ZOMER OPRUIMING Waar komt het vandaan Joh. de Waard's THALIA THEATER Silvia Sidney en George Raft in „Voorwaardelijk in vrijheid gesteld." Zoo nu en dan komt Hollywood met een verrassing. En toen dezer dagen op een spe ciale persvoorstelling bij Paramount de film „Voorwaardelijk in Vrijheid Gesteld" inzette, merkten wij al spoedig, dat „You and Me" (zooals zij in Amerika heet) geen gewone film is. We kregen een film te zien in een zeer bij- zonderen stijl en met een heel eigen karak ter hier en daar beslist revolutionair van opvatting. Maar een en ander zoo zonder overdrijving en zoo kundig en beheerscht ge daan als alléén een groot regisseur het kan presteeren. De man op wiens naam deze film staat is dan ook niet bepaald een onbekende. We mogen hem gerust een beroemdheid noe men. Het is Fritz Lang. Al heel vroeger ver maard geworden door zijn Duitsche films, zooals „Metropolis" en „M." heeft Lang in Amerika opnieuw op fabelachtige wijze car rière gemaakt met het opzienbarende „Fury" en met „We only live once". Evenals in deze twee films behandelt Lang in „Voorwaarde lijk in vrijheid gesteld" weer iets actueels, iets van dezen tijd, iets dat uit het leven gegre pen is. In „You and Me" brengt hij twee voor waardelijk in vrijheid gestelde gevangenen ten tooneele, een jongeman en een jonge vrouw, uitgebeeld door twee bekende artisten nml. Silvia Sidney en George Raft, wiens lief de in strijd is met de Amerikaansche wet. Iedereen zal deze film waardeeren als een sterke, spannende, deels zeer humoristische en prachtig gespeelde film. Het keuringsrapport van de Centrale Com missie voor de filmkeuring luidde als volgt: Een film, die in de misdadigerswereld speelt en den toeschouwer laat zien het leven en de spanning van ontslagen gevangenen: ge vangenisscènes, de spanning in de kroeg, waar de ontslagenen allerlei herinneringen uit hun gevangenistijd opdiepen; de neiging die baan breekt weer in het oude kwaad te vervallen en het smeden van plannen tot een overval, juist in het warenhuis waar zij allen werk ge vonden hebben; een advocaat van kwade za ken, die zich 1000 pd. st. in de hand laat stop pen; de overval zelf; de samenleving van twee ontölagen gevangenen enz. zijn tooneelen die niet beneden achttien jaar toelaatbaar zijn. Daartegenover staan allerlei mooie reclassee- ringsgedachten die sterk suggereeren, dat ook ontslagen gevangenen menschen zijn, die waard zijn geholpen te worden en de prachti ge vondst als het meisje uitrekent, dat met misdaad niets valt te verdienen, niets te win nen, maar wel veel belangrijker dingen zijn te verliezen. Een film, die de moeite waard is gezien te worden. Als tweede hoofdfilm vertoont Thalia „Agent Larry", een sensationeele en amusante film met Richard Talmadge in de hoofdrol. NANON in het Rex Theater. Erna Sack Het verhaal van deze operettefilm speelt zich af in het midden van de zeventiende eeuw en past ook wat intrige en inhoud be treft, volkomen in dien tijd. Niet alleen is het een operette-film van het zuiverste water, maar daarbij is zij ook zoo gedegen roman tisch als een 17e eeuwsche film maar zijn kan. Voor het eerst treedt Erna Sack er in op als draagster van de titelrol. Zij is Nanon Pa tin, waardin van het café „Het Gouden Lam" en zingt zoo nu en dan voor haar gasten. On der de gasten bevindt zich de prefect van po litie en diens neef Hector. De laatste moet probeeren, het hart van Nanon te veroveren. Want niemand kan er op bogen, haar ooit ge kust te hebben. Maar Nanon is verliefd op den knappen tambour Grignan, dien zij vol verlangen verwacht. Maar tambour Grignan is in werkelijkheid markies Charles d'Aubignè, die met zijn vrienden gewed heeft het hart van de ongenaakbare Nanon te kunnen ver overen. Op het