Urenlang militair défilé in Parijs qmeeSi Qpxuimirig) zeec iaag gestelde pxgzm 3ülll: N.V. Wed. Oosten Zoon Half jaarlijksche Speciale aanbiedingen „Ter wille van den vrede Lebrun richtte zich tot alle Franschen. IJmuider Wasscherij SPRUTOL ZATERDAG 15 JU El 1939 DE ENCELSCHE TROEPEN MET ONGEKENDE GEEST DRIFT TOEGEJUICHT „Qjiatoxie Juiliet" op UfauttUne logee gooiend (Van onzen correspondent). Traditioneel heeft Parijs Frankrijk's nationale feestdag gevierd: vlaggen wap perden uit de ramen, wimpels woeien uit van hooge masten, overal in bijna alle straten en voor elk café een min of meer luxueuse muziektent, soms drie, vier naast elkaar, waar tot en met a.s. Zondag geblazen en gestreken wordt om de onvermoeide dansers, die heer en meester zijn op den rijweg, bij hun choregraphische evoluties te begeleiden. Troepen hebben 's morgens gedefileerd van de Are de Triomphe tot aan de Concorde den koninklijken weg der Champs Elysées of langs President Lebrun en een geestdriftige menigte van honderdduizenden. 's Avonds leek de Seine, waarin het Ben- gaalsch licht weerspiegelde, een stroom van vuur, terwijl boven op den heiligen berg van Montmartre de vuurpijlen omhoog schoten en in wijden boog over de stad heenflitsten. Dat alles is traditie, ziet men ieder jaar terug.1 Maar heel veel was er ook dit jaar, wat men nog nooit op een 14den Juli te Parijs gezien heeft en die dezen nationalen feestdag tot een bijzonderen dag, niet alleen voor Frankrijk, maar voor de heele wereld stempelt. Om het feit te herdenken, dat 150 jaar geleden de Bastille door het Parijsche volk werd veroverd en hiermede de Fransche revolutie waaruit la ter de Fransche republiek zou voortkomen, begon, had de regeering besloten de jaarlijksche troepenschouw belangrijker te doen zijn dan ge woonlijk. Officieel werd dit tenminste als de reden opgegeven voor het werkelijk grand loose militaire schouwspel, dat twee uur lang het Parijsche volk in geestdrift heeft gebracht, want voor iedereen is het overduidelijk, dat dit défilé van 10.000 man in deze tijden een wel sprekend getuigenis was voor de paraatheid van Frankrijk om tegen alle agressie zich te verde digen. Frankrijk is klaar, Frankrijk wijkt niet meer, dat klonk op uit de roffel der trommels en uit de dreunende stap der infanterie, uit het gekletter der paardenhoeven en het doffe rom melen van gevechtswagens en gemotoriseerde afdeelingen. Frankrijk is klaar, heeft de regee ring op dezen 14den Juli aan de wereld willen verkondigen, maar Frankrijk staat niet alleen heeft Engeland vandaag willen bewijzen en stuurde naar den vriend en bondgenoot deta chementen van zijn keurregimenten en de mo dernste escadrilles van zijn luchtvloot. Het was werkelijk een uniek schouwspel. Ginds, uit de verte, van de Are de Triomphe, waaronder de Onbekende Soldaat rust, zag men ze aankomen in breede rijen van twintig man. Breed-geschouderde athleten in sporttenue, kam pioenen in sportieve militaire competities kwa men voorop en op een kort bevel stampten plotseling de voeten energieker tegen den grond, gingen met een ruk de hoofden naar links, naai de tribune, waar Frankrijk's staatshoofd, Presi dent Lebrun, omgeven door de regeering, door het corps diplomatique, door de hoogsten in den lande, die hulde in ontvangst nam. President Lebrun alleen? Neen, die hulde gold ook nog anderen, den Sultan van Marokko in zijn wijde witte bournous, den Keizer van Annam in zijn Oostersch pronkgewaad, de stamhoofden uit Afrika, negerkoninkjes in bonte dracht, die alle door hun tegenwoordigheid de groote idee der rijkseenheid symboliseerden. En achter dezen stonden tusschen den Franschen opperbevel hebber, generaal Gamelïn, den