F. Gijzen, O. Overweel, H. J. Seijen, E. Meulenberg (België), R. Kroesc, Middelkamp, J. J. Demmenie, J. M. Banken (Duitschland), A. Braackenveldt (Bclgic), P. v. Nek, A. van Amsterdam, F. Bonduel (België) en J. Braspenning Jr. Verder vernemen we dat Schulte in het cri terium meerijdt. Deze prominente rijder won Zondag het criterium van de stad Antwerpen, een race van 100 K.M. in 2 uur 8 min. 17 sec. In ieder geval zullen spannende momenten mede te maken zijn, daar begrijpelijk is, dat de andere rijders alle pogingen in het werk zullen stellen, om Schulte te verslaan. Op twee tribunes kunnen de bezoekers de wedstrijden volgen, terwijl men op het staan plaatsen-gedeelte ruimschoots de kans krijgt het criterium over alle linies na te gaan. Het publiek wordt verzoaht op tijd aanwezig te zjjn en niet op de baan te loopen, daar an ders ongelukken niet te voorkomen zijn. De wedstrijd begint te twee uur. De wedstrijdbezoekers, die zich naar de staan plaatsen wenschen te begeven, kunnen deze plaatsen slechts bereiken via de cassa in de Van Galenstraat nabij den Boulevard Barnaart. Van. 1 uur af tot den afloop der wedstrijden zijn de ingangen der Van Galenstraat, der De Ruijterstraat der Trompstraat en der Van Kins- bergenstraat (alle aan de boulevard-zijde) af gesloten, evenals de toegangen der Dr. Joh. Metzgerstraat, van den Parallelweg en van de Van Speykstraat tot de van Kinsbergenstraat. Per tram komende bezoekers kunnen bij de halte Ko9tverloren uitstappen en route B vol gen of aan. het eindpunt uitstappen en. na de Haltestraat verder -route C volgen. Per trein komende bezoekers begeven zidh via het Stationsplein en het pad, gelegen tus- sohen de voetbalvelden, naar het wedstrijd terrein. HAARLEMSCHE VOETBALBOND EXAMENS Academische opleiding. Bevorderd aan de Gem. Universiteit te Am sterdam tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld; „Analyse der Wirkung des Naci auf die Entwicklung, Sukkulenz und Transpiration bei Salicornis herbacea, sowie Untersuehungen iiber den Einfluss der Salz- aufnahme au-f die Wurzelatmung bei Aster tripólium", de heer M. yan Eyk, geb. te Tien- hoven, op proefschrift getiteld: „Compressi- biliteit van methaan-aethaan mengsels", de heer G. W. Nederbragt, geb. te 's-Gravenhage en op proefschrift getiteld: „Studie van de komplexiteit van het zwaveltrioxyde door middel van het Raman-effekt", de heer W, J. Nijveld, geb. te Amsterdam. Geslaagd voor het doctoraal examen geschie denis de heeren B. van der Hoek, J. Besse en J. Ranke en voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde (f) de heer J. R. Roggen. Bevorderd tot. arts: Mevr. A. LettingaWijn malen, Princenhage; mej. A. Middelhoven Zaandam en de heeren E. A. C. Reydon, Soe- rabaja, en J. C. Sikkel, Veur. Geslaagd - voor het artsexamen eerste deelte: Mej. J. T. O. Hylkema, Giethoorn en de heeren L. K. van Lier, Oegstgeest, A. F. Wackers, Maasniel; J. I. Rinkel, Meester- Cornells, en F. T. J. Culeman, Sipoholon, Su matra. Geslaagd voor het cand-ex. Ned. taal- en letterkunde: Mej. E. "Joosten en voor het doet. ex. Ned. taal- en letterkunde:mej. J. Hens broek. M.U.L.O. Voor de M.U.L.O.