IJmuider Courant Koningin wint advies in. „J-apuaaeü" DAGBLAD VOOR VELSEN, [JMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Tennis. Duitsch vliegtuig bij landing verongelukt MINISTER FUNK op Salentein bij Nijkerk. Tweemaal brak brand uit op de r De zeeslang. Verduistering in Haarlem. 24e JAARCANC No. 209 Uitgave Lourens Coster. Maatschappij voor Courant Uitgaven en Algem, Drukkerij N. V. Groote Houtstraat 93, Haarlem, Tel. 10724. Bureau IJmuider Couranti Kennemerlaan 42, (Jmniden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Directie» P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 7 'JULI 1939 Abonnementen per weck f 0.12'/2» per maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per e*. Advertentiëni 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.10» Het is aantrekkelijk, zich temidden van ernstige buitenlandsche en binnenlandsche gebeurtenissen met een zoo luchtig, sierlijk en prettig onderwerp als de zomersport bezig te houden. In de schoone natuur van het zon nige en warme jaargetijde, dat helaas door den tegenwoordigen mensch is uitgekozen om er de ergste oorlogsgevaren en politieke ge schillen in bot te vieren behoort, nevens de vacanties waarin de geplaagde burger zich van de beklemming dezer dingen tracht te bevrijden, de zomersport. Zij is natuurlijk niet belangrijk in verhouding tot al die groote ge beurtenissen. Maar toch belangrijker dan zij bij oppervlakkige beschouwing lijkt. Want velen onzer geeft zij verlichting en soelaas en het is een goede gedachte dat de jeugd er 's werelds beslommeringen volkomen in ver geten kan en er een mooie, blijde wereld van sportieven kamp in vinden. Wie de beheerders van sportbonden kent weet dat hun werk ook lang niet zonder zor gen is. Maar het zijn zorgen waarbij geen menschenlevens, existenties van regeerings- stelsels of van geheele staten, ja beschavingen van gansche werelddeelen op het spel staan. Daarom zijn ze lichter te dragen en velen be oefenen ze dan ook als een soort vrije tijd- zorgen, ongetwijfeld uitgaande van de ener gieke gedachte dat men zich het best van zijn werk ontspant door ander werk te doen. Ik vermoed dat onze tennisbond-leiders zich in hun liefhebberij wel ernstig bezig zullen houden met deze zorg: waarom tennissen wij niet beter? Want het is niet al te best. Jaren geleden, toen Diemer Kool en Van Lennep onze grootste spelers waren, hielden wij het internationale tempo aardig bij. De periode van Timmer en Kea Bouman bracht een be trekkelijke bestendiging. Maar heelemaal over tuigend was die niet en in de laatste jaren raken we achterop. Dat heeft het jongste Wimbledon-tournooi weer bewezen. Niet alleen omdat al onze vertegenwoordigers zeer snel gewipt werden, behalve de double Van Swol Hughan die de laatste acht bereikte en daarin Woensdag geslagen werd, maar ook omdat het peil van Wimbledon in de laatste jaren zak kende is. Immers sinds de sterren de gewoonte hebben aangenomen tot het professionalisme over te gaan is de topklasse der amateurs na tuurlijkerwijze minder ontoegankelijk gewor den en heeft men in Wimbledon een betere kans gekregen om het ver te brengen. Ook wij hebben die kans gekregen. Ik. bedoel met dat wij niet u en Ook niet mijzelf, maar u begrijpt mij wel. Als het in ternationale wedstrijden betreft geldt de eerste persoon meervoud, die ons allen vereen zelvigt met de daden onzer spelers. Vraagt U( het maar aan Lotsy en aan Hollander: zij zullen het bevestigen. Evenzeer als wij neu traal blijven in de Europeesche conflicten, of vluchtelingen al dan niet toelaten, of onze K.L.M.