25' Italië bouwt aan zijn vloot Internationale Arbeidsconferentie Vooral naar snelheid wordt gestreefd R - 28 E?® D Düitschland IItalië E 5 Engeland J ^JAPAN R= RuslAnd ONS WEKEUJKSCH KNIPPATROON. WASH IMGTON-KRUISERS 3^ JAGERS TORPEDOBOOTEN AVer. Staten F=Frankruk DUIKBOOTEN Maximum-uursnellieden in knoopen van de oorlogsschepen der 7 grootste zee machten, t.w. die van de Vereenigde Staten, Engeland, Frankrijk, Italië, Düitschland, Japan en de Sovjet-Unie. De pijlen, welke naar de letters wijzen, waarmee de verschillende mogendheden aangeduid worden, geven de snel heid in knoopen aan. Meer dan honderd duikbooten IN een koortsachtig tempo is men in Italië aan de moderniseering en versterking van de maritieme vloot bezig. Binnenkort zal men kunnen beschikken over: 8 slagsche pen, 19 groote kruisers, 12 kleine krui sers, 60 torpedojagers, 70 torpedoboo ten. meer dan 100 duikbooten en ver scheidene flottilles van uiterst snelle motorbooten (M.A.S.) welke van tor- pedo-lanceerinrich tingen voorzien zijn. „De marine vormt in vredestijd het element, dat de rangorde der staten bepaalt?'. Aldus luidt een uitspraak, welke Mussolini eens in verband met de Italiaansche vlootver- sterking deed. En een andere uitspraak, die hij bij gelegenheid van het 70-jarig bestaan der periodiek „La Rivista Marittima" in zijn voor woord van het Januarinummer 1937 neer schreef, luidde: „Heden, na 15 jaar van fascistisch bewind, en vooral na de Afrikaansche overwinning en de crisis in de Middelllandsche Zee, zijn de Italia nen tot de ontdekking gekomen en geven zij zich er ook rekenschap van! dat Italië een door de zee omringd eiland is, en dat deze zee (de Middellandsche Zee dus) óf een vrijen levensweg óf een slavenketen vormen kan". Hier is het regeeringshoofd aan het woord van het land, dat in de Middellandsche Zee 9000 kilometer kustlijn te verdedigen heeft, te genover de 3700 kilometer, welke Frankrijk, en de nog geen 1000 kilometer kustlijn, welke En geland in die binnenzee te beschermen heeft. Dat het den Duce ernst was, toen hij deze uitlating deed, blijkt uit de koortsachtige haast, waarmee Italië zijn oorlogsvloot bezig is te mo dern iseeren en te versterken. Wat de slagschepen betreft, de vier eenheden van elk 26.000 ton zijn de geheel gemoderni seerde Cavour, Giulio Cesare, Doria en Duilio, welke elk met 10 kanonnen van 320 millimeter bewapend zijn, terwijl de slagschepen van 35.000 ton resp. de Littorio, Vittorio Veneto (eerstdaags gereed), Roma en Impero (op sta pel) een bewapening bezitten van elk 9 stukken van 381 m.M. Ten aanzien van de kruisers, zoowel groote als kleine en van de torpedojagers en torpedo booten blijkt de Italiaansche marine vooral groote waarde aan de snelheid te hechten; ten minste haar schepen van deze klassen zijn snel ler dan die der andere groote zeemachten. Men zou geneigd zijn te veronderstellen, dat deze voorliefde voor groote snelheid bij krui sers, jagers en torpedobooten karakteristiek is voor de latijnsche naties; althans ook de Fran- sche marine heeft het bij deze typen in de snel heid gezocht, en zij volgt dan ook in dit opzicht onmiddellijk op de Italiaansche marine. Van de 10.000 tons kruisers die men gelijk gezegd ook wel Washington-kruisers pleegt te noemen zijn de Zara. Fiume, Pola, Gorizia, Trieste, Trento en Bolzano reeds sedert gerui- men tijd in dienst, terwijl van de zeer snelle kleine kruisers van 5 tot 8000 ton de Bande Nere, Colleoni, Giussano, Barbiano, Diaz, Ca- dorna, Attendolo, Montecuccoli, Duca d'Aosta, Eugenio di Savoia, Duca degli Abruzzi en Ga ribaldi onmiddellijk ter beschikking staan, naast de wel verouderde, maar nog bruikbare San Giorgio, Bari en Taranto. Hoewel uit den aard der zaak de groote snel heid dezer schepen een groot voordeel oplevert, zijn er natuurlijk nog andere factoren zoo als bijv. de bepantsering van de artilleristische bewapening welke ten aanzien van de ge- vechtswaarde een groote rol spelen; zoodat met Abelheid alléén niet alles gezegd is. Element van verrassing. De