laatste oogenblik, vlak voor dat zij zullen trouwen, wordt de markies door zijn vrienden gered. Zij „arresteeren" hem wegens duelleeren. Nanon beweegt hemel en aarde om hem uit zijn vermeende gevangen schap te verlossen, ze maakt daarbij zelfs ge bruik van de hulp van Molière om zoo van den koning een gratie-bewijs los te krijgen. Het bedrog komt dan aan het licht en na tusschenkomst van den koning krijgt de tot gravin verheven waardin toch den man harer keuze. We begrijpen wel niet wat ze in dien man ziet eii hoe ze hem nog kan uitstaan na het verraad dat hij ten opzichte van haar gepleegd heeft, maar het feit is dan toch zoo. Die man is onze landgenoot Johan Heesters, die alle waardigheid en zelfbewustzijn van zijn sterschap op de markiesrol heeft over geplant. Daar dit geen klein beetje is, kan men zich wel zoo ongeveer voorstellen, hoe die markies eruit ziet. Oskar Sima speelt altijd hetzelfde en ook altijd even gezellig. Hij zingt weliswaar niet zoo als markies Heesters, maar zijn spel en heele optreden verschaffen toch ontzettend veel vroolijkheid Daarentegen zingt Erna Sack weer beter, dus passen zij allen volkomen in het kader van dit vroolijke verhaal, dat alleen reeds door de sappige en kostbare wijze waar op het geheel werd geënsceneerd, een aardige ontspanning vormt voor jong en oud. Het zeer gevarieerde voorprogramma bevat o.a. Profilti Hoilandsch nieuws, Fox wereld nieuws, „Boy oh Boy", Natuur en techniek, een wetenschappelijk filmpje, „Vier meisjes en een man", comedie-film een program ma, het Rextheater waardig. Er wordt weinig makreel aangevoerd. In tegenstelling met verleden jaar wordt er thans weinig zomermakreel aangevoerd. De trawlers doen hun best dit gewilde vischje te vangen, maar tot nu toe lukt het niet best. Weer een trawler ter haringvissclierij. De stoomtrawler Utrecht IJM. 73, die giste ren, na langen tijd binnen te zijn geweest, weer naar zee vertrok, is met kistjes aan boord uitgegaan, waaruit kan worden afge leid, dat ook deze trawler op de haring gaat visschen. Er vischt nu een vijftal trawlers met het haringnet n.l. behalve de Utrecht nog de Dirkje, Claesje, Haarlem en Ewald. Geslaagden xan School E. Van de Openbare Lagere School E aan de Eksterlaan te IJmuiden-Oost namen uit de examenklasse 15 leerlingen deel aan de toe latingsexamens voor het Middelbaar Onder wijs te Haarlem, Bloemendaal en Velsen. Alle canaidaten slaagden. De namen der gelukkigen zijn; Nellie Schermer voor het Stedelijk Gym nasium te Haarlem; Aldrik Mooi en Gien Datema voor het Kennemer Lyceum te Bloe mendaal; Cobi Bussemaker en Lies ter Huppen voor de Middelbare Meisjesschool met Vijf jarigen Cursus te Haarlem; Piet Polderman, Attie Bruyne, Jan Segboer, Kees Oostermeyer, Frits Kuyt, Lenie Eriks, Nel Schermer, Aldert Bleeker, Piet van der Plas en Henk Tegelaar voor de Rijks Hoogere Burgerschool te Velsen. Slechts twee der candidaten moesten, wegens niet voldoend schriftelijk examen, mondeling doen. AANGEKOMEN. 12 Juli: Phrontis m.s. Hamburg Polydorus m.s. Batavia Karin s.s. Hernösand 13 Juni: IJstroom m.s. Leith Sandhill m.s. New Castle Servus m.s. Denden Nailsea Moor s.s. Antwerpen Dora s.s. Kopenhagen Moyle s.s. Port Talbot Ella H«lm s.s. Danzig Deo Duce m.s. Danzig Fauna s.s. Midd. Zee VERTROKKEN. 