in Ch ina Di Japan Engeland: CXKCItlHltQ) der „nieuwe onde' DE MOEILIJKE ONDERHANDELINGEN TE MOSKOU. HetVredesfront" in het gedrang. Oefening, pxoefjuuMisatie in Engeland V RIJ D "A' 'G 7 JU EI 1939 verlangt van C tl Onderhandelingen zullen anders worden afgebroken De Japansche minister-president, Hiranoema, heeft naar aanleiding van den tweeden verjaar dag van het uitbreken van het „incident" in China te Tokio tegenover persvertegenwoordi gers verklaard, dat Japan onmiddellijk een nieuwe centrale regeering in China zal erken nen, zoodra deze zou worden ingesteld en dat Mandsjoekwo natuurlijk zou volgen, aldus meldt het persbureau Domei. Hiranoema sprak vrij over de kwesties van de afwikkeling van het incident in China, de versterking van het anti-kominternpact, de Britsch-Japansche betrekkingen, in het bijzon der de besprekingen te Tokio inzake Tientsin, de Amerikaansoh-Japansche betrekkingen en het incident van Nomonhan. Hiranoema zeide, dat er geen wijziging is in de vastgestelde politiek der regeering met be trekking tot een versteviging van het anti komintern verdrag, welke in de toekomst zal worden voortgezet op eenzelfde wijze als in het verleden. Het gerucht was in omloop, aldus de premier, dat een commercieele of handelsover eenkomst zou zijn gesloten tusschen Duitsch- land en de Sovjet Unie. De premier achtte het evenwel onbegrijpelijk, dat een overeenkomst of afspraak van politieken aard tusschen Duitschland en de Sovjet Unie zou zijn bereikt. Japan is van zins bijdragen tot den wereld vrede te leveren op de basis van moraliteit. Hiranoema is van meening, dat alle interna tionale overeenkomsten gebaseerd dienen te zijn op vreedzame gedachten, gegrond op mo raliteit. Hij gaf te kennen, dat Japan mogelijk vertegenwoordigers zal zenden naar het a.s. congres der nationaal-socialistische partij in Duitschland. Sprekende over de besprekingen te Tokio zeide Hiranoema, dat deze in hoofdzaak bedoeld zijn om de plaatselijke geschillen te Tientsin op te lossen. Het Britsche sentiment zal bewijzen een belangrijke factor te zijn bij een vriend schappelijke regeling der geschillen. De premier verklaarde, dat het voor Japan onmogelijk is samen te werken met eenige lnad dat bezwaar maakt te gen den opbouw van een nieuwe orde in Oost-Azië en probeert deze tegen te werken. De a.s. besprekingen hebben geen enkele beteekenis, tenzij Groot- Brittannië dat punt goed begrijpt. Daar om is een onmisbare voorwaarde een werkeijlk begrip van de positie van Ja- pan in-he.t Verre. Oosten. Dat is- een; zeer belangrijk punt.-.Japan; gaat. met vast-. beradenheid voort Alle inmenging! of obstructie moeten met alle middelen van de hand worden gewezen. Indien Groot-Brittannië mocht wei geren op het voornaamste punt de op vatting van Japan te erkennen, en daar mede de eischen van Japan te aan vaarden, zal er voor Japan niets an ders overblijven dan de besprekingen af te breken. Japan eerbiedigt de rechten en belangen van derde mogendheden in de buitenlandsche con cessies, doch Japan zal het onmogelijk achten samen te werken met derde mogendheden, die de positie van Japan en zijn wettige oogmer ken niet erkennen. Mocht een derde mogendheid den opbouw van de nieuwe orde in Oost-Azlië door Japan tegengaan dan zal Japan een der gelijke poging vastberaden bestrijden. Japan heeft geen bezwaar tegen een stxókte neutrali teit van buitenlandsche concessies, doch een te genwerking van de Japansche militaire opera ties en van de pogingen den vrede en orde te handhaven, is onverzoenlijk met een strikte neutraliteit van de buitenlandsche concessies. Een gedeelte van de openbare meening in Japan bepleit een beroep op oorlogsrechten