snelheid vormt echter als het ware een element van verrassing en dit Is hetgeen wij ook ten aanzien van de kleinere oorlogsvaartui gen bij de Italiaansche marine terug vinden. Want behalve de vele uiterst snelle jagers en torpedobooten, is daar ook het zeer groote aan tal duikbooten, van welke een honderdtal tij dens de voor den Führer bij diens laatste be zoek aan Italië gehouden vlootrevue de manoue- vre uitvoerden van plotseling allen gelijktijdig in een wijden kring rondom de vloot aan de wa teroppervlakte te verschijnen Een manoeuvre, welke afdeelingen onderzeeërs ook plachten uit te voeren bij wijze van plagerijtje in de nabijheid van in de Middellandsche Zee gesta- tionneerde Engelsche vlootafdeelingen tijdens het Abessijnsche conflict. Ook de uiterst snelle en een zeer geringe trefkans biedende motorbooten van het type M.A.S. maken deel uit van het element van verrassing, dat de Italiaansche vloot kenmerkt. Immers, zij zijn in staat met de vaart van een 'sneltrein op hun doel af te stormen, snel hun torpedo's daarop af te schieten en zich dan on middellijk weer in veiligheid te brengen. Ten aanzien van de groote slagschepen is men er in Italië van overtuigd, dat deze voor een zeemacht van het allergrootste belang zijn. En men acht er het bijna klassiek geworden vraag stuk, of groote slagschepen nog reden van be staan hebben, nu het luchtbombardement door middel van vliegtuigen zoozeer geperfectioneerd is, ten gunste van de slagschepen opgelost. Inderdaad heeft tijdens den Spaanschen bur geroorlog het verouderde Spaansche slagschip Jaime Primero, hetwelk door een voltreffer van zeer zwaar kaliber uit een nationalistisch vliegtuig getroffen werd, doch reeds na luttele weken van reparatie geheel hersteld was, be wezen, dat een slagschip voldoende beveiliging tegen een luchtbombardement bezit. Een vlieg tuigbom, hoe zwaar zijn kaliber ook moge zijn. kan in dit opzicht nu eenmaal niet halen bij het projectiel uit een 406 m.M.-kanon, dat het zwaarste marinegeschut vormt en in staat is op 30 kilometer afstand zoowel verticale als hori zontale pantserplaten van groote dikte te door boren. In Maart 1938 verklaarde Mussolini dan ook in den Senaat: „Het is een feit, dat slagschepen alléén niet voldoende zijn, om een oorlogsma rine te vormen; echter, nog zekerder is het, dat men met het fameuze kleine scheepsmateriaal geen marine kan maken'" Geen vliegtuigmoederschepen. Het zal den lezer opgevallen zijn, dat zich onder de in den aanvang opgesomde oorlogs schepen der Italiaansche marine geen vliegtuig moederschepen bevinden, zooals de vloten der andere groote zeemogendheden, Engeland, Frankrijk, de Vereenigde Staten en Japan, er wèl "bezitten Blijkbaar acht men de overal in de Middellandsche Zee verspreide militaire lucht vaart bases, welke zich op het Apennijnsche schiereiland, in Albanië, op de Italiaansche eilanden, in de Dodekanesos en op Italiaansch grondgebied in Afrika bevinden, voldoende om elke vlootactie in en bij de Middellandsche Zee met het luchtwapen te ondersteunen. Interessant is het, een vergelijking te maken tusschen de reeds vermelde sterkte der Ita liaansche vloot'in de allernaaste toekomst, met de sterkte der Fransche vloot, zooals die eenige maanden geleden door den Franschen minister van Marine Campinchi opgegeven werd. Vol gens deze zou Frankrijk in de eerste maanden van 1942, wanneer het grootste gedeelte der thans op stapel staande of nog aan te bouwen schepen gereed gekomen zal zijn beschikken óver: 12 slagschepen, waarvan 4 stuks van 35.000 ton, welke elk 8 stukken van 381 mM. en 16 stukken van 130 m.M. voeren zullen, en een snelheid van 33 knoopen krijgen; 3 vliegtuigmoederschepen; 7 kruisers van 10.000 ton; 16 kruisers van 5 tot 8000 ton; ongeveer 100 torpedojagers en torpedobooten en ongeveer 100 duikbooten. Sedert minister Campinchi deze cijfers noem de, heeft te Rome admiraal Cavagnari in de Kamer der Fasci en Corporaties op 10 Mei 1.1. de mededeeling gedaan, dat op het Italiaansche vlootprogramma