doMZ£tten~ Jiliitavte wwiiweuUiiyen ROOSEVELT WIL H.C. ANDERSEN te Dantzig duren voort I Geheimzinnige ziektegevallen te Wcensel Doodelijke grassprietjes? Wapentransporten aangekomen. Qouuiieidec Jöcstec focmuleect ttieuwm eisch. De eigenaars van onroerende goederen ir Dantzig hebben bevel gekregen luchtbescher mingsmaatregelen te nemen o.m. schuilkel ders aan te leggen. De autoriteiten van Dantzig gaan de voor bereidende werkzaamheden bespoedigen voor den aanleg van een noodbrug over de Nogat, een arm van den Weichsel, welke de grens vormt tusschen Oost Pruisen en Dantzig. De brug zou worden gelegd tusschen Kasemark en Rotehte en einde Juli klaar zijn Ook op andere plaatsen zullen bruggen ko men. De redenen voor dezen bruggenbouw zou van strategischen aard zijn. Het zou er om gaan de eventueele aankomst van Duit- sche troepen uit Oost Pruisen zooveel moge lijk te bespoedigen, aldus Havas. Wederom zijn wapen- en munitietranspor ten, o.a. handgranaten, te Dantzig aangeko men. De voorraden die over het algemeen over zee worden aangevoerd, worden niet alleen opgeslagen op de Schichauwerf, doch ook in de gebouwen van de electrische centrale het gemeentelijk abattoir van de vrije stad, Gouwleider Förster heeft in een redevoering een nieuwen eisch geformuleerd ten aanzien van Polen, nl. de opheffing van de Wester- platte, welke zich aan de monding van den Weichsel bevindt en waar Poolsche verster kingen en munitiedepots zijn ingericht. Reeds in 1933 waren zij voorwerp van een conflict tusschen Polen en Dantzig. Overigens heeft Förster verklaard dat de autoriteiten der vrije stad aan de Poolsche regeering den invoer van munitie zou moeten verbieden, gezien het gevaar dat de vrije stad loopt ingeval deze munitie tot ontploffing zou komen. Men herinnert zich in dit verband te War schau, dat de Dantziger Vorposten zich er de vorige week over had beklaagd, dat de Pool sche autoriteiten geen gebruik maakten van de haveninrichtingen van Dantzig en dat de invoer van munitie over Gdynia werd gediri geerd, dat volgens het Dantziger blad door de Polen op duidelijke wijze werd begunstigd. Douanebeambte veroordeeld De rechtbank te Czew heeft den Dantzig- schen douanebeambte Muller wegens beleedi- WÏKT EIRlClïIN ging van een Poolschen douanecommissaris tot acht maanden gevangenisstraf veroor deeld. De Poolsche autoriteiten hebben door de pers de eerste lijst laten publiceeren van Po len, die zich ondanks de Poolsch-Duitsche spanning naar Zoppot op het grondgebied van de vrije stad hebben begeven, en daar in het casino der stad groote sommen gelds ver liezen Grandi benoemd tot minister van justitie. MARKTBERICHT PURMEREND. Purmerend, 11 Juli 1939. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 22 par tijen, wegende 94000 K.G.. Handel matig. Hoogste prijs f 17.50. Kleine Boeren kaas aanvoer 7 partijen; laagste prijs f 19.50. Volvette kaas, aanvoer 2 partijen; laagste prijs f 24. Boter 2266 K.G.; laagste prijs f 1.30; hoog ste prijs f 1.39. Runderen, totaal 598 stuk. Vette koeien 280 st. 6A—70 ct. per kilo, matig Gelde koeien 156 st. f 110—f 180 per stuk. matig. Melkkoeien 100 st. f 180f 260 p. stuk, matig. Stieren 62 st. 4455 ct. per kilo matig. Paarden 22 st. f 70—f 160 .p. stuk, stug. Vette kalveren 94 st. 70—85 ct. per kilo, stug. Nuch tere kalveren voor de slacht 308 st. f 4f 10 p. stuk, matig. Nuchtere kalveren voor de fok f 11—f 17 per stuk., matig. Vette varkens voor de slacht 208 st. 50—53 