IJmuider Courant CoCijn geeft de opxUacht t&iuq. Twee trammen botsten DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Teekenen van Ontspanning. Nu mr. dr. D. A. P. N. Kooien aangezocht een ministerie te vormen. Radio-belasting op komst. Portvrijage. Vader wilde zijn kind redden. 7e JAARGANG No. 83 Uitgave Louren» Coster. (Maatschappij voor Courant Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V Groote Houtstraat 93. Haarlem. Tel. 10724. Bureau IJmuider Couranti Kennemerlaan 42. IJ muiden. Telefoon 5301. Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, «orden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie; P W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur; ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 10 JULI 1939 Abonnementen per weck f 0.12'/a» P®* maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Loss# nummers 3 cent per ex. Advertentiëni 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer fO.ICk Er doen zich verschijnselen voor die op een ontspanning in de kwestie-Dantzig duiden. Dit is een voorzichtig-gestelde zin, en met reden. Want de ervaring van dezen tijd heeft geleerd, dat spanningen en ontspanningen elkaar regelmatig afwisselen, met grooter snelheid zelfs dan uitsluitend door de wet van actie en reactie verklaard kan worden. Maar de gedachte dat de kwestie-Dantzig geen aan leiding tot een Europeeschen oorlog kan zijn is blijven leven en doet zich opnieuw gelden. In Engeland heeft men die gedachte vanwege zijn verdragsverplichtingen met Polen scherp bestreden. In Engeland wordt men beheerscht door de overtuiging, een vastberaden houding tegen Duitschland te moeten aannemen. Maar in Nederland kunnen wij de zaak uit een an der oogpunt, een objectief, beschouwen. En dan blijft deze overweging van groot belang: Als twee landen, Polen en Duitschland, een geschil hebben waarbij niet alleen het eischen- de land wijziging van den status quo vraagt maar bovendien het andere tot een zekere mate van concessies bereid is want dat is Polen, zooals iedereen weet dan blijft de weg tot oplossing open en is die zelfs de logi sche uitweg. Vooral nu Polen de Engelsch- Fransche toezegging van steun ingeval van Duitsche agressie achter zich heeft. Heel an ders zou de toestand zijn als Polen onverbid delijke handhaving van den bestaanden toe stand vroeg. Men moet den huidigen toestand evenwel blijven beschouwen als een hangend proces. Dat is iets anders. Het is teekenend dat het officiëele Poolsche regeeringsorgaan „Gazeta Polska" Vrijdag geschreven heeft in dezen trant: „Wij willen Britten en Franschen niet hun leven zien ge ven voor een kleine Dantziger chimère Het vredesfront verlangt geen oorlog. De menschheid wil een slachting der jongere generatie vermijden. De Poolsche jeugd, de eerste generatie die in het onafhankelijke Po len is opgegroeid, verlangt voor alles een vreedzaam leven. Alles hangt af van Duitsch landof dit land van zijn imperialistische bedoelingen wil afzien". Tezelfdertijd constateeren de Britsehe en de Fransche pers een ontspanning inzake Dant- zig. De Daily Telegraph meent „dat Hitier zich rekenschap heeft gegeven van het gevaar voor Duitschland, van de kwestie een aanleiding tot een algemeenen oorlog te maken. Indien deze toestand bestendigd blijft zou het moge lijk zijn dat de Poolsche regeering de kans ziet, de onderhandelingen met Berlijn te her vatten. En de Parijsche „Excelsior" merkt op: „Als de Duitsche leiders inzien, dat Duitsch land bij een oorlog weinig te winnen en veel te verliezen heeft, zullen zij de huidige ont spanning aanmoedigen en de vrije stad Dant- zig weer tot welvaart laten komen". Men voelt in dit alles wel degelijk weer den Invloed van den afkeer-van-oorlog waarover ik Zaterdag schreef, betoogend dat in al die zwarte jaren die achter ons liggen de strijd tegen