van het jaar 1939 wederom eenige groote slagschepen van bijzondere con structie en een aantal torpedojagers, onderzee booten en hulpvaartuigen geplaatst zouden wor den, waarvan de aanbouw onmiddellijk bij dien van de thans nog in constructie zijnde eenhe den zou aansluiten. Ongetwijfeld zal Frankrijk van zijn kant zich weer niet onbetuigd laten, en zoo zullen de beide „latijnsche" na buurlanden voortgaan oorlogsschepen te bouwen, totdat de Middellandsche Zee welhaast te klein geworden zal zijn, om ze alle te bevatten. De zeeweg van Gibraltar tot Suez meet slechts 1900 mijlen of circa 3500 kilometer. In aanmer king genomen wat er in de verschillende kam pen aan drijvend oorlogsmateriaal gereed ligt, om eventueel ter wille van deze korte foute den strijd aan te binden, kan men hem gerust den sterkst bewaakten zeeweg ter wereld noemen. Moge het echter van louter „bewaking" daar niet tot een zee-oorlog leiden, want dat zou een ramp beteekenen, welke Europa naar alle waar schijnlijkheid nimmer meer te boven zou ko men H. H. Ged. Staten op de bres voor het natuur schoon. Over de door Ged. Staten voorgestelde wij ziging van de Verordening op het in stand houden der duinen en duingronden in de pro vincie, voerden verschillende leden in de be trokken commissie het woord. Hoewel allen het eens waren over de urgentie van maat regelen tot bescherming van het natuurschoon vande duinen, gaf de wijze, waarop Ged. Staten voorstellen het beoogde doel te berei ken, aanleiding tot het tot uiting brengen van verschillende bedenkingen. Zoo vroeg een lid, of door de voorgestelde wijziging van artikel 14, waarin een absoluut verbod om in de duinen en duin-grond afgravingen of ver gravingen te doen, is neergelegd, het eigen domsrecht niet te zeer in het gedrang zou komen. Het was zoo meende dit lid niet ondienstig de vraag te stellen, welke houding Ged. Staten zullen aannemen tegenover af gravingen, welke beoogen cultuurgronden te scheppen. Een ander lid vroeg, of niet gevreesd moest worden, dat ten behoeve van groote objecten niet over voldoende zandvoorraden meer zou kunnen worden beschikt. Een ander lid duchtte moeilijkheden voor gemeentebesturen, diezelf een verordening op de bescherming van het natuurschoon bezitten, wanneer zij na de inwerkingtreding van de provinciale verordening voor het feit kwamen te staan, dat het belang van het natuurschoon afge wogen moest worden tegen andere gewich tige belangen. Als voorbeeld noemde dit lid de gemeente Beverwijk, die in onderhandeling is over de uitbreiding van industrieterrein ten koste van een stuk natuurschoon. Het lid van Ged. Staten zeide, dat de ge varen niet denkbeeldig waren; gevaren, die wezen in de richting van vernietiging van het mooie duinlandschap. Gedeputeerde Staten hebben het als hun plicht beschouwd deze dreiging af te wenden. Het viel niet te ont kennen, dat deze en dergelijke maatregelen ter bescherming van een algemeen belang na- deelen oproepen voor belanghebbenden. Of dit offer mag worden gevraagd moesten de Staten der Provincie beoordeelen. Ged. Staten zouden er steeds op bedacht zijn, het natuurschoon be behouden met zoo gering mogelijke aan tasting der eigendomsrechten. Wie zijn de eigenaren? De Staten mochten er wel aan denken, dat de Provincie zelf een der grootste eigenaren is: 4000 H.A. van welhaast het mooiste duingebied behooren haar toe. Om het natuurschoon toegankelijk te maken, heeft zij 29 K.M. zandweg aangelegd. Zeer groote panden ten noorden van Schoorl en voorts de duinen op de eilanden Texel, Vlieland en Terschelling behooren het Rijk toe. Vervolgens zijn er een aantal particuliere eigenaren van groote panden, die, wanneer zij de neiging mochten hebben uit winstbejag de duinen af te graven, de nieuwe verrdening op htm weg zouden vinden. Ten slotte worden genoemd de vele kleine eigenaren van stukjes grond, die allicht hun akkertjes eens zouden willen ver grootten. Ged. Staten zouden hun aanvragen om ontheffing zoo willen beoordeelen, dat hun niets in den weg wordt gelegd, wanneer zij het natuurschoon niet aanranden en neer zij het natuurschoon niet aanranden en wanneer zij voldoen aan de gestelde voor waarden, bv. ten aanzien van het wegwerpen van het afgegraven zand. (Nadruk verboden). Instandhouden van duinen en duingronden. Moderne, elegante mantel Deze vlotte jas kan vervaardigd worden van 3.25 m. stof van 140 cm. br. Het patroon is te verkrijgen in maat 48: bovenw. 