in China, doch voor het oogenblilc kan niet defi nitief worden medegedeeld of een beroep zal worden gedaan op oorlogsrechten of niet. Ten aanzien van de betrekkingen tusschen Japan en de Vereenigde Staten zeide Hiranoe ma, dat hem geruchten hadden bereikt, dat de gevoelens van Amerika jegens Japan verbeterd zijn of dat de houding van Amerika tegenover Groot-Brittannië een wijziging heeft ondergaan, doch daaromtrent is niets uit Amerika verno men, hoewel de premier wel gehoord heeft, dat de stemming in de Ver. Staten is verbeterd. Hiranoema voegde hieraan toe, dat de regee ring niet overweegt een „goodwill" afgezant i\aar Amerika te zenden. De toestand in China Sprekende over de afwikkeling van het incident in China, zeide Hiranoema dat in verschillende deelen van China nieuwe regeeringen zijn ingesteld, wel ke zoo krachtig zijn, dat eerlang een nieuwe centrale regeering te verwach ten is. Hij is van meening, dat een nieuwe centrale regeering in China ge baseerd zal zijn op een stelsel van zelf bestuur. dat den provinciën een mach tig zelfbestuur zal geven. Het is evenwel twijfelachtig of deze nieuwe vorm van regeering het fede rale systeem zal volgen der Vereenig de Staten of van Duitschland van voor den wereldoorlog. Ten aanzien van de Japansche troe pen in China, zeide de premier, dat Japansche troepen gestationneerd wor den in binnen-Mongolië en op sommige punten in het noorden ook op andere punten als verdedigingsmaatregel tegen de komintern Het is ondenkbaar dat Japansche troepen di- recht en uit midden en Zuid-China zullen wor den teruggetrokken, wanneer een nieuwe cen trale regeering in China zal zijn ingesteld, daar hun aanwezigheid dan noodig zal ziin voor de handhaving van den vrede en de orde. De Japansche troepen, die in verschillende deelen van China, zijn gestationneérd als een Verdedigingsmaatregel tegenover de komintern zullen semi-permanent gehandhaafd blijven. De verklaring van Prins Konoye blijft van kracht en de regeering heeft niet de bedoeling haar te herzien. Het „incident" in China zal worden af gewikkeld in overeenstemming met de verkla ringen van Konoye, doch er zullen passende maatr-egelen worden genomen, indien de toe stand zich wijzigt. Tenslotte merkte Hiranoema op, dat het inci dent van Nomonhan beteekent, dat de Japan sche en Mandsjoerijsehe strijdkrachten geza menlijk pogen Sovjet Russische en Buiten-Mon- goolsche troepen die over de grens zijn gekomen terug te dringen en verder niets. Hiranoema be toogde geen nauwkeurige kennis te hebben van den internen toestand in de Sovjet Unie, doch hij haalde vele bevoegde waarnemers aan die zeggen, dat Sovjet Rusland niet in staat is strijd te voeren tegen Japan. Hiranoema onthulde, dat de regeering een krachtige politiek voert, welke be oogt een vriendschappelijke regeling te zoeken van alle hangende kwesties in ver band met de Japansche vischrechten in de Russische wateren en de Japansche pe troleum- en steenkolenconcessie in Sa- chalin, ten aanzien waarvan de Sovjets een niet te rechtvaardigen houding aan neemt. Hiranoema zeide, dat de regeering voornemens is de oude rechten en belangen met alle midde len te verdedigen. Ten aanzien van de binnen- landsche politiek gaf Hiranoema nog te verstaan, dat een orgaan in het leven zal worden geroepen voor de controle op en de bevordering van den buitenlandschen handel. Hij beloofde de pro ductiecapaciteit van de industrieën te zullen doen uitbreiden, hoewel de veióangens der be volking ten aanzien van grondstoffen verder be- perkt zullen worden. De ramp van de „Thetis". „Vier man te veel voor de ontsnappings kamer", constateert een der overlevenden. Arnold (links) en Shaw, twee