Italiaansche belangstelling voor Nederland. H.C. ANDERSEN DE ROODE SCHOENTJES Voorlichting over ons land laat soms wel wat te wenschen over. ROME, 7 Juli 1939 (Bijzondere correspondentie). „De politiek der Westelijke Democratieën wekt den lachlust der Nederlanders op' aldus de ontdekking, die de speciale corres' pondent van het grootste dagblad van Rome, de „Messaggero" blijkens een uitvoerige be schouwing in het nummer van 5 Juli heeft gedaan gedurende een bezcek in de binnen landen vanhet eiland Marken! In de oogen van den Italiaanschen journalist is dit natuurlijk een compliment en dat hij het als zoodanig bedoelt, blijkt uit het geheele overi gens zeer sympathieke artikel. De fascistische persman toont in zijn beschouwing over Mar ken aardig op de hoogte te zijn van onze va- derlandsche geschiedenis en ook van onze hedendaagshe problemen; ook het belang van de Nederlandsche neutraliteitspolitiek is hem duidelijk, ofschoon hij haar hoogstens be dreigd schijnt te zien van de zee uit, waar hem echter de stalen vuurmonden, die ach ter de machtige sluispoorten van den gigan- tischen Zuiderzeedijk als verborgen wacht honden de meest kwetsbare punten van de Nederlandsche kustlijn verdedigen" de noodige geruststelling hebben geschonken. Een artikel als het onderhavige is dus reeds een opmerkelijke vooruitgang te noemen, want tot voor kort stond de voorlichting om trent Nederland en vooral de kennis van de bevolking omtrent de Lage Landen aan de Zee in Italië op een uiterst onbevredigend peil. Sedert het standaardwerk van den goe den Edmondo de Amicis, die zijn „Olanda' nog met de „Camera Obscura" van Hildebrand scheen te hebben gezien, zijn er slechts radisch schetsen over ons land in de taal van Dante verschenen en deze laatste vermochten bovendien Nederland bijna nooit anders te zien dan het stille vijvertje in het hoekje van den grooten Europeeschen tuin.. Het kan niet worden ontkend dat de belang stelling der Italianen voor ons land in den laatsten tijd op opvallende wijze toeneemt. Na de korte verkoeling tijdens de sancties is weer een geest van waardeering voor de Ne derlanders over het Italiaansche volk vaar dig geworden en in regeeringskringen is men vooral 'erkentelijk gebleken voor de dit jaar reeds voor den derden keer herhaalde offi- cieele deelneming aan de Levante-Jaarbeurs te Bari. De berichtgeving in de groote bladen wordt kennelijk uitgebreider en het wil ook heel wat zeggen, dat ondanks de van hooger- hand doorgevoerde strenge beperking van het reizen der Italiaansche staatsburgers in het buitenland door de ambtelijke reisbureaux speciale reizen naar Nederland worden geor- ganiserd waarvoor dan ook de noodige devie zen ter beschikking worden gesteld. De verhoogde belangstelling voor ons land en de uitgebreidere berichtgeving wil evenwel nog niet zeggen, dat deze berichten nu ook allemaal juist zouden zijn. Vooral het nieuws der persagentschappen ontbreekt het vaak aan elke kennis van zaken. Dikwijls is het erg eenzijdig. De oorzaak van dit euvel schijnt ons in hoofdzaak te liggen in het feit dat de Italiaansche correspondenten in Berlijn „gemakshalve" ook met de bericht geving over Nederland zijn belast. Maar ook wanner een Italiaansche journalist zich per soonlijk naar ons land begeeft of zelfs zich hier geheel vestigt, schijnt het voor hem nog zeer moeilijk een