vlootvoogd Darlan en den luchtgeneraal Vuillemin de hooge officieren uit het Engelsche leger, bondgenooten nu, maar ook bondgenooten later, indien het onverhoopt toch gebeuren mocht. Aan al dezen brachten de troepen hun hulde, troepen, die een staalkaart waren van het heele Fransche. leger en die tot van uit de koloniën naar Parijs waren overgebracht of wel van de grenzen tijdelijk waren teruggetrokken om meer luister bij te zetten aan het défilé van heden. Dc Britten trokken voorbij. Saint-Cyr trok voorbij, de cadetten in hun fleurige uniformen met de roode broeken en epauletten, de blauwe tuniek en de wapperende1 witte henneveeren op hun hooge shako. Achter hen de leerlingen van de Polytechnische school, degenen, die later zullen dienen bij de artillerie of de technische wapens, in him ouderwetsche uniform, een mal steekje op het hoofd en een smal degentje tegen den schouder gedrukt. En dan volgden detachementen van alle opleidings scholen, stormachtig toegejuicht door de menigte, die maar niet uitgekeken kwam op dit wonder mooie schouwspel. Maar die storm werd een or kaan, een razende tornado van enthousiasme, toen langzaam en plechtig, bijna stijf als mario netten in hun onberispelijke paradepas het Engelsche contingent kwam aangemarcheerd. Nog nooit siqds de tromphale intocht der geallieerde troepen in den oorlog hadden Engelsche troepen aan een Franschen parade deelgenomen, behalve toen zij na het overlijden van maarschalk Foch een laatste hulde aan den oud-opperbevelhebber der geallieerden legers waren komen brengen. Toen was het echter een begrafenis, nu was het feest, een feest van vriendschap, dat heel duide lijk voor de heele wereld getuigenis moest afleg gen, dat Frankrijk en Engeland één zijn van wil. Wie nu nog niet begrijpt, moet wel hopeloos afgestompt zijn. Een dolle ovatie, die zich voort zette van de Are de Triomphe tot aan de Con corde, een ovatie, zooals zij waarschijnlijk van hun leven nog niet gehad hebben, hebben die kranige Gold-Stream-Guards, die pittige Tom mies in ontvangst moeten nemen: zoo'n geest drift hebben wij in Frankrijk nog nooit bijge woond. Het scheen alsof het voorbij marcheer en der Engelschen alle banden gebroken hadden, die de toeschouwers nog eenigszins in toom hadden ge houden, want welke troepenafdeeling ook voor bij kwam, zij werden toegeklapt en toegejuicht, toegezwaaid met zakdoeken en hoeden zooals alleen uitgelaten Franschen doen kunnen. Daar klonk de muziek van de matrozen en een oogen- blik later scheen het alsof de heele Champs Elyssées bestrooid was met beweeglijke witte en blauwe bloemen. Landingsdetachementer. waren er van de groote Fransche slagschepen met hun witte muts kranig op één oor en hun blauwe branikragen achter zich aan wapperend, mariniers, nakomelingen van de dappere ke rels, die bij Dixmuiden den overmachtigen vijand hadden tegengehouden, de leerlingen, jochies nog, die moeite hadden de groote passen van hun volwassen kameraden bij te houden, dei- verschillende marinescholen. Dan inlandsche troepen: Indo-Chineezen in hun lichte koloniale veldtenue met breede strooien hoeden, negers, wier zwarte gelaatskleur nog donkerder scheen te zijn onder de vuurroode fez, Algerijnsche en Marokkaansche tirailleurs in wijde pofbroek en een tulband om het hoofd gerold en voorafge gaan door een schril-blazend Marokkaansch muziekcorps. Weer veranderde het schouwspel: bergtroepen waren het nu, Alpenjagers met hun wijde flapmuts, de skis op den schouder gebon den en defileerend in een snelle, pittige jagers pas. Het vreemdelingenlegioen. Veslingtroepen volgden en zouaven en dan eindelijk voor het eerst sinds 1859 het vaandel van een keurcorps, waaraan vooral