der over levenden van de „Thetis". In het vervolg van het getuigenverhoor met betrekking tot den ondergang van de Engel- sche duikboot „Thetis" heeft gisteren vice- admiraal Tower, directeur van de vlootuitrus- ting, verklaringen afgelegd. Hij zeide o.a., dat wanneer een onderzeeër zijn eersten duik maakt, dit waarschijnlijk de veiligste is, dien hij ooit maken zal, omdat hij opzettelijk in langzaam tempo wordt genomen. Er is dan nooit het voornemen om de dingen te over haasten eh om zoo te zeggen is er minstens een overvloed van talent aan boord om het zeker te maken, dat alle voorzorgsmaatrege len genomen worden. Er is geen sprake van, dat het duiken van de „Thetis" beschouwd wordt als riskant of gevaarlijk, want het ge schiedde in Liverpool Bay in plaats van in Gareloch. Het- laatste, wat men zich moet voorstellen is, dat de proeftocht avontuurlijk is. De verklaringen van den vice-admiraal volg den op die van Frank Shaw, den eenigen bur ger, die uit de „Thetis" is ontkomen. Shaw sprak de theorie uit, dat de viermannen, die verdronken in de ontsnappingskamer, toen zij poogden de duikboot te verlaten, „hun hoofd kwijtraakten" en het mondstuk van hun Davisapparaat aftrokken. Hij voegde hieraan toe, dat een der vier mannen, die hij hielp uit de kamer te trekken, nog leefde en hem ver telde, dat- hij het luik niet open kon krijgen. Hij dacht dat dit te wijten was aan het feit, dat zij niet wachtten tot de waterdruk binnen de kamer gelijk was aan die er buiten. Shaw zeide het onverstandig te vinden, vier man tezamen in de ontsnappingskamer toe te laten, aangezien er voor vier man met Davistoe- stelien geen ruimte was. Voor hij de getuigenbank verliet, bracht Shaw nog hulde aan Arnold, met wien hij uit de „Thetis" ontkwam. „Wanneer hij er niet geweest was, denk ik niet, dat ik hier thans verklaringen zou kunnen afleggen". Het onderzoek wordt heden voortgezet. Zeven Arabieren ter dood veroordeeld. Reutei- meldt uit Haifa: De krijgsraad heeft zeven Arabieren wegens moord ter dood veroordeeld en vijf andere Ara bieren wegens het dragen van geweren tot le venslange gevangenisstraf. POOLSCH STANDPUNT ONGEWIJZIGD TEN OPZICHTE VAN DANTZIG. Vrije Stad mag niet bij het Rijk ingelijfd worden. PRESIDENT MOSCICKI NAAR ZIJN ZOMERVERBLIJF. De president der republiek, Moscicki, is gisteren uit Warschau naar zijn zo merverblijf te Spala vertrokken, waar hij eenige dagen zal vertoeven. Dit feit schijnt er op te wijzen, dat de minis terraad zekere besluiten heeft geno men. Deze besluiten zouden, naar men zegt, verband houden met het schrijven dat de Poolsche regeering binnenkort door tlisschenkomst van Chodacki, den commissaris-generaal aan den senaat van Dantzïg zal doen toekomen. Beek heeft gisteren den Franschen ambassa deur ontvangen. In gezaghebbende politieke kringen wordt verklaard, dat de. opvattingen van Warschau ten aanzien van Dantzig ongewijzigd zijn. De grens, waarover Polen de nationaal-socialisti sche autoriteiten van Dantzig niet zal laten komen, wordt door de volgende drie beginselen bepaald: 1) Dantzig zal niet bij het rijk mo gen worden ingelijfd. 2) Dantzig moet binnen de Poolsche douanegrenzen blijven. 