ct. per kilo, vlug; Ma gere varkens 72 st. f 24—f 32 per stuk, matig. Biggen 350 st. f 12—f 20 p. stuk matig. Schapen 937 st. f 10—f 25 per stuk, matig. Bokken 54 st. f 3f 10 per stuk, matig. Lammeren 580 st. f 5—f 8 per stuk, matig. Kipeieren f 3.10f 3.50 per 100 st. Eend eieren f 2.65 per 100 st. Oude kippen en hanen 4800 st. 3-540 ct. per kilo. Konijnen f 0.30 f 1.60 per stuk. Eenden 1500 st. 2060 ct. per stuk. Duiven 40 ct. per paar. Noord-Holl. blauwen 11.200 st. 50—55 ct. per stuk. Jonge hanen 5100 st. 35—42l/2 ct. per stuk. COÖP. CENTRALE EIERVEILING PURMEREND G.A. Aanvoer 70.000 Eendeieren. Prijs f 2.70 a f 2.85. Aanvoer 75.000 Kippeneieren. Prijs f 3.05 a f 3.75. VEEMARKT. Totaal aanvoer 3259. Paarden 192, Veulens 90, Magere ruderen 523, Vette runderen 869, Vette kalveren 73. Graskalveren 205, Nuch tere kalveren 696, Schapen en lammeren 540, Varkens 5, Bokken en geiten 66. Prijzen per K.G.: Vette koeien le kw. 75, 2e kw. 62, 3e kw. 34 tot 48; vette ossen le kw. 67, 2e kw. 60, 3e kw. 36 tot 46, stieren le kw. 56 2e kw. 50, 3e kw. 44, Vette kalveren le kw. 100 2e kw. 80, 3e kw. 5060, Schapen le kw. 46, 2e kw. 42, 3e kw. 30; Lammeren le kw. 48, 2e kw. 45, 3e kw. 40, Graskalveren 2e kw. 50, 3e kw. 40, Nuchtere kalveren le kw. 44, 2e kw. 39, 3e kw. 34, Slachtpaarden le kw. 48, 2e kw. 42, 3e kw. 32. Prijzen per stuk: Schapen le kw. 19, 2e kw. 17, 3e kw. 14, Lammeren le kw. 11, 2e kw. 9, 3e kw. 7, Nuchtere slachtkalveren le kw. 10.50, 2e kw. 8.50, 3e kw. 6.50. Nuchtere fokkalveren le kw. 2-5, 2e kw. 20, 3e kw. 15, Slachtpaarden le kw. 2.20, 3e kw. 175, 3e kw. 105, Werkpaar den le kw. 320, 2e kw. 240, 3e kw. 110, Hitten le kw. 210, 2e kw. 180, 3e kw. 100, Veulens le kw. 60, 2e kw. 45, 3e kw. 30. Stieren le kw. 250, 2e kw. 200. 3e kw. 140, Kalfkoeienl le kw. 275. 2e kw. 200, 3e kw. 140. Melkkoeien le kw. 270^ 2e kw. 200, 3e kw. 140, Varekoeien le kw. 190, 2e kw. 150. 3e kw. 130, Vaarzen le kw. 150, 2e kw. 130, 3e kw. 90. Pinken le kw. 110, 2e kw. 90, 3e kw. 70; Graskalveren le kw. 55, 2e kw. 40, 3e kw. 20, Bokken en geiten le kw. 9. 2e kw. 7, 3e kw. 4. Omschrijving Dinsdagsche marktnoteering Vette koeien en ossen: aanvoer ruimer, han del kalm, prijzen als Maandag, prima's 78 en 72: Stieren: aanvoer gelijk vor. week, handel traag, prijzen iets lager, Vette kalveren: aan voer iets grooter, handel stroef, prijzen als Maandag. Prima's 110; Schapen en lammeren: aanvoer grooter, handel flauw, prijzen iets la ger. Nuchtere slacht- en fokkalveren: aan voer gelijk vor. week. handel stug, prijzen te rugloopend, Paarden: aanvoer korter, handel kalm, prijzen slachtpaarden iets hooger, werk paarden en hitten onveranderd; kalf- en melkkoeien aanvoer iets kleiner, handel ta melijk, prijzen prijshoudend. Varekoeien: aan voer gelijk vorige week, handel sleepend, prij zen onveranderd; vaarzen en pinken: aanvoer klein, handel slecht, prijzen vooral niet hoo ger, Graskalveren: aanvoer ruimer, handel lui, prijzen iets lager. Bokken en geiten, gelijk vorige week, handel traag, prijzen lager, Veu lens; aanvoer groot, handel traag, prijzen la ger. ROME, 12 Juli (Stefani-A.N.Pj xtaliaan- sche ambassadeur te Londen, Grandi, is tot minister van Justitie benoemd. Grandi volgt als zoodanig S-lmi op, die voor benoeming tot senator aan den Koning is voor gedragen. Vliegtuigongeluk. Dx-ie vliegtuigen van Poolsche makelij, zijn op het militaire vliegveld van Cluj te Boekarest met elkaar in botsing gekomen. De drie