IJmuider Courant (Dc. Coüf* llaiuur- 1 WEER JCa&melsfocmateut £e( meex uisch Jlex Jfieatm DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Een Nieuw Paleis? Mr. KOOLEN AANVAARDT DE OPDRACHT NIET presenteert Fontenay blijft leiden. Enne... enne... enne... 24e JAARGANG No. 214 Uitgave Loureni Coster, Maatschappij voor Courant Uitgaven eD 41gem. Drukkerij N. V. Groote Houtstraat 93, Haarlem, TeL 10724. Bureau (Jmuider Courant» Kennemerlaan 42, IJ muiden. Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 13 JULI 1939 Abonnementen per week f 0.12Va, per maand f0.52'/2i per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiëni 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f0.10. De gedachte aan een nieuw Koninklijk Pa leis, in Den Haag te bouwen, is weer eens naar voren gebracht omdat Zorgvliet daar zoo goed geëigend voor schijnt te zijn. De Haai sche Post heeft er een artikel oveir geschreven en toont er zich enthousiaster voor dan voor het denkbeeld, Zorgvliet voor een congresge bouw te bestemmen. Al heeft Den Haag dan ook aan zulk een bouwwerk behoefte, men zou het ook ergens anders kunnen optrekken. En het oude Paleis aan het Noordeinde is niet groot. H.M. de Koningin die zooals iedereen weet omdat allen het in den loop. der jaren zelf hebben kunnen waarnemen weinig- hecht aan uiterlijk vertoon, zou indertijd te kennen hebben gegeven niet voor den bouw van een nieuw paleis te gevoelen. Maar het Haagsche weekblad legt nogal den nadruk op de beperkte afmetingen van het Paleis aan het Noordeinde en oppert schuchter de mo gelijkheid, dat de toekomst van ons Vorsten huis tot ander inzicht zou kunnen leiden. Het zou schoon zijn als een nieuw Paleis gereed zou kunnen zijn tegen den tijd van het gou den regeeringsjubileum, waarvan wij allen hopen dat de Koningin het zal mogen beleven. Het is een aantrekkelijke gedachte en wij kunnen allen beamen, dat de Nederlandsche staat niet erg royaal is geweest in den bouw van paleizen. Door architectonische schoon heid munten zij (behalve het Amsterdamsche) ook geenszins uit Vooral het Paleis aan het Noordeinde niet, dat bovendien zoo ingesloten is in de bebouwing. Ronduit gezegd is het een leelij'k gebouw. De gedachte aan den bouw van een nieuw Koninklijk Paleis is bovendien zoo belangwek kend omdat daarin, naar mijn gevoel, ook een soort symbolische uiting van de kracht en er kenning van het constitutioneele koningschap zou liggen. Een uiting die, komende in het land dat kan bogen op het oudste regeerende Vorstenhuis, ook buiten de grenzen van ons land grooten indruk zou maken Zij zou als het ware ais nieuwe bevestiging van de blijvende verbondenheid van het Nederlandsche volk aan het Oranjehuis zijn. En hierbij rijst de vraag: hoe lang is het al wel geleden dat men in eenig land een nieuw Koninklijk Paleis heeft gebouwd? Er zijn wel nieuwe buiten verblijven gesticht, maar nieuwe representa tieve Koninklijke Paleizen? Er is mij geen en kel bekend. Als mogelijk zooiets in een of ander ver land gebeurd mocht zijn heb ik er nooit van gehoord. .Hier rijzen gedachten aan de nieuwe pro blemen, die de bouw van zulk een Paleis in de twintigste eeuw zou opwerpen. Want wie aan de oude paleizen denkt, met hun ouderwet- sche receptiezalen en hun kil-pralende bin- nen-architectuur en meubileering, op hun ergst als zij uit de negentiende eeuw dateeren, begrijpt meteen dat de bouw en inrichting van een 20ste eeuwsch Paleis volkomen anders zouden moeten zijn. Een prachtige, ja een grootsche opgaaf schijnt het niet alleen voor architecten maar ook voor andere