juisten kijk te krijgen op de politieke verhoudingen en de hedendaagsche gebeurtenissen. Nog in de laatste dagen ver scheen in de Italiaansche pers een reeks van reisbrieven uit Nederland waarin de schrijver met name over Utrecht merkwaardige dingen vertelde. Volgens hem kweeken de Utrechtenaren „in hun parken en broeikassen temidden van hun paleizen, waar ontelbarè rijkdommen zijn opgestapeld, de kostbaarste planten en bloe- De komende Britsch-Japansche besprekingen. Na een nauwkeurige bespreking te Tokio zijn de leiders van het ministerie van buiten- landsche zaken tot een overeenstemming ge komen en hebben zij het plan, dat door die leger-autoriteiten is opgesteld voor de Britsch- Japansche besprekingen te Tokio goedgekeurd. 11 Juli a.s. zal dit plan aan den ministerraad worden voorgelegd. De besprekingen zullen Donderdag of Vrij dag a.s. te Tokio beginnen tusschen den Ja- panschen minister van buitenlandsche zaken, Arita en den Britschen ambassadeur Craigie. MA1KT EIKICHÏEN AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. Amsterdam, 10 Juli 1939. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 385 vette koeien, waarvan de prijzen wa ren: le kwaliteit 7280 ct., 2e kwaliteit 6270 t., 3e kwaliteit 5058 ct per kilo slachtge- wieht. 15 Stieren 4854 ct. per kilo slachtgewicht. 90 Melk- en Kalfkoeien f 18f 260 per stuk 68 Vette Kalveren. 2e kwaliteit 5056 ct. 3e kwaliteit 4048 ct. per kilo levendgewicht. 84 Nuchtere kalveren f 6—f 10 per stuk. 80 schapen f 14f 19 per stuk. 23 Lammeren f 12f 15 per stuk. 396 Varkens. Vleeschvarkens wegende van 90110 kilo 6364 ct. Zware varkens 6081 ct. Vette varkens 5859 ct. per kilo slachtge wicht. Aangevoerd 2 wagons. Overzicht: Runderen: matige aanvoer, handel kalm. onveranderde prijzen. Vette kalveren: weinig aanvoer, handel traag, moeilijk prijshoudend. Nuchtere kalveren: behoorlijke aanvoer, handel stil, prijzen iets lager. Schapen: matige aanvoer, handel willig, prijzen iets lager. Lammeren: hooger. Varkens: behoorlijke aanvoer, willige han del voor vleeschvarkens met hoogere prijzen, voor andere soorten trage handel met onver anderde prijzen. men der wereld, die op den beschouwer den indruk maken van een onwezenlijk en kunst matig bestaan wel schitterend, maar te „in dividualistisch", ja ook te weelderig, om nog menschelijk te kunnen zijn. Alles schijnt hem hier een „luilekkerland", geheel „onberoerd door de nooden der andere volken" en door trokken van „een gevoel van onwezenlijk heid, dat trouwens een bestanddeel is van het Nederlandsche volksleven". Behalve de Italiaansche pers legt ook 't Va- ticaansche orgaan, de „Osservatore Romano", tegenwoordig een ruimere belangstelling aan den dag voor de Nederlandsche politiek, zoo wel op binnen- als op buitenlandsch gebied. Zoo bespreekt het Vaticaansche orgaan uit voerig den Nederlandschen stap in Londen en Parijs, welke ten doel had, de Nederland sche onafhankelijkheid ten opzichte van de Moskousche venhandelingen vast te stellen. Ook over de kabinetscrisis en hetgeen eraan is voorafgegaan, lichtte de „Osservatore" zijn lezers uitvoerig in. Nazi-agenten in Brazilië gearresteerd. MONTEVIDEO, (Havas). Volgens berichten van de grens, hebben de Braziliaansehe autori teiten in Rio Grande onlangs twee Nazi-agen ten gearresteerd, en een groote hoeveelheid pro pagandamateriaal, dat in hun