112 cm., taille wijdte 96 cm., heupwijdte 128 cm. Door het al of niet aanknippen van naden, kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. De mantel heeft een wijd vallenden rug, de mouw wordt met een kop ingezet en inplaats van zakken komen er opgestikte naden ais versiering. Prijs van het patroon 26 ets. Het is van Maandag af gedurende een week verkrijgbaar Kennemerlaan 42, iJmuiden en Breestraat 29, Beverwijk. ju»» ^"Hllliiui'iii Een ernstige afscheidsstemming. De resultaten van drie we ken arbeid; vier nieuwe conventies, tien „aanbevelingen", ver schillende nieuwe arbeidsopdrachten voor de naaste toekomst. GENèVE, Juli 1939.' De vijf en twintigste Internationale Arbeids conferentie is thans weer gesloten. De ongeveer 400 gedegeerden, technische raadslieden en secretarissen uit 46, tot de vijf werelddeelen behoorende staten, die aan deze conferentie hebben deelgenomen, hebben weder van el kander afscheid genomen in de hoop op een goed wederzien het volgende jaar. Menigmaal was de handdruk dit jaar nog iets warmer dan gewoonlijk. De internationale politieke span ning, de onzekerheid over de toekomst der wereld en van Europa in het bijzonder ver hoogden den weemoed, die met een afscheid- nemen gepaard gaat. Innige wenschen, dat men elkander het volgende jaar nogmaals in een tijd van vrede te Genève zou mogen terug zien, vergezelden het „goeie reis!" en „tot ziens!" De redevoeringen, die de voorzitter dezer 25e Internationale Arbeidsconferentie Schul- thess (de ervaren staatsman, die bijna 25 jaar lang lid der Zwitsersche regeering was geweest en 4 maal tot President van Zwitser land was gekozen) en de directeur van het Internationale Arbeidsbureau John G. Winant aan het einde der werkzaamheden der con ferentie hadden uitgesproken, hebben stellig ertoe bijgedragen, dat de stemming in het afscheidsuur zoo diep-ernstig was. Schulrbhess, die drie weken geleden bij de aanvaarding van het voorzitterschap der conferentie nog vrij hoopvol over de kansen op het behoud van den wereldvrede gesproken had, gevoelde zich verplicht den gedelegeerden thans voor oogen te houden, dat de internationale toestand in de laatste drie weken allerminst verbeterd is. Donkere wolken verduisterden den horizon en een „buitengewone, ja bovenmenschelijke krachtsinspanning zal noodig zijn, om deze wolken nog te kunnen verdrijven". Dit zal echter slechts mogelijk zijn, rndien een nieuwe geest de menschen bezielen zal en zij zich boven hun hartstochten zullen weten te ver heffen. Hij bezwoer de gedelegeerden ieder in huil eigen land naar dien nieuwen geest te leven, opdat de volkeren door hun goede voorbeeld nog tijdig tot den noodwendigf-n geest van verzoening en samenwerking kon den gebracht worden. De gedachte van geeste lijke herbewapening werd dus ook door dezen gezaghebbenden internationalen en Zwitser- schen leidsman verkondigd. Directeur Winant ziet de toekomst iets min der somber in. Hij, die in 1917 zelf als soldaat uit Amerika naar Europa was vertrokken om deel te nemen aan den „oorlog die den oor log zou beëindigen", verklaarde nog steeds te vertrouwen, dat de Euxopeesche staats lieden, van wie velen den wereldoorlog ook uit ervaring kennen, het zich zelf niet zullen veroorloven de wereld opnieuw in den oorlog te storten. Doch de speurbare aandoening, waarmede Winant zelf den gedelegeerden toe- wenschte, dat „Gód met U zij, tot dat wij el kander weder zullen ontmoeten", maakte allen duidelijk, dat ook Winant zelf niet zoo heel stellig ervan overtuigd is, dat „de wreed heden van den oorlog en de liefde voor hun eigen volk" alle