Europeesch Ver. Staten goud in de met de «as» H.C.ANQER/EN LEELIJKE JONGE EENDJE Door de Arrondissements-rechtbank te Haar lem zijn geen faillissementen uitgesproken op Dinsdag 4 Juli 1939. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: N. Bruins, los arbeider, wonende te Kromme nie, Krpmmeniedijk no. 40. Curator Mr. J. G. Bettink, te Haarlem. Door het verbindend worden der Uitdeelings- lijst is geëindigd de faillissementen van: H. van Dijk Jr., kleermaker, wonende te Zaandam. Curatrice Mej. Mr. M. J. Kluitman, te Haarlem. Independance Day eischte meer dan 500 dooden. NEW-YORK. 5 Juli (Havas-A.N.P.) Tij- dens de vier vacantiedagen ter gelegenheid van den onafhankelijkheidsdag die ruim 2»/2 millïoen mensehen naar het New-Yorksche strand hebben gevoerd zijn minstens 525 personen om het leven gekomen, waarvan 250 door verkeersongelukken en 145 door verdrin king. EXAMEN NIJVERHEIDSONDERWIJS. 's-GRAVENHAGE, 5 Juli Geslaagd voor het examen voor de akte N. XX zonder de verklaring, bedoeld in artikel 38 der Nijver heidsonderwijswet: H. A. Sarink te Haar lem. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 5 Juli. Ondertrouwd 5 Juli: P. M. J. Hokkeling en P. C. van Niel; J. C. J. Vermeij en E. M. van Rooij; G. Koedijker en S. M. Tolen; J. van der Linde en H. M. A. Lamibert; A. Koster en C. van Everdingen; W. Th. Heuverkamp en J. H. In den Haak; L. J. A. Molhoek en E. G. Rosenhart; G. G. Tijsterman en T. Roest; C. F. H. Rolf en E. Grischek; W. F. M. Clabbers en E. M. Dijkstra; H. L. M. Fabel en J. Oddens: B. L. Huiskens en A. E. Moreels; J. A. Dorlandt en G. M. E. Zwetsloot; J. de Goede en A. Far- ber; P. G. de Haan en J. F. R. Smit; D. Philippo en C. J. Verdam; J. Rodenburg en M. A. Soldat; N. C. Koopman en M. van Trigt; A. de Vos en H. M. Luiting; H. Meijer en T. Groen; H. de Kruijff en E. H. Aupers; B. J. van Eerden en J. M. van der Klugt; D. Stathi en L. Brandenburg; R. van der Velde en C. L. Qualm. Getrouwd 5 Juli: H. C. van Bilderbeek en H. J. W. C. Seyts; H. J. Teeuwen en G. van Zanten; L. M. Koster en M. Gooijer; F. J. A. Jacques en G. M. Kerssens; A. J. Wijtkamp en B. van Kleef; J. A. Hesseling en K. Loh- man;J. H. Tuijn en H. A. Nieuwen huizenJ. Blommestein en V. M. Kranendonk; P. Zuu- rendonk en N. J. Einmahl; A. Moorhoff en A. J. A. Collé. Bevallen. 30 Juni: J. E. van Kempen—Van Leeuwen, z. 2 Juli: M. Weber—Kremer, d. M. J. van de Weetering—Ouwejan, d. 4 Juli: M. W. van der SmissenSeggelink, z. J. Th. J. Strootman—De Huu, 2 z. IJ. N. de Vries—van Veen, d. J. Dirksen—Van Dijkhuizen, z. 5 Juli: A. I. Bakker—Van Deventer, z. C. van der Meij—Van Slooten, z. Overleden. 3 Juli: M. de VoogtAberson, 40 jaar, Zonnelaan. M. G. CobelensRaadt. 61 j.. Soutmanstraat. 