Uaat koeken Mot Hewitt CEBUTO Victoria-Water Hevdt's Over adverteeren, kampeeren en vacantie-houden DE MACHT VAN HET KLEINE. M' V R IJ DA'G 14 J U E I 1939 Boschbessenpluk in het Koninklijk Park te Apeldoorn. Duizenden verdienen een extrafje. aandagmorgen Ls het Ko ninklijk Park (het z.g. Achterbosch) van 't Paleis Het Loo te Apeldoorn open gesteld voor den boschbessenpluk en reeds den eersten dag stroconden de honderden en nog eens honderden de bosschen in, teneinde ou deze wijze te trachten een zoo gropt mogelijk extratje bijeen te garen. De vorige week was bereids de gelegenheid voor het plukken gegeven in het z.g. Ge meentelijk Bosch, doch toen bleek al aanstonds, dat de bessen klein waren en de rechte tijd voor 't oogsten eigen lijk nog niet aangebroken was. Ze konden best nog een weekje zitten. Maandag de eerste „groote" dag, was de toestand echter anders, 't Weer van de voor gaande dagen had er toe meegewerkt, om de heerlijke, rijpe bessen te geven. Dat de boschbessenpluk op de Veluwe in den loop der jaren van groote beteekenis is geweest, is vrij algemeen bekend, doch wer- kelijk-betrouwbare gegevens bleven meestal uit. In de bosschen van het Kroondomein, de particuliere bosschen van H.M. de Koningin, benevens enkele daaraan grenzende bosschen, II is 't le klas Hotel waar de Cebuto gasten hun bedje gespreid vinden, als ze na een genotvolle dag ergens in het buitenland arriveeren. Geen ver moeiend gezoek naar logies, Cebuto zorgt voor alles, denkt om alles! Uit de Cebuto Massakeus: 3 dg. Valkenburg en den Eifel .19.75 4 dg Belgische Ardennen 33.50 4 dg. Luxemburg 32.50 6 dg. Parijs 49. 4 dg. Rijn 29.50 8 dg. Zwitserland, Luzern <9.50 12 dg. Zwitserland, Meer v. Genève 108. 13 dg. Praag-Weenen-Budapest 112. Inlichtingen en Reisgids bij: JAC. HEEMSKERK, Houtplein 34 - Haarlem - Tel. 16448 Agenten: Spaas, Rijksstraatw. 21, Haarlem-N. Tel. 16531 la. Bruynzeel, bij Velserp., Velsen-N. Tel. 3064 (Adv. Ingez. Med.) als het Vierhouterbosch, het Elspeeterbosch en de gemeentelijke bosschen van Apeldoorn, tezamen een oppervlakte van ongeveer 16.000 hectaren, wordt druk geplukt. Door het in tensiever bewerken van den boschgrond en verpleging van de bestaande bosschen, ver dwijnen de boschbessenstruiken echter ge leidelijk. Tot voor ongeveer dertig jaar geleden kwamen in de toenmalige oudere bosschen op de Veluwe vrijwel overal boschbessen voor. Zoowel de hoeveelheid bessen als de prijzen liepen in de onderscheidene jaren zeer uiteen. Weersomstandigheden en afzetgebieden gol den daarbij als hoofdfactoren. Evenals thans, werden ook in die dagen bes sen in de verschillende dorpen langs den boschrand door vaste opkoopers gekocht. Doch al deze opkoopers kochten weer voor één groothandelaar te Ede. De bessen werden toen per vaatje van ongeveer zeven pond in houd naar Engeland verzonden en daar te lande in hoofdzaak door de mijnwerkers als fruit gebruikt. Aan de plukkers, die uit enkele vrouwen en kinderen bestonden, werd slechts 15 tot 30 cent per vaatje betaald. De zoete winst (naar globale schatting van 10 tot 20.000 gulden) welke deze handelaar hiermede jaarlijks verdiende, opende de ocgen van an dere menschen, die op hun beurt ook een boschbessenhandel begonnen, nadat een af zetgebied gevonden was. Hierdoor ontstond een concurrentie, welke op de eerste plaats den plukkers ten goede kwam. De prijzen stegen en voortaan werden de bessen per pond opgekocht en in de mandjes, z.g. sloffen, van ongeveer vijf pond, naar Engeland verzon