Frankrijk zijn imperium te danken heeft: het Vreemde lingenlegioen en gevolgd door een volledig ba- taillon van die vechtersbazen, die tegelijk ste denbouwers en wegwerkers, pioniers van de beschaving in de meest woeste gebieden van Frankrijk's imperium zijn. Wat moet er wel ir. hen omgegaan zijn ,in die Duitschers en Italianen en Csechen en Russen, in die Holanders mis schien ook, die allen hun nationaliteit begraven hebben onder de glorierijke uniform van het Vreemdelingenlegioen? Tegelijk dwong een dof gerommel daar boven in de lucht de toeschouwers omhoog te kijken en een nieuw schouwspel deed weer de geest drift zoo mogelijk nog enthousiaster losbarsten. De luchtvloot was het, het modernste, wat Frankrijk op het oogenblik produceert: jagers en bommenwerpers en verkenners, die onberis pelijk in ganzenvlucht kwamen overgevlogen. Ook hier weer een symbool van de vriend schap tusschen Frankrijk en Engeland: de Fransche luchtmacht werd gevolgd door een belangrijk eskader Engelsche vliegtuigen, 52 toestellen, onder aanvoering van den vice-lucht- maarschalk Playfair. Dreigend bromden de motoren boven de hoofden der troepen, die nog steeds in onafzien bare rijen langs de Champs Elysées defileerden. Nu was het de gewone infanterie, het eene regiment na het andere gevolgd door de caval- lerie en op de eerste plaats de spahis' die mar tiale Marokkanen in hun bonte Oostersche kleederdracht met lange wapperende witte man tels op kleine witte Arabische paardjes. Met moeite hun vurige paarden in bedwang houdend gingen zij rechtop in de stijgbeugels staan, zich verheffend van hun zadel met hoogen rug, om hulde te brengen aan den President en hun Keizer, den Sultan. Eindelijk de gemotoriseerde afdeelingen: heele regimenten op knallende motoren of op- eengetast in vrachtwagens. Kanonnen met meters lange loop, rupsauto's en dreigende tanks, be schilderd als voorwereldlijke monsters, één ein- delooze kolonne sputterende en blauwe dampen uitspuwende gevaarten. Twee uur lang heeft Frankrij's gemoderniseer de leger voorbijgemarcheerd en met dit leger de vertegenwoordigers van het heele rijk in Azië en Afrika, de vx-ienden uit Europa. Een demonstratie is het geweest, die ver boven het kader van*Frankrijk's nationalen feestdag uit gaat, een demonstratie van geweldige kracht, een duidelijke waarschuwing voor allen, die niet ziende blind en hoorende doof zijn. Frankrijk is paraat en met Frankrijk heel het impeiium en met dit imperium de bondgenoot van overzee. Het is dreigend en geruststellend tegelijk. J. W. KOLKMAN (Nadruk vei-boden). de groote van HartjQS VAN MIJNHARDT is te danken aan een combinatie van geneesmiddelen die eikaars werking wederkeerig bevorderen. (Adv. Ingez. Med.) Duitsche preciseering van het interview met Franco. In het interview met de Diario de Notieias, waarvan reeds een overzicht is gepubliceerd, heeft Franco volgens het Duitsche Nieuws bureau, ook gesproken over Dantzig, waarover hij zeide, dat het voor Polen niet de moeite waard was om er voor te strijden en dat een oorlog om der wille van Dantzig voor Europa niet loont. Een algemeene Europeesche oorlog, zoo heeft Franco volgens het D.N.B. nog ver der gezegd, zal ook onvermijdelijk het uitge breide systeem der verbindingswegen van Engeland vernielen. De militaire macht van Italië, waarmede men als met een werkelijk heid rekening moet houden zou in de Middel- landsche zee alle bewegingen en verbindingen van Engeland verbreken om nog te zwijgen van de reeks van opstandige bewegingen, die een oorlog aan de grenzen van het Engelsche rijk onvermijdelijk zou veroorzaken. Boven dien zou een oorlog reeds van af het eerste kanonschot, dus alleen door het