3) Alle rechten van Polen in Dantzig moeten volkomen worden geëerbiedigd. Met name ten aanzien van het vrije gebruik van havens dokken, kaden, spoorwegen en an dere verkeersmiddelen, zoomede de controle op het postvervoer tusschen de vrije stad en Polen. Polen anderzijds blijft het recht erkennen op de vrije cultureele ontwikkeling van de Duitsche be volking van Dantzig, mits daaruit voor de Pool sche bevolking geen enkel verschil in behande ling en schade uit voortvloeien. De mededee- ling aan den senaat van Dantzig zou deze be palingen inhouden. De Poolsche commissaris Chodacki heeft gisteren aan de Britsdhe pers ver klaard, dat Polen op alle gebeurlijkhe den is voorbereid. Toch ziet hij nog re den tot optimisme. De krachtige hou ding van Engeland en Frankrijk heeft veel bijgedragen tot het ophelderen van den toestand. Hij zeide verder, dat de belangen van Polen te Dantzig econo misch zijn, terwijl de Duitsche belan gen ethnografisch en een gevoelskwes tie zijn. Derhalve kan Dantzig, weder om de gouden brug worden tusschen Polen en Duitschland. Ontslag aan Poolsche arbeiders in Dantzig. Reuter verneemt uit Dantzig: Het ontslaan van Poolsche ai-beiders bij de Dantziger scheepswerf wordt voortgezet en in sommige kringen werd gisteravond de vreés uitgesproken, dat 15 Juli a.s hier geen Polen mem- zullen werken. Bij de scheepswerf Schichau in Dantzig werken alleen Duitschers, aan gezien deze werf D'uitscli eigendom is. De Duitsche spoorwegarbeiders in Dantzig, welke driehonderd man sterk zijn, waaronder vele oud-militairen, krijgen van een deskundige les in het hanteeren van pantsertreinen en in het werk van de spoorwegen in dienst van mi litaire operaties. De geschutsopstellingen van den arooten oor log zijn wederom in gereedheid gebracht en op sommige plaatsen zijn de kannonnen weer in stelling gebracht. De voornaamste batterij staat op den Quelleberg, nabij Plehnendorf aan een van de mondingen van den „Dooden" Weichsel, tegen over Bohnsack, waar onlangs gedurende den nacht oorlogsmateriaal aan land werd gebracht. Een tweede batterij staat te Heubude, waar de arbeidsdienst de geschutopstellingen maakt. Onze Londensche correspondent schrijft ons: E bekende Engelsche uitdrukking die op ons Nederlanders betrekking heeft kan nu aldus worden veranderd: In matters of diplomacy the fault wibh the Russians is offering too little and asking too much.*) Zij rijmt niet langer in dezen vorm maar ze rijmt toch wel met de omstandig heden. Al vertelt men ons niet het fijne van de zaak, het is toch wel genoegzaam bekend dat Engeland aan alle oorspronkelijke eischen van Rusland heeft voldaan, de garantie van de Oostzee-landen met naam en toenaam .in begrepen. Dat wilden de Russen omdat zij in de overeenkomst geen twijfel wilden laten bestaan dat de Engelschen en de Franschen hen zouden helpen hun levensbelangen in Oost-Europa te helpen beschermen. Het com plement van zulk een toezegging reeds ge geven is, zeggen Engeland en Frankrijk, dat Rusland op zijn beurt de levensbelangen van deze landen in West-Europa zal helpen be schermen. Hét blijkt dat men daar op het Kremlin niet veel voor voelt; en zoo dus ont breekt het noodzakelijk evenwicht dat de overeenkomst behoeft. De positie van Nederland en Zwitserland. Dit is een netelige zaak, die zich niet zoo gemakkelijk laat oplossen. Het merkwaardige is dat Engeland in beginsel gekant is tegen Russische garanties in het Westen die de positie van Nederland en Zwitserland raken. Het weet dat deze landen op geen garanties van wie ook gestéld zijn. omdat ze niet passen in hun neutraliteitspolitiek, en dat zij ook niet kunnen gedoogen dat zij, op welke wijze ook, genoemd zouden worden in of betrokken zouden worden bij overeenkomsten die deze groote mogendheden zouden willen aangaan. Nederland en Zwitserland staan in dit op zicht zuiverder dan de Oostzee-landen en dan België en Denemarken die, hoe zeer zij streven naar een neutrale positie in geval van oorlog, eenzijdige garanties van groote mogendheden hebben aanvaard, waarmede de volstrekte zuiverheid van hun neutrale positie is aange tast. Engeland meent dat aan geen land ga ranties mogen worden