-toestellen rond den aardbol laten snorren als even zoovele Plesmannen, evenzeer voetballen wij in het Heysel Stadion tegen de Roode Duivels, hockeyen wij tegen Engeland, cricketen wij tegen de Free Foresters en ten nissen wij op Wimbledon. Waarom gaat het ons in dit edele, snelle behendigheidsspel zoo weinig naar den vleeze? Waar ligt het aan? Moet een vleiende ver klaring gezocht worden in het feit, dat het zoo gevaarloos is en dat onze physieke durf er niet voldoende in tot uiting kan komen? Dat klinkt prettig, maar ik twijfel of dat de reden Is. Zijn wij niet snelvoetig genoeg, zijn onze voeten te zwaar en onze bewegingen te be dachtzaam geworden in klei en veenbodem? Ontbreken ons, bedachtzamen, niet over een-nacht-ijs-gaanden, met beide beenen op den grond staanden, die snelheid van reactie en die durf in het nemen van risico's die het moderne wedstrijdtennis zoozeer kenmerken? Of zou het waar zijn dat wij niet beantwoor den aan dat schoone Fransche spreekwoord, dat zegt dat er geen kracht zonder gratie be staat, en doet ons gebrek aan gratie ons in de tennissport te snel afmatten? Ik geef de gedachten in overweging. Mis schien zijn er betere redenen te vinden. Maar het pijnlijk vraagstuk eischt onderzoek en op lossing. Wij zijn niet tevreden met ons eigen tennis. R. P. De regeeringspersdienst meldt: Hare Majesteit de Koningin heeft Donderdag ontvangen de voorzitters van de Eerste en de Tweede Kamer der Staten-Generaal en den vice- president van den Raad van State. De koers kwijtgeraakt Donderdagmiddag is een Duitsch vliegtuig bij een mislukte poging om een noodlanding te maken, neergestort op een terrein grenzen de aan de P. J. Troelstrastraat te Hengelo. De machine werd zwaar beschadigd. De bestuur der, die zich alleen in 't toestel bevond, kreeg zoo goed als geen letsel. Tegen ongeveer 3 uur bemerkten omwonen den, dat een grijze éénmotorige machine, die een zwart hakenkruis op het roer voerde, bo ven de gebouwen van het Twentsch Centraal station voor electrische stroomlevering cir kelde met de kennelijke bedoeling een lan dingsplaats te vinden. De machine zette later koers naar den kant van de dichtbij gelegen P. J. Troelstrastraat om na een wending te kunnen landen met den neus tegen den wind in. Doordat de machine een boompje raakte, maakte zij een verkeerde manoeuvre en sloeg voorover tegen den grond. De bestuurder, die even voordat het toestel den grond raakte, eruit sprong, liep slechts schrammen op. De draagvlakken van het toestel werden zoo goed als geheel afgerukt, de bladen van den pro peller braken en de neus en motor werden ernstig beschadigd. Het toestel was afkomstig uit Mecklenburg. De noodlanding, die een zoo slecht verloop had, zou zijn geschied wegens gebrek aan benzine. De politie stelde een on derzoek in. Op het vliegveld Twente is een Duitsch militair vliegtuig geland, dat even eens den koers bijster was geworden en geen benzine meer had. Groote bewondering voor onze Zuiderzeewerken. Tijdens zijn bezoek aan de Zuiderzeewerken heeft de Duitsche minister van economische za ken, dr. Funk te Lemmer vertoefd. Het gezelschap begaf zich allereerst naar de werkhaven, waar de burgemeester van Lemster- land, mr. M. Krijger, door ir. W. J. R. de Blocq van Kuffeler aan minister Funk en de overige personen werd voorgesteld. Nadat nien het gemaal en de sluisput in oogen- schouw had genomen, vei'lieten de bezoeker: Lemmer om met de gereedliggende vaartuigen „Breezand" en „Flevo" welke geëscorteerd werden door een rijkspolitieboot, naar Kampen te varen. Van Kampen vertrok de minister met zijn gezelschap naar Nijkerk, waar men 's avonds te kwart voor acht aankwam. De hooge gasten be gaven zich naar het kasteel Salentein, waar de kasteelheer, jhr. H. M. van Haersma de With en zijn echtgenoote .hen ontvingen. Bij het ge zelschap had zich de burgemeester van Nijkerk, de heer Z. Bruins Slot Pzn. aangesloten. Dr. Funk, Duitschland's financieele opper- heerscher, zag