-eindexamens te Haarlem zijn geslaagd: H. Oderkerk, Haarlem, J. H. Smits, Haarlem, P. D. Blom, Beverwijk, P. Wilgenhof, Bever wijk, C. Boeklagen, Santpoort, A. J. van der Waa, Beverwijk, P. van Putten Haarlem, W. van Nie, Haarlem, D. F. Sant, Haarlem, W. H. Wiggers, Haarlem, R. van der Velde, Haar lem, G. J. Nel, Hoofddorp, B. de Vlieg, Hoofd dorp, H. Huyser, Bloemendaal, mej. N. J. Kok, Haarlem, C. Tuyl, Bloemendaal, C. J. Rei- nalda, Bloemendaal, mej. M. J. Heytman, Bloemendaal, H. Glazener, Haarlem, mej. L. M. Margadant, Overveen, mej. J. Verboom, Haarlem, G. B. de Jongh Haarlem, J. W. He- tebrij, Haarlem. MIDDELBARE MEISJESSCHOOL. Overgangsexamens (le groep). Bevorderd van kl. 1 naar 2: N. v. Amcsvoord, L. Aronds, C. Becker, J. Beekhuis, T. Bloem, A. de Boer, E. Bolkestein, B. ten Brink, M. Butter, J. da Costa, J. v. Dam, A. v. Dellen, J. v. Dort, N. Dupker, C. v. Dijk voorw. L. Fleu- ry, K. Gall voorw., C. Goudfrooy, T. de Graaf, Th. Heynen, R. v. Holland voorw. S. Lopper- sum. N. Schuitemaker. Bevorderd van kl. 1 naar 2: G. Brands, G. v. Dijk, B. v. Gelderen, B. Gö- ransson, G. Hartman, N. Huson, E. de Jager, L. Jager, C Krijgsman. T. Levendag voorw.. G. Luiten voorw., T. Molenaar, C. Mooy, A. v. d. Pol, G. Rolie, A. v. Rossum. Bevorderd van kl. 1 naar 2: R. Lolkus, I. v. Looij, L. Rijkeboer, R. Schippers voorw., J. Strauss, E. Struyk, A. Swart, L. v. Til, J. Tim mer, M. Timmer, N. Vanier, W. v. d. Veen, E. Veldkamp, H. Wildeboer, B. Wille voorw., G. v. Wijk, H. Hamel voorw., G. Houwink. Bevorderd van kl. 2 naar 3: M. Aller, J. Bosse, L. Brühl, J. Dop, R. Goudfrooy, N. de Haan, B. Hansen, R. Hemsing, B. Mooijman, W. de Rook voorw., M. Saarloos, R. v. d. Stad, M. Stegeman, N. v. Thiel, T. Vaupell, D. v. d. Veen, L. Voorneveld, C. Warburg, R. Werker, H. Sinnecker, D. Wijntjes. Bevorderd van kl. 2 naar 3: G. Boon, B. Bosma, B. Botman, W. Broertjes, H. Briiring, I. Comello, M. Clausing, S. Herz, B. Jonker, I. Joustra, T. Kneijnsberg, N. Leeflang, L. Mets, M. Putz, M. Schouten (voorw.), M. Stassen, C. v. Steen, H. Stigter, J. Tames, B. Trijtel, J. de Wolf. Bevorderd van kl. 3 naar 4: A. v. d. Abeele. A. v. d. Beek, E. Bekker, M. Besnard, M. Blankevoort, E. Burk, E. Dieters, M. Duyvendak. M. Felix, T. v. d. Graaf, M. Gut- zwiller, I. Hamburger, A. Hobijn, N. Jonker, L. de Koek, J. Komen, W. Koppen, G. Nimis, A. de Jaarverslag 1938—'39 verschenen In memoriam H. P. de Kiefte en Bas Timmerman. B. Kluit. Verschenen is het jaarverslag over 1938/'39 van den Haarl. Voetbalbond, samengesteld dooi den secretaris, den heer B. Kluit. We ontleenen er het volgende aan: „Rustiger dan wij-in September 1938 hadden durven hopen, toen wij den adem van het monster oorlog over ons heen voelden gaan, het 40e hondsjaar aan ons gepasseerd. In een wereld, waarin zich de tegenstellingen van dag tot dag .toespitsen, waar- M in de bewapening tot if het 'ongelooflijke is op- gevoerd en waarin de Jf onzekerheid van het geen de dag van mor gen ons kan brengen op alles een domper legt, hebben wij rustig, of er niets aan'de hand was, ons spel gespeeld en daarin vergetelheid en ontspanning gevon den. Wel dreigden in Maart van dit jaar toch nog, door de grensbe- wapening, onze competities een ontijdig einde te nemen, doch gelukkig is een nieuwe wereld oorlog ons tot nu tóe bespaard gebleven en dur ven wij zelfs weer te denken aan het feest van ons 40-jarig bestaan. Veertig