den. Tijdens de mobilisatie bleven de bessen in eigen land, in hoofdzaak bestemd voor de jam- fabrieken: doch ook particulieren kochten ze voor eigen gebruik. Gloriejaren! De gloriejaren waren Intusschen die van 1917 tot 1924, toen de vraag naar boschbessen in eigen land zeer groot was en Engeland tegen heel hooge prijzen opkocht. In die jaren werd aan de plukkers van 20 tot 50 cent per pond en in enkele gevallen voor de mooiste bessen zelfs 75 cent per pond betaald! Toen werden in de hiervorengenoemde bos schen gemiddeld 250.000 pond bessen geplukt Door de hooge prijzen was 't plukken niet al leen vrouwen- en kinderwerk, doch zelfs de kleine landbouwers lieten na den hooioogst hun bedrijf een paar weken rusten om bes sen te gaan plukken. Na 1924 brachten ook Duitschland en Polen hun bessen in Engeland aan de markt. Door den onregelmatigen aanvoer uit deze landen was de markt zeer schommelend; de bessen brachten soms zoo weinig op, dat de transport kosten nauwelijks werden gedekt. Hierdoor werden groote verliezen geleden en het ge volg was, dat maar betrekkelijk weinig bes sen naar Engeland verscheept werden. Wel heeft men getracht, het verbruik in eigen land te stimuleeren, hetgeen gedeeltelijk ge lukte, maar het aanbod overtrof veelal de vraag, met 't gevolg, dat de prijs zeer achter uit liep. Het ging zelfs in 1930 zóó ver, dat de likeurstokers hier te lande de bessen uit Polen per vrachtauto aangevoerd kregen tegen den prijs van acht cent per pond, franco fabriek Van 1924 tot 1931 werd aan de plukkers 8 a 20 cent per pond uitbetaald, waardoor het plukken weer bijna geheel door vrouwen en kinderen geschiedde. In 1931 werden in bovengenoemde bosschen ongeveer 100.000 pond boschbessen geplukt, tegen den gemid delden prijs van 9 cent per pond. De pluk geschiedt voornamelijk In de maand Juli; bij nat weer kan niet gewerkt worden. Het is een arbeid, waarbij handigheid een groote rol speelt. Geoefende plukkers kunnen 't in de eerste dagen van het seizoen, bij gun stige omstandigheden brengen tot vijftig pond per dag, terwijl dezelfde plukkers in de laat ste dagen zich met 10 a 12 pond tevreden moeten stellen. Op zeer gunstige plaatsen en in goede jaren kunnen per hectare ongeveer tienduizend pond bessen groeien. In 't algemeen worden, om controle te heb ben en baldadigheden te kunnen tegengaan, kosteloos schriftelijke vergunningen gegeven, zoodat er voor de bcscheigenaren geen in komsten aan verbonden zijn. a lgemeen was de indruk onder de pluk- 4»- kers, dat de oogst zeker niet tegengevallen was. De struikjes zijn echter niet zoo zwaar bezet als verleden jaar. Dat er liefhebberij voor den pluk bestond en bestaat, moge blijken uit het feit, dat door drie Houtvesterijen ruim 6000 kaarten werden uitgereikt, waarvan ongeveer 2000 man „be roepsplukkers". Hierbij zijn niet begrepen de kinderen beneden de zestien jaar. 't Was bij de woning van den boschwachter op „Em ma's Oord", aan den z.g. Koningsweg een va et vient; met vijf man zat men de kaarten te schrijven. Beladen met alle mogelijke en onmogelijke manden en mandjes, met oude jamvaatjes en flesschen, enz., was het een en al bedrij vigheid en gekrioel in de uitgestrekte bos schen, waarin het een lust is, op deze wijze te kunnen fietsen. Jong en oud weerden zich om maar zooveel mogelijk te plukken, want de boschbessenpluk brengt aardig geld in. Waarom zou men zich hiervoor niet een ver ren afstand getroosten? Een en ander bleek bijv., toen de stroom van plukkers des mid dags