er zeer gemoedelijk uit in zijn licht zomertenue bewoog hij zich kwiek op het bordes, waarover een smal ontvangstloopertje was uitgespreid en schudde den gastheer harte lijk de hand. Een rood-achtig vlinderstrikje onderstreepte nog het bescheiden element in zijn eenvoudige kleeding. Even waren wij in de gelegenheid, Dr. Funk persoonlijk aan te spreken. „Ich habe eine neue Welt gesehnich werde es nie vergessen", zei hij. En dadelijk daarop sprak hij over het tweede deel van Goethes Faust, waaraan hij 's middags had moeten denken, toen hij onze Zuiderzee-schep- pingen zag. „Hier wordt het land aan de zee ontworsteld, zooals Goethe schrijft," aldus Funk. En voor de rest zwaaide hij Holland alle lof toe voor zijn schoonheid„einzig schön". Voor het diner gingen de gasten nog even wan delen in den fraailen wijden tuin, die in de laatste stralen van de ondergaande avondzon lag. Het ooievaarsnest op het dak deed vele vingers verrast wijzen en in het bijzonder me vrouw Funk charmante, eenigszins kleine figuur met licht-blond haar was verrukt. Het diner werd in één der ontvangstsalons gebruikt. Heeft het lersche republikeinsche leger de hand erin? LIVERPOOL, Juli (A.N.P.) Aan boord van het Nederlandsche schip Tapanoeli" van den Rotterdam- schen Lloyd is tweemaal brand uit gebroken. De eerste brand brak uit in ruim I en werd spoedig gebluseht, doch een half uur later brak brand uit in ruiih II en deze nam grooter om vang aan. De brandweer werd ern stig gehinderd door de groote rook wolken, welke opstegen uit de bran dende lading copra, zoodat met gas maskers moest worden gewerkt. De brandweer is er tenslotte in ge slaagd, den brand ook in dit ruim te blusschen door het onder water te zet ten. Men is hiertoe echter zeer ongaar ne over gegaan omdat het water een lading tapioca zal doen opzwellen, waardoor een kans zou bestaan, dat de scheepswand zou barsten. Na een door de scheepvaartbeamb ten gehouden bespreking zijn alle luiken, behalve dat van het ruim, waarin de brand heeft gewoed, verze geld, in afwachting van het onderzoek dat de politie later op den dag zal in stellen. Er worden vermoedens uitgesproken, dat de brand door leden van het ler sche republikeinsche leger zou zijn gesticht. Gevluchte Spanjaarden zwommen naar Gibraltar. Urenlange strijd met het water. Zestien Spanjaarden, bijna allen gewezen sol daten van het republikeinsche leger, zijn zwem mend te Gibraltar aangekomen, na zich aan de Spaansche kust te water te hebben begeven. Daar zij volkomen uren met de golven hadden moeten worstelen, waren zij uitgeput. Een hun ner stierf direct na aankomst. Zij zouden be sloten hebben te vluchten in verband met te rechtstellingen, waartoe.last was.gegeven. (Te Rotterdam is een jonge hond gevangen). Merkwaardig toch, gister pas heb ik geklaagd: (U hebt het misschien zelf gelezen), De tijd van de zeeslang is lang al vervaagd, Van 't dier wordt sinds jaren al niet meer Ook dit jaar weer is 't niet herrezen. Steevast in den zomer kwam vroeger de rust; Met rust kon men kranten niet vullen, Daar was men zich toen ook al sterk van bewust, De zeeslang verscheen dan getrouw aan de kust, Voor lezers om fijn van te smullen. Men ving het dier nimmer, men zag het alleen, Dat konden de zeelui verklaren; Waarna het dan weder voor maanden verdween, Men wist niet waarom en men wist niet waarheen, Maar zoo ging het steeds alle jaren. Wij lachten erom en geloofden het niet, Want zeelieden weten van wanten, Op grappig en ook op fantastisch gebied, Een zeeslang aanvaard je pas als je hem ziet En niet naar verhalen in kranten. Maar toch, ik beken het, het speet me wel dat Hij jaren reeds weg is gebleven; Maar Rotterdam heeft nu een zeehond gehad, Al is dat geen zeeslang, het is dan toch wat, En dat geeft weer moed in het leven. P. GASUS. Vijftienduizend Joden hebben Slowakije verlaten. Broodwinning door nieuwe wetgeving ontnomen. Tot nu toe hebben 15.000 Joden Slowakije ver laten en binnenkort zullen andere transporten volgen. De emigranten zijn voornamelijk werk zaam in de vrije beroepen, die tengevolge van de neuwe wetgeving van Slowakije iedere be staansmogelijkheid hebben verloren. U-L.O.