den oorlog ondanks alles groote vorde ringen heeft gemaakt. De volken zijn niet meer tot geestdrift voor oorlog te krijgen. Zij verwachten van hun leiders dat die hen den oorlog besparen zullen. Nu schrijft de hierboven geciteerde Gazeta Polska nog wel andere dingen ook in dat ar tikel. Dat zij zegt: „Polen heeft meer dan eens in zijn historie getoond, dat het weet hoe het moet vechten" kunnen wij beschouwen als een toevoeging aan de vredelievende taal, die niet uit kon blijven. Het is de gebruikelijke verze kering die ten doel heeft iedere verdenking van zwakte, van weifeling of iets dergelijks uit te sluiten. Maar opvallender is de volgende uitlating van het officiëele Poolsche blad: »»Wij gronden ons op de hypothese, dat Polens verwijdering van de Oostzee het voornaamste doel van Duitschland is. Maar het is ook mo gelijk dat de geheele militarisatie van de vrije stad een afleidingsmanoeuvre is, die een bedreiging aan andere zijde, bv. van Hon garije of van Nederland, moet verhullen". Vreesachtige lieden zullen wellicht schrik ken als zij dit lezen. Laten zij bedenken dat wij dit soort veronderstellingen nu al jaren lang ten opzichte van allerlei landen hebben hooren opperen, zonder bewijs. En dat de Gazeta Polska zelf van veronderstellingen spreekt en maar wat vagelijk oppert. Ten slotte weet niemand met zekerheid, wat Hitier eigenlijk voor plannen koestert. Maar als hij een Europeeschen oorlog wil vermijden zal hij toch ook zeker niet in de richtingen van deze Poolsche vage veronderstellingen gaan. En er is geen enkele aanleiding om in haar juistheid te gelooven. Men kan op die manier wel aan 't veronderstellen blijven en zou nog verschei dene andere kleine landen kunnen gaan op sommen. R. P. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers óp Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Mr. dr. D. A. P. N. Kooien. De regeeringspersdienst meldt Dr. H. Colijn heeft aan H. M. de Koningin verzocht van de opdracht tot vorming van een kabinet te mogen worden ontheven, daar zijn pogingen tot samenstelling daarvan in de richting, welke hij zich had gedacht, niet waren geslaagd. Zaterdagmiddag heeft Hare Majesteit mr. dr. D. A. P. N. Kooien ontvangen en hem opdracht gegeven tot vorming van een kabinet. De heer Kooien heeft verzocht deze opdracht in beraad te mogen houden. Dr. Kooien ontvangt Dr. Deckers. Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien heeft heden morgen tegen half twaalf bezoek ontvangen van mr. dr. L. N. Deckers. Dr. Deckers heeft ook Zondag een bezoek aan dr. Kooien ge bracht. Vanmiddag zal de hèer Kooien de openbare zitting voorzitten van--den Raad voor de Luchtvaart, waarin de ramp van de „Ijsvogel" wordt behandeld. Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien. Staatsraad mr. dr. D. A. P. N. Kooien is op 21 Januari 1871 te Rijswijk geboren. Hij bezocht het gymnasium te Utrecht en stu deerde in de rechten aan de Utrechtsche uni versiteit. In 1894 promoveerde hij in de staatswetenschappen. Na de advocatuur te Utrecht te hebben uit geoefend werd hij achtereenvolgens school opziener in het arrondissement IJsselstein, voorzitter van den bond van R.K. Kiesvereni gingen en lid en ondervoorzitter van den Centralen Raad van Beroep. In 1905 vaardigde het kiesdistrict Grave hem af als lid-van de Tweede Kamer. Na mr. Foch's benoeming tot gouverneur-generaal volgde mr. Kooien hem op als voorzitter van de Tweede Kamer. Tot 1925 was hij kamer president. Van Augustus 1925 tot Maart 1926 was hij minister van arbeid, handel en nij verheid in het kabinet-Colijn. De'aanneming van het amendement-Kersten (het gezant schap bij het Vaticaan) had de val van dit kabinet tot gevolg. In April 1926 deed de heer Kooien zijn intrede in den Raad van State. Behalve vele functies in dienst van het Katholieke gemeenschapsleven is de