tusschen 4 en 6 uur bij de opkoopers aan den ingang der bosschen kwam, om er aanvankelijk 14, later 15 en zelfs 16 cent per pond voor te maken. Een werklooze, die met z'n vrouw en vijf „blagen" er op uitgetrokken was, bracht het tot precies honderd pond. De vorige week had dit gezin op één dag 104 pond bijeengezameld! Voor zulke menschen in 't bizonder, is deze pluk een extratje, een ongekend buitenkansje! Het geld wordt veelal goed en nuttig besteed; er wordt aan het komende winterseizoen gedacht en kolen wor den ingeslagen. Er werden goede zaken ge daan, men zag glundere en opgewekte gezich ten. „Als 't morgen niet regent, dan plukken wie d'r ook honderd pond!", hoorde ik een vrouw zeggen. „Wie kun 't bes gebruuken!" Als zich ergens de ..macht van het kleine demonstreert, dan is het wel hier. Vele kleintjes maken een behoorlijke en niet te versmaden groote, een uitkomst voor tal- loozen. die soms niet weten, hoe de eindjes aan elkaar te knoopen Daar er nogal wat groene vruchtjes aan de struiken zitten ,zal de pluk nog wel een paar weken aanhouden. Waarbij de duizenden plukkers hopen op droog en goed weer. Niet te heet, want dan kan het in die dichte bos schen „spoken"; dan is de temperatuur er namelijk extra warm! Jongen met fiets te water gereden en verdronken. Uit het Wilhelmlnakanaal te Tilburg, bij de Heikantschebaan is opgehaald het lijkje van den 12-jarigen H. Haans, uit de Hoefstraat te Tilburg. Het knaapje was met zijn rijwiel te water gereden en verdronken. Daar echter niemand het ongeluk had zien gebeuren, is men eerst enkele uren later, toen de fiets in het water ontdekt werd, gaan dreggen. De Koningin op Soestdijk. Te ongeveer twee uur Donderdagmiddag is H.M. de Koningin per auto op het Paleis Soestdijk aangekomen. STEUN KOOLZAAD 1940. Naar aanleiding van den uitzaai van in 1940 te oogsten koolzaad deelt men ons van be voegde zijde mede, dat de telers voor den kcolzaadoogst 1940 wederom kunnen rekenen op een richtprijs van f 15 per 100 K.G. boeren- schoon zaad. EEN GREEP IN DE BANKBILJETTEN. De rechtbank te Rotterdam heeft den 28- jarigen los werkman W. A. van der G., wegens diefstal veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden, met aftrek van de preven tieve hechtenis. Een gedeelte van de straf, drie maanden, is voorwaardelijk opgelegd, met drie jaar proeftijd. Verdachte had, toen een kruideniersbediende voor het loket van het hulppostkantoor aan de Aelbrechtskade bankpapier uittelde, een greep gedaan in een bundel bankbiljetten, waarmede hij zich uit de voeten wilde maken. Hij kon evenwel worden gevat voordat hij kans zag het ge bouw te verlaten. AAI STERDAM SC H CONSERVATORIUM. Aan het Amsterdamsch conservatorium is benoemd met ingang van 1 September a.s. tot leerares voor bijvak solozang mevrouw R. Pocke-v. d. Spoel te Amsterdam. Geestelijke en Moreele Herbewapening. Schrijven van H. M. de Koningin aan het Haarlemsche Comité. Het Comité voor Geestelijke en Moreele Her bewapening te Haarlem, KI. Heiligland 84 mocht tot zijn groote voldoening een schrijven ontvangen van den Kamerheer van H.M. de Koningin, dat als volgt luidt: Ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin heb ik de eer U Hoogstderzelver dank over te brengen voor het door U, namens onge veer zevenhonderd Rijks-, Provinciale en Ge meente Ambtenaren te Haarlem, bijeengekomen op het Landgoed Elswout, gezonden telegram, waarvoor Hare Majesteit zeer gevoelig is ge weest. Rijtijdenwet en rijtijdenbesluit 13 Augustus in