-scholen, waaraan zes negentallen heb ben deelgenomen. Tot de finale waren gekomen: de U.L.O.- school B te Haarlem en de Hartenlustschool te Bloemendaal. De Hartenlustschool wist in het begin een kleinen voorsprong te behalen. Deze ging echter verloren en ten slotte won de U.L.O. B met 93 en een slagbeurt. Na afloop reikte de vice-voorzitter van den Ned. Honkbalbond, de heer D. Beets den beker, een door de H.P.V. De Kieviten beschikbaar gestelden wisselprijs aan den aanvoerder van het U.L.O. B-negental over. De Hartenlust school kreeg den tweeden prijs, een medaille. Tekort van 55.000.-, Directeur van Spaar- kantoor in arrest. Gisteravond is te Zandvooyt de 67- jarige directeur van de te Haarlem gevestigde maatschappij „Spaarhuis", (een Naaml. Venn, in liquidatie) de heer C. E. H. van H. gearresteerd, verdacht van verduistering van f 55.000. De verdachte heeft bekend reeds 8 jaren geleden met de verduisterin gen te zijn begonnen. Door in de boe ken der maatschappij te knoeien wist hij de onregelmatigheden verborgen te houden. De Haarlemsche politie heeft ongeveer f 1500 kunnen achter halen. Wie of de dupe van deze fraude zullen wor den kleine spaarders of anderen is nog niet te zeggen. Een controle door den verzekeringskamer wees uit dat in een der boeken van de maat schappij geknoeid was. Bij nader onderzoek bleek dat de directeur gelden tot een totaal bedrag van f 55000 uit de kas had genomen en ten eigen bate had opgemaakt. Door de verzekeringskamer werd ambts halve aangifte gedaan bij de politie. Onder leiding van den chef van den Justitieelen Dienst te Haarlem, hoofdinspecteur M. Woud werden pogingen in het werk gesteld om den directeur van het Spaarkantoor te arresteeren. De heer v. H. bleek echter niet te zijnen huize in Zandvoort te vertoeven en een oogenblik bestond de vrees dat de directeur gevlucht zou zijn; voor de zekerheid werden de noodige maatregelen getroffen. Later bleek echter dat v. H. zich in een ander huis ophield, alwaar hij gearresteerd werd De politie verrichtte in het huis van den verdachte een langdurige huiszoeking. Een groote hoeveelheid bescheiden werd in beslag genc-men. De gezondheidstoestand van v. H. liet den laatsten tijd veel te wenschen over. Verd. lijdt aan een kwaal en het feit dat de verzeke ringskamer met een onderzoek van zijn boeken was begonnen en derhalve elk moment zijn knoeierijen kc-n ontdekken, zette hem nog meer achter uit. Het verduisterde bedrag begon bovendien zoo groot te worden dat het er naar uit zag dat het Spaarkantoor binnenkort niet meer aan zijn verplichtingen had kunnen voldoen. Tot nog toe hebben de spaarders echter voor zoover hekend is nooit moeite bij hst innen van geld gehad. Van H. gaf het verduisterde geld voor par ticuliere doeleinden uit. LAWNTENNÏS y HET TOURNOOI TE WIMBLEDON. Kay Stammers en Alice Marble in den eindstrijd. Na de hitte van de laatste dagen regende het Donderdag te Wimbledon, zoodat de wed strijden twee uur later begonnen. Op het cen tre court werden natuurlijk de twee halve eindstrijden van het dames enkelspel gespeeld. Kay Stammers, die nog nooit verder kwam dan tot de laatste acht, bereikte den eindstrijd, door mevr. Fabyan in drie sets te slaan. In de eerste set leidde de Engelsche speelster met 30, doch mevr. Fabyan maakte gelijk; Kay Stammers wist, nadat het 5—5 was, de set te winnen. In de tweede set kwam de Amerikaan- sche speelster op 4—0. Kay behaalde nog twee games, maar moest de set aan mevr. Fabyan afstaan. In de derde en laatste set was mej Stammers in prachtigen vorm; zij won met 6—3. Talrijke Chineezen verlieten de Britsch-Fransche concessie in Tientsin, nadat de Japanners de blokkade afgekondigd hadden. HONKBAL HET PROGRAMMA. Het programma van deze week vermeldt o.a. de volgende wedstrijden: Zaterdag: le klasse: Blauw Wit 1A.F.C. 1. Seagulls—Haarlem 1. V.V.G.A. 1—Ajax 1. 