12 Juli: Emmy Friedrich s.s. Bremen Rhein s.s. Hamburg Hamm s.s. Hamburg Berenice s.s. Hamburg Perseus s.s. Kopenhagen Trito s.s. Rotterdam Olga m.s. Londen Moss Rose s.s. Antwerpen Norwich Trader s.s. Gr. Yarmouth 13 Juni: Linda s.s. Bilbao Mülheim Ruhr m.s. Nordenham Zaanland s.s. Buenos Aires De grootste trawler van Cuxhaven. De Nordsee-reederij te Cuxhaven heeft met den naam Otto Flohr een nieuwen stoom trawler in bedrijf gesteld, die op de Unter- weserwerf te Bremerhaven gebouwd werd en de grootste van de vloot in de thuishaven is. Het schip kan 5600 manden visch bergen en is met 24 koppen bemand. Wereldvloot. Volgens een officieele opgave van Bureau Veritas zijn in de maand Juni van de wereld- vloot afgeschreven: 57 stoomschepen met een bruto inhoud van 84.313 ton en 8 motorsche pen met 11.764 ton. Vlootuitbreiding. Het stalen motorschip Avanti, dat voor rekening van kapitein R. Holwerda te Gassel- ternyveen op de werf van de firma Bodewes te Martenshoek gebouwd werd, is met gunstig gevolg te water gelaten. Steeds meer motorbooten. Op het oogenblik zijn de scheepswerven in Nederland, vooral in de noordelijke provinciën, alle druk bezet met opdrachten tot het bou wen van motorschepen voor de kustvaart. Zoo vernemen wij, dat de firma Bodewes te Mar tenshoek opdracht kreeg voor het bouwen van een motorschip van 650 ton voor kapitein W. Werkman te Rotterdam; de firma van der Werff te Westerbeo bouwt een schip voor ka pitein H. Kramer te Vlissingen; kapitein T. Promp te Gasselternyveen en voor kapitein J. Timmer te Groningen. George Raft en Silvia Sidney in Fritz Lang's nieuwste film „Voorwaardelijk in vrijheid gesteld", die deze week in Thalia Theater vertoond wordt. De autotocht voor ouden van dagen slaagde weer schitterend. Feestelijke ontvangst op het Kennemerplein. De elfde autotocht met ouden van dagen en ge- brekkigen, welke de commissie te IJmuiden or ganiseerde, behoort alweer tot het verleden. Precies kwart overéén werd van de Ken- nemerlaan, waar de stoet was opgesteld, afge reden om via de stoompont van Buitenhuizen en Purmerend naar Edam te gaan. Men werd evenwel op de heenreis door pech vervolgd, want dan had de eene en dan weer een an dere wagen malheur zoodat men veel later dan gedacht in het Edamsche strandbad aankwam. De goede stemming had evenwel niet door den tegenspoed geleden; de heerlijke zon scheen, een strijkje gaf vroolijke muziek ten beste en de consumptie was overvloedig en >ed. Men brak na anderhalf uur weer op, nadat verschillende bestuurders een frisch bad geno men hadden en toog door den Beemster naar den Muziektuin in Alkmaar. Hier werd niet alleen de dorst gelaafd maar ook de inwen dige mensch .versterkt met belegde broodjes en krentenbroodjes, die vriendelijke dames handen van te voren reeds hadden klaarge maakt en welke door de goede zorgen van den heer Geels naar de bestemming waren ver voerd. Een fleschje reukwater, door de A.H.C. be- beschikbaar gesteld voor de dames, en een si gaartje, door diverse handelaren geschonken, bezorgden den deelnemers één dag Luilekker land. De ontvangst na terugkeer was nog gröot- scher dan voorheen, waarvan „Wilhelmina" een groot deel der eer mag toekomen. Vroolij ke wijsjes klonken over het door een dichte menigte omzoomde Kennemerplein. Voor de schenkers der bijdragen in geld of goederen en voor de autobezitters mag het een voldoening zijn te weten, dat zij een vreugde gebracht hebben aan zeer, zeer velen, die nooit eens in de gelegenheid zijn iets verder weg van IJmuiden te gaan gn 't mooiste van eigen land te bewonderen. Met zooveel medewerking is het een aan moediging voor de cpmrftissie om door te gaan en nu alweer plannen te beramen voor het volgend jaar. Elk jaar wordt de aanvraag tot. deehieniing grooter, de een vertelt den ander hoe pleizie- rig zulk een rit is. Ditmaal waren er niet minder dan 203 deel neemsters én deelnemers; HOE NEDERLAND EENS DE SUPREMATIE TER ZEE VEROVERDE. Belangwekkende vertaling van Portugeesch boek over den on dergang der Armada. Ter herdenking van het derde eeuwfeest van den roemruchten zeeslag bij Duins, die op 21 October 1639 plaats vond, heeft de marinevereeniging een Hollandsche vex*taling