toestellen werden geheel veimield, de drie inzittende vlie gerofficieren vonden den dood. Tengevolge van aanslag overleden. BOEKAREST, 12 Juli (Reuter-A.N.P.) De burgemeester van Halmeu aan de Roemeensch- Hongaarsche grens is aan de verwondingen, die die hij Zondag jl. toen een bom in zijn woning werd geworpen, had opgeloopen, overleden. In verband met dezen aanslag zijn reeds twintig vei-dachten geai-resteerd. Tokio meldt: „Russen en Mongolen uit Mandsjoekwo verdreven" HSINGKING (Domei). Officieel is medegedeeld, dat de Japansche strijd krachten de Russische en buiten-Mon- goolsche troepen over de grens heb ben gedreven en dat het grondgebied van Mandjoekwo thans geheel van vijandelijke strijdkrachten gezuiverd is. Een speciale correspondent van Havas meldt: In een interview met de buitenlandsche cox-res- pondenten heeft de bevelhebber van de Japan sche troepen aan het front langs de rivier Khalka wiens naam niet mag worden gepu bliceerd verklaard, dat nog slechts 200 man Mongoolsch-Russische troepen op den rechter oever staan voor den Japanschen rechtervleu gel. Eenige tanks en ruiters bevinden zich ei- even eens nog, meer stroomafwaarts. De bevel hebber voegde hieraan toe, dat hij zeer streng bevel gekregen heeft om de rivier Khalka onder geen beding over te steken. De Japansche troe pen, zoo zeide hij, zullen dus hun succes niet uitbuiten en het incident zal gesloten worden, zoodra de rechteroever geheel bevrijd zal zijn. Een speciale correspondent van Havas meldt, dat de buitenlandsche correspondenten, die de militaire operaties volgen aan het front van de Khalkarivier, gelegenheid hebben gehad drie luchtbombardementen op groote schaal te zien, welke werden uitgevoerd door Russische esca drilles, en twee luchtgevechten. De corespondent van Havas zag, dat twee vliegtuigen brandend neerstortten, terwijl een derde toestel tot daling gedwongen werd. De nationaliteit der toestellen kon hij niet bepalen. Geen foto's van de neer geschoten vliegtuigen, „'t Is jammer, dat wij geen foto's kunnen toonen van de 522 Sovjet-Mongoolsche vlieg tuigen, die onze luchtmacht in 71 dagen heeft neergeschoten ten koste van slechts vier onzer eigen toestellen", zoo verklaarde een woord voerder van het Japansche ministerie van Oor log tegenover Domei. „De oorzaak hiervan is, dat onze luchtmacht de Mongolen steeds tege moet vloog, zoodat de meeste Mongoolsche vliegtuigen aan de overzijde van de Khalka op Buiten-Mongoolsch gebied zijn terecht gekomen. „Het aantal vliegtuigen, dat onze luchtstrijd krachten neerhaalden, was zoo groot", vervolg de de woordvoerder, „dat wij zelf er soms aan twijfelden of de cijfers wel juist waren". Hij verklaarde het verschil in ï-esultalen uit het verschil in strijdwijze. De Sovjet-piloten beginnen reeds van grooten afstand te vuren, terwijl de Japanners wachten, tot den vijand dichtbij is en dus een grootere trefkans biedt. Bovendien", zoo vex-klaarde de woordvoer der, „beschikt de Mongoolsche luchtmacht slechts over verouderde modellen van 1934 en '35, terwijl onze eigen luchtmacht de beste in de wereld is. Ook hebben de Japansche vliegers in China ervaring kunnen opdoen, die de Mon golen missen. Het is slechts aan dit gebrek aan ei-vai-ing toe te schrijven, dat in den historischen luchtslag van 27 Juni, waarbij de vijand niet minder dan 134 vliegmachines verloor, zes Sovjet-Mongool sche toestellen tegen elkaar aan vlogen en ver ongelukten". Tenslotte bracht de woordvoei-der