jaren H.V.B.! Een. naam is niets, de daad is alles en daarom zeggen die drie letters „H.V.B." voor velen onzer zoo veel! Wat is het '.begrip" H.V.B. voor velen niet een herinnering aan spannende wedstrijden, aan heerlijke ver- poozingen na gedanen arbeid in fabriek, op kantoor of in school! Hoevelen tienduizenden hebben in den loop der jaren gehoor gegeven aan een oproep van den „H.V.B." voor het spc len van een wedstrijd met daaraan verbonden het contact met vrienden, hoeveel banden van vriendschap zijn door dienzelfden H.V.B. gewe ven, soms voor het leven, maar ook hoevelen hebben door de nuttige lessen van teleurstel lingen leering opgedaan door middel van den H.V.B.! Over het seizoen, dat achter ons ligt is slechts goeds te vermelden, als gevolg van de energie, waarmede het Bondsbestuur zijn taak heeft ver vuld, met als resultaat het vertrouwen, dat de vereenigingen in de Bondsleiding kunnen stel len en dat ook doen. Hierdoor wordt bereikt, dat bij verschil van inzicht gemeenschappelijk naar een oplossing wordt gezocht, die als regel ook wordt gevonden. Als wii dan nagaan wat de grooteren onder ons in den K.N.V.B. hebben bereikt, mogen wij te vreden, zoo niet voldaan, zijn. Stormvogels, V.S.V. en Haarlem kwamen niet tot bijzondere resultaten, wel zorgde V.S.V. voor vuurwerk door b.v. Feijenoord te slaan, doch een serieuse kampioenscandidaat werd zij niet en Haarlem herstelde zich keurig door van de laat ste plaats op te klimmen tot de 5e. E.D.O. en R.C.H. hebben fel om dc leiding van afd. 1, 2e klasse gestreden, welke tenslotte door E.D.O. werd behaald. De' vreugde over dit succes en het eventueel heroveren van een plaats in de le klasse wordt wel zeer overscha duwd door het droeve verlies van een harer prominentste spelers, Bas Timmerman, die den wedstrijd tegen Hilversum op 29 Mei door den dood werd overvallen. Onze deernis gaat uit naar zijn ouders en zijn vereeniging, die wel zwaar worden beproefd! Hier vermogen geen woorden troost te brengen en past slechts een eerbiedig zwijgen. R.C.H. eindigde met slechts één punt achter E.D.O. en kan de toekomst dus hoopvol tege moet zien; de Kennemers stelden zich tevreden met de 6e plaats terwijl H.F.C. ternauwernood aan het spelen van degradatiewedstrijden ont kwam, door met één punt meer dan de hekke- sluiters te eindigen. De leiding van H.F.C, paraat en zoekt energiek naar een oplossing van dit probleem, waarin wij van harte hopen, dat zij zal slagen, want het zou voor de voetbal samenleving te betreuren zjjn als vereenigingen als H.F.C. van het tooneel zouden verdwijnen. Bloemendaal bleef het dappere Ripperda de baas en behaalde daardoor het kampioenschap van de 3e klasse B, waarmede wij óok hiér deze ereeniging gaarne complimenleeren. Het zou te er voeren de prestaties van alle 23 K.N.V.B.