het licht doen zien van 't werk van den Portu- geeschen schrijver Don Francisco Manuel de Melo (10681666): De strijd in het Engelsche Kanaal. Dit boek behandelt de overwinning van Maarten Harpertszoon Tromp op de Tweede Armada onder de Oguendo, waardoor de Engelschen en Hollanders de macht ter zee aan de Spanjaarden voorgoed ontnamen. Het boek is gedeeltelijk een ooggetuigeverslag van dezen, voor ons land zoo bijzonder be lang wekken den, strijd ter zee, daar de schrij Menhaden. Met dezen naam wordt in Amerika een niet-eetbaar soort zee- visch aangeduid. Deze visch werd reeds in over oude tijden door de India nen op het land uitge spreid, bij wijze van mest. Dit noemden de Roodhui den „munnoquahtean" (bemesten). Dit werd dooi de bleekgezichten verbas terd tot „menhaden". Caucus. Dit woord werd in het begin van de 18de eeuw in de Amerikaansche spreektaal opgenomen. Het is afkomstig van het door de Algonquin- Indianen gebezigde woord „caucauasu" (raadsman), ter aanduiding van een hoofd man, die de leden van zijn stam toespreekt. ver zelf bij alle gebeurtenissen, die hij in. zijn boek weergeeft tegenwoordig is geweest. De eerste Portugeesche uitgave verscheen in 1660 en het is dr. M. de Jong. die het initatief nam om ook een Nederlandsche vertaling van dit belangrijke historische werk te doen ver schijnen. Dank zij de medewerking der ma rinevereeniging werd dit mogelijk gemaakt en daardoor is thans iedereen in staat zich nog eens een duidelijk beeld te vormen van den grooten strijd om de suprematie der zee, die in den zomer van het jaar 1639 in het Ka naal plaats vond. Uitvoerig worden in het boek de voorbe reidingen van den -tocht der Armada door Don Francisco beschreven. Over het begin van den strijd schrijft hij o.a.: In de opstelling der Spanjaarden was geen enkele methode te bespeuren. De verbouwe reerdheid van sommige' kapiteins, de oner varenheid van andere vergrootten de wan orde. Het Duinkerker eskader, dat nog een gunstige uitzondering vorm die, volgde het Koninklijk Admiraalschip. Wat de overige schepen aangaat: elk daarvan waar het zich ook bevond, deed zijn best om goed te laten zien, dat het van plan was op den vijand los te gaan. Admiraal Oguendo (de leider van de Armada) werd geheel in beslag genomen doör nuttelooze ij delheid; hij wenschte, dat hem persoonlijk alle eer der overwinning te beurt zou vallen. Het resultaat was, dat hij zich zelf en de zijnen van de zege beroofde om haar den vijand in den schoot te werpen iets, wat dikwijls geschiedt, als men in zijn ver blinding zijn doel wil bereiken langs een weg, die zich juist van dat doel verwijdert". Op bloeiende wijze vertelt Dom. Francisco verder hoe de Spanjaarden de overwinning, die voor het grijpen lag, verspeelde door in- plaats van door te varen, waardoor de Hol landers op de klippen te pletter zouden zijn ge-loopen, stil gingen liggen. Op behendige wijze wist toen Tromp de krijgskans te doen keeren en na een gevecht dat tot in alle détails uitvoerig beschreven wordt, de Spaan- sche vloot te vernietigen. Dat de schrijver niet alleen uitstekend de gebeurtenissen waarvan hij getuige was, weet weer te geven doch ze ook, zooals de meeste schrijvers uit die dagen, van phiioso- fisch commentaar voorziet, bewijst de laatste passage van dit zeer lezenswaardig boek. „Ook de Hollanders, schoon de natuur, de List en de Fortuin aan hun zijde streden, ver loren eenige schepen en meer dan duizend man geluk in dén krijg wordt duur ge kocht en met tranen, bloed en menschen-levens door "dé overwinnaars betaald". „JONGENSSTAD" in De Pont. De film van Spencer Tracy en Mickey Rooney. Het is de geschiedenis der jeugdige „forgot ten men", die door den vromen, doch midden in het leven staanden Pater