de uit spraak van een jongen vliegenier in hexünne- ring die, terugkeerend van een luchtgevecht, vex-klaarde: „Het is jammer, te moeten vechten tegen zulke zwakke vijanden als de Sovjets en de Buiten-Mongolen". ZIJN ZIN Hoewel de Senaatscommissie weigert de neutraliteitswet te behandelen WASHINGTON (United Press). De regeering heeft bij de stemming in de Senaatscommissie voor Buitenland sche Zaken een nederlaag geleden. De commissie weigerde de neutraliteitswet in behandeling te nemen, ondaixks het verzoek van Roosevelt. De tegenstanders van het regeeringsvoorstel om het wapenembargo op te heffen hebben met de kleinst mogelijke meerderheid gezegevierd. Met 12 tegen 11 stemmen werd het regeerings voorstel verworpen. Dit beteekent een zware tegenslag voor Roosevelt. Een oximiddellijke ver daging van het congres is thans mogelijk ge worden. De commissie besloot alle debatten over de neutraliteits wet uit te stellen tot de volgende zitting. Daarmede zijn alle pogingen van de regeering om deze wet nog thans in be handeling te krijgen verijdeld. In politieke leringen te Washington veiiuidt dat Rooseveldt nog in den loop van deze week een speciale boodschap aan het congres zal richten waarin hij vex-langen zal dat de neutraliteitswet nog in déze zittingsperiode afgehandeld en het vex-bod op den uitvoer van wa penen opgeheven zal worden. Deze speciale boodschap, zoo wordt gemeld, zal een verklax-ing betreffende op de buitenlandsche politiek inhouden waarin waarschijnlijk zal worden opge merkt dat de Vereenigde Staten „mo reel verplicht" zijn om alle middelen, met uitzondering van oorlog, aan te wenden om de onafhankelijkheid van kleine naties te beschermen. Na een conferentie met Roosevelt heeft de minister van Buitenlandsche Zaken, Huil, aan de pers verklaard, dat de regeering in het be lang van den vrede en de veiligheid van de Vereenigde Staten, haar pogingen zal voort- Copyright P. I. B. Box 6 Copenhooen Toen zij eenmaal weer thuis waren, werden, de roode schoentjes in een kast opgebox-geu. Maar Karen kon het niet laten, weer vol bewondering er naar te kijken. Niet lang daarna werd de oude vrouw ziek; herstel scheen niet meer mogelijk. Maar in ieder geval moest ze goed worden ver pleegd en verzorgd, en dat was natuurlijk Karen's plicht. Jammer er was nu juist in de stad een groot bal, en Karen was er nog wel gevraagd! Zij keek eens naar de oude vrouw, die tóch wel'niet weer beter zou worden. Toen keek ze naar de roode schoexxtjes er dacht: „Kijken is toch geen zonde?" Ze trok ze aan o, eventjes maar en toentoen ging zij naar het bal Daar kon ze nu eens naar hartelust dansen. Maar vx-eemd, als zij rechtsom draaien wilde, dx*aaiden de schoentjes linksom, en toen zij naar voren wilde, gingen de schoentjes achteruit, de zaal uit, de trappen af, de straat -op, en eindelijk door de poort naar buiten Dansen moest ze, dansen zou ze tot ze eindelijk kwam in hel donkere bosch L(Wordifc yervplgdl. zetten om het door de regeering aanbevolen neutraliteits-programma te doen aannemen. Na de ontwijkende antwoorden, die Roose velt ten aanzien van den sluitingsdatum van het congres aan de pers heeft gegeven, vraagt men zich af, of de president niet den toorn der beide huizen zal trotseeren, door de zitting nog verscheidene maanden te verlengen. Sommigen, die in nauwe relatie staan met het Witte Huis, zijn van meening, dat de president het congres zal dwingen nog de twee volgende maanden bijeen te blijven, opdat het, als de Europeesche toestand in dien tijd mocht verex-geren, de neu traliteitswet verder kan behandelen. De zes punten. Omtrent de verklaring van minister Huil wordt nader gemeld, dat hij van meening is, dat het programma van zes punten aangenomen moet worden in het belang van den vrede en de veiligheid van de Vereenigde Staten. Huil gaf een kort overzicht van de genoemde zes punten: lste: Verbod aan Amerikaansche schepen om het gebied van den strijd binnen te stoomen. 