heer Kooien o.a. curator van de Technische Hooge- school te Delft en voorzitter van den Raad voor de Luchtvaart. DE TENTOONSTELLING VAN BIJBELSCHE KUNST IN HET RIJKSMUSEUM TE AMSTERDAM. Zaterdagmiddag is de tentoonstelling van Bijbelsche kunst in het Rijksmuseum te Am sterdam officieel geopend door den minister van Onderwijs, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine Echter niet voer. hen, die ongeveer de gemiddelde bijdrage voldoen aan een Omroepvereeniging. Volgens de Tel. is binnenkort de indiening te wachten van een wetsontwerp dat beoogt te voorzien in de financiering van televisie en wereldomroep. In dit wetsontwerp zou zijn uitgegaan van de gedachte dat in Nederland op iederen luistetraar (houder van een radiotoestel of radiodistributie) één luisteraar is, dié nergens iets bijdraagt. Zouden op de een of andere wijze die luisteraars ,door enthousiaste propa gandisten van de radioomroepvereenigingen dikwijls met „klaploopers" en „parasieten" be titeld) gedwongen worden, hun steentje bij te dragen, dan zou de financiering van de op uitcoering wachtende projecten wél mogelijk zijn. Daar de regeeroing het systeem van vrij willige bendrage, zooals dat in Nederland tal van parei goed gewerkt heeft, intact wil la ten, zal voorgesteld worden, dat zij, die thans reeds bijdragen bij de Radiovereenigingen, van de nieuwe heffing zullen worden vrijge steld. Alleen zij, die ver onder het laagste ge middelde betalen, zullen dan aan hun om roepvereeniging iets meer moeten betalen. De niet-contribuanten zullen in zooverre vrij gelatei worden, dat zij zelf mogen beslissen aan wie zij hun penningen ten goede willen doen komen. Zij kunnen zich dus bij die ver- eeniging aansluiten, die het meeste met hun persoonlijke opvattingen overeenkomst. Zij, die om principieele of andere redenen wei geren, zich bij een der bestaande omroep- vereenigingen aan te sluiten, zullen dan een belasting moeten betalen, overeenkomende met de gemiddelde bijdragen der leden plus één gulden. De gelden die op deze wijze zullen binnen komen, worden dan besteed voor de verwezen lijking van de groote idealen van de Neder- landsche radiowereld. Televisie en We reldomroep. (De -posterijen van Venezuela héb ben bepaald, dat minnebrieven voortaan voor half porto zullen worden vervoerd, mits in rose en veloppe gestoken en met het recht der posterijen om den inhoud te controleeren) Dat is goed nieuws voor de gelieven Van het Venezolaansche ras, De porto van hun minnebrieven Wordt nu de helft van wat ze was. Daarmede wil men hen bewegen, Nog meer te schrijven aan elkaar. In teere, vurig toegenegen Bewoordingen van 't minnend paar. Zij schreven blijkbaar niet gerej Naar 't oordeel van de posterij, Nu wordt de liefde meer be-zegeld, Niet portvrij, maar meer portgevrij. Het spreekt vanzelf, men moet bewijzen. Dat het ook liefdesbrieven zijn, Want men gaat met de halve prijzen Niet buiten Amor's schietterrein. Men moet daarom de brieven stoppen, Waarin men heel zijn hart uitstort Alleen in rose enveloppen, Dan heeft men recht op halve port. Dan kon de post nog ondervinden, Dat elke, dien men posten deed, Een brief geleek tusschen beminden, In rose envelop gekleed. Dus één ding was niet te ontberen, Wanneer men veilig wilde gaan, Moest men den inhoud controleeren, Daar mag alleen maar liefs in staan. Ik zou twee dingen zeggen willen: Dat vak van controleur der min, Stel u dat voor, ik kan wel rillen, Voor geen fortuin ging ik daar in. En als ik brieven daar moest schrijven, Nam ik geen rose envelop, 'k Zou graag buiten controle blijven, Al moest er dubbel porto op. P. GASUS. Geen definitief resultaat. De ambassadeurs van Groot Brittannië en Frankrijk te Moskou, Seeds en Naggiar, alsmede Strang, hebben gisteravond een onderhoud ge had met den volkscommissaris van buitenland- sche zaken, Molotof, dat