opgedrongen. Rusland stelt zich op het standpunt dat de kleine lan den niet weten wat goed voor hen is, nu in het bijzonder dat de Oostzeelanden niet weten wat goed voor hen is en dat zij tegen hun vól in beschermd moeten worden. Uit hetgeen men heeft gehoord moet worden opgemaakt dat Engeland en Frankrijk aan dit standpunt tegemoet zijn gekomen teneinde het zoo zeer begeerde pact deelachtig te worden. Maar Engeland kan er in beginsel niet het minste bezwaar in hebben dat Rusland hoe tegen strijdig het ook is zijn standpunt (om welke reden dan ook) niet wil doen gelden ten aanzien van de West-Europeesche kleine lan den. Iedereen zou daarover feitelijk verheugd moeten zijn, Engeland en Frankrijk en de be trokken landen. Er is inderdaad geen sprake van dat de Engelsche regeering Nederland en Zwitserland verlangt te betrekken in haar overeenkomst met Rusland, op welke wijze dan ook. Maar de houding van Rusland maakt het contract, als het nu geteekend Nachtelijk bombardement op Tsjoenking. Tal van huizen geraakten in brand. Tsjoengking, de tegenwoordige hoofdstad van China, is na middernacht gebombax-deerd. Een huis der zending van de Amerikaansche metho disten, werd getroffen, terwijl het Duitsche con sulaat beschadigd werd. In de zakenwijk zijn 67 huizen in brand geraakt. Eenige personen werden gewond. voor Aantal reservisten der luchtmacht opgeroepen Reuter meldt uit Londen 6 Juli: Een aantal reservisten der luchtmacht wordt opgeroepen gédurende de vol gende drie of vier maanden als oefe ning voor een proefmobilisatie. Zekere eenheden zullen in die periode, naar door het ministerie van luchtvaart wordt medegedeeld, mobilisatie- en be wegingsoefeningen ten uitvoer leggen. De betrokken reservisten zouden volgens den gewonen loop van zaken in dezen tijd zijn op geroepen voor hun jaarlijksche oefening. De bijzondere volmachten, die gegeven zijn door de wet op de reserve- en hulpstrijdkrachten van 1939. worden hiertoe niet gebruikt. De oefeningen zullen ten uitvoer worden gelegd in samenwerking met de oefeningen der vloot en der luchtmacht en met de leger- manoeuvres in Juli, Augustus en September. Vijf eskaders vliegtuigen naar Frankrijk. Reuter verneemt voorts van het Britsche ministerie van luchtvaart, dat besloten is vijf eskaders naar Frankrijk te. zendén, die op 14 Juli boven Parijs zullen vliegen. wordt, te eenzijdig. Tegenover de garanties ten behoeve van Rusland in het oosten staan geen Russische garanties ten behoeve van Engeland in het Westen. Hoe komt men er uit? Het argument dat Engeland ruu aan voert is dat als alle staten aan de Duitsche oostgrens de garanties van Engeland, Rusland en Frankrijk moeten ontvangen de staten aan Duitschland's westgrens de zelfde garan ties moeten ontvangen. Het argument wordt zuiver academisch gebruikt en blijkbaar om de Russen te bewegen hun houding ten aan zien van de Oostzee-landen te herzien. Als de Russen dit niet willen doen dan kan men niet gemakkelijk inzien hoe overeenstemming kan worden bereikt. De eenige uitweg schijnt te zijn, en die wordt dan ook in de Engelsche pers aangewezen, zich te houden bij de reeds gegeven en door de drie partijen goedgekeurde garanties voor Polen, Roemenië, Griekenland, Turkije (en België) en zonder verder verwijl het Britseh-Fr ansch- Russisch verdrag voor wederkeerigen bijstand te sluiten dat prak tisch (In de Fransch-Russische en de Britsch - Fransche alliantie) reeds aanwezig is. Als het ooit onverhoopt tot een oorlog zou komen zou zijn verloop en zou zijn ontwikkeling uiter aard vanzelf aangegeven hoe de triple alliantie zou moeten optreden. Het is duidelijk dat de Russische tactiek niet bevorderlijk is voor de materleele