2 de: Beperking van reizen door Amerikanen in strijdgebieden. 3de: De bepaling, dat de uitvoer van goederen naar oorlogvoerenden, wordt voorafgegaan door het overdragen van de eigendomsrechten aan een buitenlandschen kooper. 4de: Het voortbestaan van de geldende rech ten tot eex-biediging van de leeningen en cre- dieten aan de mogendheden, welke oorlogvoe ren. 5de: Het regelen van het verzamelen van gel den in de Vereenigde Staten voor oorlogvoe renden. 6de: Voortzetting van de bestaande commis sie van munitie-controle en het systeem van licenties voor in- en uitvoer van wapenen. Jmcc. fmdecen ovecCedeti; dóe tiqq-ut ziefe WOENSEL, 12 Juli. In het gezin Tatenhoven, wonende in de Pieter Poststraat te Woensel, gemeente Eindhoven, hebben zich ernstige ziek tegevallen voorgedaan, waarvan men de oorzaak nog niet met zekerheid heeft kunnen vaststellen en tenge volge waarvan twee kinderen zijn overleden. Vermoed wordt echter, dat de vijf kinderen uit het gezin vergiftigd zijn door loodarsenaat waarmee aardappelvelden, dicht achter de woning, besprenkeld zijn, daar het vaak voor komt, dat de kinderen op bloemstengels en grasspx'ietjes kauwen, die met dit gif in aan raking zouden zijn gekomen. De vorige week Donderdag voelde het twee jarig meisje Truusje zich onwel, doch de ouders oordeelden den toestand niet van dien aard dat consulteeren van den huisarts nood zakelijk werd geacht. Doch toen evenwel Zaterdag ook het vierjarig zoontje ziek werd, riepen zij de hulp van een dokter in, die een ernstige dysenterie constateerde, waarvan hij de oorzaak niet kon vaststellen. Zondag is tegen den avond het jongste meisje, dat twee jaar oud was, overleden Daarop zijn Dinsdag de vier overige kinderen naar het R.K. Binnengasthuis overge bracht, waar nog des avonds de vier jarige jongen stierf. Met hooge koorts liggen daar thans nog het twaalf jarig dochtertje Mien, het negenjarig zoontje Pieter en 't zevenjarig doch tertje Joke. In den toestand van den jongen was vanochtend een lichte verbetering waar te nemen. Inmiddels heeft men in het Rijkslaborato rium te Utrecht een onderzoek naar de ver moedelijke oorzaak laten instellen, doch het rapport is nog niet binnen. De ouders van het gezin zijn geheel vrij van elk ziekteverschijn sel gebleven EXAMENS R.K. Mulo examens. Dinsdag werden in het R.K. Vereenigings- gebouw te Heemstede de Mulo examens voort gezet. Geëxamineerd werden 28 candidaten. Geslaagd voor A-diploma: C. v. Rijn, W. v. Schendel, H. Speller, J. pook, J. Warner, J. C. Bakker, J. Drayer, C. Janssen, A. Koster, W. Verkroost, H. Zwarter, J. G. Bakker, C. v. Koppen, M, v Koppen, A. Kramer, H. Kuiper, G. Laan, C. Lambert, A. Linssen, H. Mens en F. du Maine. J. Kapiteijn en A. van Lent, beiden te Heemstede. A. van Tunen en H. Kok, beiden te Bloemendaal. j. van Rooij te IJcnuiden, R. Mes te Schoten en M. van Kalmthout te Haarlemmermeer. Alle candidaten slaagden.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6