2e klasse: Catchers 1E.D.O. 2. Quick 1—Schoten 1. Ajax II—H.H.C. II. D.W.S. 1—Zeeburgia. 3e klasse: H.H.C. 3—E.D.O. 3 op het terrein van E.D.O. E.H.S. 1Haarlem 3. Zondag: le klasse: H.H.C. 1—E.D.O. 1. 2e klasse: R.C.H. IIBlauw Wit II. Haarlem nR.C.H. I. 3e klasse: Spaarnevogels IE.D.O. IV. Spaarnevogels IIE.D.O. V. T.H.B. IHercules. In Haarlem wordt dus deze week slechts één eerste klasse wedstrijd gespeeld: Zondag middag 2 u. 15 in het Noorder Sportpark H.H.C. I—E.D.O. I. Gaat het normaal, dan verwachten we een overwinning van H.H.C., daar E.D.O. nog steeds niet op volle kracht speelt. We achten E.D.O. echter ook in staat voor een verrassing te zorgen en H.H.C. de punten afhandig te ma ken. Over den afloop voorspellen we daarom maar niets. Wel durven we uit te spreken dat we een spannenden strijd verwachten. Dat durven we niet te zeggen van de ont moeting SeagullsHaarlem, die Zaterdag middag op het IJsclubterrein te Amsterdam gespeeld wordt. We zjjn benieuwd wat de Ame rikanen met het werpen van De Mon zullen doen, maar dat Haarlem zoo gélukkig zal zijn als H.H.C. op dit terrein geweest is, gelooven we niet. Daar komt nog bij dat Haarlem met één of meer invallers zal moeten uitkomen. Schoten krijgt Zaterdagmiddag een zware hindernis te nemen: Quick, nr. 2 van de rang lijst. Het gaat nog wel niet om de eerste plaats, maar Schoten zal toch op haar tellen moeten passen. E.D.O. II en H.H.C. II hebben het stel lig heel wat gemakkelijker. Maar ook Haarlem II, dat Zondagochtend in het N. Sportpark R.C.H. I ontvangt, staat voor een moeilijke taak. Nu is de volgorde op de ranglijst 2 en 3 maar als R.C.H. wint verwisse len de negentallen van plaats en komt R.C.H. nr. 2. Wedstrijden voor U.L.O.-scholen. Donderdagmiddag had van 4 tot 5 uur de finale plaats van de seriewedstrijden voor Ook de mode viert hoogtij bij het tennistour- nooi te WimbledonEen Mexicaansche hoed! Nog een modesnufje tijdens het tennistour nooi te Wimbledon: de z.g. „Bloempof'hoed. De tweede halve eindstrijd was zeer merk waardig. In twintig minuten was de partij afgeloopen; Alice Marble had zich in de finale geplaatst. In de beide sets maakte mevr. Sper ling niet meer dan twee slagen, in elke game. Cooke en Riggs wonnen in vier sets van Borotra en Brugnon in den kwart eindstrijd van het heeren dubbelspel. De voornaamste uitslagen luiden: Dames enkelspel, halve eindstrijd: mej. Kay Stammers (Engeland) sloeg mevr. S. Fabyan (V.S.) 7—5, 2—6, 6—3; mej. Alice Marble (V.S.) sloeg mevr. S.'Sperling (Denemarken) 6—0, 6—0. Damesdubbelspel derde ronde: Mej. Brown en mej. Jarvis (Engeland) sloegen mej. Hard- wick en mej. Scriven (Engeland) 6-^3, 3—6, 8—6. Kwart eindstrijd: mej. Nicholl en mej. Nuthall (Engeland) sloegen mej. Brown en mej. Jarvis (Engeland) 6—2, 6—2; mej. Ja cobs (V.S.) en mej. Yorke (Engeland) sloegen mej. E. Lumb en mej. A. Lumb (Engeland) 6—0, 6—1. Heeren dubbelspel, kwart eindstrijd: Hare en Wilde (Engeland) sloegen Mitic en Puncec (Zuid-Slavië) 61, 61, 75; Cooke en Riggs (V.S.) sloegen Borotra en Brugnon (Frankrijk) 6—4, 3—6, 6—2, 6—3. Gemengd dubbelspel: kwart eindstrijd: Geel- hand en mevr. De Meulemeester (België) sloegen Boussus en mevr. Henrotin (Frankrijk) 6_4, 1—6, 6—3.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1