kunste naars, wier medewerking zou worden vereischt, nieuwe uitdrukking te moeten geven aan een het Koningschap waardige, vertegenwoordi gende omgeving. De gedachte aan den bouw van een nieuw Paleis wordt, in architectonischen zin althans, niet aangemoedigd door de in Amsterdam opgedane ervaringen met de prijsvraag voor den Stadhuisbouw. Velen hebben daaruit de slotsom getrokken: laat men maar liever wachten tot tijden aangebroken zijn, die zich sprekender en vooral op dichterlijker wijze in groote representatieve gebouwen zullen kun nen uiten. Maar zelfs zij die er zoo over den ken zullen wellicht, hoopvol gestemd ten aan zien van de komende jaren, den bouw van een Koninklijk Paleis dat tegen het gouden regee ringsjubileum gereed zou moeten zijn als een veelbelovende mogelijkheid beschouwen. In dien althans dergelijke voornemens verder mochten rijpen en in de eerste plaats de in stemming van H.M. de Koningin zouden kun nen verwerven. Met belangstelling zal men afwachten of de gedachte tot verdere uiting zal worden ge bracht. R. P. Erfpachtskwestie in Augustus in den Amsterdainschen raad? In de Woensdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Amsterdam is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de keel-, neus- en oorheelkunde aan de Gemeente Universiteit van Amsterdam prof. dr. A. P. H. A. de Klein, thans buitengewoon hoogleeraar. Tot buitengewoon hoogleeraar in de wijs begeerte van den godsdienst en de zedetounde werd benoemd dr. N. Westerdorp Boerma. Het dezer dagen geipubliceei'de uitbreidings- plan -Slot ermeerdat o.m. bevat den bouw van elfduizend woningen en den aanleg van een park, een meer met zwembad en bad- strand, werd zonder discussie goedgekeurd. De voorzitter van de commissie, belast met het onderzoek naar de erfpachtkwestie, de heer Walrave Boissevain, deelde mede, dat het tweede gedeelte van het eerste deel van het rapport der commissie niet op zoodanig tijdstip gereed is, dat de oude raad het in de komende zitting van 26 Juli a.s. zal kunnen behandelen. Derhalve verzocht die heer Boissevain den voorzitter het mogelijk te maken, dat de oude raad nog in een andere zitting bijeen zou komen om dit gereelte van het rapport te kunnen behandelen. Burgemeester De Vlugt zegde toe, indien mogelijk, den ouden raad daartoe op 29 en 30 Augustus a.s. te zullen bijeenroepen. 's-GRAVENHAGE, 13 Juli. De regeeringspersdienst meldt: Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien heeft aan H. M. de Koningin verzocht van de opdracht tot vorming van een kabi net te mogen worden ontheven. Hedenmorgen heeft H. M. Dr. Colijn ontvangen en hem andermaal opdracht gegeven tot vorming van een kabinet. Dr. Colijn heeft verzocht deze nieuwe opdracht in. beraad te mogen houden. Groote propaganda meeting te 's Gravenhage Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Reedersvereeniging van de Nederlandsche Haringvisscherij heeft de vaste commissie ter bevordering van het vischgebruik in Neder land Woensdagmiddag in de geheel gevulde groote zaal van den Dierentuin te 's-Graven- hage een groote meeting georganiseerd om te wijzen op de nationale beteekenis van de Ne derlandsche zeevisscherij. Onder de talrijke aanwezigen bevonden zich vele leerlingen van Haagsche huishoudscholen. De zaal was vroolijk versierd met tal van visschersattributen als netten, dobbers en ton nen. De voorzitter van de commissie, de heer T. H. Mëijering, opende de bijeenkomst, waar bij hij o.m. zeide, dat er meer belangstelling moet worden aangekweekt voor het visscherij- bedrijf en het product. Slechts