4 Juli: E. G. J. van Es- veldOor, 63 j., Hazepaterslaan. J. Rijbroek- Plevier, 77 j., Leidscheplein. F. J, Hunter, 52 j., Eikenstraat. H. van Campen—Jansen, 81 j., Bchouwtjeslaan. Mr. M. Slingenberg. De heer Sneevliet (R.S.A.P.) verklaart, ook nu geen enkele verantwoordelijkheid over de samenstelling van dit college te willen aanvaarden. Hij zou zich dus van stemming onthouden. Dr. ir. Van der Waerden (S.D.A.P.) merkt als voorzitter van de vergadering der fracties op, dat er niets onregelmatigs is ge schied. Het is juist, dat de fracties over de samenstelling van het college van Ged. Staten hebben vergaderd. Alleen de tegenstanders van het parlementair stelsel heeft men niet uitgenoodigd, want met hen zou volgens spreker een discussie onmogelijk zijn. De voor bereiding van de samenstelling was geen tooneelstukje; er is niets laakbaars gebeurd. De uitnoodiging tot deelneming aan een be spreking is alleen gedaan om met elkaar over leg te plegen. De S.D.A.P. deed dit met on gerepte handhaving van haar beginselen. Alle deelnemende fracties zijn het er over eens, dat de samenwerking in en met dit college van Ged. Staten goed en ook vruchtbaar is geweest, zoodat continuïteit van het college mogelijk bleek, het werkt immers op staats rechtelijke en democratische basis en dit doen volgens spreker de N.S.B.'ers en communis ten niet. Zij hooren in dit overleg dus niet thuis. Overeenstemming is bereikt over het volgende programma: 1. Voortzetting van het democratisch beleid, 2. Steun aan land- en tuinbouw, 3. Handhaving van een sociaal ge richt financieel beleid, 4. behoud van het natuurschoon. Men hoopt dat dit alles ver wezenlijkt kan worden. Er is dus geen sprake van tooneel, marionetten, verdrukking, be voorrechting enz. De heer Wolkers (C.D.U.) zal zich om andere redenen van stemming onthouden. De heer Seegers (Comm.) wenscht het op één lijn stellen van communisten en N.S.B.'ers niet te accepteeren. Er bestaat vol gens hem geen enkel argument, dat aanleiding zou kunnen geven om dit te beweren. De com munisten vormen het meest vooruitstrevend element in de democratische gemeenschap. Volgens spreker kan er alleen vruchtbare ar beid door het college verlicht worden, als de abeidersklasse er in vertegenwoordigd is.. De communistische fractie zou dus telkens op spreker stemmen. De stemming. Thans wordt tot stemming overgegaan. De heeren Michels, Polak, Mr. Bruch, Mr. Witteman en Mr. Bomans worden herkozen met overgroote meederheid van stemmen. In elke vacature worden zes stemmen op den heer Seegers en een paar stemmen blanco uitgebracht. In de vacature-D. Kooiman wordt Mr. M. Slingenberg (V.D.) gekozen Op hem werden uitgebracht 58 stemmen, op den heer Seegers 6 stemmen, op den heer A. Sietsma (V.D.) 1 stem en 5 stemmen blanco. De heer E. L u d e n (Chr. Hist.) wordt we derom tot buitengewoon lid van Ged. Staten gekozen. Van de 70 stemmen verwierf hij er 66. Eén stem werd uitgebracht op den heer Sneevliet (R.S.A.P.) en drie leden stemden blanco. Alle gekozen heeren dankten voor het in h~n gestelde vertrouwen en namen de benoe ming aan. De overige agendapunten werden commis soriaal gemaakt. De openbare vergadering werd verdaagd tot Dinsdag 18 Juli, 's morgens half elf. Voor meer dan een milliard dollar opgeslagen NEW-YORK, 5 Juli (Havas) Meer dan een milliard dollar aan goud is in de Vereenigde Staten opgeslagen voor rekening van Engeland en andere Europeesche landen. Het totaal der in de Vereenigde Staten en Canada opgeslagen goudreserves beloopt on geveer iy2 milliard dollar. Poolsche politie door Oekraïners beschoten. Ernstig incident in Oost-Galicië. WARSCHAU, 