staatslieden ervan weerhou den zullen een oorlog te ontketenen. Bewoog de angstige onzekerheid over de ontwikkeling der internationale politiek de gedelegeerden dus ertoe in een hoogst ernstige stemming Genève te verlaten, het verloop der 25ste Internationale Arbeidsconferentie had althans de overgroote meerderheid van hen reden tot voldoening geschonken. De 25e Inter nationale Arbeidsconferentie is zeker zoo goed geslaagd, als onder de tegenwoordige inter nationale omstandigheden, die het uitstel der besprekingen over de verkorting van den ar beidstijd onvermijdelijk maakten, mogelijk was. Niet alleen heerschte onder de gedele geerden der 46 staten, ook onder de ver tegenwoordigers der werkgevers en der ar beiders, de algemeene wensch ten overstaan van het van buiten dreigende gevaar het on derling eens te worden, doch de resultaten van het harmonisch verloop der beraadsla gingen zijn dan ook niet uitgebleven. Met overgroote meerderheid, in menig geval zelfs eenstemmig, zijn niet minder dan vier nieuwe internationale arbeidsconventies en tien „aan bevelingen", hoofdzakelijke betrekking heb bende op de wijze van toepassing dezer nieuwe conventies, aangenomen. Twee der aangenomen conventies, die na tuurlijk nog zullen moeten geratificeerd wor den om verbindende bracht te verkrijgen, hebben ten doel het lot der inlandsche ar beidskrachten in de koloniën, Britsohe Do minions, mandaatgebieden, enz. te verbeteren. De ééne conventie heeft ten doel aan de in landsche arbeiders, die in het algemeen veel minder goed in staat zijn hun eigen belangen te verdedigen dan de Europeesche en Ameri- kaansche bij machte zijn, eenige bescher ming bij het sluiten van hun arbeidscontract tegen misbruiken of misleiding van den werk gever te verleenen. De tweede conventie heeft betrekking op het vraagstuk der „poenale sancties", dat eenige jaren geleden voor Ne- derlanasch-Indië nog van groot belang was. Thans is dit stelsel, dat het mogelijk maakt een inlandsche arbeider met vrijheidsbero ving te straffen indien hij zijn arbeidsver- drag niet nakomt, vrijwel geheel in onze ko loniën verdwenen. De technische raadsman der Nederland- sche arbeidersdelegatie, de voor deze con ferentie opzettelijk uit Java naar Europa ge komen dr. Soekiman, die het stelsel der poenale sancties als „zedelijk onverdedig baar" en „de tegenwoordige beschaving onwaardig" brandmerkte, erkende in zijn redevoering, dat de Nederlandsche regeering verder dan eenige andere koloniale mogend heid den weg der totale afschaffing ervan betreden heeft en dat thans nog slechts 6.5 pet. der inlandsche arbeiders In Nederlandsch- Indië onder dit stelsel werken. Onze regeerings gedelegeerde prof. Aalberse en mej. Stemberg konden dan ook zonder moeite hun stem 'aan de conventie geven, die niet heel erg precie? is en slechts voorschrijft, dat de poenale sancties „progressief en zoo spoedig mogelijk" zullen moeten afgeschaft worden. IEen derde aangenomen conventie betreft de landverhulzende arbeiders. De conventie heeft zooals de rapporteur ir. R. A. Verwey aan de conferentie in herinnering bracht, niet ten doel de toetredende regeeringen tot een libe ralere politiek inzake de toelating van immi gratie in hun lan te dwingen. De staten, die de conventie ratificeeren zullen, verbinden zich daardoor slechts die landverhuizers, die zij bereid zijn in hun land op te nemen, in bescherming te nemen tegen misbruiken, waaraan zij door hun ongelukkig lot wel licht meer dan andere arbeiders zouden wor den blootgesteld. De vierde aangenomen conventie eindelijk beweegt zich op het steeds tot zooveel strijd aanleiding gevende gebied van de regeling van den arbeidstijd. Terwijl de ontwerp-con- venties over de verkorting van den arbeids tijd in de industrie en in den handel niet be handeld werden, omdat de internationale om standigheden een algemeene verlaging van den arbeidstijd tot 40 uren per week onmoge lijk maken, kon het ontwerp-conventie over den arbeidstijd van de „beroepsbestuurders van voertuigen