werking? Naar de N. Rott. Crt. verneemt heeft de minis ter van sociale zaken ter kennis van de burge meesters gebracht, dat het de bedoeling is de Rijtijdenwet 1936 en het Rijtijdenbesluit, waar van de inwerkingtreding reeds eenigen tijd ge leden was aangekondigd, Zondag 13 Augustus in werking te doen treden. Matthijsen keert niet in den Amsterdamschen Raad terug. Het Amsterdamsche sociaal-democratisch raadslid J. W. Matthijsen heeft aan den burge meester, in diens kwaliteit van voorzitter van het Centraal Bureau voor de gemeenteraadsver kiezingen, volgens Het Volk medegedeeld, dat hij zijn herbenoeming als raadslid niet aanneemt. Het Centraal Bureau voor de gemeenteraads verkiezingen heeft den heer P. J. Schmidt, den opvolger op de lijst der S. D. A. P., in de plaats van Matthijsen aangewezen. GEZOND EN GENEESKRACHTIG. (Adv. Ingez, Med.) Seizoen Opruiming Koopjes in alle afdeelingen Heeren- en Jongcnsiconïecfif inmielcrie f KREYMBORG v IS WAARBORG L (Adv. Ingez. Med.) h te jUmcikaaitscfie zemeaiecscPU{useCeit. (Van onzen correspondent te New-York). Het is vandaag Onafhankelijkheidsdag en op zulke dagen leert ge New-York eerst recht kennen. De Amerikaansche politiek is inte ressanter dan ooit in deze dagen: president Roosevelt heeft in de volksvertegenwoordiging een groote nederlaag geleden toen deze hem de macht ontnam de waarde van den dollar te bepalen; de discussie en de stemming over de Neutrality Act belangrijk voor Amerika's houding ten opzichte van buitenlandsche con flicten waarhij het niet onmiddellijk betrok ken is staan voor de deur, en allerlei andere kwesties en problemen vragen om de aan dacht. Maar op Onafhankelijkheidsdag houdt Amerika vacantie en wie tracht door te drin gen in de ziel vaii een volk want ten slotte zijn daaruit alleen toch zijn doen en laten te verklaren -moet zulk een vacantiedag goed bekijken. Het is leerzamer dan menig tijdschriftartikel of boek of professoraal be toog. Onafhankelijkheidsdag is ditmaal op een Dinsdag gevallen en de gelegenheid is te baat genomen om een heerlijk lang week-end te maken. Veel zaken hebben van Vrijdagavond af gesloten en op typisch-Amerikaansche wijze daarvan mededeeling gedaan aan het publiek. Het groote warenhuis John Wana- maker bijvoorbeeld zette een advertentie in alle New-Yorksche dagbladen die typeerend is voor de frissche, gewone en voor iedereen verstaanbare manier waarop men hier die dingen zegt. Ik laat die hier in vertaling vol gen: „Stel nooit uit tot morgen, wat ge van- daag kunt doen. Wij weten, dat u graag nog wat inkoopen wilt doen voor de vier- daagsche vacantie. Daarom zijn we van daag open. Kom binnen en kom halen wat u noodig hebt voor den roemrijken, vuur werk-knallenden Onafhankelijkheidsdag. Want morgen zijn we gesloten, hoera, hoera! En Vrijdag gaan we onze week ends van 67 uur beginnen. Want dezen zomer zal onze zaak Zaterdags den heelen dag gesloten zijn om onze winkel-familie rustige, lange week-ends te geven. Uit vele brieven en opmerkingen van onze klanten weten we dat die sluitingen van onze zaak hun absoluut geen ongemak bezorgen en dat zij het zelfs apprecieeren dat de Wa- namaker-familie zulke prettige week-ends heeft. Wij zijn, eerlijk gezegd, een beetje trotsc.h op deze zaak en haar principes en idealen, dezelfde die onze stichter heeft vastgesteld en die van Wanamaker een echt groot Amerikaansch instituut hebben gemaakt. Wij hopen dat uw week-ends even gezellig en gezond zullen zijn als de onze. Ik heb deze advertentie