- ereenigingen te bespreken, wij volstaan daar om met nog slechts te memoreeren dat de Ken- nemers 2 en Zeemeeuwen 2 de leiding van haar afdeeling wisten te veroveren, waarmede wij bei den gaarne gelukwenschen. De competities van den H.V.B. besprekend, kan dc verslaggever met voldoening constatee- •en, dat in de beide eerste klasse afdeelingen de spanning tot den laatsten wedstrijddag is gebleven. Het oproepen van een groot aantal spelers voor de grensbewaking in Maart van dit jaar dreigde een spaak in het wiel te steken voor de afwerking van onze competities doch daar het nadeel, dat hierdoor voor de vereenigingen ontstond, vrijwel voor allen gelijk was en uitstel geen oplossing zou brengen besloot het bonds bestuur het programma zonder uitstel af te werken. In afd. IA werd Bloemendaal 2 niet onbe dreigd kampioen, doch moest om dezen titel te bêhalen een beslissingswedstrijd spelen tegen Schoten 2, dat met gelijk aantal punten n.l. 24 de competitie eindigde. Deze op 23 April ge speelde wedstrijd bracht haar den begeerden titel door een 21 overwinning. In de staartgroep moesten Kinheim 3, R.C.H. 5 en Spaarnestad uitmaken, welk elftal naar de tweede klasse zou degradeeren; Spaarnestad moest hier het loodje leggen door met slechts één punt minder dan haar tegenstanders de laatste plaats te bezetten. In afd. 1 B was de spanning niet minder! Hier betwisten Haarlem 3, R.C.H. 3 en Droste elkaar de eereplaats, doch uiteindelijk wist Haarlem 3 den eeretitel te veroveren. Fel was ook in deze afdeeling de strijd om de laatste plaats te ont gaan, met 1 punt minder dan R.C.H. 4 is E.D.Ó. 5 genoopt haar geluk in de 2e klasse te beproeven! Ook het kampioenschap van den H.V.B. viel de titelhoudster, Bloemendaal 2, niet in den schoot! Na een nederlaag in een „Lichtwed- strijd" tegen Haarlem 3 (15) volgde een over winning (32) zoodat een beslissingswedstrijd noodzakelijk was. Deze op het E.D.O.-terrein gespeelde wedstrijd bracht oen 40 overwinning, waarmede Bloemendaal 2 beslag legde op dezen eervollen titel. Beide elftallen gaan hun geluk in den K.N.V.B. beproeven; gaarne wenschen wij beide ploegen ook in die omgeving veel succes! In de Zaterdag-competitie voerde V.V.IJ. den boventoon, de beide elftallen van deze vereeni ging werden in hun afdeelingen A en B kam pioen, terwijl ook de Kennemerland-beker, thans voor de derde maal, in het bezit van V.V.IJ. kwam. Jammer, dat deze vereeniging niet eens in een sterkere afdeeling kan toonen wat zij waard is. Met het fraaie succes wenschen wij ook V.V.IJ. gaarne geluk. De H.V.B.-beker. Als een smakelijk dessert op het competitie menu is voor de 3e en 4e klasse K.N.V.B.- vereenigingen de deelneming aan de wedstrijden om den H.V.B.-beker, Alle 16 vereenigingen, die daar recht op hebben, schreven in. In den eind strijd kwam Ripperda tegen Schoten in het veld; eerst in de verlenging mocht Schoten het ge noegen smaken, door een 32 overwinning, beslag op den beker te leggen. Kampioenschap van Haarlem. De animo om aan deze wedstrijden deel te nemen, is voor de le en 2e klasse K.N.V.B. ver eenigingen grooter, dan de macht aan de voor nemens gevolg te geven. Het is telkens een groote moeilijkheid een datum te vinden, die beide par tijen schikt. H.F.C. en Stormvogels speelden op 15 Juni op het E.D.O.-terrein de finale, die met een sprekende 61 overwinning door Storm vogels werd gewonnen, waarmede deze vereeni ging voor het eerst beslag legde op den titel. Nieuwe vereenigingen traden niet tot het Bonósverband toe; ook hadden wij dit jaar geen vereenigingen wegens opheffing van de lijst af te voeren; dus bleef het aantal aangesloten ver eenigingen gehandhaafd op 54. De traditie getrouw laten wij hier weer het overzicht volgen van de gespeelde wedstrijden. In de 1ste klasse (Kamp.sch.) H.V.B. inbegr.), 183 wedstrijden, 2e klasse (promotie-wedstr. inbegr.) 