4 Juli (Havas). Te Brzekany in Oost-Galicië heeft zich een incident voorgedaan tus- schen Poolsche politie en drie Oekraïners. De politie verlangde dat de Oekraïners hun papieren zouden tornen, doch dè mannen vluchtten in een huis. Toen de politie hier wilde binnendringen, werd zij met schoten ontvangen. In den strijd werden een politieman en een Oekraïner gedood. De chef van de Poolsche politie leidt persoonwjk het onderzoek. Naar aardeding van dit voorval formuleert de „Kurjer Polsky" het orgaan der bewape ningsindustrie, de Oekraïnische kwestie al dus: De kwestie is rijp voor een definitieve op lossing. Polen heeft zich steeds bereid ver klaard, haar te regelen op basis van de drie volgende punten: 1. De Oekraïners moeten de Poolsche souve- reiniteit aanvaarden. 2. Zij moeten dezelfde plichten op zich ne men als de andere staatsburgers. 3. Zij moeten afzien van alle geheul met de vijanden van Polen. Het blad verklaart dan verder: op deze voor stellen antwoordt men van Oekraïnische zijde met schoten en stappen bij de Duitschers te Praag en te Dant^ig, terwijl het voorts meldt, dat de leider van de S. S. in Oost-Pruisen en Dantzig, Rediess, zich in verbinding heeft ge steld met de vertegenwoordigers van de Oekraïnische minderheid. FAILLISSEMENTEN Nieuwe colleges van Ged. Staten. De samenstelling der colleges in Zuid- Holland en Utrecht. 's GRAVENHAGE,, 5 Juli. Provinciale Sta ten van Zuid-Holland zijn heden in vergadering bijeengekomen ter verkiezing van de leden van Gedeputeerde Staten. Voor de stemming heeft de heer Drees als voorzitter van de sociaal-democratische Staten fractie de bezwaren van deze fractie uiteengezet tegen de samenstelling van het college van Ged, Staten, welke samenstelling sinds jaren niet meer in overeenstemming is met de verhoudin gen in Prov. Staten. Spreker achtte dit in hooge male onbillijk en drong aan op de benoeming van een tweeden sociaal democraat in 't college waarvoor candidaat werd gesteld de heer Gar denier. Nadat de heer van Voorst tot Voorst (R.K). het beroep van den heer Drees op even redigheid en billijkheid had verworpen, werd overgegaan tot de stemming. Tot leden van het college van gedeputeerden werden gekozen de heeren Th. Heukels, P. de Bruin, Mr. E. J. M. H. Bolsius, mr. J. J. R. Schmal, C. G. Roos en mr. T. J. Verschuur, die allen hun benoeming hebben aangenomen. Tot buitengewoon lid van het college van Ge deputeerde Staten werd gekozen mr. G. van Ba ren (A.R.) met 41 van de 80 stemmen. De heer Gardenier kreeg 24 stemmen. In het nieuwe college van Utrecht werden gekozen: W. J. J. Wijkamp (S. D. A. P.), G. H. J. van Spanje (RJC) mr. H. W. de Vink (R.K.) Jhr. W. H. de Beaufort (Liberale Staatspartij), lr. F. C. C. baron van Tuyll van Serooskerken van Zuy- len (C.H.), dr. G. A. Diepenhorst (A.R.) en ir. E. Middelberg (A.R.) (buitengewoon lid) Muiterij aan boord van Groning- schen kustvaarder. Twee leden der bemanning achter slot en grendel. GRONINGEN 5 Juli. Het Nederlandsche motorkustvaartuig „Nejaco" uit Groningen heeft in Maart en April een veelbewogen reis gehad. In de haven Treuro (Engeland) brak brand uit aan boord op het oogenblik, dat de beman ning