twee uur en vijftig mi nuten duurde. In de verklaring, welke door het agentschap Tass omtrent de besprekingen in het Kremlin is gepubliceerd, wordt gezegd, dat „geen definitief resultaat is bereikt". Omtrent het onderhoud op het Kremlin wordt van andere zijde nog medegedeeld, dat dit het langste is geweest, dat tot nu toe door deze po litici is gevoerd. De snelle opeenvolging van de besprekingen duidt op een versneld rythme van de onderhandelingen, doch men kan nog geen ernstige voorspellingen doen over den duur hiervan. Gezien het moeilijke karakter van de bespre kingen, welke ten doel hebben den vrede in Europa te bewaren, zal het nog een week, of langer kunnen duren, voordat nadere mededee lingen worden gedaan over de resultaten, zelfs indien men eerder in beginsel tot overeenstem ming komt. In de gemeentelijke zweminrichting aan de Kleverlaan te Haarlem gaven leden van den Ned. Arbeiders Sportbond in het kader van de Sportweek een gymnastiek- demonstratie in het water. Qtoot aantal passagiet& gewone In Amsterdam-West heeft zich een onge val voorgedaan, dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Op den hoek van de Witte de Withstraat en Jan Evertsenstraat zijn Zater dagmiddag twee trammen, één van lijn 7 en één van lijn 13 met elkaar in botsing geko men. De bijwagen van lijn 7 kwam dwars over de straat te staan met den kop tegen den gevel van het in de Jan Evertsenstraat gelegen filiaalgebouw van de Rotterdamsche Bank- vereeniging. De gevel van dit gebouw door stond den schok en slechts een rijwiel, dat daar tegen den muur stond, sneuvelde. De inzittenden van beide trams werden duchtig door elkaar geslingerd. Lijn 13 had een open bijwagen, waaruit eenige passagiers door den schok op straat vielen, gelukkig zonder letsel op te loopen. Het meest hadden echter de inzittenden van lijn 7 te lijden. De zijkanten van het voorbalcon van den bijwa gen werden ingedruk en vrijwel geen ruit bleef heel. Tal van passagiers en de conduc teur van den bijwagen liepen schrammen en builen op of waren er erger aan toe, zoodat eenige auto's van den geneeskundigen dienst, welke weldra ter plaatse waren, den conduc teur en vier reizigers mee naar het Wilhel- mina-gasthuis namen. Van daar werden de conducteur en een der passagiers, na verbon den te zijn, naar hun woningen vervoerd. De drie overige reizigers, twee bejaarde zus ters en een jongere vrouw werden met een hersenschudding ter verpleging in het zieken huis opgenomen. Scotland Yard op haar hoede. Molotof f confereert bijna 3 uur. BURGERWACHTDAG IN GRONINGEN. Op de renbaan in het stadspark te Gronin gen is Zaterdagmiddag de burgerwachtdag van den Ned. Bond van Vrijwillige Burger wachten gehouden, welke door vele burgerlijke en militaire autoriteiten werd bijgewoond. Tachtig afdeelingen der burgerwacht waren met tezamen ongeveer 1700 deelnemers ver tegenwoordigd. Jhr. mr. C. J. A. den Tex. burgemeester van Bloemendaal, de bondsvoorzitter, keerde zich in zijn openingsrede tegen de bij velen leven de gedachte, als zoude de burgerwacht opge roepen om het revolutiegevaar van 1918 te be zweren, met het verdwijnen van dat gevaar haar reden van bestaan hebben verloren. Niets is noodlottiger dan de meening, dat nieuwe perikelen spr. doelt hier op het gevaar van luchtaanvallen de burgerwacht onvoorbe reid zullen aantreffen. Dit wil niet zeggen, dat de oude taak wordt verwaarloosd, maar de burgerwachten moe ten uit de nieuwe verantwoordelijkheid nieuwe krachten scheppen om een front tegen het luchtgevaar te vormen. Deze bondsdag, welke een uitgebreide luchtbescheraningsoefening op het programma heeft, is een stap in deze richting. Nadat onder het zingen van het Wilhelmus de Nederlandsche vlag was geheschen en de burgerwachten een vaandelgroet hadden ge bracht, sprak de Commissaris der Koningin in de