feit van zijn uitbreken, de Engelsche handelsvloot met een derde gedeelte verminderen. De dag der Duitsche Kunst. Gisteren hebben Rudolf Hess, de plaatsver vanger van Hitier, gouwleider Adolf Wagner, Ley, Himmler, Henlein en Förster de opening bijgewoond van den „Dag der Duitsche kunst". Wagner sprak een rede uit, waarin hij o.m. verklaarde: „Duitschland moet krijgen wat het wenscht om te leven. Noch Oostenrijk, noch Memel, noch het Sudetenland, noch Bo- hemen en Moravië, noch ons Duitsche Dantzig, zijn voor ons overzeesche koloniën. Het zijn centra van Duitsche cultuur. Wij hebben er dan ook een recht en wij maken van dat recht een werkelijkheid.. Geen enkele macht ter wereld zal het ons beletten. Tachtig millioen Duitschers staan achter Hitier". Iersche terroristen veroordeeld. Te Birmingham zijn twee Iersche terroris ten op grond van de wet op de springstoffen veroordeeld tot 20 jaar dwangarbeid. Voorts zijn drie Iersche vrouwen veroordeeld tot resp. 5, 3 en 2 jaar wegens soortgelijke overtre dingen. De tot 3 jaar veroordeelde vrouw was 77 jaar oud. Bartel jorisstraat 1317 Haarlem - Tel. 13915 (2 lijnen) ook qedwiettde de OpnuUmug MitLea=iomuM van 17 Juli tot 1 Augustus in alle afdeelingen Belangrijk door de (Adv. Ingez. Med.) moet de neutraliteitswet van kracht worden". Korte boodschap van Roosevelt aan het Congres. WASHINGTON, Reuter. De bood schap van Roosevelt aan het congres betreffende de neutraliteit is kort en bondig. De president verklaart, dat een neutraliteitswet nog in deze zit ting van kracht behoort te worden, „ter wille van de zaak des vredes en in het belang van de Amerikaansche neutraliteit en veiligheid". Mefc zijn boodschap heeft Roosevelt een verklaring van Huil verzonden, welke den titel „vrede en neutraliteit" draagt. In die verklaring spreekt Huh over „den huidigen toestand van gevaar". „Vredelievende naties als de onze, kunnen niet zelf voldaan de oogen en ooren sluiten". In een lange verklaring, waarvan Roosevelt zeide dat zij zijn volledige instemming wegdroeg verklaarde Huil: „Door vast te houden aan een embargo op wapens in tijden van oorlog leggen de voorstanders daarvan den nadruk op de neutraliteit. Dit echter zou zeer wel kun nen uitloopen op een feitelijk niet-neutraal zijn, waarvan niemand de ernstige conse quentie kan voorspellen. Zij, die aandringen op een instandhouden van het huidige embar go blijven de opvatting naar voren brengen dat het dit land uit den oorlog zal houden, Daarmee misleiden zij het Amerikaansche volk te vertrouwen op een valsche, onlogische waanvoorstelling als middel om buiten een oorlog te blijven". Voortgaande zegt Huil dat voortzetting van handel in wapentuig na het uitbreken van oorlog een duidelijk erkend en traditioneel recht is van onderdanen van een neutraal land, dat slechts onderhevig is aan een daad werkelijke blokkade en aan het recht der oor logvoerenden om al dergelijke waren als conr trabande te behandelen. Een embargo op wa pens zou onlogisch zijn, omdat terwijl de handel in wapens en munitie en oorlogstuig verboden was, de handel in even essentieele oorlogsmaterialen zou voortgaan. In den huidigen toestand van ge vaar, aldus gaat Hull's verklaring verder, kunnen vredelievende naties als de onze niet zelfvoldaan de oogen en ooren sluiten bij het formuleeren ten een politiek van vrede en neutra liteit, als bestonden er geen abnor male en critieke toestanden. De ge- heele kwestie van vrede en neutraliteit is in dit ernstige tijdsgewricht in haar mogelijke gevolgen voor de veiligheid en de belangen der Vereenigde Staten gedurende de komende maanden van het uiterste belang. Deze kwestie be hoort naar mijn oordeel volledige en