voor u vertaald en overgeschreven omdat ze zoo typeerend is voor de Amerikaansche mentaliteit. Ook adverten ties zijn typeerend voor de volksziel. En wie ze weet te lezen kan er meer uit leeren dan uit alle kamerverslagen en ministerieele redevoe ringen bij elkaar. We hebben dus een lang week-end, met On afhankelijkheidsdag als middelpunt. Millioe- nen New-Yorkers hebben de stad verlaten en zijn naar het strand, de bergen en de bosschen jetrokken, die hier allemaal vlak bij zijn. De omgeving van New-York is prachtig en wie de natuur in al haar liefelijke en machtige ge daanten lief heeft kan er vinden wat zijn hart begeert. Andere jaren is het met Onafhanke lijkheidsdag altijd nogal stil in de stad. Zoo als mijn vrienden-collega's plegen te zeggen: ,zij lijkt uitgestorven" maar ditmaal was daar van geen sprake, omdat de Wereldtentoonstel ling vreemdelingen hierheen trok. Op iedere drie vertrokken New-Yorkers kwam een bui tenman binnen. Menschen die het weten kun nen schatten den uittocht op ongeveer twee millioen menschen en den intocht op zoowat drie kwart milllioen. Op een millioen meer of minder kijken we hier niet, zoodat gezegd kan worden dat New-York dan nu niet uitgestor ven leek. Coney Island, dat het dichtst bij ligt van alle badplaatsen, een uur van het middel punt der stad en bereikbaar voor een heele Sei* Opruiming) 44 ANEGANG 44 De speciaalzaak in broeken (Adv. Ingez. Med.) Clubtocht der K. N. A. C. naar Ned.-Indië een succes. Overal een enthousiaste ontvangst. De K.N.A.C. meldt ons, dat Donderdagmid dag de leider van haar clubtocht naar Ne- derlandsch-Indië in telefonische verbinding heeft gestaan met het secretariaat in Den Haag. De heer G. J. van Wickevoort Cromme- lin telefoneerde uit Bandoeng en deelde mede, dat de reis tot nu toe schitterend is ver- loopen. Alle deelnemers verkeeren in blaken- den welstand en iedereen is verrukt, zoowel over het mooie weer als over de prettige ont vangst. Vooral des middags had het voor het eerst een beetje geregend, ten overvloede wordt de temperatuur op Java voor den tijd van het jaar koud genoemd. Het is duidelijk, dat de reizigers, die aan de lagere temperatu ren van ons land gewend zijn daarvan dank baar profiteeren. De gastvrijheid op Sumatra en Java is moeilijk te beschrijven. Iedereen geeft zich de grootste moeite het den deelnemers naar den zin te maken. Op de thee-onderneming As sam, waar men des middags op bezoek was geweest, was zelfs over den openbkren weg een doek gespannen met de woorden „Welkom K.N.A.C.". Wel een bewijs hoe men in Indië meeleeft met dit bezoek en welk een goede gedachte aan deze clubtocht ten grondslag ligt. Ruim honderd vluchtelingetjes op weg naar Engeland. In den D-trein, welke Oldenzaal omstreeks vijf uur in den middag passeert, bevonden zich Donderdag 105 Joodsche vluchtelingetjes uit het voormalige Tsjecho-Slowakije. De kinderen werden te Bentheim door een der dames van de Nederlandsche commissie verwelkomd. Per trein begaven de jeugdige emigrantjes zich ver volgens naar Hoek van Holland, vanwaar zij 's avonds naar Engeland zijn overgestoken. Boterlieffing verlaagd. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het bedrag van de heffing en steunuitkeering op boter, behoudens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 13 tot 20 Juli is vastgesteld op 50 cent per K.G. Dit is 10 cent lager dan vorige week. TENTOONSTELLING VAN WERKSTUKKEN. In de Centrale School n voor 7e en 8e leer jaren wordt Maandag 17 en Dinsdag 18 Juli des avonds van 7—9 uur in het schoolgebouw een tentoonstelling gehouden van teekeningen en werkstukken, die door de leerlingen in den loop van den cursus zijn vervaardigd. Afscheid directeur Kunstnijver- heidsinstituut. De heer Joh. B. Smits gehuldigd. De directeur van het instituut voor kunst nijverheidsonderwijs aan de Gabr. Metsu- straat te Amsterdam, de heer Joh. B. Smits, moet wegens het bereiken van den 65- jarigen leeftijd zijn functie neerleggen. Be stuur, leeraren, leerlingen en oud-leerlingen hebben den populairen directeur, die zooveel voor de kunstnijverheid in Nederland heeft gedaan, niet willen laten heengaan zonder op duidelijke wijze blijk te geven van hun dankbaarheid en vriendschap voor den man, wien tal van kunstnijver aars zooveel te dan ken hebben. Ronderdagmiddag is in de aula van het Vis- siusgymnasium, waar deze plechtigheid ge schiedde, een druk- bezochte bijeenkomst ge houden. Namens den minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen, was aanwezig de hoofdinspecteur van het rijksnijverheidson- derwijs, de heer W. H. Cool, terwijl zich onder de talrijke aanwezigen verder bevond de heer Sandberg, conservator der Amsterdamsche gemeente-musea. Verschillende sprekers hebben den heer Smits gehuldigd en hem geschenken aange boden. stuiver, had het leeuwendeel der vacantie- gangers. lederen dag krioelde' er een millioen New-Yorkers op het strand en in de zee en wie er de plaatjes van ziet krijgt het er warm van. Die weekend-vacantie-gangers zijn geen rijke of goed-er-bij-zittende menschen. De rijke menschen zitten al lang ver buiten New- York en de goed-er-bij-zitters brengen hun lange week-end ergens in een hotel in de bergen of aan zee door. Het millioen Coney- Islanders gaat voor een stuiver heen en voor een stuiver terug. Zij slaan hun tentje op het strand op, zorgen zelf voor hun eten en voor een paar dollar komen ze gelukkig en bruin verbrand terug. Het is juist op zulke dagen dat ge ziet, hoe gelukkig dit groote Amerikaansche volk kan zijn. Hoe blij het is met een kleinigheid. Hoe onverwend het is en hoe het geniet van aller lei dingen die eigenlijk heelemaal niet zoo ge weldig zijnalthans: waar wij uit Europa het niet aan zien. Vandaar dat Europeanen Amerikanen kinderlijk vinden en dat is een compliment, want kinderlijk te kunnen en te mogen zijn is een voorrecht. Wanneer ge ziet hoe de menschen hier van kleinigheden ge nieten en hoe zij, al genietend, zich interes seeren voor allerlei dingen dit is iets wat u bijvoorbeeld ook op de tentoonstelling on middellijk zoo opvalt dan zult ge het toch wel uit uw hart laten te zeggen, wat door niet- Amerikanen in misplaatsten hoogmoed nogal eens gezegd wordt: dat de Amerikaan geen cultuur heeft. Een volk dat advertenties plaatst als die welke ik hierboven reproduceer de. een volk dat zoo genieten kan van de na tuur, dat zijn vrije dagen besteedit aan zee, of op een boot over de Hudson, of om alle won deren van de tentoonstelling goed in zich op te nemen, dat volk heeft in zijn algemeenheid zeker wel cultuur. Ik geloof dat men cultu reel of niet-cultureel niet mag afmeten naar kunstschatten, oude gebouwen oude letter kunde alleen, maar dat men die wel degelijk ook moet afmeten naar de gedragingen van de huidige bevolking. Het is niet gemakkelijk een geheel volk te beoordeelen. Want het is moeilijk niet te ge- neraliseeren. En een bevolking van ruim ze ven millioen zielen als de New-Yorksche leent zich door haar grootheid nauwelijks tot