en de mo- reele versterking van het vredesfront. Men hoort hier dat Duitschland de situaties ex ploiteert, de Russen tracht te overtuigen dat Engeland machteloos is in Oost-Euiropa. de Oostzee-landen waarschuwt dat zij verloren zijn als zij een garantie van Frankrijk en Engeland aanvaarden maar in vrede kunnen leven onder Duitsehlands bescherming. A. K. VAN R. Tsjang Kai Sjck roept op tót voortzetting van den „weerstandsoorlog". Manifest tot het Chineesche volk. TSJOENGKING, 6 Juli. Tsjang Kai Sje-k heeft heden, aan den voor avond van den tweeden verjaardag van het uitbreken der vijandelijkhe den, een verklaring uitgegeven, waar in hij opnieuw de vastberadenheid tot uitdrukking brengt om den „weer standsoorlog" tegen Japan voort te zetten. De verklaring, die gericht is tot het Chi neesche leger en het volk en die beschouwd wordt als hijzonder belangrijk in verband met de talrijke vredesgeruchten, die thans de ronde doen, stelt in bittere bewoordingen den vroegeren premier Wang Tsing Wei aan den kaak wegens zijn gemelde vredespogingen. Een tweede manifest is gericht tot het Ja pansche volk. Daarin wordt beroep gedaan op Japan om de agressiepolitiek te laten va ren. De weerstand der Chinee-zen wordt ge rechtvaardigd met er op te wijzen, dat de Ja panners op gelijke wijze zouden optreden, wanneer een inval in Japan gedaan zou worden. Tsjang Kai Sjek voegt hieraan toe, dat het geloof van het Japansche leger, volgens hetwelk zijn verwijdering de verove ring van China zou beteekenen. onjuist is, aangezien anderen zouden opstaan om zijn plaats in te nemen. (Reuter.) Nederlanders voor den Engelschen politierechter. De kapitein en vijf schepelingen van het Nederlandsche motorschip „Insulinde" die eenige weken geleden bij de regentskanaal- haven te Stepney werden gearresteerd, zul len vandaag voor den politierechter van het Theemsdistrict terecht staan, verdacht van hulp, subs, medeplichtigheid aan het onwet tig aan land brengen van vreemdelingen. Brand aan boord van schip met vluchtelingen. Opvarenden door ïtaliaansch schip aan boord genomen. Wederom hebben Europeesche Joden een verschrikkelijk drama beleefd op hun tocht naar andere gebieden. Het gebeurde Woens dag in de wateren van de Dodekanesos, waar brand ontstond aan boord van 't schip de „Rim" dat onder Panameesche vlag voer en dat '<00 Oosteirijksche Joden aan boord had, welk ;hip zich ter hoogte van 't eiland Simi, bij Rhodes bevond. Het Italiaansche stoom schip Fiume, dat bij Rhodos voor anker lag, voer terstond af en verleende assistentie. De opvarenden werden aan boord gebracht van het Italiaansche schip. De „Rim" zou ten slotte gestrand zijn. (In diplomatieke aangelegenheden is is het de fout van de Russen te weinig aan te bieden en te veel te vragen.) PKOERAMMA ZATERDAG 8 JULI 1939. HILVERSUM I. 1875 en 414.4 M. VAR A-Uitzending. 10.00—10.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. (Ca. 8.16 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor Arbeiders in de continubedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek. (Ca. 12.15 Berichten). 2.00 Causerie „Door China langs onbekende wegen". 2.20 VARA-Kinderkoor „De Merels" en gramofoonmuziek. 3.00 Reportage. 3.30 VARA-orkest. 4.30 Esperanto-uitzending. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.30 Filmland. 6.00 Orgelspel. 6.28 Berichten. 6,30 Gramofoonmu ziek. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Felecitaties. 7.10 Politiek radiojournaal. 7.308.00 Cursus „Langs steden en dox-pen". 8.05 Herhaling SOS-berich- ten. 8.07 Berichten A. N. P,, VARA-Varia, 8.20 VARA-orkest en soliste. 9.00 Puzzle-uitzending. 9.15 Esmeralda. 9.40 Orgelspel. 