zorgvuldige overweging te krijgen en door deze regeering afgehandeld te worden zonder onnoodig of ongepast uitstel. Onder de huidige ernstige omstandigheden van internationale anarchie en gevaar voor den vrede in meer dan een deel van de we reld, zoo gaat Huil verder, heb ik het diepe geloof, dat de eerste groote stap in de richting van een behoeden van deze natie tegen een meegesleept worden in een oorlog is iederen mogelijken invloed, welke vereenigd kan wor den met de traditioneele politiek van niet bemoeiing van ons land uit te oefenen om het minder waarschijnlijk te maken, dat een groote oorlog uitbreekt. Dit is de plicht, die op onze regeering rust en dien sommigen wel licht in gebreke blijven te zien of dien zij kunnen verkiezen af te wijzen. Maar het met voor ieder onze duidelijk zijn, dat het uitbreken van een algemeenen oorlog de ge varen, die de Vereenigde Staten bedreigen, doet toenemen. Dit feit kan niet over het hoofd gezien worden. Wanneer er eenige wensch bestond om bijstand te verleenen of nadeel toe te brengen aan een speciaal vreemd land, zou deze regeering er niet voort durend binnen de grenzen van onze traditio neele politiek, naar hebben gestreefd gedu rende een periode van vele jaren, om haar uiterste best te doen om het uitbreken van een algemeenen oorlog te vermijden. CHAMBERLAIN NAAR CHEQUERS. Chamberlain is naar Chequers vertrokken, waar hij het weekend zal doorbrengen. Om zich den eed van den 14den Juli te herinneren. President Lebrun heeft een radioredevoering gericht tot alle Franschen in en buiten het land, waarin hij er aan herinnerde, dat „onze voorouders honderdvijftig jaar geleden voor ons de vrijheid en gelijkheid van rechten in vrijheid veroverden. Laten wij ons als erfge namen van hun burgerdeugden den eed van den veertienden Juli 1790 herinneren. Moge deze groote gedachte ons den hechten wil geven het vaderland te verdedigen met onze krachten, de vrijheid en gelijkheid, de on aantastbare rechten van mensch en burger te handhaven en over te dragen aan onze kinderen en ten slotte nauw en broederlijk vereend te blijven in een groote, vrije, edel moedige en sterke gemeenschap". Ten slotte richtte Lebrun het woord tot de bewoners van het Fransche rijk, waarbij hij er aan herinnerde, dat Frankrijk voor alle menschen het recht erkent om toegang te hebben tot vrijheid en gelijkheid, dat Frank rijk hen uitnoodigt zich dat waardig te too- nen door arbeid en spaarzaamheid, orde en tucht, onderricht en verstand, en dat het hun hulp en raad biedt. „Laten wij ons heden vereenigen, zoo 'besloot hij, om een gelukkige toekomst te wenschien aan alle menschen van goeden wil". Daladier aan het woord. Ter gelegenheid van den 14 Juli heeft mi nister-president Daladier een toespraak ge houden, waarin hij den 14 Juli 1790 in her innering bracht. Hij herinnerde er aan, dat 14 Juli 1789 het symbool was geworden van de menschelijke bevrijding en dat de vrij ge worden Franschen ontdekten, dat zij door onbreekbare banden met elkander verbonden zijn. De verjaardag van hun bevrijding wordt op deze wijze den eersten feestdag van hun broederschap Na 14 Juli 1789 hebben de Franschen de noodzaak ondervonden zich te vereenigen en te wapenen. Reeds aan het einde van dat jaar begonnen de verschillende landsdeelen zich met elkander te verstaan. Alle deelen des lands gingen afzien van hun plaatselijke en bijzondere voordeelen ten behoeve van de totale eenheid: Frankrijk. Wat aan Frankrijk toebehoorde, gaf zich aan Frankrijk en aan de oevers van het rijk, deed de Elzasser bond de Fransche driekleur uitsteken. Een zoo groote beweging kon niet blijven stilstaan aleer zij de volkomen eenheid van het vader land had