bezit was, in be slag genomen. Tsjechische nationalistische pamfletten ontdekt. PRAAG, (Havas). Bij de administratie der pensioenen, te Praag zijn bij een huiszoeking door de Gestapo nationalistische Tsjechische pamfletten ontdekt. Twee ambtenaren der ad ministratie zijn gearresteerd. Een hunner, die met vacantie buiten vertoefde, werd naar Praag overgebracht Britsche missiehuizen in brand gestoken. TSJOENGKING, 10 Juli. Reuter) Volgens be lichten van Chineesche zijde zouden de bezit tingen van de Britsche missie in verscheidene steden in Sjansi, o.a. Hoentoeng en Tsjaotsjon, in brand gestoken en verwoest zijn. Deze aansla gen zouden een onderdeel vormen van de door de Japanners aangewakkerde anti-Britsche cam pagne in Noord-China. Verklaard wordt, dat vele Chineesche christenen gearresteerd en te rechtgesteld zijn. Overblijfselen van vermist vliegtuig gevonden? Gisterenochtend hebben een aantal toeris ten uit Zurich, tezamen met een douane beambte een tocht gemaakt in de Bondasea- vallei op de Noordelijke helling van het Bondasca-massief, dat de grens vormt tus schen Italië en Zwitserland. Op ongeveer 2700 meter hoogte ontdekten zij in de sneeuw, welke in een lawine omlaag was gekomen een alluminiuan plaat en iets verder eenige stukken rubber, vermoedelijk afkomstig van een ven ster en een stuk ho-ut, waaraan een stuk stof. Men veronderstelt, dat deze stukken afkomstig zijn van een Duitsch vliegtuig, dat geruimen tijd geleden in de bergen is verdwenen. Men heeft een kolonne uitgezonden om een onderzoek in te stellen. Bulgaarsche premier uit Duitsch- land vertrokken. De Bulgaarsche premier is uit Duitschland vertrokken. Via Zuid-Slavië keert hij naar Sofia terug. Alvorens de grens te passeeren zond hij Von Ribbentrop een telegram, waarin hij dank uitspreekt voor de hartelijke ontvangst en verzoekt. Hitier zijn dankbaarheid en gevoelens an grootste hoogaching en bewondering over te brengen De „Yankee Clipper'' Southampton. te De „Yankee Clipper" is zeven en twintig en een half uur na het vertrek uit New York te Southampton aangekomen en de passagiers van deze eerste van de geregelde vluchten over den Atlantischen Oceaan konden aan land gaan. Tij dens den overtocht bevonden zich dertig perso nen aan boord waarvan elf leden van de beman ning. Behalve de bagage van de passagiers werd nog een aanzienlijke mail meegevoerd. ,Vóór 1941 zal Japan om vrede vragen." Het Chineesche telegraafagentschap meldt, dat generaal Tsjengtsjen, de directeur van de politieke opleidingscommissie van den nationa- len militairen raad,, een verklaringg heeft af gelegd. waarin hij o.m. zeide: het is mijn vaste overtuiging, dat de uiteindelijke overwinning binnen de eerstvolgende twee jaar aan ons zal zijn. Dit is geen voorspelling uit verlangen, maar een voorspelling, die gebaseerd is op de voor naamste gebeurtenissen der afgeïoopen twee jaar. Aangezien Japan er in die twee jaar niet in geslaagd is zijn doel, de onderwerping van China te bereiken, is het onmogelijk, dat het daarin in de toekomst zal slagen. Voor 1941 zal Japan om vrede vragen. Openhartig gezegd is datgene, waar wij thans naar streven een algemeen te genoffensief, en alle politieke streven is er op gericht het hoofd te bieden aan den toestand, die zal volgen op de herwinning van ons verlo ren gebied. De verduistering van f 55.000.