10.15 Radiotoo- neel. 10.30 Berichten A. N. P. 10.40 Souvenir orkest. 11.1012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301,5 M. KRO-Uitzending. 4.00—5.00 HIRO. 8.009.15 Gramofoonmuziek. (Ca. 8.15 Be richten). 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Gods dienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO- orkest. 1.00 Gramofoonmuziek. (Ca. 1.15 Be richten). 1.20 Vervolg concert. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Kinderuur. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.05 Causerie „Juist in tijden als deze". 4.25 Gramofoonmuziek. 4.30 Berichten. 4.35 Gramofoonmuziek. 4.40 Cause rie „Spreken in vreemde talen", 5.00 Mandoline orkest „Sempre Avanti". (5.155.30 Film- nieuws). 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramo foonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Berichten, gramofoonmuziek. 7.00 Berich ten. 7.15 Causexóe „Volkskracht en Volksweer baarheid". 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten A. N. P. mededeelingen. 3.15 Meditatie met muzikale omlijsting. 8.35 Gramofoonmu ziek. 8.45 Gevaxóeerd programma. 10.30 Be richten A. N. P. 10.40 Causerie „Het onvergan kelijke rijk" (met muzikale omlijsting). 11.10 12.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.35 Pianovoor dracht. 12.05 Orgelspel. 12.25 Harry Engelman's kwintet. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.20 Julius t Kanti"ovitch's orkest. 1.50 Reportage. 2.05 Gra mofoonmuziek. 2.20 Voor pluimveehouders. 2.35 Reportages. 6.20 Berichten. 6.50 Natuurhistori sche causerie. 7.05 Het English Ensemble. 7.50 Leon Ccrtez' Coster Pals en solisten. 3.20 Geva rieerd programma. 9.20 Berichten. 9.50 Nieuws uit Australië. 10.05 BBC-Theater-oi"kest en so listen. 11.00 Grosvenor House Dance Band en solisten. 11.50 Dansmuziek (gr.pl.) 12.1512.20 Berichten. RADIO PARIJS, 1648 M. 9.009.20; 10.30 en 11.20 Gi'amofoonmuziek. 12.30 Zang. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.25 Het Gras-orkest. 2.50 en 3.35 Zang. 3.50 Pianovoor dracht. 4.05 Zang. 5.05 Cellovoordracht. 5.50 Zang. 7.25 Gramofoonmuziek. 7.50 Pianovoor dracht. 8.50 Uit Brussel: Het symphonie-orkest van de Tentoonstelling te Luik en solist. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.2012.50 Jo Bouillon's dansorkest. KEULEN, 456 RL 6.50 Gramofoonmuziek. 7.35 Artur Rink's orkest. 8.509.35 Het Danziger Politie-muziek- corps. 12.20 Het Weensch symphonie-orkest. 2.30 Gramofoonmuziek. 4.206.20 Hans Bund en zyn orkest. 7.30 De vijf „Fidele Musikanten" met pianobegeleiding. 10.00 Gramofoonmuziek. 11.00 Hei-mann Hagestedt's orkest en solist. 12.20 Gra mofoonmuziek. 2.303.20 Het Leipziger sym phonie-orkest en soliste. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroeporkest. 1.50 Gi-amofoonmuziek. 2.25 Concert met toe lichting. 3.25 Gramofoonmuziek. 3.50 Omroep- symphonie-orkest en solisten. 6.05 Omroep orkest en solist. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.20 Sint Rombouts-koor van Mechelen en solist. 9.35 Uit Berlijn. Symphonieconcert m.m.v. soliste. 11.20 12.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroepdans- orkest. 1.50 en 2.55 Gramofoonmuziek. 3.20 Mar- ceau Burton's Musette-ensemble. 4.00; 5.35; 6.35 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Cabaret programma. 9.05 Gramofoonmuziek. 9.35 Radio- orkest (met toelichting). 10.30 Gramofoonmu ziek. 11.00 Omroepdansorkest en soliste. 11.50 12.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.35 Otto Dobrindt's orkest, pianoduo en solis ten. 10.20 Berichten. 10.40 Orgelconcert. 11.05 Berichten. 11.20—12.20 Zie Keulen om 11.00.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 9