ernstige beoordeeling. Er zal bovendien wel nauwelijks een stad ter wereld zijn, die zoo vele gedifferentieerde bevolkingsgroepen telt; Negers, Chineezen, Tsjechen, Grieken, Duit- schers en vele andere nationaliteiten wonen bij elkaar, al hebben zij noch van hun natio nale gewoonten noch zelfs van hun taal af stand gedaan. Ook de Oost-Joodsche, de Ar- meensche, de Poolsche en de Italiaansche groepen wonén dikwijls nog in speciale wij ken. Wanneer men weet dat alleen in New- York met zijn omgeving bijna 15.000 Neder landers wonen begrijpt men eerst recht, welk een staalkaart van nationaliteiten deze meest internationale en minst-Amerikaansche stad der Vereeenigde Staten is. En al deze groepen dragen hun eigen, speciale kenmerken. Maar wanneer ge op zoo'n vacantiedag, als die welke aan de Onafhankelijkheid van den staat is gewijd, overal eens een kijkje gaat nemen, ziet ge toch wel dat hier een samen smeltingsproces plaats heeft gehad en nog steeds plaats heeft, een proces dat in sommi ge opzichten tot eenheid en uniformiteit heeft geleid. Een proces ook, dat dikwijls de beste eigenschappen der deelen aan het geheel schenkt Tot die beste eigenschappen behooren: le vensvreugde, genieten in eenvoud en met mate, belangstelling voor allerlei verschijnse len, pleizier zonder brooddronkenheid, sportr beoefening en lichaamscultuur en wat vooral den uit Nederland gekomene opvalt: reinhëid en netheid de papiermanden staan hier niet tevergeefs langs den weg en in het plant soen en de aanmaning „laat niet den eige naar van 't bosch de schillen en de doozen" is hier niet noodig. Al deze eigenschappen, die ge tot uw ge noegen bier opmerkt, gaan dieper en hebben een interessanter grond dan in een journa- listieken brief te zeggen is. Het zou bijvoor beeld de moeite loonen zich te verdiepen in de wijze, waarop de New-Yorker pleizier maakt. Daarbij is van eenige luidruchtigheid nooit sprake. Is het de Angelsaksische aard, die zich hier kenbaar maakt? Dezelfde Angel saksische aard die van ieder ander zichtbaar vreugde- of genoegelijkheidsbetoon niet wil weten en die dus het café-zitje-aan-de-straat ook verbiedt? En de lichaamscultuur, die hier zoo vlijtig en voortdurend wordt toegepast dat de meis jes hier zoo opvallend mooi zijn, dat evenwel het gezicht van de New-Yorksche vrouw iets zeer stars en popperigs heeft gekregen, dat het geboortecijfer (door de groote zorg voor het eigen lichaam) zienderoogen daalt; dat het nemen van baden en douches hier zoo veelvuldig en algemeen geschiedt, dat socio logen er een verweekelijking van het ras van vreezenook de lichaamscultuur sleept een aantal problemen met zich mede De algemeene viering van Onafhan kelijkheidsdag is een interessante New- Yorksche gebeurtenis, die voor den beschou wer van elders voldoende stof tot bestudee ring biedt. Maar New-Yorkers vinden het niet interessant. Ze vinden het prettig. Heer lijk een paar dagen uit de gloeiend-heete en benauwde stad weg te zijn en in de koelte van zee en strand vrij en frank te ademen. Deze dag luidt ook de vacantie voor scholen en universiteiten in. En daarmede ook: het kampleven, dat een Amerikaansch verschijn sel op zich zelf is. Want in zulke mate als hier wordt nergens ter wereld gekampeerd. Alle kampen voor ouderen zoowel als jongeren zijn bezet. En weet u hoeveel kampeerders er van Jr-li tot September in de Vereenigde staten zijn? U kunt het niet raden. Ruim dertig millioen! M. E. ELIAS

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 10