—. Hoe de directeur van het Spaarhuis te Haarlem zich het geld toeëigende. In onze vorige nummers hebben wij bijzonder heden medegedeeld over de aanhouding van den 67-jarigen Van H. te Zandvoort, directeur van de te Haarlem gevestigde N. V. in liquidatie „Spaarhuis", die beschuldigd wordt van de ver duistering van een bedrag van f 55.000 ten na- deele dezer instelling. Zaterdag is de I-Iaarlemsche politie naar het hoofdkantoor van het Giro-bedrijf in den Haag gegaan om een onderzoek in te stellen. Daarbij is gebleken dat het aan van H. door een een voudig geknoei met giro-biljetten mogelijk is geweest zoo'n belangrijk bedrag te verduisteren Het „Spaarhuis" had verschillende spaarkassen loopen, waarvan vele deelnemers betalingen over de giro deden. Ook verschillende andere transacties dezer N.V. liepen over de giro. Als van H. een groote afrekening over de giro ont ving, liet hij een gedeelte van dit bedrag op zijn privé giro-rekening overschrijven. Als hij dan later de dagelijksche afrekening van de giro ontving (eenvoudige staatjes met potlood ge schreven) veranderde hij de bedragen, zoodat de saldi die volgens die vervalschte afrekeningen op de giro klopten met het bedrag dat de boeken aanwees. De verdachte heeft zoo al vele jaren ge knoeid. Als het Spaarhuis volgens de boeken f 60.000 op de giro moest hebben staan, stond er in werkelijkheid slechts f 5000 op, omdat van H. f 55.000 ten eigen bate had aangewend. Om deze knoeierijen mogelijk te maken moest van H. dus herhaaldelijk de afrekeningen van de giro vervalschen. Als er controle was kon hij, door het overleggen van de afrekeningen van de giro „aantoonen" dat het geld inderdaad aan wezig was. Als slechts één keer in dien tijd de afrekening van de giro in andere handen zou zijn gekomen, zou het bedrog natuurlijk onmiddel lijk uitgekomen zijn. De directeur kon dus nooit met vacantie gaan of lang ziek zijn. Als hij eens ongesteld was, moest de juffrouw van het kan toor altijd met de post (dus ook met de afreke ningen van de giro) naar zijn huis komen. Ongetwijfeld heeft de dader dus altijd vrees verkeerd, dat zijn geknoei zou uitkomen. Temeer, omdat, in verband met de liquidatie, de administratie van het „Spaarhuis" gecon troleerd werd door de Verzekeringskamer. Het is nog niet uitgemaakt hoe het den directeur steeds mogelijk geweest is tegen Sep tember van elk jaar, als het geld aan de deel nemers van de dan vervallen spaarkas moest worden uitgekeerd, te zorgen, dat er voldoende contanten aanwezig waren om de uitbetalingen te doen. Het wekte geen achterdocht dat het Spaar huis volgens de boeken zooveel geld op de giro had staan, omdat er volgens de directeur toch geen voldoende loonende bestemming voor de contanten was. Groote verduisteringsoefeningen in Engeland. Zaterdagavond en Zondagochtend zijn in vrijwel geheel Zuid-Engeland luchtbescher- mingsoefeningen gehouden, waarvan de omvang alle voorgaande overtreft. Van middernacht tot 4 uur Zondagochtend waren vijftien graaf schappen, met inbegrip van de lange kustlijn, volkomen verduisterd. Honderdduizenden bur ger-vrijwilligers, die tot de verschillende tak ken van den luchtbeschermingsdienst behooren, namen aan de oefeningen deel. 