bij een regel matig vischgebruik door onze landgenooten kan het bedrijf floreeren. In de laatste jaren maakt het bedrijf groote moeilijkheden mede, vooral met den export. Spr. wees in dit verband op den vischexport in 1929, die 30 millioen K.G. bedroeg, tegen over 7 a 8 millioen in 1938. Door talrijke maat regelen in de laatste tien jaren zijn vele gren zen voor dit product gesloten. Spr. gewaagde er van, dat, indien de regeering niet geregeld en steunend was opgetreden, er voor de vis- scherij in het geheel geen toekomst meer zou zijn geweest. Deze exportmoeilijkheden dwongen er toe, de vraag te stellen, of het vischgebruik in ons land niet kan worden vergroot. Dit is nl. ont stellend laag: 4% a 5 K.G. per hoofd en per jaar tegen Duitschland 25 en Engeland 35 K.G. Door verschillende middelen tracht nu de com missie de belangstelling voor het vlsscherijbe- drijf aan te kweeken, o.m. 'door de film. In het bijzonder richtte spr. een woord tot de aanwezige leerlingen van huishoudscholen, die veel aan grooter vischgebruik kunnen bijdra gen. Vervolgens werd de haringvisscherijfilm ver toond, welke werd geëxpliceerd door den heer A. de Graaf, vischhandelaar te IJmuiden, die haar had vervaardigd. Evenals de trawlervis- scherijfilm, die na de pauze werd vertoond, biedt deze film een goeden kijk op de werk zaamheden der visschers, en de verwerking van het produet. In de pauze, die hierop volgde, werd gratis haring op toast geserveerd, terwijl tevens re cepten voor tal van haringgerechten verkrijg baar werden gesteld. Op de trawlervisscherijfilm volgde een pre mière kleurenbeelden, waarna mr. J. H. Kie- wiet de Jonge, voorzitter van de Nederland sche Visscherij Centrale en voorzitter van de jubileerende Reedersvereeniging, een slotwoord sprak. Ooievaars geroofd. Dezer dagen zijn de drie jonge ooievaars van het bekende nest, staande op het landgoed Gooilust te 's-Graveland, door onbevoegden weggehaald, vermoedelijk met de bedoeling die in het binnenland te verkoopen of naar het buitenland uit te voeren. Deze overtre ding van de vogelwet geldt een der zeer wei nige ooievaarsnesten, welke tegenwoordig in Westelijk Nederland worden aangetroffen en het rooven der jongen leidt natuurlijk tot verderen achteruitgang van deze interessante dieren. De Vereeniging tot behoud van natuurmo numenten in Nederland verzoekt allen, die iets waargenomen mochten hebben van het wegnemen of het vervoeren van de gestolen ooievaars, daarvan mededeeling te doen aan haar kantnor, Heerengracht 540 te Amster dam. Zij hoopt daardoor te bereiken dat de daders hun gerechte straf zullen ondergaan. De eerste afdeeling Britsche militaire vliegers, die deel nemen aan de demonstra ties op den Franschen nationalen feestdag, 14 Juli, is te Parijs aangekomen. vanaf VRIJDAG 14 JULI eiken avond 8.15 uur, ZONDAGS 3 uur MATINEE, DE GROOTE SCHLAGER-OPERETTEFILM Onze landgenoot JOHAN HEESTERS en de beroemde zangeres ERNA SACK zullen samen Uw stoutste verwachtingen overtreffen. In ons goed verzorgd bijprogramma FOX WERELDNIEUWS - PROFILTI'S HOLLANDSCHE ACTUALITEITEN. (Adv. Ingez. Med.) W1ELR1JDEN. De Jmuc de (friance Fraaie prestatie van Anton van Schendel. Uit Brest: (Van een specialen A.N.P.