geproclameerd. Op 14 Juli 1790 ver trok een geweldige menigte van de Place de la Bastille naar het Champs te Mars. 5U.U00 gewapende manschappen van de nationale garde en 400.000 burgers stonden opeengehoopt rond het altaar des vaderlands cn legden denzelfden eed van trouw af. Het kwaren de gedelegeerden van alle oude provincies en antieke steden die er voor den eersten keer in toestemden de girootheid van haar verleden te vergeten voosr een schouwspel van nieuwe grootheid. Het nieuwe Frankrijk bood vrede aan de wereld. Een jaar later evenwel was het noodig de bewaking der grenzen te verzekeren tegen over een steeds dreigend Europa. Een vijand bracht zijn strijdkrachten bijeen. Op 20 April 1792 werd de oorlog verklaard, eenigen tijd nadat de wetgevende vergadering het geheele Fransche volk te wapen had geroepen. Toen begon dat wonderlijke epos, waarvoor Frank rijk jarenlang alle tegenspoeden beantwoord de met nieuwe overwinningen en de vrijheid redde, welke het zoojuist had veroverd De liefde voor het vaderland heeft ook thans de harten van alle Franschen doen kloppen, toen hun prachtige leger voor hen defileerde. „Oud-strijders uit den grooten oorlog: Uw zonen hebben gedefileerd achter de vaandels, waarop gij de namen van uw groote slag hebt geschreven. Gij met uw kalmte en koelbloedigheid, welke Joffre aan de Marne deed triomfeeren, die de hardnek kigheid van Petain onder Verdun deed weer stand bieden, die de energie van Foch tot de overwinning bracht, zij t gij niet trotseh op deze jonge soldaten, die na u voor de on afhankelijkheid van het vaderland waken? Daladier herinnerde vervolgens aan de op offeringen, welke de Franschen zich hebben getroost, daar alles ondergeschikt moest worden gemaakt aan de behoeften der lands verdediging. Wij hebben ons een geweldige inspanning getroost om het welzijn, den vrede en de vrijheid te verzekeren. Wij zullen daar mede voortgaan, met de volharding welke onze groote voorgangers heeft bezield. Frankrijk bedreigt niemand en droomt van geen enkele verovering. Het wenscht den vrede tusschen alle volken en heeft den vas ten wil zijn inspanning te wijden aan de be scherming van den vrede, daar alleen deze ge trouwheid en geest van menschelijke samen werking het welzijn der beschaving kunnen verzekeren Fransche ambassadeurs spraken in vele landen. De nationale feestdag van 14 Juli is met uit zonderlijke luister gevierd, niet alleen in Pa rijs. maar in alle steden in Frankrijk en het Fransche rijk. Overal werden troepenrevues en officieele of volksbetoogingen gehouden, die grooten geestdrift wekten. In de Fransche legaties en ambassades in het buitenland, hebben de ambassadeurs en gezanten de Fransche koloniën ontvangen en in hun rede voeringen den nadruk gelegd op den vredes wil van Frankrijk, maar ook op zijn wil om zich te verzetten tegen nieuwe gewelddaden. Te Rome verklaarde Francois Poncet: Het Fransche volk wil den vrede, maar is even vastbesloten om zich te verdedigen tegen iederen aanslag op zijn vrijheid, zijn waar digheid, zijn eer, zijn goederen en zijn grenzen. Het Frankrijk van heden is niet minder waard dan het Frankrijk van Valmy en de Marne. In Berlijn zeide Coulondre: Frankrijk streeft naar behoud van den vrede in nauwe eendracht met de naties, die hetzelfde ideaal aanhangen en met ontwikkeling van zijn eigen macht. Het laat de hoop echter niet varen wederom een Europeesche gemeen schap geboren te zien worden, die dien naam waardig is en veiligheid en welvaart te her vinden met eerbiediging van het recht en begrip voor elkanders behoeften. Alphand zeide te Bern: Onze wil zal niet buigen. Geweld noch list vermogen iets tegen Frankrijk. Te San Sebastian