provincie Groningen een rede uit. Na deze rede gaven de verschillende afdee lingen demonstraties te zien, welke reeds voor een deel aan de luchtbescherming waren gewijd. Kruitmagazijn bij Salamanca in de lucht gevlogen. Dertig dooden, 200 gewonden 90 vermisten. Merkwaardige circulaire der Iersche terroristen. LONDEN, (Reuter) Beambten van Scot land Yard stellen een onderzoek in naar aan leiding van mededeelingen, verleden week verstrekt door een kortgeleden uit de gevange nis van Dartmoor ontslagen gevangene, over een complot, dat in deze gevangenis zou zijn beraamd, alsmede naar soortgelijke berich ten, welke van anoniémè zijde zijn ontvangen en welke doen vermoeden, dat in Londen en enkele provinciesteden nieuwe terroristische daden door het Irish Republican Army zullen worden gepleegd. In documenten die de po litie bij huiszoekingen in Noord-Londen in be slag heeft genomen, worden bepaalde gebou wen genoemd. Men belooft, dat uit den Ier- schen vrijstaat reeds nieuwe Ira-leiders zijn aangekomen om de hervatte terroristische campagne te leiden. In een exemplaar van een uit zes bladzijden bestaande circulaire, bestemd voor de leden van de in Engeland werkzaam zijnde organi satie van Iersche terroristen, is in handen ge vallen van Scotland Yard. Het document, dat ..weekblad" geheeten is, is heimelijk naar Engeland overgebracht. Het kondigt een ver scherping aan van de „maatregelen" die de organisatie neemt om Engeland te dwingen, het „bezettingsleger" dat het in Noord Ier land heeft terug te trekken. Voorts wordt een lijst gegeven van de reeds uitgevoerde terroristische daden, en hierop komt oa. de groote brand voor, die op 29 Mei te Londen is uitgebroken. „Met leedwezen" wordt gemeld, dat bommen het leven hebben gekost van een Engelschman. In het alge meen, zoo wordt gezegd, wordt „nauwgezet" zorg gedragen om „de campagne te beperken tot vernietiging van eigendommen en open bare diensten en tot desorganisatie van het Engelsche gemeentelijke leven". Goederentrein vernietigd. MADRID, 10 Juli (Havas) Gister middag is in het dorp Penaranda de Bracamonta nabij Salamanca een" kruit magazijn in de lucht gevlogen. Naar ge meld wordt zijn hierbij omstreeks dertig personen om het leven gekomen en 200 gewond, terwijl er nog 90 vermisten zijn. Een goederentrein, die zich in het sta tion bevond, werd volkomen vernietigd. Uit Salamanca, Samora, Valladolid en Avila hebben zich brandweren en militairen naar de plaats des onheils begeven. Tengevolge van het tekort aan water als gevolg van het zeer warme weer stuitte het blusschingswerk evenwel op groote moeilijkheden. Franco heeft onmiddellijk van zijn deelneming doen blijken en 200.000 peseta's voor de getrof fen bevolking beschikbaar gesteld. De oorzaak van de ontploffing is nog niet bekend. Beide verdwenen in de diepte. Zeilerstragedie op het meertje de Wijdeblik. Zondagmiddag is op het Meertje de Wijde Blik onder de gemeente Kortenhoef, bij het zeilen een ernstig ongeval gebeurd. De heer E. den Hertog uit Vreeland was met twee van zijn kinderen en eenige vrienden gaan zeilen. Doordat als gevolg van een windvlaag de giek plotseling overkwam, sloeg het vijfjarig zoon tje van den heer Den H. over boord. De vader sprong het kind na om het te redden. Na eenige malen gedoken te hebben, had hij het kind gegrepen, doch zonk toen plotseling met het knaapje in de diepte. Van de boot af kon men de drenkelingen niet meer bereiken en toen hulp van den wal arriveerde, was het te laat. Tot het invallen van de duisternis werd gedregd, doch men slaagde er niet in de dren kelingen te vinden. Vanmorgen is opnieuw een politieboot uit gevaren om het dreggen voort te zetten. De heer Den Hertog, die gymnastiekonder- wijzer in de hoofdstad was, laat een vrouw en nog drie kinderen achter.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1