behalve de kok, aan den wal was. Bij terugkomst werd de brand ontdekt en door krachtdadig optreden van de brandweer ge- bluscht. Gedurende dezelfde reis werden aan boord steeds diefstallen gepleegd. Er werd voorts een poging tot vergiftiging gedaan. Van al deze feiten werden twee schepelingen verdacht en de in Groningen wonende reeder heeft, toen het schip in Juni in Nederland terug kwam, daarvan onmiddellijk aangifte gedaan bij de politie. De betreffende schepelingen, de 16-jarige kok P. M. uit Delfzijl en de 21-jarige monteur T. K. uit Schildwolde die thans in mili tairen dienst is, zijn respectievelijk te Delfzijl en Utrecht aangehouden en naar Groningen1 overgebracht. Zij bekennen gedeeltelijk de hun ten laste ge legde feiten. Him plan was het schip te laten zinken, nadat zij de overige leden der beman ning onschadelijk hadden gemaakt en al het aanwezige geld hadden gestolen. Later werd het plan gemaakt de bemanning te vergiftigen. De gearresteerden, die thans in het huis van bewaring te Groningen vertoeven, worden he den ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Geweldige brand te Blaricum. BLARICUM, 5 Juli Vanmiddag om half één brak op nog onbekende wijze brand uit In de villa, bewoond door den heer Prins, aan de Dwarslaan op het Huigerhoogt te Blaricum. Door den feilen zuidoosten wind wakkerde het vuur geweldig aan en sloegen de vonken op het rieten dak van een belendende nog on bewoonde villa over. Binnen eenige minuten stonden beide groofce villa's in lichter laaie. De brandweer uit Blaricum stond geheel machteloos, temeer, daar de druk op de wa terleiding zeer gering was. Na tien minuten had ook de tegenover lig gende villa, bewoond door den heer F. van Tetterode, vlam gevat. Terwijl eveneens kort daarna een vierde villa begon te branden. Deze villa wist men echter te behouden. Alleen het rieten dak leed schade. Wielrijder door auto in de sloot geworpen. LOENEN A.D. VECHT, 5 Juli. Op den Rijksstraatweg nabij de buitenplaats Mid- denhoek alhier is van ochtend omstreeks elf uur de ongeveer 45-jarige wielrijder W. v. H. uit Amsterdam aangereden door een perso nenauto uit Overijsel, op het oogenblik, dat deze een vrachtauto wilde passeeren. De fiet ser kwam in een sloot terecht. Voorbijgangers brachten den man op het droge. Korten tijd later is hij overleden. Ook de twee auto's waren met elkaar in bot sing gekomen, waardoor een inzittende van den vrachtwagen licht gewond werd. Hij is naar zijn woning teruggekeerd. Japan's tegef voor militair verdrag Aftreden van het kabinet geeischt indien dit zich verzet? TOKIO, 5 Juli. Het leger zou het aftreden van het Japansche kabinet eischen indien dit geen militair verdrag met Duitschland en Italië zou sluiten. Von Ribbentrop zou blijk baar verklaard hebben dat den door het ka binet aangeboden politleken en economischen steun in geval van een Europeeschen oorlog niet voldoende zijn en dat Duitschland ster kere militaire banden wenscht, een meening die overigens door den Japanschen gezant te Berlijn, Oshima, wordt gedeeld. (United Press). EXAMENS OVERGANGSEXAMENS DER 2E H. B. S. B MET 5-J. CURSUS. HAARLEM Woensdag. Bevorderd van I naar II: Piet