voor het verkeer op den weg" wèl aangenomen worden. Hier gold het toch een regeling van den arbeidstijd voor arbei ders (taxi-chauffeurs enz.), die totnutoe in vele landen hoegenaamd geen bescherming tegen heel lage arbeidsuren bezitten. Van een 40-urige arbeidsweek kon bij deze eerste poging tot regeling van hun arbeidstijd dan ook geen sprake zijn. De vertegenwoordigers van deze groep arbeidende burgers stelden zich met de 48-urige arbeidsweek tevreden, die dan ook in de conventie is neergelegd. De Internationale Arbeidsconventie mag hopen door de aanneming dezer conventie te hebben bijgedragen niet slechts tot verbetering van het lot der thans menigmaal een abnormaal hoog aantal uren werkende bestuurders van voertuigen, doch tevens tot verhooging van de verkeersveiligheid, die vaak door overver moeide taxi-chauffeurs enz. in gevaar wordt gebracht. De 25ste Internationale Arbeidsconferentie heeft nog verschillende resoluties over het toekomstige werk van het Internationale Ar beidsbureau aangenomen. Zoo zal dit op voor stel van den Nederlandschen arbeiders-ver tegenwoordiger het Kamerlid E. Kupers o.a, een studie moeten maken van de arbeids- loonen der arbeidende vrouwen. Ook zal in het komende jaar mceten nagegaan worden of niet door de schepping van nationale ge mengde commissies de samenwerking hier te Genève tusschen regeeringsvertegenwoórdi- gers, werkgevers en arbeiders later in het eigen land met nut kan worden voortgezet, opdat de te Genève aangenomen conventies ook inderdaad zullen worden geratificeerd. Ook tot deze studie heeft Kupers het initia tief genomen. Nog enkele andere resoluties over het toekomstige werk van het Interna tionale Arbeidsbureau zijn aangenomen. Doch de belangrijkste beslissing is toch wel die ge weest, die nimmer formeel genomen is, doch toch in ieders gedachten voortleeft: de be slissing tot voortzetting van het werk der In ternationale Arbeidsorganisatie onder alle omstandigheden, ook de allerergste! b. DE JONG VAN BEEJK EN DONK. EXAMENS Zeevaartschool te 'den Helder. Stuurmansleerling Bij het eindexamen der Zeevaartschool te Den Helder slaagden voor stuurmansleerling o.a.: E. Beels, Aerdenhout; IJ. P. van Egmont, Heemstede; C. van Eunen, Zandvoort; L. Ploeger, Velsen; A. W. Post, Heemstede en C. J. Wennink, Heemstede. Navolger van fakir Ipi? SIM1LA, 14 Juli. (Reuter). In Wazi- ristan, waar de Fakir van Ipi tot voor kort zich tegen het Britsche gezag verzette, is een nieuwe figuur opgestaan, die de hand having van orde en rust bedreigt. Hij is een balling uit Baluchistan, genaamd Gulnawaz, die zich aan een reeks ontvoeringen en over vallen schijnt te hebben schuldig gemaakt en zich den steun schijnt verschaft te hebben van de dorpelingen buiten de prikkeldraad versperring van Bannu. Turkije gaat honderden vliegtuigen koopen. LONDEN, (U.P.) De buitenlandsche ma rine-attachés te Londen hebben vernomen dat Turkije de Britsche credieten zal gebrui ken voor den aankoop van vele honderden vliegtuigen, vier kruisers, acht torpedoboot- jagers, vier onderzeeërs. De aankoopen zullen gefinancierd worden uit het crediet van 16 millioen pond van April 1938 en voor de rest uit de nieuwe credieten. Kinderverlamming te Los Angeles. LOS ANGELES (U.P.) In de streek van Los Angeles is kinderverlamming uitgebroken, die den vorm van een epidemie dreigt aan te nemen. Tot dusver zijn dertig gevallen voor gekomen. Er ls een bedrag van 500.000 dollar ter beschikking van de autoriteiten gesteld om te voorkomen dat de gevreesde ziekte in een zelfde ernstige epidemie uitbreekt als in 1934 en 1935, toen 1420 gevallen zijn voorge komen. Socialisten te Dantzig gearresteerd. WARSCHAU, 14 Juli (Reuter). Volgens hier ontvangen berichten heeft de politie te Dantzig 70 leden van een illegale Duitsche socialistische partij gearresteerd. Naar ver klaard wordt zijn de arrestaties verricht na gedane huiszoekingen, waarbij wapens en ontplofbare stoffen werdea gevonden. -

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 10