326, 3e klasse (beslissings- en promotie- wedstr. inbegrepen) 483, 4de klasse 226, Junio ren-competitie 426, adspiranten-competitie 427, Noordel. adspiranten-competitie 178, Zaterdag middag-competitie (beslissingswedstrijden in begrepen) 203. Totaal 2452 wedstrijden. Beker-wedstrijden. Kampioenschap van Haarlem 6 wedstrijden, H.V.B.-Beker 15, Stads-Editie-Beker 39, Kenne- merland-Beker 9, Junioren tournooi v. d. Aart- Beker 41. Totaal 110 wedstrijden. Zoodat in Bondsverband gespeeld werden 2562 wedstrijden. Van de 54 vereenigingen, welke in onzen Bond zijn georganiseerd, kwamen uit: in de 1ste klasse 2 afdeelingen met 20 elftallen, vorig sei zoen 20; 2de klasse 4 afdeelingen met 40 elf tallen, vorig seizoen 40; 3de klasse 7 afdeelingen met 61 elftallen, vorig seizoen 63; 4de klasse 4 afdeelingen met 32 elftallen, vorig seizoen 36; Jun. comp. 5 afdeelingen met 49 elftallen, vorig seizoen 51; Adsp. comp. 7 afdeelingen met 70 elftallen, vorig seizoen 76; Zateid. comp. 3 af deelingen met 26 elftallen, vorig seizoen 23. Gedurende de Paaschvacantie had het jaar- lijksch tournooi voor de schooljeugd plaats en mte dezelfde animo werd ook dit jaar door een groot aantal scholen deelgenomen. Het H.V.B.-Elftal nam ook nu weer deel aan de wedstrijden om den Vierbonden Beker, doch door een nederlaag tegen het Amsterdamsche Elftal werd de H.V.B. uitgeschakeld voor het Moorman-tournooi. Ook het vertegenwoordigend elftal der Zater dagcompetitie had zijn jaarlijksche ontmoetingen tegen de Zaterdagelftallen van Leiden en Am sterdam. In Leiden werd met 21 verloren, tegen Amsterdam gelijk gespeeld. Het nutiige werk dat de Streekcommissie van den K.N.V.B. voor vele spelers van H.V.B.- vereenigingen tot stand bracht, mogen wij hier niet onvermeld laten. Onder leiding van de H.H. J. Keppels, Mr. A. H. van den Berg en A. v. d. Aart hadden ook dit seizoen vele trainingscursussen op het H.F.C.-terrein plaats; wij kunnen den K.N.V.B. slechts dankbaar zijn, dat dit mogelijk is. Vele vereenigingen profiteeren van de technische be kwaamheden, die hun spelers op die curssussen opdoen. Niet minden dan 61 strafzaken werden be handeld. De Protestcommissie had een gemakkelijk seizoen, daar slechts een viertal protesten wer den ingediend. De heer H. P. de Kiefte, in leven consul van den H.V.B., overleed na een langdurig en ge duldig lijden in November 1938. Na tal van jai-en het E.D.O.-doel te hebben verdedigd, van welke vereeniging hij lid van verdienste was, gaf hij als consul zijn krachten aan den H.V.B. en ook de Bond verliest in hem een toegewijd medewerker, dien wij met weemoed blijven ge denken. Als wij voor rampen bespaard blijven, zooals die het afgeloopen seizoen dreigden, gaat onze Bond een mooie toekomst tegemoet; dan kun nen wij een gezonden, gaven Bond overdragen aan hen, die eens het gouden feest van den H.V.B. 2ullen herdenken." Tot zoover de heer Kluit. Dan volgen de verslagen van de diverse com missies. De winst- en verliesrekening per 15 Juni sluit met een eindcijfer van f5981,48; de balans met f 12.972,49. En tenslotte bevat het dikke boek de eindstanden van de competities.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 3