Altena, Frans Belle, Bep Boekhoud, Anne Marie van der Boom, Maud Dekens, Dini van Eerden, Bert Engel, Wim Felix, Leo van Gelder, Wim Groenewoud, Meta Hamel, Rita v. d. Heuvel, Jan Hooyer, Corry Hovenkamp, Erich Körber, Kees Kruiten, Frans Spee, Johan Swart, Heero Taconis, Hans Vogel, Bennie de Vries, Jan Yspeert. Erik Badart, Coen Beunder, Marius Boelsma, Njotschi de Crauw, Henny Dekker, Adri Dinge- manse, Wulf v. d. Eshof, Ernst Glaser, Miep van Hillo, Han Hissink, Johan v. d. Hoff, Han Ho- gendijk, Piet Jonker, Anky Jonkman, Corrie1 Keyser, Henny Langeveld, Willy Leurink, Rudi van Luyk, Henk van der Ouw, Wietje Razoux Schultz, Hans Schultheiss, Jan Staleman, Mein- dert Stapel, Mattie Swinkels, Henk Wyckerheld Bisdom. Bevorderd van II naar III: Hannie Aufderheyde, Hannie Decker, Cily de Crauw, Berthold Gemmel, Ando Hana, Evert Heemskerk, Tine Hissink (voorvv.), Teo Hoek, Corry Hop, Aimaud Hulshoff, Anton Kloots, Corry de Lange, Deo Langhorst, Hans van Lier, Herman Males, Henk Offringa, Leo Steenhuizen, Kees Teer, Wim Walles, Cor Bodbijl, Hans Brackman, Dina v. d. Eist, Jaap Hogenhout, Sybe Hoogstra, Jan van Kampen, Wim Keppels, Tonny Klasen, Coba Klingers, Jan Klumper, Wim Koelman (voorw.), Berna Komin, Ada Leonhart, Annie v. d. Meulen, Wim Rijnveld, Adri Stuy, Frits Traast, Henk van Vliet, Arend van Berkum, Piet de Klerk. Jaap v. d. Berg, Max Berman, Edde Damstra, Henk Douma, Jan Fortgens, Axel Hedlund, Phi lip v. d. Linde, Gerard Mesritz, Guus Onstenk, Wim Peschar, Harold Poesiat, Pim Pruschen, Ap Schalie, Wim SchÖn, Henk Stam, Fred Standaart, Dicle Timmerman, Folkert de Vries, Han Wouterse. Bevorderd van III naar IV: Karei van Aalten, Kees Beunder, Pieter v. d. Burg, Deetje van Buuren, Bob Dootjes, Anneke van Dijk, Ronny van Ees, Kees Glaser, Leo Hommels, Henny Horst, Albert Hovenkamp (voorw.), Hans Klinkenberg, Piet van Lohuizen, Leni Reeders (voorw.), Annie Roggeveen, Adri de Ronden, Henk Schipper, Piet Stapel, Fred Stang, Nelly Tuyten, Diek Verhaar, Hans van Aken, Wim Brackman, Lïesje Donker, Ru Gud- de, Bep Hagens, Niek Huynink, Joop van Ipen- burg, Willy de Jong (voorw.), Evert Kaleveld, Piet v. d. Maat (voorw.), Annie Middag, Boelie de Nijs Bik (voorw.), Tini v. der Oord, Piet Schoen, Harry Spies, Nini Steenken, Alex Tim merman, Jan Venekamp, Bob Vinkenoog, Wim Wortel, Jaap Admiraal, Johnny Boelsma, Jo han v. der Borgh (voorw.), Kees Broertjes, Leendert Dingemanse, Nico Groen, Henk Ho genhout, Piet Huizinga, Jan Komin, Cor Koot (voorw.), Carol Lanz, Wim van Loon, Lourèns Rempt (voorw.), Jan Schoo (voorw.), Harry van Ulzen, Hans van Unen, Jan de Vrijer, Ben Wie- land Los, Tinus Wijchers, Kees Wyckerheld Bisdom. Bevorderd van IV naar V: Jan v. d. Akker, Herman Bruce, Cili Chlebna, Piet Couzy, Hein Felix, Henk Jonkman, Henk Kroon, Hannie Meewis, Willy Mertens, Piet Otterspoor, Rudolf Otto, Piet Pimmelaar, Jan v. d. Roest, Tom Sanger, Corn Scherpenhuysen, Co Schuurman, Melius Tenbroek, Hans Veld kamp, Ties van Waard, Netty Zijlstra, Theo Belterman, Jan Borger, Bob van Borkum, Gerda van Dijk, Ali Felix, Court Flemmïng, Hans Go- vers, Jan Haak, Loes Horsmeier, Hans Koppen, Jan Koutstaal, Jaap Molenaar, Sonja