-verslag gever) De derde étappe van Rennes naar Brest over 244 K.M. is gewonnen door Gloarec in 6 uur 52 min. 30 sec. De tweede plaats werd bezet door Anton van Schendel, die slechts 13 seconden achterstand op den winnaar had. Het was Dinsdagavond, voordat de renners naar bed gingen, dat wij nog even een praatje met de gebrs. Van Schendel op hun kamer maakten. Anton vertelde, dat het den eersten dag niet zoo goed gegaan was, maar dat de tijd— race van dien dag hem goed gedaan had en ook de daarop volgende 120 K.M. „Ik was stijf en in het geheel niet in vorm. Dat kon ook niet, want mijn knieblessure, op- geloopen in den omloop van het Zuid-Westen, was oorzaak, dat ik geen koersen meer kon rij den!" Anton heeft woord gehouden, 40 K.M. vóór Brest sloeg hij zijn slag; snel, maar soepel en gelijkmatig reed hij. De drie anderen, die met hem meegingen, moesten erkennen, dat de Ne derlander op dat moment de beste van allen was. Bandenpech is ook Van Schendel noodlottig geworden, maar toch heeft hij bewezen, dat zijn vorm teruggekeerd is en dat wij van hem in de komende dagen nog groote, misschien wel ver rassende "daden mogen verwachten. Opnieuw werd de aandacht van buitenlan ders gevestigd op een bijzondere prestatie van een Nederlandschen renner, voor de tweede maal was een tweede plaats in een étappe be zet. Dit zijn daden, welke aan de ploeg ver trouwen geven op eigen kracht en in eigen mo gelijkheden. De stemming was Woensdagavond na afloop dezer derde étappe dan ook buiten gewoon goed. „Wij kunnen niet altijd tweede blijven; wij worden ook nog wel eens eerste in een étappe", zoo luidde de algemeene opinie der renners. Gommers en Sijen hadden nog last van door zitten gehad, maar dat was dan ook de eenige wanklank van dezen dag geweest. Het tempo, dat op de eerste 100 K.M. van deze étappe werd gereden, kwam bijna nimmer boven de 30 K.M. uit. Tot Saint Brieux gebeur de er dan ook niets bijzonders en het zag er naar uit, dat het een zeer kalme étappe zou worden, als reactie wellicht op den zwaren tijd rit van den tweeden dag. Maar 90 K.M. voor het einde werd het tempo plotseling scherp opgevoerd. Er kwam bewe ging in het peloton; enkele indvidueele uitloop pogingen hadden geen succes, maar de snelheid werd zoo groot, dat er zich vooraan een groep van ongeveer 20 renners vormde, welke gelei delijk een voorsprong op het peloton nam. Geen der Nederlanders bevond zich bij de leiders. Vooraan viel de groep al spoedig uiteen en bij Ponthou, on ongeveer 80 K.M. vóór Brest, la gen er 13 renners aan den kop, waaronder Louviot, Vervaecke, Litschi, Mathias Clemens, Marcaillou en anderen. Zij hadden 1 min. 20 sec. voorsprong op het peloton. Tusschen de kopgroep en het peloton lagen o.m. Archam- baud, Lowie en Le Greves. De voorste twee groepen hadden elkaar echter spoedig gevon den en achter hen werd er zóó gejaagd, dat het verschil weldra tot enkele tientallen se conden gereduceerd werd. Vier vluchtelingen. Zoo reden de renners de tweede controle plaats door, het schilderachtig gelegen Mor- laix. Een tiental kilometers verder viel ech ter de beslissing. Alle renners waren weer bijeen gekomen met enkele uitzonderingen, die door bandenpech of andere oorzaken achterop waren geraakt. Gloarec, Anton van Schendel en Gianello demarreerden, spoe dig hadden zij 200 en enkele kilometers ver der 400 Meter op de groep voorsprong. Bij Laudivisiau, 37 K.M. voor Brest, had den de drie vluchtelingen nog hun voorsprong vergroot, dank zij het zeer snelle dalen van (In het Staatsblad zijn nieuwe Koninklijke Besluiten betreffende de spelling gepubliceerd, waarin o.a. bepaald is, dat in de geslach tenregeling de n weder volgens De Vries en Te Winkel zal worden toegepast). Jarenlang staat onze spelling Nu al, tot verdriet van allen, Voor revisie op de helling, Weer is een besluit gevallen. D' oude n zal wederkeeren, Eerder dan de meesten dachten, Trotsch zal zij opnieuw regeeren In de regeling der geslachten. Allengs was zij op de scholen Glad vergeten bij het spellen, Maar nu aldus is besloten, Moet men haar in eer herstellen. Och, die n zal reden geven Tot veel klachten en veel zuchten. Er zijn in 't scholierenleven Heel wat fouten van te duchten. Want hun spellingmoeilijkheden, Zijn, met dit besluit genomen, Na de jaren, die vergleden, Tot de n-de macht gekomen. 