's Middags kwam de oude vrouw van de menschen te weten, dat de schoentjes rood waren! Zij zei, dat dat héél leelijk was, dat het VOOR DEN KANTONRECHTER Het oude lied. HAARLEM Maandag. Vanmorgen klonk in het gebouw van het Kantongerecht weer de melodie van een oud liedje met een refrein, dat schijnbaar nog steeds niet bij alle automobolisten bekend is. „Onder in vloed achter het stuur" is de titel van deze song. Zooveel dagen hechtenis en zoovéél maanden intrekking van het rijbewijs, is het refrein. Het is geen vroolijk liedje. Soms wordt het zelfs een doodenzang. En toch wordt het steeds maar gezongen. In allerlei toonaarden. Met rauwe en met don kere stemmenmet lachende en hui lende en krampachtig vertrokken monden. Een slagwerker is er ook meestal bij. iedereen kent hem maar hij is niet populair. Zijn naam is Hein en hij is magerder dan wie ook.... Drie glaasjes jenever en twee kleine glazen bier. Dat had een metselaar uit Heemstede op den avond van den 29sten Mei te Zandvoort gedronken. Voor den een niet, voor hem schijnbaar wèl te veel. Hij reed tenminste met zijn auto aan de linkerzijde van de Zand- voortsche Laan, passeerde aan den verkeerden kant een vluchtheuvel, reed over het linker trottoir en stopte tenslotte aan den linkerkant van den weg. Door de Zandvoortsche politie werd hij toen naar het bureau gebracht om daar den nacht ter ontnuchtering door te brengen. De verlichting was slecht, de chauffeur heeft niet hard gereden en er mankeerde iets aan den wagen, zeiden de inzittenden van de auto, die van dronkenschap van den bestuurder niets hadden bemerkt. Wij hebben allemaal gezongen, zei een 21- jarige oliehandelaar, die ook in den wagen had gezeten. De chauffeur ook? vroeg de kantonrech ter. Nee, die niet maar je mag toch wel zin gen, merkte de getuige op. Nu was het een hoop steenen, zei de ambtenaar van het O.M. in zijn requisitoir, een andere keer zijn het vier menschen, die argeloos langs den weg loopen. Binnenkort zal het autobesturen onder invloed ernstiger bestraft kunnen worden dan thans. Daarop wil ik echter nog niet vooruit loopen en daar om vraag ik veertien dagen hechtenis en 1 jaar ontzegging van de bevoegdheid om motorrij tuigen te besturen. Mr. O. H. van Wijk hied een uitvoerig plei dooi waarin hij de primitieve methode he kelde waarmee de politie tracht te consta- teeren of iemand dronken is of niet De ver dachte had om een dokter gevraagd doch dat was hem geweigerd. De ongelukkige ver lichting' van de Zandvoortschelaan en het niet geheel in orde zijn de auto zijn mede factoren waarmee rekening dient te worden gehouden. Op grond daarvan vroeg pleiter vrijspraak en drong hij verder op uiterste cle mentie aan. De kantonrechter veroordeelde den metselaar tot 1 week hechtenis en een half jaar intrekking van het rijbewijs. niet te pas kwam, en de kerk ging, zwarte dat Karen voortaan altijd, wanneer ze naar schoenen aan moest hebben, al waren dia Bergbeklimmers omgekomen. Tengevolge van het breken van een klim- haaik zijn op den Noordelijken Gimpelwand twee Duitsche bergbeklimmers 150 meter om laag gestort. Beiden zijn om het leven ge komen. nóg zoo oud of versleten.. n -Ji AlBfe!tuf Ltyf-i S{1| 'if' li te v' '"-■ - V-.'''