v. d. Palm, Wim Polder, Loekie Ramakers, Henk Vlug, Frieda de Vries, Frans Wickel, Kees Yspeert, Lex Bouwes, Armand Bronkhorst, Wim Fiel- mich, Frans Groen, Eric v. d. Haak, Loe Has- selman, Jan v. d. Hoeff, Arend Hijner, Nico Klaver, Nico Kok, Rens Kuyper, Wim Resoort, Hugo Schouten, Jan Steenbeek, Jaap v. d. Veen. PROVINCIALE STATEN. COLLEGE VAN GED. STATEN GEKOZEN. Mr. M. Slingenberg in de vacature-D. Kooiman. k HAARLEM, Woensdag. Hedenmorgen half elf kwamen de Provin ciale Staten van Noord-IIolland wederom in openbare vergadering bijeen, thans ter ver kiezing van het college van Ged. Staten. Zooals men weet waren aan de beurt van aftreden de heeren Mr. A. Bruch (A.R.), E. Polak (S.D.A.P.)A.W. Michcls (S.D.A.P.), Mr. P. J. Witteman (R.K.) en Mr. J. B. Bomans (R.K.) De heer D. Kooiman (V.D.) had voor het lidmaatschap van dit college bedank. Verklaringen. De heer V1 e k k e (N.S.B.) wenscht te voren een verklaring af te leggen. De President herinnert hem er aan, dat de stemming een geheim karakter draagt. De heer V1 e k k e herinnert er aan, dat in de dagbladen de mededeeling had gestaan, dat in de fracties der Staten volkomen over eenstemming c.ver de samenstelling van het college van Ged. Staten was bereikt. Het col lege zou ongewijzigd terugkomen en in de vacature-D. Kooiman zou Mr. Slingenberg worden gekozen. Dit alles gaat spreker te ver. Hij en zijn partijgenooten wenschen zich niet belachelijk te maken en zullen niet mee doen aan de opvoering van het toonelstukje, dat hier door volwassen mannen en vrouwen zal worden opgevoerd. Als protest tegen deze handelwijze verklaarde spreker, dat hij en zijn drie partij genoot en tijdens de stemming de zaal zouden verlaten. In den tuin kwamen een paar kleine kinderen, die de zwanen met stukjes brood kwamen voeren. Het kleinste riep: „Er is een nieuwe zwaan by!" En de andere kinderen juichten ook: „Ja, er is een nieuwe zwaan bij gekomen." Zij klapten in de handen en I liepen naar hun ouders om te vertellen, dat er een zwaan by- I gekomen was. Er werden brood en koekjes in het water gegooid en iedereen zei: „De nieuwe zwaan is de mooiste. Hij is jong en zoo glanzend wit." En de oude zwanen bogen zieh voor hem. Toen werd hij beschaamd en stak zijn kop in de veeren. Hij was gelukkig, zeer gelukkig, maar hoogmoedig was hij niet, want wie waarlijk goed is, is nimmer hooghartig. Fïy dacht aan de dagen, dat hij bespot en vervolgd werd en hoorde nu, dat hij van de mooiste vogels, die er waren, toch nog de allermooiste was. De seringen bogen zich zelfs voor hemDe zon scheen heerlyk warm. Toen sloeg hij dr- witte vleugels uit, hief den slanken nek omhoog en juichte: „Zooveel geluk had ik, het „Leelijke Eendje", me nooit kunnen droomenJ>' EINDE. Morgen een andere vertelling). CopyrlgM P. I. B. Bo» 6 Cop»nKog»n Nu wist hy ook, waarom iedereen hem afgesnauwd had. Nu kwam 1,1 opgegroeid fee z$n. Hij voelde zich onuitsprekelijk gelukkig. Bn het er niets meer opaan, gaf hij er niet om, tusschen de eenden IJ ook de drie zwanen erkenden hem direct. Sjj streken hun veeren weer glad, omringden hem en streelden hem met hun snavel.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6