Flanagan met groote zelfopoffering voor den ondergang be hoed werden en leven en werken in de Ameri kaansche jongensstad „Boys Town". Het verloop van deze geschiedenis was als volgt: uit een gesprek, dat Pater Eddie Flana gan, destijds een jong priester, voerde met den ter dood veroordeelden misdadiger, Dan Far row, leerde hij begrijpen, hoeveel latere mis daden hun oorsprong vonden in gebrek aan zorg, liefde en kameraadschap in 's menschen jeugd. Hij besluit zijn leven te wijden aan deze taak en een menschelijk medevoelend rechter is de eerste, die hem vijf jongens, wegens betrekkelijk geringe misdrijven ge straft, voor zijn zorgen afstaat. Pater Flana gan's vriend, Dave Morris, leent hem voldoen de geld om een vervallen woning te huren en in te richten. Zal zijn geloof stand houden, dat er geen werkelijk slechte jongen bestaat, in dien de omstandigheden maar gunstig zijn? In één jaar tijds zijn het vijftig knapen. En een invloedrijk dagblad-directeur, Hargraves, zal de plannen van den Pater steunen, doch onder het beding, dat hij het plan voor een groot jongens-tehuis onherroepelijk aan de kaak zal stellen, indien het niet mocht sla gen. En de bijdragen stroomden toe, reeds heeft „Boys Town" tweehonderd jongens, die hun eigen gemeenschap besturen. Dan vraagt een beroepsmisdadiger, Joe Marsh, den Pater om opname ten behoeve van zijn jongsten broer Whitey, een jongen zoo brutaal als de beul en een jongen, die weldra voor „Boys Town" de onruststoker zal blijken te zijn. Verwaand en onbeschaamd oefent Whitey overal critiek op en maakt zich bij de jongens gehaat. Maar de kleine Pinkelhout vereert hem. En Pinkelhout volgt hem, als Whitey, na een nederlaag in een bokspartij met de andere jongens. „Boys Town" ontvlucht. Whitey is blind voor Pinkelhout's smeek beden. Even later rijdt een woest voortjagende auto Pinkelhout aan en Whitey ziet hoe de zwaargewonde knaap naar „Boys Town" wordt teruggebracht. Diep ongelukkig dwaalt dien nacht Whitey door de straten, hij ziet zijn broer Joe met twee vrienden ontsnappen uit een bank, waar zij hebben ingebroken, en door een noodlot of toeval schiet Joe zijn broer in het been. Hij brengt hem naar een kerk en roept om Vader Flanagan, die Whitey komt halen. Maar Whitey's pet van „Boys Town" is dicht bij de plek van het misdrijf gevonden en Whitey wordt bij Pater Flanagan gearresteerd. Wel krijgt de priester verlof om den jongen met het oog op zijn toestand te houden, doch Whitey weigert iets omtrent zijn broer te ver raden. En thans is het het blad van Hargraves, dat Vader Flanagan's ideaal aangrijpt en voor sentimenteel gedoe uitkrijt. Als Pater Flanagan naar Hargrave is, ont vlucht Whitey. Twee jongens van „Boys Town" volgen hem in het geheim. Whitey smeekt zijn broer Joe om te verdwijnen, zoodat hij de waarheid kan spreken en „Boys Town" redden. De twee jongens roepen de anderen op om Whitey met geweld terug te halen, doch Pater Flanagan is hem voor en Joe zelf biecht voor den priester. Whitey zelf is veranderd door dit drama, en ook de jongens zien hem nu anders. Zij ver kiezen hem zelfs tot burgemeester van het nu van alle blaam gezuiverde „Boys Town" en Pater Flanagan's geloof, dat er geen werkelijk slechte jongens zijn, is gesterkt en gezuiverd uit den harden strijd om de eer van „Boys Town" te voorschijn gekomen.... De luchtbeschermingsoefening. Eenige practische wenken. De afdeeling Velsen der Nederlandsche Ver- eeniging voor Luchtbescherming schrijft ons: Nu hedenavond in onze gemeente een lucht beschermingsoefening zal worden gehouden, moge ook van de zijde onzer vereeniging nog eens een aansporing worden gericht tot een ieder om naar beste weten en vermogen mede te werken aan het welslagen daarvan. In de eerste