't Mag voor hen rampzalig heeten, - De beslissing zal hen nopen, Om de entjes, lang vergeten. Er opeens weer aan te knoopen. Dat het logisch is als gestie, Mag men echter grif erkennen, Lang al is de spellingkwestie Almaarenneenneenne P. GASUS. de talrijke hellingen. Bij hen had zich inmid dels nog De Lathouwer van de Belgische B- ploeg gevoegd. Om beurten namen de vier uitloopers den kop, waarbij Van Schendel veel en zwaar werk deed. Pech zou hem bijna noodlottig zijn gewor den. Hij wilde trachten door het tempo nog meer te versnellen, de drie anderen te lossen, maar bij La Roche, 25 K.M. voor Brest, voelde hij, dat zijn band langzaam, leegliep. Hij stapte af, pompte snel bij, en had weldra de drie anderen weer ingehaald, maar van vluchten kon nu geen sprake meer zijn. Bij Brest viel het viertal uit elkaar. Gloarec, die uit de omgeving van Brest komt, scheen nu vleugels te krijgen. Met meer dan tien seconden voorsprong op Anton van Schendel werd de Franschman eerste. Van Schendel had De Lathouwer weer achter zich gelaten, terwijl Gianello bijna door het peloton, dat op scherpe wijze in de laatste kilometers de achtervolging had in gezet, werd ingehaald. In dat peloton zaten de overige zeven Ne derlanders. Speciaal kan nog worden melding gemaakt van het feit, dat Romain Maes met bijna een kwartier achterstand op den winnaar de fi nish passeerde. In het algemeen klassement is de laatste, Dubois, (Noord-Oost Frankrijk) geschrapt vol gens de reglementen. Er zijn thans nog 77 ren ners in den strijd. 1 Fontenay (Frankrijk) 18 uur 8 min. 35 sec., 2 Vietto (Frankrijk), 13 uur 10 min. 45 sec., 3 Tassin (Frankrijk) 18 uur 10 min. 46 sec., 4 Mat. Clemens (Luxemburg) 18 uur 10 min. 51 sec., 16 Lambrichts 18 uur 16 min. 15 sec., 34. De Korver 13 uur 23 min. 54 sec., 35 A. van Schendel 13 uur 24 min. 38 sec., 38 Sijen, 18 uur 25 min. 45 Gommers 18 uur 26 min. 54 sec., 46 Dominicus 18 uur 27 min. 8 sec., 55 Ton van Schendel 18 uur 33 min. 14 sec., 66 Hellemons 18 uur 44 min. 9 sec. Het landenklassement luidt: 1 West-Frankrijk 54 uur 35 min., 3 sec.., 2 Frankrijk 54 uur 41 min. 45 sec., 3 België b 54 uur 42 min. 52 sec., 9 Nederland 55 uur 4 min. 9 sec. Rem van de tram weigerde. Heer onder baanschuiver terechtgekomen. Woensdagavond om elf uur is op den .hoek van de Ferdinand Bolstraat en de Ceintuur baan te Amsterdam een 'ernstig ongeval ge beurd. Uit de Ferdinand Bolstraat kwam een tram- stel van lijn 24. De bestuurder wilde bij de vaste halte op den hoek van de Ceintuurbaan stoppen. De remmen weigerden echter, waar door ook de electrische wissel gemist werd. De tram schoot door, daarbij niet rechtsaf, maar linksaf zwenkend over het spoor van lijn 4. Daar stonden eenige personen op het pas- seeren van de tram te wachten, welke tot hun ontsteltenis recht op hen af kwam. Een veertigjarige heer kwam onder den oaanschuiver van den motorwagen terecht. De tram moest worden opgevijzeld om den ongelukkige te bevrijden. Het slachtoffer werd met een zware hersenschudding en verdere zware verwondingen opgenomen en door den geneeskundigen dienst naar het Wilhelmina- gasthuis overgebracht.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1