verklaarde maarschalk Petain, dat hoe zwaar zijn taak hem ook moge voorkomen, hij vertrouwen had in de toe komst en wenschte, dat iederen dag de ban den tusschen Spanje en Frankrijk nauwer zouden worden aangehaald. Een telegram van Roosevelt aan Lebrun. President Roosevelt heeft een telegram ge zonden aan president Lebrun, waarin hij ter gelegenheid van „den grooten herdenkings dag, dien het Fransche volk viert", uit naam van het Amerikaansche volk en uit eigen naam „oprechte gelukwenschen zendt en de beste wenschen voor duurzamen vrede en voorspoed vooa- die Fransche republiek". De Wasch in Huis Is en blijft een kruis Sluur daarom Uw WASCH naar de SNELLIUSSTRAAT 39, TELEF. 4371, IJMUIDEN en U is van veel last bevrijd (Adv. Ingez. Med.) Verslaggever van paardenrennen bleek spion. Gisteren is voor den politierechter van Richmond in Surrey een spionnagezaak voor gekomen tegen Donald Adams, die aangegeven wordt al een verslaggever van paardenrennen. Bij de verhooren werden photografische co- pieën van tientallen brieven aan en van Duitsche firma's, die onderschept waren door de posterijen, benevens geheime codes, ter tafel gebracht. Kol. Cooks van de inlichtingenafdeeling van het departement van Oorlog, legde getuigen verklaringen af. Het O.M. beweert, dat Adams tijdens een bezoek aan Duitschland in con tact is gekomen met agenten van de Duitsche spionnageorganisatie, welke tegen Engeland werkt. Van dien tijd af werd hij een betaald agent van die organisatie. Op 20 Januari werd een pakket, dat per luchtpost was verzonden aan het adres van Karl Radier en Co. onder schept Het bleek een copie te bevatten van „infanterieopleiding in oorlog, 1937" een re- geerings-publicatie, welke volgens het O.M. nuttig zou zijn geweest voor een mogelijken vijand. Voorts is het O.M. van meening, dat de overige onderschepte correspondentie toonde, dat inlichtingen naar Duitschland waren gezonden en dat uit Duitschland inlichtingen werden gevraagd en geld werd gezonden. Voorts wordt Adams er van be schuldigd aangeboden te hebben Nat.-Soc.- piloten te ontmoeten en gezagvoerders van stoomschepen en van hen pakketten in ont vangst te nemen. SIR RONALD HUGH CAMPBELL AMBASSADEUR TE PARIJS. De koning heeft de benoeming bekrachtigd van Sir Ronald Hugh Campbell, den gezant te Belgrado tot ambassadeur te Parijs, als op volger van Sir Eric Phipps, die in het najaar zal aftreden. Frankrijk erkent Slowakije de facto. De consul van Frankrijk in Slowakije heeft den minister van buitenlandsche zaken Dur- cansky medegedeeld, dat Frankrijk de Slo- waaksehe republiek „de facto" erkent. Het consulaat van Frankrijk te Bratislava zal dus blijven bestaan, terwijl de eere-con- sulaten van de landen, welke Slowakije niet hebben erkend, n.l. België, Roemenië, Zweden, Noorwegen, Bulgarije en Turkije heden hun werkzaamheden moeten stopzetten, daar de Slowaaksche regeering hun exteritoriale rechten weigert. Zomersproeten verdwijnen spoedig door een pot Bij alle Drogisten (Adv. Ingez, Med.) Nazi's in Zwitserland, veroordeeld. De federale rechtbank te Zürich heeft von nis gewezen in het proces van de nationaal- socialisten, „de vereeniging der getrouwe bondgenooten". Frei werd bij verstek veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf en vijf jaren verlies van burgerrechten, Zander tot anderhalfjaar gevangenisstraf. De andere be schuldigden zijn veroordeeld tot straffen, va- rieerende van twee tot zes maanden gevan genisstraf. Förster blijft nog te München. Förster, de gouwleider van Dantzig, die gis teravond uit Berchtesgaden te München ia aangekomen, zal nog minstens dirie dagen al daar blijven.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 9