plaats een practische wenk. Zij die niet in het bezit zijn van ondoorzichtige overgordijnen moeten in de te verduisteren vertrekken dus speciale maatregelen nemen om uitstraling van licht te voorkomen. De ver schillende systemen, die daartoe toegepast kunnen worden zijn geruimen tijd gedemon streerd geweest in het huis aan de Corvers- laan, dat door onze vereeniging daartoe was ingericht. Men heeft dan de keuze tusschen het aanbrengen van rolgordijnen of van tri- plexplaten, of wei men kan gebruik maken van het voor dit doel speciaal vervaardigde en in den boekhandel verkrijgbaar verduiste ringspapier, dat in verschillende maten in den handel wordt gebracht. Behalve dat men er op moet letten, dat het gebruikte materiaal geen lichtdoorlaat, moet alle aandacht worden besteed aan het dichtmaken van kieren en reten en dit laatste geldt ook voor hen, die in het bezit zijn vafi ondoorschijnende overgor dijnen en die dus wellicht konden meenen dat zij niets anders te doen zouden hebben dan deze gordijnen dicht te trekken. Bijna altijd dringt er bij normaal geconstrueerde gordij- ZATERDAG om 9 uur begint onze BELANGRIJKE Wij ruimen op o.m. een partij van 300 Overhemden voor halven prijs. Ook in extra groote maten. Partij solide Poloshirts 97 cent PYJAMA'S zeer verlaagden prijs. WF' De attractie veor de Dames Wij ruimen al onze FALCON MANTELS op, met 25 tot 30 Vo korting, waaronder de nieuwste modellen. WOr De attractie voor de Heeren Om ruimte te maken voor de Winterstoffen worden alle series van onze moderne Maatcostuums met 10 ®/o in prijs verlaagd. MAATCOSTUUMS vanaf 33.— tot ƒ60.thans met 10#/o korting. ZIET ONZE 6 ETALAGES. OOK U KUNT PROFITEERED Heerenmodemagazijnen IJMUIDEN, Kanaalstr. 46/48, Tel. 4054 (Adv. IngeA Med.) nen nog licht naar buiten door. Men treffe dus voorzieningen, dat de gordijnen in het midden over de geheele lengte, vooral ook van boven tegen elkaar aansluiten en dat zich geen openingen bevinden, tusschen gor- dijn en muur, hetzij opzij, hetzij van boven. Spelden of punaises kunnen daarbij goede diensten bewijzen; men kan de gordijnen door middel van aan de zijposten te bevestigen latten daartegen klemmen of de openingen dichtmaken met strooken ondoorschijnende stof of papier, die dan een flink eind moeten overhangen. Men lette vooral op het afschermen van dak vensters want voor vliegers is daaruit schij nend licht natuurlijk zeer goed waarneem baar. Bovendien is het noodzakelijk bij de buitendeur een lichtsluis te maken, opdat geen licht naar buiten kan schijnen, wanneer de deur geopend wordt. Zij, wier huizen een aparte tochtdeur bezitten, kunnen dit al zeer gemakkelijk bewerkstelligen, door aan deze tochtdeur een ondoorschijnend gordijn of pa pier te bevestigen. In het andere geval moet men een dergelijke constructie in den gang aanbrengen, het beste door twee ruim over elkaar heenvallende gordijnen op te hangen, die aan alle kanten geheel af moeten sluiten. Rest ons nog te vermelden, dat speciale gloeilampen verkrijgbaar zijn, die het licht alleen naar beneden en niet naar opzij laten schijnen, zoodat uitstraling naar buiten wordt voorkomen; men kan dit resultaat ook berei ken door zelf geconstrueerde kokers van kar ton of blik aan de lamp te bevestigen, welke kokers ook thans in den handel zijn. Men denke ook aan het afschermen van rij wiel- of autolampen. Tenslotte streve men er naar op den avond van den 14en zooveel doenlijk zijn gewone bezigheden te verrichten. In geval van nood kan het voorkomen dat men langen tijd ach tereen eiken avond de lichten moet afscher men en toch moet dan het leven zooveel mo gelijk zijn gewonen gang gaan. Deze oefening is daartoe een voorbereiding.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2