- Den volgenden Zondag was het bevestiging: Karen keek naar de zwarte schoentjes, ze keek naar de roode, bekeek ze nog eens, entrok ze aan. Het was een heerlijke, zonnige lentemorgen- Karen en de oude vrouw gingen naar de kerk over het paadje dat tusschen het jonge koren liep. Een mooi wegje, maar wel wat stoffig Bij de KerKdeur stond een oude soldaat op krukken, met een won derlijk lange baard. Hij vroeg de oude vrouw, of hij haar schoenen mocht afstoften. Karen stak hem ook haai voetje toe. „Ai, wat een mooie balschoentjes!" zei de soldaat; hij sloeg met de hand tegen de zolen en sprak: „Zit vast, als je danst!"De oude vrouw eraf den soldaat een dubbeltje, en ging toen met Karen dé kerk binnenAlle menschen in de banken keken naar de roode sch'oentjes, alle beelden keken ernaar, en toen Karen voor het altaar knielde en den gouden kelk aan haar lippen bracht, dacht zij alleen maar aan de roode schoentjes: het was of die in den kelk vóór haar ronddreven. En zij vergat mee te zingen; zij vergat het „Onze Vader" te bidden...... jtWordib vervolgd)., EXAMENS. Academische opleiding. Bevorderd aan de Gem. Universiteit te Am sterdam tot apotheker de heer H. G. C. Kiliaan. Meisjesschool voor M.O. Geslaagd voor het eind-examen der M. 8. V. M. te Haarlem, afd. B H. Bierboom, H. Blankevoort, R. Cohen, A. v. d. Duyn, H. Ehrbecker, W. v. Dellen, C. Kemp, F. Kuyper, W. de Lugt, C. v. Ommen, J. v. Ommen, G. Pleging, I. Putz, D. Reinders, E. v. Rossum, J. Teunissen, A. Visser, C. Visser, W. v. Walen, M. Warns, L. Wolff, G. Wijma. Afgewezen twee; één trok zich tijdens het examen terug, één was door ziekte verhinderd aan het examen deel te nemen. Muziek. Bij de te 's-Gravenhage gehouden Staats examens voor Muziek is voor het theoretisch gedeelte L.O. geslaagd Mejuffrouw Dini Tuijten, leerlinge der Toonkunstschool te Haarlem. Voorts zijn geslaagd Piano (middelbaar onderwijs) mej. G. E. Davelaar ,te Haarlem Piano (lager onderwijs) mevr. J. Heerma van VossMooton, te Haarlem Solo-zang (lager onderwijs) mej. J. C. Riemersma, te Heemstede. M. U. L. O. Voor het M.U.L.O.-eindexamen te Haarlem zijn geslaagd: H. P. Beekelaar, Haarlem, H. Uyenburg, Haarlem; mej. C. Vaumont, Haar lem; J. Jansen, Haarlem; mej. J. M. van Sc-huilenburg, Zandvoort; C. J. F. Brörens, Vijfhuizen; J. Brongers, Haarlem; B. Heijenga Haarlem; J. R. v. Rossum du Chattel, Bloe- mendaal; H. Bakker, Velsen, mej. H. J. Heijne, Haarlem; J. G. P. Hartel, Heemstede; J. W. Dekker Heemstede, J. Nassette, Haarlem; mej. G. Banning, Bloemendaal; E. Niehor- ster. Bloemendaal; G. IJ. Stam, Haarlem; R. Ch. de Vries, Haarlem. Van de Floraschool, Wilhelminastraat 43a zijn geslaagd voor het toelatingsexamen van: het Gymnasium: Adr. Iiartmans, Gerrit Kor- teweg, Geertje van Maasdam, Kees van der Meije, Herman Posthumus Meijjes, Gerard Schreuder en Maria Thiel. de le H. B. S. BHenk Aronds, Jan van Bas ten, Charles Etty, Johannes Fiedeldij, Jan Hol- terman ten Hove, Jan Keg, Wim Reinalda, Jo- han Vernout, El de Vries, Joan Wevers en Hans Eijsvogel, de H.B. S. A: Klaas Visser. deMiddelbare School voor Meisjes: Lientje Goeting, Frieda Koper, Mies Reimus en Thea van Til. het Christelijk Lyceum: Gerbert Duijven- dak, Adri Geurtsen van Baarskamp, Bernard Loman, Martin Martin en Carel Reigersman. Esperanto. Bij het Esperanto-examen zijn te Amster dam voor het diploma geslaagd uit Haarlem en de omgeving: mej. J. v. d. Horst, mej. Ger- lofs en de heer C. Zwart, allen te Haarlem, mej. J. v. d. Moolen te Santpoort, mej. M. Bergman te Driehuis. Allen zijn lid van. de Fed. van Arbeiders Esperantisten.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6